Keresés

Részletes keresés

silvaticus Creative Commons License 2017.08.07 0 0 133112

Üdv!

Persze minden, határozásra valamennyire is alkalmas könyv a spórapor színével kezdi. A baj ott történt, hogy másnap kórházba mentem, a gomba nyitott, meleg, szellős helyen volt. Mire 8 nap után hozzatértem, már szegény nyomorult kilehelte lelkét. Bocs a mentegetőzésért, nem akartam a kérdéshez nem tartozó részletekkel előrukkolni (de úgy látszik, logomániámon mégsem tudok uralkodni maradéktalanul).

Köszönet és üdvözlet!

S.

Előzmény: lilapereszke (133109)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.08.06 0 0 133111

Köszönöm, hogy "együtt érzel" velem, ezek nagyon jó élmények.

Én még akkor fertőződtem, amikor egy nagy kosár ízletes kucsmagomba begyűjtése csak afféle ujjgyakorlat volt.

Zalai létemre Vasban fertőződtem meg igazán.

Terepen dolgoztam, gomba meg annyi volt, mint sehol máshol!!!

Aztán hivatásszerűen visszakerültem a zalai erdőkhöz, ahol "vadat (halat) s mi jó falat" bőven leltünk, beleértve az erdők egyik mellék haszonvételét, a gombát is.

Már régóta nyugdíjas (s rokkant) vagyok, de a "gombaimádat" valóban a részem és géneken kívül tovább is örökítettem! :D

Előzmény: bovista72 (133096)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.08.06 0 0 133110

Hajjaj!

Ez igazán szívfájdító!!!

(szerencsére - általános vélemény szerint - nem infarktusban fogok kimúlni!) :)

Előzmény: heyderia (133092)
lilapereszke Creative Commons License 2017.08.06 0 0 133109

Szia!

Nem konkrétan spóraképre gondoltam, spóra szín is segített volna, ami csak egy éjszakás kaland az asztalon :-)))

2006-os bejegyzésem, még jó, hogy megtaláltam.

Előzmény: silvaticus (133108)
silvaticus Creative Commons License 2017.08.06 0 0 133108

Köszönöm a válaszokat, logikájuk, tartalmuk meggyőzően igaz.

Abu Ramla: Sajnos a türelmetlenség velünk született teher, mindenkinek kellemetlen az elsietett, elkapkodott indítás. Tömeges válaszra nem is gondoltam, hiszen a fórumozók szakmai kompetenciája igen különböző, ha olykor megszólal egy-egy oraculum, véleményét csak ritkán követi vita, ha igen, az magas szintű. Egyébként mindenben igazad van.

LP: Imeretségünk még az őrségi találkozókra datálódik (utolsó esemény a kelttésztás gomba volt). Nem tudok a spórákról képet feltölteni, meg kell várnom, még ismét megjelenik kifejlett termőtest. Sajnos a Rimóczi - Vetter: Gombahatározó sem segít, csupán morfológiai adatok követhetetlen útvesztőbe futnak, a finom részletek (kémia, mikroszkóp) roppant időigényesek, s még akkor is fennmaradna a határozó kulcsok bizonytalan értelmezése miatti nehézkesség, gyakori kudarc.

ízletes tőke: A kulcsos határozási kisérletek valóban a Pluteusoknál adták a legkevesebb ellentmondást, de egyértelműséget ott sem.

utopiatrain: Bölcs aki hallgat - már az ókori görögök szerint is.

Előzmény: silvaticus (133098)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.08.06 0 0 133107

Na igen, oda van írva. Sommásan!

"Lisztszagú."

Életelvem egyébként a folytonos tapasztalás és tanulás.

Csak a jó tudás a tudás. Ezért élünk még! :)

(a családnak agyára megyek, ha könyvért, lexikonért nyúlok!) :D

Előzmény: Bencuc (133106)
Bencuc Creative Commons License 2017.08.05 0 0 133106
Előzmény: s-ombre-ro (133089)
lilapereszke Creative Commons License 2017.08.05 0 0 133105

Szia!

Mintha adós maradtál volna egy infóval:

"Spóráit még nem néztem."

Talán ezzel előrébb lettünk volna. Szóval?

ízletestőke Creative Commons License 2017.08.05 0 0 133104

Már megint olyan jót olvastam!!Te egy aranyember vagy!

Előzmény: Abu Ramla (133102)
ízletestőke Creative Commons License 2017.08.05 0 0 133103

Talán valamelyik csengettyűgomba faj lehet.A professzorok számba veszik a Zemplénben talált fajok sokaságát,aztán jönnek hamarosan.

