Keresés

Részletes keresés

márnempipás Creative Commons License 2006.02.10 0 0 757
Köszönöm.

Hogy is csinálod ezt az És-es keresést?
Előzmény: Napsütötte sáv (756)
Napsütötte sáv Creative Commons License 2006.02.10 0 0 756

A fenntartva biztos jó - én amúgy úgy szoktam keresni, hogy kipróbálom a pár változatot a Google keresését használva, de "a közönség segítségét" csak az ÉS oldaláról kérem. Jelen esetben:

 

site:www.es.hu fenntartva - 43 500

site:www.es.hu fenttartva - 0

site:www.es.hu fenttartva - 0

Előzmény: márnempipás (755)
márnempipás Creative Commons License 2006.02.10 0 0 755
Sziasztok!

Nem tudjuk eldönteni melyik írásmós helyes, segitsetek!
Google Hejesírás az alábbi találatokat adta.

fentartva (226 000 találat)
fenntartva (3 140 000 találat)
fenttartva (44 700 találat)

a találatok számát tekintve a "fenntartva" nyert, de azért még bizonytalanok maradtunk.
"Minden jog fenntartva" helyes?

Ismertek online helyesírási szótárt a neten?

Várom a válaszokat.
Laja73 Creative Commons License 2006.02.10 0 0 754
Sziasztok!
Emailben vagy 'laza' vagyok (semmi megszólítás), vagy tartom magam a szabályokhoz (felkiáltójel, nagybetű). De köszönöm az információt, hogy nem feltétlenül nyugatmajmolás a vesszőzés; lehet, hogy mégiscsak használom akkor.
Laja
Napsütötte sáv Creative Commons License 2006.02.10 0 0 753
Én magam elhaljlásnak véltem jó darabig, de aztán észrevettem hogy sokan így kezdik a nekem (és feltehetően másoknak is) írt emaileket. Szóval egy létező jelenséggel állunk szemben, mi kell ennél több? :-)
Előzmény: heggab (752)
heggab Creative Commons License 2006.02.09 0 0 752

Kedves LvT,

 

köszönöm a választ.

Kérdésem alapvetően az elektronikus írásbeli kommunikációra vonatkozott (e-mail :), válaszodat pedig engedd meg úgy értelmeznem, hogy az e-mail a hagyományos papíralapú levelezésnél kötetlenebb forma, és így ott tágabb körben használható a vesszős megszólítás.

 

üdv,

heggab

Előzmény: LvT (747)
mj3 Creative Commons License 2006.02.09 0 0 751
Köszönöm!:-))
Előzmény: LvT (750)
LvT Creative Commons License 2006.02.09 0 0 750
Előzmény: mj3 (748)
mj3 Creative Commons License 2006.02.09 0 0 749
Nem tudom, miért, de lemaradt az elejéről egy középre zárt Sziasztok!
Előzmény: mj3 (748)
mj3 Creative Commons License 2006.02.09 0 0 748

 

Osiris Helyesírás? Mi az?

 

Sziasztok!

Előzmény: LvT (747)
LvT Creative Commons License 2006.02.09 0 0 747
Kedves heggab!

Az Osiris Helyesírás erről: "A levélbeli megszólításokat felkiáltójellel zárjuk le. Magánlevelekben lehetséges a megszólítások vesszővel való tagolása is. Ilyenkor a megszólítást nem szokás középre helyezni, és a megszólítás utáni első mondat kisbetűvel kezdődik. Ez a forma különösen az e-mailekben gyakori".

Vagyis koránt nem mindegy, kinek írsz. Olyan ez, mint az öltözködés: operába nem megyünk farmerben, diszkóba pedig szmokingban.
Előzmény: heggab (746)
heggab Creative Commons License 2006.02.09 0 0 746

Kedves Mindenki,

 

egy kérdésem lenne. Magyar nyelvű levelekben helytelen a megszólítás, utána vessző, majd kisbetűs mondatfolytatás? (Mint ahogy most elkövettem, angolosan.) Kötelező ez a felkiátójeles kezdés? Nekem csöppet erőszakosnak tűnik, én nem szeretem. Választhatok vagy sem?

