Keresés

Részletes keresés

tuutuu Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1722

Nincs saját füstölőm, és az se dráma, ha nem hideg a füst, de nem az igazi.

Ennyi...:}}}

Remélem, nincs harag?

...:}}}

( Ha végre idén összerakom a kemencémet, akkor füstölőkéménye lesz.

Nem sok minden fér bele, de én csak pár csülköt, szalonnát teszek bele, nálunk egy első sonka se fogyna el.. Az alatt bizony ott kell, hogy legyen a fűrészpor, bár, ha bent, a kemencében csinálom, jobb lesz...:}}})

Előzmény: mormogi76 (1721)
mormogi76 Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1721
Akkor az én füstölöm nem jó ezek szerint sőt felénk senkié? Mifelénk úgy építetek a füstölőket hogy a füst közvetlenül az árú alatt van. kB 25 éve építettük azóta több mázsa anyagot fölfüstöltünk hiba nélkül. Hogyha van képe az uraknak saját füstölőről ne lögyön röst mögosztani
Előzmény: tuutuu (1717)
Andor0006 Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1720
A gyomorba töltött préssajtot természetesen megabálom 80 fokos abálólében olyan 30 percig, vagy tovább a méretétől függően, de a téli sajtot már nem abálom töltés után.

Nekem olyan füstölőm van, amit az üstház fölé teszek ( egy nagy doboz), ezért ott melegebb a füst, mint a "spéci " füstölőkben. Majd építettek egy profi füstölőt, ha felépül az új házam, de addig marad a mostani módszer. Ezzel sincs egyébként semmi baj, nagyszüleim is mindig így füstöltek. Praktikus is, mert ha már nem kell, szépen szét lehet szedni, és el lehet tenni a következő alkalomra.
mind 1 Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1719
Sziasztok!
Dunántúl Pápa és környékéről1-2 dolog...

A véres hurka szinte mindenhol egyforma csak...
Nálunk a rizst(átlagban 3kg) az abálóban zacsiban főzik,hozzátesznek 3 babérlevelet.
Ha megpuhult ,még forrón ráöntik a vért.Ruha alatt párolják kb. 1 órát.
Fűszerek: -kevés só (ha a vér sós)
-annyi majoránna,ahány kg a rizs+1
-10 kg-ként 4 dkg bors
-3kg rizshez 60 dkg pirított hagymát teszek(ez az én receptem)

esetleg 4-5 szem frissen őrölt szegfűbors
Disznósajt:

szinte mint a tiétek,annyi különbséggel,hogy újabban a bőrkét külön főzzük és a főzővízével együtt ledaráljuk( ez szép aszpikos anyagot képez a sajtban)

Üdv.:Robi

Ui.:nem csinálok májas ill. fehér hurkát !!Néha májpástétomot sok mustárral!!
mormogi76 Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1718
Májas hurkába máj,vese,tüdő,szalonna,lép,nyesedék hús, rizs, dinsztelt vöröshagyma, ha nem csinálok sajtot akkor belemegy a fejhús,nyelv,szív,kis bőr. Fűszer só, bors, majoránna. Abálás, kB 80 Celsius fokon addig míg fel nem jön a víz tetejére majd hideg vízbe mártom.
A véres hurka ugyanezekkel az anyagokkal kivéve a máj és a rizs én pirítót zsemlekockára öntöm a kikevert vért és azt keverem össze a megdarált hurka anyaggal. Megrendelésre szoktam csinálni kapros véres hurkát a kapor magot összedarálom 1 kg anyaghoz kB 3 dkg kapormag őrleményt rakok, nincs benne majoránna és rizzsel készül
tuutuu Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1717

A hideg füst nem azt jelenti, hogy jéghideg

 

Hmm, akkor engem átvert öregapám, amikor azt mondta, hogy törődjek a fűrészporral, nehogy lángra kapjon véletlenül?

Ráadásul jobb füstölő esetén nem is ott van a füstforrás, ahol az áru.

Előzmény: Andor0006 (1714)
csampilampi Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1716
Adj!!!

