Keresés

Részletes keresés

jooleetes Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9855

Én úgy tudom, egy bogár teszi a kárt. Itt van egy cikk róla:  http://ezermester.hu/cikk-870/Szivarsodro_eszeleny

Előzmény: szucsl57 (9851)
wieder Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9854

Szerintem a hajtáshervasztó darázsra gondolsz. Sajnos, a legcélravezetőbb a mechanikai védekezés. Levágni a lankadt ágvéget egy kicsit mélyebben, mert a lárva lefelé halad, igy megakadályozva az elszaporodásukat.

Előzmény: szucsl57 (9851)
bujukcekmece Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9853

"Na én ezzel ellentétesen szoktam készíteni az oltásokat"

 

Azért amit írtál az nem ellentétes!

 Én is és sokan mások is szoktak friss veszőket használni, sőt duzzadt szemekkel is. Az alma könnyű pálya, az idén március 15-éig az alma olyan nyugalomba volt hogy csak na! Szóval ez nem ellentétes dolog. Az az lenne, hogy otthon a megszedett vesszőket jól meghajtatod, aztán mikor már leveles beoltod a még nyugalomba levő fába, mondjuk február 15-én. Na az ellentétes!:))))

Előzmény: szucsl57 (9851)
vlacko Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9852

Ezt a nyálazós technikát nem először hallom.

Előzmény: szucsl57 (9851)
szucsl57 Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9851

Kedves fórumozótársaim! 

 

Szeretném megosztani tavaszi fás oltással kapcsolatos tapasztalataimat.

Tudom, hogy a szakkönyvek is azt írják, és itt a fórumon is azt olvastam, hogy az oltóvesszőket addig kell megszedni, amíg nyugalmi állapotban van és hűtőben tárolni addig amíg az alany nedvkeringése be nem indul.

Na én ezzel ellentétesen szoktam készíteni az oltásokat. Az idén, amit fórumos ismerőseimtől kaptam oltóvesszőket és amit magam vágtam, 1-2 napon belül beoltottam (legkésőbb márc 15-ig). Ennek ellenére az eredésem almából kb. 90 %-os, körtéből sajnos sokkal gyengébb, de csak azért mert ősszel szedtem körtealanyokat és némelyiken csak 1-2 szál hajszálgyökér volt.

Csak annyit szoktam csinálni, hogy kicsit hosszabbra, 4-5 rügyesre hagyom az oltóvesszőt, és a kiszáradás csökkentésére a vágási felületet "benyálazom", az oltásokat kötözés után szigetelőszalaggal zárom. Lehet hogy hülyén hangzik, hogy "benyálazom" az oltási felületet, de már évek óta oltok ilyen módszerrel. Persze azt is le kell írnom, hogy leginkább párosítással szoktam oltani, vagy hasítékoltással, az oltóvesszőtől nem sokkal vastagabb alanyba.

Kérdésem lenne még a nálam hozzáértőbbekhez: mi lehet az a bogár, (és lehet-e ellene védekezni) ami  főképp az alma, kevésbé a körtehajtásokat ilyenkor tavasszl megszurkálja és a hajtásvég lekonyul, elszárad. Később persze kihajt, de már nem hoz olyan hosszú hajtásokat, mintha végig akadálytalanul nőlhetne.

vinik táltos Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9850

Teljesen biztos, hogy csiperke, de valahogy mégis...

Más: egész szőnyeg van a kert egy másik részén szegfűgombából.

Azt sem merjük megenni, pedig az egyik közeli (nyolcgyerekes) szomszédasszony többször vitt a levesbe.

A feleségem csak a vásároltat készíti el, azt is ritkán.

Nem is akartam itt szószátyárkodni, csak korábban téma volt a gombatermesztés.

Előzmény: Lactarius Curtis (9846)
gyfa50 Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9849

Ha meleg idő van, de volt árnyékolva meg zacskozva és 1 hét után sincs megfonnyadva akkor már remlnykedhetsz, persze oltásonként változik a forradás ideje. Minden esetre kell figyelni, hogy alul nehogy valamejik honaljból (ha nem volt sikeresen kivakítva) a vad kezdjen fejlödni.

Előzmény: juhosttt (9844)
gyfa50 Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9848

Tehát, ha van a noduszon (a bogon) már legalább 2 kis honalj levélke, akkor már elég érett az oltáshoz. Mikor vágod az éket a bele (a legközepe) már fehér általában és ez már fásodás kezdete.

Előzmény: gyula.uw (9847)
gyula.uw Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9847

És szerinted már elégé éretek a veszök az oltásra már mert most elég kedvezö az idöjárás nincs meleg .

Előzmény: gyfa50 (9843)
Lactarius Curtis Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9846

Miért nem meritek megenni? Ha csiperke, a tönkje nem sárgul és nincs karbolszaga, akkor hajrá.

Előzmény: vinik táltos (9845)
vinik táltos Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9845

Korábban írtam, (úgy rémlik Bukfencnek) hogy a hűtőben összefonnyadt doboz csiperkét a komposzt gödörbe dobtam.

