Keresés

Részletes keresés

RAMBO Creative Commons License 2013.12.27 0 0 15774

Szerintem jó megoldás a rövidcsap, én más cimbinél is ezt láttam, aztán Szászi Endrénél is ezt láttam. Tény, hogy hosszabb tenyésziddő kell neki kb. két héttel. De forró nyarakon ez ugye nagyon nem baj. A karban pedig sok tápanyag raktározódik, és - évek alatt - ez NAGYON megérződik a boron. De nálam kellett neki 3 év, mire az agyonterhelt Guyot után újra értékelhető (nem vízízű) termést hozott. 

Előzmény: kovás zoli (15765)
jacsoj Creative Commons License 2013.12.27 0 0 15773

Fajtától függően fakadnak a rügyek: Pl. a Pölöskei már márc közepén lében van, a Bianca, és a Moldova április közepén indul.

 

Rövidcsappal nem biztos, hogy jobban kézben lehet tartani a tőkét, mert alulterhelve sok fattyúhajtást hoz a tőke. Fajtátol függően kell metszeni, de szerintem sokkal jobb a két felé elhajlított, és lekötözött vessző, akárhány rügyre is van metszve.

 

Kordonkart nem kell tartani, mert akkor nagy a csábítás a rövid és hosszúcsapos metszésre, ami bizonytalan terhelést tesz lehetővé. Megfelelő rügyterheléssel mindig lesz leköthető 5-7 szemes vessző, amit termés után le kell váltani.

Előzmény: medveger (15768)
jacsoj Creative Commons License 2013.12.27 0 0 15772

Lehet rövidcsapra metszeni.

Két szemre is lehet metszeni.

Jó lesz a termés? Talán jó, talán nem.

 

A szőlőművelésben vannak ökölszabályok, amit ajánlatos betartani, és megfelelő tapasztalat alapján finomítani.

1: A körülmények (éghajlat, fekvés, talaj, csapadék, trágyázás, művelésmód, fajta, stb) figyelembe vételével lehet alkalmazni a négyzetméterenkénti rügyterhelés elvét, alapból 5-7 rügy/m 2

 

2: Fajtajellemző, hogy az alsó rügyek termékenyek-e, illetve mekkora a fürtnagyság. Van olyan szőlő, aminek a fürtje 20-50 dkg, és van olyan ami 5-10 dkg. Egy tőkén 2 kg szőlő bőven elég a minőséghez, 1 kg még jobb.

Az olaszrizling kisfürtű, tehát több szemet kell hagyni, de ajánlatos hosszabb vesszőn. 

 

Előzmény: kovás zoli (15765)
kess__ Creative Commons License 2013.12.27 0 0 15771

(alsóbb szintek = sík terület)

Előzmény: kess__ (15770)
kess__ Creative Commons License 2013.12.27 0 0 15770

Ami a minimumokat illeti, elég kényelmes éven vagyunk túl. A Tokaji-hegy 200-250m-es magasságában mért legalacsonyabb hőmérséklet 2013-ban -8°C volt. (2013.01.13.), és az alsóbb szintek is -13 környékén maradtak.

-----

Egy kis off még:

A nyáron összevetettem az idei év egy hosszabb időszakában mért tokaji (250m) minimumokat Olaszország Milánó-Malpensa (hivatalos): http://gallery.site.hu/d/23074761-1/2013_05_01_-_2013_08_12__-_Tokaj_250m_vs_Milano_-_Tmin.png és Róma két (hivatalos) állomásának minimumaival: http://gallery.site.hu/d/23074758-1/2013_05_01_-_2013_08_12__-_Tokaj_250m_vs_Roma_-_Tmin.png

 

juhosttt Creative Commons License 2013.12.27 0 0 15769

A késő fagyok alatt a tavaszi végén, (fagyos szentek) előforduló fagyokat érted? Nekünk néhány éve a fagyos szentekkor a talajfelett 40cm-ig minden lefagyott. Akkor már hosszú csapra metszettem a fej művelésű tőkéket, és az alsó megpattant rügyek lefagytak, a felsők meg nem. Akkor kezdtem el a magasabb művelés módok iránt érdeklődni. Egy tőkén kipróbálom az alacsony kordont is és meglájuk melyiknél maradok, bár inkább a guyot felé hajlok személy szerint.

