Keresés

Részletes keresés

Jámbor Creative Commons License 2003.04.29 0 0 303
Való igaz, a licit eleje egész jó. Az 1 treff indulást tökéletesen alkalmaztátok.:-) Miért nem két szant válaszolt a partner? Akkor a tudott 29-31 ponttal, két egyenletes kézzel nem jutottatok volna ilyen borzasztó felvételbe! Persze, most jól jöttetek le róla, de azér' ez nem lesz mindig így. Mit játszottatok a sok-hetesszín partiból (káró-treff-pikk)?
Előzmény: HondaVuk (302)
HondaVuk Creative Commons License 2003.04.29 0 0 302
Köszi. Ha így tetszett, akkor írok be még egyet, amit ma játszottam a Butler bajnokság 2. osztályában.

Az alábbi lapunk volt és a licit elég hajmeresztőre sikeredett.

Axx
Q10x
xxx
AKQx

KQx
AK9x
A9x
107x

1Cl - passz - 1D - passz
1 Nt - p - 4Cl - p
4D - p - 6Cl - p
p - kontra - p - p
6Nt - kontra

A licit eleje még jó, mert gyenge szanzadut játszunk. A fordított emelésünk 5-ös színt ígér, így az 1 káró licit is jó, hasonlóan az 1Nt viszontválaszhoz. A 4 treff szleminvit, amire a 4 káró leintés, de partner pozitívnak vette és bevágta a szlemmet. Én pillanatnyi elmezavaromban nem igazítottam 6 szanra, de az ellenfél kedves volt és segített, így megtaláltuk az aránylag tűrhető 6 Nt felvételt.

Az indító kijátszás kis treff volt!!! kicsi az asztalról, ütöttem a hetessel. A probléma nyilván a kör szín, de treff hívásra jobbról kört dobtak, majd kiengedtem egy kárót, és a treff visszahívásra megint kört dobtak, ami után már van 4 kör ütésem (amúgy balra dubló bubi volt), és így megvan a 12 ütés. Ha az ellenfél passzol, akkor 6 Cl -1 vagy -2 az eredmény, így 6 szanzadu kontra egál. A partin 30 IMP sorsa múlt!

De nem is ez az érdekes, hanem az, hogy a 6 szanzadu kis segítséggel teljesíthető, még akkor is, ha nem indulnak treffel. És akkor is, ha a treffet nem kontrázzák meg, hanem magunktól mondunk 6 Nt-t. Bár káró indulásra mindig bukik a parti!

Az ellenfelek lapjai az alábbiak voltak:
Tőlem balra:
xx
Jx
KJ10x
J98xx

Jobbra:
J10xxx
xxxx
Qxx
x

Tegyük fel, hogy pikkel indulnak (körrel ugyanez a helyzet). Lehívunk 7 major ütést, és lehívunk 1 menet treffet. Asztalon vagyunk és bal oldali ellenfélnek 3-at kellett dobnia eddig. Ez nyilván 1 treff és 2 káró volt, de melyik kettő? Ha megtartotta a királyt és óvatlan és a most következő káró ászba nem dobja bele, akkor meg lehet csinálni a partit. Ha ugyanis visszahívjuk a kárót, akkor ő üt és elhív a treff mellől, így megadva a 12. ütést. Végső soron a szituációt fel lehet ismerni, hiszen tudjuk, hogy nála 9 minor lap van. 1 treffet eldobott, és eldobott 2 kárót is, de közülük az egyik elég magas lap. Vajon miért dobott el treffet és miért nem dobott el 2? Az ok nyilván az, hogy 5-ös treffje van és 4-es kárója, hiszen 4-es treffből nem dobna el, 3-asból meg nyugodtan dobálhatna még. Persze ha a treffet megkontrázzák, akkor a dolgunk még könnyebb.

