Keresés

Részletes keresés

xtamszix Creative Commons License 2015.01.16 0 0 16089

Szia, köszönöm a válaszodat!

"Biztosabb összedobni egy 3 fázisú híd egyenirányítót és a kimenetén kis puffer kondenzátorral mérni egyenfeszt."

Én hirtelen ilyet nem tudok csak találgatok hogy diódákból állhat, de ha lerajzolnád vagy belinkelnéd azt megköszönném.

A vezetékek közt egy egyszerű multiméterrel közel azonos ellenállást mértem (2M volt méréshatár és .045-.049 az érték). A generátort meg tudnám forgatni esztergával 3-400 fordulatra de előtte mindenképpen kisebb fordulaton próbálnám ki, ugyanis ha kézzel tekerem a tengelyt akkor elég nehézkesen forog de mégsem mechanikus akadásnak hívnám. Hangja nagyon minimális épphogy a súrlódót közelítené, de mégis inkább valami mágneses ellenállásnak tűnik. A képen már félbe van szedve, de ennél jobban nem merem mert a tengely kompletten jön ki mindenestől a házból és félek hogy valami szétugrik stb.

A vezérlő mint kiderült kínai gyárrtmány: FKJ-2000W wind turbine control system

A napelemekről pedig ennyit sikerült leolvasni:

open circuit voltage 65V

short circuit current 1,15A

voltage max power 44V

current max power0,9Amax system voltage 600V

max series fuse 4A

és a polaritás

Ha ezek alapján többletinfókhoz juthatnék az további segítség lenne!

üdv: Tamara

Előzmény: btoti (16081)
tuningegesjavito Creative Commons License 2015.01.16 0 0 16088

Előzmény: tuningegesjavito (16087)
tuningegesjavito Creative Commons License 2015.01.16 0 0 16087

Előzmény: erbe (16086)

erbe Creative Commons License 2015.01.15 0 0 16086

Sajnálom. Elektromos szakember vagyok, nem bűbájos. :-(

Előzmény: tuningegesjavito (16085)
tuningegesjavito Creative Commons License 2015.01.15 0 0 16085

Azért ilyen a rajz mert térben próbáltam ábrázolni .

A nyilak meg a folyadék áramlás irányát mutatja.

Előzmény: tuningegesjavito (16084)
tuningegesjavito Creative Commons License 2015.01.15 0 0 16084

Igen az jó látod.

Előzmény: erbe (16083)
erbe Creative Commons License 2015.01.15 0 0 16083

Mi az a vonal körülötte? A két szélső a valóságban is olyan csonkagúla forma? Mi lenne az a nyilazott vonal közötte? Inkább a polaritásukat jelöld!

Előzmény: tuningegesjavito (16082)
tuningegesjavito Creative Commons License 2015.01.15 0 0 16082

Sziasztok igazán nem akarok zavarni senkit.

Segítséget szeretnék tőletek kérni .

Teóriám a következő , van 3 db neodímium mágnesem 

De ezt megmutatom fotóval is.

Nem tudom az erővonalait ábrázolni .

H valaki pontosan megtudná határozni nagyon megköszönném.

btoti Creative Commons License 2015.01.15 0 0 16081

Adalék Erbe segítségéhez: Egyrészt, egy 24 V-s névleges fesz-ű inverternek illik elég tág fesz. tartományban jól működni. 5...10 - 50...60 V-ig, de ennek valahol az adattábláján, leírásában szerepelni kellene.

A szélgenerátor 24 V-ja valószínű, hogy a 3 fázisból egyenirányított fesz-re értendő, így a 3 fázisvezető közt névleges fordulaton kb. 16-17 V adódik. Ezt viszont csak valódi effektív értéket mérő műszerrel (mutatós, vagy a drágábbik multiméterek) lehet hitelesen megmérni! Biztosabb összedobni egy 3 fázisú híd egyenirányítót és a kimenetén kis puffer kondenzátorral mérni egyenfeszt.

A szélkerekek névleges adatait 12 m/s-s szélsebességre illik megadni. Sajnos sok gyártó nem tartja be, van ahol 15, sőt 18 m/s-ra adják meg. Kész káosz! 160 cm sugarúnál ekkora (12 m/s ~ 43 km/ó) szélsebességen 3-400 1/perc fordulat várható a legjobb hatásfok esetén.

