Keresés

Részletes keresés

[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2017.01.15 0 0 11004

Székelyföld leírása.

Előzmény: [fidelio] Pirandus (11003)
[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2017.01.15 0 0 11003

Elárulom tehát a nem-válaszolónak, a nem-válaszolók úgyis a kedvenceim: Orbán Balázs nem meseíró volt, hanem az Erdély leírása c. földrajzi-történelmi munka szerzője.

Előzmény: [fidelio] Pirandus (11001)
[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2016.12.18 0 0 11002

nyolc nap multán is áll a kérdés.

Előzmény: [fidelio] Pirandus (11001)
[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2016.12.09 0 0 11001

A régi 0rbán Balázs nem meseíró volt. Tévedek?

Előzmény: Kara_kán (10999)
Kara_kán Creative Commons License 2016.12.09 0 0 11000

Na, én is elszúrtam:

Hacsak ennyi lenne a hiba!

Előzmény: Kara_kán (10999)
Kara_kán Creative Commons License 2016.12.09 0 0 10999

Hacsak ez lenne a hiba!

A média tele van kóklerrel (mindegyik, pártszimpátiától függetlenül). Rengeteg a botcsinálta riporter, és ezek aztán – ha tehetik – hozzájuk hasonló, magyarul beszélni nem tudó alanyokat interjúvolnak meg.

Vannak természetesen üdítő kivételek, olyan hivatalnokok (pl. Magyar Levente külügyes államtitkár), kutatók (Orbán Balázs – vajon rokona a nagy meseírónak?), stb. stb. és a hozzájuk hasonlókat kellene egyre inkább előtérbe helyezni.

Előzmény: barkasarja (10993)
Kolléga Úr Creative Commons License 2016.10.29 0 0 10998

Zseniális, köszönöm!

Előzmény: 3x_ (10997)
3x_ Creative Commons License 2016.10.29 0 0 10997

Föld! Föld!

Előzmény: Kolléga Úr (10996)
Kolléga Úr Creative Commons License 2016.10.29 0 0 10996

Keresek egy közös utótagot a járó-, szűz-, száraz- szavakhoz, de hiába gondolkodom szénné a fejem, nem találom a megoldást. Tudja valaki?

[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2016.09.17 0 0 10995

Ez az amerikai szóhasználatból terjed. Minta: Animal TV (hasonló csatornák).

Előzmény: barkasarja (10993)
trizs77 Creative Commons License 2016.08.30 0 0 10994

Mindegy, tud-e helyesen írni, kaphat érettségit a diák ha nem tud.

 

Megváltoznak az érettségi szabályai, most már nem hibapont jár a borzalmas helyesírásért.

 

Megjelent az érettségi vizsga követelményeiről szóló rendelet módosítása. Ez már a jövő évi érettségire is vonatkozik, így akik a héten végzősként ülnek be a középiskola padjába, már eszerint készülhetnek. A módosítás tartalmazza a közismereti vizsgatárgyak követelményeinek pontosítását, és a szakgimnáziumokban kötelező szakmai vizsgatárgyak részletes követelményeit.

 

A helyesírás lehet hejesírás ezentúl.

 

2017-ben lép életbe a magyar nyelv és irodalom érettségit érintő változás is.

 

Az egyik legfontosabb, hogy ezentúl nem hibapontok járnak majd a borzalmas helyesírásért, hanem azért járnak pluszpontok, ha végre eltalálja a diák, hogyan is írják a muszáj szót helyesen, vagy hogy ha nem használja a "vok"-ot a vagyok és a "sztem"-et a szerintem helyett.

 

Az sem számít hibának, ha a diák nem tudja helyesen használni a -ba/-be, -ban/-ben ragot.

 

http://faktor.hu/faktor-mindegy-tud-e-helyesen-irni-kaphat-erettsegit-a-diak?source=hirkereso

 

barkasarja Creative Commons License 2016.08.28 -1 1 10993

Ha már volt, akkor elnézést kérek.

Nagyon bántó, idegesítő nyelvi jelenség, hogy az állatok kölykeit "kisfiúnak", vagy "kislánynak" nevezik, a szerintem helyes hím, vagy nőstény kifejezés helyett. Sajnos a kifejlett példányokra is (pl. kutya esetében) hallottam már a "lány" kutya, vagy a "fiú" kutya megjelölést.

