Keresés

Részletes keresés

Pijepapa Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39609

Szia Feri!

 

Várom a sorozatot!

Előzmény: mérnökferi (39568)
default6 Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39608

Az ilyen fajta nyelvi terrornak akkor van ertelme ha a slampos névhasználat felreertest okoz. Egy munkadarabon lévő furatot luknak nevezni nem okoz félreértést. Ha az információt fogadó fél kifogasolja a szóhasználatot az azt jelenti, hogy mindketten ugyanarrol beszélnek csak presztízsből megy a kioktatás. Tehát az informaciobol a szöveg atment csak a dallama nem tetszik.

jalpar Creative Commons License 2021.02.16 -1 0 39607

"Meg mindenféle skála neve még a K und K világból."

 

Nem, a nóniusz az egy fajta skála.

Méghozzá egy speciális fajta - az ami a tolómérőn van: két, egymástól kicsit eltérő osztásközzel ellátott skála egymás mellett, amivel (mindkét) skála osztásánál lényegesen pontosabban olvasható le az elmozdulás. Egészen pontosan akkora pontossággal, mint a két skála osztásközének a különbsége.

 

Ami a vonalzón, a kakukkos órán, meg keresztszánon van, az simán csak skála, nem nóniusz.

 

 

Előzmény: szőrmók (39605)
Jani301 Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39606

 Hosszúság vagy szögmérő eszközön a főskála mellett elcsúsztatható mellékskála, amelyen az eredeti beosztás tizedes értékei szerepelnek;

 

Ha főskálának az orsó fordulatonkénti emelkedését tartom ,akkor már nem is akkora butaság .

De szerintem így tanultuk .

De mindegy ,nem fúrószárat írtam legalább :)

Előzmény: jalpar (39600)
szőrmók Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39605

Mondassz valamit! A Nóniusz az egy törzskönyvezett lófajta.(:-))) Meg mindenféle skála neve még a K und K világból.

Előzmény: jalpar (39600)
jalpar Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39604

,,Ebből is látszik hogy a közvetítő kerék tetszőleges fogszámú lehet csak az a lényeg hogy elférjen.''

 

Feltéve, hogy nem az kapcsolódik az orsóhoz, ahogy az én gondoltam először a kép alapján (valószínűleg tévesen).

A  valaki nem akarja megszámolni: a modellen 100 fog van a közvetítő keréken.

 

Előzmény: Csuhás (39602)
Jani301 Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39603

Ja tudom tényleg az egy lófajta :)

Előzmény: jalpar (39600)
Csuhás Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39602

Ebből is látszik hogy a közvetítő kerék tetszőleges fogszámú lehet csak az a lényeg hogy elférjen. Lehet ilyen nagy furatú mint ami az eredeti rajzon szerepel, de lehetne akár egy ceruza vastag fogazott rúd is.

Előzmény: jalpar (39601)
jalpar Creative Commons License 2021.02.16 -1 1 39601
Előzmény: Jani301 (39598)
jalpar Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39600

Nem nóniusz, az isten áldja meg!

Skála.

Nem olyan bonyolult szó ez sem.

 

Előzmény: Jani301 (39595)
Hostya Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39599

Köszi a javítást..

 

Nekem az jött le az előző kérdésedből, hogy a határfogszám(17) alatti fogszámok elkészítéséhez mekkora profileltolásra van szükség ahhoz hogy elkerüljük az 'alámetszést'.

Illetve hogy menyire befolyásolja a szerszámeltolás(x) a df ill. a do értékét.

A lentebbi linkekben ott a válasz..  -még az x(max)-ra is-

 

"Vagy lehet, hogy túlprecízkedem a dolgot?"

Attól tartok hogy igen..  :)

Előzmény: jalpar (39594)
Jani301 Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39598

Ok ,itt már le volt írva látom .

Csak hát sok részlet infó volt ,össze kellett rakjam ...

Előzmény: rferi (39577)
Jani301 Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39597

Csak hogy jól gondolom e ...

A  két nóniusz  akár egymás mellett is lehetne , kissé különböző átmérővel ,szembe forogva , külső fogazással egy mást hajtva .

De rajzolt megoldás elegáncsabb .

A belső kerék csak forgásirányt váltó közvetítő kerék ,az áttételben nincs szerepe ,nem releváns a fogszáma .

De ötletes a dolog .

Előzmény: Jani301 (39596)
Jani301 Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39596

Ok rájöttem . 

Szerintem sem bolygómű ,sima fogaskerék áttétel  egy szabadon futó csoportkerék közvetítésével .

Jó vitát :)

Előzmény: Jani301 (39595)
Jani301 Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39595

Nem tiszta a működése .

Csak egy kérdésem van .

A a nóniusz és a mozgató orsó egytengelyű e vagy nem ?

Valami hasonlóról mehet itt a vita . 

Nekem  olyan dupla nóniuszom van ami hosszelmozdulást is mutat és fordulatonként a hagyományos nóniuszt ,lehet belenézek .

