Keresés

Részletes keresés

nitnelav Creative Commons License 2015.07.18 0 0 43999

Sziasztok, sokan hallottak már a sárvári Balla bicskákról, de azt talán kevesebben tudják hogy ritkán, vadászkéseket is gyártott.

Nem gyűjtöm a civil késeket, de ez a kés valahogy megfogott, a penge hossza 120mm, szélessége 38mm, vastagsága pedig 5mm, a pengetüskén szarvasagancs lapok vannak, melyet három átmenő rézszegecs rögzít.

A keresztvason a Balla logó, valamikor a kilencvenes években készítette a mester.

 

Képek itt:

http://postimg.org/gallery/2e3sqbbdo/

 

UI: Sajnos tok nélküli a kés, tok nem járt hozzá, ha tudnátok egy minőségi késtokgyértót ajánlani, azt megköszönném.

 

 

vadasz40 Creative Commons License 2015.07.18 0 0 43998

Azért ez nem így működik hogy "simán elveszi és feljelent".

Ha nem haladja meg a 8cm-t és elveszi, akkor én jelentem fel és ezt közlöm vele míg felírom a jelvénye számát,közben még azt is megkérdezem tőle hogy milyen törvényt vagy jogszabályt sértettem? Azért nem kell beszarinak lenni mert ő rendőr,nem sértesz törvényt a 8cm alatti kés viselésével!

Előzmény: komesz2 (43996)
Rahar Creative Commons License 2015.07.18 0 0 43997

Köszi a nyelvtani észrevételt, rugóskést akartam írni, egybe írva.

Egyetértek veled, hogy ha a rend őre szemétkedni akar, akkor tud is.

Én csak arra az esetre akarok felkészülni, hogy ha nem minden áron akar szívatni, akkor azért kevésbé tudjon belém kötni, illetve ne legyen igaza.

Értem ez alatt a 8 cm-t meghaladó pengehosszt vagy a rugós kés mizériát.

Előzmény: komesz2 (43996)
komesz2 Creative Commons License 2015.07.18 0 0 43996

Egybe írva hogy "rugóskés", az ugyebár nem azonos a rugós késsel. Kaliber magazinban volt Bokros doki cikke valamikor, ha jól tudom ügyészségi állásfoglalás is volt már arról, hogy a rugós nyitásrásegítéstől egy kés nem minősül "rugoskésnek". A rendőr, ha olyanja van, bármilyen bicskát és kést el fog kobozni tőled. Jó esestben odaméri a cigisdobozhoz, rossz esetben simán elveszi és feljelent. Amikor kocsiban talált teniszutőt vettek már el kkve-kent a tulajdonostól, akkor miről is beszélünk? Ha szivatni akarnak, akkor még a szaros alsogatyara is rafogják, hogy kkve, ha meg nem, akkor simàn leszarják mile bicska van nálad (nyilván ésszerű keretekig), ha rejtve hordod.

Előzmény: Rahar (43995)
Rahar Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43995

Köszönöm a válaszodat.

Próbáltam magam is utána nézni a törvényi háttérnek:

1. "Az olyan szúró- vagy vágóeszköz, amelynek szúróhosszúsága vagy vágóéle a 8 cm-t meghaladja, továbbá a szúróhosszúság vagy a vágóél méretétől függetlenül a dobócsillag, a rugóskés és a szúró-, vágóeszközt vagy" stb.

Tehát csak annyit ír, hogy rugós kés. Próbáltam rákeresni, hogy mi a rugóskés törvényi definíciója, de sajnos nem találtam semmit.

A rendőr ismerősnek (a belső ellenőrzésnél van) küldtem egy e-mailt, amiben egy youtube-os videó linkje található, melyben egy oldalra nyíló Kershaw Knockout szerepel (https://www.youtube.com/watch?v=ZiA83xfQZ5s).

Lehel, hogy csak a jövő héten kapok választ. Megkértem, hogy kérdezze meg a kollégáit, hogy konkrétan ilyen eszközökre mit reagálnak.

Gyakorlatilag két dolgot szeretnék ezzel kapcsolatban megtudni. Egyrészt pontosan mi minősül rugós késnek, másrészt általában hogy vélekednek erről a rendőrök.

Mert ahogy már valaki előttem leírta, lehet, hogy legális, de akkor is elkobozzák tőlem.

Előzmény: H_G (43981)
theraphosa Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43994

18e? Egy kicsit drágállom....