Előzmény: medveger (15768)
medveger Creative Commons License 2013.12.27 0 0 15768

Írásom nincs róla.

Ami saját tapasztalat (is):

- a kordonkaron elhelyezkedő rövidcsapos rügyek később fakadnak, mint a szálvesszős (ergo szálvesszőnél hosszabb a tenyészidő, viszont a késői fagyok gondot okozhatnak)

- a rövidcsappal sokkal jobban kézben tudod tartani a hajtások számát (ergo a hajtásválogatást gyakorlatilag ki lehet hagyni, később is kevesebb fattyúhajtás jelenik meg, kevesebb zöldmunkát igényel)

 

Amit idén tanultam mesteremtől:

- a kordonkar nagy veszélye, hogy mikor elöregszik, nehéz leváltani (egy elöregedett kordonkar előfordul, hogy már csak a végein hajt - ezt levághatod, de akkor egy év termés azon a tőkén kimarad)

Előzmény: juhosttt (15767)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.27 0 0 15767

Erről nincs véletlenül elérhető írásod? Én most a guyot-ot akarom kipróbálni, de szívesen olvasnék gyakorlati tapasztalatokat is! Köszi!

Előzmény: medveger (15766)
medveger Creative Commons License 2013.12.27 0 0 15766

Tudtommal Balogh Zoliék meg Rambo is így metszi... :-)
Tibor (SAP) számos előnyét fel tudja sorolni az ernyő/guyot/szálvesszős metszéssel szemben (pl. lassabb, egyenletesebb érés), de a helyi adottságoktól függ, hogy melyik a jobb. (Volt erről egy hosszú levelezésem Zolival, s abban maradtunk, hogy ki kell próbálni mindkettőt - nálam Zalában valószínűleg a (fél)szálvessző lesz a nyerő, mert szükségem van arra a kis előnyre, amit a (fél)szálvesszős metszésnél produkál a szőlő fakadáskor, ugyanakkor nem kell tartanom az áprilisi fagyoktól. Fagyzugos helyen például biztos inkább rövidcsappal próbálkoznék. Meg olyan helyen is - mint a Somló, - ahol nem rezeg a léc, hogy meglesz-e ősszel a cukorfok. :-) )
Rambo meg azt írta korábban, hogy a kordonkarban eltárolt tápanyagok miatt zamatosabb lesz a bor...

Előzmény: kovás zoli (15765)
kovás zoli Creative Commons License 2013.12.26 0 0 15765

Sziasztok

Mindenkinek kellemes Karit utolag is.

Már a tavaszi metszésre készülök fejben.Szerintetek az olaszrizlinget lehet rövidcsapos váltometszésel metszeni??Két szemre akarom metszeni a karon a veszöket.Lehet ezt igy szerintetek?Jo lesz a termés??Köszi a válaszokat elöre is

Falusi1 Creative Commons License 2013.12.24 0 0 15764

Boldog Karácsonyt Mindenkinek!

BZoltan Creative Commons License 2013.12.20 0 0 15763

Koncentrálj arra, hogy legyen származásid a szőlőről és hogy kapjál rá forgalombahozatali engedéyt. A több az csak rajtad múlik.

 

A telepítési joggal kapcsolatos csikicsuki pont ugyanígy meg mindenhol máshol. Én is most vettem egy harmad hektárt a Somlón ami gyümölcsösnek van bejegyezve. Le kell futni a kötelező köröket és hajrá.

Előzmény: juhosttt (15762)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.20 0 0 15762

Na az a harci helyzet hogy:

 

Lehet borszőlőt és bort csinálni kataszteri rendszeren kívül, de:

- nem lehet földrajzi helyiséget feltüntetni hivatalosan.

