Keresés

Részletes keresés

medveger Creative Commons License 2013.11.22 0 0 15574

Mondjuk ilyen tapasztalatom még nekem is csak a Pölöskei muskotállyal volt, na annak konkrétan rövidre metszve eszébe sincs termést hozni... :-)

Előzmény: BZoltan (15570)
borsika79 Creative Commons License 2013.11.22 0 0 15573
Helyben vettem de valószínűleg a szomszéd városbol(Szolnok) szerezték be.
Előzmény: juhosttt (15565)
Törölt nick Creative Commons License 2013.11.22 0 0 15572

Karós művelésnél én 3-4 hosszúcsapot hagynék. 3-4 rügy/csap

Előzmény: Cimpó (15567)
Kulicz Creative Commons License 2013.11.22 0 0 15571

Igen, pl. az Afuz Alit hosszúra kell metszeni, ha jó termést szeretnénk. Csemegeszőlő esetében nekem az vált be, hogy hosszúra metszek, /pl.ernyő művelés/ majd miután a fürtök kialakultak, kiválogatom a legszebbeket és egy vesszőn csak eggyet hagyok meg. Természetesen a termővesszők számát is korlátozom.

Előzmény: medveger (15569)
BZoltan Creative Commons License 2013.11.22 0 0 15570

A traminit mi két szemre metszük. Dea traminit én olyan fajtának tartom aminek a fél kiló és a másfél kiló közötti terhelése szerintem nem okoz minőségi különbséget.

Érdekes ez a dolog, hogy lennének olyan fajták amik nem teremnek egy szermre metszve. Nekem ez városi legendának hangzik :) de meggyőzhető vagyok. 

Előzmény: medveger (15568)
medveger Creative Commons License 2013.11.22 0 0 15569

Azt hallottam, hogy ez a jelenség (mármint hogy az alsó rügyek terméketlenek) sokkal gyakoribb csemegeszőlőknél.

Ezt meg tudja valaki erősíteni?

Előzmény: Cimpó (15567)
medveger Creative Commons License 2013.11.22 0 0 15568

Egyszer régebben kigyűjtöttem a listát, csak már arra nem emlékszem, hol (melyik szakkönyvben) találtam meg (szerencsére akkor egy file-ba lementettem, az meg meglett).
Tehát a rövidcsapon nem termők (azaz azok a borszőlőfajták, amikről a szerző biztosan tudta, hogy csak a 3-4. rügytől felfelé hoznak értékelhető termést):

 

"egyes furmint változatok, leányka, rajnai rizling, sárgamuskotály, tramini, zöldszilváni, cabernet sauvignon, merlot"
"régiek: aprófehér, bakator, pécsi szagos, pirosdinka"

 

BZoli, nálatok a Tramini is kordonkaron, 2 szemes csapokon van? Mert akkor ez a lista nem biztos, hogy jó (az ott nekem úgy tűnt, igen szépen terem :-) )

Amúgy sok esetben az ampelográfiák (én a Csepregi-Zilait használom) azért ajánlják a hosszúcsapos metszést egy-egy fajtánál, mert (pl. a Bakator esetében) nővirágú vagy egyéb okból gyengén termékenyülő fajtáról van szó, így csak hosszúcsapon jön össze az értékelhető termésmennyiség.

 

Konkrétan a veltelini szócikkből a számodra érdekes rész:

 

"Zöldveltelini*

 

Eredete: Ausztriai eredetű fajta, a Pirosveltelinivel egyáltalán nem rokon.

(…)

Termesztési értéke: Közismerten bőtermő, de amellett minőséget is adó fajta. Bora tüzes, többnyire lágy, illatos pecsenyebor. Szeptember közepe után érik. Beérése sok éves átlagban 20 fok körül mozog. Lazább talajt s jó fekvést kíván, mert a gombás betegségekre eléggé érzékeny. A téli nagy fagyot sem tűri. Rövidmetszéssel is sokat terem.

Jó termőképessége és kielégítő minősége miatt érdemes lenne termeszteni."

 

* CSEPREGI Pál - ZILAI János: Szőlőfajtáink. Ampelográfia, Mezőgazdasági Kiadó, Budapest 1960

Előzmény: Cimpó (15567)
Cimpó Creative Commons License 2013.11.21 0 0 15567

Sziasztok!

Minap olvastam egy könyvben, hogy a metszésmódok eltérnek bizonyos szőlőfajtáknál. Arra gondolok konkrétan, hogy van amelyik rövid csapra, van amelyik hosszúra hoz megfelelő termést, vagy egyáltalán termést.

