Keresés

Részletes keresés

celebor Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7334

Ezzel az a baj hogy nem írja hány kg-ra kell 26-30 óra...ha egy 3-4kg-os guriga akkor talán megértem :)

A másik utána egyből: "20 %- os sófürdőben (1 liter vízben, 20 dkg konyhasót oldunk fel)" - Ez így nem hiszem hogy igaz!!

1000g víz + 200g só= 1200g oldat ennek az 1%-a 12g.

200g/12g(1%)=16.6%-os lesz az oldatod ha ez alapján számolsz!

Jó lesz az a sajt meglátod, ha kicsit kisavanyodik hát istenem, nekem is volt ilyen de megettem:) Minden egyes alkalomból tanul az ember!

Előzmény: _Zsolt (7323)
_Zsolt Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7333

1 liter tejből? Ez mennyi? Mert nekem ennyi lett 2liter tehéntejből:

Ez kb. egy kávéscsésze mennyiség.

Szóval nekem úgy tűnik, nagyon jó a kihozatalod. :-)

Előzmény: Jbori (7328)
Jbori Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7332

Tudtam, hogy camembertes oltás lesz a vége. Francba! - Bocsánat, ez nem neked szól, igazából csak örülök hogy mukodik :) Szőrös és penészes :) El ne mondd hogy csináltad! :)

Előzmény: Törölt nick (7331)
Jbori Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7330

Köszi! Az öntapis nem olyan jó, :) de a szúnyogháló megfelel.

Előzmény: _Zsolt (7325)
Kecskeb Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7329

Oké....Te tudod...

Előzmény: _Zsolt (7327)
Jbori Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7328

 kecskesajt paneer 1 liter tejből

Előzmény: Jbori (7322)
_Zsolt Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7327

20fokon van. Relatív stabil 20fok.

Előzmény: Kecskeb (7326)
Kecskeb Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7326

Ennyi idő alatt ebben a melegben szerény véleményem szerint meg fog.

 

Nyújtáspróba....5,2 ph.

Előzmény: _Zsolt (7324)
_Zsolt Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7325

Az öntapis szúnyoghálóhoz szeretném hozzátenni...

Ha az Ikea felé jársz, ott a méteráru osztályon találsz 1,4m széles függöny vagy tüll anyagot. Teljesen műszál. Erős. Sűrű szövésű mégis szinte átlátszó de a lyukak csak naqyítóval látszanak.

Olyan 500Ft métere...

Na az nagyon bevált szűrőnek. Ráadásul nagyon könnyű tisztítani is.

 

Persze, ha a szúnyogháló bevált, akkor az is jó... :-)

Előzmény: Jbori (7321)
_Zsolt Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7324

Hogy mennyi lesz a sajt PH-ja? Nem tudom. Remélem nem savanyodik meg.

Mivel holnap este még nem szeretném felvágni, nem tudom hogy tudhatnám meg a PH-ját úgy, hogy lakmuszom sincs, sőt másfajta PH mérőm sem.

Előzmény: Kecskeb (7320)
_Zsolt Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7323

A 30 órát itt olvastam. A 40-et én szültem, de hülyeség volt. :-(

 

De ma beszéltem a piacon egy sajtkészítő hölggyel és azt mondta, hogy elég egy éjszakára sóba tenni. Tehát ma este beteszem a sófürdőbe és reggel kiveszem.

Ennyi elég lesz neki.

 

Jelenleg is forgatom a sajtot olyan 2 óránként. Egy egy alkalommal 10-20 ml savót öntök ki. Tehát várhatólag estére 1cm-t csökken még a sajt magassága. Vagyis 3,5-4cm magas lesz. Az nekem teljesen elfogadható.

 

Amúgy a piacon vettem egy házi sajtot ma. Valami natúr félkemény égetett kérgű sajt. Nagyon finom... Persze abban a sajtban benne van pár év meg sok-sok gyakorlat.

 

Előzmény: celebor (7319)
Jbori Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7322

teszek majd fel fotót, csak töltőn vannak az elemek. mekk :)

Előzmény: Jbori (7321)
Jbori Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7321

Hű, ez gyorsan megy! Az öntapadós szúnyogháló jó, könnyen tisztítható. Éppen belefér a gyógynövényes bögrémbe 1 literből, a fedő is ráfér. Nem tudom mi az a sófürdő, de a bögrében azt is lehetne neki csinálni. Só és víz?

 

Azt sem tudom gazdaságos e, mert 400 ft-ért veszem a tejet, és 3000-ért a sajt kilóját. Drágának néz ki.

 

Zsoltnak és Zotyapeti74-nek is köszi! Gyorsan kéznél volt a leírás!

Előzmény: Jbori (7318)
Kecskeb Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7320

Engem csak egy dolog érdekelne...

Holnap estére vajon mennyi lesz a sajt ph-ja???

