Keresés

Részletes keresés

...slr... Creative Commons License 2015.08.12 0 0 44147

Hogy a szó mit jelent, azt majd a hozzáértők mondják meg, lehet, hogy rossz kifejezést használtam. Igen, arra gondolok, hogy az agancsnak azt a részét is felhasználták, ahol szivacsos állomány van. Az a szivacsos rész egyébként teljesen ép, olyan, mintha lézerrel vágták volna, de pont olyan, mint egy szivacs, likacsok vannak benne. A markolat penge felőli részén, és a végén is kilátszik a szivacsos rész. Nekem egyébként pont a kőkemény őszinteség tetszik a késben: teljesen jól látszik, hogy miből van. Semmi bakni, ami elrejtené a rejtegetni valót: egy darab vas, és egy kettévágott csontdarab. Szépnek nagyon szép az anyag, meg nekem az egész kés nagyon tetszik, de nem tudom, hogy egy vad feldolgozása után hogyan lehetne megtisztítani. Szerencsére a gyakorlatban ilyen problémám nincs, nem ölök, és nem is eszek vadakat. 

 

Markolat alapanyagoknál gyakran olvasom, hogy "stabilizált". Nem tudom, ez mit jelent, csak találgatok, és azt sem tudom, hogy ennek a késnek a markolatán az agancs szivacsos részét kezelték-e valamivel. Megfordult a fejemben, hogy kitöltöm műgyantával, de aztán gyorsan elhessegettem a gondolatot, és szerintem jól tettem.

Előzmény: vadasz40 (44146)
vadasz40 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 44146

Szerintem a markolat végére gondolt...bár a pudvásság az mást takar,nem az egészséges agancs szivacsos belső állományát.

Előzmény: gy53 (44145)
gy53 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 44145

Melyik része pudvás itt az agancsnak?

Előzmény: ...slr... (44132)
pendleton Creative Commons License 2015.08.12 0 0 44144

"Pista bá" a mai napon 99%-os , kisebb műtéten esett át ,csúnyán megvagdaltam . A csontja kilátszik , de erősebb  ,mint valaha...

vadasz40 Creative Commons License 2015.08.12 0 0 44143

Szept.26.-27.

Előzmény: Horváth Ferenc1971 (44137)
...slr... Creative Commons License 2015.08.12 0 0 44142

Akkor itt egy további darab a régi családi vasak közül, az északi finnugor ágról

 

 

Ennek a markolata bőr gyűrűkből áll, aztán az egészet lelakkozták, gondolom hogy ne menjen bele a nedvesség. Fogalmam sincs, hogyan lehetne szakszerűen gondját viselni. Ezt is néha megtisztítom, nem tartozik a túl gyakran használt kések közé otthon. 

Előzmény: szabi72 (44139)
xlsxls Creative Commons License 2015.08.12 0 0 44141

A Lurdy szeptember 20. Körül, a céhes kiállítás a Vajdahunyad várban december elején szokott lenni.

Dragomirov Creative Commons License 2015.08.11 0 0 44140

Inkább szeptemberben. 

Előzmény: szabi72 (44138)
szabi72 Creative Commons License 2015.08.11 0 0 44139

Nagyon szép ez a bicska, mindig szeretem az olyan képeket, amin egy ilyen régi, munkában megfáradt kést fényképe van.

 

Előzmény: ...slr... (44131)
szabi72 Creative Commons License 2015.08.11 0 0 44138

Az mindig télen van. Szerintem még senki se tudja a pontos dátumot. ;)

Előzmény: Horváth Ferenc1971 (44137)
Horváth Ferenc1971 Creative Commons License 2015.08.11 0 0 44137

Sziasztok!Tudja Valaki,hogy mikor lesz a Lurdy házban a kés kíállítás idén?

...slr... Creative Commons License 2015.08.11 0 0 44136

Őt ismerem és becsülöm, de azt hittem, hogy generációkkal korábbi mesterről beszélsz. Akit említesz, ő egy fiatal és aktív mester, de nem tudok róla, hogy használati bicskákat készítene, ha jól tudom, más területen jeleskedik.

Előzmény: Rattesid Tibor (44135)
Rattesid Tibor Creative Commons License 2015.08.11 0 0 44135

Bartos Mihályról nem sok infóm van . Szóval : Bp. - Budafok  XXII. ker.  Komáromi út 15/c  Mobil szám :06 70 771 9830  vagy 06 30 284 2779  . WWW. rimuhelye . Blogspot . hu  . Hagyományőrzés , fémrestaurátor , kovács  , késkészítő  -  ezekkel foglalkozik . A díszmű kovácsolást nagyon magas szinten űzi amit bizonyítanak a kiállításokról és versenyekről elhozott díjai .

