Keresés

Részletes keresés

Camberjack Creative Commons License 2020.06.05 0 1 32610

Csütörtök, Fűzfő, ácsorgós és kapaszkodós időszakok 5,0 körüli vitorlákkal.

CrazyFly Creative Commons License 2020.05.29 0 0 32609

Szia!

Nagyon köszönöm válaszaidat! Az árboc mindkét felét alul is (felül le van) le fogom dugózni, rosszat nem teszek vele.

Üdv:

          CrazyFly

Előzmény: vau1111 (32608)
vau1111 Creative Commons License 2020.05.29 0 0 32608

Most megnéztem az éppen használt három árbocomat:

- Simmer és Hot sails árbocban a felső rész alul és felül is dugózva van, az alsó rész csak felül

- CAAS árboc mindkét részében csak felül van dugó

 

Az alul/felül dugózás hiánya az alábbi problémákat okozhatja:

- vészhelyzetben, ha a vitorla különválik a deszkától, megtelhet az árboc vízzel, ami a vitorla elsüllyedéséhez vezethet. Ez a süllyedés azért nem olyan mint a nyeletlen balta, lassú folyamat.

- ha a felül dugózás is hiányzik, akkor felülről ha belemegy homok, iszap, az átfolyó víz bemoshatja ezt a csatlakozásba, és az árboc/hosszabbító összeragad, nehéz vagy lehetetlen szétszedni. A felső dugózás valóban fontos.

- Ha esetleg csak alsó dugózás van, de felső nincs, a felülről befolyó víz nem tud elfolyni, nehéz lesz a cucc.

 

Szakszerűen cserélt ablak nem rontja a vitorla minőségét. Ugyanolyan gyári anyagokat varrnak bele, a tartósság, ha jól varrták, nem romlik.

Előzmény: CrazyFly (32607)
CrazyFly Creative Commons License 2020.05.29 0 0 32607

És lenne még egy kérdésem: véleményetek szerint meg szabad-e vásárolni cserélt ablakú vitorlát? Mennyire tartós egy cserélt ablak? Válaszokat előre is köszönöm!

CrazyFly Creative Commons License 2020.05.29 0 0 32606

Köszönöm válaszod!

Az alsó rész felső részén az illesztőcsap van amihez a felső rész csatlakozik, ez teljesen vízzáró. Viszont a felső rész aljában sincs dugó, csak a tetejében, ezért itt csak az illesztőcsap "tömít". Ezért az árboc mind két részébe alulról be tud folyni, ill. szivárogni a víz. Azért nem értem, mert mint írtam a régi árbocomban mindkét helyen volt dugó. Van ennek valami ésszerű technikai magyarázata, vagy csak egyszerűen kispórolták belőle? Az, hogy a felső részt bele lehet dugni az alsóba szállításkor nem rossz dolog, de így feltelhet vízzel, ami ugye nem túl egészséges dolog. Vagy csak én görcsölök feleslegesen ezen?

Üdvözlettel: 

                       CrazyFly 

Előzmény: pam-pi (32605)
pam-pi Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32605

Jól értem, hogy az alsó rész felső részében sincs tömítés? Itt azért szokott lenni, és ettől még beledugható a felső rész. Ez így teljesen normális. Gyárilag is van amit így adnak. Egyébként szerintem az sem gáz ha hiányzik, mivel alul úgyis kifolyik.

Előzmény: CrazyFly (32604)
CrazyFly Creative Commons License 2020.05.28 0 0 32604

Sziasztok!

Ismét felmerült egy kérdésem, ezúttal az árboccal kapcsolatban. Egy 460-as SDM árbocról van szó, amiben gyárilag a felső rész tetejét kivéve nincs egy dugó sem. A felső részt szállításkor bele lehet dugni az alsóba, valamint egy bottal megpróbáltam - bele tudtam dugni a felső részbe kb. 50 centit, fölötte már biztos nincs. Normális ez? Az alsó és a felső rész illesztése elég passzentosnak tűnik, de nem esküdnék meg rá, hogy vízmentes. Az ezer éves régi Mistral árbocomban volt az alsó és a felső részben is egyaránt. Ha kellene bele hol tudok ilyet szerezni? Mert a szörfboltokban nem találtam. Esetleg borászati szilikongumi dugó?

