Keresés

Részletes keresés

kod1111 Creative Commons License 2009.07.23 0 0 5141
Tudjátok, miért nem jó a parapet, mert akkor nincs kémény, nincs mit ellenőrizni, munkanélkül maradnak a kéményesek, nem fogy a jó kis aluminiumcső, a saválló és a furánflex, tégla, Schiedel-Leier kéményelemek. Munkahelymegtartó programm.
pjotrkolja Creative Commons License 2009.07.23 0 0 5140
A minden ablak mellett van egy kitorkollás nem elterjedt ... ez a típusú kialakítás pedig a négy emeletes társasházi lakások (és hogy ne maradjon benned tüske direkt csak nem panel) egyedi fűtésűvé tételével terjedt el a legnagyobb mértékben.
Amúgy nem véletlenül volt a panel után a pöfögés szó is ott.
És való igaz, hogy a sokemeletes lakóház ott is igen elterjedt, csak nem ilyen mértékű a homlokzati kivezetések elterjedése .
Előzmény: halaloszto (5137)
halaloszto Creative Commons License 2009.07.23 0 0 5139
ezt en ertem teljesen.

csak akkor miert nem lehet olyan szabalyt hozni, hogy sokemeletes lakoepuletben nem szabad oldalfali kivezetest csinalni es kesz? miert kell egy baromi bonyolult, ertelmezhetetlen szabalyrendszert csinalni kibogozhatatlan felelossegi viszonyokkal, aminek egy csomo negativ mellekhatasa van?

mert ugye az van, hogy addig csavargattak hogy ne lehessen mellette/felette ablak, ne lehessen kozeleben epulet, stb, hogy a vege az lett, hogy a puszta kozepen maganab allo foldszintes csaladi hazon sem lehet. milyen vicces mar, hogy vizszintesen eloirjak a 10m tavolsagot, a fugoolegessel meg nem torodik. pedig nem mindegy, hogy a parapet egy foldszintes haz foldszintjen van, es a 8meterre levo szomszed epulet egy 10 emeletes lakohaz, vagy a parapet egy haromemeletes harmadik emeleten van, es a szomszed epulet egy foldszintes abc aruhaz.

vajk
Előzmény: siokemeny (5138)
siokemeny Creative Commons License 2009.07.23 0 0 5138
Csak hogy értsd!

Nem azzal van a gond, hogy miből készült az épület, hanem azzal, hogy a rengeteg emeletesházban, ahol parapettes konvektorokkal fűtöttek, fűtéskorszerűsítéskor mindenki kidugta az ablaka mellett a turbó kazán csövét ész nélkül.
Előzmény: halaloszto (5137)
halaloszto Creative Commons License 2009.07.23 0 0 5137
"Tőlünk nyugatra pedig ez nem ilyen mértékben elterjedt ... mármint a panel"

A panel nem elterjedt? Ne vicceljunk mar. Amugy is, a panel/beton/tegla kerdesnek ehhez mi koze? A sokemeletes lakohaz meg tolunk nyugatra meg sokkal elterjedtebb mint nalunk.

vajk
Előzmény: pjotrkolja (5136)
pjotrkolja Creative Commons License 2009.07.23 0 0 5136
T gmkiev!
Mint az siokemeny írta a 10m nem releváns, mivel:
"80.§ (2) Homlokzati égéstermék-kivezetési hely létesíthető ... e rendelkezés hatálybalépését megelőzően használatba vett, meglévő ... épület homlokzatán,...
Ez az épület pedig, mivel építési engedélyezési eljárás alá akarják vonni, valószínűleg új építésű ezért a fenti kitétel miatt rá nemes egyszerűséggel a következők vonatkoznak:
"74. § (1) A tüzelõ-, energiatermelõ berendezések gáznemû égéstermékét – a 80. §-ban foglaltak kivételével – a tetõ fölé, szabadba kell kivezetni.

Miért alakult ki?
... Panel egyediesítések orrba-szájba ... pöfögjünk egymás orra alá ...
Tőlünk nyugatra pedig ez nem ilyen mértékben elterjedt ... mármint a panel és a pöfögés ...
Nomeg lobby ... innen is és onnan is ....

Üdv!

Előzmény: gmkiev (5135)
gmkiev Creative Commons License 2009.07.23 0 0 5135

Siókémény.

Épp azt írta, hogy 10,5 m.-re van a másik épület. Akkor mi az akadály?

És az sem igazán érthető, hogy miért nincs az EU.-ban még egy ilyen szigorú kivezetés gyakorlat. Nálunk miért alakulhatott ez így?

