Keresés

Részletes keresés

sunny8 Creative Commons License 2013.05.23 0 0 9813

Segítenél honnan tudom letölteni? Köszönöm szépen!

Előzmény: tp329 (9811)
sunny8 Creative Commons License 2013.05.23 0 0 9812

Rendben! Nagyon-nagyon szépen köszönöm a segítségedet. Remélem sikerül majd a dolog! :)

Előzmény: vlacko (9810)
tp329 Creative Commons License 2013.05.22 0 0 9811

Szerintem azt várd meg, hogy az az ág elvirágozzon (vagy legalább is a vége felé járjon), amiről a szemet venni akarod, akkor már elég érett a szem. Bár a rózsa valóban nem túl kényes erre.

Esetleg a Jeszenszky: Oltás, szemzés, dugványozás c. könyvet letöltöd a netről, abban sok hasznos infót találsz.

Ha nem sikerül letölteni szólj!

Sok sikert!

Előzmény: sunny8 (9807)
vlacko Creative Commons License 2013.05.22 0 0 9810

Rózsánál vannak folyton virágzóak és egyszer virágzóak. Az egyszer virágzóak kb. most virágoznak, a folyton virágzóak meg most kezdik. Én az első szemzéseket már most megcsinálnám. Csinálj párat, várd meg, hogy megered-e, aztán szépen próbálkozz újra. Tökéletesedik a technikád, meg tök izgalmas figyelgetni. És ne csak egy helyről szedj nemest, a fajtagazdagság és szinorgia szép dolog.

Előzmény: sunny8 (9807)
vlacko Creative Commons License 2013.05.22 0 0 9809

Ha három hét után még mindig friss zöldnek néz ki az a rész, ami kilátszik a szigetelőszalag alól (én azt használok), akkor megeredt. A levélnyél el fog száradni és könnyen leválik vagy leesik kb. egy-másfél héttel a szemzés után.

Előzmény: sunny8 (9808)
sunny8 Creative Commons License 2013.05.22 0 0 9808

Még valami, kb. mennyi idő mire látom, hogy megmaradt-e a szemzés?

Előzmény: vlacko (9806)
sunny8 Creative Commons License 2013.05.22 0 0 9807

Köszönöm, így már nagyjából képben vagyok. Már csak azt nem tudom, hogy most megvárjam az elvirágzást? Idén vettük ezt a telket ahol a rózsák vannak és fogalmam sincs meddig virágzó fajta. :)

A rajzod nagyon jó lett, aranyos vagy...

Előzmény: vlacko (9806)
vlacko Creative Commons License 2013.05.22 0 0 9806

Nem vagyok egy nagy rajzoló de kb. így néz ki a szem. 

Előzmény: vlacko (9804)
vlacko Creative Commons License 2013.05.22 0 0 9805

ceruza velénél=ceruza felénél

Előzmény: vlacko (9804)
vlacko Creative Commons License 2013.05.22 0 0 9804

Azok a hajtások jók, amik vastagabbak egy ceruza velénél. A szemet úgy kell levágni, hogy keresel ezen a száron egy levélnyelet, a nyél fölött fél centivel elkezded a vágást. Nem túl mélyen. Bevághatsz a fás részbe, nem számít, sőt jó, mert stabilabb lesz a szem. Vágj laposan a levélnyél alatti rész egy-másfél centis távolságáig. Ezután felülről vágj le meredeken, de ferdén a fentről induló bevágásig, és így kész is a szem. A levélnyélnél fogd meg., a vágási felületet ne érintsd.

A hajtás túléli, ha ennyit vágsz le róla. Kend be a sebet fagéllel.

De az se baj, ha levágod a hajtást és leszeded róla az összes szemzéshez használható részt. Majd nő másik hajtás. A rózsa erős növény.

 

Előzmény: sunny8 (9803)
sunny8 Creative Commons License 2013.05.22 0 0 9803

Szia!

