Keresés

Részletes keresés

gyfa50 Creative Commons License 2013.12.09 0 0 15694

Elszántságod és kitartásod e nemes célért minden elismerést megérdemel, drukkolok a távolból, hogy terveid valóra váljanak.

Előzmény: juhosttt (15690)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.09 0 0 15693

Sziasztok! Ki mennyi deritont használ derítéshez? A csomagolás 7.5-12dkg/hl-t ír, de olvastam olyat ahol törésre hajlamosság alapaján 5-25 dkg/hl-t írnak. 

Túl sokat se akarok bele tenni, mert nem akarok minden ízt kivonni. A bor elég szépen tisztul, nem zavaros. A tojás fehérjés derítést mellőzném, mert ami sav tartalma van azt jó lenne megőrízni. Így is a hidegtől (a pince 8-10 fokos csak sajnos) csökken a sav tartalma.

Másik kérdésem is lenne:

Csinált már valaki fagyott szőlőből (nem a jég borra gondolok) bort? Szóval hogy vannak ezek a sík vidéki területek ahol lefagy a szőlő... Addig rendben van, hogy kék szőlőnél csökken a szín anyag. De milyen további előnyös vagy előnytelen dolgok vannak még? Ami van kék szőlőm az nem töpped, így ezt nem lehet figyelembe venni.

 

Előre is köszi minden választ!

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.08 0 0 15692

"Generosa

Ezerjó x Piros tramini, Bíró Károly 1951-ben állította elő.

Kiértékelését 1976-tól dr. Hajdú Edit, az FVM Szőlészeti és

Borászati Kutatóintézetének kutatási csoportvezetője végezte.

A Generosát 2004-ben minősítették.

• Termesztési tulajdonsága:

Rügyeinek tél és fagytűrése -21 C-ig kiváló, hasonló a Cserszegi fűszereséhez. A

Generosa tõkéje erőteljesen nő, vesszeje felfelé törő, egyenes, közép vastag.

Szellős lombot nevel, ezt az egyenesen felfelé növekvő hajtások alakítják ki. Önmagától

rendezett vesszőit könnyű metszeni. Hónaljhajtást alig hoz, levelei középnagyok, A

bőtermő Generosa közepesen nagy fürtjei kedvezően tömöttek - 130 g - a fürtkocsány

középhosszú, néha zöld bogyók maradnak a fürtben. A megnyúlt gömb alakú bogyók

kicsik, húspiros-lilás árnyalattal, alig hamvas, héja szívós, az íze különösen finom,

zamatos, savas. Hosszú kocsánya miatt könnyű szüretelni. A Generosa fajta az aszályt

is jól tûri. Magasművelésre alkalmas. (Moser)

• Minőseg:18-20 mustfokkal érik szeptember végén.

• Kórtani jellemzői: Fürtjei nem rothadnak. A lisztharmatra és peronoszpórára közepesen

érzékeny.)

• Bora: A szőlő ízeit megörző, illata szőlővirágra emlékeztető, az Ezerjóhoz hasonlóan

finom savú, kellemes ízhatású bor."

 

Nagy termésbiztonságú szőlő, az biztos. Nagyon strapabíró, fagyra-szárazságra oda se hederít, 5-6 permetezéssel bőven beéri, ráadásul brutál sokat képes teremni és még így is hozza a 18 fokot. Felénk én mindenkinek javaslom a telepítését, szerintem a Biankával karöltve a tömegborok gerincét adhatja.

A bora viszont nem az én ízlésem szerinti(másnak ettől még bejöhet). Szépen hozza a két szülő alaptulajdonságait, a Tramini fűszerességét és az Ezerjó szép savait, de az utóízében van egy pici grapefruitos kesernye, ez nálam minndent elront. Van akinek tetszik.

Frittmannék palackozzák, azt meg lehet kóstolni.

Előzmény: zsebpiszok0510 (15691)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2013.12.07 0 0 15691

Milyen fajta a generosa?A fajtaleírások egész jót mondanak.

Előzmény: Kramcsák István (15681)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.06 0 0 15690

Köszi az infókat!

 

Hát nem tudom mi olyan lehet amit nem lehet itt fórumon közölni, de minden infó érdekelne!

mail: juhostt@gmail.com  Erről a szabályozásról és egyebekről is szívesen várok minden infót. Még egyelőre csak az infókat gyűjtögetem, mert hát előbb tervezni kell csak aztán végezni. Nem úgy akarok belevágni h majd lesz valami, minden szükséges infót és tudást el akarok először sajátítani.

De hogy még1 érvem legyen a nyírség mellett: Nem kell oltvány szőlővel növelni a kiadásokat. Itt még hírből sem ismerik a filoxérát és a szőlő oltást... Mégis sokan termelnek szőlőt kicsiben.. Régen többen termeltek nagyban, de ott se oltvánnyal. Szóval ez nagy érv számomra, mert itt is alacsony költséggel dolgozhatok. Továbbá az ágasok stb minden olcsón meglenne itt, mivel adott kisebb akácos is, így ebben is sokat spórolhatok.

