Keresés

Részletes keresés

hadsz Creative Commons License 2010.12.02 -1 0 9977

Hát az biztos,hogy a tárolók állapotát nézve,kis túlzással olyan érzése volt az embernek,hogy nem sok kellene az üzembe állításukhoz.Rákötni a nagyfeszt,oszt hajrá!

Előzmény: yesn't (9975)
attika65 Creative Commons License 2010.12.02 0 0 9976

Sziasztok!

 

Felmerül a kérdés: Mit szeretnének ott csinálni, miért kellene működnie a létesítménynek??

 

Előzmény: yesn't (9975)
yesn't Creative Commons License 2010.12.02 0 0 9975

Sziasztok!

 

A cikk (MTI) szerint: " . . . az objektum így már működésképtelen. . . "

Eddig működőképes lett volna?

hadsz Creative Commons License 2010.12.02 -1 0 9974

Úgy valahogy... 

Előzmény: schlumberger (9968)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9973

Az a baj, hogy tilalom van rájuk.

Előzmény: schlumberger (9969)
schlumberger Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9972

Próbáltam válaszban is megköszönni, de:   A rendszer hibába ütközött (#001) - Újabb kísérlet…

Előzmény: schlumberger (9971)
schlumberger Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9971

Igaza van a guglinak, köszönöm szépen!

Előzmény: Volt tüzér (9970)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9970

A gugli azt mondta, hogy elküldte.

Előzmény: schlumberger (9966)
schlumberger Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9969

Annak a két szerencsétlennek meg állandó tűzparancs, sok-sok tárral.

schlumberger Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9968

Szia hadsz!

Én illetékes elvtársat osztanám be egy 24 órára, kutya nélkül, egyedül. Egy javadalmazás liberóval, mert úgyis összefosná magát.

Előzmény: hadsz (9967)
hadsz Creative Commons License 2010.12.01 -1 0 9967

Néhány hónappal ezelőtt még két állandó őr volt plusz a kutya.Noha  - amennyire lehetett - komolyan vették a munkájukat,de gyakorlatilag az is csak jelképes őrzésnek volt tekinthető, figyelembe véve a terület nagyságát.Beszéltünk velük többször is,és mondták,hogy mindig is sok gond volt a gyűjtögetőkkel.Hogy a fenébe ne lett volna... Mesélték,hogy éjszakánként nem egyszer hallották a portáról az erdőből jövő zajokat.Egy szál gumibottal biztos nem dugnám ki az orrom a vackomból.Még kutyával sem.

Most vajon hogy gondolhatták az illetékesek,hogy egy őr hatékonyan el tudja látni a feladatot???

schlumberger Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9966

Nem. Lehet, hogy nagy a méret?  A finommechanika@gmail.com befogad jó nagy fájlokat.

Előzmény: Volt tüzér (9964)
t-72 Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9965

Rákötözném az összes színesfémorientált afromagyart egy ballisztikus rakétára (bár az a sejtésem hogy nem férnének rá :) ) és kilőném őket a pics*ba. Valószínű meg sem találják amit elhordtak és vége ismét egy olyan létesítménynek, ami teljesen egyedülálló és eddig egészben volt.

Volt tüzér Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9964

Odaértek? Nekem itt valami hibát jelzett a masina.

Előzmény: schlumberger (9963)
schlumberger Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9963

Igazad van :-)

Előzmény: Volt tüzér (9962)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9962

Nem agyon, fejbe.

Előzmény: schlumberger (9961)
schlumberger Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9961

Azt is sajátkezűleg tudnám agyonütni, aki azt komolyan gondolja, hogy akkora objektumot egyetlen emberre bíz.

A norvég diplomaták talpig úriemberek, ugye. Ha őrzik, nem lopnak. Neeeem, neeeem. Az az egy szerencsétlen inkább bebújik a lukába, ki se néz, mert holtan viszik el onnan.

Előzmény: lovasutas (9960)
lovasutas Creative Commons License 2010.12.01 0 0 9960

 

Rossz hír. Pedig a felderítőink azt tapasztalták, - nagyon őrzik. 

http://www.hir24.hu/belfold/178127/femtolvajok-fosztogattak-a-bazist.html

t-72 Creative Commons License 2010.11.28 0 0 9959

Igen, Cseket-hegyen voltam fennt motorral. A Halái-hegy lábánál ami van, ahol közvetlen van a koordináta ott is volt egy pár épületes laktanya és mögötte az a nem tudom micsoda. A Cseket-hegyen a megfigyelők ajtajait lerácsozták, a WC-t is szintúgy. Amúgy nem rég a Clever Ferret után voltam kinn bicajjal Szőcön a romvárosban, egy marék el nem lőtt vaktöltényt szedtem össze. Volt biztonsági őr is egy kutyával, a kutyát egyáltalán nem érdekelte, hogy ott vagyunk, a biztonsági őr meg csak akkor vett észre mikor elgurultunk a bodegája előtt :)

Előzmény: Kaszi28 (9954)
M41-2314 Creative Commons License 2010.11.28 0 0 9958

Hali.

 

Irányra - ha úgy nézzük - monok és szerencs között van... :)

Tökéletesen ex-katonai objektumnak tűnik, tőle északabbra - a képen is látható kanyarodó út folytatásában - jellegzetes formában állnak a különálló raktárak.

Mádon volt üzemanyagraktár, az is szépen látszik a google-n.

 

Előzmény: elband1i (9955)
schlumberger Creative Commons License 2010.11.28 0 0 9957

„Szép öcsém, be nagy kár,

 

Biztosan tudod folytatni Arany János sorait. Én nem teszem, ennyi elég. Kár, hogy így gondolkodsz. Itt a vége.

Előzmény: RUSSIANBOY (9952)
radar-nyh Creative Commons License 2010.11.27 0 0 9956

Sch.

 

Olvassd el az előző (9955. sz.) hozzászólást, és sírjál Te is.

Madarat tolláról, diákot tanáráról......

 

-d-

elband1i Creative Commons License 2010.11.27 0 0 9955

Hivatalosan a perion akkumlátor gyár Monoki telephelyevolt de nem 100%.Az 1ik munkatársam aki a környékre való mesélte hogy monok és szerencs között is volt valami katonai  objektum.Majd rákérdezek a pontosan.

Előzmény: M41-2314 (9942)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.11.27 0 0 9954

Szia T72!

 

"Édesapám itt szolgált: 46.935734,17.452036

  Harckocsiringatónak hívták"

 

Ez a MH Bakony Harckiképző Központ egyik gyakorló tere, állítólag még rendeznek ott gyakorlatokat.

 

Itt vannak képek és információk:

 

http://www.geocaching.hu/caches.geo?id=1860

 

 

http://kep.tar.hu/kaszi28/50640150#2

 

 

Hihetetlen kilátás nyílik a Cseket hegyről.

 

Üdv!

 

Kaszi

Előzmény: t-72 (9940)
radar-nyh Creative Commons License 2010.11.27 0 0 9953

Még ezt leírom, és részemről befejezve.