Az asztalnál azonban nem így történt, jó kérdés, hogy rájöttem volna-e a megoldásra, ha nincs a kontra. Szerintem nem, mert túl sok idő nem volt a játékra. Meg ugye utólag könnyű bölcsnek lenni! :-)))

Előzmény: doktormacko (301)
doktormacko Creative Commons License 2003.04.28 0 0 301
Szép és érdekes volt a lejátszás. Több ilyen irás kellene ide és akkor ez a topic is életre kelne.
Előzmény: HondaVuk (300)
HondaVuk Creative Commons License 2003.04.27 0 0 300
Sziasztok!

Akkor itt egy ONtopic hozzászólás!:-)) A partit az interneten játszottam és igazán érdekes lap volt. A licit nem a szokványos volt, mint az az interneten gyakran előfordul.

Dél:
x
AKJxxx
Kx
AQJ9

Észak:
AKQxxx
x
AQJ10x
x

1H - 1Sp
4H(?) - 5D
6Cl(?) - 6Nt.

Mindegy végül is aránylag jó felvételbe landoltunk, még ha néhány licit nem is igazán volt védhető. Az indulás a kör 10-es volt, ami nem igazán könnyítette meg a dolgomat, ráadásul nem sok jót igért. A pikk és a káró magasítás jöhetett szóba (az esetleges kör magasításról lemondtam, mert nem láttam sok esélyt rá). A pikk jó, ha az elosztás 3-3 vagy 4-2, de ha nem ül a káró impassz, amikor kézbe jövök, akkor nem tudok kézbe menni az úr pikkekért és kárókért. Így inkább a káró impasszban és ülő treff impaszban biztam (és persze még a 3-3 pikk is jó). Nem sok esély, de játszani kell a partit.

Beütöttem a kör ásszal, mjd lehívtam a káró királyt. Kelettől esett a káró dáma. Ekkor írtam be, hogy "luck". Na gondoltam, akkor itt az ideje, hogy nekiálljunk a pikk magasításának, mert most már van hidam a kárókért/pikkekért. A pikk hívásba nyugat kimutatott. Na, most írtam be a többieknek, hogy "no luck". :-)))

Innentől a parti megoldása már könnyű, mert csak nyugat lapja számít. Van neki 5 kárója, nincs pikkja. Lehívtam az összes kárót, a 3 magas pikket, és az asztalon a kőr K-t és a treff AQJ-t hagytam. Kezemben maradt 3 kis pikk meg egy treff. Aztán kihívtam a treffet, megadtam a treff impasszt és terítettem, mert a treff impassz sikerétől függetlenül teljesítettem, hiszen ha nyugat megüti a királlyal, akkor már csak treffet vagy kőrt bír hívni, így asztalra rak és ott pedig minden magas. Ha meg ül az impassz, akkor meg már kész vagyok és a végén max. kiadok egy treffet (vagy nem, ha esik a király).

Érdekes, hogy ha fordítva, azaz pikkel kezdek, akkor is teljesül a parti, mert a kimutatás után a kis káró hívásba megjelenik a dáma és onnantól minden megy tovább a fenti úton. A kőr fedése nem jó, mert az impassz nem ül és a kőr sem 3-3. Bár az adott partiban persze így is megvan a parti, mert a treff impasz ül.

Az is érdekes, hogy a végén az "ellenfél általi asztalra letevés" automatikus, különösebb bridzs tudás nem kell hozzá. Az egész parti végül is automatikus. De szerintem ettől még szép. Emlékeim szerint Ottlik ezt a parittyaeffektust úgy hívta, hogy "eljutunk a Holdba". :-)))

Előzmény: doncike (299)
doncike Creative Commons License 2003.04.27 0 0 299
Ez persze némileg bonyolítja a helyzetet, de talán erre is van megoldás.

Mint régen (vagy most is) az iskolában, az "ügyeletes" tanár ellenőrzi, hogy diákság nem dohányzik-e az udvaron, folyosón, budiban (nálunk ezt hívták Füst Milán Klubnak). A lebukás automatikus kizárást jelent, természetesen.

