Keresés

Részletes keresés

ex perlasca Creative Commons License 2024.01.02 0 1 96516

Homonna Secret Garden 2019.

Secret garden my ass, mar megint hagytam magam a bullshittel raszedni, hogy öreg tökek meg egyebkent meseltek a szölöszemeknek minden este stb stb.

Ez egy vekony, savas kekfrankos, ami annyival tud többet barmelyik masik vekony, savas kelfrankosnal, hogy van benne pluszban egy mar-mar shirazos füszeresseg, az eszlelhetöseg hataran.

 

Magaban ertelmetlen, pörkölthöz jol csuszott, de ennyi. 2500 forintert ez rendben lenne, csak a tenyleges ara 8000 volt (draga borboltban, de akkor is).

 

3,5 pont es egyre jobban unom, hogy gyenge borokat kapok egy vagyonert.

ex perlasca Creative Commons License 2024.01.02 0 1 96515

Szeleshat K2 Kekfrankos 2017 - regen halott; kiöntös. 1p.


Gere Attila CS (sima) 2019 - hat ez kurva gyenge. Filleres, dobozos ipari borok szintje. Ellenöroznem kellett a cimket, mert erröl elö ember nem mondja meg se azt hogy villanyi, se azt hogy CS. Ket Este alatt ~1 deci fogyott belöle, a maradek 6,5-lt. csak azert nem öntöttük ki a francba, mert valaki hazavitte fözöbornak. 2p. Szegyen.


Balassa 2022 Nyulaszo Furmint - könnyü es megis tartalmas; Pillanat alatt elfogyott. 6p.


Gellavilla Oroszy Olaszrizling 2020 - valogatas meg hordos meg szüretlen meg minden. Vastagsag, olajossag van, iz nem sok. Akik ketten tapasztaltabb borisszak vagyunk, szivesen kortyolgattuk, a többieknek nem jött be. Müvelt alkeszoknak 5p ala, masoknak 3.


Sauska Cuvee 13 2020 -

bontaskor: ihato, de eleg mesterseges. A test es a tanninok / keves sav mellett egy eleg butuska tejkaramellas vonal viszi. Joindulattal 4p.

24 oraval kesöbb: jol összerakta magat, kisimult, a mesterseges feeling eltünt. Kellemes 5p lett.

 

Konyari Kishegy 2022: pop & pour utan meglepöen sötet szin.Illatban es izben is erdei gyümölcsök, valamiert a Rhone-t juttatja eszembe. komplexitasa nincs de ize es melysege van, igy erös 4p es kellemes meglepetes, meg akkor is ha utoize sincs. Ami furcsa: 1-2 oraval a nyitas utan ellaposodik es egy eleg alapszintü, savas kis borra valik (3p), ezt nem tudtuk mire velni. Talan a fiatalsag.

Hepci Creative Commons License 2024.01.01 -2 0 96514

Szilveszteri nyitások...

Szentesi Érintés White 2021: rajnai és zengő, korábban néha kicsit lusta volt, ez az évjárat viszont az árkategóriájában (polcon 3000 Ft környéke) az egyik legjobb vétel.

Szabó Zoltán Rajnai Rizling 2022: Zoli (Bajnár) az utolsó évjáratában több borral (olaszrizling, cirfandli) nagyon betalált, ez is köztük van, némi palackérés után még jobb lesz.

Sailer Zweigelt Reservé 2019: weinvierteli pince, a barátaim egy berlini borbemutatón nézték ki - hasonlóan szép zweigeltet keveset láttam, az újhordóból viszont nekem jóval kevesebb  is elég lett volna.

Cantina Caldaro Lagrein 2021: az előző vörös ellentéte, kevésbé csiszolt és alig hordós vagy hordómentes, de nagyon szép, egyensúlyos-tartalmas dél-tiroli vörös alapbor.

Szentesi Szirom Pinot Noir pezsgő: enyhén rozé, a többieknek ízlett, én nem értek a pezsgőkhöz.

HGabi70 Creative Commons License 2023.12.31 0 0 96513

És a képek

 

Előzmény: HGabi70 (96511)
HGabi70 Creative Commons License 2023.12.31 0 0 96512

És egy igazi desszertbor

 

HGabi70 Creative Commons License 2023.12.31 0 0 96511

Sziasztok! Egy pici múlt idézés. Ami a jó hír, hogy egyik sem pukkant meg. Ami nem meglepő, HOG túl vannak a csúcson  De ma megkapják a második esélyüket.  Forralt bor lesz belőlük!