Rockrider Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43993

Még annyit, hogy az S30V tényleg nagyon jó acél, az egyik kedvencem, és a Buck-nál legalább nem ingadozik a hőkezelése.

Rockrider Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43992

Egyetértek azzal amit írsz, és nagyon jól kifejtetted, de vannak olyanok, akiknél húszezer körül van a fájdalomhatár, sőt egyre gyakoribb ennek a fele. Persze ha megengedheti én is egy jobb késsel indítanék, de szerintem ebben a kategóriában ez egy nagyon jó vétel. A Delicánál jobb a mérete is, és a penge ívéből fakadóan a használhatósága. És igen az acél minősége elmarad VG10-től, de nem annyival. ZDP-t hordok, de tudom hogy az élezése kezdők számára rémálom, és a VG10 sem sokkal különb, pedig nagyon jó kis borotvaélt lehet rá varázsolni, ha valaki gyakorlottabb. Mingren 910-em is van, és szerintem mindennapi használatra a Sandvik 14C28 alkalmasabb, nemhiába használja a Kershaw is. Tehát ezért a pénzért a Real Steel egy jó alternatíva, már bizonyított. Persze különbözünk, mindenki maga dönti el, hogy mit választ, és ez jó is így!

Előzmény: komesz2 (43991)
komesz2 Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43991

A Buck Vantage Pro small, amikor lehet kapni itthon, akkor 28 k körül elérhető. Teljesen legál EDC méret, egykezes, flipperes nyitású, S30V acélból készült penge Paul Bos féle hőkezeléssel. Oké, hogy itt is van egy bő tízes különbség, de azért a Bos hőkezelésű S30V pl. szerintem alapból megér ennyi pluszt. A 14C28N egy igen jóféle és tiszta Sandvik acél (upgradelt 12c27n), aminek nem annyira az összetevői, hanem a tisztasága, jól edzhetősége adja az értéket. Sajnos én nem vagyok meggyőződve arról, hogy a hőkezelést olyan precízen végzik el a kínaiak, minta a svédek, vagy akár a franciák. Ugyebár a  VG-10-es pengéknél  eleve a japán Takefu végzi a hőkezelést és a kész pengéket továbbítja a gyártóknak, azért ez elég komoly minőségi garancia.E mellett én alapvetően ígéretesnek tartom a Real Steel termékeit a nagy márkák low end késeivel való versenyben pl. a Spyderconál a Byrd kések, vagy még talán a Tenacious-nak is komoly versenytársai lehetnek a termékei.

Előzmény: Rockrider (43990)
Rockrider Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43990

Ja, csak ha innen nézzük Real Steel H5 egy CNC-vel kimart, G10 és acél frame (váz) szerkezetű, nagyon jól öszerakott, golyóscsapággyal ellátott 14C28 Sandvik pengével ellátott zsebkés. A Spyderconál mutass ilyet! Ja hogy az már kilencvenezres kategória itthon véve? Akkor jó is az ötszörös ár amit írtál.

Előzmény: H_G (43989)
H_G Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43989

Pofám leszakad, hogy ez az összehasonlítás egyáltalán felmerül az iparág egyik vezető, innovatív márkája és egy innen-onnan pofátlanul összelopkodott kínai késpótlék között. Még ha Kínához képest jól meg is van csinálva, nem ennyivel kellene kevesebbe kerülnie, hanem ötödébe egy eredeti Spydercónak (ahogy Sanrenmu korában ez volt az arány).

Előzmény: Rockrider (43988)
Rockrider Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43988

Azért a Real Steel H5 postával tizennyolcért, Delica harmincezer fölött, az nem éppen párezres különbeség.

Előzmény: komesz2 (43987)
komesz2 Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43987

En biztosan nem farigcsalnam a pengehátat. :) akkor pár plusz ezresért inkább egy spy delica, vagy egy Buck vantage pro mini. ha valaki nem tart a rugós nyitasrasegitestol, akkor a kershaw leek, vagy crkt heiho lehet frankó legal EDC-re. 30 k körül pedig pl. Bencmade mini griptillian. A hd felhasználásra amúgy is felejtősek a folderek, aki durvulni akar, az legal kis fixet hordjon, pl. Fallkniven wm1-et.

Előzmény: Rockrider (43983)
Törölt nick Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43986

Valami ilyesmi kéne nekem is, csak a kis kezembe 100 mm markolat hosszal.