Előzmény: siokemeny (5134)
siokemeny Creative Commons License 2009.07.23 0 0 5134
Akkor tisztázzuk.

Mit jelent az, hogy építkezel? Építési engedély köteles amit csinálsz?

Mert ha igen, akkor használatbavételi engedélyt kell kérned az építkezés végén, és máris nem felelsz meg annak a kritériumnak, "hogy 2008 szept 12 előtt használatba vett".

Tehát a lényeg nálad nem is a 10 méteren van, hanem az utána következő részben.

A kéményseprőnek olyan illetékessége van oldalfali kivezetésnél, hogy a hozzájáruló nyilatkozaton megjegyzi, hogy az új OTÉK szerint nem megfelelő a kialakítás, és máris bukta a lakhatási engedély, amíg tető fölé nem vezeted a koax csövet.
Előzmény: Gubiklacko (5131)
gmkiev Creative Commons License 2009.07.22 0 0 5133

A 10 méter, valóban azt sugaallja, hogy lehet szabályosan, engedélyeztetni.

A többi?

Mérő eszköz kérdése. És mivel a kivezetéstől mérik a távot, egyáltalán nem lehetetlen.

De fordítsuk meg!!!!

Ha a szomszédnak van egy turbós oldalfali kivezetése, abban az esetben én nem építhetek 10 m-en belül?:))))

Előzmény: Gubiklacko (5131)
Gubiklacko Creative Commons License 2009.07.22 0 0 5132

Kedves Pjotrkolja!

 

Van annak valami írásos nyoma annak, hogy oldalfali égéstermék elvezetés esetében az Önk. az illetékes szakhatóság? Én ilyen fajta, a felelősségi körök elhatárolását tartalmazó szabályozást nem találtam, az ügyintézőt pedig hiába győzködöm!

Köszönettel

GL 

Előzmény: pjotrkolja (5120)
Gubiklacko Creative Commons License 2009.07.22 0 0 5131

Kedves Siokemeny!

Nem értem, miért írod, hogy nem választhatom. Konkrétan 10,5m a Távolság a szomszédos épülettől, Továbbá passzol az utána következő rész is. A GMBSZ ehhez képest nem is ennyire szigorú, az ott foglaltaknak is megfelelek.

A gondom, hogy az Önk. építéshatósági csoport mindenképpen szakhatósági engedélyt hozzájárulást kér tőlem.

A kérdésem továbbra is: oldalfali égéstermék kivezetés esetében a kéményseprőknek van illetékessége?

Mi a folyamat, ha végig szeretném ezt a dolgot vinni?

Üdvözlettel

GL

Előzmény: siokemeny (5125)
mavtelep Creative Commons License 2009.07.22 0 0 5130
Nem, nem vették le. A pincében ledugaszolták a fővezetéket, és nem vacakoltak a 12 db lakással.
Előzmény: siokemeny (5129)
siokemeny Creative Commons License 2009.07.22 0 0 5129
Ha a gázórát levették, akkor igen.
Előzmény: mavtelep (5128)
mavtelep Creative Commons License 2009.07.22 0 0 5128

Szervusztok, jó napot !

Kérem, segítsetek egy rövid válasszal :

A társasházunkban  lezárták a gázt, a kerítéstől befelé az összes régi csövet ki kell cseréltetnünk ahhoz, hogy újra legyen fűtés, melegvíz stb.

Ebben az esetben - azaz a csövek elöregedése miatt - kell a Kéményseprők ellenőrzése   és engedélyezése az újbóli nyomás alá helyezéshez ? 

siokemeny Creative Commons License 2009.07.22 0 0 5127
Nálunk az építési osztály előbb kezdte el tiltani a homlokzatit, mint én!

Mivel az építési engedélyen úgy szerepelt, hogy homlokzati, persze hogy nem kötöttem bele. Az építési osztály viszont felkanyarinttatta vele a csövet a tető fölé!
Előzmény: pjotrkolja (5126)
pjotrkolja Creative Commons License 2009.07.22 0 0 5126
Hát ez az ... de akkor a homlokzatival miért küldözgeti az építésügy mindenhová a jóembert? Miért nem mondják meg neki: Barátom, ez így nem lesz jó, csinálj függőleges kivezetést ... (lehet hogy átépítés, bővítés?)... de akkor is minek küldözgetik? Nem ismerik a saját előírásaikat?
Úgy tudtam, hogy a szeptember 12.-i hatály az csak az építési engedélyekre vonatkozott, a használatba vételi eljárásoknál a kiadott engedély szerinti kivitelezés a mérvadó.
Előzmény: siokemeny (5125)
siokemeny Creative Commons License 2009.07.22 0 0 5125
Ha most építkezel, akkor az új OTÉK szerint hogyan felelhetnél meg a homlokzati kivezetést engedő követelményeknek?