Az inverterről mindenképp ki kellene derítened, hogy milyen szabályzásokat végez el - munkapont optimalizálás, bemeneti, kimeneti túlterhelés védelem, kezeli-e külön a szél és nap bemeneteket, vagy simán diódákon összeadja, stb ... . A későbbi védelmi kialakításoknál alapvető szempontok.

Előzmény: xtamszix (16077)
xtamszix Creative Commons License 2015.01.15 0 0 16080

Ja, és igen tanyán lesz!

Előzmény: erbe (16078)
xtamszix Creative Commons License 2015.01.15 0 0 16079

Üdv Erbe!

Köszönöm hogy válaszoltál.

A méréseket megcsinálom ma, viszont a napelemeket előszedni csak hétvégén tudom. A lapátok 160cm hosszúak. Arra gondoltam hogy csinálok egy próbapadot és megforgatom csak motorral. Kb hányas fordulatszám lehet az üzemi ahol optimális teljesítményt ad? (sajna semmi tábla nincs rajt) És ilyenkor milyen értéket kellene mérnem a vezetékek közt?

Ha ez sikerülne akkor a következő kérdésem a fékezés lenne. 

Köszönöm!

Előzmény: erbe (16078)
erbe Creative Commons License 2015.01.15 0 0 16078

Elismerésem annak, aki a kérdésedre tökéletes választ tud adni a közölt kevéske adat alapján.

Ami valószínű: A generátor három fázisú. Az egyenirányítás az elektromos szekrényben történhet, mert a három szálat oda be is lehet kötni. Ha van műszered, megmérhetnéd a 3 szálat, szerintem közel azonos ellenállás mérhető köztük. 24 V-ot csak az üzemi fordulatszámon tudsz mérni rajtuk, ahhoz pedig jókora szél kell. Általában 50-60 km/h szélsebességnél adják le a névleges teljesítményt.

Ha a mérés a feltevésemet bizonyítja, be lehet kötni a 3 szálat. Sorrend mindegy, forgásirányt a lapátok megadják, de az sem számít. Napelemeknél ott a polaritás. Nem ártana kép a hátoldalukon található adatlapról.

Egyébként nagyon komoly a szerkezeted. Gondolom, tanyára kerül.

Előzmény: xtamszix (16077)
xtamszix Creative Commons License 2015.01.13 0 0 16077

A következőkben szeretnék segítséget kérni:

Van nekünk egy komplett szélgenerátor rendszerünk, ami a következőkből áll:

-szélgenerátor 15-16m oszloppal, 3 darab kb. 100-120cm es lapátokkal (ezt holnapra megmérem), ez tudomáson szerint 2kW teljesítményű és 24V-os

-szabályzó amibe a generátort, a szolárt, az akksit és a műterhelést kell bekötni

-3 darab napelem, teljesítményét nem tudjuk

-szinuszos inverter kínai jelekkel is elláva

-műterhelés

megpróbálok képeket is feltölteni

http://indafoto.hu/collectioneditor/649101

Sok kérdésem lenne, kezdeném az alapokkal:

1. a generátorból 3 darab jelöletlen fekete vezeték jön ki aminek a helye megvan a szabályzóban, hogyan tudnék feszültséget mérni rajtuk hogy valóban 24V-os?

2. forgásirány meghatározása?

3. bekötés sorrendje?

Egyenlőre ha ezeket tudom, és a képeket is elérhetővé sikerül tennem mindenki számára akkor az már megadná a kezdeti lendületet.

Válaszokat előre is köszönöm!

btoti Creative Commons License 2014.11.23 0 0 16075

Ha valaki reménytelenül keresné a szelesember weblapomat, az a régi és gyakori szolgáltatói kiesésekkel tarkított cím mellett a www.szelesember.co.nf linken is elérhető.

erbe Creative Commons License 2014.10.13 0 0 16074

További a Napenergián.

Előzmény: erbe (16073)
erbe Creative Commons License 2014.10.10 0 0 16073

Megy a hőszipka (hűtő-fűtő klíma) csak még túl keveset. Az 1/3-as arányról levitte 1 : 2,66-ra a fogyasztás:termelés arányt.