Mad árka Creative Commons License 2006.02.09 0 0 745
:-)) (No, nem offolok tovább, jók legyetek, de egy vigyorit be kellett még küldenem.)
Előzmény: rumci (744)
rumci Creative Commons License 2006.02.08 0 0 744
Hú, nehéz volt. Nem tudtam, hogy be kellett azonosítani. A hozzászólásodból azt hittem, tudod, hogy azonos vagyok velem. A gratot köszi, továbbítom safi95-nek is. ;-))
Előzmény: Napsütötte sáv (743)
Napsütötte sáv Creative Commons License 2006.02.08 0 0 743
Na most akkor beazonosítottalak! :-)) Amúgy meg grat.
Előzmény: rumci (735)
rumci Creative Commons License 2006.02.08 0 0 742
Hát persze. Ami -- a Gangesz emlegetése révén -- bizonyság az indofinn vagy finnoind nyelvrokonságra.
Előzmény: Mad árka (741)
Mad árka Creative Commons License 2006.02.08 0 0 741
Hű!

És mindezt a Kalevala szövegével? :-)
Előzmény: rumci (740)
rumci Creative Commons License 2006.02.08 0 0 740
Vagy daktilizálva:
Jöttem a Gangesz partjairól, s ott
álmodozék én Mály Gerőn.
Hős szivem egy nagy kerti virág, s fí-
nom remegések a férfierőm.

Esetleg anapesztizálva:
Most jöttem a Gangesz partjairól,
s ott álmodozék én Mály Gerőn.
Héroszszivem egy nagy kerti virág,
s fínom remegések a férfierőm.

Már csak azt kéne megtudni, hogy a Herz-féle szalámiban valóban sűrűbb-e a show.
Előzmény: rumci (739)
rumci Creative Commons License 2006.02.08 0 0 739
Ahogy a nagy költő is írja:
„Jöttem a Gangesz partjairól,
Hol álmodoztam Mály Gerőn.”
Előzmény: rumci (738)
rumci Creative Commons License 2006.02.08 0 0 738
„A Mály mint tulajdonnév nagy betűvel írandó.”
Viszont (legalábbis személynévként) [máli], esetleg [máji] alakban ejtendő, így akkor rosszul toldalékoltam volna, ami már nem helyesírási kérdés. Mindenesetre Mály Gerő neve szép choriambus.
Előzmény: Mad árka (736)
Mad árka Creative Commons License 2006.02.08 0 0 737
(S mindez csak azért van így, mert nekem még nem volt tőkém megvenni azt a bizonyos Osiris-kiadványt - sok más mellett... :-( Hüpp. Annyi mindent meg szeretnék venni ebben a műfajban, de egyszerűen százezrek is kevesek lennének rá.)
Előzmény: Mad árka (736)
Mad árka Creative Commons License 2006.02.08 0 0 736
A Mály mint tulajdonnév nagy betűvel írandó. Örülök, hogy segíthettem. ;-))
Felmerült még bennem, hogy esetleg birtokosként van Hozzád szerencsénk, s esetleg a birtokodra utalsz. Megnéztem hát a Földrajzi nevek etimológiai szótárában, de itt "csak" Mályi van, viszont ez utal a mál-ra, amely, ha jól látom, 'déli hegyoldal' jelentésű. A Farkasmálynál hasonlóan, ez szintén a mál-mályból jött. Lehet, hogy valójában a hegyoldalad hízik? :-)
Előzmény: rumci (735)
rumci Creative Commons License 2006.02.08 0 0 735
Köszi, hízik a mályam. (Na, ebben hol a hiba? :-)) ) Ha bármi javítandót találsz (ez persze mindenkire érvényes), mondjad bátran!
Előzmény: Napsütötte sáv (734)
Napsütötte sáv Creative Commons License 2006.02.08 0 0 734

„Nem inkább a kókányol az alapige?”
Dehogynem! Épp ezért annak a jelentésszerkezetét is bemásoltam az ÚMTsz.-ból.