Előzmény: Rockrider (43983)
komesz2 Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43985

Mármint hordásra.

Előzmény: komesz2 (43984)
komesz2 Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43984

Sajnos nagy baromságot mondott az ismerősöd. :) "rugó" pl. A hagyományos kezmuves magyar zsebkesekeben is van. Akkor az is rugós kés?! A rugós nyitásrasegítesu kés un. semi-automatic, pont azért lett kitalálva, hogy olyan helyeken is lehessen hordani, ahol a hagyományos rugós (értsd: automata) kések tiltottak.Rendőrök általában a legtajekozatlanabbak, a legtobbnél az A4-es papírlap is kkve. ebbol kovetketően simán elveszik a full legal keseket + feljelentenek. Természetesen aztán bebukik az ugy, de csomó macera, amíg vusszaszerzed a kesed. Tanulság: drága kesekez otthon gyujtibe, hordas rá olcsó igaslovat.

Előzmény: Rahar (43979)
Rockrider Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43983

Hihetetlen gyors nyitású és nem rásegítéses, hanem golyóscsapágyazott flipperes zsebés, jó acéllal, kis hozzáértéssel könnyen legálissá alakítható, igen jó árban.

 

http://www.bladeshop.hu/www-bladeshop-hu/eshop/0/0/5/2358-Real-Steel-H5-Black

Előzmény: Rahar (43979)
Rockrider Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43982

Szinte mindenkit felsoroltál. :-)

Egyenlőre nincs Szankovits bicskám, de a minősége, és a szegecsekkel díszített dió markolat egyedisége, az acél baknikkal nagyon megfogott. 

Előzmény: Takanohana32 (43970)
H_G Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43981

Pedig rosszul tudja, a rásegítéses nem = rugós kés. (Pláne nem automata, ilyen kategóriát nem ismer a törvény.) A rugós késeket a rugó nyitja, folyamatosan nyitni próbálja és az ember csak engedélyezi egy gombnyomással. A rásegítésest aktívan kell kinyitni és a rugója nélkül is kinyílna ugyanattól a mozdulattól.

 

Előzmény: Rahar (43979)
...slr... Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43980

Zsebben elférős legális méretű, nagyon gyorsan nyitható egykezes szerszámkésnek CRKT M16-01S-t használok. Ez egy acél markolatú bicska, nem liner lock-os, hanem framelock-os. Ez azt jelenti, hogy a markolatpanel teljes vastagsága beáll a penge útjába, hogy megakadályozza a becsukódást. Igen masszív.

 

Kifejezetten egy hétköznapi vágási feladatokra készült kés, nincs a pengéjén fogazott rész, hagyományos, szimmetrikus spearpoint hegye van. A nyitásával eleinte megkínlódtam, de miután eltaláltam a mozdulatot, egyetlen pöckölésre észrevehetetlenül rövid idő alatt kinyílik a penge, és úgy is marad. A másik, amit meg kellett tanulnom, az a linerlock-nál nagyobb erőt követelő framelock, itt a becsukáshoz egy vastag acél markolatanyagot kell kivenni a penge útjából. Mondjuk amikor elkezdtem használni, akkor még elég rokkant voltam, kis erőfeszítés is fájdalmas volt, de ma már észre sem veszem, szinte magától nyílik-csukódik, pedig nincs benne aktív nyításkönnyítés. Egyszerűen a dinamikát és a súrlódás fajtáit nagyon jól ismerte az, aki ezt a bicskát megtervezte. Nyitásnál és csukásnál is van egy kisebb ellenállás a megfelelő helyen, az energia gyakorlatilag az ujjadban gyűlik, és amikor a kis golyó elenged, akkor már egy nagyobb kezdő erővel tudod leküzdeni a súrlódást. Ez után még meg kell tanulni azt, hogy az ujjad hegyével még egy kicsit tovább tudd gyorsítani a pengét, és kb. 30 fokos nyitási szög után már a saját lendülete továbbviszi nyitott, lockolt állapotba. 

 

Nem egy nagy presztízsű szerszám, de nálam a gyakorlatban nagyon használhatónak bizonyult. A penge méretéhez képest nagyon kicsi az összecsukott mérete. A nyitást könnyítő fül már a zsebben könnyen kitapintható, gyakorlatilag mire kiér a zsebből, már nyitva van. Főleg olyankor használom, ha létrán állva kell dolgozni valamit késsel, gyorsan és biztonságosan lehet elővenni és el is tenni. Az a fül pedig, amivel a nyitást indítom, nyitott állapotban megakadályozza, hogy a kezem rácsússzon az élre.