Előzmény: ...slr... (44133)
Rattesid Tibor Creative Commons License 2015.08.11 0 0 44134

Szervusz ... slr... !                                                                                                                                Tetszik a fejesgörbe , egyedi a baknija. Nagyon szépen helyrehoztad . Gratulálok hozzá ! Kint voltam a stégen próbáltalak hívni , de valamilyen oknál fogva nem volt kapcsolható a szám . Úgy voltam vele , hogy később újra hívlak , sajnos elfelejtettem . A számomat ha újból megcsörgetnéd visszahívlak . Köszönettel Rattesid Tibor

Előzmény: ...slr... (44131)
...slr... Creative Commons License 2015.08.11 0 0 44133

Tudsz budafoki illetőségű Bartos Mihály késes mesterről? Van ilyen nevű ismerősöm, de nem tudok késes múltjukról, pedig apa és fia közül a fiatalabb kovács lett - ha jól tudom -, a másik pedig intenzíven kutatja a múltat. Valami támpontot adnál, hogy honnan vetted a nevet?

Előzmény: Rattesid Tibor (43687)
...slr... Creative Commons License 2015.08.11 0 0 44132

Ez meg az egyetlen olyan késem, amit nem használok. Nem azért, mert annyira vigyázok rá, csak rájöttem, hogy az én életmódom mellett nincs funkciója. Azért vettem meg, mert nagyon megtetszett az egyszerűsége, a vaskossága és az, hogy emellett milyen jópofa görbületei vannak. Feltúrtam érte az internetet, de sehol nem találom a Muela kínálatában, valószínűleg ők is úgy gondolták, hogy nem túl funkcionális, a vevők meg jobban buknak a vadabb és díszesebb dizájnokra, ezért nem sokat készíthettek belőle. A bőrtokja (amit elfelejtettem lefényképezni) legalább annyira tetszik, mint a kés maga: az is végtelenül egyszerű, négy réteg vastag bőrből van, és nincs benne fém, csak varrás.

 

 

Az órát csak a méretarány miatt tettem be. Tóth Árpádtól már tudom, hogy rendes késes nem használja fel az agancs pudvás részét. Kicsit ez is benne van a kés diszfunkcionalitásában, nem igazán tudom elképzelni, hogy egy nedves-ragacsos munka után ezt hogy lehetne megtisztítani. Már megfordult a fejemben, hogy kitöltöm valami műgyantával, de aztán rájöttem, hogy csak ronthatnék rajta, vadat koncolni meg sose fogok vele. 

 

A penge vastagsága 5mm, amit szerintem az él és a csúcs irányában szépen fogyasztottak el. 

...slr... Creative Commons License 2015.08.11 0 0 44131

Kerestelek akkoriban a telefonodon, de nem reagáltál. Most már tudok fényképezni, mutatok egy képet az egyik kedvenc családi bicskáról, olyan ötven-hatvanéves lehet. Apám nem foglalkozott élszalaggal, a skandináv élhez hasonlóan a kések lapját fente, néha köszörülte, el is fogyott rendesen. 

 

Ez a kés sokáig egy elfeledett asztalfiókban volt, méltatlan állapotban. Semmi mást nem csináltam vele, csak alaposan megtisztítottam, megkentem, és a rozsdát finom, kézi polírozással leszedtem róla. Ma is masszív, erős bicska, a rugója jól működik. 

 

Előzmény: Rattesid Tibor (43692)
szabi72 Creative Commons License 2015.08.09 0 0 44130

Szia Tibor! Nem értettelek félre, azt írtad, hogy talán meg van a megfejtés. Én csak kételkedtem egy kicsit a megfejtésben, illetve csodálkoznék, ha az oroszok angol nyelvű feliratokat ütöttek volna az én késem pengéjébe. Szerintem ez 90 körül még nem volt jellemző.

Előzmény: Rattesid Tibor (44122)
szabi72 Creative Commons License 2015.08.09 0 0 44129

Ha szalonnázol, az a zsír megvédi a szénacélt, az igaz. Ezért alkalmazom én is ezt a módszert rendszeresen. ;)

Előzmény: emiki6 (44123)
szőrmók Creative Commons License 2015.08.09 0 0 44128

Mezőgazdasági szakboltban.

Előzmény: Horváth Ferenc1971 (44107)
Révészbicska Creative Commons License 2015.08.09 0 1 44127

Nem gagyi, 55 +- 2HRc keménységűre edzhető, jó a korrózióállósága és könnyen fenhető különlegesebb fenőeszközök nélkül is.

Az ebből készült kések kevésbé törékenyek, mint a nagyobb széntartalmú társaik amiket csak különlegesen jó fenőeszközökkel lehet újraélezni és azok sem tartják sokkal jobban az élüket. Azaz azokat is kell időnként fenni. Olyan eszközt még nem láttam pályafutásom során, ami örök élű lett volna. Ilyen csak a teleshop reklámfilmjeiben létezik.

