Keresés

Részletes keresés

cinemazealot Creative Commons License 2009.09.22 0 0 5454
Szia, Pjotrkolja!

Köszönöm a szakszerű tájékoztatást. A kéményseprők tudnak a kéménynyílásról, ellenőrizték is már párszor, jól "meg is adóztatnak" érte. :)

Érdekes viszont, amit írsz a szűkítésről. Több helyen olvastam olyanról, hogy egy nagyobb kéménynyílású kandallóbetét füstcsövét beszűkítik a vékonyabb kémény átmérőjéhez. Azért mertem én is ezirányba elcsábulni, mert a 165-ról 150 mm-re történő szűkítést nem találtam olyan komoly mértékűnek, mint pl. 180-ról vagy 200-ról. Sajnos ilyenről is hallani.

Viszont szöget ütött a fejemben az, amit a bekötés és a kitorkollás távolságáról írtál. Bekötésnek azt nevezzük, ahol a füstcső becsatlakozik a kürtőbe (bemegy a falba)? Mert éppen azon törtem a fejem, hogy azt feljebb teszem, hogy a füstcső nagyobb magasságot tehessen meg még a lakás légterén belül (ezzel is melegítve azt). De ha ezzel csökkentem a kémény hatásfokát, talán meggondolom. Jelenleg ez a távolság valóban 6 méter körül lehet. De mi lesz, ha a bekötést feljebb viszem?

Válaszodat (válaszotokat) előre is köszönöm.
Előzmény: pjotrkolja (5453)
pjotrkolja Creative Commons License 2009.09.22 0 0 5453
T cinemazealot!
Először is az általad említett kandallóbetétnek DN165 a füstcsőcsonkja ... mivel szűkíteni vegyes tüzelésnél tilos, a 15x15 (ha ugyan végig annyi) kürtő szigorúan véve felejtős.
Mindezeket figyelmen kívül hagyva az ilyen füstcső kialakítás nem szabálytalan, bár nem túl szerencsés, javasolt egy könyökidomon át tisztítható összekötő rendszer kiépítése, esetleg egy 15-20°-os lejtéssel történő bekötés ...
Való igaz, a "hasznos kéménymagasság" igen fontos a kialakuló huzat szempontjából, a legoptimálisabb mégis a kürtőméret és magasság megfelelő arányának megtalálása. Esetedben a bekötés és a kitorkollás távolsága úgy 6 méter lehet, ami ilyen teljesítmény, mellett 15x15-ös kürtőmérettel és jól megválasztott légutánpótlás mellett elegendő is lehet.
Kérdés lehet továbbá, hogy a kémény használatban lévőként szerepel-e a kéményseprő szolgáltató nyilvántartásában, mert ha nem, előfordulhat, hogy mindenféle béléscsövezésekre akarnak majd rávenni.
Sok sikert!
Előzmény: cinemazealot (5451)
_Zsolesz_ Creative Commons License 2009.09.22 0 0 5452
Hello4

Én is erre gondoltam, csak előtte szeretném tisztázni, hogy milyen méretekkel (kémény jelenlegi tetejétől milyen magas lehet pl.), milyen formával (sima lapos, domború, hullámos, stb.) milyen lefogatást használnak a "gyári kivitelek" esetében; milyen anyagból (saválló?), stb..

Persze egy valamire való lakatos elvileg már csinált ilyet, de azért én is szeretnék előtte kicsit képbe jönni és nem bambán elfogadni valakinek csupán az ötletelgetését (mert a munka ugye kell, még ha tapasztalat nincs is az adott termék legyártásában, jellemző méretiben, kialakításában). :)

Ne érts félre, nem akarom túlmisztifikálni, csak képbe szeretnék jönni!

Üdv': _Zsolesz_
Előzmény: siokemeny (5450)
cinemazealot Creative Commons License 2009.09.22 0 0 5451
Sziasztok!

A Kandallós topic-ból irányítottak ide a kéményes kérdésemmel, érdekelne a szakmai véleményetek:

Szeretnék egy kandallót építeni egy 72 centi magas (Bodok típusú) tűztérből, aminek a tetejétől mérve szűk 7 méter magasságkülönbség van a kéményem tetejéig. Viszont vízszintes irányban van kb. másfél méter eltolódás a kandalló elképzelt helye és a belső kéménynyílás között. A kandalló ugyanis a nappaliban lenne, de a kéménynyílás már az étkezőben van egy 30-as főfalon túl. Hozzáteszem, hogy a kémény egyébként 150x150-es és az előző tulaj már kialakított benne egy 150-es fali hüvelyt. Kérdéseim:

- Jól tudom, hogy huzat szemponjából csak a magasságkülönbség számít?
- Jól gondolom, hogy ez a "vízszintesen, plusz egy kanyarral a főfalon át" elképzelés nem túl bölcs dolog?

