Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2014.01.08 0 0 15872

Igen, ezzel tisztában vagyok, de köszönöm, hogy szóltál! Pont ez az egyik legfőbb oka, hogy csak akác áll rendelkezésemre, mert talán tudnék. Sőt nekünk is akad itthon, csak az a baj, hogyha csak a jovát válogatom, szóval a repedezett, görcsös léceket selejtezem, túl sok fa anyagot kell felhasználni.  Valahogy az égiek nem akarják, hogy ócsón jó prés lécim legyenek :) No de messze még az október, meg kell azt még élni :)

Előzmény: alfi13 (15870)
Falusi1 Creative Commons License 2014.01.08 0 0 15871

A szőlőnek nem lesz baja, legfeljebb nem lesz rajta termés. Ezt saját tapasztalatom alapján is meg tudom erősíteni.

Előzmény: yotti (15854)
alfi13 Creative Commons License 2014.01.08 0 0 15870

A frissen kivágott fából semi esetre se csináld erre a célra a szárírott tölgy lenne a legideálisab.

Előzmény: juhosttt (15869)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.07 0 0 15869

Hát tekintettel, hogy prés léc, így a 100db irreális :) A nagy présnél lenne majd kb 50-60 db, de maradjunk egyelőre a kicsinél.

 

33db léc kell. tölgyfából kellene, és nem forgácshulladék mert olyan itthon is van! Sőt az is lenne aki kivágja a fát, ha nagyon megerőltetem magam még én is ki tudnám vágni. A legnagyobb gond a a minőségi fa anyag beszerzésével van!!!

Fenyő, nyár az van dögivel itt is. Akác talán-talán lenne, de tölgyfa az szinte nincs, vagy csak csillagászati áron.

Szóval összegezve:

33 db 30*45*700 mm-es görcs,forgács, és repedés mentes léc kellene. Se süllyesztés, se trapéz, se semmi csilivili extra nem kell. Ha tudnék olcsón fa anyagot hozzá itt is kivágnák ingyen. De maga a fa beszerzése a gond. 

De tudnál írni egy db/ár-at az általam meghatározott lécekre?

 

Mondjuk nógrád megye nem itt van, nagyobb darab deszka küldése is drága. Na meg csak akkor érné meg olyan messze vágatni, ha postával együtt is nagyon kedvező árat tudsz biztosítani. (igen, eddig ezt sem írtam le, de lassan összeáll a teljes kép.)

 

Előzmény: régimaszek (15868)
régimaszek Creative Commons License 2014.01.07 0 0 15868

 

 

 

 

EGY lényeges kérdés hány darab lécre lenne szükséged? Mert elmondanám hogy majdnem annyi időt vesz igénybe egy léc legyártásának előkészülete,mint 1000db-é.  Anyag előkészítés,mérete állítás,munka menet megtervezés,vágó szerszám ez esetben/ fűrészlap/ kiválasztás,ugyanis neked nem tüzifát kell vágni igaz? Az árral kapcsolatban 18000-22000ft között mozog az ipari fa köbmétere+ áfa. KIhozatali % jó esetben 50% ami azt jelenti 1köbméter anyagból  0,5 köbméter termék készül el. Nagy fa feldolgozó cégeknél,ezt a méretet,a hasznos hulladékból gyártsák,szinte héjra tudják vágni  fát a minőség fügvénye alapján.    Tehát a kérdés hány db-ra lenne szükséged? 1?-10?-100?- ESETLEG 1000DB? mINDEN ÁR DB FÜGGŐ. Mellesleg elárulnád hol laksz mely megyében esetleg legyárthatnám neked,én nógrád megyében élek.

Előzmény: juhosttt (15851)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.07 0 0 15867

Neked honnan sikerült szert tenni rá? :)

Előzmény: medveger (15866)
medveger Creative Commons License 2014.01.07 0 0 15866

Nincs, de lesz. :-)

(Piros bakator oltócsapok levermelve üdülnek nálam, sajnos csak annyi, amennyi nekem kell a tavaszi oltáshoz. Ha sikerülnek az oltások, két év múlva (mire megerősödik) tudok majd adni csapot. Ha így megfelel...)

Előzmény: juhosttt (15863)
RAMBO Creative Commons License 2014.01.07 0 0 15865

Bevált. 

 

Félig lebontottam, mert át kellett helyezni. De egyébként meghagyom, csak meglazítom a drótokat. A trafó a pincében van, zárt helyen - csak kihúztam a konnektorból. 

Előzmény: gyfa50 (15864)
gyfa50 Creative Commons License 2014.01.07 0 0 15864

Üdv Rambo!

E borongos hideg téli napon beleolvastam a blogodba (gratulállok).

Volna egy pár kérdésem:

- villanypásztor bevált-e?

-a szezon végén lebontottad, vagy csak a tápegységet szerelted le?

Előzmény: RAMBO (15787)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.07 0 0 15863

Valakinek nincs merő véletlenségből bakator szőlője? oltó/dugvány vesszőt szeretnék kérni/venni/cserélni.

Piros, vagy kék színű érdekelne. 

 

Köszönöm!

