Keresés

Részletes keresés

Debrin Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29701

Mármint akkor még pluszba a nonithoz érdemes külön tapadásfokozót is adni? és Nonit  inkább a por alakú szerekhez ajánlott?

Előzmény: alfi13 (29698)
alfi13 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29700

A Gazdabolt kínálatában még látok és valóban elég húzós az ára . Az általam használt Biofilmet is a gazdaboltból rendeltem pár éve kb 6000Ft volt egy liter és az év végi kedvezményes szállítással rendeltem de sajnos már nem tartanak készleten. Azt vettem észre hogy bizonyos nehezen kiírtható gyomoknál a Glifozát mellé keverve lényegesen megnövelte a hatását.

Előzmény: beetee (29699)
beetee Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29699

Silwet is jó (ha még van) de huha drága...

Előzmény: alfi13 (29698)
alfi13 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29698

Ez is egy olyan eset amiről már sokszor írtunk itt a fórumon. A Nonitot rendszeresen úgy tüntetik föl a hozzászólok hogy tapadás fokozó de  ez egy hígfolyosító szer ami a permetszerek tökéletes föloldását segíti ezáltal egyenletesebben vonja be a védendő területet. Amit néked helyesen ajánlottak a Designer az egy tapadás fokozó szer ami a kijuttatott permetszer esőállóságát fokozza  a rovarölő szerek hatékonyságát növeli. Én pár éve egy Biofilm nevű tapadásfokozót használok nagyon kedvező tapasztalatokkal.

Előzmény: Debrin (29691)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29697

Pont, ahogy én teszem!

Előzmény: BAttila1964 (29696)
BAttila1964 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29696

Ha esetleg marad szer a tartályban, én mindig visszamegyek oda, ahol kezdtem a permetezést és kiszórom a már egyszer lefújt növényekre a "resztlit". ;)

Előzmény: pacsepa (29695)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29695

De miért haszontalan növényre?

ha esetleg többet kap a maradékkal a "hasznos növény", akkor mégiscsak jobban "hasznosul", mintha máshova szórod! Vagy nem?

Előzmény: Ali-bá (29693)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29694

Pontosan!

Előzmény: öreg_néne_b (29692)
Ali-bá Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29693

A megmardt permetlé legideálisabb 'megsemmisítése' a kipermetezés. Ha máshova már nem kell, akkor valami haszontalan területre.

Előzmény: Debrin (29686)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29692

A Nonit-ot nem azért használjuk, mert olyan jó, hanem, mert szabadforgalmú és minden gazdaboltban kapható.

Előzmény: Debrin (29691)
Debrin Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29691

Ha már írod nedvesítőszert, általában itt fórumon mindig Nonit-ot látom tapadásfokozásra is. Régebb nekem a gazdaboltban designert adtak erre, mi a különbség, melyiket érdemes használni? Azt honnan lehet tudni melyik szerhez kell tapadásfokozó is? Esetleg van amihez kifejezetten nem ajánlott?

Előzmény: pacsepa (29690)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.21 0 1 29690

Olyan, hogy megmaradt szer nálam nem létezik.

Tapasztalatból már elég jól ki tudom számolni, de előfordul, hogy max 10%, mondjuk egy liter még a tartályban van, miután végig értem a fákon. Egyszerre ennyit szoktam bekeverni, a tartály kissé nagyobb, de ezt könnyű számolni és nem kell cipelni. Főleg, ha létráról permetezek!

Ilyenkor két verzió van.

Vagy visszamegyek az elejére és ráfújom az egyik már permetezett fára, vagy a hátul levő tujasoromra, arról nem eszek gyümölcsöt. A használt szertől függ.

 

Tavasszal a kiskertekben, ahol többféle gyümölcsfát kell nagyjából egyszerre permetezni, előre meg lehet és kell tervezni a permetezés menetét. Ha az éppen aktuális permetezés 10 literrel megoldható lenne, akkor "rétegezem" azt.

Például előre veszem azt, ami védelme csak kontakt szert igényel, mondjuk Dithane-t és nedvesítőszert teszek a tankba. Amikor végeztem ezzel, akkor szintet lépek, belekerül a felszívódó gombaölő szer a tankban lévő bekevert szerbe, mondjuk legyen ez Folicur Solo. Ha végeztem az őszibarack fákkal és oda érek a szilvához, bele teszem a Mospilant, vagy Calypso-t (szilvadarázs ellen).

Előzmény: Debrin (29686)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29689

A növényvédőszerek vegyszerek és mérgek, nem pudingpor, vagy levestészta. A magunk és családunk érdekében használatuk előtt tájékozódni kell. Lehet, hogy a szokásosnál ingerültebb, vagy "kioktatóbb" voltam, de az esetszám miatt egyszer minden cérna elszakad. Ez Nálad történt meg! Ha a hangnemet igazolja vissza a pár negatív értékelés akkor így jártam, egy dorgálás viszont akkor is kijárt.