Segítségeteket köszönöm előre is.
siokemeny Creative Commons License 2009.09.22 0 0 5450
Csináltass egyet egy valamirevaló lakatossal.

Arra azért készülj fel, hogy ha a füst nekicsapódik, akkor le fog kondenzálódni, és a kátrány a lábain esetleg le fog folyni.
Előzmény: _Zsolesz_ (5447)
nagy ivó Creative Commons License 2009.09.22 0 0 5449
" Az ötlet, hogy kiütjük a falat, kívül pedig a falra erősítünk egy eternit csövet, amibe oldalról csalatkozik a falból jövő cső. Kicsit visszaolvastam és a megfelelő kéményhő érdekében hajlandó vagyok még egy szigetelő héjat tenni a zeternitre. "

A szigetelő héjat vastagfalú acélcsőből készítsd mivel az eternit a hő hatására szétrobban, az acélcső majd megvéd a röpködő szilánkoktól.

Előzmény: Tschaby (5448)
Tschaby Creative Commons License 2009.09.22 0 0 5448
Sziasztok!

Véleményt szeretnék kérni tőletek.
Műhely készül, a fűtésre egy öntöttvazs kályhát állítok be. Abban fog elégni mindenféle fahulladék.
A megoldandó kérdés a füst elvezetése.

Gondoltam arra, hogy őseinkhez hasonlóan a tető közepén vágok egy lyukat, de nem jó, mert beesik az eső. Eszembe jutott a másik - átlagnál sötétebb bőrű köztünkélők által használt - megoldás, hogy az ablakon kiengedem a füstcsőt.
Ez még mindig nem jó, mert ott bejön a hideg, meg szerintem annak a huzata is kétes. :)

Komolyra fordítva:
Meg kellene tehát oldani a kéményt. A 'téglából húzz fel egyet' megoldás nem játszik.
Az ötlet, hogy kiütjük a falat, kívül pedig a falra erősítünk egy eternit csövet, amibe oldalról csalatkozik a falból jövő cső. Kicsit visszaolvastam és a megfelelő kéményhő érdekében hajlandó vagyok még egy szigetelő héjat tenni a zeternitre.
Még nem néztem utána semmilyen anyagárnak, nem tudom mennyibe jönnék ki így.
De zsigerből érzem, hogy a másik megoldás lenne a drágább, ami abból állna, hogy egy szigetelt csöves kéményt vennék egy kéménytechnikai cégtől.

Szóval arról kérnék tőletek véleményt, hogy a fent vázolt megoldás szerintetek mennyire működőképes?

Még annyi, hogy egy féltető van felül, és arra saccoltam, hogy kb 50-70 centit lógna ki a cső fent (a "kémény" a fali bacsatlakozástól a végéig 2-2,5m-re tervezett). A tető déli irányból lejt észak felé, uralkodó szélirány északi.

Tudom, hogy profi megoldások vannak, de most nem az a cél, hogy 100kHUF-ot elköltsek, hanem hogy ha barkácsolás közben hideg lenne akkor a lehulló fadarabok égetése közben ne fulladjak bele a füstbe. Tehát a legolcsóbb, legsufnibb, de működő megoldás érdekel.

Előre is köszönöm a segítséget.



_Zsolesz_ Creative Commons License 2009.09.22 0 0 5447
Kedves siokemeny!

Érdeklődni szeretnék, hogy az 5404-es hozzászólásomban vázolt témakörben (szilárd tüzelésű kazán, hagyományos falazott tégla kémény, esőbeázás elleni védelmi eszköz) milyen kifejezésre érdemes/kell keresni google-ban?

Sajnos ez az esővédő tárcsa nálam nem játszik, mert ha jól láttam, akkor az bélelt kémények kivezető csővégérea való.

Előre is köszönöm!

Üdv': _Zsolesz_
Előzmény: siokemeny (5426)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.21 0 0 5446
Feltöltöttem még pár képet - hátha ezzel is tudom segíteni az öntevékeny kémény-fórumos kamarádokat:
- szigetelőanyag
- 0.6 mm-es saválló csövek: farcolva illetve avi-hegesztéses próbálkozás minimális áramerősségen (sikertelenül)
Kész-kémény
Előzmény: Törölt nick (5439)
gmkiev Creative Commons License 2009.09.21 0 0 5445

Lehet vízteres mobilkandallót erre a méretű kéményre.

