Keresés

Részletes keresés

_percy_ Creative Commons License 2022.02.27 -2 0 53568

Én sem vitaindítónak szántam, nem is ez a célom továbbra sem. Ellenben nincs igazad.
A mérőszalagot speciálisan erre a célra beállított és az adott szabványoknak szigorúan megfeleló magnón készítik és pontosan arra való hogy ezzel lehessen tökéletesen beállítani a magnóidat hogy más magnóról származó szalagokat is tőkéletesen le tudj játszani. Ezzel természetesen te is tisztában vagy nem ezért írtam hanem azért hogy a többiek is megértsék.
Abban is maximálisan egyetértünk hogy a mérőszalag is kopik, folyamatosan degradálódik az állapota minél többször játszod le.

Mivel nekem van többféle, több gyártótól is ezért ellenőrzésként többet is megfuttatok egy beállítás/ellenőrzés során.
Ellenben "szemre" nem igazán lehet beállítani a fejmagasságot (amivel a szalag futási helyzete is helyre kerül természetesen), csak megfelelő mérőszalag lejátszásával, majd ha kell ismét fejállítással, stb. stb. Van hogy sok iteráció kell míg eltaláljuk az ideális állapotot.
Vannak magnók ahol ez sokkal egyszerűbb (mint pl. egyes Otari magnók ahol a felvevőfejet is használhatod lejátszásra egy gombnyomással), van ahol forrasztani kell (pl. Studer A80, STM... stb)
Én ilyen mérőszalagokat használok erre a célra, mint a képen is láthatod, ahol van egy külön sáv a fejmagasság beállításához (30s hosszú jel a pilot vagy TC sávban). Ilyen pontosan "szemre" lehetetlen beállítani mint szalaggal max. véletlen eset lehet.

 

Jeleztem hogy a leírásoddal egyetértek, én is hasonlóan szoktam.

Az A80-on pl. ilyen pontosan sikerült beállítanom jópár iteráció után a fejmagasságot a mérőszalaggal mind a felvevő mind a lejátszófejen: (mindkét csatornán ugyanolyan szintnek kell lennie egyértelműen így áll a fej pontosan a megfelelő magasságban)

1kHz 0dB (510nWb/m fluxus), 0 fok fázishiba ;)

Előzmény: Lilaman (53566)
Lilaman Creative Commons License 2022.02.27 -1 0 53567

Nos igen. Ez még bennem is visszhangzik...

Előzmény: Mono SE (53565)
Lilaman Creative Commons License 2022.02.27 -1 1 53566

A kis szösszenetemmel nem vitát akartam indítani.  (Ezt jelezte "a teljesség igénye nélkül"-i rész.) Az olyan felhasználók számára igyekeztem összefoglalni a lényeget, akik vélhetően jóval kevesebb információval, netán tapasztalattal rendelkeznek ezen a téren, mint én. (Nu, nem mintha azt gondolnám, hogy oly sok tudásom/tapasztalatom lenne...) Lehet, hogy nem kellett volna!? Persze a lényege az volt, hogy nem egy egyszerű mutatvány jól beállítani - általában - egy magnót. Szerintem.

 

Szívesen beszélgetek mélyebben is e témában, de igyekszem nem vitatkozni. Most viszont kénytelen vagyok reagálni.

( A továbbiakban a mérőszalag szó, NEM egy x méter hosszú, ilyen-olyan mértékrendszer alapján skálázott, távolságmérésre alkalmas eszközt fog jelenteni! Ha esetleg nem egyértelmű valakinek aki még olvassa!? :-) )

 

Szóval, a kiegészítéssel kapcsolatban egyrészt köszönöm a jószándékot, másrészt pedig megállapodhatunk abban, hogy nem értünk egyet.

- A "szemre" - fontos az idézőjel - mögött nem szemmérték - ami valójában nem küszöbölhető ki teljesen -, hanem egyéb optikai segéd-, és mérőeszközöket értettem, melyek információit szemmel olvassuk le, illetve a szem információi alapján értékelünk ki. Például átlátszó negyedcollos szalag, tolómérő, mikrométer, derékszög, tükör, stb. Kinek mi a gyengéje, esetleg mit javasol, vagy ír elő az adott készülék dokumentációja. Persze e dokumentációkban is akadnak sületlenségek. Talán szándékosan? Ha nem értjük a lényeget, akkor könnyen elvisznek bennünket a málnásba.