Keresgéltem a neten,hátha vannak ilyen leírások egyes szőlőfajokra, de nem nagyon találtam.

Vagy nem is lehet exakt rámondani egy fajtára sem?

Engem konkrétan a Zöldveltelini érdekelne. Karós bakművelés esetén. Mondjuk tiszta sor, hogy majd idővel rájövök, de azért mégis jó lenne megspórolni pár évet :)

Előre is köszi.

juhosttt Creative Commons License 2013.11.21 0 0 15566

Bár nem nem engem kérdeztél, de nem késő beletenni. Késő sztem akkor van, mikor már annyira ecetes, hogy a kén se segít rajta. xd

Előzmény: szel.balazs (15563)
juhosttt Creative Commons License 2013.11.21 0 0 15565

rizomat úgy tudom lesz jövőre, ha megfogan és kihajt...

A japán izabella, meg a dunav nem túl egyforma, majd terméskor megtudod jelölni. Hol vetted?

Előzmény: borsika79 (15564)
borsika79 Creative Commons License 2013.11.21 0 0 15564
Szia. Megint változott a helyzet. Csak lett Japán Izabellám +Dunaw meg Belgrádi magvatlan. Most már csak Rizomat oltóvesszőt kell kérnem valakitöl. Olyan jól jártam hogy a J. Izabellát meg a Dunawot nem jelölték meg cimkével, így nem tudom melyik-melyik?
Előzmény: Rumanyi (15527)
szel.balazs Creative Commons License 2013.11.21 0 0 15563

Köszönöm szépen a választ nagyon hasznos. Egy kérdés még ha már lefejtettem 1 napja akkor már késő a ként belerakni és hagyjam így vagy még most is belerakhatom.? Köszi mégegyszer.!

Előzmény: RAMBO (15562)
RAMBO Creative Commons License 2013.11.20 0 0 15562

Bor hagyományos fejtése

Az idei év utolsó nagyobb munkája a rizling első fejtése. A bor 2 db 50 literes, 1 db 100 literes, 2 db 200 literes hordóba került a szüretkor, ezeket a tételeket kellett összefejteni. Az első fejtésre általában a forrás után közvetlenül, nálunk a szüret után kb. egy hónappal[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Bor szivattyús fejtése

Megforrt a rizling, eljött az ideje az első fejtésnek. Ilyenkor a bor még tejszerűen fehér, de a durvaseprő már leülepedett az aljára. A durva seprőről lefejtés nagyon fontos, mert abban olyan bomlási folyamatok indulhatnak meg, amelyek nem hatnak kedvezően a bor ízére. Fejtés[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

Előzmény: szel.balazs (15561)
szel.balazs Creative Commons License 2013.11.20 0 0 15561

Sziasztok!
Újabb kérdésesel fordulnék hozzátok. Olyan kérdésem lenne hogy most történt az első fejtés és ilyenkor mennyi ként szoktak rakni a borba.? A második hogy valami hatékony fejtési módszert tudna valaki nekem részletesen leírni avgy linkelni, mert most csináltam először (bort is most készítek először) és kellene pár tanács ilyen művelet végrehajtására. 
Előre is köszönöm a válaszokat.!
Üdv.!

Farang01 Creative Commons License 2013.11.20 0 0 15560

Fura, hogy van ahol az Irsai nem érzi jól magát. Én úgy tudom, hogy elég igénytelen a földdel kapcsolatban és nálam is jól van, pedig szintén kötött a talaj, sok helyen nagyon agyagos is. Egyébként a cserszeginek ő az egyik szülője (a piros tramini a másik). Szerintem a kettő közül bármelyikkel jól jársz. Pálinkának kiválóak és én a borukat is imádom. :)

Előzmény: emGeza (15559)
emGeza Creative Commons License 2013.11.19 0 0 15559

Köszönöm !

Én is inkább a Cserszegire gondoltam .

Mivel ismerősömnek , akinek a szülei ,a Sághegyen Irsait művelnek , Ő mondta : itt nem bírta "honosítani " .

Tavaszra tervezem a telepítés , addig is információt gyűjtők .

( trágyázás , metszés , permetezés ...)

Előzmény: medveger (15558)
medveger Creative Commons License 2013.11.19 0 0 15558

A Cserszegi kiváló fajta, direkt az északi országrészbe (illetve bármely fagyveszélyes helyre) lett nemesítve.
Szerintem a Börzsönyben is jól fogja magát érezni, s mivel szeptember elején érik (idén már augusztus végén érett volt), az őszi esők sem vihetik el a termést...