Most éppen Meszes Boglárka (m1) használta ezt a kifejezést egy kis fehér oroszlánkölyökkel kapcsolatban, amely (és nem aki, mert ezt is elég gyakran hallani) a nyíregyházi állatkertben látta meg a napvilágot. Nem szó szerint a következőket mondta: Egy hónap múlva lehet megtudni, hogy az oroszlánkölyök "kisfiú-e vagy kislány". Egyszerűen felháborító ez a gügyögő, nyelvromboló jópofizás... :(

3x_ Creative Commons License 2016.01.12 0 0 10992

Nem értem ezt a sértett hangot, másrészt nem vagyok nyelvi jós. Lehet, hogy igen, lehet, hogy nem.

Előzmény: [fidelio] Pirandus (10991)
[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2016.01.12 0 0 10991

Azt vetettem fel, hogy marad-e, (maradt-e) halljuk-e még, használják-e még az "úgy látszik" kifejezést, vagy abból is "úgy látszódik" lett. Erre nem adtál választ, nyilván nem is érdekel. Kár.

Előzmény: |3x| (10990)
|3x| Creative Commons License 2016.01.06 0 0 10990

Nem csak látszódik, hanem hallatszódik is van. Én ugyan utálom, de azért lássuk be, hogy az "érződik" már rég nem "érzik".

 

(Egyébként lehet, hogy nem tartozik ide, de a gyermek meg játszódik Erdélyben.)

Előzmény: [fidelio] Pirandus (10988)
[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2016.01.06 0 0 10989

Gondolom, ha az iskolában a gyerekek majd azt mondják: "úgy látszódik", akkor a szülők és tanárok is átveszik majd. Úgy látszik, így változik a nyelv.

Előzmény: [fidelio] Pirandus (10988)
[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2016.01.06 0 0 10988

Na, akkor egy hónapnyi csend után (egyre jobban pörög a topik!):

Tudjuk, itt is volt szó róla, hogy a "látszódik" teljesen kiszorította a régebben használatos (nekem még temészetes) "látszik" igealakot, utcán, de rádióban, tévében a bemondók is újmódon mondják: "látszódik". Viszont van egy kifejezés: "úgy látszik". Ebből is "úgy látszódik" lesz?

qdz Creative Commons License 2015.12.04 0 0 10987

'"kontreminál". Kiváncsi vagyok, sokan ismerik, látták, hallották-e már ezt a kontreminál szót.'

 

A 'kontremin' szót innen ismerem:

Jókai Mór: A fekete gyémántok

 

"A tőzsdén még csak egy neme a küzdelemnek volt számukra fenntartva.

A részvények főtulajdonosai küzdöttek a mécs utolsó lobogványáért, mit a kontremin végképp ki akart oltani.

Waldemár herceg, a kontremin vezetője, napról napra lejjebb nyomta a részvényeket, mik utóbb csak egy százalékkal engedtek, majd csak féllel, csak egy negyedrésszel, s e fél, e negyedrész forint felett folyt még a küzdelem."

Előzmény: [fidelio] Pirandus (10981)
Onogur Creative Commons License 2015.11.19 0 0 10986

A szótárakat nem szerkesztik át minden nap, sőt a tartalmuk a kiadás előtt hosszú évtizedekig állandó, általában akkor kerül bele. A Bakos 1973-as első kiadású, míg a Tótfalusi alapvetően egy ismeretterjesztő etimológiai gyűjtemény.

+ amit már XXX-nek is írtam.

Előzmény: Aloé W. (10983)
Onogur Creative Commons License 2015.11.19 0 0 10985

Igen. Én is úgy gondolom, hogy egy a mindennapos használatból kikopó hangalakkal találkoztunk.

 

S a századforduló nekem is azt jelenti. Amin most vagyunk túl, az az ezredforduló.
:o)

Előzmény: |3x| (10984)
|3x| Creative Commons License 2015.11.19 0 0 10984

Ez kb. századfordulós szóhasználat. Értsd: a XIX-ről a XX. századra fordulós :-)

Előzmény: Onogur (10982)
Aloé W. Creative Commons License 2015.11.19 0 0 10983

Kösz. A mai tózsdenyelvben kizárólagosan a "shortol" kifejezés használatos erre, a mondott szótár egy nem használatos szót ad meg tehát (van ilyen, hajaj!)