- Tudomásom szerint például a szalag szélessége és a sávkiosztások hosszmértékekben vannak specifikálva. A tűrés specifikálására nem emlékszem, de az is kell, hogy legyen! Hosszmértékben. Ezt a tűrést talán még egy tolómérő is tudja teljesíteni! Ha egyszer sok időm lesz igyekszem utánajárni.

- Egy mérés során minél többször alakítjuk át a jelet, annál több "hibát" viszünk bele. Tűrése mindennek - és mindenkinek - van.

- Én azt gondolom, hogy beállítási szempontból nem szabad különbséget tenni "házi" magnó és "ipari" magnó között. Egy Bigston, illetve egy GX-4000D beállítását is olyan gondossággal illik végezni, mint például egy Studer-ét.

- Aztán itt van a mérőszalag származásának a kérdése! Vajon mi volt előbb? A tyúk, vagy a tojás? Illetve egy jól beállított magnó - amin készíthető etalonnak szánt mérőszalag -, vagy egy mérőszalag? (Tudom, mérőszalagból is van rengeteg!) Én azt gondolom, hogy itt jóval könnyebb valós eredményre jutni, mint a tojásos esetben! Persze Mork is hozhatta valamelyiket, de nem valószínű! :-)

- Egy mérőszalagot x használat után ki illik dobni. Kopik. Mechanikai és elektromos tulajdonságai egyaránt változnak a használat során. Az idő persze minden fizikai anyag szempontjából egy plusz degradáló tényező.

- Egy mérőszalaggal mindössze ellenőrízni lehet azt, hogy a reá rögzített jel specifikációja és az adott készülék mérési pontján lévő jel mennyire van összhangban. Direkt beállítást vele nem lehet végezni. Mellesleg valahol a vége felé írtam azt, hogy amennyiben az ellenőrző mérések alapján nincs minden rendben, akkor vissza kell ugrani egy korábbi lépéshez.

- Aztán itt van a fejrés. A szélessége nem nulla, illetve nem végtelen kicsi. Egy tökéletes mérőszalaggal sem biztos hogy a lejátszó fej fejrése pontosan merőleges a szalag futására. Ráadásul a felvevő fej résének merőlegességét a - három-, vagy többfejes magnó esetében a lejátszó fej beállításaihoz kell, illetve tudjuk igazítani. Elvileg a felvevő fej fejrése szélesebb kell legyen mint a lejátszóé, ami nem könnyíti meg a pontosságot...

 

Előzmény: _percy_ (53564)
Mono SE Creative Commons License 2022.02.26 -6 0 53565

"Minden lehetséges!? Csak nem!"

 

De.

 

 

Feltéve, ha Austria Lottót veszel.

Előzmény: Lilaman (53563)
_percy_ Creative Commons License 2022.02.26 -2 0 53564

Csak kis kiegészítést tennék a következőkhoz, mint "...és a fej-magasságot "szemre" ".... Hát ez lehet hogy elegendő kommersz (negyedsávos) magnókhoz, pl az említett Akai magnóhoz is, de a fejmagasságot (a törlőfejet kivéve mindegyik fejét) is mérőszalaggal illik ellenőrizni majd beállítani. Bár én már a kommersz félsávos magnóknál is a mérőszalagos megoldást javaslom, mint a nikkelezett szemmértékes módszert :-D
Nagyjából egyetértek az általad felsorolt többi dologgal.

Előzmény: Lilaman (53558)
Lilaman Creative Commons License 2022.02.26 -1 0 53563

Minden lehetséges!? Csak nem!

Előzmény: Mono SE (53559)
gabocza1 Creative Commons License 2022.02.21 -2 0 53562

Hmmm...:) Az már régen volt, felejtek...:)

Előzmény: Lilaman (53561)
Lilaman Creative Commons License 2022.02.21 -1 0 53561

Ja. Egyszer már voltam is nálad. :-)

Bontatlan nagy ULH...