 

Köszönöm szépen. Még az lenne a kérdésem, hogy a 2 nemes futórózsáról hol és miket vágjak le a szemzéshez? Most virágzik. Kb. 2 hete nyílt ki rajta az első. Mennyit vághatok le róla? Nem sínyli meg, hogy ennyit vágdosom majd? Pontosan körülírnád, hogy mekkorát és milyen "szemet" vágjak le róla? Úgy értem, hogy vannak 1-1,5 m hosszú félig lógó hosszú hajtások tele virággal és erről hol és mit vágjak le? (mármint a nemesről a szemzéshez)

Köszönöm!!!

Előzmény: vlacko (9802)
vlacko Creative Commons License 2013.05.22 0 0 9802

A vastag törzseket semmiképpen nem vágnám ki, szerintem az nagyon rossz a növénynek. Inkább szép lassan szemzésekkel átoltanám a megfelelő magasságban levő hajtásokat minél közelebb a törzshöz, aztán ha a szem megeredt, akkor a hajtást szemzés feletti részét levágnám. Semmiképpen sem egyszerre az egészet, a szemeknek jobb ha az eredésig árnyékban  vannak.

Ez a munka egész nyáron kitarthat, használhatsz sokféle nemest, amihez hozzájutsz. Én bizony végigjártam a környéket, s a kerítéseken kilógó rózsákról lecsíptem egy egy ágat, és ráoltottam a saját rózsámra. Mintahogy vágott rózsát is oltottam a futómra a feleségem csokraiból. Megered, ma a névnapjára pont ilyen - futórózsán nevelt szálrózsát fogok neki adni. Jó móka.

A lugas kialakításában csak véleményem van, tapasztalatom nincs. A véleményem meg az, hogy jobb lenne minél egyenletesebb ágeloszlásra törekedni, mert ha felkopaszítaz és felülről lógnak le az ágak, akkor nagyobb helyet foglal az egész bokor, alulra nem fog elég napfény jutni. Ha már felkopaszodott, akkor kötözéssel irányíts majd le nemes ágakat, amikor már lesznek.

A végső kialakítást majd márciusban elég lesz megcsinálni, addig csak szemezgess szépen. A maradékot majd akkor levágod, és ékoltással beleraksz nemest. Próbáld meg azt elérni, hogy alanyhajtások ne nagyon legyenek, az alany csak a törzs legyen. ezért rövid csapokra csináld az oltásokat, szemzéseket.

Én két dimenzióra törekednék, magyarán hogy a bokor mintha egy lapra lenne fektetve. Így kapja a legtöbb fényt. Ami ebből kilóg, azt metszéssel, kötözéssel kell megoldani. A rózsát tavasszal lehet bátran vágni, különösen ha nálad vastag fás törzs van ehhez mért gyökérrendszerrel. Hajtani fog mint a dudva.

A törzsre nem hinném hogy tudsz majd szemezni a vastag héj miatt, de sebaj, biztos vagyok benne, hogy van elég hajtás is, amire viszont lehet. 

Előzmény: sunny8 (9801)
sunny8 Creative Commons License 2013.05.22 0 0 9801

Köszönöm szépen a segítségedet! Az a helyzet, hogy azt sem tudom, hogy hogyan kezdjek neki. (még sohasem oltottam) Vannak ugyebár a vadrózsák iszonyat vastag fás kb. 6-8 cm átmérőjű törzzsel. Mit csinálajak magával a vadrózsával? Vágjam le minden ágát tőből? Melyik részen milyen magasságban ajánlod a T szemzést? Lent a földnél a vízszintes részen? Vagy lehet akár 1 méteres magasságban is kezdeni vele valamit? Vagy ez úgy működik, hogy a szemzést a föld felett kell csinálni az oltást meg lehet akár 1 méteres magasságban? A legvastagabb törzses résszel érdemes valami kezdeni vagy azt fűrészeljem ki tőnél és a vékonyabbakkal próbálkozzak? Ne haragudj ha hülyeségeket kérdezek de abszolút kezdő vagyok ezen a téren. :)

Előzmény: vlacko (9792)
emendasajt Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9800

Úgy lesz! Holnap keresek mellé egy alkalmas karót. Bár a fényképezés irányából közvetlenül mellette van egy jó 2méteres kőfal(iskola) és ez az uralkodó széliránynak pont útjába van, nem szeretnék kockáztatni.

