Keresés

Részletes keresés

bélla Creative Commons License 2004.07.13 0 0 38
Az önfenntartó rendszernek már léteznie kellett akkor is, mikor még emlős állat sem élt a Földön.
Előzmény: Törölt nick (35)
Törölt nick Creative Commons License 2004.07.13 0 0 37
Majd belőlünk fog "megszületni".
 
Van egy korszakalkotó - GAIA korszak ;-) - javaslatom: várjuk ki a végét :-)))
Előzmény: toccata (33)
Törölt nick Creative Commons License 2004.07.13 0 0 36
...nincs ősz, még NYÁR van ;-)))))
Előzmény: toccata (32)
Törölt nick Creative Commons License 2004.07.13 0 0 35
...bocsika, de ez NAGY - ám bocsánatos :-) - logikai hiba: ha lenne sem létezne nélkülünk :-)))
Előzmény: bélla (31)
bélla Creative Commons License 2004.07.12 0 0 34
Véleményem szerint a részei vagyunk, csak ezt nem ismerjük föl. Olyasmi lehet ez, mint a csótány. Egy toronyházban él, de erről fogalma sincs.
Előzmény: toccata (33)
toccata Creative Commons License 2004.07.12 0 0 33
Szerintem meg Ő még nem született meg. Majd belőlünk fog "megszületni".
Előzmény: bélla (31)
toccata Creative Commons License 2004.07.12 0 0 32
Te hoztad fel a tudatszintet, és ezen is el lehetne csámcsogni egy darabig, hogy milyen szinteket definiálhatunk(?).

Vigyázzon a csősz! :)
Én is materialista vagyok. Meg határozott. Vagy mégse? ;)
Előzmény: Törölt nick (30)
bélla Creative Commons License 2004.07.12 0 0 31
Szerintem nem ő született, hanem mi születtünk bele.
Előzmény: toccata (29)
Törölt nick Creative Commons License 2004.07.12 0 0 30

...biztos??? ...csak a rendőr az... talán ;-)

 

Kérdés mit nevezünk tudatossgának...

...vigyázz, egy megrögzött materialista vagyok ;-)))

Előzmény: toccata (29)
toccata Creative Commons License 2004.07.12 0 0 29
Én nem vagyok annyira biztos a sejtek teljes tudattalanságában. Sőt! Egyáltalán nem.
Kár, hog nem érhetem meg Gaia "születését". :(
Előzmény: Törölt nick (28)
Törölt nick Creative Commons License 2004.07.12 0 0 28

:-)

...sajna sántít a hasonlat, bármily csábító is, lévén sejtjeink igen távol állnak attól a tudati szinttől, ami minket jelent... így arról beszélni, hogy "szívesen" alkotnak-e mindekt, könnyed gondolat ;-) ...ám mégis van valós elem benne: nélkülünk kevés sejtünk él tovább... mondjuk gyermekeinkben páran...

 

...mondom: csábító elmejáték, de roppant kicsi valóságeséllyel...

Előzmény: toccata (27)
toccata Creative Commons License 2004.07.12 0 0 27
Vajon a bennünket alkotó sejtek sem szívesen a részeink? Induljunk oszlásnak? :)

Úgy gondolom, az evolúció néhány millió(?) év múlva létre hozza Gaiát, majd Galaxiát.

Ha akarjuk, ha nem. Akkor is.
Előzmény: Törölt nick (26)
Törölt nick Creative Commons License 2004.07.11 0 0 26

...az idők és érdeklődések változnak...

 

 

Asimov: érdekes gondolat, de nem szívesen lennék a tagja egy ilyen monstre EGO-nak... akármilyen jónak is tűnik, s akármilyen gyatra is az én ego-m, valahogy nem kívánkozik a dolog...

Előzmény: toccata (24)
Törölt nick Creative Commons License 2004.07.11 0 0 25
...igen, válhat hitté, s az biza hiba... nem hinni kell a dógokat, hanem vizslatni...
Előzmény: ikaljan (23)
toccata Creative Commons License 2004.07.10 0 0 24
Mostanság senkit se foglakoztat a téma?

Nekem nagyon tetszik Asimov Gaia-Galaxia elgondolása.
ikaljan Creative Commons License 2003.12.07 0 0 23
Azt hiszem most a GAIA elmélettel kapcsolatban is sokan beleesnek egy olyan csapdába, ami a természettudományok és a vallások, filozófiai rendszerek kapcsolatánál elég gyakran elő szokott fordulni (ld. még leggyakrabban: evolúció viszonya a vallásokhoz)

Szóval a tudományos elméletek (márha nem vagy pozitivista) nem azt állítják, hogy az elméletek a valóságot tükrözik, csupán annyit, hogy az elmélet a valóságos folyamatok egy jól használható modelljét adják, függetlenül attól, hogy mennyi közük van a tényleges folyamtokhoz, illetve még inkább a folyamatok értelméhez.

