Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15845

Nekem is támadt pár gondolatom a kézművességről.

Első gondolatom az, hogy ha nem géppel metszünk és szüretelünk az már egy hatalmas lépés a kézművességre. Ha gyomírtó szerek helyett humánusabb megoldás van, pl kaszálás, kultivlás stb, az is közelebb visz hozzá. Az, hogy ez kézi vagy gépi, sztem ez sem jelent túl nagy gondot a kézművességben

Az, hogy háti permetelővel vagy géppel megy végig, sztem ez sem befolyásolná a kézművességet.

Attól, hogy nem kőkorszaki módszerekkel termelünk, még lehet minőségi kézműves bort csinálni, csak egyensúlyt kell találni. Ebből a szempontból jó dolognak találom a kézművességet, és példaképemnek is tekintelek Zoli!

 

 

De más ágazatokban is nagy jelentéssel bír a kézművesség. Kértem árajánlatot a kosaras présemhez tölgyfa lécekre, és úgy minden  kérdés nélkül 850ft/db árat kaptam.

 

Egy sima faipari üzemben a tölgy 480 az akác 350/db ár és megkérdezték hogy légszárított vagy sima legyen.

 

Ekkor fordult meg a fejemben, hogy azért kérnek majdnem dupla árat, mert ott van a kézműves szó? Nekem mindegy mivel vágja ki a fákat, csak olcsó legyen és a feltételeimnek eleget tegyen. Ezt géppel és kézzel is meg lehet oldani. Ilyen szempontból viszont a kézművességet lehúzásnak találom.

Előzmény: BZoltan (15835)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15844

Én elsősorban csemegeszőlővel foglalkozom, elég sok fajtám van, ha tudok szívesen segítek.

Előzmény: kisannar (15843)
kisannar Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15843

még egy kérdést megengednél részemre?

igazából nem nagyon ismerem a szőlő fajtáka - az volt az elsődleges szempont, hogy rezisztens legyen -, s ha megírnám mijen fajtáim vannak, esetleg meg tudnád mondani, hogy melyikre érdemes vigyáznom?

Előzmény: Kulicz (15842)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15842

Nem buta a kérdés. Ha oltvánnyal indítasz, azt két rügyre kell metszeni, így abban az évben két vesszőt nyersz. A következő évben az egyik vesszőből kezdheted nevelni a törzset, vagy lugaskart szép fokozatosan,/persze csak ha erőteljesa növekedés, ellenkező esetben még egy évet várni kell/ a másik vesszőt pedig 1-2 szemre visszametszed, ez lesz a biztosítócsap, v. fagycsap. Azért hagyok két szemet, hogy egy biztosan kihajtson, zöldválogatáskor az egyiket megszüntetem és csak egy vesszőt hagyok. A következő években ezt a vesszőt ismét két szemre metszem.  Ennek olyan alacsonyan kell lennie, hogy minden őszön be lehessen földdel takarni, így biztosan nem fagy el.

Lugas kialakításakor vigyázz, csak fokozatosan szabad a karokat meghosszabbítani és elágaztatni, ellenkező esetben könnyen felkopaszodnak. Ez már egy külön téma. 

Előzmény: kisannar (15841)
kisannar Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15841

Köszönöm szépen a jól szemléltető képeket, most már van valami fogalmam róla...

Igazából egy utca mögötti sík területen vannak, aféle telek mögötti "kertalatt", ha érted mire gondolok...

 

Lehet, hogy ez most nagyon buta kérdés lesz, de ezt a valóságban hogy kell kialakítani... gondolom nem lehet megbeszélni a szőlővel, hogy fiatalkorában a két vékony hajtás meghozatala után csak az egyiket neveld, a másikat hagyd vegetálni...
hagyni kell a kezdetektől fogva lent egy rügyet, amit minden évben visszavágok 1 szemre?

Előzmény: Kulicz (15840)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15840

Falilugasom egy részlete:

 

 

 Fiatal tőke, fagycsap a törzsel párhuzamosan:

 

 

Ernyő művelésű tőke, fagycsap a jelölt részen.

 

 

Végül egy idősebb tőke, a biztosítócsap itt is jól látható a törzs mellett:

 

 

Nem kell megijedned, ha nem vagy fagyveszélyes helyen, az egészre nincs is szükség.