Sch, és én is igen is büszkék vagyunk, hogy olyan (egy városbeli) iskolákba járhattunk, hogy megtanították, és megkövetekték tőlünk a magyar nyelv helyes használatát, melyet igyekszünk a mai napig is hűen képviselni.

És megtanították velünk a szakmát is a szakiskolákban, technikumokban. De ott is megkövetelték a helyes magyar nyelvtant, és beszédet. Ezáltal lettünk azok akik vagyunk. És büszkék vagyunk arra amit tudunk, úgy nyevtanilag mint szakmailag.

 

Ui.: Nyelvében él a nemzet!

 

 

Előzmény: RUSSIANBOY (9952)
RUSSIANBOY Creative Commons License 2010.11.27 0 0 9952

Nem vagyok rá büszke én is jártam iskolába de mint irtam az én döntésem hogy mit hogy irok.Sajnos mindigis lázadó tipus voltam.

 

Nemtudok oroszul és nem kell hozzá párositani a nevemet csak azért mert ez a nickem.

 

Schlumberger:

 

Nem érdekel hogy foglalkozik e valaki az irásommal.Vagy elolvassa vagy nem.

 

radar:

 

Mint emlitettem mindenkinek saját döntése mit hogyan tesz a világban.Nem az én irásommal kellene foglalkozni mindenkinek hanem a forum témájával ha már erről szol a topik.

 

Akkor ennyi erővel az se irjon aki külföldről ir és nincs magyar betűs klaviaturája.Mégse rinyálok miatta hogy ékezet nélküli betűket olvasom.Ő ugy ir és kész lesz.rom.Minek foglalkozzak más dolgával?Ugyanugy megértem a szöveget.És ha akar ő is tudna ugy irni csak venne egy magyar betűs billentyűzetet.Ennyi.Mindenki önmagáért felelős nem a másikért.

radar-nyh Creative Commons License 2010.11.27 0 0 9951

"a helyesirás hibákon kivül a világban nagyobb problémák is vannak mint pont ez...."

 

Bizony vannak, és ezek között az első a trehányság, és mások leértékelése saját szintünkre!

-d-

Előzmény: RUSSIANBOY (9947)
schlumberger Creative Commons License 2010.11.27 0 0 9950

,,hogy én hogy irok az a saját döntésem"

 

Egészen addig, amíg magánlevelet írsz. Amikor azonban azt szeretnéd, hogy mások foglalkozzanak az írásoddal, illenék a nyilvánosságot megtisztelni azzal, hogy az általánosan elfogadott normákat betartod, és ne másoknak kelljen silabizálni, mit is akartál mondani. Tudod: a királynőt megölni...

Előzmény: RUSSIANBOY (9947)
**ven** Creative Commons License 2010.11.26 0 0 9949

És oroszul jól tudsz helyesírni, ha már ilyen szép neved van?

Előzmény: RUSSIANBOY (9947)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.26 0 0 9948

De azért ugye nem vagy büszke a helyesírásodra?

Jaj szegény anyanyelvünk!

Előzmény: RUSSIANBOY (9947)
RUSSIANBOY Creative Commons License 2010.11.26 0 0 9947

radar-nyh:

 

Köszi a helyreigazitást de hogy én hogy irok az a saját döntésem azon kivül manapság a helyesirás hibákon kivül a világban nagyobb problémák is vannak mint pont ez....

Anno az ofőm is lecseszett hogy miért rakok vizszintes vonalat az O betű fölé meg is kérdezte ez most rövid Ö vagy hosszu Ő?Mondom amelyiket éppen akarja.

Szerintem maradjunk a topik témájánál mint hogy az én helyeirási dolgom legyen a topik témája.Akár igy irom akár ugy elolvasva ugyis megérted a szöveget.

 

 

zajza:

 

Nem a középsuliba hanem abban a két-három emeletes épületben.Nemtudom az valami lakószárny lehetett ha jol emlékszem kb a szinházzal szemben volt.

 

Én is akárhanyadjára megyek ki oda mindig van valami uj érzés amit nemtudok megmagyarázni.Bár a táborban a többiekkel csak egyszer voltam mégis immáron már négyszer látogattam ki oda.Éppen utba esett:D:D

És mindig akad valami uj egy ujabb szemszögből valo kép készitésére.

M41-2314 Creative Commons License 2010.11.26 0 0 9946

Sziasztok!

schlumberger : igen, határainkon belül van, Borsod-Abaúj-Zemplén megye, egészen pontosan Bekecs-Monok közötti műútról nyílik és a többi része nincs is a fotón, tovább észak felé.

t-72 : gyanús is volt, hogy nem aktív - fehér autó bent... a google képén - de sosem tudni. :) Attól, hogy bokros valami... :) Tudod, a természet az egyik legjobb álcázás. :)

Előzmény: schlumberger (9943)
zajza Creative Commons License 2010.11.26 0 0 9945

Igen, én nagyon imádom azt a helyet!Eszméletlen sokszor voltam már kint, de még mindig akad új felfedeznivaló.
Jah, olvastam még egy fél éve kb az élménybeszámolódat! :))
Középsuliba voltatok elszállásolva?

Előzmény: RUSSIANBOY (9929)
t-72 Creative Commons License 2010.11.26 0 0 9944

Arról, amit hoztál ha jól emlékszem már volt itt régebben szó. Amit én hoztam, ami Csopak mellett van az már nem működik, mert kicsit "megbokrosodott" :)

Előzmény: M41-2314 (9942)
schlumberger Creative Commons License 2010.11.25 0 0 9943

Ez még határainkon belül van, vagy már északi szomszédunknál?

Előzmény: M41-2314 (9942)
M41-2314 Creative Commons License 2010.11.25 0 0 9942

Hali.

 

"Például erről azt sem tudni mi?  47.014473, 17.909578"

 

Jó eséllyel lőszerraktár vagy valamilyen anyagraktár lehet(ett) abból, ami látszik belőle, és még az is lehet, hogy működő...

 

Viszont az tény, hogy a BARS-ok és a többi "specializált", nem tucat objektum - pl lőszerraktárak, üza raktárak - sokkalta érdekesebbek minden szempontból, lásd még a ma sem ellentmondás mentes, a "nagy testvér" által nálunk tárolt spec eszközök kivonása körüli találgatásokat, stb... És ezért természetesebb is szerintem, ha többet foglalkozik velük az, akiket az érdekel.


Hoztam én is egyet, amiről én sem tudom, hogy micsoda.

48.184102, 21.158048

 

Előzmény: t-72 (9940)
schlumberger Creative Commons License 2010.11.25 0 0 9941

Kedves Karesz!

Ma este 22 órakor már kezemben is volt a könyv, és míg a futár jól megérdemelt kávéját kortyolgatta, én már olvasgattam. Gratulálok a könyvhöz, és köszönöm szépen!

