Keresés

Részletes keresés

snapszmester Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68745

Attól függ minek a hőfokáról beszélsz. A hőközlés igen is legyen legalább 110 C fok.

A pára cső hőfoka pedig a gőz elegy alkohol tartalmától függ. Te mit mérsz?

Előzmény: olvas0 (68742)
.:.:stalker:.:. Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68744

 

Tehát 2/3 rész minimálisan.

De ezek szerint, ha az egészet duplikálom (nem sokkal több anyag kell hozzá) az még jobb?

Volt-van ilyen alternatíva is.

 

Szándékaim szerint teli üsttel akarok főzni, ezért is tetetek az alapból 395 mm magas hordóra egy 80 mm-es plusz magasítást, h beleférjen a nettó 50 liter cefre.

De persze simán előfordulhat, h nincs 50 l cefre, ezért is agyalok, h mekkora legyen a duplikálás.

 

Gondolom alszeszfőzésnél már nem gond, hogy ha az alszesz szintje az esetleges duplikátoros vízszint alatt van? Vagy igen? :-)

 

Egyébként még az is kérdés, h mekkora legyen oldalt a hely a víznek, szal milyen távolság legyen a két oldalfal között, illetve alul a hordó fenekénél?

 

Köszi!

 

Üdv:

 

stalker

 

:-)

 

 

 

Előzmény: norris53 (68741)
vf1 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68743

A legalább-ot  kiemelném....

Előzmény: norris53 (68741)
olvas0 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68742

elnézést én nagyon amatör vagyok de miért is kell 100 fok fölé vinni a pálinkafőzését??? Ne az volt hogy próbáljunk minnél kissebb hőfokon főzni, hogy ne a vízgőz hanem a gyümölcsaromák jöjjenek át a csövön??? Én igyekszem minnél alacsonyabban főzni, kb 75-80fokon, 110,120,130 szerintem már nem az igazi, de javítsatok ki ha tévedek...

Előzmény: Forman68 (68697)
norris53 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68741

Pálinkás szép napot !

Eddig 37 mm eső esett nálunk !

  A duplikált pálinkafőző-! szerintem nem bonyolult a kérdésed s a megoldás kézenfekvő !

A logikája a következő- a duplikálás addig célszerű amíg cefrével szándékozod tölteni az üstöt - ha így csinálod még mindig marad két lehetőség ugyanis a hő átadás az olajosnál a hőközlő olaj töltési magasságával változtatható !

Ha víz a hőközlő akkor is számít hogy mennyi a benne lévő víz -ugyanis mivel egy zárt tér és nyomás alá van helyezve ezért nem fór a víz és így gőz hatás is lényegtelen !

Én azt tanácsolom legalább 2/3 rész dupla legyen !!

Előzmény: .:.:stalker:.:. (68736)
lyuko Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68740

Itt nálunk csináltak egy nagykonyhai ustből egy kavaró nélküli bérelhető lekvárfőzőt.

Nem kell senkinek, mert a szokásos 14 -16 órás főzést jó tíz órával meghosszabbítja .

Én itt is olvastam 5-6 órás /pálinka/ főzésekről.

Szerintem egy óra felfűtés kétésfél három óra főzés.

 

vf1 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68739

Forman:

Persze, főztem meggyet át is jött a hűtőn...

 

Staklker:

 

Én úgy gondolom, az a jó, ha minál magasabb a duplafalúsítás. Ha esetleg kevesebbet főzöl a hőközlő anyag szintjét lehet csökkenteni, mint ahogy mi is szoktuk a tisztázáskor.

 

Még egy vélemény, szerintem sem odaégés, az tán még kozmálásnak sem nevezhető, Zsuzskával értek egyet: odakap, odaszárad.

fürészes Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68738

 

Egyet értek veled , nekem egy szimpla falu 100l réz főzöm van, másfél óra alatt indul meg kb én rakom rendesen a tüzet addig keverem közbe még elég meleg nem lesz, utána teszem rá a tetejét, és továbbra is rakom had folyón de így nekem se ég le. Kb3- 4 óra alatt végzek vele. Nagyon pépes anyaghoz így is kell raknom kb 20 l vizet

Előzmény: hal65 (68735)
lyuko Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68737

Szimplafalú, kavaróval.

Az őseink ezt használták, a román Gábor cigányok ma is ilyet csinálnalk.

Ettől még akár rossz is lehetne de nem az.

 

Írjátok be a google képkeresőbe

 

cazan tuica cupru

 

Én sokáig agyaltam milyen legyen a főző, itt is sokat olvasgattam, nézelődtem.

 

Annyit változtattam, hogy rozsdamentes és csupán a hűtő és a páracső réz.

És vízzel tömítem. hagyományosan cefre-liszt keverékkel tömítenek.