Előzmény: Ali-bá (9799)
Ali-bá Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9799

Gyorsan karót mellé és több helyen kötözd meg, mert egy rossz irányból jövő széllökés könnyen letörheti.

Előzmény: emendasajt (9798)
emendasajt Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9798

Szia atifoci!

 

A tavaly tőled "zsákmányolt" Royal Glory őszi az augusztus 24.ei alvószemzés után ezerrel elindult. Már vagy 40cm-es hajtást produkált.

 

Bár kevés esélyt adtam neki, mert nagyon cudarul adta a héját nyáron, de mint látható a nagy buglis forradás ellenére kiválóan fejlődik.

Majd ha partner lennél benne esetleg , akkor az idei szezonban is számíthatok nemes tekintetében a segítségedre?

Ha nem csal az emlékezetem rendelkezel érdekesebbnél-érdekesebb fajtákkal. :)

Előzmény: Törölt nick (9797)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9797

Én alvószemzésel csinálom a szilvára kajszit...jó aránnyal.A Vilmost birsre nem biztos ,hogy nyerő...satnya fa lesz,a Vilinek jobb az erősebb alany.

Előzmény: villamosjegy (9789)
fehérkutya Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9796

Én is kezdő oltó vagyok. Azt tapasztalom, hogy van olyan nemes, amiről szinte minden oltás sikerül. Másikról szinte semmi. következő évben esetleg fordítva.Hiába néznek ki jól a vesszők. Nekem kajszi szilvára pont jól szokott sikerülni. Érdekes módon volt egy fa, amiről 3. éve próbálok, eddig nem sikerült. Idén pedig szinte mind. Idén ennél nem hűtős vesszőket, hanem frissen szedetteket használtam.

Ezzel arra akarok kilyukadni, hogy nem feltétlen a technika vagy az alany az oka. Nem jó időpont váasztás, hosszú tárolás vagy ki tudja mi.... 

Előzmény: villamosjegy (9789)
Ali-bá Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9795

Rózsánál nekem is a T szemzés vált be legjobban. Jól látható rügyeket szoktam betenni és hamar hajtásnak indul.

 

Előzmény: vlacko (9792)
vlacko Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9794

Ha hajtást használsz szem helyett, az egy éves hajtás is jó. A héja zöld legyen és ne legyen vastag, ez a lényeg.

Előzmény: vlacko (9792)
vlacko Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9793

Egyébként már most lehet csinálni.

Előzmény: vlacko (9792)
vlacko Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9792

Elég sokat oltottam rózsát, ez egy elég sok sikerrel kecsegtető műfaj. A T szemzéssel próbálkozz, ezek erednek a legkönnyebben. De a szem helyére a T-be tehetsz zöld, de már roppanós hajtást is, nekem 3-ból kettő megeredt. A leveleket szedd le róla. 1-et meghagyhatsz. Nekem működött a chip szemzés is, de kisebb hatásfokkal.

Márciusban ékoltással próbálkoztam, 50%-os sikerrel. Lehet ezzel is kísérletezni zöldoltás formájában. De én a T szemzést ajánlom elsősorban. A rózsa rügye nehezen látható, de ez nem gond. Ahol levél nő ki a szárból, azt tekintsd rügynek, ha sikeres az oltás, megfogja, akkor megduzzad és látható lesz.

Ilyen:

 

 

Meg ilyen:

 

 

 

Itt hajtást használtam rügy helyett, tavaly június-július táján (tehát ez tulajdonképpen zöldoltás héj alá):

 

 

 

A hajtás egyik rügyéből indult meg egy erőteljes új hajtás.