 

 

loading Creative Commons License 2023.12.31 0 0 96510

Az ünnepi időszak néhány tétele, mindkét végletből:

 

Winnica Gostchorze Gost Art Cuvée 2022: brut pezsgő Lubuskie vajdaságból (francia tulajdonos). Finom, puha buborékok, semmi durvaság, friss íz, nagyon jó inni. Szerintem mind a Sauska/Kreinbacher brut pezsgőket veri. Biztosra mentem, mert 4 éve már vettem tőlük és akkor is jó volt. Infláció ott is volt: 75 PLN helyett már 109 PLN (wina.pl). Ajánlom.

 

Kreinbacher Extra dry 2018 magnum: szúrós buborékok, majdnem tolakodó kenyérhéj íz (ezt nem szeretem). Egynek jó. Mindig megy, hogy a magnum jobb, mint a normál palack: ezután a palack után nem győzettem meg, de lehet rosszul tárolták előtte. Ajándékba kaptuk.

 

Vylyan Mandulás 2017: nyitás után kóstolva vékony test, majd kb. 1 óra múlva kisimul és nagyon itatja magát. A 14,5% alkohol nem lóg ki. Tavalyi akciós árú beszerzés, a jelenlegi 9-10eFt-os árát nem éri meg, akciós áron (6eFt körül volt) viszont jó vétel.

 

Kamnik Cuvée de Prestige 2020: Szkopjei pincészet (érdemes elmenni, mert szép a környék, a kilátás, stb.), 43% Merlot, 38 % Vranec (vranac más dialektusban), 19% Cabernet Franc. Barikkolt, 15% alkohol, de sajnos valahogy összeáll és itatja magát, tényleg nagyboros érzés. Ezt is ajánlom. 30EUR Szkopje Duty free, ex-YU országok vinotékáiban 22-23EUR.

 

Barkan Cabernet Sauvignon 2021 Special Edition: még nem ittam ezelőtt izraeli bort. Ezen bor után nagyon kell majd győzködni, hogy a következőt jó szívvel megkóstoljam. Vékony, tejes ízvilág, valamilyen nem kellemes stichhel. Lefolyó lett a vége. Ajándék volt.

 

Gál Lajos Kántor-Tag Egerszóláti Olaszrizling Grand Superior 2019: Ennek a bornak a korábbi évjáratait kedveltem. Ez sem rossz, de annyira jó sem. Valahogy vékony, lassú lett. Nincs test, valamennyire megmaradt az olajos mozgás, de nem tartja meg semmi. 3eFt körül vehettem valamikor.

 

von Oetlieb Riesling trocken 2022: Pfalzi riesling. És nagyon nem jó ízű, valamilyen vegyi anyagra emlékeztető mellékíze volt. Majdnem kiköptem az első kortyot. Másodikra nem került sor. A végén lefolyóban végezte. Ajándékba kaptuk.

Hepci Creative Commons License 2023.12.31 -2 0 96509

St. Andrea Hangács Bikavér 2021

Eljutottunk oda, hogy egy magyar pincénél ez a 7500 forintos bor csak a negyedik (2. legolcsóbb :D) árban a saját műfajában... csodálatos...

Maga a bor nem csodálatos, csak nagyon jó. Kontrasztos a pár napja bontott, nagyjából hasonló árú Gere cabernet franc-hoz képest: ebből sem lóg ki a magas (15%) alkohol, nem is nehézkes-lusta, ízben pedig változatosabb annak az egyértelmű meggyességéhez képest, és jóval hűvösebb karakterű - nekem az ilyesmi elvileg jobban bejön. Viszont kicsit fiatal még, a palackérés jót tehet neki, talán a St. Andrea is jobban tenné, ha várna vele. Kékfrankos, merlot, cab. franc, pinot noir és kadarka vannak benne.