- meg kell venni egy kataszteri rendszerből újra telepítési jogot. Vegyük pl tokajt. Ott szerezni kell mondjuk 1 ha telepítési jogot. Ezután jönnek a kérelmek és stb, hogy itt termelhessek.

Na ha megvan minden, akkor jöhet a bor forgalmazása. A gond itt a legnagyobban az, hogy ezek a borok a 3-500 ft-os noname kategóriás borok... Emiatt még át kell gondolni, hogy csak kataszteri helyen lehet minőségi bort készíteni, vagy lehet máshol is más karakterekkel. Továbbá megint elmondom, ha úgy állunk hozzá hogy nem lehet, akkor nem fog menni.

Továbbá azért mert egy talaj nem kötött, agyagos termőföld, még nem feltétlenül silány... Persze itt is van gyengébb és jobb is... De megfelelő műveléssel  megfelelő hozzá állással itt is lehet jó bort csinálni. 

Előzmény: RAMBO (15759)
barkócza Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15761

Elég csak Maurer Oszkár Kadarka 1880-át emlegetni.

Előzmény: medveger (15751)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15760

Nem vergődök, (vagy ha úgy tűnik elnézést).

Mint mondtam itt fényévekkel előrébb van maga a termelés, mint ha valahova messze kellene menni. Itt minden eszköz adott. Itt hever parlagon több ha föld. Ennek az ára is olcsóbb mint pl tokajban egy darabka (mert tokaj van hozzám közel, ami kb 100 km-t jelent)
Egy próbát meg éppen megér, ha elutasítják akkor marad a háznál való eladás. Ha sikerül akkor örülök. Ha meg se próbálom akkor tutira elkönyvelhetem, hogy nem sikerül. Nem vagyok politikus, de pl fiatal gazda lehetek, ami eleve talán jelent valamennyi előnyt. (támogatásnál tutira jelent)

 

Na majd megírom ha változás van. Egyelőre még tanulok és gyűjtögetek, de tekintettel hogy elméletileg van rá esélyem csinálni, így már van miért küzdeni.

Előzmény: RAMBO (15759)
RAMBO Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15759

Nem hinném, hogy kedvezőbb szabályokban reménykedhetsz. Szerintem ostobaság is ezt várni.

 

A területet a kataszteri besorolás szerint osztályozni kell, és HA MEGFELELŐ, akkor besorolják. De abban ne reménykedj, ha nem vagy politikus, hogy átsorolják a szántódat szőlőnek egy negyedosztályú terület esetén. Semmi értelme nem lenne. Azonkívül a vizsgálatok meg minden egyéb nem kevés pénzbe kerül. Állatira nem értem, miért nem veszel szőlőt ott, ahol már eleve lehet termelni. Ez az egész vergődés szerintem teljesen felesleges. 

Előzmény: juhosttt (15758)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15758

Hát remélem hogy mire odakerül a sor, hogy én telepítsek, addigra már a jogszabályok is kedvezőbbek lesznek, és nem kell 100 helyen 1000 embernek megfelelni.

Ezt azért mondom, mert ahhoz hogy kataszteri rendszeren kívül termeljek forgalmazható bort, kell az adott hegyközség ajánlása (akihez mi tartozunk).

 

Na már most ez az ajánlás mi alapján megy? Felmérik személyesen a területet, pofára, a készített bor alapján, vagy pénz alapján? Mert ha mondjuk az ajánlatuk elutasító akkor esélytelen... De mely dolgoknak kell megfelelni, hogy az ajánlás sikeres legyen? Gondolom ez nem sokakat érint itt a fórumon, mert azért a többség mind "jó helyre" született bor szempontjából, de minden infó jól jön! :)

Előzmény: medveger (15757)
medveger Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15757

Inkább ezeket olvasd: :-)

http://borravalo.hu/2011/07/04/a-duna-borregio-kincsei/

ez is link (csak a szerkesztő beszúr helyette valami nekemnemtetsziket)


http://borravalo.hu/2013/04/15/maurer-szeremi-kadarka-siller-2012/

Némelyik régi cikk (hű, akár 3-4 éves is!), de látszik belőle (ami egyébként sokszor sokféleképpen elhangzott már ezen a fórumon, és érdemben senki nem is vitatta), hogy lehet jó bort csinálni az Alföldön!