Szóval eggyel több bíró (rendező), megfelelően megemelt nevezési díj a játékszabályokat be nem tartók miatti plusszköltségekre tekintettel és a "megszoksz vagy megszöksz" itt is rendet csinál.

Egyébiránt fel nem tudom fogni, hogy egy ilyen "úri" sportban hogy tudnak megmaradni az ilyen antiszociális fószerek.

És miattuk kell ilyen témával gyakorlatilag szétoffolni a topikot.

Előzmény: Lion_Heart (298)
Lion_Heart Creative Commons License 2003.04.27 0 0 298
Ma már Budapesten (és remélem M.o.-n mindenütt) füstmentesen lehet versenyezni. Nem is ezzel van a baj. Hanem azzal, hogy a nikotinéhes versenyzők annyi fáradságot sem vesznek, hogy az engedélyezett és erre kijelölt dohányzóhelyen vegyék magukhoz nikotinadagjukat, hanem a folyósón, lépcsőházban, WC-ben gyújtanak rá. Márpedig ez hamar kiderül, mert egy aránylag kis légterű helyiségben a füst nehezen oszlik, a dohányzás melléktermékei pedig a helyszínen maradnak. Ami nem jelent tettenérést, de ahhoz elég, hogy új versenytermet kereshessünk magunknak. Sajnos ezt sokan képtelenek felfogni. És ezen a versenyszabályok nem segítenek. Mert nem a teremvezető fogja a titokban dohányzót a versenyből kizárni, hanem a teljes bridzsező társaságot a versenynek helyet adó intézmény vezetője.
Előzmény: doncike (297)
doncike Creative Commons License 2003.04.27 0 0 297
Pedig egyszerű (lenne):

"A versenyteremben tilos a dohányzás. E szabály megszegése a versenyből való kizárást vonja maga után."

Ha a versenyek rendezői komolyan gondolják, akkor ennyi.
Azzal is meg lehet támogatni, hogy a nemdohányzók védelmében hozott törvény előírásait (márpedig az tuti, hogy nem endgedi ilyen helyen a dohányzást) a rendezőknek be kell tartatni, mert a helyiség bérleti szerződése erre kötelezi őket.

Szóval, elhatározás kérdése az egész.

Egyébként abban a klubban, ahová én jártam tanfolyamra, meg később játszani is (Galim; sajnos valamilyen szövetségi belviszályok miatt megszűnt), szóval itt soha nem volt probléma: természetes volt, hogy bent nincs dohányzás.
Bár lehet, hogy ez csak a szerdai napokon volt így, és amikor verseny volt, akkor ott is állt a füst. (Csak egyszer voltam olyankor.)

Előzmény: doktormacko (295)
robicsek Creative Commons License 2003.04.27 0 0 296
Na létezik olyan hely ahol telefüstölődés veszélye nélkül nem néznek ki egy "ujrakezdőt"?

(kb akkor játszottam utoljára mikor a kontrázott bukásért járó pontszámok változtak... nem ma volt...de hát azt mondják biciklizni se felejt el az ember...)

Előzmény: doktormacko (295)
doktormacko Creative Commons License 2003.04.27 0 0 295
Ez a bridzsnél nem egészen igy van, de alapvetően igazad van. Csak nincs aki nbetartassa a szabályokat, ez a legnagyobb gond.
Előzmény: doncike (294)
doncike Creative Commons License 2003.04.27 0 0 294
Szerintem bármilyen (nyilvános) zárt helyisgégben alapértelmezésben nem lenne szabad dohányozni. Kivéve, ha az összes jelenlévő hozzájárul. (Meg persze a dohányzásra kijelölt helyeket.)

Ebben a bridzs versenyterem nem kellene, hogy különbözzön a sakk vagy a squash versenyteremtől, étteremtől, munkahelytől.

Viszont lehetne úgy szervezni a versenyeket, hogy mondjuk 2 óránként legyen legalább 15-20 perc szünet egyben.