12,4 kW-tól, egészen 23 kW-ig.

Előzmény: Döfi (5444)
Döfi Creative Commons License 2009.09.21 0 0 5444
Sziasztok! Kérlek segítsetek! Kandallót szeretnék építeni,de a házépítés során a kéményem 14x14x6m lett.Mindenhol azt mondják hogy erre csak kis teljesítményű kandlló köthető,vízteres semmi esetre sem. Kérdésem:-Meg lehet növelni a kemény belső méretét vlh? Ha igen milyen módszerrel.
siokemeny Creative Commons License 2009.09.21 0 0 5443
A szilárd tüzelésnél a kondenzkifolyó értelmét vesztett. Az eső úgysem esik bele a meidinger tárcsa miatt, ha meg esetleg kátrányosodik, az úgysem folyik ki a kis lukon, nagyon gyorsan eltömődik.

A Schiedel, Leier kéményeknél is rajta szoktam hagyatni a gyári dugót, és azt szoktam tanácsolni, hogy néha-néha nézzenek bele a koromzsákajtón keresztül a kéménybe, hogy nem áll-e benne a kátrány. Így legalább figyelnek rá. Ha abban a tudatban van az ember, hogy kifolyik, akkor meg sem fordul a fejében, hogy belenézzen és ha netán tényleg elkezd a kátrány feltelni és eléri a tisztítóidom négyzetes nyílásának alsó részét, akkor igen könnyen szét tudja áztatni a kémény lábát, vagy a falazatot.
Előzmény: gmkiev (5442)
gmkiev Creative Commons License 2009.09.21 0 0 5442

Ez kicsit "maflán" néz ki, de egy ilyen jól jöhet neked is.

Teszel rá egy tömlőt, oszt már kész is.

Előzmény: Törölt nick (5441)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.21 0 0 5441
Ha jól értem, akkor egy csappal ellátott lefolyócső OK. Ezt könnyen pótolhatom a kéményem alján (bár rozsdamentes saválló cső a belseje, logikusnak tűnik időnként elvezetni a kondenzvizet, na meg a befolyó csapadékot).
Mellékelek egy képet egy gyorsgőzfejlesztő gázkazán (nem kisipari) kémény-megoldásáról - a szabályozhatóság itt elmaradt.
Ipari gazkemeny
Előzmény: gmkiev (5440)
gmkiev Creative Commons License 2009.09.20 0 0 5440

A távozó égéstermékből a függőleges kéményszakaszon kicsapódó víz, felfogásának helye, a kémény alján. Kisméretű, zárható-nyitható elfolyó csővel ellátva. minden szigetelt illetve szerelt kémény építésének egyik eleme. Talán nem is a kötelezősége a fontos, inkáb a funkciója.

Talán így jól fogalmaztam. :))

Előzmény: Törölt nick (5439)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.20 0 0 5439
Az egész kémény szigetelt - jó fajta, nem vatta-szilárdságú akciós üveggyapottal, hanem dróthálós merevítésű 'szar' - cégünknél ezzel szigeteltük le a hőcserélket.
Kifejtené kedve kolléga a 'kondenz edény' fogalmát - ilyen szövegkörnyezet esetén mit értsünk alatta?
Előzmény: gmkiev (5438)
gmkiev Creative Commons License 2009.09.20 0 0 5438

Az más.

De kondenz edényt is direkt nem tettél rá?

És honnan kezdődik a szigetelése?

Előzmény: Törölt nick (5437)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.20 0 0 5437
Köszi, de:
1. Alkoholista a kéményseprő - 12 éve nem tette be a lábát az udavaromra (se semelyik utcámbéli portára) és jó haver
2. Nem érdekel az engedély
3. Nem vagy ünneprontó!!!
:-)
Előzmény: gmkiev (5436)
gmkiev Creative Commons License 2009.09.20 0 0 5436
Nem akarok ünneprontó lenni, de nem mindenhol engedélyezik a garázsban a kéményt. Mert ha jól látom ez ott van. Ha tévedek bocs.
Előzmény: Törölt nick (5435)
Törölt nick Creative Commons License 2009.09.20 0 0 5435
Kémény felállítva
Ma sikeresen felállítottuk!
:-)
Még egy kis festés, takarás lemezzel, füstcső-közdarab berakása holnap és OK!!!
Előzmény: Törölt nick (5423)
temed Creative Commons License 2009.09.19 0 0 5434
De ez a kémény, ami ezen a lapostetőn jön keresztül, abból csak 50 cm-re áll ki. Ez az előírás, úgy tudom. Sokkal magasabbra meg nem tudom, érdemes-e, lehet-e csináltatni, mert akkor egyrészt irtó ronda, másrészt ha magas, akkor mindenképpen elő fognak írni valami merevítést, rögzítést, hogy egy vihar le ne döntse...
Előzmény: gmkiev (5433)
gmkiev Creative Commons License 2009.09.19 0 0 5433
Ilyen estekre találták ki a kéményt. Az nem 50 cm.
Előzmény: temed (5432)
temed Creative Commons License 2009.09.19 0 0 5432
Azért ne felejtsük el, hogy télen is kell szellőztetni, hiába nem ülünk kint az erkélyen...
Előzmény: halaloszto (5431)
halaloszto Creative Commons License 2009.09.18 0 0 5431
telen eleg keveset ultok a teraszon. azt a keveset, amig melegvizet csinal meg kibirjatok nyaron.