 

Bocsánat, ezt elnéztem. Talán a "kókányozás, kókázás"-ból arra következtettem, hogy alapigének a kókányoz/kókál szolgált. Meg persze hiányoltam a "gányolni" jelentést.

 

Hogy kicsit ON topic is legyek: pár napja ott lapul a polcomon az Orisis Helyesírás, nagy élvezettel olvasom, kezemben ceruzával. Pl. meg tudom állapítani, hogy a pár hozzászólással lentebbi "fijúk" írásmód a hiátustöltő j leírása miatt hibás. :-) Ha majd kiolvastam, akkor behozom ide a munkahelyre, úgyis csak itt van net, csak itt írok.

Előzmény: rumci (733)
rumci Creative Commons License 2006.02.08 0 0 733
„Nem inkább a kókányol az alapige?”
Dehogynem! Épp ezért annak a jelentésszerkezetét is bemásoltam az ÚMTsz.-ból.

A Székely szótárral vigyázni kell, filológiailag nem különösebben megbízható. (Szemben a példás ÚMTsz.-ral.) Egyébként Sántha is azt írja az előszavában, hogy az általa adott/gyűjtött értelmezés után azt jelöli, előfordul-e valamelyik (általa vizsgált) szótárban. Tehát ez a szócikk nem úgy olvasandó, hogy az ÚMTsz. azt mondja, hogy ’összetákol’, hanem úgy, hogy szerinte ’összetákol’ a jelentés, és a kókányol szó megtalálható az ÚMTsz.-ban.
Előzmény: Napsütötte sáv (732)
Napsütötte sáv Creative Commons License 2006.02.08 0 0 732

Nem inkább a kókányol az alapige?

 

http://szekelymagyar.transindex.ro/?betu=k

 

kókányol - összetákol ÚMTsz. Általános népi szó.

 

Én is ilyen értelemben ismerem. Illetve talán a gányol ráhatásaként kicsit módosult jelentésben, de ez már talán csak az én saját népietimológiám. Talán nem. :-)

Előzmény: rumci (731)
rumci Creative Commons License 2006.02.05 0 0 731
Nyelvjárási szó lévén értelmező szótárakban nem fordul elő, az Új magyar tájszótár azonban ezt írja (egy Somogy és egy Tolna megyei adattal): gyermekek húsvéti játéka, melyben a hímes tojásokból kettőt-kettőt összeütnek, s az veszít, akié eltörik; kókányozás, kókázás.
Mivel az alapige jelentése tágabb, annak a jelentésszerkezetét is idemásolom:
1. ts üt, ver | a. ts ütöget. 2. ts <diót> lever; kókáz. 3. tn <húsvéti tojásokból> kettőt-kettőt összeüt. 4. ts bosszant, bánt.
Előzmény: bazsC20NE (730)
bazsC20NE Creative Commons License 2006.02.05 0 0 730

fijúk, lányok!

hatalmas kérésem lenne! jelenleg a munkahelyemen szenvedek és nincs a közelemben értelmező szótár, viszont szükségem lenne egy szó jelentésére

kókányolás

pontosan kéne, hogy mi szerepel mellette

kérek valakit, pötyögje be nekem!

köszönöm!

mj3 Creative Commons License 2006.01.23 0 0 729

Upsz, most látom, hogy neked van igazad!

Bocsánat, bocsánat, bocsánat!!!!!!!!!!

(Nagyon szégyellem magam.)

Előzmény: Kis Ádám (727)
mj3 Creative Commons License 2006.01.23 0 0 728

Kedves Ádám!

Csak azt akartam ajánlani, hogy fogalmazza át.

Az ez előtti válaszomban megadtam a helyes írásmódot.

Szia!:-)))

Előzmény: Kis Ádám (727)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!