Előzmény: gabocza1 (53560)
gabocza1 Creative Commons License 2022.02.20 -2 0 53560

Te Lőrinci vagy? :)

Előzmény: Lilaman (53558)
Mono SE Creative Commons License 2022.02.20 -6 0 53559

muszáj volt az öngyilkosságba kergetni? 

 

Előzmény: Lilaman (53558)
Lilaman Creative Commons License 2022.02.20 -1 0 53558

Üdv!

 

Én éppen be tudom állítani - BP. 18. -,ha akarod...

 

Talán olvastál már arról, hogy egy magnót általában hogyan kell beállítani!?

Csak emlékeztetőül és a teljesség igénye nélkül:

- A szalagvezetés/szalagkezelés jó kell hogy legyen! (Forgó-mozgó alkatrészek karbantartás/kenése, mechanikai beállítások, gumigörgő,...)

- A fejek mechanikailag jól kell hogy álljanak. (A szalaggal való párhuzamosságot és a fej-magasságot "szemre" - segédeszközökkel -, a fejrés szalagra való merőlegességét mérőszalaggal és műszerrel kell beállítani.)

- A lejátszó-erősítő beállítása, mérőszalaggal. (Szintek, átviteli karakterisztika.)

- A felvevő erősítő beállítása. (Szintek, átviteli karakterisztika.)

- Aztán az ellenőrző mérések, mint például nyávogás, zaj, teljes átviteli karakterisztika,... Aztán ha valami nagyon nem stimmel, akkor elképzelhető, hogy visszább kell ugrani valamelyik korábbi lépésre. Például a gumigörgő minősége és állapota igen-igen fontos a nyávogás és a szalagvezetés szempontjából!

 

Viszont. E készülék legifjabbja is 42 éves. Eredeti alkatrészekkel nem biztos hogy megfelelően beállítható.

 

Szóval nem kis meló.

 

Egyébként a kérdés az, hogy mire akarod használni az adott készüléket és mit vársz el tőle!?

Előzmény: szlobizoli13 (53551)
gabocza1 Creative Commons License 2022.02.20 -2 0 53557

Ez nem így működik...

Előzmény: szlobizoli13 (53556)
szlobizoli13 Creative Commons License 2022.02.19 -1 1 53556

Megjegyeztem, hogyan állt, visszaállítottam.

Előzmény: gabocza1 (53555)
gabocza1 Creative Commons License 2022.02.19 -2 0 53555

Eltekerted a fejet? Nem kellett volna, mérőszalag kell a beállításához...

Előzmény: szlobizoli13 (53554)
szlobizoli13 Creative Commons License 2022.02.19 -1 1 53554

Hát, túl gyors volt az öröm. A fejet vissza kellett állítani, mégsem az volt a hiba. Úgy vettem észre, na nagy gumigörgő lesz a hibás, már eléggé kopott, nem egyenletes a felszine.

:-)

szlobizoli13 Creative Commons License 2022.02.19 -1 1 53553

Köszönöm... állítottam a lejátszó fejen, megtisztítottam minden szalagvezető alkatrészt, ls az imént töröltem egy 15cm-es Agfa szalagot, és nem volt háttérzaj. Reménykedem, hogy másik szalagoknál sem lesz.,

Kösz

Zoli

Előzmény: gabocza1 (53552)
gabocza1 Creative Commons License 2022.02.19 -2 0 53552

A facén van egy orsós magnó gyűjtői klub, meg egy Akai-s is! Ott nagyobb eséllyel találsz szerelőt...

Előzmény: szlobizoli13 (53550)
szlobizoli13 Creative Commons License 2022.02.19 -1 0 53551

Sziasztok!

 

Van itt valaki, aki beállítaná az Akai GX215D szalagos magnómat? 

szlobizoli13 Creative Commons License 2022.02.19 -1 0 53550

Köszönöm szépen!

 Ti tudtok ilyen szakembert?

Előzmény: gabocza1 (53549)
gabocza1 Creative Commons License 2022.02.19 -2 1 53549

Szerintem először, mielőtt költségekbe vered magad, nézesd meg egy erre szakosodott szerelővel a gépedet! Teljes sávos törlés, sajnos legfőképp a profi gépekben találsz, azok meg nem olcsó jószágok...

