Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2002.01.14 0 0 3761
Irán a Hezbollag támogatójaként a közel-keleti béke egyik legnagyobb ellensége.
Előzmény: Hussain (3759)
fordfairlane Creative Commons License 2002.01.14 0 0 3760
Effendi11 (EffendiEleven) habibi!

Képzeld, hogy a városmajori Al Capone pizzériában az Effendi Pizza füstölt sertéstarja-feltéttel készül. Milyen alávalók ezek a digók, nem? Politikailag inkorrekt banda. Cselekedj!

Nem lesznek meghatva
Hogyha jön a fatva

Most már tutira törzsvendég leszek ... ehe-ehe-ehe :)

ff

Hussain Creative Commons License 2002.01.13 0 0 3759
1979 óta Irán hány országot támadott meg? Egyet se. Iránt támadta meg Irak és kész, más balhéja nem volt. A békés politikához pár példa: az Öböl-háború alatt Irán revansot vehetett volna Irakon, és valószínüleg a dél-iraki siíták felszabadítóként üdvözölték volna az iráni hadsereget, de Irán nem használta ki a lehetőséget. A tálibokat szintén megtámadhatta volna a mostani háborúban, jogalapja is lett volna rá (iráni diplomaták megölése, a siíták üldözése), az ottani hazarák még örültek is volna, de Irán itt se használta ki a lehetőséget. Szerintem Irán a térség egyik legbékésebb országa, nem sok olyan ország van a világon, amelyik ne használt volna ki ilyen lehetőségeket.
Előzmény: Törölt nick (3743)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.09 0 0 3758
Egyébként ha körülnézel azon az amúgy tiszteletreméltó honlapon, majd meglátod, miért szólt be a szerző a kereszténységnek, de nem fogsz neki örülni :-)
Előzmény: Törölt nick (3757)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.09 0 0 3757
Igen, sajnos már vagy 10 éve ott áll az az állványszörnyeteg a kupola alatt :-( Szerény véleményem szerint a beszámolóban hülyeségeket írnak ("néhány magyar szent" - keverik a Bazilikával :-))) esetleg annak az egy szem Árpádházi Piroskának - Eiréné császárnőnek - a mozaikjával (és nem freskójával...) Az meg, hogy gyorsan mondanak valami negatívumot a saját kultúrájukra, tipikus magyar szokás (a "mindenki más jó fej, mi meg bűnösök vagyunk" mentalitás, köszönhetően a hazai oktatásnak). Szóval azt az útibeszámolót talán ne fogadjuk el mérvadónak, mert finoman szólva is ostobaságokat írnak. Különben is, nem muszlimok írtak egy muszlim országról, tehát szerinted ab ovo csak hazugság lehet :-P

"...a Belvárosi plébániatemplom helyén régebben is állt valami, bár kétlem, hogy barokk stílusban." Átépítésről, barokkizálásról nem hallottál? Amikor oszmán testvéreid végre kitakarodtak az országból a XVII. század végére, a barokk volt a divatos építészet. Mit gondolsz, miért lehet egy kezünkön megszámolni a még álló román, gótikus templomokat? :-(

"Iránban is sok hasonló szép örmény templom áll" Igen, erről én is hallottam. Ember is van hozzá?

Előzmény: efendi11 (3754)
Sahrazad Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3756
Erre a kerdesre csak arabul lehet valaszolni: Hamdulillah:) Perpillanat ingadozom a mardzsek kozt, tudsz valakit ajanlani? (egy attert sianak...)
Khoda hafez!
Előzmény: efendi11 (3744)
HERMIONE GRANGER Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3755
Szia Efendi11

Nagyon szépen köszönöm! :):):)
Épp most olvasok egy könyvet, az a címe, hogy:

Mohamed - Az iszlám nyugati szemmel.

Azt hittem, hogy negatív lesz a könyv, de szerencsére nem, sőt nagyon tárgyilagos. Egy angol nő írta a neve Karen Armstrong.

Érdekes dolgok vannak benne, pélkdául az, hogy a 9-ik században egy keresztény papot vittek a Kadi-hoz, mert a piacon ócsárolta a Prófétát. A Kadi elengedte, pedig a törvények nagyon szigorúan szólnak erről a cselekedetről. A pap viszont a Kadi előtt tovább folytatta és végül kivégezték...
Még nagyon sok hasonló eset van benne, de még csak az elején tartok.