 

A végén a saját árnyékomat is láttam átsuhanni :-)

 

Előzmény: vandork (9925)
t-72 Creative Commons License 2010.11.25 0 0 9940

Kicsit off a téma, de szerintem túlságosan sokat foglalkozik mindenki az extrább dolgokkal, mint pl: BARS, Szentkirály...  DE! Például erről azt sem tudni mi?  47.014473, 17.909578

Továbbá pl. a tapolcai laktanyáról érdekelnének képek, tudom, hogy őrzik, de benn az erdőben is vannak érdekes dolgok. Meggyeserdő is egy nagy raktárbázis volt, nem hiszem, hogy lenne róla képetek, pedig biztosan az is érdekes. Édesapám itt szolgált: 46.935734,17.452036

Harckocsiringatónak hívták, erről sem hiszem, hogy lenne kép vagy bármi. Sajna messze a túrázó idő és szabadidőm sincs túl sok, igaz itt vannak a közelben. Nem túl jelentősek, de mégis teljesen el vannak feledve. Remélem értitek, hogy mire célzok, gondolok.

schlumberger Creative Commons License 2010.11.25 0 0 9939
  • A királynét megölni nem kell, félnetek jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem, ellenzem.
  • A királynét megölni nem kell félnetek, jó lesz, ha mindenki egyetért, én nem ellenzem.

Hogy világos legyen: a vesszők nélküli szógyűjteményt két ellentétes értelmű mondattá teszik a megfelelően elhelyezett vesszők.

Hogy mondandód egyértelmű legyen, és ne a címzetteknek kelljen találgatni, mit is akarsz mondani, ezért kell vesszőt használni.

Előzmény: schlumberger (9938)
schlumberger Creative Commons License 2010.11.25 0 0 9938

Peig a vesszőre a magyar nyelvben szükség van, ez nem szokás/nem szokás kérdése.

Tudod: A királynőt megölni nem kell félnetek jó lesz ha mindnyájan beleegyeztek én nem ellenzem. János esztergomi érsek levele Bánk bánhoz.

Ha ide teszed, ez az értelme, ha odateszed, az az értelme.

Ez nem kétharmados kérdés, ha nem használsz vesszőt, nehéz értelmezni a mondandódat.

Ennyi.

Előzmény: RUSSIANBOY (9936)
radar-nyh Creative Commons License 2010.11.25 0 0 9937

RUSSIANBOYválasz | megnéz | könyvjelző 2010.11.25 18:01:56 © (9936)

Bocsánat, hogy a csapos közbe szól, de illik átvenni a topik stílusát!

Mint látod, itt mindenki igyekszik a magyar nyelv stílusában, és helyesírásának megfelelően írni, hozzászólni.

Szerintem ez így helyes, mivel nem a "speed diszkó" topikban vagyunk!

 

-d-

schlumberger:

Köszi de nem szoktam vesszőt használni igy nem elgépelés.....

 

 

 

 

 

 

Előzmény: RUSSIANBOY (9936)
RUSSIANBOY Creative Commons License 2010.11.25 0 0 9936

schlumberger:

 

Köszi de nem szoktam vesszőt használni igy nem elgépelés.....

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2010.11.25 0 0 9935

ha a Stalker szamitogepes jatehoz hasonlo helyszineket keresel, akad böven Magyarorszagon, plane amit meg nem loptak teljesen szet rezbörü honfitarsaink:

Kunmadaras, Bars a Nagy Hajag hegyen, Tab-Gyurgyokapuszta, stb

Előzmény: RUSSIANBOY (9929)
schlumberger Creative Commons License 2010.11.25 0 0 9934

Pardon, hármat :-)

Előzmény: schlumberger (9933)
schlumberger Creative Commons License 2010.11.25 0 0 9933

,,BARS ,bár ilyen lenne az itteni is"

 

Charlie, lehet, hogy van ilyenebb is! Kettőt még nem láttunk belülről :-)

Előzmény: charlie21 (9927)
schlumberger Creative Commons License 2010.11.24 0 0 9930

Baj van a billentyűzeteddel! Cseréld ki, mert nem működik rajta a vessző (,) billentyű!

 

Hogy miért járunk ilyen helyekre? Sokrétű a válasz. Van, aki nosztalgiából - feleleveníti sorkatonai szolgálatának emlékeit, van, aki  a technika tisztelete okán, hiszen az akkori haditechnika megérdemli (kiérdemelte) a tiszteletet. Sokan köpködnek, ha cirill betűt látnak, pedig csak át kellene gondolni kicsit, hogy ugyanolyan hatású eszközök voltak a másik oldalon, nem jobbak. Mások a túrázás, kirándulás élményét teszik első helyre, mások naplózzák a történelmet... lehetne folytatni.

 

Ha máshonnan közelítjük, depressziós hülyék vagyunk, akik az elmúlás virágait szagolgatjuk.

 

Na most tegyél igazságot :-)

Előzmény: RUSSIANBOY (9929)
RUSSIANBOY Creative Commons License 2010.11.24 0 0 9929

Sziasztok.

 

Tök véletlen találtam most rá erre a topikra mivel egyik Stalker fan emlitette hogy Szentendrénél Izbégen is van valami rakétatelep igy lehet hogy elugranék azt is megnézni de nemtudom hol van hova esik.Igy találtam most rá a topikra.

Én 2009ben Stalker rajongó társaimmal ellátogattam SzentKirálySzabadjára ahol eltöltüttünk 4-5 napot.Rám nagyon nagy hatással volt az egész mivel tökre olyan volt mint Ukrajnában Pripyat a kihalt szellemváros leszámitva hogy itt nem volt sugárzás.

 

Mégis legnagyobb benyomást rám a panelházak tették mivel én a mai napig is ilyen kis 4 emeletesben lakok.

 

Csináltam egy csomó képet és látom itt is volt emlitve valamelyik kommentben.

 

Akit esetleg érdekelnek a képek látogasson el a www.stalker-story.hupont.hu weboldalamra.

 

Engem érdekelne az is hogy Ti forumtársak miért szeretitek az ilyen helyeket?Csak ugy vagy van valami amit megláttok bennük esetleg régi idők idézése miatt?

 

Én se tudom megmondani de valamiket mindig meglátok ilyen helyeken mikor készitek fényképeket mig egy külső átlag polgár számára azok csak romok és lepusztult környezet.

 

 

zajza:

 

Hmm nagyon jo a SzKSz-jás videod.Én azért is szeretek ilyen helyekre járni mert mintha megállt volna az idő anno emberi civilizácio volt ott ahol mára már csak a nyoma maradt és a természet lett ismét az úr ugy mint Pripyatban.

 

Az igazat megvallva nem hittem volna hogy vannak még rajtam kivül ilyen emberek akik szeretnek ilyen helyekre járni:D:D

Persze kivéve a Stalker fanokat akikkel voltam.De örülök hogy másokat is vonz ez a téma ez a valoságos látványvilág.

    

Néhány képet én is beszurtam kedvcsinálo gyanánt.Személyes véleményem szerint legjobban sikerült képeim de mindenki döntse el maga melyik tetszik a legjobban.A többi megtalálhato a www.stalker-story.hupont.hu weboldalamon.