vajk
Előzmény: temed (5430)
temed Creative Commons License 2009.09.18 0 0 5430
Üdv mindenkinek!

Segítséget, véleményeket kérnék! Egy családi házat építünk át, a régi konvektoros fűtés helyett zárt égésterű turbó kazánt szeretnénk. Az építési engedély és a kéményseprő nyilatkozat már megvan a felújításhoz.

A gondom a következő: a kazán felfelé elvezetett kéménye egy lapostetőt "szúr át". Erre a tetőre viszont az emeletről ki is lehet majd menni, tehát egy része erkély lesz. A kémény ebből 50 cm-re fog kiállni.

Mit gondoltok a kiáramló füstről? Mikor pl. kint ülünk az erkélyen... Vagy mondjuk nem fog beszivárogni a füst az emeleti szobák ablakain?

A kémény kb. 3 méterre lenne a nyílászáróktól, tehát a védőtávolság megvan. Ezért is engedélyezték gondolom.

Előre is köszi mindenkinek, aki próbál építő jelleggel hozzászólni!
foveon Creative Commons License 2009.09.18 0 0 5429
a kemenyseprok mondtak hogy kene ra, de ok is mondtak hogy olyan hosszu es hat teto is cserepes hogy nem gond hogy nincs. en nem ertek hozza (sem az eloirasokhoz) de azt latom hogy esonel csurog a felso reszen belul a viz. a felso tisztito ajtot kinyitva latom. kossz a tippet utanakeresek ennek a tarcsanak. katranyosodast eddig nem tapasztaltam (1 telet futottem vele). persze masok lakasaba nem latok be, de a padlasteri szakaszon nem latok. beleltetni biztos nem fogom, es sztem nem is eleg nagy az atmeroje hogy lehessen. de ehhez sem ertek. nekem eleg ha igy jo, masra nem fogjuk hasznalni csak fas kandallora (regen olajkalyha is volt rajta).
Előzmény: siokemeny (5426)
siokemeny Creative Commons License 2009.09.18 0 0 5428
gugli!!!
Előzmény: trasgo (5425)
siokemeny Creative Commons License 2009.09.18 0 0 5427
Felülről égési levegőt nem nagyon érdemes biztosítani, hiszen a huzathatás miatt abban is felfelé áramlana a levegő, így a kéményhuzatnak még azt a plusz ellenállást is le kéne győznie. (Főleg, hogy nem külső levegő csatlakozós a kandallód)

Mindenképpen az oldalfalról (vagy a nyílászáróktól) vezesd a kandallóhoz a luftot!
Előzmény: Gyur (5420)
siokemeny Creative Commons License 2009.09.18 0 0 5426
Üdv!

Ilyen magas kéményre szikrafogó már biztosan nem kell. Egyébként is csak ott kötelező, ahol esetleg nádtetős ház (vagy egyéb gyúlékony felépítmény) van a környéken.

Ami keresel az az esővédő tárcsa. gugli ...

Egyébként ennél a kéménynél inkább a kátrányosodás az, ami jelentkezni fog, gondolom béleltetni nem szeretnéd (25m !!!).
Előzmény: foveon (5419)
trasgo Creative Commons License 2009.09.18 0 0 5425
Sziasztok
Télen és tavasszal volt szó a kéménytisztító fahasábról, nyáron nagyon elfoglalt voltam és el is felejtettem de már nagyon aktuális lenne.
Mostanság hol melyik áruházban látatok (pl baumax) és mennyiért?
És hol lehet postai úton rendelni??

Köszi üdv trasgo

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!