Előzmény: Onogur (10982)
Onogur Creative Commons License 2015.11.18 0 0 10982

>"kontreminál". Kiváncsi vagyok, sokan ismerik, látták, hallották-e már ezt a kontreminál szót.

---

 

IGEN.

Most, hogy ide leírtad.

:o)

 

De a Bakos ill. Tótfalusi ismeri, így a hiba a mi készülékünkben található; míg a helyesírás-ellenőrző nem ismeri, ez meg mellettünk szól.

 

kontreminál fr 1. ker a tőzsdén az árfolyamok esésére játszik 2. ellenakcióval meghiúsít

kontremin fr, ker az árak esésére alapított tőzsdei spekuláció (a. m. ellenakna)

 

Itt a mine kelta eredetű [bányászati szak]szó és 'föld alatt ásott akna' a jelentése. S akkor ide kapcsolható a fiam korábbi kedvenc játékának néveredete is (Minecraft), s a középkori latin minera 'bánya' mindenféle minerálos alakja. Végső forrás az ófrancián keresztül a geal mein, kymri mynn 'érc'.

OED(mine)

StarLing(*mēid(h)-)

Előzmény: [fidelio] Pirandus (10981)
[fidelio] Pirandus Creative Commons License 2015.11.18 0 0 10981

Aktuálitások: a párizsi merényletek kapcsán. A fr. sajtó és tévé a rendőrségi rajtaütést vegyesen a "raid" és az "assault" szavakkal fejezi ki. Ugyanez az olasz sajtóban: "blitz" (!). A dictzone.com nevű nagy internetes szótárban a "raid"-nél szerepel még a "raid the shorts" és a "raid the bears", mindkettőre magyarul egy számomra soha nem hallott latin eredetű szót ad meg:

"kontreminál". Kiváncsi vagyok, sokan ismerik, látták, hallották-e már ezt a kontreminál szót.

 

Aloé W. Creative Commons License 2015.11.12 0 0 10980

Kösz: a dal a legzeneibb irodalmi műfaj? Igen, de zenei műfaj is. Dalbetét pl. a Peer Gynt híres dala a nemzenés dráma közepén. Vagyis: énekel egy szereplő. Nino Rota zenáje átszövi a filmet, elejétől végéig indőnként felhangzik, márcsak ezért is zavaró szó a "betét" (lásd Peerr Gynt), ezenkivül senki nem énekel. Nekem a dal egy énekes szám, betétdal. Buta bajok vannak ebben a Klasszik Zenei rádióban. szakműsorvezetői több olasz énekes és zeneszerző nevét rosszul ejtik.

Előzmény: Onogur (10979)
Onogur Creative Commons License 2015.11.12 0 0 10979

>Ez a nyelv változása, avagy a "zenértő" zenerádiós műsorvezető mai füllel is ostoba volt?

---

Erre csak egy kvantumfizika-logikai változóval tudok válaszolni: IS-IS.

 

De félretéve a viccet.

 

A nyelv változásához:

A nyelv, s azon belül is a fogalmakat megtestesítő hangalakokhoz kapcsolódó jelentésfelhők (-hálók) alig észrevehető sebességgel, de folyamatosan változnak. Ráadásul nincs két, azonos nyelven kommunikáló ember, akiknek teljes mértékben azonos lenne ez. A gyermek nem csak a szülőtől, hanem sok már helyről sajátítja el, s valahol több, valahol kevesebb lesz. A tanulás, az előző generációtól történő átvétel a tudatalattiban próba-szerencse alapon működik, így 'külső szemlélőként' úgy tűnik, hogy azonos módon vette át a nyelvet, de csak majdnem azonos módon. 

Az egy személynél kialakult eltérés úgy tud elterjedni, hogy mások, ha nem is használták eddig, de megértették és valami miatt elfogadják és ők is így kezdik használni. Majd ezen átvevők esetében újabb mások megint így cselekednek ... és ezzel elindul egy akár láncreakciószerű folyamat, s idővel a többség elfogadja, a változás a nyelv része lesz. De ez a folyamat akár meg is akadhat és idővel vagy továbbterjed vagy akár vissza is fordulhat és elhalhat. (S ezen folyamat nem csak a jelentésre, hanem a hangalak formájára is áll.)