Camberjack Creative Commons License 2020.05.22 0 0 32603

Újabb szeles nap Tatán.

muresz Creative Commons License 2020.05.13 0 0 32602

:-) én is általánosságban értettem, köszönöm az infót!

Előzmény: Tom Taylor (32600)
CrazyFly Creative Commons License 2020.05.12 0 0 32601

Köszönöm megnéztem ,nagyon hasznos videó! És a következendő kérdésemre is megkaptam a választ (a vitorla és a szkeg méreti viszonyáról), úgy hogy nem nyaggatlak vele benneteket:)

Előzmény: vau1111 (32596)
Tom Taylor Creative Commons License 2020.05.12 0 0 32600

Bocsánat, ha félreérthető voltam! Általánosságban írtam a szörfözésről és nem a Fertő-tóval kapcsolatban. Az "egyáltalán" határozószót általánosságban értettem.

Előzmény: muresz (32595)
muresz Creative Commons License 2020.05.12 0 0 32599

Végül beszéltem egy soproni ismerössel, aki azt mondta, szerinte zárva van. Nagyon nem kutattam tovább, inkább maradtam a munkánál tegnap.

Előzmény: vau1111 (32598)
vau1111 Creative Commons License 2020.05.12 0 0 32598

Fertőrákossal inkább az a baj, hogy legalábbis tavaly le volt zárva megalomániás tervek miatt. Hogy most mi van, a lokálok talán meg tudják mondani.

Előzmény: Tom Taylor (32597)
Tom Taylor Creative Commons License 2020.05.12 0 0 32597

Amennyiben jól értelmezem a rendeletet, igen, lehet szörfözni! A szabadidős tevékenységet nem, de a szabadidős sport tevékenységet lehet űzni. A kajak, a kenu, a szörf ide tartozik, még a horgászás is. De a strandolás és csónakázás nem.

Előzmény: muresz (32595)
vau1111 Creative Commons License 2020.05.12 0 0 32596

A papucspozícióra és beállításra visszatérve, Guy Cribbtől jött ki most ez a videó:

 

https://www.youtube.com/watch?v=pQu1lU-F81M

Előzmény: CrazyFly (32589)
muresz Creative Commons License 2020.05.10 0 0 32595

Hogy látjátok a holnap délutánt Fertörákoson?

Egyáltalán szabad most menni?

CrazyFly Creative Commons License 2020.05.08 0 0 32594

Nem erőlét, hanem erőnlét (kétszer is), bocs.

Előzmény: CrazyFly (32593)
CrazyFly Creative Commons License 2020.05.08 0 0 32593

Szia!

Hozzászólásodra csak most tudok reagálni – többek között szörföztem:)