6+ pont, 7500 Ft (Bortársaság)

ronin s8 Creative Commons License 2023.12.30 0 0 96508

TONI HARTL Blaufr@nkisch 2019, Burgerland

 

Sötét bíbor színű bor, ami csak bizonyos fényben mutatja a lilás hús színt. A poháron magas, glicerines koronát rajzol, érezni a gömbölyűségét.
Az illata csak az elején gyümölcsös, hamar elveszíti, viszont nem jön helyette semmi kellemetlen.
Ízében határozottan az érett meggy, cseresznye héj dominál, amit hamar követ valami kesernyés íz. Ez lehet túlérettség, vagy akár a héjon áztatás hatása is. A 13 fokos alkohol megfelelő érettségre utal, talán itt is a hozzáadott törköly lehet a ludas a keserű ízben...? Nem tudom. Kellemes inni, valóban selymes bor. Technológiailag hibátlan érzetem van, tisztán hozza a Kékfrankos ízjegyeit, semmi negatívumot nem tudok felsorolni, egyedül a kesernyés ízt. A közepes alkohol segít egyensúlyban tartani a savakat és a maradék cukrot.
Lecsengése meglepően rövid, szinte szertefoszlik a szájban a nyelés után.

 

3,9 pont. 16,-Euro (Billa)

 

Ennél jobb Kékfrankost nem emlékszem, hogy ittam volna Magyarországról 20 ezer Ft alatt. A Felvidéken néhányan (pl. Mátyás pince) tudnak jobbat is...

 

Hepci Creative Commons License 2023.12.30 -2 0 96507

Gere Attila Cabernet Sauvignon Barrique 2018

A villányi nagyoktól nem szoktunk bort venni, ajándékba kaptam egy (tenisz)tanítványomtól, aki nem iszik bort. A "barrique" szó régóta riaszt, ennek ellenére igen kellemes élmény volt és megerősített azon meggyőződésemben, hogy a villányi mogulok közül Gere Attila a legprogresszívabb.

Illatban-ízben nem az egyes Gere-vörösöket lebunkózó, egyébként minőségi hordó fogad, hanem intenzív meggyesség. A koncentráció nem túlzott, közepesnek nevezhető, a magas alkohol nem lóg ki, a savak elégségesek. Szép selymes cucc, jó inni. Pénzt persze továbbra sem adnék érte, ennyiért inkább veszek pinót valakitől vagy valamelyik reinkarnált vörös fajtát Szentesitől.

6+ pont, 6000 Ft körül van a polci ára

ronin s8 Creative Commons License 2023.12.29 0 0 96506

Nem tudom mi van bennük konkrétan. Kétszer ittam Uhudlert életemben, nem lett a kedvencem. 😅

(Az öcsém Otellója viazont kifejezetten jó.)

 

Itt írja az Otellót is és az Izabellát is:

https://de.wikipedia.org/wiki/Uhudler

Előzmény: van_Persil (96504)
Hepci Creative Commons License 2023.12.29 -1 0 96505

Köszi!

Előzmény: van_Persil (96504)
van_Persil Creative Commons License 2023.12.29 -17 0 96504

Hát, sokminden van benne, de otelló, az jellemzöen nincs:

"Der Wein wird unter anderem aus Trauben der Ur-Rebsorten Concord, Elvira und Delaware als Cuvée hergestellt, und ähnelt je nach Ausbauart und Zusammensetzung einem hellen Rotwein oder Rosé"

(magyarul: a kurmin, az elvira és a delovári direkttermö fajtákból készítik vörös vagy rozé bornak...)

A neve esetleg onnét származik, hogy a túl sokat ivó gazdák karikás szeme az asszonyaikat fülesbagolyra (uhu) emlékeztette, vagy pedig azért, mert csalikancsóból (labancul: "Udler") itták.

Előzmény: IsKol (96503)
IsKol Creative Commons License 2023.12.29 -1 0 96503

Hát az othellóból készült bor

Előzmény: Hepci (96502)
Hepci Creative Commons License 2023.12.29 -2 0 96502

Mi az Uhudler?

Előzmény: ronin s8 (96500)
csicsau Creative Commons License 2023.12.29 0 0 96501

És nem is olcsó! :)

Előzmény: ronin s8 (96500)
ronin s8 Creative Commons License 2023.12.29 0 0 96500

Az egyetlen hely az EU-ban, ahol engedélyezett az Otelló és az Izabella:

 

csicsau Creative Commons License 2023.12.28 0 0 96499

"Már az öregapám öregapja is igy csinálta" :)

Előzmény: ronin s8 (96498)
ronin s8 Creative Commons License 2023.12.28 0 1 96498

Pl. :

Parasztbor:

Minden szőlő eredetű, paraszti találékonysággal készített alkoholos ital, ami mögött nem áll egy borászati vállalkozás. 