Előzmény: Lion_Heart (292)
doktormacko Creative Commons License 2003.04.27 0 0 293
Egy 4 órás verseny után után otthon megkérdezték, hogy dohányoztam. Emlékszel még a hagymás zsiros kenyérre a Népstadion press termében. érdekes , egyesek szerint a bridzs uri sport.
Előzmény: Lion_Heart (292)
Lion_Heart Creative Commons License 2003.04.27 0 0 292
Hát az régen volt, talán igaz sem volt, amikor a Kőris utcában volt a verseny. Azóta már számtalan helyen volt a versenyterem, sajnos főleg egyes versenyzők fegyelmezetlensége miatt (cigarettázás, szemetelés és hasonlók) előbb-utóbb mindenünnen kiutálnak bennünket. Jelenlegi versenytermünkből, az Orvosegyetem menzájáról is többször kidobással fenyegettek, mert néhány fegyelmezetlen versenyző képtelen betartani a versenyteremben és környezetében a dohányzási tilalmat. Én könnyen beszélek, mert nemdohányzó vagyok, de nem hiszem, hogy egy dohányosnak olyan nagy önmegtartóztatást kellene tanúsítania, hogy 2-3-4 órára lemondjon a cigarettáról. Annak idején a Kőris utcában még nem volt dohányzási korlátozás, és a verseny félidejében már kékes homályba borult a terem, és napokig tartott, míg a rajtunk levő ruháinkból ki tudtuk szellőztetni a füstszagot. Érdekelne mások véleménye is a versenyteremben való dohányzásról, pro és kontra.
Előzmény: Mr Spock (285)
doktormacko Creative Commons License 2003.04.27 0 0 291
Mi azért szüneteltetjük a verseny bridzset mert nem igazán szimpatikus a légkör.
doncike Creative Commons License 2003.04.27 0 0 290
Egy cipőben járunk! :)
Előzmény: robicsek (288)
doktormacko Creative Commons License 2003.04.27 0 0 289
Társasági bridzsező valószinűleg jóval több van.
de ugy látszik, ők inkább játszanak és nem irnak.
Előzmény: doncike (287)
robicsek Creative Commons License 2003.04.27 0 0 288
Szerintem rengeteg olyan ember van, aki valamikor játszott akármilyen szinten (pl én is ugye) aztán akármi miatt szépen lemaradozott, de elkezdene megint, csak kéne egy lökés :-)

doncike Creative Commons License 2003.04.27 0 0 287
Mihez képest?

Ezt a topikot sem a versenyzőknek kellene "eltartania" -- legalábbis szerintem --, hanem sokkal inkább a "társasági" bridzselőknek.

Előzmény: doktormacko (284)
doktormacko Creative Commons License 2003.04.27 0 0 286
Igen , de nem orvos, hanem bölcssész. Magam is bridzsezek, de az utobbi időben az inkább az internetten.
Előzmény: Mr Spock (285)
Mr Spock Creative Commons License 2003.04.27 0 0 285
Kedves doktormacko,

Hmmm....emlekszem, annakidejen valami Köris utcaban volt a magyar bridzselet kozpontja, lejartam oda egy idoben. Csak 600-an? Hat az tenyleg nem sok. Hat igen, bridzs az még intellektualisabb jatek mint a sakk, es sokkal nehezebb alapszinten megtanulni.

Mitol doktor-macko a nicked? Talan doktor vagy?

Gabor

Előzmény: doktormacko (284)
doktormacko Creative Commons License 2003.04.27 0 0 284
Magyarországon versenyszerűen kb. 600 ember játsza ezt a játékot. Ez tényleg nagyon kevés.
Előzmény: Mr Spock (283)
Mr Spock Creative Commons License 2003.04.27 0 0 283
Kedves Mindenki,

Szomoru hogy egy ilyen nagyszeru jatek, csak egy ilyen nagyon sovany topikot kepes fenntartani. Gondolom nem nepszeru nalatok, na dehat itt sem (USA). Mindenesetre van egy erdekes tortenetem bridzsel kapcsolatban.