Az átvevők motivációja is sokféle lehet, de eredetileg az a jellemző, hogy az elindító személye valamilyen formában magasabb státuszú. (Valamilyen közösség szellemi, fizikai, stb. módú vezetője, akit ezen módjában követnek.)

Jelen esetben a rádiós 'celeb' feltehetőleg önkéntelenül újított és ezt a hallgatósága vagy átveszi vagy nem, mint ahogy te most nehezményezted is. De az is lehet, hogy az újítás már máskor és máshol megtörtént, ő csak átvevő, de mi ezzel csak most találkoztunk először. A folyamat rajtunk kívül, miáltalunk komolyabb befolyásolhatóság nélkül fog lezajlani. De az is lehet, hogy ez csak egy véletlen tudatalatti elszólás, ami persze ugyanúgy elindíthatja a változás folyamatát.

 

A betétdalhoz:

 

A dal alapvetően a legzeneibb irodalmi műfaj, azaz a jelentéskomponensei között erősen dominál a zeneiség is, így ha általában a beszédtéma zenei, akkor a tudatalattink előtérbe helyezi sok más hasonló jelentéskomponenssel rendelkező fogalom mellett a dal fogalmát is. A betét egy nagyobb egység része, mint ahogy egy film filmzenéje is. Így ez a fogalom is előtérbe helyeződhetett.

Emellett a témától függően, mely téma sok fogalmat hív elő bennünk, a fogalmak egyfajta témafüggő és szubjektív előminősítésen esnek át. Ezen előminősítések az általunk eddig megtapasztalt, megtanult dolgok függvénye, de befolyásolhatja a pillanatnyi hangulatunk, általában belső fizikai-lelki állapotunk is.

Jelen esetben a rádiós celebnél az elhangzás pillanata előtt a betétdal erősebb minősítés kapott, mint a filmzene, kísérő zene, és ezt mondta ki.

Lehet ez egy véletlen elszólás, vagy egy megszokott dolog. Ha többször így hangzott el, akkor ezen utóbbi valószínűsíthető.

 

A fogalmi változás megvalósultságához:

Nincs infóm arról, hogy ezen jelenség új vagy eddig még csak nem találkoztunk vele, mióta létezhet, így erről nem tudok nyilatkozni. rumci tudna ebben esetleg segíteni, ő van benne a nyelvkorpusz témában.

Én eddig nem tapasztaltam és valóban szokatlan, hogy egy irodalmi műfajjal nevezi meg a zenét.

De bevallom, ha a rádiót csak háttérzajnak használtam volna, talán fel sem tűnt volna nekem.

 

 

A fenti írás leíró szemléletű, de lehet minősítő formában is reagálni az észrevételedre. A Magyarulez a FILOSZ témacsoporton belül tudományos csoport. A tudomány alapvetően leíró és nem minősítő, így én ezen szemléletmód mellett maradtam.

Előzmény: Aloé W. (10978)
Aloé W. Creative Commons License 2015.11.11 0 0 10978

Na, akkor egy újabb, tán csak a plenáris.ban helyet kapható, nekem érdekes/furcsa jelenség. A KlasszikRádióban, ahol a műsorvezetők mind nálam tanultabb zeneértők - ezt mondták. "Most pedig Nino Rota híres szerzeménye, az Országúton c. film betétdala következik. És felhangzott a film kisérőzenéje. Mindenfajta dal nélkül. Kérdésem: 40-50 éve senki nem mondta a dal (betétdal) nélküli kisérőzenét, vagy annak részletét "betétdalnak". Ez a nyelv változása, avagy a "zenértő" zenerádiós műsorvezető mai füllel is ostoba volt?

Onogur Creative Commons License 2015.10.21 0 0 10977

Akkor stílszerűen 3 végén is égeted a gyertyát itt a kíbertérben.

:o)

Előzmény: 3x_ (10976)
3x_ Creative Commons License 2015.10.20 0 0 10976

Engem még évekkel ezelőtt kirúgtak az Indapassommal együtt az Indexről, mert csúnya megjegyzést tettem a Kedves Vezetőre. Tkp. az Index.hu cikkeire nem tudok reagálni, de néha más blogokon is szükségem van egy alternatív nickre, amikor háborúba keveredek trollokkal (vagy én trollkodom :-)

Előzmény: Onogur (10975)
Onogur Creative Commons License 2015.10.20 0 0 10975

S veled meg mi lett ... újfent???

Előzmény: |3x| (10974)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!