Hajrá!

Előzmény: juhosttt (15756)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15756

Hát én a sok noname borról szűrtem ezt le:

http://bor.mandiner.hu/cikk/20120418_olcson_rosszat

 

 

Aztán itt egy másik cikk:

http://bor.mandiner.hu/cikk/20131208_font_mar_nem_neznek_ferde_szemmel_az_alfoldre#comment119137

 

Remélem, hogy csak pont rossz termelők rossz évjáratáról van szó és nem az egész alföldi régió ilyen pocsék... Na majd pár év múlva meglássuk mire jutottam itt a nyírségben. Még sokat kell tanulni, de azért valamikor el kell kezdeni.

 

 

Előzmény: Törölt nick (15754)
g.anti56 Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15755

Sz evasztok ,

Szerintem a sik vidéki borok is vannak olyan jók mint bár melyik részen előálított bor, csak minden termő helynek más a jellege más a karaktere.

Törölt nick Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15754

"Bár olvastam ilyen alföldi noname borászatokat és szinte egytől egyig csak ihatatlan löttyként jellemzik őket...

Mindegy, hol olvastad, nyugodtan ki merem jelenteni, hogy a szerzője, aki ilyent állít, HÜLYE.

 

Előzmény: juhosttt (15753)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15753

Én senkit nem tartok hülyének. Mind a hegyi mind a sík vidéki borászokat tisztelem. Az e-mail címed valós? úgy ránézésre sztem hiányos, de azért próba alapon írtam.

Előzmény: Törölt nick (15752)
Törölt nick Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15752

Ne hallgass a hülyékre, engem kérdezz, ha az igazat akarod tudni. De csak magánban.

Előzmény: juhosttt (15750)
medveger Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15751

"Köpcös" Léder Zoltán is az Alföldön tevékenykedik, Rambo-nak hála, a technológiája is ismert. Sokat lehet belőle tanulni (és a borai is jók!).

 

Akit még érdemes lenne megnézned, hogy dolgozik, az szerintem Maurer Oszkár a Csongrádi borvidéken (csak épp a határ túloldalán, Hajdújárás, Szerbia). (Mondjuk ő a Szerémségben is művel szőlőt, de az Alföldön is van területe.)

Előzmény: juhosttt (15750)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15750

Köszönöm, de még sokat kell tanulnom! Elsőként néhány fajtát kellene jobban kiismerni, hogy itt mit tud és mivel érdemes tevékenykedni. Bár olvastam ilyen alföldi noname borászatokat és szinte egytől egyig csak ihatatlan löttyként jellemzik őket... Most vagy nem lehet itt jót csinálni, vagy gondolják olcsón eladják aztán akinek alkohol kell úgy is megissza...

Előzmény: gyfa50 (15749)
gyfa50 Creative Commons License 2013.12.19 0 0 15749

Hát akkor sok szerencsét és kitartást kívánok!

Előzmény: juhosttt (15748)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.18 0 0 15748

Na remek híreket kaptam, csak úgy felületesen is számolva 10-15 féle engedély kell, de van rá lehetőség! Bár szerencse is kell, mivel a hegyközési vezetők ajánlása is fontos. De legalább van rá egyáltalán lehetőségem. Ezek után már csak rajtam múlik mit sikerül összehozni...

Előzmény: medveger (15747)
medveger Creative Commons License 2013.12.14 0 0 15747
Előzmény: juhosttt (15746)
juhosttt Creative Commons License 2013.12.14 0 0 15746

Magát ezt a hegyközséget megnéztem, de mivel hozzám képest messze volt így hanyagoltam... De hol találtad meg, hogy mely települések tartoznak ide? :O :D

Nagyon köszönöm amúgy! Egy lépéssel előrébb vagyok hogy megtudjam van-e jövője a tervemimnek. :)

Előzmény: medveger (15744)
medveger Creative Commons License 2013.12.14 0 0 15745
Előzmény: medveger (15744)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!