Abu Ramla Creative Commons License 2017.08.05 0 0 133102

Előre bocsátom, én sem tudom megmondani melyik faj; tippekkel meg semmire sem megyünk. Amennyiben visszaolvastál pár száz hszt-t (sőt már korábban is fórumtag voltál), láthattad, hogy sok kérdés megválaszolatlan marad. Ennek több oka is lehet: A kezdő fórumozó számára a legdurvább az lehet, hogy nem kötelező reagálni/válaszolni senki kérdésére sem, ill. elvárni sem kell, hogy 'de nekem válaszoljon' valaki*. Avagy: hitvány képekről kellene megmondani a fajt (A Te képeid és leírásod jó!). Tovább: mindig nekem kell válaszolni; na már megint egy újonc; hát még ezt sem tudja?; lustaság, s még sok-sok egyéb. Más irányú elfoglaltság (hiszen itt csaknem a szalmakazal /sok fórumozó amatőr/ és a tű /kevés igazi szakember, aki blikkre azonnal tutit mond/ esete forog fenn, így ha nem kapsz gyors választ, akkor sem szabad ezért berzenkedni** (persze elhiszem, hogy rosszul esik úgy kapcsolatot teremteni/tartani, ha nincs aki bármit is irányodba). Később látod majd, hogy 'névre szólóan' is érdemes kérdezni. Írhatnék még különböző érveket, talán a lényeget azonban sikerült összefoglalni, vesézgetni. 

Másodsorban s végezetül, ahogy a rózsanemesítőnek a türelem rózsát terem; ez igazolhatóan így van a gombával (és a kapcsolódó információkkal is), azaz a türelem gombát /és ismeretet/ terem, lesz még gombatermő nyárvége - őszelő, s akkor majd jönnek a válaszok is kérdéseinkre!

üdv, Abu Ramla

... ja, és elnézést a hosszú eszmefuttatásért!

* Nem tudom hány százan vagyunk tagjai e fórumnak; feltehetjük a kérdést, vajon kinek kellene úgy éreznie, hogy válaszolnia kell bármelyikünk kérdésére is? A válasz valami ilyen lehetne: bárki/mindenki; de mire vezetne itt a fórum életében, ha 'én nem tudom', nem ismerem' stb. válaszokkal lenne tele minden oldal. Ezen az oldalon nincs szakmai Admin(ok), aki(k)nek kutya kötelessége lenne mindenre reagál (lásd a FB csoportok)! Ezt a csoportot itt más valami tartja össze.  

**Tíz nap válasz nélkül még egy gomba esetében is hosszú lehet, megértelek! Bizonyára nagyon kíváncsivá tett, izgalomba hozott, folyamatosan foglalkoztat, valakinek át kellene adni a beígért információt (ezek mind-mind felfokozott állapotban tartják az embert, hiszen egyfajta vadászat zsákmányáról, az Általad elejtett(!) vadról van szó. Ez így természetes.

nagypapi51 Creative Commons License 2017.08.05 0 0 133101

Az nekem is feltűnt, de aztán eszembe jutottam :)

/a gomba ott és akkor.../

Előzmény: homerx (133100)
homerx Creative Commons License 2017.08.05 0 0 133100

rizike ilyen melegben?

utopiatrain Creative Commons License 2017.08.05 0 0 133099

Én azért hallgattam, mert nem tudom, mi ez.:)

silvaticus Creative Commons License 2017.08.05 0 0 133098

Töprengek, miért nem kaptam semmiféle választ kérdésemre. Esetlegesen egy védett gombáért járó orrbaverés megelőzésére közlöm, nem én szedtem fel. A közterület gondozójának mindent széttaposó, szétrugdosó lábaitól mentették meg. Tényleg nincs senkinek véleménye, vagy én érdemeltem ki a sokatmondó csendet?

Előzmény: silvaticus (133010)
Gamma Leonis Creative Commons License 2017.08.05 0 0 133097

Pénteken kora délután egyik gombásztársamnak megmutattam a málnavörös tinórut az élőhelyén. Cserébe adott néhány gombamintát, amiket mikroszkóppal vizslattam. :-) Mára is maradt minta. Kánikulában sincs időm unatkozni, mert gombák vesznek körül. Gombakör közepén állok... :-D

Előzmény: Gamma Leonis (133078)
bovista72 Creative Commons License 2017.08.05 0 0 133096

Az apróság gyanánt leírtaknak igazán tudtam örvendeni, a megpendített „setíterdő; őzlábgomba pilácsolás, kosártőtögetís”  élményét szerencsésen többszörösen is megtapasztalhattam már. Ez könnyedén valós tapasztalattá válhat bárki számára, nem olyan mint a koboldok elrejtett aranya, mely lángnyelvszerűen világít az éjszakában. (persze kívántatik hozzá, hogy legyen őzlábgomba is…). Másnap (csütörtökön) útban hazafelé irányba kerítettem a kis erdőszegletet, mely a nem várt vacsorát terítette. Akadt jó néhány hőség gyötörte, de még fasírtnak simán felhasználható jószágfi, sajna a fasírttá lényegülés számosságát növelhető termőtestek sokaságát jócskán tizedelte a nyüvek kéretlen tömkelegének kaja van, meleg van alapon el nem tiltható, falási kényszere…