Majd még kérdezek ha nem baj:)

Szió:
Hermione

Előzmény: efendi11 (3745)
efendi11 Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3754
Voltam természetesen a Hagia Sophiában, legutóbb múlt nyáron, a belsejét épp tatarozták. Ha már nekem nem hiszel akkor nézd meg:
http://www.nexus.hu/nyroca/torokorszag/ist.htm
ez nem sok, de most hirtelen nem találok jobbat.
Hát, ahogy így írod, tényleg több lesz, mint 20 perc, bár dolmus is létezik:)
Természetesen tudom, hogy a Belvárosi plébániatemplom helyén régebben is állt valami, bár kétlem, hogy barokk stílusban. A sevillai székesegyház helyén is állt valami, szintén nem barokk stílusban:(
Ani - ha legközelebb arra járok (talán a nyáron) meg fogom nézni, mert nagyon tetszik az örmény építészet. Iránban is sok hasonló szép örmény templom áll, senki nem mondja rájuk,hogy "szeretem az örményeket szép örmény hazájukban".
efendi11 Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3752
Kedves Csmiklos!
"Szerintem azért az is fontos, hogy müködik az elmélet a valóságban."
Szerintem is, de ezt már a 3521-ben is leírtam
Előzmény: csmiklos (3712)
efendi11 Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3751
Kedves devereaux!
"csupán a saját jól felfogott érdekeiket szem előtt tartva kihasználnák azokat az országokat" - hát, most is ezt teszik:(
A férfi és a nő közötti megkülönböztetés csak azért van, mert általában a férfi a családfenntartó, a nő a gyermekeket neveli, a férjnek pedig kötelessége eltartani családját. Elvileg fordítva is elképzelhető, a nők melóznak (legyenek mondjuk rakodómunkások), szeretett férjük pedig otthon marad a gyermekekkel. A családodban majd próbáld ki. Elvileg ez sem lenne rossz. Legérthetetlenebb a nyugati logika, e kettő egyvelege. A nők dolgozzanak este pedig a családdal fglalkozzanak, amíg apuci a kocsmákat járja. Mert azt ne tagadd le,hogy Európában is a nők mosnak, főznek, vasalnak, stb. Ha nagyon papucs a férj, akkor meg odahaza nézi a meccs közvetítését kocsma helyett. Nem hinném, hogy sokkal több "vizipipázó effendit" látsz, mint amennyi kocsmatölteléket Eu-ban. Ja, hogy mifelénk a kocsmákban (=kávéház, csajhana) nem lehet lerészegedni...:(
Hogy mennyire szeretem a más vallásúakat? Amíg toleránsak más vallásúak felé nagyon (neked is ajánlom szt Ferenc esetét).
"When in Rome... " Latinul nem tudsz? Ennek is vannak észszerü határai.
http://index.hu/exit/iran/muzulman/
Az ilyentől tudnék falramászni. Csakhogy elmondhassa... Ha valaki lelkiigényét érzi, menjen el, zarándokoljon el, de ne nevessen másokon. Ha nem sportból megy, hanem átérzi az iszlám lényegét, menjen, senki meg nem kérdezi mit keres ott. A képek szépek, forrás www.emamreza.net ezt mondjuk egy sorba kiírhatta volna, mert még valaki azt hiszi saját fotók.
"a güriző effendik miért csak Európában güriznek éjjel-nappal? Otthon nem megy? "
Megy ott is. Ne mondd, hogy az indiáig tartó hosszú útsorán nem láttál dolgozó effendiket meg agákat!
Előzmény: devereaux (3714)
efendi11 Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3750
Már megint megelőztél pár másodperccel.
Mert akkor mi van? Talán tudsz perzsául, hogy Sahrazadnak szóló üzenetem után írsz? Azt pont azért írtam perzsául, hogy az illetékteleneket kiküszöböljem:-))
Előzmény: Törölt nick (3746)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3749
Aha, biztos azért, mert a hüje argentinok nem ismerték fel, hogy Allah az isten és Mohamed az ő prófétája :-))) Te effendi, megdöbbentően keveset tudsz a nyugati világról. Nem rosszindulatúan mondom, komolyan, de ez az állításod a katolikus "államvallásról"...
Előzmény: efendi11 (3747)
efendi11 Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3748
Szalam ja Traveller!
"Persze nem muszlim forrásból van, tehát csakis iszlámelenes hazugság lehet, ugye?"
Úgy. Most boldog vagy?
Mielott a Hagia Sophia mozaikjairól írogatnál, nem lenne
célszerütlen fellapoznod egy Törökország utikönyvet, hogy
elkerülhesd a téves hozzászólásokat. Ez részemről lezárva,
ha kell útikönyv tudok kölcsönadni, esetleg az utazás
rovatban nyithatunk róla egy topicot. Komplett templomhoz
nem kell messze menni, kb 20 perc a Hagia Sophiától a
Kariye dzsámi (tudom, most abba fogsz belekötni, hogy ha
templom, akkor miért dzsámi, de hát hadd legyen egy jó
napod). Majd ha egyszer ott jársz ajánlom figyelmedbe, de
elotte azért nézd meg a Belvárosi templomot is, jó? Hát
akkor beleestél a csapdába, pedig figyelmeztettelek, hogy