Előzmény: _Zsolt (7316)
celebor Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7319

Szerintem jól néz ki ez a sajt:) Finom lesz meglátod! Viszont az a 30-40 óra sófürdőben nem lesz enyhén túlzás?:)))

1kg sajtra az én sós érzetemnek megfelelő(szeretem a sót) maximum 12 óra 20% fürdőben. 30-40 órát hol olvastál amúgy?

Előzmény: _Zsolt (7316)
Jbori Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7318

Jól néz ki, ügyes vagy! Kezdem az ecetest amíg meg nem isszák a tejet.

Előzmény: _Zsolt (7316)
celebor Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7317

Okés-okés kifogom próbálni, köszönöm a tanácsokat!

Előzmény: Kecskeb (7315)
_Zsolt Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7316

Nyilvánvaló, hogy valamit én csináltam rosszul. Épp azért próbálom kideríteni, hogy mit, mert nem szeretném újra elkövetni a hibát. :-)

 

Amúgy ma reggelre a sajt egész szépen összement.

A tegnapi 12,5cm átmérő és 8cm magasság mára 12,5cm átmérő mellett 4,5-5cm magasság.

Tehát megkockáztatom, hogy alakul valami.

 

Teszek fel képeket. Az egyik képen a ceruza akku azért van a sajt mellett, hogy a méretarány látható legyen.

 

A további tervem, hogy estig vagy holnap reggelig préselem 20fokon gyakori forgatás mellett. Remélem veszít még a magasságából 1-2cm-t.

Utána beleteszem 20-22%-os sófürdőbe és abban 30-40 órát tartom és néha forgatom.

 

Utána besózom (vagy nem még nem tudom) és egy vágódesztára teszem és lefedem egy tésztaszűrővel amit részben lefedek egy nedves ruhával. Így biztosítom a páratartalmat és a pincelejáratban kb. 20 fok van (relatív stabilan)... Aztán itt is tárolom egy ideig.

 

Legalábbis ez a terv. Természetesen szívesen veszem a gyakorlott tagok véleményezését...

 

Na jöhetnek a képek.

 Ez a kép a prést (két jegesvödör az egyik megfúrkálva) mutatja.

 A sajt

Sajt vakuval (csak utálok vakuzni)

Előzmény: celebor (7311)
Kecskeb Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7315

Egy próbát megér.

Gyorsan dolgozd fel, és meglátod...ha csak kicsit lesz  kólis, legyőzhető hűtéssel és a sózással is...

De erről elefada biztosan többet tud...

Előzmény: celebor (7314)
celebor Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7314

Értem, kifogom próbálni ahogyan mondtad, tudom hogy itt legtöbben nyerstejből készítetek sajtot. Egyedül az szólt ellene, hogy veszem a tejet és nem én nevelem az állatokat, nem tudom mit hogyan merre, hányan fejik:) de ettől függetlenül kipróbálom és elhiszem hogy a leggazdagabb kultúravilág a nyerstejben van, utána már csak részeket pótolhatunk benne.

Előzmény: Kecskeb (7313)
Kecskeb Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7313

Nem kell feltétlenül rettegned a kólitól.

Áldozz be egy 6-8 liter tejet...még nincsenek túl nagy melegek, a kultúrával történő savanyítás le tudja győzni a kólit. Érdemes megpróbálni, sokkal finomabb sajtjaid lesznek.

 

Ha elkészíted elefada anyakultúráját, az még gyorsabban savanyít, még nagyobb eséllyel győzheted le a kólit.

Ez csak egy harc... hogy ki eszi meg gyorsabban a tejcukrot...

:-)))

 

És ne ragaszkodj feltétlenül a 63 fok 30 perchez.

Én van, hogy csak felviszem és mindjárt vissza is hűtöm és még a 63-hoz sem ragaszkodom....

 

A gyenge alvadás oka egyébként mészhiányos táplálkozás is lehet...néha én is adok a kecskéknek plusz kalciumot és foszfort...

Előzmény: celebor (7310)
celebor Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7312

Zsolt az előző a 7307-re ment :)

celebor Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7311

Ha utómelegítesz és félkemény a cél azthiszem a felső határ 38C, felette már keményebb sajt a lesz elvileg.

Előzmény: _Zsolt (7309)
celebor Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7310

Az alaptöret megfelelő elkészítése nélkül szerintem sem működik az utómelegítés úgy ahogyan kell, én úgy vettem észre inkább a rögök szilárdságáért felelős a melegítés. A legtöbb savót az elősajtolásnál lehet kisajtolni:)

Van olyan amúgy, hogy különböző fejéseknél eltérő annyira a tej kálcium tartalma, hogy a termizálás során(63-65C 30perc) van amikor kipusztul belőle annyi, hogy ugyan olyan feltételek mellett gyengébben alvad mint előzőleg? Mert nálam sokszor a 40 perc helyett 50-60 perc kell 32 fokon és így is 20ml/100liter arányt használok. Ezzel tudnám csak magyarázni a gynegébb alvadást, gazdaságból veszem a tejet ezért a termizálás, de fogok próbálni nélküle is csak az eladó is bevallotta hogy előfordul a colis tej náluk...ez van.