A GAIA elmélet is egy ilyen dolog. Az két megközelítés, tehát a környezeti feltételekhez való alkalmazkodás, illetve a GAIA féle önnfenntartó rendszer abszolút nem zárják ki egymást, csupán arról van szó, hogy a két modell eltérő célokra használható.
Az alkalmazkodási modellből az egyes élőlények, fajok, fejlődését, szaporodását lehet jól vizsgálni, míg a GAIA modell a teljes makrorendszer vizsgálatához használható.

Maga a tudományos elmélet összesen ennyit mond. Ettől függetlenül a GAIA-nak, illetve az elméletnek, adhatsz transzcendens értelmet is, (tehát valami olyat, hogy a valóság működésének megfigyelt állapotának értelme pontosan a GAIA szerű működés, és a többi modell, megfigyelés az csak ez alá rendelődhet) de ekkor ez már kívül esik a tudomány körén, és hitté válik. - Ettől persze még érdekes marad a dolog.

Rorimack Creative Commons License 2003.12.06 0 0 22
De akkor még nem volt index :D
Előzmény: Seol (21)
Seol Creative Commons License 2003.12.06 0 0 21
azé' már '86-ban megjelent egyszer;-)
Előzmény: Törölt nick (20)
Törölt nick Creative Commons License 2003.12.06 0 0 20
...elővettem a nemrég megjelent Asimov sorozat 5-ös kötete miatt...
bélla Creative Commons License 2002.11.08 0 0 19
Még jó, hogy nem legyek urának nevezte.
Előzmény: Törölt nick (18)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.07 0 0 18
...lyó hajnalt :-)

...az ezredvégi beszélgetésben ez áll:

A nevét akkor kapta, amikor hazatértem Angliába: egyszer William Goldinggal, a neves íróval, aki szomszédunk és barátunk volt, megosztottam elképzelésemet. A legtöbben nem tudják, hogy Golding eredetileg fizikus volt, így aztán jól értette a tudomány nyelvét. Amikor felvázoltam a hipotézisemet, azt mondta: - Jim, egy ekkora ötletnek egy megfelelô nevet kell találni! Én azt javaslom, hogy kereszteld el Gaianak!

Előzmény: bélla (17)
bélla Creative Commons License 2002.11.07 0 0 17
Szerintem ő csak a nevet találta ki, és az elmélet megalkotója átvette tőle.
Előzmény: Törölt nick (16)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.07 0 0 16
Nincs mit, "csak" olvasnivaló ;-)

Azt lenne jó megtudni valahogy, hogy vajon Asimov honnan vette ezt a fogalmat, volt-e vajon köze ehhez az elmélethez?

Előzmény: bélla (15)
bélla Creative Commons License 2002.11.06 0 0 15
Köszönöm, ez nagyon rendes volt Tőled.
Előzmény: Törölt nick (14)
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.06 0 0 14
Törölt nick Creative Commons License 2002.11.06 0 0 13
...van itt egy link GAIA-ról...
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.23 0 0 12
...mint írtam, nekem szimpatikus gondolat, kérdés mennyi realitás van mögötte...

...volt egy kicsit hasonló ilyemsi Hoyle-tól is: Fekete felhő

Előzmény: bélla (11)
bélla Creative Commons License 2002.10.23 0 0 11
Nos igen, valóban ilyesmiről van szó. Olyan, mint egy tudatos törekvés. Bár a vasgolyó is tudatlanul gurul a lejtőn lefelé, mégis egyensúlyi állapotra törekszik.
Előzmény: Törölt nick (10)
Törölt nick Creative Commons License 2002.10.23 0 0 10
a földi élet maga tartja fönt a környezete egyensúlyát saját maga részére

...én úgy érzem, hogy nem kicsi antrpomorfizmus húzódik meg emögött :-))) ...hogy mi ez? Nos egy folyamatot "akarattal", "tudattal" ruházunk fel, amikor így fogalmazunk...

Mint már írtam, még nem olvastam még idevágó és alapos elemzést a GAIA elméletről, s így egyelőre amögött is ugyanezt érzem... keresem a könyvet, s majd utánna érvek is jöhetnek, most csak ezek az érzések :-)

Előzmény: bélla (9)
bélla Creative Commons License 2002.10.23 0 0 9
Asimov jó koponya volt, de én nem a sci-fi részre gondoltam. Arra, hogy a földi élet maga tartja fönt a környezete egyensúlyát saját maga részére. Az elv úgy tűnik, hogy működik is. Engem az a rész érdekelne, hogy vajon hogyan indult el ez a folyamat, és hogyan vált egyensúllyá.
Előzmény: Törölt nick (8)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!