 

És még korántsincs fent az összes kép.

 

Majd idővel kerül még fel az Ujpalotán találhato elhagyatott korház-szárnyrol is képek mivel ott is voltam a www.csernobil.mlap.hu szerkesztőjével:D:D (azota az oldalon láthato Csernobil Myvip klubom megszűnt sajnos).

 

 

Sziasztok.

SzentEltvíz Creative Commons License 2010.11.24 0 0 9928

Na ez olyan mint a lillafüredi Szikla volt.

Előzmény: nagypolc (9914)
charlie21 Creative Commons License 2010.11.24 0 0 9927
yesn't Creative Commons License 2010.11.24 0 0 9926

Áttekintés történész hajlamúaknak:

http://nol.hu/lap/hetvege/20101120-robbanofejtotvazsonyban

 

vandork Creative Commons License 2010.11.23 -1 0 9925

Igen, ehhez bizony oroszul is kell tudni, a mai napig használom, sokakkal levelezek, beszélgetek, skype-olok. Most az orosznyelvű változat jön.

Hál' Istennek sokan segítettek, s megosztották az élményeiket, fotóikat, stb.

 

Karesz

 

Előzmény: VoltKatona(Lee) (9920)
zajza Creative Commons License 2010.11.22 0 0 9924

Tudomásom szerint már javát széthordták mert az oroszok kivonulása után pár évet nem őrizték. Amúgy is ami mozdítható volt és nem vitték haza azt a katonák eladták.
Én úgy hallottam hogy valami retro várost vagy valami kaszinóvárost akarnak csinálni.
Lehet ha jobb idő lesz holnap vagy holnap után ki is nézek.

Előzmény: t-72 (9923)
t-72 Creative Commons License 2010.11.22 0 0 9923

Igen, elvileg nem rég került Nagyvázsonyhoz. Kár, hogy nem cisnálnak belőle múzeumot vagy valamit, mert amint nem lesz pénz az őriztetésre biztosan széthordják majd a színesfémorientáltak.

Előzmény: zajza (9922)
zajza Creative Commons License 2010.11.22 0 0 9922

Igen, tény hátulról be lehet osonni, és ott is sok mindent lehet látni, kerítésen kívül is van jópár érdekes dolog.
A sziklába kell amúgy engedélyt kérni, az őr mondta. Meg egy ismerősöm, aki a nagyvázsonyi polgármester jó barátja is intézkedik ez ügyben. Amúgy a telep tudomásom szerint Nagyvázsonyhoz tartozik.

Előzmény: t-72 (9921)
t-72 Creative Commons License 2010.11.21 0 0 9921

Ma voltam kocsival Tótvázsonynál. A ködben a kapuból csak pár emeletes ház árnyéka látszott, a kapuban egy fekete Opel, mellette egy németjuhász tombolt kikötve és egy biztonsági összekulcsolt kézzel szigorúan nézett hogy mit csinálok. Nem mentem oda kérdezősködni, inkább eljöttem. Itt lakom mellette, eddig is érdekelt a dolog, most nagyon rápörögtem, szívesen elmennék veletek. De gondolom engedélyt névre adnak. Ha sikerrel jársz én is megpróbálom. Jah és egy érdekesség:

Ez itt van Úrkút mellett a mangán bánya mellett.  47.082538,17.628667   Vajon mi az, ami alkalmas? És mond valmit valakinek ez a biztonsági dolog?

Ez pedig a Kab-hegy...gondolom ez a volt honvédségi antennatelep, kicsit megtépázta a májusi szélvihar.

 

Ja és ha nem sikerül engedélyt szerezni, ha műholdképet nézel a laktanyába be lehet menni hátulról döldesúton, látszik a csík az erdőben. A kapu nyitva van, a kutya pedig elől megkötözve. CSak a szélirányra figyelj ;)

Előzmény: zajza (9913)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2010.11.21 0 0 9920

megvan az elsö kötet, mar varom a masodikat nagyon,sajnos nem tudok elmenni a  bemutatora------------------------sokaig tartott biztos az infok összeszedese, oroszul is kellene(tt) hozza tudni,1990 meg nem tegnap volt,amikor hazamentek, titkokat hazavittek, a technikaval együtt,

Előzmény: vandork (9919)
vandork Creative Commons License 2010.11.20 -1 0 9919

Uraim!

 

Akinek van kedve, ideje, a Légierő társbérletben II kötetének bemutató beszélgetése 2010. november 25. este 7-kor lesz az Alexandra Károly krt. 3./C. áruházában, az Irodalmi Kávéházban.

Ott beszélgetünk ide vágó témákról:)

 

üdv:

Karesz

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2010.11.20 0 0 9918

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2010.11.20 0 0 9917

ugy nez ki megtalaltam az egyiket, mert kettö van a mount10 illetve a swiss fort knox szerint, a kettöt üvegszalas kabel köti osssze ami a föld alatt fut(hat), sajnos a google earth homalyos ott, ha eles lenne az antennak miatt megtalalhato lenne-van meg kavaras is, mert allitolag egy hasznalaton kivüli fatelepnek van alcazva, amit igy fenntröl eleg nehez összehasonlitani, mondjuk egy sima hazzal,

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2010.11.19 0 0 9916

megneztem, mondjuk nem tudok franciaul, de legalabb kiderült az hogy az angolok mennyi szot loptak a franciaktol:-)

komolyra forditva, biztos vagyok, nem csak ez az 1 objektum van, hanem több is, ami hasonlo lehet, de csak ezt mutogatjak-eleg ha abba belegondolunk, mennyi bank van Svajcban, annak mindegyiknek van egy rejtett föld alatti hattertara, szervere, bankjegylerakat, vhol elrejtve

Előzmény: nagypolc (9915)
nagypolc Creative Commons License 2010.11.19 0 0 9915

nagypolc Creative Commons License 2010.11.19 0 0 9914
zajza Creative Commons License 2010.11.18 0 0 9913

Hát próba szerencse :)

Előzmény: hadsz (9912)
hadsz Creative Commons License 2010.11.18 -1 0 9912

Na,az már sokkal nehezebb dió lesz.

Előzmény: zajza (9911)
zajza Creative Commons License 2010.11.18 0 0 9911

Jaja atom, nem bírom abba hagyni :D
Lassan fel akarok térképezni újakat, de még itt is még a mai napig is találni olyat amit nem láttam.
Faterom katona volt, vele beadok egy kérvényt amivel menehetünk a Nagyvázsonyi lakótelepre is.remélem engedélyzik.

Előzmény: hadsz (9910)
hadsz Creative Commons License 2010.11.18 -1 0 9910

Látom,nagyon bejön Neked a szentkirályi laktanya... : )

Előzmény: zajza (9909)
zajza Creative Commons License 2010.11.18 0 0 9909
safranek50 Creative Commons License 2010.11.17 0 0 9908

Biza el is mennék újranézni... (Pedig nem ma volt, és azóta az ország másik végébe költöztem.)