Előzmény: Rahar (43979)
Rahar Creative Commons License 2015.07.17 0 0 43979

Köszönöm az ajánlatodat. A rugó rásegítéses eszköz számomra nem jó. Beszéltem rendőr ismerőssel, aki még a kollégáit is megkérdezte, mindegy hogy csak rugó rásegítéses vagy egyszerűen rugós kés, a törvény előírása szerint rugós kést egyáltalán nem lehet közterületen, nyilvános helyen hordani, viselni. A rásegítéses megoldásban (ha jól tudom, akkor automata késnek nevezik) is van rugó, tehát rugós késnek számít, mindegy hogy nem gombnyomásra nyílik.

Nem vitaindítónak szánom, én személy szerint örülnék, ha lehetne hordani, nem akarok vitatkozni senkivel, rendőrrel meg főleg nem :)

Valamint az ajánlott kés pengehossza 8 cm felett van.

Emiatt én inkább az emerson-féle nyitási megoldásban gondolkodok, de ha van valaki, aki tud hatékonyabb megoldást, ami legális, akkor szívesen meghallgatnám, elolvasnám. 

Előzmény: H_G (43977)
vigh64 Creative Commons License 2015.07.16 0 0 43978

Igen! Ez egy nagyon jó bicsak nekem is ,nagyon szeretem!

Előzmény: H_G (43977)
H_G Creative Commons License 2015.07.16 0 0 43977

Rugórásegítéses Kershaw-t vegyél, azokat is rendkívül gyorsan ki lehet nyitni és elég univerzálisan használhatók, meg józan megjelenésűek is. Pl.

 

http://www.acelfullank.hu/Kershaw_Knockout

 

Előzmény: Rahar (43972)
...slr... Creative Commons License 2015.07.16 -1 0 43976

Csak apropó volt a hozzászólásod, elnézést, ha sértő voltam. 

Előzmény: Takanohana32 (43974)
florg Creative Commons License 2015.07.16 0 1 43975

Ha van egy termékem, amit el akarok adni, annak az árát én határozom meg. Egy bármilyen termék annyiba kerül, amennyit az alkotója szerint ér, és amennyit megadnak érte. Mindegy, hogy milyen vásárlóréteg, lényeg, hogy legyen. És nem mondhatjuk semmire, hogy drága, maximum annyit, hogy nekem nem éri meg, vagy nincs rá annyi pénzem. Azt ugyanis csak és kizárólag a készítő tudja, hogy mekkora ráfordítással, tanulással stb., azaz láthatatlan költséggel jár egy termék, és mennyiért éri meg neki eladni. 

 

Pont olyan dolog ez, mint amikor fölháborodnak a zenészeken, hogy egy óra muzsikálásért elkérnek x összeget. Csak azt szokták elfelejteni, hogy ahhoz, hogy az az egy óra szórakoztató legyen a hallgatóságnak (és ne szenvedés), a muzsikus évtizedekig tanult, rettentő pénzeket költött tanárra, hangszerre, és naponta sok órát gyakorol pályafutása végéig, hogy a színvonalat tartani tudja, valamint bizonytalanságban él, hiszen nagy a konkurencia, valamint folyamatosan függ a fellépés a gazdasági helyzettől, divattól stb. 

 

Valószínűleg el tudnék készíteni egy bicskát, képzettségem megvan hozzá. De mire azt a minőséget elérném, ami megüti a szintet, ahhoz annyit kéne tanulnom és gyakorolnom, amennyit nem akarok, mert ha akartam volna, már akkor megteszem, amikor fémművességet tanultam. Viszont amikor van pénzem, hajlandó vagyok egy kézműves alkotásért annyit fizetni, amennyire a mester (vagy művész) azt tartja. Soha nem gondoltam, hogy egy készítővel elkezdjek alkudozni, vagy vitatni kezdjem az árat, amire tartja a munkáját.

Ezzel szemben a tömeggyártott gyári késekre igen gyakran sajnálom kiadni a néha valóban horribilis összegeket.

Takanohana32 Creative Commons License 2015.07.16 0 0 43974

ezt most az én hsz-emre írtad?

