Keresés

Részletes keresés

Pijepapa Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39167

Két lépcsöben! De ne úgy!

Furj mindkét végébe központ furatot mad két felöl telibe 10,2-re. Ehez viszont jól szaladó tokmány kell.

Ez is egy lehetséges megoldás.

De igazán a késes lenne a megoldás. Nehogy már ne tudj venni egy 6x6-os rapidot! A működö rész elég lenne 45-50 mm. És akkor kétfelöl egyböl méretre és a központfuratok sem kellenek.

Előzmény: mlas45 (39161)
szakmókus Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39166

"Nincs még 80 hosszú furatkésem..."

 

Rögtönözz egy fúrórúd szerűt. A rúd végét átfúrod keresztben 3mm (vagy kisebb) fúróval,majd egy ugyan ilyen (már törött) fúró szárát rögzíted a furatban, természetesen rádiuszos élt köszörülve rá. Ezt rögzíted egy menettel a rúd vége felől.  Műanyaghoz megfelelhet.

 

 "a csúcs is szétnyomta"

 

És ha csapot tolnál a furatba megtámasztás gyanánt? 

Előzmény: mlas45 (39161)
Pijepapa Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39165

Gondolom 15-ös a kiinduló méret.

Szúrd méretre az alkatrészt! Befogva furjad 10,2-re.

15-10,2=4,8/2 falvastagság. Ennyi ki kell, hogy bírja a szoritást.

Mégiscsak vegyél egy szintén 15-ös sárgaréz rudat. Levágják akkorára amennyire kéred.

Befogod (a rezet), hogy kiálljon 25 mm-t. Feloldalazod simára. A végétől visszafele mérve 5 mm-t nyersen hagyod és egy beszúró késsel leesztergálod a tokmányig 10,15 átmérőre. Mielőtt leszúrnád fúrj egy központfuratot a leoldalazott végébe. Reszelővel törd le a sarkát, hogy ne legyen sorjás. Majd a tokmánynál szúrj be és itt kerekitsd le a 10,15-t is. Majd fejezd be a leszúrást. Így lesz egytengelyű a csaprész a központfurattal.

A másik (réz) darab legyen 60 mm hosszu. 30 mm hosszon esztergáld le 12-re. Forditsd meg és ütközésig fogd be a tokmányba.

15-20 mm hosszon esztergáld le 10,2-re de közben próbáld rányomni a már kifurt müanyagot. Passzentos legyen de le is tudd húzni. Az anyag másik végébe nyomd be a központfuratos csapot ütközésig. Itt nem kell, hogy szoruljon mert csak támaszt. No de ne is lógjon benne. Metámasztod forgócsúccsal s már lehet is esztergálni méretre. Mielőtt majd kivennéd a tüskét a tokmányból jelöld meg a helyzetét a 0-hoz képest. legközelebb ugyanide fogva nem fog ütni.

Előzmény: mlas45 (39161)
default6 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39164

Úristen, most látom, hogy már 16 ezer, 22 licit van rá, azé nem a Vizsoly Biblia, durva

Előzmény: default6 (39163)
default6 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39163
Pijepapa Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39162

Már pedig az általad megadott méretek szerint ez a valóság.

Azt kellene megértened, hogy ez a szép valóság elbaxva lett felhelyezve a a főorsó homlokára. A sajnálkozásoddal a saját méréseidet is kétségbe vonod!

De több módszerrel is korrigálható a dolog. Tavaszig van még idő, hogy átgondold. De ne ezen járjon mindig az agyad!

Előzmény: ksanyi52 (39158)
mlas45 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39161

Kicsi gép van. Nincs még 80 hosszú furatkésem, maradt a fúrás, két lépésben (előfúrtam 5 körül) azzal nem volt gond, csak ugye nem termelékeny.

A külseje rosszabb volt, mert már a csúcs is szétnyomta, pedig alig toltam rá. Sajna az az 1,4 mm falvastagság elég kevés :(

Ha több ilyet kell csinálnom, tervezek valami mozgóbáb-szerűt, két golyóscsapágy egy laposvason, és a keresztszán hátsó T-sínbe rögzítve.