Előzmény: szijozsi (9905)
zajza Creative Commons License 2010.11.17 0 0 9907

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2010.11.13 0 0 9906

azert levagni es elvinni nem egyszerü feladat, csak nappal erdemes csinalni, meg van sulya is aaz ajtonak, ha ledöl, fel kell jol vagni, vagy ha egeszben rakja fel-akkor meg nem art a daru

Előzmény: Prüngyike (9904)
szijozsi Creative Commons License 2010.11.11 0 0 9905

Jó lehetett.

Még Moldova írt régebben valamelyik könyvében-lehet hogy Magyarország szennybemenetele-c könyvében erről a bunkerről.

Én egyébként roppant szigorú lennék azokkal akik a magyar katonai objektumokat így hagyta lepusztítani.

Itt a lillafüredi " szikla" volt amit érdemes lett volna eredeti állapotában meghagyni, de leszerelték, és egy időben még diszkó is volt benne.

Pedig azt mutogatni kellene, még pénzért is akár.

Előzmény: Prüngyike (9904)
Prüngyike Creative Commons License 2010.11.10 0 0 9904

Üdv Mindenkinek!

 

Szeretném először is megköszönni az útbaigazítást!

 

Na megjártam madarast, múlthét szombaton nagyon sok érdekes dolog van érdemes volt elmenni.

Szinte megtaláltam mindent szerencsére,az őrök jól álltak a dologhoz 500ft-ért majdegész nap bent császkáltunk,hát nagyon szét van lopva minden kár érte.

 

Az atombomba tárolót kivülről közelítettük meg,a bentről vezető út is nyitva volt csak valami bozóttakarítás volt és el állták a traktorok.De a madarasra vezető útról meglehet közelíteni autóval is egész jól csak pár 100 métert kellet gyalogolni mert egy helyen föl volt szántva a földút is.

Ez volt a legérdekesebb mind közül,szinte hátborzongató az a hely ha az ember belegondol hogy mi volt ott a 80-as években még,az biztos hogy nagyon keményen őrizték még látni a kerítéseken a porcelán tartókat amin az árammal telített drótok futottak a tárolónak csak már a lebelső 3-ajtaja van meg a másik kettőt elvitték,a lángvágóknak a nyoma még jól látszik.A belső ajtónak csak a külseje fém a belseje betonnal van kiöntve,gondolom ezt azért nem vitték el,a többit viszont igen csak azt nem tudom hogy hogy, azoknak az ajtóknak a tömege sok tonna oda komoly emelőszerkezet kellet és komoly szállítójármű és szervezetség.Kiváncsi lennék rá hogy hogy csinálnak egy ilyen melót!Kerékpárral nem lehet eltolni,és még a zsiguli sem viszi el.Valószínű hogy tervezek egy túrát a haverokkal télen is,mikor leesik a hó pár fotó kedvéért,még jó hogy hozzánk nincs messze.

 

További szép napot mindenkinek!

 

 

 

Előzmény: VoltKatona(Lee) (9902)
VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2010.11.09 0 0 9903

hideghaborus fejlesztes, de a nemetek a masodik vilaghaboruban mar alkalmaztak, a Me-262 tarolasara es inditasara az autopalyakat-elönye volt, a szövetsegesek miutan minden repteret szetbombaztak, meg mindig fel tudtak vhonnan szallni, sok heylen mellette erdö volt, ott alcaztak a gepeket:

http://www.lostplaces.de/artikel/41-luftwaffe-luftfahrt/113-autobahn-notlandeplaetze-nlp.html

elhagyott repterek, de van benne magyar repterek is:

http://www.mil-airfields.de/

VoltKatona(Lee) Creative Commons License 2010.11.09 0 0 9902

a harcallaspont beent van a laktanyaban, a bombaraktar(nuklearis fegyverek valszeg) a repteren kivül, Kunhegyes fele-sima bombaraktar minden hangar mellett volt, 3 hangar, 1 kis raketatarolo

Előzmény: Prüngyike (9895)
t-72 Creative Commons License 2010.11.07 0 0 9901

Üdv!

Ami Devecsernél szóbakerült, mint raktár az ez lenne:

47.080039, 17.403667

Az út északi oldalán műszakiak voltak, jármű javítóüzem stb. Most itt vannak a lomisok, azért van ott a sok autó. Ebből kifolyólag az teljesen be is járható. Az út déli oldalán volt a lőszerraktár, gondolom emiatt van az épületek furcsa elosztása. Be lehet menni ide is, most néhány családot ide költöztettek ki felújított tiszti lakásokba.

Előzmény: swift 1.6 (9815)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.05 0 0 9900

Már elévült.

Előzmény: szijozsi (9897)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.05 0 0 9899

Kösz. Hajdani hadtörténelem tanárom gyalogos laktanyaként emlegette, és bennem ez maradt meg. Én meg bár négy évet ott tanultam a városban, odáig nem jutottam el sose.

Előzmény: borsod2 (9898)
borsod2 Creative Commons License 2010.11.05 0 0 9898

A berényi laktanya eredetileg még a monarchia alatt épült, és 1918-ig valóban huszárlaktanya volt. Később a Nemzeti Hadsereg mátészalkai gyalogezredének egy zászlóalja volt ott, amiből 1921-től az 5. kerékpáros zászlóaljat szervezték. Az említett alakulatból 9. harckocsi (kerékpáros) zászlóalj, majd 31. önálló harckocsizászlóalj (1941.10.01-től) lett, végül 1/II. harckocsizászlóaljként érte a háború vége.

 

Előzmény: Volt tüzér (9558)
szijozsi Creative Commons License 2010.11.05 0 0 9897

"Ha véletlen lennének katonaságban készült képeik és elküldenék, azért nagyon hálásak lennénk."

Ja. A kémelhárítás is. Tudniillik az objektumok közelében pár száz méterre már tilos volt fotyózni.

Előzmény: Magyar baka (9889)
szijozsi Creative Commons License 2010.11.05 0 0 9896

Sok sikert, de egyáltalán beengednek?

Előzmény: Prüngyike (9895)
Prüngyike Creative Commons License 2010.11.05 0 0 9895

Szép napot mindenkinek!

 

Holnap megyek kunmadarasra,pár dolgot már föltérképeztem hol van "lőszerraktár,bombatároló stb.." arra lennék kiváncsi hogy van ott egy földalatti vezetési pont azt merre találom?Szeretném azt is megnézni,csak egyelőre arról nem tudtam infót szerezni.

 

Ha valaki tud segítsen légyszives!

 

Köszönöm előre is!

 

Üdv mindenkinek!

 

safranek50 Creative Commons License 2010.11.04 0 0 9894

A légierő..... az itt állomásozó CCCP csapatokról szól elsősorban.

Az, hogy az összes VOLT! MN laktanya, objetum, örs, anyámtyúkja

"ami tartalmazza a régi katonai laktanyák helyét, koordinátáit." sz.v.szolyan  álom, hogy én is szívesen álmodnám.