 

 

Előzmény: kisannar (15837)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15839

Nem vagyok ügyes, csak a délelőttjeim nagy része szabad, 13 órától dolgozom álltalában és nem fizikai munkát végzek. 7-11 között kertészkedek, ebbe azért sokminden belefér, még a veteményes is, bár azt hétvégeken a nejem rendezi én csak locsolok és kapálok, meg gazolok és öntözöm a zöldségeit. Férfisors.

Azért 900 tőke jócskán több mint 600.

Előzmény: jacsoj (15836)
vegyigyümi10 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15838

A 30 évből 3 fagykáros év ,nem is annyira rossz!Kiváncsi vagyok ,nálam milyen eredmények lesznek,egyelőre bizakodó vagyok.

A 6 éves cardinál még nem fagyott ki a telkemtől nem messze lévő telken,síkon vagyunk,az sincs védettebb helyen.

A cardinálnál természetesen fagyérzékenyt akartam írni!

üdv.

Előzmény: Kulicz (15830)
kisannar Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15837

Sziasztok!
Írtátok az előző hozzászólásaitokban, hogy különösen csemegeszőlő termesztésnél fagykárok elkerülése miatt fagycsapot, biztosítócsapot alakítotok ki.
2 éve ültettem csemegeszőlő oltványokat, eddig minden évben csirkéztem a hidegebb idő kezdetével...
Valószínűleg lugast szeretnék kialakítani majd ha eljutok odáig, azonban így hogy olvastam a fagycsap kialakításának szükségességét, megrémültem, s elkezdtem keresgélni a neten, hogy mégis mi az, hogy kerül kialakításra...
Az igazat megmondva nem találtam semmit, s sehogy sem tudom elképzelni...
Valaki nem tudna valamiféle tájékoztatást, esetleg képet hozni róla?
Előre is megköszönném!

jacsoj Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15836

Akkor nagyon ügyes vagy.

Én a metszéstől félek a legjobban, hogy kicsúszok az időből, kb. 20 fa, amit metszek, és vagy 900 tőke szőlő. A fák meg vannak 1 nap alatt, nagyrészben kicsik, a földről elérem a hosszúszárú metszővel. a szőlővel az a baj, hogy az egész termőalapot levágom, és mindig új vesszőt hajlítok le. Ezért, mikor korán kezdem, ez általában márc. 15 környékén, akkor még nem lehet lehajlítani. Lassít a huzalok közül felkapaszkodott vesszők kivágása is. Nagyon szeretem a Biancát, mert ez hajt utoljára, és alig kapaszkodik a huzalokba. Elég április elején metszeni.

Általában 3 hétvége, és 3-4 délután elég.

Előzmény: Kulicz (15826)
BZoltan Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15835

Köszi.

 

Igen olvastam a te verziódat. Az is ül szerintem...

 

Tudod mit nem értek. Azt hogy  kapásból fel tudok sorolni egy tucat szőlészt, borászt akik magukat kézművesnek vallják és  teljesen hitelesen képviselik azt amit te is meg én is leírtunk. Akkor azok akik beszólogatnak miért nem róluk beszélnek, miért az imposztorokról?

 

Pusztán mert sok becstelen ember vallja magát becsöletesnek azért még létezik a becsület. Még akkor is, ha nincsen törvényileg szabályozva és nincsen egyesülete  meg logója a becsületes embereknek.

Előzmény: medveger (15834)
medveger Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15834

Jó lett a cikk, köszönjük! :-)
A saját kézműves_bor "definícióm" valami ilyesmi volt pár évvel ezelőtt (http://medvebor.hu/site/index.php/kezmuvesseg), úgy gondolom, a Te definíciódba belefér Ollóházy bácsi története. :-)

A kommentek is érdekesek - van néhány jó gondolat, s úgy tűnik, egy kivétellel :-P minden hozzászóló megértette, mit akartál mondani.

 

Annak az egy kivételnek (aki szerint nincs "kézműves", hanem "AKG", "bio" meg "biodinamikus" van csak): sajnos magam is ismerek szerte az országban több olyan termelőt is, aki magát bio- vagy  biodinamikus borászatnak mondja (és ennek megfelelő áron adja a borait), holott erről semmiféle tanúsítványa nincs. Ez vajon miért nem zavarja azokat, akik szerint a "kézműves" kizárólag marketingszöveg?

Előzmény: BZoltan (15807)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15833

Hát igen, a 2012 nem akármilyen év volt. Volt ami februárban, volt ami áprilisban fagyott meg. Nálam júliusban egy kis jég is hullott, csak úgy desszertnek.