 

Előzmény: Kecskeb (7308)
_Zsolt Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7309

Nekem is CHy-Max Plus van.

Nem tudom miért volt hosszú az alvadás. És gondolom a kaszabolás sem volt sikeres...

Előzmény: Kecskeb (7308)
Kecskeb Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7308

Az első gond a 30-40 perc. Ennyi idő alatt MEG KELL aludnia a tejnek! (ahhoz a sajthoz, amit Te szeretnél)

Ha másfél óra alatt alszik meg, akkor már ne akard az eredeti folyamatot végrehajtani....elefada valszeg elmondja neked, hogy akkor mit tudsz csinálni....

Sajtosferi a videón elmondja, hogy 60-90 perc alatt kell lezajlódnia a teljes folyamatnak, ahhoz, hogy azt kapd amit szeretnél.

Nem tudom, hogy milyen az oltód, nekem CHy-Max Plus van, másfél éve járt le a szavatossága és még mindig használom!

 

De!

 

Volt olyanom, hogy rendre túrót sikerült gyártanom, mert az egyik kecskének enyhe tőgygyulladása volt és az istennek sem aludt meg a tej,csak két-három óra alatt...

 

A sajtod súlya egyértelműen jelzi, hogy sok a savó.

 

Én nyolc liter kecsketejből (ha a sajtosferi féle módszert követem) 90-110 dkg-os sajtokat csinálok. ...(a sófürdő után megmérve).

 

Van amikor szándékosan lazább sajtot készítek, (mert zöldfűszeresnél, pritaminosnál szeretik, ha szaftosabb) akkor olyan 120-125 dekás. De azt frissen viszik és két-három nap alatt megeszik.

És még az is lehet, hogy a kaszabolás között túl nagy szüneteket hagytál.

Fetánál szoktak nagyobb szünetekkel kaszabolni de ott is kevergetni kell néha...

 

A melegítés segít....de szerintem az is csak akkor, ha az alaptöret jó!

Vagyis minden részfolyamatnak meg van a maga jelentősége és hogy mennyi savót kell eltávolítania.

 

Nem tudnám százalékarányban megmondani, de gondolom a savó 70-80%-a az alap-kaszabolásnál válik ki, még kb. 10 % a melegítésnél, pár százalék a préselésnél és még egy kevés a sózásnál.

Valahogy így tippelném.

 

Előzmény: _Zsolt (7304)
_Zsolt Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7307

Igen, ezt tapasztaltam...

A savó nagyon lassan távozik sajtolás alatt. Nameg nem is távozik sok. A következőnél a röggöket kissé melegíteni is fogom.

 

Jelenleg a sajt puha és rugalmas.

Még préselem egy kicsit (1-2 napot), majd beteszem sófürdőbe!

Előzmény: celebor (7305)
celebor Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7306

Sajtosferi a félkemény készítést szépen elmondja pár szóban, utómelegítés, hány fokon, rögökkel mi történik közben stb...hasznos!

Előzmény: _Zsolt (7304)
celebor Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7305

A savót valóban nem a préselés hozza ki túlnyomórészt hanem a megfelelő elősajtolás, alvadék-kidolgozás, ebben nagyon igazad van Kecskeb sokáig én is ezt hittem :) erősen préselni kell és akkor jó lesz:))

Félkemény sajtnál utósajtolási folyamat utómelegítéssel jár, amitől még több savó távozik el és szilárdabb rögöket kapunk. Fontos, hogy 2C-5perc emelkedéssel végezzük, tehát lassan mert a rögök összetapadnak. Ha jól sikerült az utómelegítés akkor lehet normálisan préselni, én kb 3szor próbáltam félkeményet de harmadikra is sok volt a savó benne. :) Gyakorolni kell!

Előzmény: _Zsolt (7302)
_Zsolt Creative Commons License 2012.06.09 0 0 7304

Köszönöm a választ.

 

Értem és gondoltam, hogy ez a baj. Mármint, hogy nem adta le rendesen a savót, és azt is tudom, hogy a préselés ezen nem segít.

Viszont az a kérdés, hogy miért nem adta le a savót.

 

Azért mert lassan aludt meg? Az oltót rendeltem és most nyitottam ki. Persze attól még lehet régi és a szállítás alatt is tönkremehetett. Postai levélként kaptam meg..

 

Vagy a kaszabolást csináltam rosszul? Több lépcsőben kaszaboltam 3-5mm-es darabokra. Az alvadék egyben kijött ahogy a videóban is láttam. Utána felkötöttem zacskóban a konyhaszekrény ajtajára. Kb 1 órát csepegett és utána terrem a formába és kzdtem préselni.

 

Vagy a hőmérséklet nem volt megfelelő? Természetesen az alvadék hült (lement 26-28 fokig) mivel lassan alvadt meg. Lehet, hogy a kaszabolás után és a savó leszedése után kicsit melegítenem kellett volna?

Előzmény: Kecskeb (7303)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!