Pl MN 9620/v

Exbagolyvár...

 

Előzmény: vbandit (9891)
safranek50 Creative Commons License 2010.11.04 0 0 9893

A GoogleFöld ben van egy Kép mentése funkció. Próbáld azzal.... :)

Pl:

Előzmény: Volt Katona(Lee) (9892)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.11.03 0 0 9892
mai termes:
felsö, Lukacshaza, elhagyatott volt Savaria gyalogsagi, löszerraktar
also, Kecskemet,repter mellett, elhagyatottnak nez ki, olyan HKSZ terület lehet, mint a Papa melletti
vbandit Creative Commons License 2010.11.03 0 0 9891
Sziasztok, elkezdtem olvasni a forumot, de még az elején járok.
Tudna valaki segíteni,hogy hol találok olyan térképet, vagy leírást ami tartalmazza a régi katonai laktanyák helyét, koordinátáit.
Párat ismerek,de biztos vagyok benne,hogy van még amit érdemes lenne felkeresnem!
Láttam hogy valamelyik 'Légierő társbérletben' c. könyv sokat tartalmaz,de nem tudom hogy az 1. esetleg a 2. kötetet kell keresnem?
Köszönöm a segítséget előre is!

Magyar baka Creative Commons License 2010.11.03 0 0 9890
http://www.magyarbaka.hu/
Magyar baka Creative Commons License 2010.11.03 0 0 9889
Tisztelt fórumozok!

Szeretném felhívni figyelmüket egy sorkatonai szolgálatot felidéző oldalra.
Az oldalon egyenlőre katonai képek vannak, de még fejlesztés alatt áll.
Ha véletlen lennének katonaságban készült képeik és elküldenék, azért nagyon hálásak lennénk.
Címünk:
Látogatásukat és segítségüket, előre is köszönjük!

Tisztelettel: Magyar baka csapat
monfondir Creative Commons License 2010.11.03 0 0 9888
Mikor vonták ki? Ez 2008 márciusi elvileg...
Előzmény: Volt tüzér (9884)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.11.03 0 0 9887
az lehet az, azert egy f1 es palyanak kell hely, ha igy nezzük, Mezöfalva sem kis heylen fekszik
Előzmény: Volt tüzér (9884)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.11.03 0 0 9886
az lehet az majd, egy F1-es palyanak azert kell hely-ha ily szempontbol nezzük Mezöfalva sem kicsi
Előzmény: Volt tüzér (9884)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.11.02 0 0 9885
Erdöbenye ki van takarva a google earth-on, Kanya hegy vissza lett takarva eppen-Taszaron pedig meg ott vannak a mig 21-esek a google earth szerint
Volt tüzér Creative Commons License 2010.11.02 0 0 9884

É: 42o 54' 29"

K: 23o 11' 00"

Ez a Szófia mellett volt SZ-200 Vega E komplexum tüzelőállása lehet. Legalábbis ez Szófia néven szerepel, a technikát már ott is kivonták és ez a terület szokott néhány 100 hektár lenni.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (9881)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.11.02 0 0 9883
Kunmadarason azt mondtak, elvileg mindent! ki tudnak hozni, csak vissza ne kelljen vinni, mert akkor bukhatnak le-ott lehetett akkor meg cserekereskedelmet is foyltatni, 1 zsak cukor, 50 kg, egy kalasnyikov harom tarral, plusz tartaskaval, de fökepp az üzemanyag kereskedelem viragzott
Előzmény: gyula 68 (9878)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.11.02 0 0 9882
katonak örzik, vagy polgari ceg?
a google earth kitakarta mar vegre, nem semmi lehet bennt a hegyben, de csak egy kijarat, bejaratot talaltam
Előzmény: Gyula36 (9879)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.11.02 0 0 9881
A bolgárok is pályát építenek, azt állítják, övék a térség egyetlen versenye, a magyar és a török futamot törlik. A Hungaroringnek 2016-ig szóló szerződése van.

"A Forma-1-es Magyar Nagydíj nincs veszélyben" - jelentette ki Bernie Ecclestone. Az F1-főnök azokra a sajtóhírekre reagált, melyek szerint az bolgár futam miatt a hungaroringi és a török GP is kikerülhet a programból.

Frank Tamás, a Hungaroring Zrt. alelnöke hétfőn beszélt Ecclestone-nal, aki megerősítette, tárgyal a bolgárokkal a Forma-1-es versenyről, ám ez semmilyen vonatkozásban nem érinti a magyarországi futam jövőjét. A magyar GP-nek 2016-ig szóló szerződése van a verseny megrendezésére.

Bogdan Nikolov, a Bolgár Motorsport Szövetség elnöke állítólag azt mondta, a jövő hónapban írják alá a Bolgár Nagydíj megrendezéséről szóló szerződést, és mivel a térségben csak egy verseny lenne, a programból az isztambuli és a mogyoródi kikerülne.

A bolgárok egy éve kötöttek előszerződést F1-es futam rendezésére, és akkor bejelentették, hogy állami támogatással hamarosan felépülhet egy, a verseny rendezésére alkalmas pálya, mely a tervek szerint Szófia közelében, egy 320 hektáros területen, egy korábbi légvédeli támaszponton lesz.
Forras:index.hu


melyik az a tamaszpont?
schlumberger Creative Commons License 2010.11.01 0 0 9880
Mivel nem kihalt...
Előzmény: Gyula36 (9879)
Gyula36 Creative Commons License 2010.11.01 0 0 9879

Üdv mindenkinek.

 

Tudtok infókat a jobbágyi Andezit művekről? Mit lehet róla tudni? A napokban jártam arra.. Az őrség, a kerítés..nem midennapi..