Azóta minden évben (már máshol van a komposzt) jön ki a csiperke.

Megenni persze nem merjük. Most hideg van, de már előbújtak.

   

 

Ugyanaz a kép, csak másik irányból.

 

 

Ez meg Nabiti szőlője (táltos 6066), de még nem jutottam el Pestig.

juhosttt Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9844

A zöld oltásnál kb mennyi idő alatt tudom meg, hogy sikerült-e az oltás?

Előzmény: gyfa50 (9843)
gyfa50 Creative Commons License 2013.05.27 0 0 9843

Én a tavaly több napon keresztül készítettem zöldbe zöld oltást. Mivel sok mindenre oda kell figyelni néha forditva, vagyis az alsó kivakított rüggyel megegyező oldalra került az oltott szem és mégis megfogta, vagyis összefort és sikeres olvány lett.

Előzmény: gyula.uw (9833)
Vebber Creative Commons License 2013.05.26 0 0 9842

Kedves Pacsepa!

 

Érdeklődnék, vannak-e már érett hajtásaid?

Előzmény: pacsepa (8790)
Nagy_L Creative Commons License 2013.05.26 0 0 9841

Lehet hogy sürü is meg ezer évesek a bokrok de ez új most magastörzsre oltottam aranyribizlire hátha jobban fog teremni. Néha elvesztenek pár levelet a boktok de mint írtam nem vészes termés ígyis van rajtuk dögivel. :D Permetezni meg nem nagyon akarom annyira nem fontos gyümölcs nálunk pár maroknyit használunk belőle, meg néha lekvárhoz használjuk.

Előzmény: juhosttt (9840)
juhosttt Creative Commons License 2013.05.26 0 0 9840

A levelek elég durván elsárgulnak, majd lehullanak. A szőlőnél a gubacs atka nem végez ilyen pusztítást. Neked mennyire sűrű a bokor? Nem lehet esetleg hogy nem levegőzik eléggé és ezért beteg? Ismerősömnek is van ribizli és nekik nem véltem felfedezni ilyet.

Előzmény: Nagy_L (9839)
Nagy_L Creative Commons License 2013.05.26 0 0 9839

Változó nekem ezt most valószínüleg levéltetvek okozták. De nálunk a ribizlik többségének mindíg ilyen lesz a levele nem is nagyon szoktuk kezelni mi semmivel a termést nem befolyásolja talán. :)

 

Előzmény: juhosttt (9838)
juhosttt Creative Commons License 2013.05.26 0 0 9838

Látom neked is a ribizli felvan ömölve, mint a szőlőn a gubacs atka. Ez betegség, vagy itt is atka van? Én éveken át gombás betegségnek hittem, ezért rézzel kezeltem ilyen esetben. Ma épp megnéztem a levél alját és pici világos tetü féléket láttam rajta. Van a kettő közt összefüggés?

Előzmény: Nagy_L (9836)
juhosttt Creative Commons License 2013.05.26 0 0 9837

Remélem a profik nem szólják meg hogy én reagálok, csak épp ma csináltam meg én is életem első zöldbe-zöld szőlő oltásaim az általad linkelt leírás alapján.

Így értették az ellentétes szem elheyezkedést. Szerintem azért kell így, mert alapból is egymással szemben jönnek a rügyek a szőlőn, így gondolom a keringés is jobb lehet talán.

 

 

Előzmény: gyula.uw (9833)
Nagy_L Creative Commons License 2013.05.26 0 0 9836

Sikerült pár képet csinálnom tavaly nyári szemzésekről és az ideiekről is sajnos utóbbiak nagyon szépen indultak de lehet hogy túl korán lebontottam a szigetelőszallagot és elhaltak miatta. Vagy már az oltóvesszők voltak túlságosan elindulva a hűtőben. 

 

Vilmos Birs alanyon tavaly nyári T szemzések az első már tavaly is kihajtott.

 

 

 

Valószínüleg vadkörte alanyon 2-3 féle különböző szemzés szintén tavalyiak

 

Ugyna az az alany idei T szemzés ez talán túléli

 

Feketeribizli aranyribizli alanyon, másik szárá vöröset oltottam hasonlóan hatalmas hajtással rendelkezik már tavalyi zöldoltás mindkettő. Idén még tervben van hogya tetelyén van 1 ág amibe fehéret szeretnék oltani.

 

Futórózsa chipelve

 

Tavalyi kajszi szemzés őszi alanyon nem sok reményt fűztem hozzá annó

 

Idei kajszi oltványok szilva alanyokon (nemtudom mi lehet a bajuk de a levelek vége megfeketedett, lehet túl hideg volt nekik az utóbbi pár napban.

 

Meggy oltvány a felső a volt a nemes:

 

Csüngő szederfa szemzések, 99% hogy halott az első. :(

 

Füge nem saját oltvány de egyszer majd talán sikerül szaporítanom próbáltam eddig gyökereztetni róla de nem sikerült :(

 

Idei kajszi termés ha nem veri majd el a jég és nem eszik meg a zöld hernyók, ja és ha nem viszi el a monília a fát. 

