Keresés

Részletes keresés

csampilampi Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1635
Kisfiad a .............. igen ebből is látszik milyen jó képességekkel megáldott ember vagy ( csak a moderátorokra támaszkodsz ) nem tudod magad megvédeni, ill. fáj az igazság. Kb egy igazi spicli lehetsz . moderátor :P
Előzmény: Boarhunter (1634)
Boarhunter Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1634
Kisfiam, ezt alkalmasint majd beszéld meg a moderátorokkal is...
Előzmény: csampilampi (1632)
tuutuu Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1633

Úgy tűnik, te a két oszlopot felcserélve számoztad, de az előző készletből az első kettőt műveled.

Nem is lehetnek rosszak...

Előzmény: csampilampi (1629)
csampilampi Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1632
Húzzál el Te tudod hova...... :P :)
Előzmény: Boarhunter (1625)
csampilampi Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1631
Általában a Gyulai 1 amit szoktam csinálni.
Kolbi husi megmér, darál, hozzáadni a fűszereket utána átkever és tölt.
A húst én apróra darálom, mivel nem szeretem ha nagy mócsingok vannak benne. A szalonnát egy picit nagyobbra.
Általában sertés vékonybélbe töltöm , de mostanság volt úgy, hogy marha vékonyba is.
Előzmény: trasgo (1630)
trasgo Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1630
És próbáltad valamelyiket?
Mi a saját recept v. csak ízlésre?
Nálam a sajátreceptes dolog úgy működik, hogy megvan a nyesedék megmér fűszerez átkever (elektromos 32-es maszek) darál nagylukú darál kislukú és tölt tehát nem kell keverni tökéletesen el van keverve.
Előzmény: csampilampi (1629)
csampilampi Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1629
Halo!!
Nekem 2 féle gyulai recept van.

Gyulai 1 :

8 kg lapocka v comb
2 kg toka
3 dkg fekete bors
1 dkg kömény ( szemes v őrölt )
1 csapott k.kanál Na-benzonát
10 dkg édesnemes paprika ( 0,5- 1 dkg csípős )
2,5 dkg fokhagyma
25 dkg só


gyulai 2:

8 kg lapocka v comb
1 kg toka
1 kg marhahús
2,5 dkg fekete bors
1,5 dkg őrölt kömény
0,5 dkg salétromsó
12 dkg pirospaprika
3,5 dkg fokhagyma
28 dkg só
trasgo Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1628
Több helyről összeszedett gyulai jellegű recept

Sok különbségek nincsenek tud valaki a biztosat??



s hús kg---------- 8---------- 8---------- 8---------- 8---------- 8---------- 9
m hús kg---------- 1---------- ---------- 1---------- ---------- 1----------
szalonna k------- 1---------- 2---------- 1---------- 2---------- 1---------- 1
só ---------------- 28---------- 25------ 28---------- 25---------- 28---------- 30
paproka ---------- 12---------- 10------ 12---------- 10---------- 12---------- 12
bors--------------- 2,5---------- 3------- 2,5---------- 3---------- 2,5---------- 2,5
fokhagyma------- 3,5---------- 2,5----- 3,5---------- 2,5---------- 3,5---------- 3,5
kömény---------- 1,5---------- 1------- 1,5---------- 1---------- 1,5---------- 1,5
narium benzát----- ---------- 1kk-------- ---------- 1kk---------- 0,5----------
salétrom---------- 0,5---------- ---------- 0,5---------- ---------- ---------- 1
Előzmény: trasgo (1627)
trasgo Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1627
Szia
A fűszerezés jó téma.
Kolbász receptre lenne szükségem (gyulai jellegű)
A saját recept , mindig ízlés szerint ment a fűszerezés sok ével ezelőtt meglett mérve a hús, és a fogyott fűszerek és így lett 1 recept .
1,5 dkg/kg só, ezért is olvasom kétketve a 2,7-3 dkg/kg sót
a paprik 14, fokhagyma kömény 4-4, a cukor és a minimális szerecsendió adja a gyulai jellegzetes ízét kételkedem benne.

ehez mit szólsz??

sertéshús száraz ........ 8.0 kg
Kemény zsírszalonna ..... 2.0 kg
═════════════════════════════════
Összesen: ..............10.0 kg


bors fekete+fehér ........ 3 dkg fokhagyma ........ 2 dkg
konyhasó ........27 dkg paprika édes+erős ........10 dkg
porcukor ........15 dkg benzoikum ........ 2 dkg
őrölt köménymag ........ 1 dkg őrölt szerecsendió ....... 2 g
Előzmény: Andor0006 (1626)
Andor0006 Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1626

Boarhunter - Nagyon fontos mozzanat a kábítás és a kivéreztetés, mert a megkínzott és nem kellően kivéreztetett állat húsa hamarabb romlik, és a gasztronómiai értéke is sokat esik a stresszhormonok miatt. 

