Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2014.07.21 0 0 13586

Nincs ott semmilyen színes mikrofilm, azokat közvetlenül az anyakönyvekről fotózták. Így kellett volna nálunk is digitalizálni, csak ugye az elmúlt ötven évben újabb kötetek tűntek el és rongálódtak tovább.

Előzmény: canonfan_448 (13574)
Prelleg Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13585

Vörösvári megoldásjavaslata mellett megnézheted még a Magyarország iparosainak és kereskedőinek címjegyzékében (1891) is, hogy ki volt Bicskén 1890-ben a kocsmáros. Ezután már csak remélned kell, hogy még 1896-ban is ő volt, majd nézd át a bicskei anyakönyveket, hogy van-e valamilyen adat a könyvben közölt személyről. Ha van és túl idős, vagy házas, és a neje éppen várandós volt S. Ignác születésekor, akkor nem valószínű, hogy ő volt az apa. Ha özvegy, vagy nőtlen, akkor van rá egy nagyon halvány esély, hogy ő volt az atyja.

Előzmény: Szim85 (13582)
zerfer Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13584

Semmi sem vakvágány, ami lehetséges és nem cáfolható (most még) :-)

Ha Imre bácsi is juhász (kevésbé "röghöz kötött") volt esetleg, akkor egy bő 100 kilométeres út után rátalálhatott Anna nénire.

Saját felmenőim között volt erdész (vadőr, fácános) család, nagyon szép kacskaringókat tettek három nemzedék alatt a XIX. században.

Más: Nem tudom, láttad-e Zavecki Jánost (sz: 1870.10.30), aki 99% hogy a testvére volt József ősödnek.

Előzmény: Azima (13580)
vörösvári Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13583

Szia

 

Akkor a bicskei kocsmárosok után kellene nyomoznod 1896-ban. Talán van bicskei adókönyv abból az évből a Fejér megyei levéltárban. A neveket utána összevetni a bicskei anyakönyvvel, a nevek mellett akkoriban ott volt a foglalkozás is.

Előzmény: Szim85 (13582)
Szim85 Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13582

Szia,

 

Köszönöm, de sajnos az általam leírt adatok is innen vannak és csak név alapján tudok keresni. Az viszont sajnos nem tudom.

Az illető viszont akit keresek, Bicskei

Előzmény: vörösvári (13581)
vörösvári Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13581
Előzmény: Szim85 (13579)
Azima Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13580

Szia zerfer! Nagyon köszi a segítséget. Jó nyaralást. Élvezd. Jászberény vakvágányon. Nagyon felvidéki családom van. Kösz mindenkinek a tanácsokat.

Előzmény: zerfer (13578)
Szim85 Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13579

Sziasztok,

"Streli Ignácz 1897-05-17 Törökbálint (H) - 1967-04-23" Édesapját szeretném megtalálni.
Annyit lehet tudni róla, hogy ő volt Bicskén a kocsmáros 1896 augusztusban -amikor a fogantatás történt-. Sajnos se név se születési se halálozási dátumot nem tudok csak annyit ezen kívül, hogy "Stramm ember volt". A Streli vezetéknév Streli Ignácz anyjától (Streli Rozáliától) van, mivel Streli Rozália leányanyaként szült.


Milyen úton volna érdemes elindulni?

További kinyomozott infóim:

Streli Ignácz Anyja neve: Streli Rozália
Streli Ignácz Születési lakhely: Törökbálint 111
Streli Ignácz Megjegyzés Streli Józsefné megjegyzi, hogy ő a gyermeknek nagyanyja, és a születés az ő házában történt.

Stréli Ignácz édesanyja Streli Rozália (1873. március 5. Törökbálint (H)- 1951).

Streli Rozália Anyja neve: Augusztin Rozália
Streli Rozália Apja neve: Streli József  szőlőműves
Streli Rozália Keresztanyja: Mákry Mária
Streli Rozália Születési lakhely: Törökbálint 75.

Streli Rozália később Heitzmann József (Született: 1862-3-17, Anyja neve: Richter Anna, Apja neve: Heitzmann György) felesége / élettársa Vértessomlón.

zerfer Creative Commons License 2014.07.20 0 0 13578

Szia Azima!

Most éppen a Balatonon lógok, nagyon korlátozott mobil net elérhetőséggel. Azért futólag próbáltan nézelődni az FS-en, találtam egy Babus Imrét (sz: Jászberény, 1834.10.27). Hát nem egy macskaugrás Alsóbalogtól, de talán belefér... Kb. 1 hét múlva jobbak lesznek a hálózati korülményeim, akkor majd jelentkezem. Addig is jó kutatgatást! :-)

Előzmény: Azima (13553)
canonfan_448 Creative Commons License 2014.07.19 0 0 13577

Még annyit az egészhez, hogy nyilvánvalóan az EGYHÁZI bejegyzésekre gondolok amikor azt mondom piaci alapon kellene gondolkodni - ha már pénzt kérnek érte.