 

nem írtam turistát sehol, semmilyen felhanggal. célcsoportot írtam, ami jelen esetben a külföldi vendégeket takarja, akik ajándékot, emléket vesznek otthonra, és a kékfestő terítő, a matyóhímzett blúz és a pálinkás butykos mellett a magyar bicskát is veszik.

 

nyilván van, aki direkt a Szankovits bicskákat keresve megy Szentendrére, de a nála vásárlók nagy része az előző csoport. Akiket ezért nem nézek le, a mesternek pedig gratulálok, hogy remek kézműves termékeket tud kínálni a hozzáértőknek, ugyanakkor pénzt is keres.  

Előzmény: ...slr... (43971)
Ubul02 Creative Commons License 2015.07.16 0 0 43973

Ha valaki becsapja a turistát - az nem a turistát minősíti. Egyébként bizonyos időpontokban adott helyeken mindenki turista, aki pejoratívan emlegeti őket, magát értékeli így.

Viszont sajnos - nem Szankovitsra gondolva -mindnyájan hallottunk olvastunk már megvezetett turistákról. (Azért vegyük figyelembe, hogy szeretünk új, ismeretlen helyekre látogatni, és nem biztos, hogy adott nép, adott kultúra minden vonatkozásával tisztában vagyunk.) 

Előzmény: ...slr... (43971)
Rahar Creative Commons License 2015.07.16 0 0 43972

Már elég régóta tervezek vásárolni egy zsebkést napi használatra (a vágóél hossza nem akarom, hogy 8 cm-t meghaladja). Utánanézés után nekem úgy tűnik, hogy az emerson-féle nyitási mód a leghatékonyabb egykezes használat esetén, de ha valakinek más véleménye van ezzel kapcsolatban, kérem írja már le. Részben taktikainak nevezett kést szeretnék, még ha nehezebb is vele hagymát szelni.

Ezt néztem ki: Spyderco Delica (http://kesportal.hu/2010/08/05/spyderco-wave-ek-avagy-a-villamgyorsan-nyilo-pokok-esete/)

Van valakinek tapasztalata vele? Illetve milyen egyéb hasonló alternatív megoldásban lenne érdemes gondolkodni.

Ami zavar a Delicában, hogy a penge lehetne egy kicsit hosszabb. Néztem kifejezetten Emerson késeket, de azokat már drágának tartom (200 dollár feletti árak).

Esetleg egy késmesterrel készíttetni egy hasonlót? 

Nyitott vagyok mindenféle konstruktív ötletre meglátásra.

...slr... Creative Commons License 2015.07.16 0 1 43971

Elég pejoratív felhanggal emlegetődik itt "a turista". Mintha egy alacsonyabbrendű fajról lenne szó, ami nem is érti a pénz értékét, és a bicskákhoz sem érthet, csak az a feladata, hogy szórja a pénzt bambán és számolatlanul. Mintha az fel sem merülne senkiben, hogy a bamba turista látott már bicskát, tudja hogy mit vesz, netán pont azért turistáskodik oda.

 

Kevésbé haragszom arra a késesre, aki elkéri a terméke árát, mint arra a népre, amelyik hagyja, hogy megalázó fizetésekkel szúrják ki a szemét, és inkább másokat is megszól, akik mernek tisztában lenni értékükkel. Emiatt az össznépi mentalitás miatt nincs Kocsis bicska: darabokra szedné az itteni úri közönség, ha el merné kérni a munkái reális értékét. Legalábbis én ezt következtettem ki a közleményeiből, bocsánat ha tévesen.

Előzmény: Takanohana32 (43970)
Takanohana32 Creative Commons License 2015.07.16 0 0 43970

Elég sok magyar mestertől vannak hagyományos bicskáim, de a válasz a kérdésedre (ahogy már többször elhangzott) Kocsis Feri. Két bicskám van tőle, és egyiket sem kiválasztottam a sok közül, mindkettőt rendeltem és mindkettő bőven 100%-os.

 

De ha van rá mód, (mint pl Szankovitsnál), hogy válogass a kések között, akkor Révész, Berényi, Nagy Zoltán, Varga Tamás, Csigi András egyikük bicskája sem okozott csalódást. Az áruk meg messze a szentendrei ár alatt van.

 

De mondom még egyszer: ezzel nem minősítem Szankovitsékat, ők megtalálták azt a célcsoportot, akik relative drágán is megveszik a bicskákat.

Előzmény: Rockrider (43953)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!