1973-ban jottem ki USA-ba, gyakorlatilag angol tudas nelkul. Gimnaziumban "tanultam", na dehat az egy vicc volt. Szoval nem tudtam angolul. Apam mar itt elt kinn, baratnom aki szinten magyar szuletesu volt, mar tudott angolul, negy evet elt elotte Ausztraliaban. Apam beiratott egy nyelvkurzusra, amit otthagytam ket het utan azzal, hogy IGY soha nem fogok megtanulni angolul. Na de hogyan? Igazi, angol anyanyelvu emberekkel kell egy tarsasagban lenni. Na de hogyan lehet ilyenre szert tenni anelkul, hogy tudna az ember a nyelvet?

Es akkor tamadt egy brillians otletem (a brillianssag kesobb bizonyosodott be). Bridzs! Mindossze 15 szot kell tudni ahhoz, hogy az ember akarmilyen nyelvu tarsasagban resztvegyen (1,2,3,4,5,6,7,club,diamond,heart,spade,notrump,double,redouble,pass). Na igen, de ki a partner. Baratnomet nehany nap alatt megtanitottam alapszinten jatszani. Es irany a bridzs klub. Baratnom igy mutatott be minket:"Ö Gabor, tud bridzselni de nem beszel angolul, en Eva tudok angolul, de nem tudok bridzselni. Legyetek turelmesek hozzank".

Es azok voltak. Ezt az "erdekes kombinacio"-t sokan "vonzonak" talaltak (raadasul "kedves fiatal par, en 26 voltam, Eva 23), megindult a bridzs, es persze ahogy ez birdzs korokben szokott lenni, a duma. Hamarosan meghivtak minket az otthonukba es elfogadtak meghivast a mi otthonunkba. Szamitasom tokeletesen bevalt. SOK angol anyanyelvu ember valt majdnem mindennapos tarsasagomma, hat honappal kesobb "nagyszeruen" beszeltem angolul, Eva meg "nagyszeruen" belejott a bridzs jatekba, ami aztan szerves resze volt kovetkezo 14 eves egyuttletunknek (aztan elvaltunk).
----------------------------------------
Most egy olyan helyen elek ahol senki nem is tudja mi az hogy bridzs, masodik felesegem meg alapjaban nem kedveli a jatekot (ot is megtanitottam azert), ugyhogy nagyritkan egy amugy nagyszeru computer programot hasznalok bridzsre, Bridge Baron. Szoval ennyit errol.

Gabor

doktormacko Creative Commons License 2003.04.27 0 0 282
Érdemes ezeken a dolgokon elgondolkozni, de mindenkinek saját megoldása van ezekre a problémákra.
Előzmény: mtsz (281)
mtsz Creative Commons License 2003.04.23 0 0 281
Helló!
Küzdelmi kalandok c. könyvet olvasgatva felmerült 1-2 kérdés.
Néhol számomra legalább is nem egyértlemu, hogy mit is akart mondani...
Multi landy rendszer és a majorokra a válaszm (13 oldal teteje).
Majorok egyáltalán azt jelenti, hogy 4+M,4+M

Válasz a 2CL-re:
- 2M, választás.
Ez azt jelentené, hogy visszadobja a labdát azaz, hogy válasszon a licitáló,
hogy mi a megfelel? neki? Illetve fordítva, a válaszolónak jó ez a Major?

- 3mm: természetes, NF --???
Ez azt jelentené (mármint az mm), hogy 3CL vagy 3D a licit? NF - non force, gondolom
És hogy természetes? azaz egyik nemesb?l sincs támogatás, és játszunk inkább minort?

- közbeszólás szinének emelése: GI+,33+ majorral
GI+ - game invit, er?s game invit? Azaz a licit azt jelentené, hogy
3+M,3+M (majorom) van. Pontot mennyit igér? (ha game invit akkor olyan 8+(10+?)gondolom,
mert 12+ (14+?) körül szól közbe a partnerem.

