Keresés

Részletes keresés

elefada Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7112

pH!

3 év óta még nem cseréltem rajta semmit, talán háromszor kalibráltam, tökéletesen működik.

http://www.conrad.hu/conrad.php?name=Products&pid=101122 akkor még féláron volt:-)

Előzmény: Törölt nick (7103)
elefada Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7111

Te vagy az első, aki reagált a talira.:-(

6819hsz.-ben írtam a lehetséges időpontokat, de még az ötletgazda sem reagált rá :-((((

.....azért megtartjuk:-))) és szeretettel várunk, de az időpont egy hétvégére szükült.

Vagy jun 23 vagy 24.

Előzmény: Kriszkrosz1 (7093)
babuci73 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7110

Az első észrevételem, hogy a tej nem túl jó minőségű.

A 2l tejből tenyérnyi kb. 15 dkg-os pogácsa jött ki.

 

-Ilyenkor "hígabb" a tej, kevesebb a kihozatal, később több lesz. (már ha kecske, a tehénnél nemtom)

-De lehet, hogy a tejet lefölözik, vagy kicsit felhígítják (hallottunk már ilyet)

-Nem volt elég meleg a tej, mikor kicsapattad

 

 

A második észrevétel, hogy a textilpelenka nem jó szűrőnek.

 

Nekem a pelenka bevált, formába is bele lehet rakni, csak ott marad a sajton a nyoma. De formába nem is kell.

Jó még a gézlepedő is és nekem van szúnyoghálóm is, nem a régi műanyag( :-) ),hanem a mostanság divatos tépőzáras. Jó sűrű szövésű és lágy.

 

 

 

 

 

Előzmény: _Zsolt (7094)
babuci73 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7109

Na most nem vagyok képben....sajtosruhában csepegtetsz, vagy a formába is teszel, vagy hova használod a ruhát? Az mé jó ha direkt nem fertőtlenítesz? Vegyszert én sem használok hozzá, de 90 fokon mosom és vasalom. Ha direkt kecskepisiszagú sajtra gyúrsz, akkor értem, ha nem, akkor nem. :-)

Előzmény: Törölt nick (7104)
Kecskeb Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7108

Bármiben le tudod nyomatni....csak műanyag vágódeszkából vágjatok ki hozzá egy tetőt...

Előzmény: Törölt nick (7106)
Kecskeb Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7107

Teaszűrő ...aláfeszítve egy nejlonharisnya...

Könnyen tisztítható....néha ecetes szódabikarbónával fertőtlenítem...és kész...

Előzmény: Törölt nick (7105)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7106

én fagyisdoboz fúrattam ki az emberemmel, de nem jó, mert nem tudom mivel lenyomni benne a sajtot. úgyhogy pelenkában szűröm, 

ha nem keverek bele semmit, akkor fellógatom,

ha keverek bele, akkor a keverés végén megcsavarom, és úgy nyomatom le vágódeszkával. így szép gö,bölyű lesz.

nyilván ki kell találnom valami praktikusabb megoldást:)

Előzmény: _Zsolt (7098)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7103

Azt hiszem, elefadának van savfokmérője, ő tudna arról szólni, milyen gyakran kell macerálni a cserélhető eszközökkel, és milyen gyakran kell kalibrálni, és mindez mennyibe kerül. Engem is lérdekelne. :)

Előzmény: taki99058 (7102)
taki99058 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7102

Én is sima hőmérővel kezdtem, de nagy úr a kényelem. de a savfokmérő veszett drága. Nem tudom amit a többiek használnak milyen, de amit a neten néztem ott spec folyadékban kell tartani ill időnként érzékelőfejet cserélni az sem lehet olcsó.

Viszont állítólag a Sajtkészítés ABC-je-ben van valami forróvasas próba. Ismerős ez valakinek ?

Előzmény: Törölt nick (7101)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7101

Hőmérő valóban kellene, azóta is egy sima lázmérőm van, ami csak korlátozottan alkalmas sajtra - bár legalább pontos. :) A savfokmérő meg egyelőre álom marad...