Nem szoktam majorannát tenni a sajtba.
Általában itt ki van főzve a sajt 80-82 fokos vízben, utána azonnal hűtve jeges vízben.
Füstölésnél nem szokott kifolyni, talán csak annyi zsír amennyi kifér a préseléskor történt szúrásokon....
Boarhunter Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1715
Akkor Te a betöltött sajtot már nem főzöd?
Mi töltés után egy órát szoktuk fözni, épp csak gyöngyöző vízben, utána hidegvízbe mártjuk, hogy kapja össze rajta a bőrt aztán megy a présbe.
Előzmény: Andor0006 (1712)
Andor0006 Creative Commons License 2010.01.17 0 0 1714
A hideg füst nem azt jelenti, hogy jéghideg. Kolbász is elengedi a vizet és a zsiradék egy részét ha füstölöd. A sajt is ilyen, főleg a varrások körül "ereszt".
tuutuu Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1713

Állj.

 

Hideg füstön hogyan csorogna ki?

Előzmény: Andor0006 (1712)
Andor0006 Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1712
Üdv mindenkinek ! Ma délelőtt leböktem egyet az egyik ismerősömnek, teljesen regenerálódtam, jobb mint akármilyen wellnes.

A sajt témához szólnék hozzá. Két féle sajtot szoktam készíteni. Az első az ún.téli sajt, amit műanyag sajtbélbe szoktak tölteni, a másik az ún préssajt, amit gyomorba töltenek,és füstölnek.
Az alapanyagok mindkét esetben ugyan azok, csak az állag és a fűszerezés tér el. A téli sajt hígabb lehet, de a préssajtot sűrű töltelékkel ( kevés bőrke lé) kell készíteni,mert füstöléskor kicsorogna.

AZ alapanyagok: szív, nyelv, fejhúsok, első csülkökről a szép kerek húsok és a szép fehér pecsenyehúsokból (lapockáról szedem le) is teszek az abálólébe. Nagyon fontos, hogy ne főzzük túl omlósra a húst, mert nem lesz szép mozaik szeletünk. A húsokat sosem vágom, hanem nagyobb darabokra tépem. A veséket én nem teszem a sajtba, abból az ún. vesevelő készül felénk. A bőrkét külön teszem fel főni. Figyelni kell, hogy mikor kezd forrni, utána már csak félgázon óvatosan főzöm amíg szükségem nem lesz rá, mert leég erős tűzön. Ha forrázom a disznót, szép hosszú csíkokra metélem a megfőtt bőrt, mert abban biztos,nincs szőrtüsző. Ha perzselem a disznót, akkor bárddal apró kockára vágom a bőr felét, a másik felét pedig darálom.

Fűszerezés:
Majoránna, egy disznónál fél zacskóval ( nálunk 5g egy zacskó)
Bors- egy disznónál 20g ( ahol nem szeretik, ott kevesebbet)
Só- nem kell sajnálni, három marék alapból megy bele. Akkor jó ,ha jó sós a lé, mintha el lenne jól sózva. Nem kell megijedni, a főtt húsok felveszik a sót ( persze az abálólébe nem teszek sót).
Fokhagyma- egy 2 decis poharat félig préselek fokhagymával,és meleg vizet öntök rá. Az aromák szépen kioldódnak, és így öntöm a töltelékhez.
Édes paprika- annyi kell csak,ami kicsit megszínezi a tölteléket.
Csípős paprika- ízlés szerint, magamnak csípősebbre csinálom, másoknál visszafogottabbra.
A préssajt fűszerezése annyiban tér csak el, hogy több édes paprikát teszek bele, egész piros színűre készítem.

Ha úgy érezzük, nem főtt meg eléggé a hús, a bekevert tölteléket tegyük fel tűzhelyre,és tíz percet forraljuk.