RENDBEN - úgy tűnik az CIVIL esetében korlátozni akarják a kutathatóságot, és nem cél, hogy ezt minél többen kutassák. OK.

 

De az EGYHÁZI-nál nem ez látszik, hanem az, hogy mégiscsak pénzt akarnak érte - és nem cél, hogy korlátozzák a kutatásokat.

Viszont aki így ezt kitalálta az rendkívül ostoba és hozzánemértő személy volt.

 

90-es években egy magyar krémcsaládot ki akartak vinni Amerikába forgalmazni.

Az első kérdésként megkérdezték a magyar gyártótól, hogy mennyit akar havonta eladni, 50 dobozt vagy 10000-et? :)

És annak megfelelően lesz kialakítva a rendszer, ár... stb...

 

Itt is így kellene... van X 100db vagy X 1000 db kutató aki pénzért igényelné a szolgáltatást.

Éves díj lenne fizetve. Meg lehetne oldani.

Ez így viszont egy végtelenül ostoba és primitív rendszer ahogy most létezik.

canonfan_448 Creative Commons License 2014.07.19 0 0 13576

Mintha láttam volna, hogy mikrofilm a megnevezés a forrásanyagnál. :)

Csak azért kaptam fel a fejem, mert az kizárt, hogy színes lenne a felvétel. Eleve felesleges.

Viszont a "színeset" mai technikával digitálisan végigfotózták. Ettől lesz a legjobb minőség, hiszen szkennelni sem kell.

 

De SAVE-funkció nélkül gáz.

 

100%-os nagyításnál majd készítek egy összehasonlítást a jelenleg elérhető anyagokról. :) Természetesen demózva.

Szerintem masszívan a mormon a legjobb még mindig, de az MNL sem rossz.

Szerintem kijelző gondok vannak, elég a rendszerben 1 gyenge láncszem és megkeseríti a dolgotokat.

 

TÁRHELY gondok?

Nemá'.

Ha a magyaroknak adtak 3 milliárdot, akkor a csehek is biztosan kaptak ugyanennyit.

A magyar CIVIL és EGYHÁZI bejegyzések tárhelyét egyszemélyben le tudnám finanszírozni, pedig nem vagyok gazdag ember. Saccra 40-50 TB kell, vagy kicsit több.

Ez ma egy drága szerver ára. (1db!!!!)

 

Még mindig azt mondom, hogy ezt az egészet értelmes piaci alapokra kell helyezni, hasonlóan mint az egyházmegyék kezdeményezése, viszont ha pénzt kérnek érte akkor legyen jó a rendszer.

Annak ahogy most van kezelve ez a hatalamas mennyiségű szkennelt anyag, nincs értelme - nem lesz belőle értelmes bevétel az MNL oldalán sem.

Kizártnak tartom, hogy 6xx forintért itt egymást fogják taposni az emberek másolatokért.

Kurvára nem.

Előzmény: skoumi (13575)
skoumi Creative Commons License 2014.07.19 0 0 13575

Prága esetében kétlem, hogy mikrofilmről lennének a színes képek.

Nem tudok róla, hogy a cseheknél lettek volna mikrofilmek - én Olmützben anno az anyakönyveket kaptam kézbe kutatásra, nem voltak mikrofilmezve.

Tudtommal a mormonok is Litoměřice anyagaival kezdték a felvételezést, s lehet, már nem is mikrofilmre - de lehet, hogy tévedek e téren.

 

Brünn esetében valami történt az elmúlt években, mert kezdetben a minőség (felbontás) sokkal jobb volt. Most egy rakat f..s - ha egy apróbba bele akarok nagyítani, szétesik. Mint az MNL képei...

 

Elképzelhetőnek tartom, hogy tárhelyhiány van, amit anyagi okok miatt nem tudnak orvosolni. Lehet, elfogyott a Zunyiós Pénz, amit a projektre kaptak, s saját forrásból nincs keret további TB-okkal bővíteni a rendszert. De ez megint csak feltételezés részemről.

 

canonfan: Az MNL-ben található monitorok nem 24"-osak. Inkább hagyjuk... Az e-Levéltár projekt (3 Mrd Ft uniós támogatással) keretében egyébként méregdrágán (piaci ár fölött - közbeszerzés) vásárolt, rosszul specifikált (vagy éppenhogy a 'saját célra' jól specifikált) PC-k-nek csak egy részét rakták ki a kutatóknak. Egy részéből pedig lecserélték a saját irodai gépeiket/monitorjaikat, így nem is tudom, hogy hány, 17 vagy 19 collos monitorokat is volt merszük kirakni... Hadd ne mondjam, mekkora élmény ezeken nézegetni a képeket...