Előzmény: _Zsolt (7098)
taki99058 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7100

Ma megint voltam Sajtos Feri boltjában. Fantasztikusan finomak a sajtjai. És mindíg van valami ujdonsád. Tehát megint kétszer annyit költöttem mint terveztem.

taki99058 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7099

Szia

 

Hőmérőnek a Voltcraft DET-3T-t használom. betudod állítani a kivánt hőmérsékletet és tullépésre riaszt, valamint időzítő is van benne. olyan 5-6 ezer volt.

szűrésre én műanyag tésztaszűrőthasználok, az ordához meg teaszűrőt.

Előzmény: _Zsolt (7098)
_Zsolt Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7098

Én még csak az első kísérleten vagyok túl. :-) A panir jó volt próbának. Például az egyértelműen kiderült, hogy tejet máshonnan kell vennem és a szűrést is jobb ha nem pelenkával végzem...

De ha már úgyis vennem kell egy szűrőnekvalót, akkor miért ne sajtkendő legyen?

Persze lehetne géz is, de azt is vennem kellene...

 

Kell egy forma is, amiben préselni is lehet. Azt hiszem 1-2 tárolódobozt beáldozok és megfurkálok. Most már legalább tudom mekkorák kellenek. :-)

 

Gyaníthatóan idővel hőmérőt is vennem kell..

 

 

Előzmény: Törölt nick (7097)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7097

én tetra pelenkát használok, és semmi gondom vele. igaz, nem paneer-t csinálok, hanem sima sajtot.

Előzmény: _Zsolt (7094)
kecskefügg Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7096

Szia. Küldtem Neked  egy mailt!

Előzmény: taki99058 (7072)
_Zsolt Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7095

Szóval az első sajt.

 

 

2l tejből olyan 12-15dekás panir sajtocska.

Próbáltam préselni de forma nélkül nehéz.

 

Íze nem rossz. Sőt, finom. Natúr. Kicsit a mozarellára emlékeztet, de annál jóval puhább.

_Zsolt Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7094

Az első sajtszerűségem.

Vagy inkább panir...

 

Az első észrevételem, hogy a tej nem túl jó minőségű.

A 2l tejből tenyérnyi kb. 15 dkg-os pogácsa jött ki.

 

A második észrevétel, hogy a textilpelenka nem jó szűrőnek. Nem lep meg, de jó tapasztalat.

 

A harmadik észrevétel.

A sajt állaga kicsit túrós, de az íze kellemesen semleges.

Préselni kellene de nincs ötletem, hogy ilyen kis mennyiséget hogyan préseljek. A pelusban akartam de sajnos erősen hozzátapad.

Vagyis szereznem kell sajtkendőt és ki kell találnom pár formát is a kicsi és majdan a nagyobb sajtokhoz is.

 

Igértem fotót, de nem lenne értelme. :-)

Előzmény: _Zsolt (7091)
Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7093

közben olvasgatom a lemaradásomat és csendben szerényen én is meghúzódnék elefadánál, ha lesz az össznépi látogatás és lehetséges... viszek belépő sajtot is, csak tehessem majd leghátra az asztalon...

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7092

sajna tényleg jó nehéz megfordítani elsőre a lágysajtot... nem is lettek szépek, de az enyémek így rondácskán is, és finomak voltak... 

_Zsolt Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7091

Sziasztok...

 

Megrendeltem a tejoltót, de amíg megjön első kísérletnek csinálok panir sajtot.

Elvileg ahhoz elég az ecet vagy citromsav és a só.

 

Erre 2l házi tehéntejet merek rááldozni. Nevezzük ezt első kísérletnek!

 

Első körben kifőzöm az eszközöket. Szűrőenk kifőzött textilpelust használok.

Jelenleg ez történik...

 

Utána felteszek 2l tejet de nem tudom mennyire kell felmelegíteni. Forrásig?

2l-be mennyi 10%-os ecet kell?

Kell bele só?

 

A kísérlet elvileg megmutatja, hogy mennyire jó a tej nálunk... :-) Ha 2l-ből több mint 20dkg sajt kijön akkor elég jó a tej...

Ha elkészül teszek fel fotót.