Farang01 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15862

Ha gonoszkodni szeretnék, javasolnék egy külön topikot a muskotályos fajtáknak. :)
Szerintem csemegeszőlő és borszőlő vígan megfér egymás mellett és már így is tizenegynéhány kertészeti topikot igyekszem nyomon követni így nem örülnék az aprózódásnak. De ha komoly lesz a dolog, kénytelen leszek még egy könyvjelzőt gyártani... :)

Előzmény: Kulicz (15861)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15861

Eszem ágában sincs itt hagyni ezt a topikot, de ha visszolvasol, kicsit sok a borászattal foglalkozó hozzászólás. Én ezt tiszteletben tartom, semmi kifogásom ellene, de sokakat inkább csak a szőlő érdekelne. Szerintem nem fogja egymást zavarni a két fórum, részemről semmiféle rosszallás vagy sértődés nincs. Ha itt lessz felvetés csemegeszőlővel kapcsolatban, továbbra is itt kapcsolódok be.

Előzmény: Cirfandlia (15859)
yotti Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15860
Köszönöm.
Előzmény: Kulicz (15858)
Cirfandlia Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15859

Ez a fórum miért nem volt megfelelő??? Itt is szőlőről van szó, csemege és borszőlőről egyaránt. Ha majd termesztés tehchnológia téma lesz akkor hova írunk/tok? Nyittok egy újabb topikot? Így szerintem szétforgácsolódik az ismeretanyag, de majd az idő eldönti melyik az életképes... 

Előzmény: Kulicz (15858)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15858

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9217758

 

Megnyílt a Csemegeszőlő topik, akit ez a téma érdekel, jöjjön!

 

 

Azért felvetésedre egy gyors válasz: vannak csemegeszőlő fajták, melyeknél termővessző felsőbb rügyei termékenyebbek az alsóknál, ill. szebb, nagyobb fürtöket hoznak /pl. Afuz Ali/ ezeket tanácsos hosszúra metszeni.

Előzmény: yotti (15854)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15857

Itt talán 1 valaki van, csak nem tudom dolgozik-e a szakmájában. Az egész országban alig van pár mester... Kíváncsi lennék 20 év múlva hány lesz...

Előzmény: alfi13 (15856)
alfi13 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15856

Amig voltak kádár mesterek addig Ők meg tudták csinálni de nem szíves válalták az én hodómból is igy lett virágtartó. Ez még 20 éve volt ma már egy kádár sincs a környékünkön.

Előzmény: juhosttt (15855)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15855

Akkor neki sem kezdek vajákolni :)

Inkább megtanulom szétszedni és összerakni úgy, hogy ne törjem össze...Ha nem sikerül akor sincs sok veszíteni valóm.

Előzmény: alfi13 (15853)
yotti Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15854

Üdv!

Szeretném megkérdezni,hogy az olyan csemegeszőlőt aminek az ajánlásában az van leírva,hogy félszálvesszőre kell metszeni okozok-e valamilyen kárt hogyha kettő rügyre metszem?(ha kevesebb lesz a termés az nekem nem probléma).

alfi13 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15853

Én próbálkoztam egy ilyen penészes hordóval. Láncozás forróvizes trisós mosás a végeredmény 100l rossz bor amit egy barátom pálinkának kifőzetett. Végén muskátlis hordó lett belőle.

Előzmény: juhosttt (15851)
BZoltan Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15852

Amelyik büdös és penészes az dísznek talán még jó. Ha a másiknak tiszta és kellemes szaga van és nincsen semmi sérülése akkor talán lehet használni. Forró gőzzel alaposan mosd ki. A legtutibb, ha nagy nyomású gőzölős spriccelővel alaposan, többször átjáratod.

Előzmény: juhosttt (15851)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15851

Hát nem sok ilyen "fura" felfogású ember van a borászatban. Na de ez más téma.

 

Megkérdeztem, meglássuk mit mond.

 

Mindenkinek:

De ha itt a fórumon valaki tudna ajánlani olyan helyet, ahol nagyon olcsón (drágán tudok én is) (olyan 200-300 ft/léc) tudnék tölgyfa deszkát vásárolni? A méretek: 30x45x700mm.

 

Másik:

Kaptam 2 db boros hordót. Eléggé el voltak hanyagolva. Mind2-ben fehéres valamit látok, gondolom penész lenne. Az egyiknek dohos szaga is van, a másiknak egész korrekt az illata. Kétlem hogy kénezték volna...

Van-e valakinek tapaszta, hogy érdemes-e bűvölni ezeket? Vannak leírásaim hogyan kell, de a gyakorlati tapasztalatokra lennék kíváncsi, hogy van-e esélyem, hogy használható boros hordó legyen belőle?

Ja nem nagyok, kb 60 és 70 literes.

Előzmény: BZoltan (15849)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15850

Valóban ez nézőpont kérdése, hogy mi számít olcsónak, de ahogy korábban írta valaki a szőlővel kapcsolatban:

Arra kell törkedni, hogy a lehető legkisebb kiadásokkal a legjobb minőséget érjük el. Szóval oké hogy kézműves, de azért arra kellene törekedni, hogy azért megfizethető maradjon!