Előzmény: Pijepapa (39145)
mlas45 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39160

...csak 10x annyiba kerül, ha elbacom :)) az meg esélyes :))

Ha nehezebb anyagokkal megtanulom a technológiát, akkor rézzel biztos menni fog.

Előzmény: rferi (39143)
default6 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39159

Nem olyan rossz a helyzet mert ha nem futok akkor se megy 6 fok alá a homerseklet mivel a garazs a hazon belul van. Meg persze szelloztetetek bar a garázsajtom se mondható hermetikusnak. PB gazban nem hiszem h annyi a viz mint a varosi gazban. A lenyeg, hogy nem tolom tul

Előzmény: Törölt nick (39153)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39158

Milyen szép ez a rajzon. Csak a valósában sajnos nem ilyen. Nem baj , ha jön a jó idő dolgozunk vele azután majd meglátjuk. 

Előzmény: Pijepapa (39157)
Pijepapa Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39157

Kutyacsont lerágva. Megadom a furatok tényleges helyét és az osztóköreit.

Mint korábban is,ez a kiindulási alap.

 

Ez csak annyiban változott, hogy berajzoltam a két furatot is. A3. nem az alsó csúcsban van ezért nem is került oda.

 

Itt látszik a harmadik furat távolsága pirossal a másik kettőtöl.

 

Na, itt csalás nélkül látszik a 3. furat helye és eltérései a 80-as osztókörtöl. 0,19 mmre jobbra és 0,64 mm-el feljebb. A beírt méretek alapján a szoftver ide helyezte a furat helyét. (A régebbi rajzokon a 0,19-et egy trükkel tüntettem el és ezért lett új méret a 0,64 is, de ez más téma) 

És végül itt a 3 furat együtt. És a két osztókör. Az, hogy ez az egész együtt, hogy van elhelyezve a főorsó homlokára azt nem tudom megmondani mert ahhoz több adat kellene. De fenntartom a korábbi véleményemet, hogy ez a három furategyüttes excentrikusan van felfúrva a kup szimetria tengelyéhez képest. Még egyszer: a kapott méretek alapján ezt lehet kihozni.

Előzmény: ksanyi52 (39154)
rferi Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39156

Olasz EVEREST géped van-e?

 

Ha nincs, szeretnél-e?

Előzmény: default6 (39151)
Pijepapa Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39155

Nekem szintén egy gázos szieszta fűtött de nagyon sűrű lett a levegő odabent. Szívtam elég cigerettafüstöt és hegesztő gázokat a volt m.helyemen a kollégáim jóvoltából és a főnök gyengesége miatt. Pedig ketten is belehaltak a nagy szivornyázásba. Máig is szívja a maradék. 

Előzmény: default6 (39151)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39154

Nem az átmérő, a homlok ütése volt annyi a tárcsa homlokán a legnagyobb átmérőn mérve. Ez a baj ha nem személyes a kapcsolat, félre lehet érteni. A tokmánynak is szintén a homlokán mérve, a legnagyobb átmérőnél. A központ ütését még nem is mértem, mert nem találtam olyan tengelyt aminek a felülete olyan sima lenne. De én is úgy vagyok vele mint te , hogy a fene fagyoskodjon a hideg műhelyben. Lesz még arra jó idő. Üdv. 

Előzmény: Pijepapa (39150)
Törölt nick Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39153

Csak óvatosan azzal a gázos cuccal mert rengeteg vízpára is keletkezik ami lecsapódik a hideg vasakra amik majd kivörösödnek tőle. 

Előzmény: default6 (39151)
marcony Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39152

Szikraforgácsolt felületek összehasonlítására készített etalonra gondolok.

Előzmény: szőrmók (39140)
default6 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39151

Ha akarom harminc fok van a garázsban, vettem egy PB palackra szerelhető égófejet, tiz perc alatt csinal 8 fokbol 15 t. Mondjuk akkor meg oxigen nincs :D

Az igaz, a tavaszi karantén alatt hántoltam fel a keresztszánt, meg a magassagit is  :)

Télen inkabb a mech szamologepekkel foglalkoztam, van már öt.