A töltés:
Műanyag sajtbélnél és gyomornál is az a lényeg, hogy jó keményre kell tölteni, mert akkor áll össze rendesen, és szépen lehet szeletelni. A megtöltött sajtokat varrótűvel 3-4 helyen bökjük meg, a zsír szépen távozni foga kis lyukakon, és sokkal gusztusosabb lesz a végeredmény. A préssajtot töltés után még le kell nyomatni, egy tepsi+tégla tökéletesen megfelelő a művelethez, utána füstölni.

tuutuu Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1711
Viszont jó is...:}}}
Előzmény: zsandár (1709)
csampilampi Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1710
Disznósajt:

Itthon mindig kézzel vágom össze az alapanyagot.
Fontos, hogy a húst ne főzzük péppé mert akkor nem az igazi.
Félszer 2 centis csíkokra vágom , majd fűszerezem.
Só. bors, piros és csípős paprika, és jó sok fokhagyma.
Ha be van fűszerezve nyakon öntöm egy kis abároló lével.
Sajtbélbe töltöm, préselem és másnap megy a füstre.
zsandár Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1709
Nem gyenge kaja....
Előzmény: tuutuu (1708)
tuutuu Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1708

Én nagy néha, évente kb. egyszer szoktam disznófejet venni.

 

Embert próbáló macera, de megéri.

 

Letisztítom a fejhúst ( legutóbb azért kaptam kedvet, mert le volt csapva az orra, az nagyon macerás), szóval egész apróra, félszer fél centis darabokra összeaprítom az anyagot, az asszony meg jó fűszeres pörköltet főz belőle.

Ez egy irgalmatlanul kocsonyás, hidegen disznósajthoz hasonló állagúvá válik, és melegszendvicsre fél centis szeletekben szoktuk tenni.

Jajj...

 

Előzmény: zsandár (1707)
zsandár Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1707
Tényleg a fület én is beleteszem.
Az orron mit értesz, a túrókarimát?Mi azt eldobjuk.
Nálunk hagyomány a vágott disznósajt és még az sem mindegy, hogy milyen alakúra.Csakis hosszúkás és vékonyra szeletelt lehet.:-)))
Előzmény: Boarhunter (1706)
Boarhunter Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1706
Sajtba még füle, orra...
A húsokat, szívet, fület és orrot vágom, a többit darálom.
Előzmény: zsandár (1705)
zsandár Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1705
A disznósajtba :nyelv,szív,vesék,húsok,kis szalonna,kevés bőr.Szigorúan vágva,nem darálva.Fűszerek:extra adag fokhagyma,só,bors ,kömény,piros és erős paprika
Előzmény: Boarhunter (1703)
zsandár Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1704
Előbb elfelejtettem: a kenőmájasba is szoktam tenni egy kis húst is, meg némi gyömbért.

A hurkát az üstben ízesítjük , szeretem olyankor kóstolgatni,szinte jól lehet lakni .A borsot nem sajnálom belőle , legyen kicsit csípős.
Boarhunter Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1703
A rizst én is abalében főzöm.
A véres és a fehér hurka nálam csak a vérben különbözik, a májas az külön kategória, azt füstöljük.
Nincs igazi recept mert nem mérjük a hozzávalókat csak úgy "gondulomformán" megy bele a cuc, lényeg, hogy ne lógjon ki semmi.
Főtt zsíros húsok, bőrke, lép, tüdő, a kisütött receháj, dinsztelt vöröshagyma, rizs.
Fűszerezés só, bors, borsikafű, majoránna, szegfűbors v. szegfűszeg őrölve, kevés pirospaprika.
A májasba a disznó sajátján kívül még szoktam venni májat és fejhúst. Nagyjából ugyanaz kerül bele mint a disznósajtba, kevesebb bőrkével plusz a májak.
Előzmény: Törölt nick (1702)
Törölt nick Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1702
hurka hasonló, csak mi a rizst az abalében főzzük meg..
Előzmény: zsandár (1701)
zsandár Creative Commons License 2010.01.16 0 0 1701
Alföld közepe, a legtöbb Holtág rendszerrel rendelkező városa, zsandár bácsi hurkareceptjei:

Hurka:
tüdő,lép,zsírosabb húsok,megabálva.Ezek összedarálva, az arányokat nem szoktam mérni, az a lényeg , hogy ne legyen híján a húsnak és ne legyen túl zsíros sem.Ezt a keveréket az üstben szoktuk összekeverni az előző estre megfőzött rizzsel.Fűszerek :só,bors,majoranna.

véreshurka:ugyanaz ,mint az előbbi csak hozzákeverjük a vért.

kenőmájas:Puhára főtt máj ,főtt szalonna,kb 80-20 % os arányban, kétszer ledarálva Fűszerek: dínsztelt vöröshagyma,só, bors,szerecsendió, szegfűbors,citromlé
Előzmény: csampilampi (1700)
csampilampi Creative Commons License 2010.01.15 0 0 1700

Az ország külön részeiről szeretnék hurka receptet kérni.