az Oszmán birodalomhoz Nessebar (Neszebarnak is írják) is
beletartozott. Ha nem ugrana be, egy Bulgária útikönyvben
járj utána, jelenleg az egész félsziget világörökség, nem
részletezem. Ha már kezedben a Bulgária útikönyv,
Aszenovgrádot is lapozd fel! Múltkor eszembe sem jutott a
legjobb: Athoszról már hallottál? (Görögország útikönyv)
Esetleg a Dél szerbiai kolostorvidékrol? Ha megint azzal
jönnél, hogy hazudok, Athosz kivételével valamennyi
említett helyen jártam, Athoszra meg te sem jutsz el azt
garantálom. Nem akarom a fórumot muemlékvédelmes irányba
terelni, ezért csak párat írtam. Mindössze annak
illusztrálására, hogy még azok a fránya mohamedánusok sem
tapostak szét minden útbaesot. Természetesen nem azt akarom
bizonygatni, hogy az iszlám valamiféle muemlékvédelmi
hatóság volna, mindössze azt, hogy semmivel sem rosszabb a
kereszténységnél. Ha valami értéket találtak, akkor arra
lehetőség szerint vigyáztak is még egy olyan, alapjában
eléggé negatív katonai hatalom esetén is, mint az Oszmán
Birodalom. (Mielott válaszolsz, gondold át, hogy a Török
birodalom fénykora kb egybeesett Pizzaróék ténykedésével…
bocs, belátom ezt nem kellett volna, elvégre Machu Pichu is
világörökség).
Göreméhez nem tudok hozászólni, Ankarától Tabrizig még csak
átutazóban jártam, de azért újra leírom, hogy a
nyugatiasítás is hatott. Korábban senkit sem zavartak a kis-
ázsiai görögök. A lakosságcsere muszlim találmány?
Aniról nem hallottam, az az örmény templom Kars felé ha jól tippelek? Valami hihető forrás tudnál adni, hogy muszlim remekmünek tartja valaki? Mert akkor veszem a fáradtságot, és utánanézek. Vagy ez is csak a te agyszüleményed?
Jut eszembe. Egyszer irtad, hogy szeretsz bennünket, de
csak a szép muszlim hazánkban. A megánvéleményed érdekelne,
a kínaiakat is csak Kínában szereted? Az indiaiakat meg
Indiában? Stb. Mi minden népet szeretünk. Mindenkit
szívesen látunk a muszlim országokban. Persze addig, amíg
békés célok vezérlik. Talán épp ennek a topicnak a
legeslegelején írta Hussain a történetet, amikor szt.
Ferenc Egyiptomba látogatott. Olvasd át újra!
Előzmény: Törölt nick (3698)
efendi11 Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3747
Kedves Hussain!
Felesleges Kuvaitig menniük, amúgy is nehézkes a vízum. Ha Iránon keresztül ment devereaux barátunk Indiába, akkor úgyis
láthatott ott jópár hindu templomot,
ha néha levette a szemellenzojét. Bár ezt kétlem, mert ha zoroasztriánus templomot sem talált… pedig abból azért több akad.
Te úgy tudod, Dél Amerika minden országa szekularizált? Ha jól tudom, akad pár ahol a Római katolikus az államvallás.
Nem tudom pontosan, talán Peru-Bolívia, vagy Argentína? …hmm hallgattál mostanság híreket? Lassacskán csak az nem lesz miniszterelnök, aki nem is akar.
Előzmény: Hussain (3742)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3746
Te perzsa vagy? Akkor vonj gyököt mindenből, amit a fejedhez találtam vágni :-)) bebakshid :-) de azért ne erőltesd így sem...
Előzmény: efendi11 (3745)
efendi11 Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3745
Szia Hermione
Sajnos az arab betüket csak nem tudom berakni, marad magyarul:
1. Biszmilláhi ar-rahmáni, ar-rahím
2. Al-hamd u li-lláhi rabbi l'álamín
3. Ar-rahmáni r-rahím
4. Máliki jaumi d-dín
5. Ijjáka na'budu va ijjáka naszta'ín
6. Ihdina sz-sziráta l-musztakím
7. Sziráta l-ladína an'amta 'alajhim
Gajril ma'gdúbi alajhim va la ad-dálin
A hivatalos magyar fordítása pedig (Simon Róbert):
1. Allah a könyörületes és az irgalmas nevében.
2. Dicsoség Allahnak, a teremtmények Urának,
3. a könyörületesnek és az irgalmasnak,
4. aki az Ítélet Napját uralja!
5. Néked szolgálunk és hozzád fordulunk segítségért.
6. Vezess minket az egyenes úton,
7. azoknak az útján, akik iránt kegyesnek mutatkoztál,
s ne azokén, akiket haragvásod sújt, sem a tévelygokén!
Az arab szövegben a névelo "A" betuit nem ejtjük, ezért
ezeket ki sem írtam. Az utána jövo mássalhangzó hasonulhat,
ilyenkor hosszan kell ejteni (pl ar-rahmáni r-rahím =
arrahmáni-rrahím stb)
Előzmény: HERMIONE GRANGER (3694)
efendi11 Creative Commons License 2002.01.08 0 0 3744
Szalam ja Sahrazad!
Az vagyok, 12-es ja'fariya hasztam. Wa tu si'a haszti?
Ahlan
Előzmény: Sahrazad (3696)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3743
Irán: "stabil, békés de erős középhatalmat jelentenek a térségben" Jaja, ugyan a Hezbollahnak kicsit alányúlnak, de istenem, legfeljebb kezet mosnak utána :-)

