Keresés

Részletes keresés

alfi13 Creative Commons License 2012.07.28 0 0 8133

A 8099 es hozzászólasban "buglyoo" kérdezett egy permetezés nélküli őszibarack termesztésről. Téged ajánlottalak tudnál neki válaszolni. Kösz!

Előzmény: ninovarga (8132)
ninovarga Creative Commons License 2012.07.28 0 0 8132

Elnézést, ha kijavítalak, de helyesen: Redhaven (azaz "vörös kikötő")

 

Ha úgy lenne, ahogy írtad, akkor piros eget (vallási értelemben "Eget", Mennyet", nyilván piros angyalokkal) jelentene. Az még furcsább lenne, mint a piros kikötő.

Előzmény: Zsolti47 (8127)
Vebber Creative Commons License 2012.07.28 0 0 8131

Faiskolából vettük, kb. 20-on éve.

Előzmény: gergerg (8130)
gergerg Creative Commons License 2012.07.28 0 0 8130

Honnan van? (a fa)

Előzmény: Vebber (8129)
Vebber Creative Commons License 2012.07.28 0 0 8129

Kicsit megkésve, a képek.

Őt kellene beazonosítani, ha tudtok segíteni.

 

Július 18.(17.)-30. érik. Gyümölcse egyik oldalt hosszanti irányba bevágott, másik oldal szemben sima.

 

Íze édes, teljesen éretten leves. Nem jellemző rá, hogy a fán aszalódjon, hullik. Frissen fogyasztani, befőttnek, és lekvárnak is kitűnő. Éretten sárga, nap sütötte oldalán piros szín.

Szedés után asztalon tartani néhány napig lehet, hűtőben egy két nap plusz.

 

Bőven terem, termése közepesen nagy (ritkítani nem szoktam, ha nagyon sokat köt egyes részein a fának evidensen apróbb marad). Elég jó fagytűrő, minden évben terem.

Ezen a fán ugyanabban a magaságban is volt barack, amelyikben a többi teljesen lefagyott, persze azért ezt is megrítkitotta a fagy.

 

A fajták közül ami biztos nem: Magyar kajszi, Bergeron, Ceglédi óriás, sztem egyéb Ceglédi fajták sem.

 

Tehát a képek. Puhát nem vettem ketté.

 

Tegnap:

       

 

 

 

Egy hete (befőtt gyártás közben):

 

 

 

citt Creative Commons License 2012.07.26 0 0 8128

Üdv Floo

Had kérdezzem meg milyen fajta ez az öszibarack ami a kezedben van??

Előzmény: Floo2 (8118)
Zsolti47 Creative Commons License 2012.07.26 0 0 8127

Kerti termés, red heaven...

 

 

   

Mozo66 Creative Commons License 2012.07.26 0 0 8126

 

Vork12 Creative Commons License 2012.07.25 0 0 8125

Üdv!

 

Elnézést alfi13 nagy örömömben elfelejtettem megköszönni a válaszod.

 

köszi.

 

üdv

Előzmény: Vork12 (8115)
qwerty30 Creative Commons License 2012.07.25 0 0 8124

Kedves Floo2!

 

Tetszenek a nektarinjaid, mint az enyémek, azzal a különbséggel, hogy nálam idén gyakorlatilag üresek. Meg lehet kérdezni mikor ültetted? Saját magonc, saját oltvány vagy faiskolai szerzemény. Csak a kíváncsiság végett, mert az én fáim is olyan sebességgel nőnek hogy csak na!!!!

 

Előzmény: Floo2 (8118)
Jbori Creative Commons License 2012.07.25 0 0 8123

:) Már mondtam a vélemenyet, ez az emberkínzás kifinomult formája! konkrétan olyan szép nektarint még nem is láttam, nem hogy ettem volna...

Előzmény: Floo2 (8118)
alfi13 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8122

Permetezés nélküli gyümölcstermesztésről Ninovargának vannak tapasztalatai talán ad egy két tanácsot.

Előzmény: buglyoo (8121)
buglyoo Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8121

Sziasztok!
Köszönöm mindenkinek a választ, nem akartam ebből vitát.

Még egy kérdés, az őszi mennyire kel ki magról? Vagy fától függ?

És mitől pusztulhat ki pár évesen, magról kelt példány? Kalciumhiány, sok nitrogénnek köze lehet hozzá?  Kb 1-2 termő év után. De ismerősöknél PERMETEZVE, oltott faiskolás fa sem bírja sokkal tovább,  2-3 évvel. 

 

gergerg Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8120

Szuper, gyakorlatilag erről beszéltem itt pár héttel ezelőtt!

Előzmény: napijaras.hu (8109)
Mozo66 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8119

Valóban szépek ... egy fával van nekem is ebből a fajtából , nem tudom a nevét , kicsivel a Redhaven után érik és jellegzetes a csík az oldalán , nagyon jó fajta , biztonságosan terem .

 

  Amúgy nem a permetezés a lényeg hanem a növényvédelem ha nem bántja semmi a növényt akkor nem kell megvédeni szintúgy a tápanyag , ha van elég nem kell pótolni .