Én nem fogom fel tragédiának ezt a dolgot, hanem inkább a tanulási folyamat részeként. Az én döntésem volt ez a deszka, amivel semmi baj nincs. Túl nagy szélben vannak kisebb problémák, de mint írtad is, ez sok mindentől függ, valamint nem is biztos hogy oda való. Először mindig magamban keresem a hibát, másodszorra pedig a beállításokban. De a beállításokat is meg kell tanulni, mit miért, hogyan, plusz még egyénre is szabni. Ezt az utat járom most, és egyre több sikerrel, miközben csodálatos pillanatokat élek át a vízen, az én imádott Balatonomban. Például már több alkalommal sikerült spin out-ból visszahozni a deszkát, persze nem mindig. Vagy például egyre többször sikerül erős szélben is szabályosan belépni a papucsokba – eddig bevallom töredelmesen erős szélben többször csaltam: már indulásnál úgy léptem a deszkára (vízbe feküdve, mint a wasser startnál), hogy hátsó lábbal már a papucsba csússzak be rögtön, újabban már a trapézkötelet is beakasztottam miközben emel ki a vitorla, első láb a gyök elé, és úgy megindul…, aztán jön az első láb a papucsba. Nem szabályos, de gyors és stabil módszer, és ha már nagyon fáradt vagyok hasznos, mert nekem ez kevesebb energiámba kerül. Lehet, hogy le sem szokok róla teljesen. Sorolhatnám tovább, de nem szeretnék senkit untatni -  Ti már túl vagytok ezeken, én most tanulom. És hálás vagyok minden jó tanácsért, akár itt a fórumon, akár a vízparton. Sokszor akkor ugrik be az embernek egy hallott hasznos dolog, amikor kezdi maga is megtapasztalni. Meg ugye vannak az apró mozdulatok (és milyen jelentősége lehet egy ilyen apró mozdulatnak!), amiket nem is lehet igazán szóban átadni – meg kell érezni, utána pofon egyszerű, szerintem tudjátok miről beszélek.

A szélbefordulást ezen a deszkán már teljesen jól tudom kezelni. Ritkán szokott előfordulni, pl. akkor amikor papucsokba belépve várom, hogy visszafújjon a szél, de nem fúj, és csak lassulok és lassulok, már rég nem siklik, tudom, érzem, hogy szélbe fog fordulni, de akkor már nem bánom – befordul, lelépek és várom a szelet. Egy kisebb deszkán lehet, hogy ez is egy új kihívás lesz, de állok elébe.

Amit nagyon szeretnék megtanulni, azok a fordulók. Egyelőre ez elérhetetlen álom, talán egyszer megvalósul.

Az erőlétemmel nincs problémám, bár úgy 4 óra szörfözés után el tud fáradni az ember, néha összepakolás közben görcsöl az alkarom (közvetlen a bicepsz alatt), és másnap izomlázam van itt-ott (vádli, hát), de nem baj. Egy általános jó erőlét csak az alap ehhez a sporthoz, a szörföző izmoknak és ízületeknek meg kell edződni:).

Nem szaporítom tovább a szót, még egyszer köszönet minden segítségért!

Aloha:

                        CrazyFly

Előzmény: Tom Taylor (32590)
Tom Taylor Creative Commons License 2020.05.07 0 0 32592

Szia!

Kérlek, hogy a hirdetésedet ne ide, hanem az alábbi oldalra tedd fel légy szíves:

Magyar windsurf adok-veszek

https://m.facebook.com/groups/416162848394997?refid=27

 

Köszönettel!

Előzmény: sered (32591)
sered Creative Commons License 2020.05.07 0 0 32591

Nem érdekel valakit egy Hifly Race deszka kb 20 éves, kompletten 4 vitorával??????

Tom Taylor Creative Commons License 2020.05.05 0 0 32590

Sajnálom, hogy ilyen nehezen hangolódsz össze a deszkáddal. Lehet, hogy nem is passzoltok össze. Valószínű -ahogy ezt Te is érzed-, hogy ilyen nagy széllel és hullámokkal már nem boldogul. A géped egy freeride deszka; szélsőséges helyzetekre, nagy hullámokra már más kell. 

Minden deszkának megvan a saját karakterisztikája, amit már egy apró beállítási pontatlansággal el lehet rontani, de helyes beállításokkal csúcsra is lehet járatni. Pl.: nem megfelelő szkeg méret, nem jól trimmelt vitorla, nem jól megválasztott árbócgyök pozíció, de akár rossz testtartás is megváltoztatja a szörf viselkedését. Kényelmetlen lehet a túl tág, vagy túl szűk lábtartó is. Ez akár a tépőzár 1 cm lazítását, vagy összehúzását is jelentheti.

 

Persze a jó beállítások egyénfüggők is; a szörftudás, a tapasztalat, de még az állóképesség is befolyásolhatja.