-2NT, re a viszonválaszok,
3N: 54 a Major (azaz 5 K?r 4 Pikk vagy lehet fordítva is) és er?s. Mit takar az er?s?
pontot vagy er?s színt? T-t akar játszani?

Válaszok a 2D-re (Észak), azaz egyszín? Major licitre:
- 2NT, lapleírás kér (dél).
Viszont válasz:
- 3 treff (észak) jó lap, erre a ismét válasz a 3 káró (Dél)(még érthet? vagyok???:)) amely kéri
a másik MAJOR bemondását. (13 oldal még mindig, közepe tájékán).
Na ezt nem értem. Ha 1 szinü major, akkor milyen másik Major? Azért kéri,
hogy a MÁSIKAT mndja (Észak), hogy ? mondhassa be a Jó színt , majort? (Dél)
Illetve ha nem akkor nem is értem. Ha valakinek megvan a könyv, kérem nézze meg,
és próbálja meg értelmezni.

Mivel a tagolást nem nagoyn ismeri a szerz? (vagy nyomda hiba) ezért ne mindenhol éretem,
mi a válasz és mi a viszonválasz. Persze valószin?leg a rutintaélanság is segít az érttetlenkedésben.
:))

Ugyan ez a helyzet a 12. oldaon a 2M viszonválaszaival.
3D : legalább INV, azaz invit? Azaz ha nincs plussz er? akkor mond be a 3M-et,
ha van akkor gémet? akkor MIre jó a 3M válasz
Itt is 2 NT és a viszonválaszok.
Az alkatta lév? 2 sor (3k?r(treff) ..., és a 2 pikk (2 k?r után) kezdet? sorok) már a viszonválaszok kategória
(és itt is elmarad egy jelölés) vagy már válasz kategória.


REmélem én érthet?(bb voltam).
El?re is köszönettel...

doktormacko Creative Commons License 2003.03.10 0 0 280
Ez már régen nem müködik.
Előzmény: Lion_Heart (279)
Lion_Heart Creative Commons License 2003.03.10 0 0 279
Valamikor volt a Szent István park és a Pozsonyi út sarkán egy kávéház, ahol bridzsezni lehetett, de ennek van vagy 30 éve. Azóta már a kávéház is megszünt (ha jól tudom).
Előzmény: kovalevszkaja (278)
kovalevszkaja Creative Commons License 2003.03.10 0 0 278
köszike, ott már jártam, nem találtam itteni klubot, igazság szerint abban reménykedtem, hogy az MBSZ honlapját nem frissítik elég rendszeresen, vagy van valami jó kis "partizán" klub errefelé...:-)

Sztyopka élsz még? Hogy megy a bridzs mostanság?

Előzmény: Lion_Heart (277)
Lion_Heart Creative Commons License 2003.03.10 0 0 277
Ebben a topikban biztos többször is előfordul a szövetség hivatalos honlapjának a címe, de azért ideírom:
www.ecosoft.hu/bridge/
Előzmény: kovalevszkaja (275)
doktormacko Creative Commons License 2003.03.09 0 0 276
ha lesz időm megkeresem a bridzs szövetség honlapját. Ha jól emlékszem ott rajta vannak a bridzs klubbok .
Előzmény: kovalevszkaja (275)
kovalevszkaja Creative Commons License 2003.03.05 0 0 275
sziasztok,
tud valaki jó színvonalú bridzsklubot a XIII. kerületben vagy környékén? szívesen játszanék pár partit nemvirtuálisan olyan partnerekkel, akik tudják mi a Roman Keycard és a védekezést is képesek stratégiával csinálni.
köszi előre is.
doncike Creative Commons License 2003.03.03 0 0 274
Jár valaki közületek valamelyik óbudai bridzsklubba?

Érekelne a véleményetek: teljesen alapszinten játszom, de a klub, ahol tanultam, meg játszogattam néhány hétig (Galim) bezárt és szeretném nem elfelejteni azt a keveset, ami tudok.
Mivel Óbudán lakom és itt is dolgozom, ha nem muszáj, nem mennék messzebre.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!