Előzmény: Csuhás (39569)
jalpar Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39594

Kijavítottam a linkeket, ha esetleg mást is érdekelne:

 

http://merlin2.bgk.bme.hu/files/h/4/1605eb53cd0fbb3c107299b935cbdfd9.pdf

 

http://www.sasovits.hu/cnc/irodalom/fogazott_hajtasok.pdf

 

https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/szakkepzes/gepeszet/gepelemek/kompenzalt-fogazatu-hengeres-fogaskerekpar-geometriai-mereteinek-kiszamitasara-alkalmas-osszefuggesek-megallapitasa/szerszamelallitas

 

Ezeket a képleteket ismertem, de ez csak a minimális eltolást adja meg, nem azt, hogy modulmarók mekkora eltolásra vannak tervezve. Mondhatnánk, hogy a minimálisra, de egy modulmaró nem csak egy fogszámra való, hanem többre.

Vagy lehet, hogy túlprecízkedem a dolgot?

 

Előzmény: Hostya (39593)
Hostya Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39593

"Az a kérdés, hogy mekkora az alkalmazandó eltolás? Erre semmi adatot nem találtam."

 

Én hirtelen ezeket találtam:

http://merlin2.bgk.bme.hu/files/h/4/1605eb53cd0fbb3c107299b935cbdfd9.pdf     40-45 oldal

http://www.sasovits.hu/cnc/irodalom/fogazott_hajtasok.pdf             14. oldal


https://tudasbazis.sulinet.hu/hu/szakkepzes/gepeszet/gepelemek/kompenzalt-fogazatu-hengeres-

fogaskerekpar-geometriai-mereteinek-kiszamitasara-alkalmas-osszefuggesek-

megallapitasa/szerszamelallitas


 

 

Előzmény: jalpar (39584)
jalpar Creative Commons License 2021.02.16 0 2 39592

Ez akkor se bolygómű. Ahhoz kell a bolygókerekek, a napkerék, meg a koszorú.

Annak az a lényege, hogy az egy differenciálhajtás. Itt nincs semmi differencia. Ez egy sima 127:125 áttétel, csak az egyik fogaskeréken belül vannak a fogak. Lehetnének kívül is, csak akkor nem lenne ilyen kompakt. Viszont akkor mindenki látná, hogy ez nem bolygóműves hajtás.

Előzmény: rferi (39591)
rferi Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39591

Látszólag ellentmondás, de nem az mégsem.

Az elrendezése  bolygóműves, csak nem használjuk mind a három hajtási pontját, csupán kettőt: egyet be, egyet ki. A harmadikat nulla fordulatszámmal kezeljük (nejlonkerék tengelye).

Azért kell bolygóművesként kezelni, mert különben nem jönnek ki az áttételszámítások.

Mondom: egy sima 127/125 áttétellel, ami nem ilyen elrendezésű, nem működik a cucc.

Előzmény: halaloszto (39590)
halaloszto Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39590

Feri, a bolygókerék ami áll, az nem ellentmondás egy kicsit? 

A bolygókerekes áttétel nekem nem attól bolygó, hogy kifordított fogaskerék van benne, hanem hogy vannak mozgó tengelyű fogaskerekek.

Előzmény: rferi (39589)
rferi Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39589

És tartom magam az állításhoz, hogy ez egy bolygóműves rendszer, csak a bolygókerék éppen áll.

Az ilyen rendszerek leírását, számolásának menetét nem a sima hajtásoknál, hanem a bolygóműveseknél találod meg.

Igaz, nem használjuk extra feladatra a bolygókereket benne (nejlon), nem bolygatjuk, de a hajtás ettől még nem egy sima hajtás.

Egy sima 127/125 fogszámú áttétellel nem működne.

Előzmény: jalpar (39575)
rferi Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39588

Pontosan!

A kék nyil mutatja a reteszt --> a forgatógomb az orsót tekeri közvetlenül, rajta rögzített a colos skála.

A piros nyilakból az alsó mutat arra a pontra, ahol a forgatógomb megforgatja a közlőkereket (nejlon), a felső pedig azt a pontot, ahol már bőven nem éri el (excentrikusság)

A zöld nyil mutatja az egész cuccnak azt a részét, ami áll. Állnia kell,mert erre van felszerelve a nyilacska is, ami a skálákra mutat.

A metrikus skála ezen az álló részen, mint csapon forog el csúszva.

Előzmény: Csuhás (39582)
jalpar Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39587

(A profil-eltolásra akkor is szükség van, és ez szépen látszik is a képen: a diagramon a a 125 és a 127 fogú kerekeknek ugyanaz az osztóköre)

Előzmény: jalpar (39586)
jalpar Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39586

Ez is lehet...

Előzmény: Csuhás (39582)
jalpar Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39585

''Szvsz a tekerő fixen kapcsolódik az orsóhoz.''

 

Lehet ez is, akkor meg a nejlonkerék lötyög a tengelyen. Végülis nagyjából mindegy.

Előzmény: Csuhás (39583)
jalpar Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39584

,,Sehogy..''

 

Nézd meg a képet.