Egyes változtatások javítanak bizonyos viselkedéseken, de másokat hátrányosan is érinthetnek. Pl. orvosolható a gyakori szélbefordulás az árbóc pozíció előbbre állításával, de ez azzal járhat, hogy a deszka orra gyakrabban bukik a vízbe, kellemetlen perceket okozva.

Valószínű, hogy a gyakori szélbefordulást az új szerzeményeddel is gyakran fogod megtapasztalni, kell idő az összeszokásra.

 

Sajnos örökölt testi adottságaimból kifolyólag különös figyelmet kell fordítanom a derekamra, de sok-sok évvel ezelőtt megtanultam, hogy a derekam mellett elsősorban a bokámat és a vádlimat kell felkészítenem a szörfszezonra... ;-)

 

TT

Előzmény: CrazyFly (32586)
CrazyFly Creative Commons License 2020.05.05 0 0 32589

Köszönöm válaszod!

Egyébként pár (tényleg csak pár) pillanatig néha éreztem, hogy így könnyebb tartani, de győztek a hullámok. Még hagyok egy kis időt magamnak, aztán megpróbálok átszokni, de valószínűleg úgy, hogy előbb csak az elsőket rakom kijjebb, majd kis idő múlva a hátsókat is - itt jelen pillanatban csak egy van. 

Előzmény: vau1111 (32588)
vau1111 Creative Commons License 2020.05.04 0 0 32588

Papucspozíció:

A belsők könnyebb manőverezhetőséget adnak, plusz könnyebb belelépni, direktebb deszka fölötti pozíciót ad. A külső papucsokkal viszont jobban terhelhető a deszka oldala, nagz sebességhez, hosszabb szkegekhez a külsők kellenek.

Kezdőbb szinten mindenképpen a belső papucspozíciók javasoltak, utána stílustól függ. Hosszú, egyenes, gyors menetekhez mindenképpen a külsők kellenek, wave, freestyle felhasználáshoz mindenképpen a belsők. Bump and  jump célra (pl. Balaton dél dullámosabb verzióban) inkább belső.

Korábban írtad, hogy erős szélben a belső papucspozíció kényelmetlen, mert túlfeszíti a bokád. Pont ezért kell a külső, nagy tempónál a szkeg dönteni akar, meg kell tudni terhelni a deszka fél felőli oldalát.

 

Hosszú távon, ha lesz kisebb deszkád, a 120-ason javaslom megszokni a külső pozíciókat. A kisebb deszkán meg legyen csak belül.

 

Deszkaméretekre megjegyzés, nekem 110, 99, 77 literes sorom van, a 77-et nagyon ritkán használom. Ez megintcsak felhasználás függvénye, a nagy inkább speed-elés, a közepes a mindenes, a kicsit csak akkor szedem elő, ha már lelkiismeret furdalásom van, hogy nem használom. Van aki meg állandóan a mini deszkáját nyüstöli, mert neki meg az válik be. Itthonra 3 deszka azért már húzós, azokat le is kell cipelni, meg kettőből könnyebb választani, kisszél nagy, nagyszél kicsi és kész.

Előzmény: CrazyFly (32586)
kkojak Creative Commons License 2020.05.04 0 0 32587

Sziasztok,

 

lehet, hogy kb megváloszalhatatlanul szubjektív lesz a kérdés amit felteszek, de ahogy elolvasgatom a fórumot már jó ideje és látván, hogy baromi jó arcok vagytok, szerintem valami hasznosat fogtok tudni mondani :) 

Még relatíve kezdő szörfösnek tartom magam, eddig inkább tengeren voltam vízen (prasonisi, flat rész), az itthoni tavakon idén lenne az első nyaram. A kérdésem a 130L-es de 85 centi széles freeride deszkámra vonatkozik, 85kg testúllyal: szerintetek mi az a szél/hullám méret a Balaton déli partján amivel még nem kínszenvedés egy ekkora hajóval csúszni? Legnagyobb vitorlám 8.4, a kisebbeket preferárom, de igazából ezt is imádom, nem probléma a nagy vityó. Illetve az is kérdésem, hogy tud-e a Balatonon ugyanolyan stabil/kiszámítható lenni egy gyengébb szél mint az erősebb? Tehát tök jó, hogy mondjuk már egy 11-12 csomós szélben meg tudok siklani a nagy vitorlával és kicsik a hullámok, de ha az meg általában pöffös, kiszámíthatatlan, akkor az szintén nem az igazi.