Előzmény: Farang01 (15848)
BZoltan Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15849

Megtisztelő amit írsz :) de szerintem példaképnek találsz nálam csilliárdszor jobban és méltóbbat is.

 

A kézművességről szóló írásomban dirket írtam, hogy nem a kőkorszaki müdszerek és eszközök teszik kézművessé a kézművest.

 

Ha bárhol azt a szót látod, hogy "kézműves" és sokallod az árat akkor odaballagsz az emberhez és megmondod neki, hogy itt és itt hasonló termékre fele árat láttál, ugyan mesélje el, hogy miért is. Mindezt persze _NEM_ pökhendien és szívózva, hanem érdeklődően és udvariasan. Ott ahol nem lehúzás a dolog szépen el fogják neked magyarázni a dolgot... aztán ha elfogadod a magyarázatot akkor dönthetsz, hogy neked megéri-e. Lehet, hogy jobb alapanyagból dolgozik, lehet, hogy precizebb munkát végez... de az is lehet, hogy csak lassan és így drágán dolgozik :) 

Fogyasztóként a kézművesség szempontjából a tudatosság a legfontosabb!

Előzmény: juhosttt (15845)
Farang01 Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15848

Szerintem az, hogy jelen esetben nem éri meg nem feltétlenül jelenti hogy lehúzás. Simán lehet, hogy emberünknek háromszor annyi idejébe és energiájába kerül legyártani mint a nagyipari technologiával dolgozó üzemnek. És mégis "csak" kétszer annyiért, tehát fajlagosan olcsóbban kínálja... :)

Előzmény: juhosttt (15847)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.06 0 0 15847

Bár nem írtam le betüről betűre, hogy milyen kell, szóval nem tértem rá ki, hogy nem kell trapéz. Lehet hogy ki kellet volna? megírtam a szükséges méreteket. Lehet nem kellett volna megemlíteni, hogy préshez lesz akkor talán olcsóbb lett volna...
A tisztítást megoldom, évente 1x kell, ha csak közel fele annyiba kerülne, (pl 350 ft) akkor annyiért ráérnék pepecselni a takarítással :)

 

Mondjuk lenne aki kivágja méretre, a legnagyobb gondom a minőségi fa beszerzése számomra elfogadható áron. (mondjuk lehet hogy ezek az árak sem drágák, de a keresetem még nem zárkozott fel az ilyen kiadásokhoz)

Előzmény: medveger (15846)
medveger Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15846

Mondjuk a présekhez használt tölgyfa lécek trapéz profilúak, lehet, hogy a kézművesed ilyet csinált volna neked, a sima faipari üzemtől meg kapsz négyzet vagy téglalap profilút, ami préselésnél ugyanolyan jó lesz, csak épp egy kicsit nehezebb lesz tisztítani. De az is lehet, hogy tényleg csak a lehúzás...

Előzmény: juhosttt (15845)
juhosttt Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15845

Nekem is támadt pár gondolatom a kézművességről.

Első gondolatom az, hogy ha nem géppel metszünk és szüretelünk az már egy hatalmas lépés a kézművességre. Ha gyomírtó szerek helyett humánusabb megoldás van, pl kaszálás, kultivlás stb, az is közelebb visz hozzá. Az, hogy ez kézi vagy gépi, sztem ez sem jelent túl nagy gondot a kézművességben

Az, hogy háti permetelővel vagy géppel megy végig, sztem ez sem befolyásolná a kézművességet.

Attól, hogy nem kőkorszaki módszerekkel termelünk, még lehet minőségi kézműves bort csinálni, csak egyensúlyt kell találni. Ebből a szempontból jó dolognak találom a kézművességet, és példaképemnek is tekintelek Zoli!

 

 

De más ágazatokban is nagy jelentéssel bír a kézművesség. Kértem árajánlatot a kosaras présemhez tölgyfa lécekre, és úgy minden  kérdés nélkül 850ft/db árat kaptam.

 

Egy sima faipari üzemben a tölgy 480 az akác 350/db ár és megkérdezték hogy légszárított vagy sima legyen.

 

Ekkor fordult meg a fejemben, hogy azért kérnek majdnem dupla árat, mert ott van a kézműves szó? Nekem mindegy mivel vágja ki a fákat, csak olcsó legyen és a feltételeimnek eleget tegyen. Ezt géppel és kézzel is meg lehet oldani. Ilyen szempontból viszont a kézművességet lehúzásnak találom.

Előzmény: BZoltan (15835)
Kulicz Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15844

Én elsősorban csemegeszőlővel foglalkozom, elég sok fajtám van, ha tudok szívesen segítek.

Előzmény: kisannar (15843)
kisannar Creative Commons License 2014.01.05 0 0 15843

még egy kérdést megengednél részemre?

igazából nem nagyon ismerem a szőlő fajtáka - az volt az elsődleges szempont, hogy rezisztens legyen -, s ha megírnám mijen fajtáim vannak, esetleg meg tudnád mondani, hogy melyikre érdemes vigyáznom?

Előzmény: Kulicz (15842)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!