80. paragrafus 2. bekezdés:
"Homlokzati égéstermék kivezetési hely létesíthető - ha a kivezetési helytől mért 10 méter távolságon belül nincs épület - e rendelkezés hatályba lépését megelőzően használatba vett, meglévő ...

Nem folytatom, mert a többi már lényegtelen. Tehát magyarra lefordítva aki 2008 szeptember 12. után kéri meg a lakhatási engedélyt, annak már nem lehet homlokzati kivezetése, csak a tetősík fölötti kivezetést választhatod.
Előzmény: Gubiklacko (5119)
Émile Creative Commons License 2009.07.22 0 0 5124

   Tévedsz  !

 

 

 Ki lehet cserélni, igaz nem egyszerű.  Alaposan  alá kell támasztani a bontás feletti részt, aztán kibontod , kidobod a  ' kátrányos ' téglasort és  az újnál már bélelt szakaszt építesz be.

 De sok pénzed bánja.

 

 Ja és nyáron csináltasd nehogy közben az alsó szomszéd betüzelejen.

Előzmény: zkg (5106)
gmkiev Creative Commons License 2009.07.22 0 0 5123
Természetesen nem tiltott a dolog, de légy kitartó, és ne fogadd el az első "érvet" mi ellene lesz felhozva.
Előzmény: kod1111 (5122)
kod1111 Creative Commons License 2009.07.21 0 0 5122
Új építésű háznál még mindig lehet oldalfali égéstermék elvezetés, azt hittem csak kéményest szabad kivitelezni?
Előzmény: pjotrkolja (5120)
zkg Creative Commons License 2009.07.21 0 0 5121

Én megköszönöm a segítségedet, de mint írtam, voltak itt a kéményseprők, és a vakolást ajánlották, vagy valamilyen burkolást!

 

Ebben szerettem volna újabb tanácsot kérni, amit Lacikabá meg is adott!

 

Tudod, mikor hozzám bejön a műhelybe a mellettünk lévő falu legszéléről a Zsiga bácsi a 19 éves Tavriájával és már harmadszor szakad be az olajteknője, akkor én sem mondom neki azt hogy az okot szüntesse meg, és aszfaltozza le az utolsó buszmegállótól egy kilométerre lévő házáig az utat, hanem felszerelek neki egy kazánlemezből készült karter-védőt.

 

Tehát mint írtam, én sem tudom rávenni az alattam lakókat, hogy ki tudja milyen speckó fával fűtsenek.

 

Bocs!

Előzmény: siokemeny (5109)
pjotrkolja Creative Commons License 2009.07.21 0 0 5120
A sok bába közt elvésző gyermek tipikus esete ... full magyar szabályozás ... mint a "szerelt kéményhez nem kell épengedély".
Amúgy egyértelműen az építési hatóság jogköre, bár ebben az esetben (amennyiben "új"építés) ez úgy hangzana, hogy lehetőség szerint (új építésnél ritka a nem lehet másképp) a tető fölé kell kivezetni, onnantól kéményseprő hatáskör lenne.
Mivel valszeg neked már rábólintottak az oldalfalira övék a hatáskör. Egyértelmű leírásuk van az ilyen kivezetések kezelésére. Mellesleg az esetre vonatkozó GMBSZ előírások, az MSZ EN 15287-1,2 szabványokra támaszkodva, köszönő viszonyban sincsenek az OTÉK előírásaival. Szintén magyar sajátosság.

Vagyis: az engedély kiadásakor és a használatbavételkor is az éphatóságnak kell megvizsgálni a dolgot, bekérve a gázszerelő nyilatkozatát, és a megfelelőségi engedélyeket.

A gáz viszonylatában a gázszolgáltató az engedélyező "hatóság" (kéményseprő közreműködés szintén nincs), gázóra felszerelésnél megint csak a gázszerelő mester az égéstermék elvezető átadója/"felelőse".
Nyúzzad tovább az éphatóságot ... csak nehogy a végén tető fölé kelljen kivezetned.
Üdv, és sok sikert ...!
Előzmény: Gubiklacko (5119)
Gubiklacko Creative Commons License 2009.07.21 0 0 5119

A témához kapcsolódó kérdésem:

Építkezem, és kondenzációs kazánhoz oldalfali égéstermék kivezetést szeretnék. Az égéstermék kivezetés körülményei az új OTÉK-ban foglaltaknak és a GMBSZ-nek is megfelelnek. Mi a tennivalóm?