 

Itt sírunk átlag naponta, hogy egyik vagy másik szer hatástalanná, avagy egyik vagy másik kártevő a szabad forgalmú növényvédőszerrel kiirthatatlanná vált, kiskertben egyes kártevő típusok ellen rendelkezésre álló növényvédőszerek lényegében elfogytak.

 

A növényvédőszerek tárolása és tárolhatósága, adagolása, rendszeresen visszatérő téma ezen a fórumon. Kis visszaolvasással biztosan találsz rá hozzászólást a közelmúltból. Ilyenkor menetrendszerűen ott van, hogy nedvesítve, vagy vízben oldva ne tároljuk! Sőt ez az egyik oka, hogy ennyiszer szóba kerül.

A kiskerti felhasználóknak kaphatsz a szabadforgalmú felszívódó szerekből (mint amilyen a Topas) ampullás kiszerelést, ami 10 liter szerhez van méretezve. Az sem véletlen, esetükben a gyors lebomlás fokozottan igaz.

Számos esetben leírtuk, hogy a gyártók tervezik, "méretezik" a lebomlási időt ez ma már forgalomba hozatali feltétel, a szermaradványokat szigorúan vizsgálják. Emiatt jó pár korábban népszerű növényvédőszer került betiltásra. A lebomlás a szer bekeverésétől indul és folyamatos, ezért a tárolás idejétől függően jelentősen gyengülhet a szer ebben a formában.

 

Egyébként magaddal is kiszúrsz például a Dithane és Thiovit bekevert tárolásánál, mert kéregszerűen kiülepedés lesz és mindent eldugít. Ha kiszárad a permeteződ, a csövek, a tartály faláról folyamatosan leválnak később szermaradvány darabok, amik után a porlasztófejet tisztítani kell akár pár percenként.

 

A mérgek használata előtt elvárható, hogy az alapfogalmakkal legyünk tisztában. A biztonsági adatlap, használati útmutatók elolvasása bármennyire is száraz olvasmány, szerintem evidens.

 

Például a Dithane biztonsági adatlapján az alábbiak, ami minimum gyanút kellene, hogy keltsen:

 "Ne engedjük, hogy az anyag benedvesedjen vagy túlhevüljön a tárolás során, ez lebomlást, csökkent hatékonyságot eredményezhet vagy önbegyulladást okozhat."

Előzmény: Törölt nick (29684)
alfi13 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29688

Hidd el én is kaptam nagyon sok bíráló néha gúnyolódó megjegyzést de talán a koromnak tudható be hogy ezek mára már egyáltalán nem zavarnak. Nagyon örülök ha tévedek és kijavítanak mert abból csak tanul az ember. Kezdő kertész koromban sajnos még nem volt internet ezért csak a saját káromon és szakkönyvekből tanulhattam de ezeken a fórumokon sokkal könnyebb a helyzet. Hogy hova jutottam itt megnézheted sajnos mostanában ritkán újítom az oldalt. http://kisgerzson.5mp.eu/web.php?a=kisgerzson

Előzmény: Törölt nick (29684)
alfi13 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29687

Vagy a rózsabokrok tövéhez vagy a Clematiszok gyökérzetét locsoltam  be régebben  a megmaradt permetezőszert. Mostanában nem fordul elő mert évek óta csinálok egy kimutatást mit mivel és menyi szerel permetezek így pontosan ki tudom számítani menyi szer kell.

Előzmény: Debrin (29686)
Debrin Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29686

Az esetleges megmaradt szert és a tartály öblítésekor keletkező löttyöt hova szoktátok önteni?

Előzmény: alfi13 (29683)
vick_1899 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29685

Bocsánat az előző is én voltam, csak a céges laptopomon még annó csinálam egy másik felhasználót, mert ehhez nem tudtam a jelszavam! Ezt most töröltem.

Előzmény: alfi13 (29683)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.21 0 1 29684

Hidd el ezt tettem, és nagyon sok hozzászólást ki is szoktam menteni külön dokumentumba, de ez az információ valahogy elkerült. Nincs bajom azzal ha figyelmeztetnek ahogy beetee tette, de azért van egy határ..

Előzmény: alfi13 (29683)
alfi13 Creative Commons License 2019.05.21 -1 1 29683

Azt ajánlom ha szeretnél tanulni akkor olvass vissza ebben a fórumban legalább egy évet akkor alapból nagyon sokat tanulhatnál. Akkor az ilyen alapvető dolgokkal már tisztába lenél mint hogy bekevert szert nem tárolunk és nem használunk föl. Már csak azért is ajánlanám a régebbi hozzászólások inkább szakmai témák voltak túlsúlyban.  Ellentétben mostanában elég sok a személyeskedő hozzászólás talán ingerültebbek az emberek.