gyula 68 Creative Commons License 2010.10.30 0 0 9878
Azért oldalakat tudnék írni a M.földi orosz parancsnokságon levő börzékről!Amikor a tisztek váltása következett elötte minden olyat pénzé tettek amit nem tudtak vagy nem akartam haza vinni! 70 kilós szines tv porszívó akku töltő kis hegesztő trafó kis tv stb rengeteg cucc volt csak tudni kellett az időpontról!Volt a laktanyájuk kapujában kantinjuk ahová néha beengedtek ott volt minden pacal konzerv máj meg sok minden! Üdv. Gyula b.
AmbulanceZoli Creative Commons License 2010.10.29 0 0 9877
Igen ezt egy kézzel, mert a másikkal fogtam a gyereket aki ült az ölemben!! :-)))
Igen, a második kötet!
Zajza felé, ez nem a Húsgyár hanem az ÁFÉSZ Húsfeldolgozó!!
Előzmény: monfondir (9876)
monfondir Creative Commons License 2010.10.29 0 0 9876
2. kötet? :)
Előzmény: AmbulanceZoli (9873)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.29 0 0 9875
És akkor ezt most hogy írtad? Egy kézzel?
Előzmény: AmbulanceZoli (9873)
zajza Creative Commons License 2010.10.29 0 0 9874
Nekem a papám dolgozott a kapuvári húsgyárban :)
Előzmény: AmbulanceZoli (9872)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2010.10.29 0 0 9873
Délelőtt óta le sem teszem Vándor Károly könyvét!!! NAGYOOOOOON JÓÓÓÓÓ és nekem már megvan!!!! :-)))
AmbulanceZoli Creative Commons License 2010.10.29 0 0 9872
Fertődön kicsit lazább volt a helyzet szovjet sorkatona kijárás tekintetében!! A faterom egy Kapuvári húsfeldolgozóban dolgozott és hát sok volt a szállítandó hús és kellett egy kis segítség a nagy testvértől!! A húsfeldolgozó főnöke jó kapcsolatokat ápolt a laktanya parancsnokával, mert együtt jártak medvére vadászni Romániába! Kaptak is kettő Zil-t, egy tisztet meg két-két sorkatonát! Az egyik vezetett, a másik rakodott, a tiszt meg vigyázott rájuk!! Hetekig ment így a dolog!! Szinte minden nap más volt a személyzet!! Dédnagyanyámék Kapuvártól 5 km-re laktak és lévén minden hús kiszállítódott kicsit hamarabb, mint kellett volna hát a fater mondta, hogy hazafelé álljanak meg egy kis eszem-iszomra!! Lett is nagy riadalom, mert a Dédiék utcája összeszaladt a két Zil+egy kisebb fajta alakulat megjelenésére!! A Dédiék kínálták őket kajával de a sorkatonának kellett először enni belőle, a tiszt csak azután evett! ...(vajon miért?) Aztán egy kis pia a tisztnek....üdítő a sorállománynak!!
Aztán teltek a hetek és egyszer csak a fater beállított otthon az Icha nevezetű tiszt és a Natasa nevezetű feleség társaságában! (Anyámék elváltak, fele cucc erre, fele arra és azóta is keresem a fényképet amin én, mint 5 éves versenyző ülök a tiszt ölében!! Ha megtalálom közzéteszem.....) Tisztán emlékszem, hogy ha tört magyarsággal is, de magyarul beszélgettek! Aztán ismét eltelt egy pár hét és anyám kapott tőlük ajándékba egy Moszkva Csillaga nevű parfümöt! (Ez nem volt büdös, mint a Krasznaja....ennek nagyon jó illata volt!) Civilben is eljöttek hozzánk csak mindig azt kérték ne nagyon beszéljünk erről senkinek!
Egyszer egy mongol sorkatonára is sor került, hogy jöhet szállítani! A fater főnökének volt egy Polaroid-ja, hát gondolta lefényképezi őket! A mongol az úgy remegett a szerkezet láttán....hát még amikor kijött a képe belőle.....!
Egyébként a sorkatonák közül sokan úgy tudták, hogy a Szovjetúnió egy nyugati csúcskében teljesítenek szolgálatot!!
Hát röviden ennyi a történet....kicsit urban legend szagú...de én átéltem és ha nem is mindenre emlékszem 23 év távlatából, azért a fontosabb események megvannak!!
Apropó amikor el kellett menniük Fertődről, előtte pár nappal eljöttek elbúcsúzni....a fater kapott egy orosz karórát emlékbe, ma is megvan és működik!!
Előzmény: Volt tüzér (9861)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.10.28 0 0 9871

 

Sziasztok!

 

"Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Gazdaságfejlesztési Operatív Programjának keretében 1 milliárd forint európai uniós támogatással kezdődhet meg a szegedi ELI (Extreme Light Infrastructure) szuperlézer kutatóközpont építésének hazai előkészítő projektje. Az ELI az Európai Unió 44 kiemelkedő jelentőségű kutatási nagyberendezésének egyike. A három helyszínen (Prága, Szeged, Bukarest), európai összefogással megvalósuló projekt magyarországi fejlesztésének Szeged ad otthont, ahol 2011 második felében indulhat meg a tényleges beruházás. A komoly kihívásokat és lehetőséget rejtő projekt hatalmas lehetőség nem csak a magyar kutatótársadalomnak, hanem Magyarországnak is. A hazai beruházás előkészítését és koordinálását az ELI-HU Nonprofit Kft végzi."

 

Amiért nem offtopic, az az, hogy az egykori szovjet laktanya területén fogják megépíteni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Képek Horpytól.

 

http://www.eli-hungary.hu/

 

 

http://maps.google.com/maps?t=h&hl=hu&ie=UTF8&ll=46.279261,20.099808&spn=0.011523,0.020964&z=16

 

 

Üdv!

 

Kaszi

 

 

A-Ascona Creative Commons License 2010.10.26 0 0 9870
Sármelléken elég jó ( néha kissé nem) kapcsolat volt az "oroszok" és a falubeliek közt. Autóba szerelhető minitévét, rádiót, esetenként tőrt, játékokat, szerszámot, csizmát (egyesek szerint fegyvert is) cserélhettek a szerencsések, és olcsón tankolhatott az, akinek autója és vállalkozókedve volt. Mi is (agrármérnök édesapám kalandvágyából kifolyólag) így tettünk szert ilyen picike televízióra, amit nem sokáig használtunk... Egy járási küldöttség résztvevőjeként vendégeskedtek a repülőtéren, és egy két tiszttel beszélgettek erről, arról. Megdöbbentek azon, hogy mennyire meg volt kötve mit tehetnek, mennyire kis szabadsággal és vagyonnal rendelkeztek Ők itt. Szóba került pár dolog, amire nekik szükségük lett volna, és cserealapként jött szóba a Tv. A cserére este került sor, délről átjutva a reptér egy hiányzó kerítéselemén, az "őrség" megfelelő előre tájékoztatása után.
Tankolni napközben szinte bármikor lehetett, amikor repültek. Nyugati oldalon földúton tartálykocsi, benzinkannák sorba a földön, a tankoló pisztollyal végighúzott a kannák felett a tovaris, a kannák megteltek, benzinesek /kerozinosok lettek, 2/3-a meg mellé a földre. Aki nem vette ki a csomagtartóból a kannákat, az rosszul járt. Aztán volt, hogy hirtelen beugráltak a tartálykocsiba, elporoztak, és miután jó pár gép leszállt, hamarosan visszatértek "tankolni". Fizetni meg összegöngyölt tíz, húsz, ötven, száz forinttal lehetett, sosem számolták meg. Lehet, hogy vastagságra, mennyiségre számolták.
Sokat "horgásztak" a Kisbalatonban. Ezt szintén teherautóstól sokemberestől végezték alkalomadtán. Csak ők nem pecabottal, hanem merítőhálóval csinálták...
Na, ez utóbbi nem igazán tetszett a népeknek. Bár ott nagy hagyománya volt, van a "rabsickodásnak". Évente van orvhorgászbál.
ggkiller2 Creative Commons License 2010.10.26 0 0 9869
http://picasaweb.google.hu/gkiller21/RabaTruck?feat=directlink
ggkiller2 Creative Commons License 2010.10.26 0 0 9868
Nekem sem sikerült, de itt egy album a figyelmetekbe, Mezőfalván készült 2000-ben.
vandork Creative Commons License 2010.10.26 -1 0 9867
Nem tudom miért, de nem tudok beilleszteni képet:(