Előzmény: Kramcsák István (15689)
Kramcsák István Creative Commons License 2013.12.06 0 0 15689

tudnák neked adni  tanácsot ,privátba, itt most annit , hogy van egy bortörvény, és van a hegyközségekről a parlament által elfogadott törvény, mely leszabályozza a hazai szőlészetet az unió  nak megfelelően,  anyírségben is van olyan jó minőségű szőlő mint a kunságban , különösen mióta  a klimák melegszik úgy hogy lenne perspektíva, de inkább az étkezési szőlő ben gondolkozál, borba csak kissebb volumen , mert változtak az ivási szokások és telitett a piac.  egy két év és megfolytanak a nagyok, ez van. azt javaslom hivd fel egy este telefonon : Marcinkó Ferenc Tarcal- on  ő a hegyközségek országos nemzeti titkára, szerintem kézségesen  ad tanácsot,

Előzmény: juhosttt (15688)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.06 0 0 15688

Közbe találtam vmi törvény félét ahol valami szabályzat alapján borrégión kívül is lehet szőlőt termelni és bort előállítani, de még magát a konkrét feltételeket nem találtam meg. Szóval nem kell a parlamentig menni, hogy pl a tokaji borvidékhez csapjanak. Főleg hogy a nyírség síkság, tokaj meg hegység. (Bár mikor ott voltam nekem inkább egy nagy dombnak tűnt)

Viszont mint írtam, itt már minden adott. Azért traktor, pótkocsit, tárcsát, kultivátort stb. Nem olyan egyszerű mozgatni és az idővel sokkal több költséget jelent mint itt megmozgatni pár követ és a nyírségi borászatot létrehozni. Aztán ha látják hogy van értelme, a sok sok parlagi földön lehetne bővíteni a területet... Nagyon sok hektár kihasználatlan terület van itt, szinte fillérekért szert lehet rá tenni, és jó műveléssel jó bort lehet csinálni. Dehát itt is csak mindenki várja hogy jobb legyen, senki nem kezd el tenni is érte valamit.

Előzmény: RAMBO (15686)
RAMBO Creative Commons License 2013.12.06 0 0 15687

Lehet, hogy 500 szemre gondolt.

Előzmény: Törölt nick (15683)
RAMBO Creative Commons License 2013.12.06 0 0 15686

Tóth Ferencnek igaza van. Ez olyan mértékű bürokratikus tökölés, amit akkor van esélyed végigvinni, ha te vagy a Wekler Ferenc, parlamenti képviselő, aki ki tudta bulizni, hogy a himi-humi területét a szexárdi borvidékhez csatolják.

 

Amúgy meg vegyél szerintem területet a tokaji régióban, egy ilyen felirat az üvegen sokkal jobban eladja a bort, mint bármi más. Kicsit utazni kell, de én pl. Mogyoródról művelem a Balaton-felvidéki szőlőmet.

Előzmény: juhosttt (15685)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.06 0 0 15685

Ez is járható út lenne, ha ez lenne a célom. Ha csak ez lenne nem kéne azzal törődni, hogy minőségi bor legyen és hogy törekedjek is arra, mert akinek alkohol kell úgy is megveszi még ha egy kicsit ecetes is xd

De hogy az én nézetem megértsd: Ha elmész tokajba és ott akarsz pincészetet, nagy eséllyel csk egy kis porszem maradsz a sok sok éves nagyok között.

Ha pedig egy olyan helyen csinálsz táj jellegű bort ahol még nincs, ott legalább egy szűk helyen kaphatsz elismerést. Persze nem lehet a neves vidékekhez hasonlítani, de nem is az a cél, hanem hogy a nyírségről is megváltozzon a sok (100) éves nézet, hogy itt minden csak szar...

Mind a föld, mind a gépek adottak nekünk. Még egy apró házi pince is, ami 5-6 évig szerintem bőven elég. Szóval csak el kell indulni valahol! Ha úgy állok hozzá hogy nem lehet akkor nincs haladás...

Előzmény: Törölt nick (15684)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 15684

Minek? Nincs elég gondod? :)) Hiányzik a nagymagyar bürokrácia? Inkább ne.

Állj meg 1500 négyzetméternél, csinálj jó bort, add el háztól, oszt jónapot.

Előzmény: juhosttt (15682)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.06 0 0 15683

Annyi nincs. Van egy pár tőke a birtokon, arról szedhettünk volna 10-20 szálat, de 500 már sok. Más nevében meg nem beszélhetek.

Előzmény: Kramcsák István (15681)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.05 0 0 15682

Sziasztok! Hátha valaki jártasabb a témában...

Szóval keresgettem h mi is az a hegyközsés meg miről is van szó. Meg is találtam hogy mely hegyközségek vannak jelen. De mi a helyzet ha egy terület egy hegyközségben sincs nyílvántarta?

 

Hozzánk aránylag tokaj van a legközelebb, de a nyírség sztem nem tartozik hozzájuk, tekintettel arra, h nem is neves borvidékről van szó...