 

Lehetnek ihatatlan lőrék is, és olyan borok is, amik valóban borok, és felveszik a versenyt akár a jó nevű borászatok boraival is... 

Előzmény: Kalauzbor (96496)
Hepci Creative Commons License 2023.12.28 -2 0 96497

[Vékony, savanyú, kisebb-nagyobb "technológiai" eredetű borhibákkal terhelt.]

Előzmény: Kalauzbor (96496)
Kalauzbor Creative Commons License 2023.12.28 0 0 96496

Definiálhatnád a "parasztbort" !

Előzmény: ronin s8 (96494)
ronin s8 Creative Commons License 2023.12.28 0 0 96495

1-2 tízliterest... 😅

Előzmény: ronin s8 (96494)
ronin s8 Creative Commons License 2023.12.28 -2 0 96494

Egy másik szekszárdi bor.

 

 

Ez is ajándék egy barátomtól, akivel 40 éves barátság köt össze.
Olaszrizling 22'-ből, amikor náluk Decsen kb a harmada termett, mint máskor (akár az idén, ami szintén rossz év volt termés átlag szempontjából). Minden évben kapok tőle ajándékba 12 tíz literes ballont. Alig fogy el, általában továbbajándékozom. Barátom MINDEN ÉVBEN aranyérmes a helyi gazdák versenyén, van úgy, hogy minden borával. Ennek leginkább az az oka, hogy a város megbecsült polgára, az egész család be van ott ágyazva, mindenkinek a mindenkije mindenki. 😉

 

A borról annyit tudok elmondani, hogy gyönyörű. Bármikor felveszi a versenyt egy osztrák vagy német rizlinggel, megvan hozzá a gyönyörű savgerince, a megfelelő maradékcukra, a vastagsága, és a kesernyés petrolossága is. Illatban egy picit lemarad, de bőven kárpótol az egyensúly és az utóíz. Ez egy csoda a természet furcsa játékának következtében.

 

Barátom nincs tisztában a borkészítés szabályaival, bár generációk óta csinálja a család. Olaszrizling, Kékfrankos, kék Cabernet vegyesen. Óriási bánata, hogy keveset termett tavaly a szőlő...

Amikor ezeket elmondtam neki, furcsán hitetlenkedve köszönte meg a dícséretet, egyrészt azért, mert azt hitte, megvénültem, és már nem tudom, mit beszélek (még soha nem dícsértem meg borát), másrészt nem tudja megemészteni, hogy az az egyetlen jellemző, ami a terméshozamot jelöli, ilyen gyökeres javulást hozott. "Mostantól odafigyelek erre."
Nem fog.

 

A bor 4,0 pontos, ami kiemelkedő egy parasztbortól.

 

Hepci Creative Commons License 2023.12.28 -1 0 96493

Földi Bálint Rajnai Rizling 2022

A Sabar borászának rajnaija - egy ideje már nem fognak meg a Sabar-borok, de talán a borász mikrobirtokának terméke izgalmasabb lesz, gondoltam (ajándékba kaptam karácsonyra).

"Ebben az évben kizárólag Szent György-hegyi szőlőből, spontán, hűtve, 100% tartályban erjesztve. A 8 hónap érlelés ugyanitt, tartályban, finomseprővel. Élénk, citrusolaj, barackvirág, hűs, mégis sűrű korty, minden részletében vibráló savval és jól eltalált maradékcukorral. Nagy élmény."

Ezt a Bortársaság honlapján találtam róla. Annyit tennék hozzá, hogy hiba nélküli, de eléggé izgalommentes cucc, ami másnapra kissé lekonyult.

5 pont, 6100 Ft (Bortársaság)

Maci_P Creative Commons License 2023.12.27 0 0 96492

Jó hallani, hogy van jövője a 23-as Solarisnak is - kicsit engem megrémisztett a maradékcukor.
Alapvetően egy rakat saját bort bontottunk, amiket persze szeretünk is, meg persze követni kell, mi hogy áll. (Speciel egy 2020-as Solaris is kinyílt, mindha még épp csak palackba került volna, nem jelentek meg benne az öregedés jegyei (pedig azért csak egy rezisztens fajta).
Na de ami érdekes volt: Szászi 2021-es Rókaluki Olaszrizling: az alkohol 15-ös, mellette szerintem van egy kis maradékcukor is, de jó savak tartják. Nem az egyszerű Szászi olasz, inkább egy Kabócáshoz közelít...
Úgy két hete Figula kóstolón voltam, Ő is ki tud az Olaszból komoly borokat hozni... Nem sokan vannak ilyenek...