Előzmény: zsebpiszok0510 (15832)
zsebpiszok0510 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15832

Mi a zöld velteliniről minden évben 2 -3 vesszőt lehúzunk,betakarunk.

2012-ben jártunk úgy,hogy minden lefagyott felül,levágtam mindent,és már a lehúzott vesszőket kötöttük fel mikor jött a húsvéti fagy :( .

Előzmény: Kulicz (15830)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15831

Igazad van, elírtam, 2012 volt. Fagycsap - biztosító vessző ugyanaz. Van azonban még egy funkciója: ha a tőke nagyon felmagasodik /és ez 10-20 év alatt óhatatlanul előfordul/ ebből nevelek új törzset.

Előzmény: Falusi1 (15829)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15830

Nálam minden magasművelésen van és mivel a fajtákat is gyűjtöm, több tőkeformával is foglalkozom. /ernyő, Moser, Guyot és különféle lugas variációk, több lugasom is van/ Harminc év alatt csupán három év volt, mikor komolyabb fagyást tapasztaltam, tehát ezért nem térek át a fejművelésre. Sajnos nálam a Cardinal igen fagyérzékeny fajtának bizonyult, lehet hogy az előző kommentemben kifelejtettem? Volt, hogy az egész lugaskart le kellett váltani, de ez helytől is függ természetesen, nyilván nem mindegy hogy dombon, vagy völgyben van az ültetvény. Volt egy barátom, dombon volt a szőlője, biztosító csap nélkül művelte, emberemlékezet óta nem volt nála fagykár. Olyan törzsei voltak /Moser/, mint egy gyümölcsfának. Nála az Afuz Ali úgy nézett ki, mint egy datolyafüzér, csak úgy sárgultam az irigységtől. A Cardinál pedig minden hibája ellenére kiváló fajta, nem hiányozhat a szőlőből. Az hogy nálam többször elfagyott nem jelent semmit /vagy nem mindent/.

Előzmény: vegyigyümi10 (15827)
Falusi1 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15829

Emlékeim szerint az 2012 februárja volt, tehát egy évvel korábban. A fagycsap alatt gondolom biztosító vesszőt értesz. Én legalább is annak hívom.

Előzmény: Kulicz (15823)
Falusi1 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15828

Erről írtam én is a 15815-ben.

Előzmény: Cirfandlia (15820)
vegyigyümi10 Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15827

Az a kérdés,hogyha x évente komoly fagykárt szenved a magasművelésű szőlő,akkor érdemesebb talán átállni más művelésmódra(pl.fejművelés),minthogy fagycsapról megint előlről kezdeni mindent.

Nálad,akkor a fagyérzékenyebb fajták magasművelésen vannak?

A csirkézés nálam tavaly nyúl ellen is működött,csak a csirkézés szintjéig ették meg a vesszőket,termés nem nagyon lett,de megúszták és mind szépen nőtt.

A cardinál elég fagytűrőnek mondott fajta,van róla tapasztalatod a többi fajtádhoz képest(fagytűrés terén)?

üdv

Előzmény: Kulicz (15823)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15826

Persze pontosan nehéz meghatározni mennyi ideig tart ennyi tőke megmetszése, mert van kb. 80 gyümölcsfám is, nagy része őszibarack azokkal is van munka. Délelőttönként csinálom, egész nap csak hét végén érek rá. Kedvező időjárás esetén március végére készülök el.

Kulicz Creative Commons License 2014.01.04 0 0 15825

Két hét.

Előzmény: jacsoj (15824)
jacsoj Creative Commons License 2014.01.04 0 0 15824

"Nekem csak hatszáz tőkém van, ezek metszése gyorsan elkészül, nem sietem el."

 

Mennyi idő alatt végzel?

Előzmény: Kulicz (15821)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.04 0 0 15823

Magasművelésű tőkénél /is/ extrém időjárás esetén, pl. -20 C alatt, előfordulhat, hogy a fagyérzékenyebb fajták föld feletti része / pl. a csemegeszőlők nagy része/ elfagy. Ilyenkor van szükség a fagycsapra, amiből újra nevelhetjük a tőkét. Magas művelésnél a kordonkart ugye nem lehet "felcsirkézni", csak egy fagycsapot, a tőke tövénél, amiből újra indulhatunk. Ezt tapasztalatból mondom /és nem a szakirodalomból/, a következő fajtáknál feltétlen javaslom: Pannonia kincse, Szőlőskertek királynője, Favorit, Narncsizű, Kozma Pálné muskotály, Palatina, Itália, Afuz Ali és főleg a Kismis Moldavszkij. Szerintem más, csemegeszőlővel foglalkozó topiktárs még bőven kiegészítheti ezt a sort, én csak a saját tapasztalatomat írtam.