Hussain, add fel, még a Te intelligenciáddal előadva is szánalmasak ezek az érvek... a többi magas labda hadd repüljön...

Hussain Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3742
Kedves devereaux!

Örülök, hogy újra itt vagy.:) Akkor irány a mély víz!

Ad 1: Hogy jönne a sírás-rívás a segélyekért? Mikor kérte a nép a segélyt? Hisz a segélyek úgyis csak a vezető diktátorok hatalmát erősítik.

Lejjebb te is elismered, hogy a piac miatt tartják életben a nagyok a a kicsiket. Akkor nem a liberális szellem miatt, hanem érdekből pénzelik az iszlám országokat.
Nem toleranciából fogadták be az iszlám bevándorlókat sem, hanem 1. a második vh után szükség volt a munkaerőre, 2. mennyivel olcsóbban dolgozik a török Mehmet, mint a német Jürgen... Sehol a liberalizmus, kő kemény gazdasági érdekek.

Amúgy nem értem, egy felöl kritizálod Európa túl nagy toleranciáját, másfelöl kritizálod az iszlám országok kevésbé nagy toleranciáját. Szerintem valójában tetszik neked az iszlám tolerancia, csak szégyenled bevallani, hogy Te is ilyet szeretnél Eu.ban.:) Ha módodban áll, menyj el Kuvaitba, az Emirátusokba vagy Ománba, ott hindu templomokat is találhatsz dögivel, pedig hogy elnyomják a bevándorlókat...:)

Ad 3: milyen a keresztény törvénykezés? volt valaha is ilyen? A szekularizáció előtt volt keresztény törvénykezés? Most nem az inkvizícióra gondolok, hanem arra, hogy volt pl. rendes keresztény büntetőjog a köztörvényes büncselekményekre? Ezt komolyan nem tudom, ezzel a Tmával még nem foglalkoztam.

Rushdiet egy olyan ország itélte halálra, ahol érvényben van a saria. A saria kb csak Iránban, Szaudiban és Nigéria pár államában van hatályban. Pl. asszem a szíriai (és talán az egyiptomi is) főmufti egyszer ki adott egy fatwát, hogy a cigi tiltott dolog. Mégse szünt meg a cigi árusítása Szíriában (és Egyiptomban se). Talán mégis szekularizálva van a legtöbb iszlám ország? És jó lett?

Etiópia: fenntartom, hogy az iszlám választ tudna adni, ha hagynák. Ha nem korrupt diktátorokat segélyezne a liberális és felvilágosult világ, akkor talán sikerülne. Irán pl. szociálisan sokat javult a sah rendszere óta és egy stabil, békés de erős középhatalmat jelentenek a térségben. De azért az USA itt is gáncsoskodik ahol tud, tudtommal a világ vezető gazdasági hatalma jelenleg is szankcionálja egy csöppet Iránt.