Így van egyáltalán esélyem hogy valamire való borászat legyen itt idővel? vagy ezt csak a neves borvidékeinken lehet? Ha így van akkor rossz helyre születtem :)

Kramcsák István Creative Commons License 2013.12.05 0 0 15681

VAGY 500 DB  MEG HA MÁR OTT VAGYOK HOZNÁK A GENEROSÁBOL VAGY 100 DB- OT , VAN CSERÉBE  TERÉZ, NÉRÓ,  ESZTER, PÖLÖSKEI,  VESZŐM.

Előzmény: Törölt nick (15680)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.05 0 0 15680

Mennyi kéne?

Előzmény: Kramcsák István (15676)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.04 0 0 15679

Októbberre ért be. Már a összes fehér csemege elfogyott, ez még savanyú volt. Azért csak tudom, hogy mit szüreteltem... :)

Vagy van más nagyon elterjedt (ezt azért emeltem ki, mert a szomszéd a ritka egyedi, új fajta szőlőket nem tudott beszerezni) nagyon késői csemege szőlő aminek a bogyója fehér?

Előzmény: Kramcsák István (15678)
Kramcsák István Creative Commons License 2013.12.04 0 0 15678

szerintem a képen látott szőlő nem itália. valami más korai, látni kellene a tőkén levelekkel.

Előzmény: juhosttt (15043)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.04 0 0 15677

Ez minden csak nem természetes!

 

Kutatgattam, a nitrogén többlet + magnézium hiány előidézheti, továbbá van 2-3 fajta vírus, amely ugyanilyen tüneteket produkál... Bízom benne, hogy csak magnéziumhiány. Nitrogént kapott bőven (szerves és mű trágya), de ehhez megfelelő mennyiségü magnéziumot nem.

Előzmény: Kramcsák István (15675)
Kramcsák István Creative Commons License 2013.12.04 0 0 15676

Tóth Feri segitséget kérnék , aletta sima veszőre lenne  szükségem,  elmenék lemetszeni, egy gazda címét ,elérhetőségét tudnál adni?. viszonoznám.

Előzmény: Törölt nick (14985)
Kramcsák István Creative Commons License 2013.12.04 0 0 15675

juhos nincs semmi baj, a kékszőlőnek ez a természetes levele egézséges!!!

Előzmény: juhosttt (14973)
Kramcsák István Creative Commons License 2013.12.04 0 0 15674

-kulicz "     topiktárs az attila veszőből tudnál adni nekem. cim:kramcsakne@citromail.hu. köszönöm válaszod.

Előzmény: Kulicz (15056)
Amateur-no1. Creative Commons License 2013.12.03 0 0 15673

Szia,-Sziasztok !

 

Bocsánat, hogy beleszövegelek, de szívemből szólottál !

Csont amatőr vagyok, de van borom 240 Liter, szeretem a pálinkát (főzök is) szeretem a körömpörköltet és a csokit, meg a sütreményeket, de nem szeretem a "műmájereket"!

 

Csak ezt szerettem volna és minden jót Nektek !      :D

Előzmény: BZoltan (15660)
medveger Creative Commons License 2013.12.02 0 0 15672

Hát, ha jól tudom, a hordót kocsánytalan tölgyből (Quercus petraea) készítik...

De én nem értek hozzá.  :-)

 

Van itt a listán kádár, emberek?

Előzmény: juhosttt (15671)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.02 0 0 15671

A tölgyön belül milyen fajta? Vagy ez már mindegy? 

Előzmény: medveger (15670)
medveger Creative Commons License 2013.12.01 0 0 15670

Mifelénk tölgyből szokás. :-)
De szerintem bármilyen fa jó hozzá, amiből hordót csinálnak: tölgy, akác, eper, gesztenye...

Előzmény: juhosttt (15669)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.01 0 0 15669

Na ha már a kosaras présnél tartunk, lenne egy kérdésem.

Milyen fából érdemes csinálni a kosár léceit? Jelenleg csak akácom van. De várom a javaslatokat, véleményeket!

BZoltan Creative Commons License 2013.12.01 0 0 15668

Ja, az más :)

Előzmény: Törölt nick (15666)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.01 0 0 15667

"korszerűbb ketyerék"

parasztvakítás

Előzmény: Falusi1 (15663)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.01 0 0 15666

Irónia vazze! :))

Előzmény: BZoltan (15665)
BZoltan Creative Commons License 2013.12.01 0 0 15665

A te borod nem alsópolcos 300 forintos, hanem termelőtől zsebbe 300 forintos. Ha te a 300 forintos borodat beeresztenéd a kereskedelembe (ott van alsó polc) akkor az nekifutás nélkül 550- 600Ft-os lenne. Az ami a bolt alsó polcán 300 forint az a termelőnél 150. Így van ez az áfák és a kereskedelmi árrések világában :)

 

Amúgy megint kilyukadhatunk oda, hogy te nem a 300 forintos boreladásból élsz... és ha megpróbálnál abból megélni :) akkor bizony neked százhektós mennyiségben kellene bort termelned. Azt meg azért végignézném, ahogy te egy 60l-es kosaras préssel lenyomsz 200 mázsa szőlőt :D

Előzmény: Törölt nick (15661)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!