Előzmény: vick_1899 (29675)
trakisbandi Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29682

Kertben  ez is hasznos lehet, pontosabb mint a "löttyintés" .

 

https://okokucko.hu/pipetta-muanyag-3ml

 

 

öreg_néne_b Creative Commons License 2019.05.21 0 3 29681

A legvastagabb tűt kérd hozzá!

Előzmény: vick_1899 (29680)
vick_1899 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29680

Köszönöm az ötletet! Fecskendőt szerzek is ma!

Előzmény: öreg_néne_b (29678)
vick_1899 Creative Commons License 2019.05.21 0 1 29679

Lehet az lesz. A por alapút könnyű megfelezni, de egy ampullással már más a helyzet, amiből az a tanulság számomra, hogy kevés permethez ne vegyünk ampullásat..

Előzmény: kavicsos64 (29677)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.05.21 0 4 29678

Gyógyszertárban fillérekért kapható ml-es osztású fecskendő. Aliexress-ről olcsón (4-5 USD)  rendelhetsz 0,1 vagy 0,01 g osztású mérleget. Innentől nincs az a kis mennyiség, amit ne tudnál bekeverni.
A folyadékot sokan tároljuk is a fecskendőben. Egyszerűen beleszúrod egy dugóba, vagy elkalapálod a tű végét. Feliratozni persze kell.

Előzmény: vick_1899 (29676)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29677

Ezt én úgy szoktam megoldani hogy a szomszédokat megkérdem kell-e nekik és oda kifújom a felesleget ! Megfelezni azért jobban lehet ,már az is segítség !

Előzmény: vick_1899 (29676)
vick_1899 Creative Commons License 2019.05.21 0 2 29676

Köszi, legközelebb figyelek erre. Nem tudtam, hogy nem lehet eltárolni 1-2 hétig, és ugye mivel csemetéim vannak így nekem egyelőre bőven elég max 2 liter permetszer, viszont minden ampulla, kis zacskó 10 literhez van általában méretezve, és elég nehéz feladat kiporciózni kisebb mennyiséghez, de ugye ez csak idén lesz gond, jövőre már nagyobb koronát nevelnek.. Egyébként nem permeteztem még az eltárolt szerrel, most már nem is fogok.

Előzmény: beetee (29672)
vick_1899 Creative Commons License 2019.05.21 0 2 29675

Ne haragudj de én veled ellenben nem úgy születtem, hogy ezzel tisztában lettem volna..Bármibe kezdek mindennek alaposan utánajárok, utánakérdezek, azért is vagyok itt, de mivel kb február óta olvasgatok ebben a  témában, (mert most ültettem a fáimat), így ez abszolút elkerülte a figyelmem, és soha sehol nem is tanácsolták, hogy ne tegyem így, de MOST MÁR TUDOM. Viszont vegyél vissza a kioktató hangnemből, mert ezért fülhúzás jár...(Csak megjegyzem, hogy egy héttel ezelőtt a friss anyagból kaptak a fák, és ennek ellenére romlott az állapotuk.)

Előzmény: pacsepa (29673)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 29674

Ma ha nem esne kipróbálnám ! Tegnap két eső lett egymástól órányira ,nem is kevés ! Még jó hogy a jégnek csak a szélén voltunk !

Előzmény: gombászok (29660)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.21 -3 1 29673

Ugye viccelsz, vagy trollkodsz?!

Milyen ötlettől vezérelve, vagy tanácsra csinálnál ekkora baromságot?

Bocs, de tényleg kiakadtam!

ALAPszabály hogy szereket nem tárolunk vízzel hígítva és pláne összekeverve.

Ez nem hiba, hanem egyszerűen felelőtlenség!

A bekevert növényvédőszerek többsége gyorsan veszít a hatásosságából. Mert ez a feladata, tervezett időben le kell bomlania, hogy ne időtlen ideig mérgezzen.

Felszívódó szereknél különösen igaz ez, pár órán belül fel kell szívódniuk a növényben.

Szóval kipermetezel egy legyengített vegyszert és nevelsz nekünk rezisztens kártevőket! Köszönjük szépen!!!!

Előzmény: vick_1899 (29671)
beetee Creative Commons License 2019.05.20 0 0 29672

Mi az, hogy bekeverve???

 

Párszor már volt erről szó... nem egészséges dolog a vegyszereket feloldva eltárolni, pláne vegyítve.

 

Pl. a Topas szinte biztos, hogy pár órán belül az oldatban kezdi elveszíteni a hatásosságát. A Thivittől meg savas lesz az oldat, ki tudja az mit okoz a mankocebnek...

 

... minden vegyifegyver valahogy így kezdte... :)))

 

Én kevernék egy új Topas-t és nagyon nem erőltetném a két kontaktot mellé...

Esetleg ha ráérsz, akkor pár nap múlva azokból is mehet ki.

Előzmény: vick_1899 (29671)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!