Kíváncsi vagyok Ti hogyan csináljátok??

Miket raktok a véresbe, májasba, fehérhurkába???

 

 

Boarhunter Creative Commons License 2010.01.14 0 0 1699
Te 23 kg húshoz 22dkg sót használsz? Ez kb. 10 kg adagja...
Előzmény: mormogi76 (1698)
mormogi76 Creative Commons License 2010.01.14 0 0 1698
Én így csinálom a szalámit.

10 kg disznóhús, 10 kg marha vagy vadhús,3 kg szalonna, 5 dkg őrölt kömény, 5 dkg fekete bors, 2 fej fokhagyma , 22 dkg só, 25 dkg paprika, 5 dkg porcukor vagy szőlőcukor, ha van 3 dkg salétrom

Föl vágom vékony csíkokra a húsokat és a szalonnát a só kivételével rászórom a fűszereket, és a cukrot a fokhagymát rányomom a húsokra összekeverem, hagyom állni hűvös helyen 1-2 napig. Darálás előtt megszórom sóval, összekeverem, ledarálom hagyom állni után izésítem ha kell és töltöm. A fokhagymát én főzve teszem bele így akinek érzékeny a gyomra annak sem büfög vissza. persze jó minőségű fokhagymát kell venni ami főzés hatására nem veszti el az ízét
mind 1 Creative Commons License 2010.01.14 0 0 1697
Sziasztok!

A töltéshez!! + ha jó minőségű a műbél akkor félben + el lehet kötni!!!

A füst után szitált (kemény)fa hamuba forgatni.Kb 5 nap múlva penésszel kenni!

Ez úgy készül,hogy 20dkg(gyári) Pick szalámi belét lehúzzuk és langyos vízbe

be áztatjuk fólia (nem alu.)alatt.Teszünk hozzá kenyér héjat(érdemes a füstöléssel 1 időben kezdeni)!!!

Még nem próbáltuk de ismerősömnek már érlelési szakaszban ez a recept!!

Kóstolás után írok milyen lett!

Üdv.:Robi
mind 1 Creative Commons License 2010.01.14 0 0 1696
Üdv mindenkinek!
Köszönöm szépen a sok receptet !!
Szeretnék Én is megosztani Veletek 1-et.
Pick-szalámi:
sertéshús:9kg
szarvas v.marhahús:3kg
zsírszalonna:1,5kg
só:30dkg
fehér bors:4dkg
fokhagyma:3dkg
őrölt kömény:1,7dkg
szerecsendió:3db reszelve
szegfűbors:0,27dkg
salétromsó:3dkg
porcukor:7dkg
gyömbér:0,27dkg
konyak:2dl
A húst zsírt 2x2 kockákra vágni fűszerezni+konyak(nem az emberbe az +)pácolni 3
napig,naponta átkeverni.Ezután 04-es darálón darálni,tölteni,hideg füst......
Bocsi folytatom most mennem kell!!!!!!!
Robi
tuutuu Creative Commons License 2010.01.14 0 0 1695

Vagy lesz egy kis hadelhad.

 

Esetleg haddelhadd...:}}}

Előzmény: tuzer (1694)
tuzer Creative Commons License 2010.01.14 0 0 1694

Had legyen" 47900 találat
"Hadd legyen" 24100 találat
Úgy látszik, többen vagyunk akik rosszul beszélni madzsar...

 

Ha igazad van, tízmilliárd légy nem tévedhet. Együnk tehénszart.

 

A magam részéről befejeztem.

Előzmény: Boarhunter (1684)
rakos Creative Commons License 2010.01.14 0 0 1693

Na, akkor egy próbát meg ér.

Marha lapocka-comb és sertés szalonna?

Előzmény: zsandár (1691)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!