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Cserszegi_f%C5%B1szeres

Előzmény: emGeza (15557)
emGeza Creative Commons License 2013.11.19 0 0 15557

Sziasztok !

 

Tanácsaitokat kérném !

Arra gondoltam , mivel még van 65x3 m telepítésre alkalmas területem .

Elmúlt 4 évben csak szántatóm , 30 évig málnásként műkődött . Beültetném a mostanság oly népszeű Irsai O.vagy Cserszegi F. vagy valami illatos szőlővel . Pálinka készítésére .

Domoldal ,de kötött talaj , lehet , hogy nem éreznék benne jól magukat , és csak egy sorról lenne szó . A környéken (Börzsöny) nem jellemző ezen fajták . 

Előre köszönetem !

Zoli a séf Creative Commons License 2013.11.18 0 0 15556

Hétvégén voltam egy  borkóstolón, ahol szóba kerültek a darazsak, és ott ajánlották, hogy keserüsóval, (magnézium) kell permetezni, azt nem szeretik.

Persze nem most, hanem amikor rajokban támadnak, és még megfelelően meleg az idő. Tegnap láttam néhány példányt, már teljesen inaktívak voltak. 

Előzmény: juhosttt (15555)
juhosttt Creative Commons License 2013.11.18 0 0 15555

Arra fele a darazsak kihaltak? vagy hogyan védekeznek ellene? Nekem már az alacsony cukros kék szőlőt is dézsmálták..

Előzmény: kess__ (15553)
Cirfandlia Creative Commons License 2013.11.18 0 0 15554

Gyönyörű képek, felénk is így sütött egész hétvégén a nap. Kinek a szőlőjében jártál? Igen épek még ezek a hárslevelű (?) fürtök.

Előzmény: kess__ (15553)
kess__ Creative Commons License 2013.11.18 0 0 15553

11.17. - Pár tegnapi kép egy mádi (T-Hegyalja) dombról:

   

 

    

 

   

juhosttt Creative Commons License 2013.11.18 0 0 15552

Azóta ezen már túl vagyok, már leginkább a személyes tapasztalatokra lennék kíváncsi :)

Előzmény: Daeril (15551)
Daeril Creative Commons License 2013.11.18 0 0 15551

Ismerni nem ismerem, de írd be a keresőbe hogy Feteasca Neagra és kapsz képeket meg leírást is. Nyelvtudás nem árt persze...

Előzmény: juhosttt (15550)
juhosttt Creative Commons License 2013.11.18 0 0 15550

Valaki nem ismeri véletlenül a fekete leányka szőlőt? Esetleg nincs valakinek pontos fajta leírása + képek?

alfi13 Creative Commons License 2013.11.17 0 0 15549

Gázperzselő sajnos kevés rendessen meg kell égetni.

Előzmény: ..janos.. (15547)
..janos.. Creative Commons License 2013.11.17 0 0 15548

A faoszlop ölelgetéssell kapcsolatban: mindenképp megfontolandó a dolog :D :D

Előzmény: Farang01 (15544)
..janos.. Creative Commons License 2013.11.17 0 0 15547

Akkor megégetem+ lehet kap majd bitumenes anyagot is.

Gondoltam arra, hogy disznóoörzsölővel égetem meg, egyszerűbb lenne, tűzrakáshoz kicsit messzebb kell mennem, szűkös a ehly ott.

..janos.. Creative Commons License 2013.11.17 0 0 15546

Olyan középkorúra saccolnám, vastagabb részük 15 cm átmérő, a kéreg vastagabb fajta. Amúgy fektetve vannak szabad ég alatt 4 helyen alátámasztva, úgy, hogy föld felet van az aljuk kb 20-30 centivel.

Előzmény: juhosttt (15543)
alfi13 Creative Commons License 2013.11.17 0 0 15545

Ha hosszab távra tervezed azt ajánlom ásd ki és kérgezd le utána tüzben égesd meg azt a részét ami a földbe kerül.

A telkemet kb 20 éve vettem az elöző tulajdonos 10 ével azelött kerítette körbe a telket és megégette az oszlopokat kb 30 év. Ezel a mai napig is tökéletessen álnak azokat az oszlopokat amit én tettem földbe kérgestül illetve különböző bitumenes meg alvázvédős festékekkel kezelve sora dőlnek ki.

Most már minden oszlopot én is égetek.

Előzmény: ..janos.. (15542)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!