Off: Tenyleg, multkor mikor ezek szóba kerültek elhangzott hogy gyököt vontak vele. Nem úgy kell, hanem a Töpler módszerrel, zseniális. Off off.

Előzmény: Pijepapa (39149)
Pijepapa Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39150

A külső átmérő ütése most nem lényeges. A lényeg, hogy a hézagolás után a tokmányhátlap homloka mennyit ütött. (Kiváncsiságból!) Ha nem oldalaztad fel a furatig akkor még mindig leellenőrizheted. És mekkorát üt egy le és fölszerelés után? Így tudnád ellenőrizni, hogy a csavarok mindi ugyanoda huzzák-e a tárcsát. De egynlőre hagyd úgy ahogy van!

Dolgozz vele mig nem érzed, hogy elmozdult a tárcsa. A menetfúrással is várj még.

Előzmény: ksanyi52 (39148)
Pijepapa Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39149

Lári-fári! A hátlapnak hántolás előtt is neki lehetne fogni. Az illesztőperem kivételével mindent meg kéne csinálni.

1-2 hónap és itt a tavasz. Akkor majd arra hivatkozol, hogy dolgozni kell a kertben meg eleget voltál már önkéntes karanténban ideje már egy kicsit kimozdulni. Mióta van meg az új tokmány? 

És ezt  pont én kérdezem? Az idén lessz 10 éve, hogy megvettem egy öreg esztergát és még mindig alkatrészeire szétszerelve hányodik a polcokon. Te legalább össze is szereled bontás után a dolgokat. Ezért jó ha csak egy esztergálya van az embernek. Nem három. Amiből egy azért működik. De hiába, ha egyszer hideg van a garázsban. Mi lesz a télen?!

Előzmény: default6 (39144)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39148

Szia! Lehúzott csavaroknál úgy saccoltam, hogy 1,5-1,6 mm hézagoló szükséges. ( már ahogy lehetett) dugdostam be különböző lemezeket, s méregettem. 1,5 lemezből esztergáltam távtartót, és láss csodát felhúzta a kúpra és le is zárt. Mint írtam is hogy mérőórával csak pár század volt a külsőátmérőnél. Amikor felraktam a tokmányt valamennyivel több volt. Még ott a helyszínem meglehet érinteni. De nem akarom addig amíg egy kicsit nem nyüstölöm hogy lássam van e változás. a legegyszerűbb az lenne hogy most ahogy van egy 10,5 fúróval megközpontosítanám és  átfúrnám 8,4-el a főorsón lévő tárcsát és fúrnék bele menetet, a másik 3 lyukba. A kúpon mérhető legkisebb, ill a legnagyobb átmérőt tudtam megadni, és a kettő között lévő távolságot de ott van még egy rádiusz a tövében, ami nem volt mérhető, úgy voltam vele hogy inkább hézagolom mint túl nagy legyen. Ja igen, én sem most kezdtem. 

Előzmény: Pijepapa (39135)
Jani301 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39147

Az azért nem egészen igaz hogy nem próbálom megérteni , de csak felületesen értelmeztem ,idő és talán tudás hiányában is .

Érdekes a probléma . az első pár hozzászólás után még nem is értettem mi a gond .

Az ágyhoz talán még érdemes lett volna körbe órázni a csavarokat és a kúpot a főorsón .

Előzmény: Pijepapa (39137)
Pijepapa Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39146

Ez mind igaz. Csak aztán győzed takarítani a spriccelő forgácsot.

Nekem az öntvény után a második legutálatosabb "szemetet" hagyó elem.

Előzmény: rferi (39143)
Pijepapa Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39145

Nem tudom milyen géped van de a vas elég macerás. A réz meg drága. A műanyagot szerintem meg tudod esztergálni, még azt a 10,3 furatu 80mm hosszú kívűl 13-as anyagot is. KI kell kisérletezni melyik a jobb megoldás. A belsejével vagy a külsejével kezdeni. Én az elöbbit választanám. És nem tökölnék a fúróval. Egyböl, telibe méretre szedném ki egy 6x6-os gyorsacél hasábból kialakított furatkéssel, megszakított kézi előtolással. Sokszor teljesen kihozni a furatból. Ha fontos a belső felület akkor egy gépi előtolásos simítófogás a végén. Ezután csúccsal megtámasztva megcsinálni a külsejét. Ha van lehetőség a forgács elvezetésére, elszívására akkor gépi előtolás.