 

Szerintem a kavarás miatt a főzés idejét szinte bárhogy beállíthatjuk. én egy óráig fűtök de ha akarnám fél óra alatt is megtehetném. És nem ég le a legsűrűbb cefre sem.

Továbbá a keverés miatt sokkal jobban kifőnek a ceféből az ízek és aromák.

 

Volt már olyan cefrém ami annyira lédús volt, hogy nem igényelt kavarást. És nagy meglepetésemre viszonylag kellemes lekvár illata volt a főzés után a nosléknak. Utána ugyanazt a cefrét kavarva főztem és a szokásos savanyú szagú moslékot kaptam.

 

Ha lesz időm lefotózom a főzőt, de most szét van szedve és a pincében pihen.

 

 

.:.:stalker:.:. Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68736

 

Üdv a Tisztelt Fórumtársaknak!

 

Ha már szóba került az odaégés és a duplafal problematikája.

 

Lenne egy kérdésem és a tanácsotokat szeretném kérni.

Duplafalú (vizes) söröshordóból átalakított 50 literes főző építését tervezem, részben már folyamatban is van.

 

Az lenne a kérdésem, h mit tanácsoltok, az oldalfal mekkora részét duplafalúsítsam?

(Az oldalfal teljes magassága 395+80 milliméter)

 

Először kb. kétharmad részt gondoltam duplikálni, aztán volt aki azt mondta, h mindenképpen az egész oldalfal legyen dupla (indok: ahol duplafalú, ott nagyobb mértékben adja át a közölt hőt), de volt olyan is aki azt mondta, h félig bőven elég.

 

Ha az egészet duplikálom és mondjuk félig megtöltve cefrével főzök,  mert mondjuk annyi van, a felhabzó rész nem fog e odaégni?

 

Vagy a hőleadás nem lesz e gyengébb, ha csak félig-kétharmadig duplikálom a hordót?

Ilyen dilemmáim vannak!

 

Segítsetek kérlek titeket, akinek van tapasztalata, véleménye mondja már el!

 

Köszi a válaszokat előre is! :-)

 

Minden jót és üdv:

 

stalker

 

:-)

 

 

hal65 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68735

Nem tudom, hogy van-e hátránya.

Én pont ellenkezőleg használom a "szimplafalúmat".

Nálam 3,5 óra alatt lejön 50l cefre.

Kb 50 perc a felmelegítési idő.

Ez kb úgy néz ki mint mikor húslevest főzünk. Ha nagy lángon főzzük, akkor őrült fogásba kezdenek a hozzáadott akár darabos zöldségek, de akár a csirkeszárny is:) Ha visszavesszük a tüzet, szépen leülnek az összetevők az edény aljára. Ez nálunk (cefrekifőzőknél) óriási hátrány!

Én azt szoktam mondani: Forogni kell a cefrének az üstben, ha jó az üst! Ha megfelelő hőelosztás van az alján,(kerámiabetét) nem fog leégni.

Azt tapasztaltam, hogy ha nem kenem neki a tüzet, hamarabb leég.

De van itt a fórumon, közeli barátom. Ő el tudná mesélni, hogy hogyan égette oda (asszem alma) a cefréjét 8 órai főzéssel:)))

Tehát az én véleményem: Kenjük neki a tüzet!:)

 

Előzmény: macokk (68733)
barkócza Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68734

Azon túl, hogy túlságosan sok idő, ilyen lassan desztillálva esetleg túl jó az elválasztás, előfordulhat, hogy nem megy át elég aroma az alszeszbe. Ez, persze, függ attól, hogy mekkora a sisak, milyen a páracső, stb. Ha ízlik a pálinkád, akkor persze nincs semmi baj. 

Előzmény: macokk (68733)
macokk Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68733

Szimplafalú rozsdamentes 30l üstben főzve kb. 25l elég sűrű (aprított, pektinbontós) almacefrét a gázrózsára elosztót is téve teljes takarékon (legkisebb fokozaton) tüzelek.

A felfűtés így kb. 3-3,5 óra, az első csepptől a cucc további 4-6 óra alatt jön le. Én ráérek, így nem ég le, ha erősebben tüzeltem, volt, hogy az alja odakapott.

Van ennek a lassú lefőzésnek hátránya az ízben?

Előzmény: hal65 (68732)
hal65 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68732

Igaz.

Ezt a "vitát" nem is kell eldönteni, hisz a túróscsuszát is eszik porcukorral, és tepertővel is.

Mindkettő finom, annak aki így szereti.

Én a "szimplafalra" esküszöm.:))

Előzmény: Forman68 (68719)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68731

Az odaégést kicsit túlzásnak tartom. Odasül, talán, mivel vízzel lemosható, nem igen kell dörzsölni.