Előzmény: szlobizoli13 (53548)
szlobizoli13 Creative Commons License 2022.02.19 -1 0 53548

Arra gondolok, vennék egy egész sávos, vagy olyan magnót, amellyel teljes törlész bírnák csinálni. Segítenétek, hogy ennél mire kell odafigyelnem?

 

szlobizoli13 Creative Commons License 2022.02.19 -1 0 53547

A zajokat csak fejhallgatóval hallgatva hallom, erősítőn keresztül nem vettem még észre. A szalagvezetők mind újszerű állapotban vannak.

Előzmény: szlobizoli13 (53546)
szlobizoli13 Creative Commons License 2022.02.19 0 0 53546

Köszönöm a hozzászólásotokat. Van több féle szalagom, a legtöbb 18cm orsómn. BIAS-t EQ-t szintet nem állítottam rajta, ahhoz nincs is műszerem, nemrég vettem Németből, és szerintem nagyon jó állapotban van. A szalagok használtak voltak, én 1/4 sávosan vettem fel rájuk

  Az érdekelne pontosabban, milyen magnóval lehetne teljesen letörölni őket? Pl. márkanév típus.. csak mert annyit nem értek hozzájuk. Egész sávos pl. melyikek? Nem tudom milyen a  riporter magnó.

Még egyszer nagy köszönet!

btamas70 Creative Commons License 2022.02.19 0 1 53545

"Mit gondoltok, van erre mód, ezeket a zajokat eltávolítani, és ha igen, hogyan?"

 

Persze, meg kellene javít(t)a(t)ni a magnót. Mivel én a mechanikai hibát gondolom valószínűbbnek, első körben megnézném a törlőfej melletti vezetőgörgőt, hogy nem hordja-e félre kicsit a szalagot.

Előzmény: szlobizoli13 (53538)
_percy_ Creative Commons License 2022.02.19 -1 1 53544

Az adott szalaghoz beállítottad a magnód? (BIAS, felvételi EQ, felvételi szint)
Milyen szalagról van szó? Negyed vagy félsávos felvételek voltak eredetileg a szalagokon?

Előzmény: szlobizoli13 (53538)
quad Creative Commons License 2022.02.19 -1 1 53543

Teljes törléshez egész sávos törlőfej kell. Ilyen van az egész sávos (pl riportermagnó), illetve egyes félsáv sztereó magnókban, illeteve egyes quadró magnókban.

 

Előzmény: szlobizoli13 (53540)
Mono SE Creative Commons License 2022.02.19 -6 1 53542

A visszafelé hallható dübörgést majd csak akkor fogod hallani, ha új, vagy rendesen törölt szalagra veszel fel a B oldalra...

 

És ebben egészen biztos lehetsz - nekem is volt egy rövid ideig. Ettől függetlenül én is elképesztően szépnek találtam anno a hifitoronyban az akai erősítő és tuner tetején ;Đ:

 

Előzmény: szlobizoli13 (53541)
szlobizoli13 Creative Commons License 2022.02.19 -1 0 53541

Még annyi, hogy nem visszafelé hallhatóak a zaj foszlányok, hanem amint előzőleg fel volt vételezve.

Előzmény: spacc (53539)
szlobizoli13 Creative Commons License 2022.02.19 -1 0 53540

A törlőfej meg van tisztítva, a másik két csatorna áthallását nem tudom ellenprízni, de próbáltam már mindkét oldalát törölni, hogy ne legyen rajta srmmi, és még akkor is hallattszott a fejhalgatóbam az, ami előtte rajta volt, csak halkan, de igen zavarő volt, Teljes törlést lehet valahogy elvégezni? 

 

U.i.: Köszi a visszajelzést!

Előzmény: spacc (53539)
spacc Creative Commons License 2022.02.19 0 0 53539

Nem oly biztos, hogy az előző felvételt hallod, valszeg inkább a másik két sáv áthallását véled annak.  (feltételezve. hogy a törlőfej tiszta, ellenkező esetben azt le kell csutakolni)

Előzmény: szlobizoli13 (53538)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!