 

JP 2a-ba Szlovákiában és Csehországban is lehet rugót+ gumipárnát kapni. A rugó olyan 3 EUR körül van, agumipárna szintén. Hamarosan teszek fel képeket a gyűjteményemről, meg a többi szerszámomról is. Jelenleg elektromos csörlővel működő rénvason is dolgozom, ami jelentősen növeli a böllér( azaz nekem) a kényelmét. Még mielőtt valaki "megmorogja", hogy minek ilyen, annak előre jelzem, hogy felénk nagyon gyakori 250-330 kg közötti hízó, aminek a mozgatása ( felállítása rénvasra) nem könnyű. Mindig kell hívni segítséget a szomszédból. Felénk már nem divat a nagy létszám disznóvágáskor, sajnos. 

 

Egyébként ha valaki felvet témát a disznóvágás gasztronómiai részéről ( fűszerezés, pácolás, füstölés), ahhoz is szívesen hozzászólok a magam ismeretei és tapasztalatai szerint.  

Boarhunter Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1625
A topic "nyitógondolata" és helye szerintem elég egyértelműen jelzi, hogy a disznóvágás gasztronómiai oldalának bemutatására lett létrehozva. Ehhez képest kettő-illetve mostmár három-értetlen topicoló egyfolytában pár ócska patronos játékpisztoly működésén elmélkedik. Tényleg elhúzhatnátok a "Fegyverek, emberek..."-be egy saját topicba...
csampilampi Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1624
Apropó:) Jp2/a-ba honnan lehetne szerezni elsütő és visszahúzó rugót ill. gumipárnát??
Előzmény: Andor0006 (1621)
csampilampi Creative Commons License 2010.01.11 0 0 1623
Szevasz! Üdv a topicban. Tudsz felrakni néhány képet a puskákról?? Előre is köszi. ja amúgy készülj, hogy lehurrognak a pics..be.!! :))
Előzmény: Andor0006 (1621)
mormogi76 Creative Commons License 2010.01.09 0 0 1622
Üdv a fórumon és köszi az érdekes előadást. Szerintem hamarosan te is megkapod hogy senki nem kíváncsi erre az áltudományos offtopic témára a lövőről című kiselőadást. Szerintem igen is hasznos dolog és persze kíváncsian várom az elektromos kábítóról az írásodat olyat még nem használtam szeretném megismerni
Andor0006 Creative Commons License 2010.01.09 0 0 1621
Üdv mindenkinek ! Már régóta olvasom a fórumot, nagyon érdekes eszmecserék folynak a témáról. Van néhány tévhit, amit viszont szeretnék tisztába tenni. Most a kábító pisztolyok témát választottam. Felvidéki vagyok, és a cseh Zbrojovka később Antreg gyártmányú JP-k (jateční přístroj) megszállott gyűjtője. A gyárral egyébként nagyon jó a kapcsolatom, kedvemért legyártottak nekem egy vadi új JP mod. 2- t,mert az a kedvencem. Gyűjteményem jelenleg meghaladja a 25 darabot, amik között több német ( Dick, Kerner, Blitz-Kerner) és szerbiai pisztoly is vannak. A legrégebbi JP1-em 1940-es évekből való, de van gyári állapotú jp2 1959-ből, a 60-as, 70-es, 80-as évekből JP2, JP2a, valamint JP4 pedig 90-es évekből, és a 2000 utáni is.
A fórumon Butrol-nak nevezett pisztoly egyébként nem szlovák, egy szerbiai kisiparos készíti őket, a szerbiai barátaim ismerik őt .
Azt el tudom mondani, hogy jó pár pisztoly megfordult már a kezemben, de a JP4 az eddigi legjobban átgondolt, legstrapabíróbb és legnagyobbat ütő kábítópisztoly 9mm jat tölténnyel, ami valaha is létezett. Viszont tudni kell, hogy a gumipárna visszahúzó szerepe csak a katalógusban létezik, a valóságban csak megütközteti a dugattyút. A visszahúzó rugó egyébként felesleges, mert 50 lövés után amúgy is összelapul, és nem végzi a feladatát, másrészt csökkenti a dugattyú energiáját. Ha pedig elgyengül, nem tartja rendesen a dugattyú vékony végét a robbanótérben, ami energiaveszteséget jelent a robbanáskor, és kisebb lesz a dugattyú energiája. Én lövés után reflex szerűen kirántom a szeget a disznó fejéből, nem okoz gondot a visszahúzó rugó hiánya. Sokan írták,hogy elvágtak a gumipárnából. Ez teljesen felesleges, és csak a szeg beszorulását segítik elő az állat fejébe. A JP2 gyári gumipárnája olyan hosszú volt, hogy jó egy centivel kevesebbel engedte ki a szeget, mint a JP4. Tehát a gumipárna úgy jó, ahogy van.
A töltények témája. A szürke 9mm jat ( sokan gyáriként emlegetik) a cseh Sellier-Bellot gyártmánya akárcsak a ma kapható rézhüvelyes 9mm jat. Az, hogy a szürke (felületkezelt acél) töltény nem sül el, csupán nem megfelelő tárolás következménye. Ne a nyirkos pincében tartsuk a lőszert, hanem száraz szobahőmérsékleten, és lehetőleg a lezárt plasztik dobozában. A marhatöltényként emlegetett 9x27 Tempo nem disznóölő pisztolyba készítette a Sellier-Bellot, egyébként a pisztolyok gyártója is tiltja minden más lőszer használatát mint a 9 mm jat. A 9x27 tempo,vagy régebben csak 9mm Tempo az ún. expanziós presbe való ( palný lis), amit a villanyszerelők használtak régen a kábelszemek kábelre való felpréselésére . 6 fajta erősségben készült fehér, zöld, sárga,kék,piros és fekete színnel jelölve. Jelenleg sárga,kék,piros és fekete kapható a kereskedelemben. Még a fehér jelzésű is nagyobb energiájú mint a 9mm jat, és károsodást okozhat a disznóölő pisztolyban. A piros és fekete jelzésű egyenesen életveszélyes a JP-ben, mert szétrobbanthatja,főleg,ha új pisztolyba teszed. Amiért elkezdték az emberek használni a 9mm Tempo lőszert az volt, hogy a ritkán tisztított pisztolyokat a lőpor eléggé megette, főleg a 70-es évekig használt lőpor volt nagyon agresszív. A korrodálódott dugattyúfej már nem tömített úgy, ezért nagyobb erejű robbanásra volt szükség a hatás eléréséhez a nyomásveszteség miatt. Tehát, ha rendszeresen tisztítod, és WD40-nel lekezeled a pisztolyod belsejét, abba soha sem fog kelleni 9x27 Tempo lőszert tenni. A karbantartott JP2, JP2a és JP4 9mm jat tölténnyel mindent leüt. Nekem még egyszer sem kellett dupláznom sem disznónál sem marhánál. Aki lusta tisztogatni minden használat után, az jól fújja be WD40-nel a robbanóteret, és mozgassa meg a szeget, kifog csorogni a pisztoly végén a lőpor nagy része, a maradéktól lőportól meg a WD nagyon jól védi a fémet. Többen kérdezték, hova kell lőni, hogy ne dobálja annyira magát a disznó. A válasz erre az, hogy nincs olyan pont. Egyszer jobban rúg, másodszor meg nem annyira. Cseheknél már párszor láttam, hogy lövés után kalapáccsal még fejbe vágják a disznót, és alább hagy a rúgásokkal. Még nem próbáltam, ugyanis mostanában kábítófogóval kábítottam, mert nem volt annyi segítségem, és az kábítófogó nagyon kényelmes. Persze lőni szeretem a legjobban, még ha kicsit macerásabb is a rúgás miatt.
Később még írok az elektromos kábítókról, azokból is van szép gyűjteményem az egyszerű házi barkácstól a gyári processzorral vezérelt Baumann sertéskábítóig.