 

Új szerzemény remélem nem hal meg és sok finom gyümölcsöt fog teremni. :)

 

Kicsit hosszú lett a hozzászólás a sok kép miatt. :)

sunny8 Creative Commons License 2013.05.26 0 0 9835

Köszönöm, megpróbálom letölteni ha nem megy, írok...

Előzmény: tp329 (9814)
gyula.uw Creative Commons License 2013.05.26 0 0 9834

A ciket inem olvastam

 

 

http://ezermester.hu/cikk-1896/Zoldoltas

Előzmény: gyula.uw (9833)
gyula.uw Creative Commons License 2013.05.26 0 0 9833

Sziasztok ..

 

Szőlőt szeretnék oltani  zöld oltási módszerrel,kinek mi  tapasztalata és hogy csináljam mire figyeljek ???

Van itt egy fontos dolog amit nem értek vagy nem jól értelmezem

Fontos, hogy az oltócsap szeme (rügye) az alany eltávolított rügyével ellentétes oldalra kerüljön. .Ezt hogy kel értsem így elcsavarva 90* fokkal

 

 

 


gyula.uw Creative Commons License 2013.05.25 0 0 9832

Igen szölő de nem igazán tudom hogy milyen fajta nem is az én portámon van én csak a vadrózya miat tévetem oda .

 

Előzmény: vinik táltos (9830)
vlacko Creative Commons License 2013.05.25 0 0 9831

Dugványozással akarod áthozni?

Én ezt tenném. Egyszer próbáltam gyökeresen arrébbtenni egy rózsabokrot, kipusztult, pedig elég nagy gömbbel raktam át, meg elég kicsi volt.

Előzmény: gyula.uw (9829)
vinik táltos Creative Commons License 2013.05.25 0 0 9830

Szia!

Én az elsőt használnám alanynak. A második nem vadrózsa.

Egy kérdésem is van: a második képen a dzsumbujban szőlőt látok.

Van rajta fürt?

Érdekelne, mert valószínű, hogy régi fajta lehet. A levélalak után ítélve borszőlő lehetett.

Érdemes volna körülötte egy kicsit kitakarítani.

Előzmény: gyula.uw (9829)
gyula.uw Creative Commons License 2013.05.25 0 0 9829

Szép jó reggelt szerbusztok.

A napokba szeretnék dugványozni rózsát, magas törzsű rózsa alanynak,na most én úgy gondolom hogy a vadrózsa vagyis a (csipke bogyó) a leg alkalmas mert mint látni  az utak szélén lévőket soha nincsenek el fagyva a száruk és minden talajon szépen meg él .

láttam viszont  olyat is hogy magas  törzsű rózsa el volt fagyva teljesen a föld színéig és az ott feltörő sarjak rendes vörös rózsákat hoztak vagyis nem vadra voltak szemezve és azért mehetek tönkre .

Eszembe jutot hogy az egyik üres portán ahol valamikor laktak van egy elhanyagolt kert és ott egy nagy bokor rózsa van ,csak az volt számomra az érdekes  mert ilyet még nem láttam hogy a rózsa szárain nem látok tüskéket és gyönyörű erős szép sima  nem ágas bugas veszőket nevel  vagyis szerintem szép törzset lehet belőle nevelni .Íme egy pár kép a vad rozsáról .

 

 Szinte nincs is rajta tüske

 

Ilyen hajtásai vannak.

 

Vagy van  bokor melet egy másik el hanyagolt rózsa de szerintem ez is egykor a nemes alanya lehetett az meg ilyen rózsaszínű nagyon szép illatú de viszont ez tüskés !

 

Szerintetek melyik lene jobb alanynak

 

bukfenc12 Creative Commons License 2013.05.24 0 0 9828
Kedves tp329!Akkor valószínűleg attól kapta, akitől én az epercsemetéket. Úgy tűnik, hogy a hatvani csodakörte megeredt nálam, bár főleg virágrügyes oltóvesszőkkel tudtam csak oltani.
Előzmény: tp329 (9822)
bukfenc12 Creative Commons License 2013.05.24 0 0 9827
Kedves vinik táltos!Nagyon örülök, hogy végre citromtulajdonos lettél. Nekem is az a célom, ami neked. A már elültetett citrommagoncokat szeretném majd beoltani a két kis termő citrommal. De ehhez még nekik is meg kell nőniük.
Előzmény: vinik táltos (9821)
Farang01 Creative Commons License 2013.05.24 0 0 9826

Tanácsot szeretnék kérni. Jonathan alma csemetére oltottam nemes sóvári fajtát. Szépen összefort az oltás helye és gyönyörűen hajt is a sóvári (már 20-25 cm a hajtás), viszont a sóvári oltócsap és a belőle jövő új hajtás is sokkal erősebb ütemben vastagodik mint alatta a jonathan.
Ez vajon azt jelenti hogy nem megfelelő alany a jonathan, vagy majd összeszoknak a későbbiekben? Köszi!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!