A finom dióra emlékeztető ízű mozgatható gyűrűket természetesen már a helyszínen elcsemegéztem minden példányról, ahol ezt még meg lehetett tenni.

u.i.: Ötven év gombászattal fűszerezve, nagyon jól hangzik. Úgy érzem egy jó ideje már én is ráléptem a saját gombászösvényemre mely összefonódott velem és elidegeníthetetlen részévé vált az életemnek. Kúvára nem bírom a gombátlanságot.

Már nincs külön erőm az alanti jószágot be prezentálni, de nagyon felizgatott, ki is lehet. A debreceni villamos befüvesített pályáján leledzett. Sokféle érdekes jószágot láttam már ott, de őt, a "porcelánfehér" szépséget még soha.

Előzmény: s-ombre-ro (133072)
ízletestőke Creative Commons License 2017.08.04 0 0 133095

Ez biztosan nem az én kosaram!!:-))))))))

ízletestőke Creative Commons License 2017.08.04 0 0 133094

Hi-hi!:-))))))))

Előzmény: galasz01! (133083)
ízletestőke Creative Commons License 2017.08.04 0 0 133093

:-))))))))))))))

Előzmény: nagypapi51 (133077)
heyderia Creative Commons License 2017.08.04 0 0 133092

a Zemplént megjárt társainkat szeretném egy kicsit irigyelni!

Július közepén indultak meg az erdők arra, de a múlt hétvégi gombafesztiválra is jutott a szerencséseknek. Csatolok egy képet, hátha a kosár gazdája ráismer.

Előzmény: s-ombre-ro (133091)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.08.04 0 0 133091

Ígérem, nem sokat fogok zavarni (eddig sem tettem!), de ezúttal a Zemplént megjárt társainkat szeretném egy kicsit irigyelni!

Fiatal koromban a szívembe zártam azt a gyönyörű vidéket és most idősen, itt a nyugati végeken megszakad a szívem, ha valaki csak említi is!

Terveztem, hogy elviszem oda a családot, de egyenlőre a göcseji bükktájjal vigasztaltam őket, meg a sok gombával, ami már nem olyan sok mint régen, de azért nem nélkülözünk mi sem.

A szívem szivárványa átíveli a hazámat!!!

Előzmény: s-ombre-ro (133090)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.08.04 0 0 133090

Lentebb olvastam, hogy itt komoly szakemberek is vannak.

Ez a hozzászólásokból is nyilvánvaló!

Én már ötven éve gombászom, néha mégis elmegyek a szakértőhöz.

Mert valóban óvatosan a gombával!!!

Az hogy írom e sorokat, arra utal, hogy nem sokat tévedek.

Elég azonban egy tévedés, hogy leszokjon az ember az írásról, olvasásról. :(

Előzmény: s-ombre-ro (133089)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.08.04 0 0 133089

Kérlek, ne neheztelj rám, de én lisztszagúnak éreztem mindig.

Ha jól emlékszem, a gombás könyv is ezt írja róla.

Persze mindenki másként érzékel.

(mostanában már meggyengült a szaglásom-ízlelésem és ez elég baj nekem)

Előzmény: Bencuc (133081)
s-ombre-ro Creative Commons License 2017.08.04 0 0 133088

Gratulálunk!

Előzmény: Gamma Leonis (133078)
Bencuc Creative Commons License 2017.08.03 0 0 133087

A napokban én is találtam párat, az egyik teljesen fiatal és üde volt. Mégpedig fenyvesben. Most azt tervezem átállok azokra. Bár lehet lomberdőben is akad normális belőle.

Előzmény: bovista72 (133070)
Bencuc Creative Commons License 2017.08.03 0 0 133086

Azt meg nem tudnám mondani, de arról az üde, édeskés illatról nekem mindig az jut eszembe, hogy egy gyümölcsnek simán elmenne az az illat. 

heyderia Creative Commons License 2017.08.03 0 0 133085

Elviekben nincs, de melyik gyümölcsre emlékeztet téged, mert ezt még nem hallottam.

Előzmény: Bencuc (133081)
heyderia Creative Commons License 2017.08.03 0 0 133084

Topiktársunk, aki nem arra lakik, a zempléni fesztiválon mondta, hogy pár hete 5 kiló vargányát gyűjtött a Mecsekben.

Előzmény: Vargányatanya (133076)
galasz01! Creative Commons License 2017.08.03 0 0 133083

Ez kb. az idei átlag.... :-)

Előzmény: Szájas (133079)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!