Előzmény: xlsxls (44126)
xlsxls Creative Commons License 2015.08.09 0 0 44126
Ne legyél már ilyen Feri :) Ha egyszer az internetes szakértők azt írják hogy gagyi, akkor gagyi :)
Előzmény: kocsisferi (44125)
kocsisferi Creative Commons License 2015.08.09 0 1 44125

No....

Nem gondolnám, hogy a TyssenKrupp rozsdamentes acéljait gagyinak szabadna nevezni. 

Tény hogy idehaza az 1.4034 szinte az egyetlen késhez való acéljuk, amit be lehet szezni. Az sem gagyi, lehet belőle elfogadható minőségű pengét csinálni. A hazai késesek szinte mindegyike, dolgozik más acélből is, de a tömegben készülő késeiket nagyrészt ebből csinálják a könnyű beszerezhetőség, a relatíve olcsó ár, a préselhetőség, bélyegezhetőség stb miatt.

Előzmény: H_G (44124)
H_G Creative Commons License 2015.08.08 0 0 44124

Természetesen ez nem az összes rozsdamentere igaz, hanem a gagyi Krupp acélra, amiből a magyar késesek többsége dolgozik. Arra bizony nagyon jellemző.

 

Előzmény: emiki6 (44123)
emiki6 Creative Commons License 2015.08.08 0 0 44123

Nem arra értetted, hogy kenődő anyag? Úgy értettem, hogy a szénacélhoz képest puha, hamarabb ki megy az éle. Ezt Nagy István mondta tegnap. Vagyis relatív puha...
Az már más dolog, hogy lehet, hogy ő nem megfelelő minőségű rozsdamentest használt, de lehet hogy csak szimplán sokszor lett köszörülve...

 

Ha a szénacél felületén nincs valami, ami megvédje (zsír), akkor rozsdásodni fog (ha párás a levegő, stb.) De ha szalonnázol, akkor az megvédi, ennyi. Nem?

Előzmény: szabi72 (44121)
Rattesid Tibor Creative Commons License 2015.08.08 0 0 44122

Szervusz szabi72 !                                                                                                                       Lehet , hogy félreérthető volt az írásom , de nem állítottam , hogy orosz gyártmányú a kés . Véletlenül találtam Szasza hozzászólását egy ilyen jelzésű mesterjegyre . Segítség képen osztottam meg .A Késportálon Szaszával fel lehetne venni a kapcsolatot és el lehetne oszlatni a kételyeket . Esetleg Tantóval  ,  kint élt és vannak késkészítő ismerősei  , szintén megtalálható a Késpotálon . Aktív tag volt egy másik orosz késpotálon .   Üdv Rattesid Tibor

Előzmény: szabi72 (44117)
szabi72 Creative Commons License 2015.08.08 0 0 44121

Rozsdamentes puha lenne? Inkább valami silányabb minőségű, vagy rosszul hőkezelt acélról lehetett szó.

Szénacél rozsdásodna? Ez a kés évekig kint pihent a sufniban, mire végre megtaláltam. Kicsit rozsdás volt, nem tagadom, de nem ette meg a rozsda, egy egyszerű polírozás után olyan lett a penge, ahogy a képeken is láthattad. Persze törődni kell vele, én is sokat bíbelődöm a szénacél caklimmal. Kolbászos, szalonnás kezelést kap rendszeresen, a szaru markolatpaneleket pedig néha szalonnabőrrel áttörlöm. ;)

 

Szerintem nem kell ezt a rozsdásodik-nem rozsdásodik dolgot túldramatizálni. Ha figyelsz, vigyázol a dolgaidra, nem lesz semmi bajuk, akár rozsdamentes, akár szénacél pengéről beszélünk.

Előzmény: emiki6 (44118)
vadasz40 Creative Commons License 2015.08.08 0 0 44120

Szóval a rozsdamentes acél puha...jó tudni!

 

Előzmény: emiki6 (44118)
H_G Creative Commons License 2015.08.08 0 0 44119

Plusz attól, hogy valaki jó kézműves, még nem isten és tévedhet is egy-két dologban. Az oroszok szeretik a késeket és aktív, népes fórumaik vannak a témában -- ha tényleg lett volna BAL nevű gyártmányuk, szerintem biztosan lehetett volna találni valamit egy orosz nyelvű kereséssel.

 

Előzmény: emiki6 (44118)
emiki6 Creative Commons License 2015.08.08 0 0 44118

Az a Nagy István kés azért "kenődött", mert rozsdamentesből volt (gondolom), ami puha, míg a szénacél sokkal keményebb éltartóbb, viszont rozsdásodik, ha nem zsírozzák olajozzák (ezt ő maga mondta). 

Igazad lehet, mert szasza azt írta bal és nem b.a.l. valamint nem látjuk, hogy melyik képről volt szó, mert a képfeltöltés már törölte... :(

Előzmény: szabi72 (44117)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!