Előzmény: Gyula20 (16072)
Gyula20 Creative Commons License 2014.10.10 0 0 16072

Szia Erbe !

Hőszipka  és nincs gond az árammal , mostanában építgetem  ki a harmadik

napelemes rendszert.

Újra forog a szélkerekem - de nincs rajta generátor.

Ja az én számlám kb. 0.5 mFt.volt - de már csak  240  eFt.

Üdv.:Gyula

Előzmény: erbe (16070)
btoti Creative Commons License 2014.10.10 0 0 16071

És mennyi volt a napelemes rendszer inverterrel együtt? A többletet gondolom elfűtöd és nem hagyod elveszni.

Előzmény: erbe (16070)
erbe Creative Commons License 2014.10.09 0 0 16070

Éves áramköltségem a rezsicsökkentés előtt 112e.- volt. 25 évre > 2,8 milliócska. Most nem tudom, mennyi lenne, mert a napelemem lenullázta, már csak az a bajom, hogy túltermel. :-(

Előzmény: btoti (16068)
btoti Creative Commons License 2014.10.09 0 0 16069

Tudom. Inkább a két szélsőségnek szólt - akik 10 kW beépített max. -szor napi 6 órával számolnak, vagy az erkélyre rakott szobaventillátorral akarják Paksot kiváltani.

Előzmény: erbe (16067)
btoti Creative Commons License 2014.10.09 0 0 16068

Saccolgatásba kár lenne belemenni, hiszen semmi összefüggő adataink nincsenek. Különösen nincs mért adatsor. Én örömmel nézek meg ilyen magyarországi képeket. Borzasztóan kevés van. Kb. ez az alsó méret (keresztmetszet, magasság) amire már érdemes milliókat rákölteni (már akinek van), különösen, ha napelemmel kombinált rendszer. 20-25 év amortizációval számolva felére, harmadára csökkenthető az amortizációs idő alatti energia költség. Ehhez persze most kell kifizetni 5-10 milliót!

Előzmény: btoti (16065)
erbe Creative Commons License 2014.10.08 0 0 16067

Te is tudod, mire utaltam. A külföldön 10 kW-ra gyártott szélgenerátor itthon egy év alatt kétszer 3 percben teljesíti a névleges teljesítményt. Közben csak forgolászik. :-(

VolksrodZoli Creative Commons License 2014.10.08 0 0 16066

Nem tudom az arányokat. De a cikkben lévő fotón még nem ez a szélkerék van, ezt Én fotóztam tegnap előtt, de a korábbi helyén áll, ugyan azt a háztartást látja el. Értékeit nem tudom, vagy nagyobb teljesítményű, vagy gyengébb szélben is forog, vagy halkabb, vagy mind együtt :) Csak több utcányiról is látni, igen monumentális dolog, hogy áramot termelt e éppen, azt nem tudom, de forgott lassan de folyamatosan, számomra nem érzékelhető szélben (nem mozogtak a levelek a fákon, én magam szélcsendesnek mondanám az akkori időjárási viszonyokat) 

btoti Creative Commons License 2014.10.08 0 0 16065

Évtizedekig fehér holló lesz még Magyarországon. Magukat szeleseknek vallók is görcsösen ragaszkodnak a 40 évvel ezelőtti rögeszméhez, hogy nálunk nincs elég szél.

A cikk ettől függetlenül meglehetősen zavaros. Ezt a kereket én 10-12 m2-snek saccolom, ami évi 1000-1200 kWó-t tudhat. Ez már érezhető spórolás lehet, de hogy a cikk szerinti saját fogyasztásuknak ez a kétszerese - szinte nevetséges. (Lemaradt egy nulla a saját fogyasztásukból.)

Ez a szélkerék egyébként egy nagyon jól teljesítő vawt típus.