Előzmény: canonfan_448 (13574)
canonfan_448 Creative Commons License 2014.07.18 0 0 13574

Ez tény, a színes mikrofilmről lett behúzva?

Érdekes.

Ha igen, akkor szép munka.

 

Viszont egyiknél sem látok mentési lehetőséget, ráadásul pecsétszerűen belegányolnak a képekbe.

Vagy regisztrálva más a helyzet? :)

 

Viszont ha nincs SAVE funkció, akkor pl. a pl. mormon és az opavai archívum is sokkal használhatóbb.

Actapublica-n is mintha láttam volna ennél jobb felbontású anyagokat.

Kb. mint a kalocsai levéltáré. (szar) :-O)

 

Mindenesetre amit az MNL szkennel a mikrofilmekről, az szerintem tűrhető minőség. Használható.

Ott az utómunkával vannak a problémák.

Azt azért nem hiszem, hogy a mikrofilmen vannak életlen képek.

20 mpx-et röhögve kell bírnia egy kockának.

 

Az a baj, hogy nem közkincs.

+ az, hogy az általad kikeresett, a TE pénzeden vett géppel beszkennelt kockákért vaskos jómagyar forintokat kérnek.

 

Persze a legjobb lenne ha MOST egy digitális rendszerrel végigfotóznák újra az egészet, színesben 40 mpx-es adattartalommal. :-)

De ezt nem fogják már megcsinálni, marad a mikrofilmes forrásanyag szvsz. Örökre.

És elzárva.

:-)

 

Előzmény: Törölt nick (13573)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.18 0 0 13573

Az ahmp.cz és az actapublica.eu felvételei között is ég és föld a különbség az előbbi javára. Előbbi színes, viszont utóbbi szintén ugyanilyen szürkeárnyalatos és nehezen olvasható.

Előzmény: canonfan_448 (13571)
Zw_Thor Creative Commons License 2014.07.18 0 0 13572

Köszi a segítséget, jó lesz.

Előzmény: kerub (13570)
canonfan_448 Creative Commons License 2014.07.18 0 0 13571

Nem vagyok teljesen szakmabéli, bár olyan, hogy (csak szkenneres) már nincs is, de...

Ha elfogadsz egy reklámgrafikával foglalkozótól egy véleményt, akkor szívesen megosztom. :)

Ha nem, akkor nem... :)

 

Szóval.

 

Gondolom, most a Magyar Királyság egyházi bejegyzéseiről beszélsz, amelyet a mormonok filmeztek és napjainkban az MNL (vagy ki tudja kicsoda) éppen digitalizál(gat)nak.

 

A jelenleg digitalizált anyagnál nem a felbontással van baj, de még az élességgel sincs.

Valószínűleg egy kontrasztot meghatározó effektet eresztenek rá a beszkennelt kockákra, amelytől majdhogynem csak tökfekete és tökfehér lesz a végtermék.

Tehát nincs az a finom átmenet, (grayscale képekről beszélünk) mint pl. a mormon archívumban.

 

De...

 

Szerintem nem szar a minősége.

Majdhogynem tűéles, jól olvasható, nálam 1:1-es méretet tekintve 200 dpi - kb. 60 x 45 cm-es nagysággal.

Az minden csak nem szar.

 

Poénból pl. belelestem a kalocsai egyh. levéltárának a demójába, (az fentvan a neten). Szép színes, meg minden, csak épp a felbontása fos. 

A mormon tényleg jobb, valamiért az MNL egy hülye effektet használ, ezért a végtermék tényleg lehetne tutibb.

Elképzelhető, hogy símán csak annyit kellene tenniük, hogy nem effektezik, csak nyersen beszkennelik.

Abban igazad van, hogy LEHETNE jobbat kihozni belőle. Valószínűleg.

 

Viszont, mivel nem voltam a levéltárban (nekem a maestro hozta ki ami kellett), így nem tudom mennyire szar az apparát amin nézni lehet a cuccost. A digitalizált anyagra gondolok.

Az biztos, hogy egy 24 colos Apple cinemán nagyon szép és jól olvasható. Teljesen nyilvánvaló, hogy ehhez nagy és kontrasztos kijelző kell amin kutatsz. Lehet nekik nem ilyen van... /majd megmondjátok/. :)

Az apró betűs valóban necces néhol, mert a betük udvara a nagy kontraszt miatt kicsit "hízik/telítődik".

 

De... de....földhöz verném a seggemet ha ez a minőség online elérhető lenne.

Mert ami most van, az ugye a nagy semmi. :)

Vagyis 6xx Ft/kocka. (!)

 

Előzmény: Törölt nick (13569)
kerub Creative Commons License 2014.07.18 0 0 13570

Ezt találtam!
Itt van egy abból akorból származó szabvány szöveggel!