Na és egy Szentesi Laska 2021-ből. Behízelgő illat, kerek, selymes korty, de mégis érződik, hogy vannak savai, amik évekig eltartják még.

Előzmény: Hepci (96490)
Hepci Creative Commons License 2023.12.27 -1 0 96490

A karácsonyi borokból iszogattunk még.

Földi Bálint 2022-es rajnaija finom, de nem érzem a pluszt a Sabar lényegesen olcsóbb kétféle rajnaijához képest, illetve nem hozza a németes aromakaraktert, amit pl. a Szer-Elem nevű újhullámos badacsonyi pince egyik darabjában éreztem pár hete.

Párhuzamosan nyitottam egy Solaris-tartálymintát Nagy Pétertől (Vadászvölgy), ez már most nagyon finom. Számottevően több maradékcukor van benne, mint a 2022-esben, de a jó savak miatt szinte bármihez fogyasztható.

van_Persil Creative Commons License 2023.12.26 -18 1 96489

Nyilván, egy 14%-os borban répacukornak kell lennie a maradékcukornak...

Tudod te mennyi cukrot kéne belerakni egy borba, hogy ennyire felcukrozzák?

Egy kis termelönek 2021-ben pont, hogy qrvára nem érte volna meg 10 kilónként megvenni, amit áadásul nem is tudott céges számlára elszámolni, mivel nem adták ki neki. A mustsürítményes édesítés dettó...

Lehet, hogy rosszul erjedt, vagy a gazda szerette volna, hogy legyen maradékcukra, de te egyböl arra asszociálsz, hogy hamisított. Gratulálok...

Előzmény: ronin s8 (96488)
ronin s8 Creative Commons License 2023.12.26 -1 0 96488

RIBLING Cabernet Franc 2021, Szekszárd

 

Sötét bíbor színű bor, a pohárban milliónyi apró részecske lebeg. Lustán forog a pohárban, van benne anyag, erős közepes vastagság.
Illatban nagyon fűszeres, erőspaprika, bors, érett piros gyümölcsök. Elsőre Cabernet sauvignon, Syrah...
Az első korty Cabernet-szerű, ami furcsán széndioxidos. Olyan, mintha nem erjedt volna ki elsőre, és picit felcukrozták volna. Az íz már kilukad, inkább Cabernet franc irányába, érezhető maradék cukorral, ami nem integrálódott, tehát vagy répacukor vagy tudomisén mi... Lényeg, hogy nem való bele. Kár érte, pedig izgalmas bor.
Az utóíze rövid.

 

Ez egy ajándék bor, valószínűleg a sokszáz apró szekszárdi kisborászattól, amik körülveszik a várost. Semmilyen szabályt nem tartanak be, ha Géza permetez, ők is, és így tovább...
Viszont benne van a sokrétű fűszeres, izgalmas szekszárdi terroir.

 

Pontozni felesleges, az utólagos cukrozás miatt egyessel kezdődne a pontszám.

Hepci Creative Commons License 2023.12.26 -1 0 96487

Kislaki Birtokfehér 2022

Légli Géza marketeknek szánt rajnai rizling-olaszrizling házasítása. Az előző évi tetszett egy barátomnak, pedig az szerintem nagyon savas volt, azon belül is a savanyúság irányába elbillenve.

Ez viszont behízelgő darab, kellemes savval és kellemes beltartalommal, visszafogott alkohollal és intenzitással, pici maradékcukorral, távol bármi izgalomtól és egyediségtől. Pont az ellentéte a lejjebb megírt Edvi Illés-féle rajnai-olasz házasításnak.

5 pont, 1800 Ft (Spar)

csicsau Creative Commons License 2023.12.26 0 1 96486

(Költő korrekt művész, köszi. Már nincs meg, amit cseréljek, ahogy irtam, volt rá jelentkező azért :) Majd egyszer arra járok a pincénél, és akkor hátha emlékszik erre, egy pohár aktuális bor erejéig :) ).

Előzmény: ronin s8 (96484)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!