Előzmény: Floo2 (8118)
Floo2 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8118

Ezek az én barackjaim, töredelmesen be kell valljam, én permeteztem őket, igaz csak 1-2 alkalommal kora tavasszal tafrina ellen, azóta hozzájuk sem nyúltam, sem táp sem trágya nem lett nekik adva.

Az őszibarackom.

Iszonyú finom, olyan illata van hogy csak na.

 

A nektarin meg meg van bolondulva, nem ritkítottam termést az idén, hogy kicsit visszafogjam a növekedést a gyümölcsökkel, de ezt nem érdekli semmi, nő mint a veszedelem.

 

 

Mozo66 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8117

Szépek a fotók és szépek ezek a biobarackok is .  Ok ...értem a " szakszerütlenséget "  és nem is akarom bő lére ereszteni , de talán itt vannak olyan fórumozók akik nem Zalában élnek hanem az ország más táján  ( remélem nem újdonság számodra hogy van ilyen is ) és ott nem úgy terem a barack , füge káki , meg minden mint zalában hanem nehezebb elérni , hogy fogysztható , gyümölcsöt tudjanak termelni akár csak családi felhasználására is .  Erre példa az oldal alján BöPö hozzászólása is . ezekre érdekes módon nem szoktál reagálni , persze semmi baj . Jó pár éve , mikormég nem írtál ide , FSzilvi köszönte a tanácsom , hogy némi tápanyaggal csodálatosan termő fa lett az addig csak sínylődőből ...fotót is mellékelt , érdemes lenne megnézned .

 

  Örülünk , hogy nálatok csak úgy ...minden nélkül ... szépek egészségesek jól termők a fák , de ha máshol nem ilyenek , és erre akad azért példa , akkor had adjunk már tanácsot ...mi páran akik értünk hozzá sőt évtizedes tapasztalatunk is van már ez ügyben ... hogy hogyan lehet javítani növényvédelemmel , tápanyagpótlással a problémákon . Talán lehet ez is egy ilyen fórum feladata azon kívül is , hogy fotózzuk más fáit és hozzá írjuk , hogy na vegyetek példát így kell ezt csinálni .   Szerintem sokan örülnének neki ...többek között én is ha nem kellene sem permeteznem sem metszenem sem ritkítanom ...sőt még csak ránézni sem a fákra csak szedni az öklömnyi barackokat éréskor , de ez nem megy vagy legalább is ha 20 éven kersztül csak ennyit fogllakoztam volna a barackosommal akkor most nem lenne barackosom , sem barackom sem .

 

  Tehát mindenki döntese el , hogy mi a járható út számára , ha olyan adottságokkal rendelkezik mint a fotóidon bemutatottak akkor valóban felesleges mindennemű munka , törődés , mert amúgy is megfelelő lesz a termés , ha esetleg olyanok az adottságok amilyeneket néha bemutatnak itt a topiktársak azok olvasgassák a régebbi hsz-okat meg az újabbakat is és próbálják meg kitapasztalni , hogy számukra mit kelle megfogadni és mi az ami felesleges . Én mindíg is ezen az állásponton voltam .

 

 

  DE !!!!!!   Szerintem a Te kizárólagos álláspontod , miszerint semmi szükség gondozni egy őszibarackfát mert az amúgy is terem az olyan , mint mikor egy beteg embert bíztatunk , hogy semmi vész hinni kell Istenben ( vagy valami másban ) és meggyógyulsz .  Lehet hogy bejön és valóban mggyógyul , de nagyobb az esély , hogy nem .

 

 Én is az agyonpermetezés meg agyonvegyszerezés ellen vagyok , de a biztonságos termeléshez ....akár családi szükséglet szinten is ... meg kell találni az arany középutat a " nem csinálok semmit sem csak várom a termést " meg a " telenyomom mindenféle szerrel ( szarral ) ...lásd olasz barátaink importbarackja " között .  ( ezért íztelen a barackjuk )

 

 

 

 

Előzmény: ninovarga (8110)
alfi13 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8116

Nem kell minden fórumba belinkelni mi olvasuk az összes linket.

Előzmény: napijaras.hu (8109)
Vork12 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8115

Üdv!

 

Hát nem egészen de alig van kéreg a fán.

Csodával határos módon zöld és szép hajtások vannak rajta.

Ma kirakom a Delu nevű pocok riasztót.

Biztosan ismered Kálcium karbid a hatóanyaga.

 

Üdv Vork12

Előzmény: alfi13 (8108)
gergerg Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8114
Vebber! Holnap megyek!
.
Ali-bá Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8113

Mifelénk is akad a szőlőskertekben olyan őszibarack, amit nem permeteznek. Ez általában magrólkelt, késői, fehér húsú, kesernyés, nem nagy, un. 'parasztbarack'. A nemesebb oltott barackok is egyes években (hirtelen felmelegedő tavaszok esetén) megússzák a tafrinát és akkor csak esetleg a levéltetű és esős nyáron a monilia tizedeli meg, de jut is - marad is alapon a házi kertekben esetleg nem bajlódnak a permetezéssel. De amikor hűvösen elhúzódó tavasz van, pláne többszöri csapadékkal, akkor bizony aki nam permetez /szakszerűen/, annak akár teljas lombvesztése is lehet az őszibarack fáján. Néhány ilyen év teljesen vissza vetheti, el is viheti a fát.