Előzmény: Zw_Thor (13566)
Törölt nick Creative Commons License 2014.07.18 0 0 13569

És nem csak ez a baj, hanem hogy a kisbetűs részek kibogarászhatatlanok, olyan gyenge felbontásban digitalizálták, szóval megint ott tartunk, hogy a mikrofilmet kell kikérni, amit viszont többnyire megfelelően lehet nagyítani. Ráadásul a digitalizált oldalak szélei még sötétek is néha, míg a filmen ilyen problémák nincsenek.

Nem tudom hány millióba került ez a projekt, de szinte kidobott pénz az egész. Se otthonról nem használható, se nem nagyítható rendesen. Egyetlen előnye van, hogy nem kell várni az anyagra, mindenki mindent azonnal tud böngészni és egyszerre.

Előzmény: canonfan_448 (13559)
e_n_d_r_e Creative Commons License 2014.07.18 0 0 13568

Kösz. Úgy tűnik, csak 1873-ig van meg település szerint. Nekem 1889-es kellene, de most már legalább tudom, hol keressem majd mikrofilmen.

Előzmény: skoumi (13555)
mamu66 Creative Commons License 2014.07.18 0 0 13567

Helló mindenkinek! Egy Csehországi települést keresek. Az egyik ősöm (Hlawka) elméletileg Olsany-ból jött,mert szerintem nem ott született,mint már itt a kutatásaim során kiderült,hogy nem mindig ott születtek ami be van írva a házasságnál. De a KUTNA HORA-i Olsany-ban és a környező települések anyakönyveiben nincs (ahol elméletileg lennie kellene) .Sőt egyáltalán nincs az összes anyakönyvbe  egy Hlawka sem,se házasság,se születés,se halál. Az után érdeklődnék,hogy hol érdemes még keresni,van -e még hasonló település?

 

http://ebadatelna.soapraha.cz/d/11773/201

 

 

Előre is köszi,ha valaki válaszol!

Zw_Thor Creative Commons License 2014.07.18 0 0 13566
Előzmény: milyennincs (13565)
milyennincs Creative Commons License 2014.07.17 0 0 13565

Szia, nem tudod letölteni ide a képét? Kollektívan megfejtjük, több szem többet lát. Volt már rá példa.

Előzmény: Zw_Thor (13564)
Zw_Thor Creative Commons License 2014.07.17 0 0 13564

Sziasztok,

 

Adatbazisok online oldalon adott egy latinul íródott címereslevél, melyet szeretnék elolvasni. Ehhez szeretnék segítséget kérni latinul tudó forumozótól, aki segítene lefordítani.

Ha tud valaki segíteni akkor a címemre írjon.

 

Köszi

canonfan_448 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 13563

Igazad lesz.

 

Ennek ellenére hiszem, hogy olyan elindult "folyamatokkal" szemben nem lehet széllel szemben ****ni, mint amit a mormonok művelnek. Vagy ott van a macse projektje is...

 

Közben a technika is fejlődik.

Össze kell fogni, ha állam bácsi akadályoz és gyökér.

Előzmény: skoumi (13561)
vörösvári Creative Commons License 2014.07.17 0 0 13562

Az elég szomorú műsor volt, dokumentálta az épületeket pusztulásuk előtt, néhány ritka felújítást is bemutatva. Ma sem jobb a helyzet, néhány műemléket felújítanak, a többi pusztul tovább vagy lebontják.

Előzmény: skoumi (13561)
skoumi Creative Commons License 2014.07.17 0 0 13561

Nem tartom magam pesszimistának, de ezt én most Ráday Mihály egykor népszerű műsorának címével tudnám kommentálni: Unokáink sem fogják látni... :)

(ne legyen igazam)

Előzmény: vörösvári (13560)
vörösvári Creative Commons License 2014.07.17 0 0 13560

Talán azért egyszer lehet még olyan kormány, aki nem veszi figyelembe a lobbizást és a családfakutatást tartja fontosabbnak. Meg nem akadályozza a családfakutatást elképesztő időhatárokkal néhány ember múltja védelmében.

Előzmény: canonfan_448 (13559)
canonfan_448 Creative Commons License 2014.07.17 0 0 13559

Soha nem lesz online.

Ez ma már egyértelműen látszik.

skoumi Creative Commons License 2014.07.17 0 0 13558

csak ott, illetve azokban a megyei levéltárakban, ahol már megvan erre az infrastruktúra.

 

otthonról sosem (akarom mondani, belátható időn belül) nem lesz elérhető.

Előzmény: Azima (13557)
Azima Creative Commons License 2014.07.17 0 0 13557

A digitalizált anyagok távoltól is elérhetők, vagy csak helyileg a MOL -nál?

Előzmény: skoumi (13556)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!