 

Köszi a segítséget előre is!

CrazyFly Creative Commons License 2020.05.04 0 0 32586

Visszatérve a papucspozíciókra, tegnap megpróbáltam kívülre rakni őket - borzalmas volt. Nem tudtam normálisan belépni, a deszkát oldalt terheltem, amitől ugye fordult is rögtön, de ha mégis sikerült, akkor a hullámokon jelentkezett az a probléma, hogy ugye ezeket ki kel rugózni lábbal, de a kint lévő papucsok miatt ez iszonyúan instabillá tette a deszkát - természetesen esés lett a vége. Tehát partra ki, papucsok vissza a helyükre - maradnak is ott. 

Előzmény: Tom Taylor (32577)
CrazyFly Creative Commons License 2020.05.04 0 0 32585

Szia!

Köszönöm hasznos válaszod - akkor keresgélek még.

 

Előzmény: the crow (32584)
the crow Creative Commons License 2020.05.03 0 0 32584

Hello. Ugyanilyen (73kg) súllyal nekem a 125, 95, 75 literes deszkasor nagyon bevált. A két kisebbet össze tudod vonni egy 85-90 literesbe, de szerintem jobb a kettő, akkor nem kell kompromisszumot kötnöd soha, ráadásul ezek a deszkák nincsenek aranyárban használtan. Elsőre egy 95-ös vegyél, azzal álom lesz a szörfözés a 120-as után.   www.windsurfbolt.hu

Előzmény: CrazyFly (32568)
CrazyFly Creative Commons License 2020.05.02 0 0 32583

Szia! 

Köszönöm válaszod! Akkor azt hiszem egyelőre tényleg jó lesz a 90l, nem megyek ez alá. Mert találtam 74l-es deszkát is, de ez még talán túl nagy ugrás lenne.

Előzmény: vau1111 (32582)
vau1111 Creative Commons License 2020.05.02 0 0 32582

Kisebb deszka nagyobb szélben könnyebben kezelhető, feltéve hogy tudod hogyan kell. Az igazi buktató, hogy könnyebb lesüllyeszteni az egészet (és főleg a végét), amitől a rutintalanabbak alatt állandóan szélbefordul a deszka, mármint akkor, ha még nem siklik, vagy sikláshatáron van. Ezt az erősebb vitorlára terheléssel, a deszka tudatos lefelé tolásával lehet ellensúlyozni, ha megérzed, megy magától. Siklásban a kisebb deszka könnyebb, természetesebb érzés.

120 és 90 liter között azért rengeteg a különbség. Balaton délre sokkal inkább ajánlható a 90 liter, de kezdetben szerintem biztos hogy nagyon szokatlan lesz.

Előzmény: CrazyFly (32581)
CrazyFly Creative Commons License 2020.05.02 0 0 32581

Szia! 

Köszönöm hozzászólásod! Van ezeknél kisebb deszka is, de egyelőre nem biztos, hogy elboldogulnék vele. Sajnos kipróbálni nem tudtam a jelenleginél (120l) kisebbet, de azt éreztem párszor, nagy szélben, hogy túl nagy. Ezért gondolkodom 90l körüliben. Rosszul gondolom?  Nem tudom, hogy egy kisebb deszka mennyivel nehezebben kezelhető? (Minél kisebb, annál nehezebb menni vele - nem így van?)

Előzmény: pam-pi (32580)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!