 

Valószínű az általad is sokat emlegetett helyi klíma adja a különbséget. Termeljetek őszibarackot és gazdagodjatok, ha van értékesítési lehetőségetek. (Fiadat, mint előrelátó apa, add mezőgazdasági szakiskolába.)

Előzmény: ninovarga (8110)
ninovarga Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8112

Jav.: 'kezdeményezés'

Előzmény: ninovarga (8111)
ninovarga Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8111

Gratulálok, nagyon dicséretes és hasznos kezedeményezés!

Előzmény: napijaras.hu (8109)
ninovarga Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8110

Amíg jobban volt kedvem írogatni ebbe a fórumba, egy olyan vonalat képviseltem, ami azt igyekezett megcélozni és példákkal alátámasztani, hogy az őszibarack is lehet majdnem vagy teljesen vegyszeres beavatkozások nélkül termesztett gyümölcs.

Annak "köszönhetően", hogy az én körzetemben nincs árutermelő ültetvény, az őszibarack ugyanabban a formában és "elbánásban" van jelen a falvak házikertjeiben és szőlőhegyein, mint sok évtizeddel ezelőtt, a "franciabarack" módszeres és szakszerű növényvédelemmel kísért üzemi termesztése előtti történelmi időkben.

A jelenség bemutatására sok képes példát prezentáltam itt, de sajnos többségében félreértelmezés lett az osztályrésze, haszontalan, "szakszerűtlenségi" példaként értelmezve.

Nos, száz szónak is egy a vége: a körzetemben lévő szemzett/nem szemzett/ magonc/stb., gyakran felderíthetetlen eredetű és meghatározatlan fajtájú őszibarackok ezrei(!) szakszerűtlen, növényvédelmet teljességgel nélkülöző körülmények között virulnak és teremnek (túlzottan is, mivel nem is ritkítják), de abszolút módon bizonyítják, hogy az őszibarack agyonpermetezetlenül is képes funkcionálni.

Sebtibe lekaptam egy-két példát olyan fákról, amelyek gazdái talán nem is tudják, hogy a barackot "kéne"(?) permetezni, vagy ha mégis, milyen szerrel és mikor.

 

Előzmény: buglyoo (8099)
alfi13 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8108

Ha teljesen körberágta a törzset akkor biztos ki fog száradni a fa . Csapdákat próbálj meg kirakni vagy valamilyen mérget én is hasonlo gondal küzdök csak nálam a pele meg a mókusok tesznek nagyon nagy kárt a gyümölcsösben.

Előzmény: Vork12 (8105)
borsika79 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 8107
Ja igen csak 1 kérdés:ha teljesen beérik lehúzható-e könnyen a haja?
Előzmény: borsika79 (8106)
borsika79 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 8106
Szia qwerty30. Pont mint Ali-bá megjósolta. Abbol a nagy fajta barackodbol én máris jelentkeznék vesszőért!
Előzmény: qwerty30 (8102)
Vork12 Creative Commons License 2012.07.23 0 0 8105

Sziasztok!

 

Ahogy olvasom a bejegyzéseiteket hát irigykedem.

A tavaszi fagy söpört. Igaz van barackom de meg sem iközeleíti a tavalyit.

No a tél más örömöket is produkált.

Elszaporodott a mezei pocok. A fáim kérgét alaposan megrágta. 

Javalatotokat kérném a gyérítésére.  Kiheverika fáim?

Hát így néznek ki. 50 db fa.

 

vélaszotokat köszönöm.

 

Vork12

Ali-bá Creative Commons License 2012.07.23 0 0 8104

Lehet, hogy új barackfajtát hoztál létre akaratodon kívül. Még ha az anyukáját ismerted is (tudod melyik fáról való a mag), az apukája, aki megporozta a virágot, amelyikből a mag lett, az bizonytalan. Az utód bármelyiknek a tulajdonságait hordozhatja, sőt új tulajdonságokkal is rendelkezhet.   (A kérdésed olyan, mintha egy 'sétatéri keverék' kutyusról azt kérdeznéd, hogy milyen "fajta". Még ha hasonlít is valamelyikre a kinézete, nem lehet rámondani, hogy "az".)

Ha jónak találod örülj neki és népszerűsítsd a fórumon. Biztos lesz majd, aki kér belőle oltóvesszőt.

Előzmény: qwerty30 (8102)
gyula. Creative Commons License 2012.07.23 0 0 8103

 

Bemutatkozó termése volt az idén a Kardinalnak. Kb. 20 darab volt a fán. Nagyon édes,kicsit hasonlít az íze a Dixiredéhez.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!