Főztem szimpla falú zománcosban, dupla falú vizesben, olajosban. A vizesben a birs kicsit odasült, mert a fiam nem tett alá elég vizet...

Az olajosban is láttam már hasonlót, amikor fával fűtöttem korábban. Most is fával fűtök, csak lassabban és így nincs baj vele.

Tehát: mindegy a hőközlő. Ami miatt az olajnál ragadtam le az az, hogy nem fogy, nem párolog ki a rendszerből, télen nem fagy el, stb.

Előzmény: Forman68 (68725)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68730

Az előbb osztottam. W8

Előzmény: Forman68 (68727)
Forman68 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68729

Felhabzó cefrét főztél már vele?

Előzmény: vf1 (68728)
vf1 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68728

Tapasztalatom a duplafalú olajosnál, jól szabályozható gázos fűtésnél:

Ha nagyon aládurrantok akkor még a híg barackcefrét is le lehet égetni, kozmáltatni.

Időben vissza kell venni a fűtést és annyi...

Képet nem teszek föl a főzőről, gázzsámolyról, mert múltkor megszóltak....Hehe.. 

Forman68 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68727

Nem én találtam ki.Itt a fórumon olvastam!

Aki olajat használ,megoszthatná a tapasztalatait.

Előzmény: Wassernyolcas (68726)
Wassernyolcas Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68726

Szerintem, ha olaj a hőközlőd a duplikátorban, tudod úgy vezetni a fűtést, hogy ne menjen annak hőmérséklete 110 C fok fölé. Különösen akkor igaz ez, ha a jól szabályozható pébé gázégővel tüzelsz. W8. 

Előzmény: Forman68 (68724)
Forman68 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68725

Kíváncsi vagyok a véleményedre!

Előzmény: zsuzska60 (68723)
Forman68 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68724

De az eredeti kételyem akkor is fenntartom.

Ha nem víz a hőközlő közeg,hanem olaj,ami normál fűtés mellett is elérheti a 130 fokot,és nem habzó cefrénél semmi problémát nem jelent,de pl. epernél az a plussz húsz fok milyen mértékű "odakapást-rásülést"eredményezett volna.

Előzmény: Forman68 (68722)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68723

nekem mindkettő van/volt :-)

Előzmény: Forman68 (68719)
Forman68 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68722

Akkor neked lehet igazad!A felhabzó gyümölcsöknél történhet  meg.

Előzmény: Cipurró (68720)
barkócza Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68721

A maradékcukor egyébként a habzásnak is lehet az egyik oka, a cukor u.i. erősen felületaktív anyag.

Előzmény: hal65 (68717)
Cipurró Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68720

Ez nem leégés,csak simán rászáradt az oldalára.Vizes rendszerben leégetni a cefrét,azt megnézném.Bizonyos anyagoknál előfordul hogy körben rászárad(megkockáztatom rásül) az üst oldalára.Tapasztalatom szerint főként a "habzó" anyagokkal történik ez,pl seprő.

 

 

Üdv

C.

Előzmény: Forman68 (68695)
Forman68 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68719

A vitát pedig még senkinek se sikerült lezárni.

Mindig lesznek vizesek és olajosok!

Akinek vizes az arra esküszik,akinek olajos arra.

Előzmény: hal65 (68717)
Forman68 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68718

Tapasztaltabb eperfőzők álltal ajánlott 4%.Nekem ez volt az első ilyen kényes gyümölcsel való próbálkozásom.Egyéb gyümölcscefréknél nem tapasztaltam ilyen mértékű odakapást.

Előzmény: hal65 (68717)
hal65 Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68717

Na végre!!

Kicsit megpezsdült a fórum:))

A kolléga ezt írja:"Nem célom újabb vitát kirobbantani."

Pedig ez a fórum ezért van! Nyugodtan robbants ki vitát!

Hisz minél többen leírják a véleményüket, annál oko....izé.... tapasztaltabbak leszünk.

Egyébként lenne még egy kiegészítésem a "leégés" témához.

Akkor is van leégés, ha bennemardt cukor van a cefrében.

Tudom, hogy nem kell bele:), de ez is okoz, (még duplafalúnál is!!!) odakozmálást.

Mivel nem tudjuk, hogy a gyümölcsöt érte-e napfény, és mennyi, akár ezt is el tudom képzelni problémának.

Volt már ezirányú tapasztalatom.

 

Wassernyolcas Creative Commons License 2012.05.22 0 0 68716

Egy kicsit más: Közeledik a cseresznye és a meggy szezonja. Ha jól emlékszem tavaly is bedobtam ezt a meggymagot: 

http://impulsermagazin.com/hu/meggymag-parna/ 

Nagyon jó, nyugtató. W8.

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!