 

 

Ez meg chip szemzés:

 

 

 

Ha most csinálod, még idén eredménye lesz.

 

 

 

 

 

Előzmény: sunny8 (9788)
Törölt nick Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9791

Tegnap próbáltam pimpelni néhány körte szemzést, szándékaim szerint hajtóra.

Nagyjából pont egy éve szerencsétlenkedtem életem első próbálkozásait ugyanezen a körtefán, aztán raktam be 6-8 képet mind sikertelen szemzésekről. (persze semmi koncepció nem volt még akkor a kísérletezésben)

 

Szóval kerestem idei, de már alsó részen ceruzavastag, majdnem függőleges szögállású hajtásokat; csodálatosan adták a héjukat bemetszéskor.

A nemesről vágott hajtás is idei volt, az alsó részén már látszottak a rügyek csúcsai.

A kivágott pajzsok alól kipattintottam a fás részt, T-szemzéssel összetoltam őket és raffiával kötöztem.

 

Ha egy hét múlva ledobnák a levélnyelet (amiben nagyon bízok), akkor visszametszenék rögtön a fölöttük álló rügyre.

Aztán feszült várakozás....

 

Majd tartok képes beszámolót erről is.

Törölt nick Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9790

Valószínűleg nekünk kezdő oltóknak van még mire ráéreznünk. Nekem 5 kajszi kísérletem volt március 30.-áról, 1 fogta meg. Augusztusban próbálok majd szépíteni alvószemzésekkel.

 

Szilvából és körtéből minden oltásom sikeres lett. Tettem már be képeket.

Előzmény: villamosjegy (9789)
villamosjegy Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9789

Idén sikerültek az első oltásaim. Javított hasítékoltással oltottam kajszit szilvára vagy 20 darabot és 2 piros vilmos körtét birsre. A két körteoltásom sikerült, a kajszik viszont nem. Pedig itt nálunk a hegyen ezekre a besztercei szilva jövésekre oltják a kajszit, mert az marad meg.

Az lenne a kérdésem, hogy van-e valami trükkje ennek a kajszit szilvára oltásnak, mert valahol elszomorító, hogy pont ezek nem eredtek meg, pedig szükségem volna néhány idevaló, szilvára oltott kajszira.

Előzmény: gyula.uw (9772)
sunny8 Creative Commons License 2013.05.21 0 0 9788

Sziasztok!

 

A segítségeteket szeretném kérni. Vettünk egy telket és van 3-4 igen idős vadrózsa a kertben közte pedig 2 nemes futórózsa. A kérdésem az lenne, hogy milyen módszerrel tudnám a vadakra átoltani a nemes futórózsákat? Csinált már valaki ilyet? Lehetséges ez egyáltalán?

Köszönöm szépen ha segít valaki hozzáértő!

bukfenc12 Creative Commons License 2013.05.20 0 0 9787

Kedves Nagy L!

 

Szerintem egy év alatt nem nő annyit a vessző keresztmetszete, hogy ne tudná a szigetelőszalag nyúlása azt követni.

Előzmény: Nagy_L (9778)
bukfenc12 Creative Commons License 2013.05.20 0 0 9786

Kedves vinik táltos!

 

A szomszédban lévő diófának már hatalmas levelei vannak, míg ennél a fánál még csak aprók. Jó sok idő kell neki szerintem, hogy rendbe jöjjön.

A rózsa hajtásai is picik még, de remélem, hogy tényleg igazad lesz és még ebben az évben megszagolhatom az illatát.

Előzmény: vinik táltos (9777)
gempuci Creative Commons License 2013.05.20 0 0 9785

amilyen hideget mondanak nem kell arnyekolni az tuti

Előzmény: imkerei (9783)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.05.20 0 0 9784

Itt még zöld. A szomszédban viszont érik valami májusi cseri, a '80-as évek fajtái közül (münchebergi? márki korai? jaboulay?)

Előzmény: vinik táltos (9781)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!