Előzmény: VolksrodZoli (16063)
erbe Creative Commons License 2014.10.07 0 0 16064

A cikk nem túl bíztató, a szélgenerátor méretei sem túlságosan (csak szemre, mert konkrétumot nem nagyon írnak). Már csak hasonló naplózó rendszer kellene hozzá, mint amilyent a napenergiás oldalon sokan üzemeltetnek. Attól ugyanis, hogy 8 vagy 10 kW-os generátort raknak fel, nem lesz több a szél. :-(

Előzmény: VolksrodZoli (16063)
VolksrodZoli Creative Commons License 2014.10.07 0 0 16063

Ebbe botlottam tegnap. Annyira szokatlan volt a mérete, és a helye, hogy ránéztem neten, és ezt a cikket találtam hozzá, bár akkor még kisebb szélkerékkel. http://www.helyihirek.hu/index.php?fp=cikk&id=6884&v=cikkek

Microcar Creative Commons License 2014.09.19 0 0 16062

Üdv Zsolt Kis 100!

Visszaolvasva most láttam a kérdésedet. Villamos gépekre a melegedés miatt 2,5-4 amper/mm négyzet szokott lenni a megengedett áramerősség a rézhuzalra egy régebbi könyv szerint. Ezt az értéket szerintem ma már túllépik. Ráadásul jó hűlési körülmények között dolgozik a szélgép generátor, a max. teljesítményét meg biztos nem adja le folyamatosan, ráadásul nagy szélnél a leadott feszültség is megnő.  Ezért én kb. 400 wattra tippelem a legnagyobb teljesítményt, amit még jó biztonsággal elvisel a generátor.

Előzmény: zsolt kis100 (16029)
Microcar Creative Commons License 2014.09.19 0 0 16061

Üdv Tamás!

Nálam semmi gond a hozzászólásoddal. A teljesség igénye nélkül pár mondat:

A generátor kérdéseidre jó válaszokat kaptál Erbétől, kitért még a tekercsek speciális berakására is a jó teljesítmény miatt. Ez úgy tűnt, nem nyerte el a tetszésedet. Egy adott célra megfelelő generátort méretezni lehet a legkisebb súlyra, a legjobb hatásfokra, a legkisebb helyre stb. Ez viszont komoly mérnöki munka. Ne várd azt, hogy egy bedobott kérdésre többen is ugranak ha ismerik az eljárást, és hiányos adatokkal is számolnak két-három hetet. Na és Neked mit jelent, ha valaki bemondja, hogy 38 ford/percen  92 wattot adnak le a mágneseid?  Ezek után mit csinálsz?

Ez szélgépes fórum. Én úgy gondolom, először körültekintően el kellene döntened, hogy milyen nagyságú és típusú szélgépet akarsz készíteni a rendelkezésre álló szél segítségével, és mi az, amit megéri  elkészíteni akár hobbiból, kíváncsiságból vagy a megtérülés gondolatával. Hidd el, nem a generátor a legnagyobb probléma.

Ha jól emlékszem, Barret02 saccolta is, mekkora egy közepes szélkerékkel a levehető teljesítmény az országunkban. Valahogy ezt kell pontosítani a szélkereked várható helyén a leghamarabb. Ehhez viszont Neked kell elkezdeni a munkát.

Azt nem vállalom, hogy megszórsz egy rakás kérdéssel, én meg mindegyikre válaszolok. Ha viszont elakadsz a tanulás közben, nem csak én, más is segíteni fog.

Ha eljutsz odáig, hogy jó lenne tudni, mekkora légmagos generátor kell a konkrét elképzelésedhez (üzemi szélsebességek, géptípus, nagyság, gyorsjárási tényező ismeretében),  akkor szívesen megnézem a lehetőséget a mágneseiddel, méreteket, teljesítményt mondva. 

Előzmény: Az Atom-boy (16057)
Barret02 Creative Commons License 2014.09.19 0 0 16060

Üdvözletem! Azért szívesen látnánk 1-2 referencia gépet!

1 hozzászólás után semmi információnk nincs...

Természetesen a mocskos anyagiak kerülésével,mert az itt nem divat.

Előzmény: Száraz Ern (16059)
Száraz Ern Creative Commons License 2014.09.18 0 0 16059

Tisztelt szélgép iránt érdeklődő.

Én itt lakok Pest Megyébe,Kistarcsa.Szent.László.út.37.Diófa útcai bejárat.

Tel:06702246786.Van több szabadalmam, ha meg akarja tanulni a szélgépek minden

részét akkor szívesen segíttek.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!