Ha jó a szegnyereg akkor meg lehet próbálni 10,2-es fúróval de elötte központozzad. A fúró jól köszörült, mindkét éle egformán vigyen. Ne legyen nagyon hátraköszörült. Itt is érvényes a sűrű ki-be járás.

Miért jobb a furatkéses?:  A hosszánnal sokkal gyorsabban tudsz visszaálni és csak egy él dolgozik, jobban elfér a forgács is bent. Nem melegszik annyira mintha a fúróval csinálnád. De a darabszámtól is füg melyiket válasszad.

A fúró egyik hátránya, hogy tekerni kell a szegnyerget. Ada-vissza is. Itt nem érzed annyira a beragadó, fúróra rásülő anyagot. De egy pár darab után lehet dönteni, hogy melyiket hsználod.

Előzmény: mlas45 (39142)
default6 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39144

Ez a kóró elringatta a kismadarat dolog. Kene hozzá tokmánytárcsàt csinálni. Ahhoz rendesen meg kéne hántolni a foorsocsapágyakat. Ahhoz kéne csinalni vmi forgatómechanizmust amivel kenyemesebb a hántolás. És persze mindig van ami miatt nem kéne szétszedni s gepet, ma pl a patronbehuzot fogom befejezni. Ja meg neha dolgozni is kéne.

Kihajitottam a 8db rugos feszítőt az E1N vonoorso végéről, raktam a helyere egy danamit gyűrűt. Igy nem mukodik a vegallas kikapcsolás de eddig se hasznaltam, sose biznék meg abban.

Előzmény: Pijepapa (39136)
rferi Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39143

"A rezet akkor veszem elő, ha lesz kis gyakorlatom :)"

 

Sárgarezet sokkal könnyebb esztergálni, mint műanyagot.

Nem olvad meg, nem folyó a forgács, ami bajt okozhat, nem kellenek hozzá annyira más kések....

Szerintem

Előzmény: mlas45 (39142)
mlas45 Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39142

Igen, max. 30-as anyagból 25 mm körüli munkadarabok. A nehezebb, kell egy cső, ami belül 10-10,2, kívül meg 13, és 80 mm körüli hosszú. Lehet, nem is tudom megcsinálni műanyagból, akkor vasból kell, vagy talán rézből - de az meg drága ahhoz, hogy azzal kísérletezzek. 

A rezet akkor veszem elő, ha lesz kis gyakorlatom :)

Előzmény: Pijepapa (39141)
Pijepapa Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39141

A link alapján úgy tűnik kis átmérőt esztergálna.

Én nem használok "holkert" a műanyaghoz. Egy kis ferdeséget köszörülök a felső síkba és a vágósarkot lekerekítem. Finom szemcséjű kővel. Meg még meg is fenem az éleket meg a lekerekítést is. Külső és belső átmérőnél és leszúrásnál is ugyanaz a módszerem. A fogásmélység meg a leesztergálandó mennyiségtől is füg. És megszakított forgácsleválasztást alkalmazok, hogy ne tekeredjen fel a hosszú forgács.

Előzmény: jalpar (39138)
szőrmók Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39140

szőrmók Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39139

Ilyen szerkezettel találkozott-e valaki? Ez egy felületi minőség ellenőrző tárcsa lehet.azegyik oldalán a tükörfényestől a mattig terjedő körcikkekkel a hátlapon a számozás ugyanaz mint a polirozott oldalon.Átmérő kb 10 cm.

jalpar Creative Commons License 2021.01.23 0 0 39138

Erősen pozitív élszöge legyen a késnek (mint pl. az alumíniumhoz való kések), és nagy fogással.

Előzmény: mlas45 (39133)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!