Az önkormányzat az ÁNTSZ-hez küldött, ahol azt kaptam, hogy ők nem illetékesek. A kéményseprők illetékessége pedig a tetősík fölé történő kivezetésre érvényes. Ki lesz itt az a szakhatóság, aki engedélyt, a használatba vételhez pedig hozzájárulást ad?

Üdvözlettel

GL

siokemeny Creative Commons License 2009.07.20 0 0 5113
Szabályosan:
Egy vegyes tüzelésű készülékhez minimum 4,2 méteres hatásos magasságú kéményt kell "építeni". Hatásos magasság kályhánál: a készülék rostélyától a kitorkolásig mért magasság. Ezt mindenképpen be kell tartanod, ha nem szeretnéd, hogy visszafüstöljön a kályha.
Egy kéményre két szinten tüzelőberendezést kötni TILOS! Egy szinten lehet akár hármat is.
Vegyél egy 15 centi átmérőjű kívül alumínium, belül saválló, hőszigetelt szerelt kéményt, ha kéred kiszállítják neked egyben, nem kell legóznod.

Nem szabályosan:
erre inkább nem adok tanácsokat
Előzmény: Törölt nick (5112)
siokemeny Creative Commons License 2009.07.20 0 0 5109
Bocs, hogy segíteni akartam!

Ha figyelmesen elolvastad volna a hozzászólásomat, akkor abból kiderült volna, hogy a téglacsere csak abban az esetben szükséges, ha a kátrány átette magát a téglán, illetve a vakolaton. Akkor azt hiába kennéd le bármivel, még a vízzáró vakolatot is ledobná.

Ha nincs foltosodás, akkor azon lehet még segíteni, de nem a jelenséget kell megszüntetni, hanem az okot! És ha az alattad lévő lakóban nincs annyi, hogy segítsen megszüntetni a problémát, akkor nagyon sajnálom!
Előzmény: zkg (5106)
zkg Creative Commons License 2009.07.20 0 0 5107

Lacikabá köszi!

Valszeg én is ezt fogom tenni! Van egy aquanil nevű kémény vakolo anyag, lehet azzal megpróbálom.

Előzmény: Lacikabá (5103)
zkg Creative Commons License 2009.07.20 0 0 5106

egy kétemeletes téglaházban nem tudom kicserélni a téglasort,

az kb olyan lenne mintha uj házat építenék...

az alattam lakó nyugdíjasok meg biztos nem fognak speciális fahasábokkal tüzelni...

Előzmény: siokemeny (5104)
siokemeny Creative Commons License 2009.07.20 0 0 5105
310 ezer 8,5 méterért? Te jó ég! Ebben benne van a kéményseprő nyomáspróba is?

Legolcsóbb: simán csak a 80-as TRICOX füstelvezetőt bele távtartókkal a meglévő termoforba, bár ezt a beüzemelők nem nagyon szeretik. Ha ez nem jó, akkor légtechnikai 125-ös alu cső, majd ebbe a 80-as.

A furánnak van turbós kazánhoz is megoldása, kérdezd meg azt is.

A PPS nálad nem jöhet szóba, mivel nem kondenzációs a kazánod.

Ha jól össze van rakva, akkor bírja elég sokáig.

Keress meg priviben!
Előzmény: iminimin (5099)
siokemeny Creative Commons License 2009.07.20 0 0 5104
4967-es hozzászólás.
Előzmény: zkg (5102)
Lacikabá Creative Commons License 2009.07.19 0 0 5103
Ugyan ilyen gondom volt nekem is pár éve. Mink nem társas lakásban élünk, hanem családiban. Ez két szintes, és alulról jön a kémény , egy kis szobán keresztül a tetö felé. És mivel már 2o éves elmult , egyre gyakrabban lehetett érezni a füstszagot. Ugy oldottam meg, hogy a szobai részen az összes vakolatot levertem, erös cementes malterral elöször lefröcsköltem, majd két réteg vakolást kapott. A vakolást pedig végezetül glett gippszel huztam be. Utánna elmult a füst szag. Az az igazság, hogy ugy 2o-25 évenként érdemes a kémény vakolatát lecserélni, mivel a folyamatos meleg hideg megviseli a vakolatot,

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!