Egyet értek azzal, hogy az idős tőkéknek nem illene elfagyni, de ha az ültetvény - 24 fokot kap egy enyhe január után februárban, mint pl. 2013-ban, nem ússzuk meg fagykár nélkül, a kérdés csak ennek mértéke lehet. 

vegyigyümi10 Creative Commons License 2014.01.04 0 0 15822

Magasművelésű (kordon)szőlőnél van értelme a csirkézésnek,a többéves,érett tőkéknek már csak nem illene elfagyni,nem?Ha meg csirkézés szintjéig kifagy(igaz, ekkor a takart nemes rész még megúszhatja,oltvány esetén) az egész,akkor meg művelés módot kellene váltani,de ez lehet csak később derül ki!

Tehát csirkézni vagy nem csirkézni az idősebb tőkéket magasművelésnél??

köszi

Kulicz Creative Commons License 2014.01.04 0 0 15821

"Kordon művelésű szőlőről van szó" Azért ez igen tág fogalom, bár ha azt érted alatta, hogy a kordonkarokon két-négy rügyes csapokat hagysz, akkor nem. A gyakorlatban  sokkal többet lehet,  kell variálni /és ez a lényeg/ de ezt csak akkor lehet, mikor látod, hogy a termővesszőkön a szemek milyen állapotban vészelték át a telet. Van pl. hogy a kordonkarokat le kell váltani, az évek múlásával ez óhatatlanul előfordul. Vagy hosszúmetszés esetén. /Guyo, Ernyő/ Ilyenkor látni kell, hogy a termővesszőn a rügyek milyen állapotban vannak, ezért írom, hogy ez esetben januárban csak sötétben tapogatódzik a türelmetlen kertész, várni kell márciusig. Nekem csak hatszáz tőkém van, ezek metszése gyorsan elkészül, nem sietem el.

Cirfandlia Creative Commons License 2014.01.04 0 0 15820

Furcsa nekem ez az ábra... vagy nem értem; más irodalmak (http://www.mkk.szie.hu/dep/kerteszet/ta/szolo/morfi/fenof2.htm) meg más időszakokat jelölnek meg; én is másra emlékszem 15 év távlatából... :). Ez nem vmi hormonális gátlás megszűnése amit a hajtáscsúcs vált ki?

De mindegy is igazából, az biztos, hogy Vince napkor (jan. 21) amikor a "Vice vesszőt" vágják már biztos vége a mély nyugalomnak.  

Előzmény: kess__ (15817)
Sanci07 Creative Commons License 2014.01.04 0 0 15819

Sziasztok!Segítséget kérnék a következőben:Göcseji Zamatossal szeretnék próbálkozni.Ha bárki tud róla infót magáról a szőlőről,vagy a boráról kérem írjon!

juhosttt Creative Commons License 2014.01.04 0 0 15818

Elnézést rosszul írtam igazad van!

Szóval én sablonosan gondolkozva a nyugalmi fázist a fakadás esélyével szorosan egybe vettem, tévesen. Szóval valóban november közepétől január elejég a nyugalom utáni fázis van, de a fakadás esélye elég kicsi itt. Kicsit fogalom zavaros vagyok, de idővel csak-csak meg tanulom :)

Szóval amit ki akartam fejezni, hogy január előtt ha melegre teszem a szőlőt se fog kifakadni. Meg olyat is olvastam, hogya túl melegen teleltetett szőlő picit később fakad. Szóval ha a gondolat menetem nem csal, akkor ez a jó idő tolni fogja a fakadási időszakot.

Előzmény: kess__ (15817)
kess__ Creative Commons License 2014.01.04 0 0 15817

Azt meg hogy sikerült? :) Nov. közepénénél oda van vésve, h. nyugalomból ébredés fázisa, az utána következő időszak a kényszernyugalmi = "nyugalom utáni fázis". Aki tanult növényélettant, annak ismerős lehet.

Előzmény: juhosttt (15816)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.04 0 0 15816

Én a grafikonról is azt olvastam le, hogy januárba kezd a mély nyugalmi állapot "éber" állapotba kerülni. :)

Előzmény: kess__ (15814)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!