Törölt nick Creative Commons License 2010.01.09 0 0 1620
osztan desznyot vagtal-e mar, vagy teljesen vega lettél a sok gombaevéstől...:)
Előzmény: homerx (1619)
homerx Creative Commons License 2010.01.09 0 0 1619
lamer, nezz vissza engem a topikban :)
Előzmény: Törölt nick (1618)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.09 0 0 1618
tuutuu Creative Commons License 2010.01.08 0 0 1617

Mondom, ott sokkal korábban jelent meg...:}}}

 

 

Előzmény: Törölt nick (1616)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.07 0 0 1616
vak vagy csak mint megszoktuk...;>
Előzmény: homerx (1614)
tuutuu Creative Commons License 2010.01.07 0 0 1615

Nem, ott már jó régen megjelent, olvass vissza 3 hozzászólást.

De ettől még tényleg jó...:}}}

Előzmény: homerx (1614)
homerx Creative Commons License 2010.01.07 0 0 1614
foleg, h ott kesobb jelent meg ;)
Előzmény: Törölt nick (1613)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.07 0 0 1613
kolbasz topikban mán vót, de ez nem von le az élvezeti értékéből....:DDD
Előzmény: homerx (1611)
trasgo Creative Commons License 2010.01.07 0 0 1612
ezbazmegdekurvanagy :-))
Előzmény: homerx (1611)
homerx Creative Commons License 2010.01.07 0 0 1611
ez volt mar?