Ad 5: Nem tudom, én csak kitünő orvosokat ismerek Jemenből, Mo.-n is sok jemeni doki dolgozik. Párat be is tudok mutatni, ha akarod.:)
Mellesleg Honduras a nagy szakértelmével olyan gazdag ország lett?:)

És mondd már meg nekem, Jemenben konkrétan hogyan fonódik össze az állam a vallással? Ott sincs iszlám törvénykezés.

De nem tagadom a mentalitás beli problémákat. Tudod általánosan jellemző a mediterrán vidékekre a "lazaság". Azt hiszem anno Te írtad, hogy a latinoknál is van a manana mentalitás. Szerinted ezt hogy lehetne megváltoztatni? Tudtommal már az összes közép- és dél-amerikai ország szekularizált.:)

Ad x: Szerintem Jordánia egy egész korrekt, viszonylag demokratikus ország, holott a lakosság legalább fele palesztin menekült, ami elég gázos. De így is egész türhető ország SZVSZ.

üdv,

Hussain

Előzmény: devereaux (3708)
Zoon Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3741
:-(b)...DDD:)
Előzmény: Törölt nick (3740)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3740
:-(á)
Előzmény: Törölt nick (3739)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3739
Az hogy viszket a tenyeruk elsosorban az eletkorulmenyeikbol fakad.

A kozepkorban inkvizicio volt a keresztenyseg neveben, nem?

Ezeknek az embereknek (pl Talibok) nincs masuk csak a vallasuk (mas kerdes, hogy sosem olvastak a Koran-t). Ez nekik a legfontosabb, es ezert tuzbe mennek.

Nem a gazdag muzulmanok csesztetik a nyugatot, azok inkabb Rolls-t, meg kereszteny feleseget vesznek...

Előzmény: Törölt nick (3738)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3738
De az a legjobb, hogy ezt kimondhatod, alternatívát kereshetsz, és nem ütnek agyon érte.
Előzmény: Törölt nick (3736)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3737
Cáfolj, ne csak hadoválj bele a vakvilágba.

Amúgy ha az ír kődobálókat Dublintól Athénig hősnek tekintenék, nyugodtan általánosíthatnál a "kereszténységről" is.

Előzmény: Purusa (3735)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3736
A keresztenyseg sem jobb vallas mint barmelyik masik a vilagon. Azert mert beletek ezt pumpaljak gyerekkorotok ota (vagy igy akartok a mennybe jutni), azert meg nem biztos, hogy ez az igazi.

Csak egy alternativa.

Előzmény: Purusa (3735)
Purusa Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3735
"Az iszlám" nem nyugatellenes, totalitárius eszme - ilyesmit állítani ugyanolyan blődség, mint pl. "a kereszténység áldemokratikus halandzsa", "a zsidó hit vérszomjas őrültek ideológiája", "a vaisnava iskolák szexmániás aberráltak gyülekezetei" stb., stb.

Vannak nyugatellenes, totalitárius iszlám szekták, irányzatok és gondolkodók. Mint ahogy keresztények, zsidók, vaisnavák stb., stb. is.
De Ti folyton úgy tesztek, mint aki az északír kődobálók alapján minősíti mondjuk a keresztényeket. Ez - ilyen makacs módon folytatva - már nem lehet tájékozatlanságból fakadó hiba, ez már érzelmi, személyes okokból fakadó gyűlölködés (mint például az antiszemitizmus).

...Egyáltalán, kinek juthat az eszébe ötéves koron túl, hogy egyetlen szerkezettel, vagy mondattal minősítse bármelyik, hihetetlenül komplex világvallást??

Törölt nick Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3734
Hát hogy ti ketten lerendezitek ezt egymás közt.... namindegy, lehet hogy rossz ötlet volt, üdv.
Előzmény: devereaux (3733)
devereaux Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3733
-off-
Akkor meg miért mondtad? Na mindegy ... viszlát. Később majd.
-on-
Előzmény: Törölt nick (3732)
Törölt nick Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3732
Csakhogy én nem akarok bagdadival találkozni.
Előzmény: devereaux (3731)
devereaux Creative Commons License 2002.01.07 0 0 3731
Benne vagyok.
Előzmény: Törölt nick (3730)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!