Kriszkrosz1 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7090

Szia elefada!

Felvágás után az alvadékot mennyire kevered meg vagy csak áthúzod? A tejfeles poharat milyen magasságig lyukazod? Nekem borzalmas lassan csöpörészik... Köszi

Előzmény: elefada (7064)
babuci73 Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7089

Kíváncsi vagyok milyen lesz. Mostanába mindíg ilyenre sikerül, vagy ez valami specialitás?

Előzmény: Törölt nick (7071)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7088

Csak mert valami fusi magyar cégnél én nem lepődök meg semmin, de a Danone gyártósorait nonstop ellenőrzik nemzetközi szervezetek, hogy többféle minősítést és plecsnit megkapjon. A tej sűrítéséről is olyan embertől hallottam, aki szalagmunkásként pont abban a folyamatban vett részt egy külföldi gyárban pár évig, meg amúgy a Kecsketenyésztők kézikönyve is ír róla.

Előzmény: Kecskeb (7087)
Kecskeb Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7087

Fogalmam sincs.

Előzmény: Törölt nick (7086)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7086

Netán a Danone-nál dolgozott?

Előzmény: Kecskeb (7084)
Kecskeb Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7085

Szóval a lányod téved!

Az nem is kecskepisi!!!

:-))))))

Előzmény: Törölt nick (7071)
Kecskeb Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7084

Igazad van! Sajtosferi is azért hagyta ott a nagyüzemet, mert tele volt a töke azzal, hogy csak úgy pazarolják a tejet a sajtba, meg a joghurtba.

 

(nézd meg a videóját, ott említi is)

 

:-)

Előzmény: Törölt nick (7081)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7083

Az nem rossz hozam, bár nekem egy volt kecském adott egymaga 4,7-et egy nap, és ez még állítólag kevés egyes tejcsárdákhoz képest. :D Külön-klön mennyit adnak? Az a lényeg. Az első éves még nem mérvadó, harmadik-negyedik évre érik el a rendes tejhozamukat. (Persze ez fajtánként változhat.)

Minél többször fejed őket egy nap, annál több tejük várható. Legjobb háromszor fejni, de ha nincs időd, akkor minimum kétszer kell, és teljesen ki kell fejni mindent. Ha túl sokat hagysz benne, akkor elkezdenek apasztani, és egészségügyileg sem tesz jót neki.

Előzmény: Törölt nick (7080)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7082

Oh, igazán? :D Amúgy majdnem feladtuk, tudod, már csak néhány kecskénk van, saját felhasználásra, úgy napi 10-20 litert adó állomány. Nagyon megterhelő, hogy tavasztól őszig soha nem mehetek el itthonról negyed napnál többre a fejések miatt, de aki kecskét tart, annak ehhez hozzá kell szoknia.

Előzmény: Törölt nick (7050)
Törölt nick Creative Commons License 2012.05.30 0 0 7081

Ez egy kis összeesküvés-elmélet. :) A tehéntejnek rendszerint kisebb a zsírszázaléka, és kevesebb benne a tejszín, ezért még jobban is sűrítik, mint én a kecsketejet. (Mi értelme volna még savót beletenni? Akkor a fél pohár savóból állna a végén.) Az én alpesi kecskéim valószínűleg elég híg tejet adnak, ez tény, ki kell kísérletezni, mikor jó. Azt vettem észre, hogy ha azt akarom, hogy az íze és az állaga is megtévesztésig hasonlítson a Danone joghurtra - ami egy kis kihívás, hiszen az tehéntejből készül, és a legnépszerűbb joghurtíz -, akkor egy tizedfoknyi hőmérsékletválzotás is számít az inkubátorban, és csak a legjobb ízű tejből készülhet, legjobb, ha akácot legelnek és nem legelőn vagy kaszált szénát. Ha keményebb volna, mint a Danone, az sem volna jó, egyszer azt hiszem, már véletlenül sikerült olyanra, valószínűleg eltúloztam a kultúrát, vagy elrontottam a hőmérsékletet, már régen volt, nem emlékszem rendesen.

Előzmény: Kecskeb (7048)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!