Disznóölés szavakban



Félnégy, klozet, mosdó, tea, mikádó, gumicsizma, kutya, kapunyitás, térvilágítás, haverok.


Malac, ezbazmegdekurvanagy, nemjönki, vigyázzonnanmajdén, holakötél, öntsdlevízzel, holakábító, mostszúrjad, addatálat, mégegyet, navégre.


Palack, perzselő, kapa, lapát, Pepe, tegyükfelarácsra, kurvanehézbazmeg, jöhetavíz, holakefe, majdénkaparom, elégfehérJózsikám, ittafüle.


Akkorigyunkegyet, megmégegyet, hasítodvagymajdén, holabárd, holafűrész, holamalac, belit kimossátok, nincsazapénz, kutyáké.


Akkoregészség, miezszilva, barackbazmeg, egészség.


Készavér, üljetekmárle, neállvaegyünk, ittakenyér.


Sonkamarad, lapockaszalámiba, nemdaráljuk, késselvágjuk, ilyetseláttammég, karajmarad, többikolbász, majdéndarálok, tokaszalonna abálóba, jóélesezakés, látomazujjadon, kötözdbebazmeg, egészség.


Miez, lócomb, minek, szaláminak, oszteztígyhogy, megfőzzük, micsoda, netörőggyvele, lapockafelitis, cukorminek, kellbele, nabazmeg.


Sütödazsírt, majdén, Lacisüsse, ittafakanál, Lacikámpirosra, netanítsálbazmeg, jóvanna, nemkellbeletej, tepertőtsüssél, nemtejbegrízez, többithurkába, áztasdbealbelet, másikfélétis, majdéngyúromakolbászt, egészség.


Miez, hurkatöltő, ilyetseláttammég, kölcsönbevan, ipari, aztlátom,
keményrehagymenjen, miez, lóbélteddle.


Borsmerrevan, nemkellbele, hogyhogy, mert nem, hátakkor, erőspaprika, zsemlyeminek, tüdőshurkába, ilyetseláttammég, namostlátol, egészség.


Sajtotmajdén, holaringa, micsoda, kétnyelűkés, jaez, borsotebbese, nabazmeg.


Kolbásztkarikába, vagyszálba, szálba, szalonnátebbesózzad, kolozsváritebbe, sonkátmajdén, szedjétekkiazabálót.


Holareceháj, hátezmi, cigánka, ilyetseláttammég, pedigjó, majdmeglátjuk, egészség.


Májashurka, véreshurka, tüdőshurka, svábhurkába pirítottzsemlét, nabazmeg, vastagbélbe, hogynézmánezki, netörőggyvele.


Fiúk, készapecsenye, csapassunkmárelőttebarackot, holakenyér, ittasavanyú, egykisbort, pogácsát, mikorleszkészakáposzta, rétesislesz, nabazmeg, bangladesbenmegéheznek, eriggyémá.


Zsírtabödönbe, kolbásztrúdra, hurkátkaréjba, sajtra téglákat, kiszúrkáltad, ezittenmegyfüstre, ezmegysózóba, miezalé, sonkapác, nemsózódelőtte, bennevanasó, készvagyunkemberek, egészségünkre.


Asztalhozemberek, holavécé, igyunkmárelőttekicsit, orjaleves, toroskáposzta, pecsenye, kishurkakiskolbász, almásrétes, kidurranokbazmeg, énis, csapassunkegykisbort.


Kóstolótnehogyitthagyd, hagyadmámiez, leszakadafüle, köszmégegyszer.


Aztán laza tizenkétórás epegörcs.
zsandár Creative Commons License 2010.01.03 0 0 1610
BUÉK!!
A szilveszteri kosaras bulin /mindenki hozta a kaját,piát/ egészben sült hátsó malacsonkával és kettéfűrészelt befűszerezett ,majd összekötözött malacfejjel nyomultam, többek között.6 órán keresztül sült lassú tűzön, előtte egy napig pácolódott.Nem kellett hazahozni belőle:-)
arnys Creative Commons License 2010.01.01 0 0 1609
A disznóknak meg rövid új évet!
Előzmény: Ciha75 (1608)
Ciha75 Creative Commons License 2010.01.01 0 0 1608
Boldog új évet mindenkinek!
csampilampi Creative Commons License 2010.01.01 0 0 1607
BÚÚÚÚJJJJJJJJJJÉÉÉÉÉÉÉKKKKKKKK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mormogi76 Creative Commons License 2009.12.31 0 0 1606
buék

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!