 

A fogaskerekek osztókör-átmérője nem mindig modul*fogszám, lehet ennél kisebb is és nagyobb is. Nem tudom a magyar terminológiát, angolul "profile shift"-nek hívják ezt ("profil eltolás")

Elég gyakran használják ezt a trükköt, leginkább kis fogszámú fogaskerekeknél(*), hogy elkerüljék az alámetszést a fogak tövénél (positive shift).

De arra is lehet használni, hogy a tengelyek közötti távolságot kis mértékben megváltoztassuk a standard osztókörökből adódó modul*(fogszám1+fogszám2)/2-höz képest.

 

Itt pedig a 127-es keréknek van egy pici pozitív eltolása, az orsón levő nejlon keréknek pedig egy kicsit nagyobb negatív eltolása.

 

(*) Ezt már rég kérdezni akartam, sehol se találtam rá választ, hátha valaki itt tudja:

Az (eltolás nélküli) standard 20°-os evolvens fogaskereknél 17 fog alatt megjelenik az alámetszés, vagyis a fog töve keskenyebb lesz, mint a hasa. Ilyen fogprofilt modulmaróval nem lehet csinálni, csak valamilyen lefejtő technikával. Viszont a modulmaró készletekben vannak 17 fog alatti marók is, lefele egészen 12 fogig. Ez csak úgy lehet, ha a fenti eltolt profilt alkalmazunk. Emiatt viszont nem modul*(fogszám+2) átmérőjű előgyártmányból kell indulunk, hanem nagyobból (és persze ilyenkor az osztókör is nagyobb, mint modul*fogszám).

 

Az a kérdés, hogy mekkora az alkalmazandó eltolás? Erre semmi adatot nem találtam.

 

Előzmény: Hostya (39580)
Csuhás Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39583

Szerintem nem. Szvsz a tekerő fixen kapcsolódik az orsóhoz. Az orsóval egy tengelyű a két skála, és ehhez képest eltolt de álló tengelyen gördül a közvetítő kerék.

Előzmény: jalpar (39581)
Csuhás Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39582

Szerintem a tekerő a tengelyre van rögzítve, ehhez lehet egy recés csavarral rögzíteni a colos skálát a colos skála belső fogazása egy tengelyen szabadon forgó fogaskerékhez kapcsolódik ( aminek a pontos fogszáma közömbös ) majd ez a kerék csatlakozik a kettő foggal nagyobb fogszámú mm skála belső fogaskerekéhez. Így a mm skála minden fordulaton sietni fog két foggal. Azaz egy fordulat egy col a colos skálán míg 25.4 a mm skálán. Fellazítva a colos skálát mindkét skála tekerhető de a fogazás miatt a mm skála kicsit gyorsabban forog.

Előzmény: jalpar (39578)
jalpar Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39581

És persze van még egy (szerintem elég felesleges) trükk:

a tekerő is koncentrikus a skálákkal, vagyis eltolt az orsóhoz képest. Emiatt a tekerő nem fixen kapcsolódik az orsóhoz, hanem nagyobb furat van rajta, mint az orsó végének az átmérője, és egy retesz viszi át a forgatást.

Pár millimétert kell csak kihézagolni, ezért működik ez a megoldás. Én biztos nem szórakoztam volna ezzel.

 

Előzmény: rferi (39577)
Hostya Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39580

"Egy darabig nem is értettem, hogyan lesz koncentrikus a két kerék."

Sehogy..

A két kerék tengelyvonala nem azonos..! Pont azért hogy az eltérő fogszámú kerekek közös osztókörön(gördülőkörön) kapcsolódjanak

 

"(Az a trükk, hogy nem ugyanakkora a fogméret, az egyik keréken 1.016-szor (127/125) nagyobb fogak vannak.)"       ???

A fogméretnek(osztásnak m, dp, cp) egyeznie kell ahhoz hogy megfelelően kapcsolódjanak egymáshoz..,   -a FOGSZÁMOK KÜLÖNBÖZNEK!-..

 

Az a trükk hogy az egyik kerék plasztikus anyagból készült.  ;)

 

"...a képen szereplő megvalósításban csak a colos skála nullázható."

Mindkét skála nullázható., ui. a nóniuszgyűrűk többnyire elforgathatók.

 

Én csak egy kicsit tudok angolul, azért a Google- fordítót használtam.

=========

"HOW IT WORKS

A nylon spur gear, carried on fixed excentric boss, meshes the two internal gears together so that when the English dial turrn the screw it also drives the metric dial via the nylon gear.

It will be seen that as the English dial rotates, the teeth of the nylon gear serve to identify every tooth space in it with  corresponding  tooth spaces in the metric one
===
HOGYAN MŰKÖDIK

A rögzített excentrikus bordán levő nejlon sarkantyú a két belső fogaskereket összeköti, így amikor az angol tárcsa elfordítja a csavart, a metrikus tárcsát is a nejlon fogaskeréken keresztül hajtja meg.

Látható, hogy az angol tárcsa forgásakor a nejlon fogaskerék fogai arra szolgálnak, hogy azonosítsák a benne lévő fogakat és a metrikus fogak megfelelő tereit."

 

Kis angol tudással értelmezhető a Google- fordító hiányosságai..

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: jalpar (39570)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!