http://bookline.hu/product/home!execute.action?id=97583&type=22&_v=Vandor_Karoly_Legiero_tarsberletben_II_kotet
vandork Creative Commons License 2010.10.26 -1 0 9866
Az orosz nyelv tanításáról. Természetesen alapból nem tanították minden szovjet állampolgárnak, aki ide került, pláne nem a gyerekeknek. Náluk általában az angol volt a második nyelv, de nagyon gyatrák voltak belőle (tudom, kipróbáltam).
A tisztek, tiszthelyettesek és sorkatonák is előbb-utóbb megtanultak pár szót, ami elengedhetetlen volt. A kiskatonákat egy ideig kiengedték eltávra a laktanyákból,d e volt pár balhé, s akkor ezt megszigorították. A tisztek és családjaik engedéllyel minden gond nélkül kimehettek. Kunmadarason az egész falu ebből élt. A magasabb beosztásúakat a sofőr hozta be UAZ-on, a többiek gyalogoltak a jó 2-3 km-re lévő laktanyából.
Akinek sikerült jó barátokat szereznie, előbb-utóbb elég jól megtanulta a magyar konyhanyelvet (jobban mint sok magyar az oroszt).
Mivel elég jól beszélem a beszélt oroszt és a katonai szaknyelvet, valóban igaz, hogy amit tanítottak, messze állt a valóságtól, de érthető volt. Ugyanakkor pl. én is a beszélt nyelvjárást használom - s az messze van az "orosztanár-nyelvjárástól" (tisztelet a kivételnek). Nekem gimnáziumban anyanyelvi orosz tanárom volt, s mi a magyar könyv szerint mentünk, s hogy ne zavarjon össze, megtanultuk, amit kellett, s aztán örült, ha beszélgettünk:)

Hazánkban kb. 30-40 különféle népcsoport szolgált szovjet katonaként, tehát mindenkit orosznak nevezni valóban tévedés. A pilóta-barátaim között is elég vegyes a kép, ha arányt kellene mondani kb. 40% orosz, 30% ukrán, 15% fehérorosz, 15% egyéb (sokan, akik ma is Oroszországban laknak, nem orosz nemzetiségűek a passzportjuk szerint).

Apropó: tegnap megjelent a Légierő társbérletben II. kötete, már mindenhol kapható. Lesz több bemutató is, a fő esemény november 25., este 7. a Károly körúti Alexandra pódiumon.

üdv
Karesz

A-Ascona Creative Commons License 2010.10.26 0 0 9865
Ilyen-olyan okból kifolyólag 1 évet volt szerencsém a nagyradai általános iskolába is járnom. Ez azért érdekes, mert onnan kb. 10 km Sármellék. Írtam, hogy néha- néha össze lehetett futni szovjet gyerekekkel, katonákkal stb. Ha valamilyen iskolai vagy kultúrális program keretében meglátogattak minket.
(Merthogy voltak a magyar iskolákkal közös programok, hiszen minden szovjet iskolának volt így vagy úgy magyar "testvére". Pl. a zalavári iskola „szocialista szerződést” kötött a sármelléki reptéren működő 144. számú szovjet iskolával.)
Szóval:
Amikor megjelentek a szovjetek, akkor hirtelen előkerültek az oroszul tudók (orosztanárok, vagy bárki )
És akkor itt megállt a tudomány, mert még az echte moszkvai tisztekkel sem értett szót senki tökéletesen... Kéz, láb, gesztusok, arcmimika.

Később már gimnáziumban (merthogy oroszos osztályba jártam) volt egy Irina nevű óraadónk. Ő nálunk Nagykanizsán kézilabdázott, és néha - néha bejött hozzánk mulatni. Szó se róla, nem sokat értett abból amit mondtunk neki, pedig négyes ötös tanulók voltunk, sokunknak nyelv vizsgája is van oroszból...
A dolgozatokat sorban javította piros tollal, volt, hogy oldalakat áthúzott. Elmagyarázta, hogy az a ragozási táblázat, amit használunk, létezik ugyan, de az orosz egy egyszerűbb változatot, "konyhanyelvet" beszél. Szerinte az, amit mi tanulunk, az egy Tolsztoj szerű irodalmi orosz, amit öregebb könyvtárosok, tanárok, irodalmárok használtak anno...
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.25 0 0 9864
Nekem is volt gyerekkori élményem a Szovjetekkel.(kb.1974)
Veszprém város úttörőtáborában nyaraltam.Veszprém testvérvárosa Tartu,azt hiszem most Észt ország.
Mondták,hogy jönnek ebből a városból Szovjet gyerekek látogatni tehát aki oroszból jó volt az figyeljen.Jöttek is.A lányok egyforma fekete iskolaköpenyben (július!).fehér kötényben és masnival a fejükön.Ahogy közelebb jöttek feltünt,hogy még a magasabb fiúk is a vállukig értek a Szovjet lányoknak.Én legfeljebb a mellükig.Ahogy még közelebb jöttek már hallani lehetett,hogy ezek valami számunkra tök ismeretlen nyelven beszélnek ami még csak nem is hasonlít az oroszra.A balti nyelvek inkább a magyarral rokonok.Talán egy kettes fölét kaptak volna nálunk oroszból.Akkor szembesültünk azzal,hogy nem minden Szovjet orosz.Ha minket 45-ben beolvasztanak a Szovjet únióba attól még az apám meg az anyám nem oroszul mesélt volna nekem.
Előzmény: A-Ascona (9862)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.10.25 0 0 9863

 

Sziasztok!

 

Győrben az Audi mögötti területen intenzíven folynak a földmunkák a gyár bővítése miatt.

 

Hogy miért téma ez itt?

 

Volt ott egy RT, amit kb. 2 éve fotóztam körbe, akkor is már a végét járta.

Így nézett ki:

 

 

 

 

 

 

 

Most már az épületeknek nyoma sincs és a műszerdombokat is szétterítik:

 

 

 

 

 

 

 

Kicsit lehangol, hogy minden nap ott megyek el mellette, és látom, hogy szép lassan nyomtalanul eltűnik.

 

Üdv!

 

Kaszi

A-Ascona Creative Commons License 2010.10.25 0 0 9862
Való igaz, nem nagyon volt lehetőségük kijárogatni, a magyar civilekkel keveredni nekik. Szigorúan megszervezett, és ritka alkalmakkor kirándulhattak (csapatostól). Kanizsán a 80-as években a Szabadságtéri Ált. iskolába jártam, ami a központi buszmegálló mellett egy kis élelmiszerbolttól nem messze volt. Gyerekként érdekesnek tűnt, hogy minden reggel a bolt előtt a járdán állt egy Uaz. A kocsi valahogy barnább árnyalatúra volt festve, mint a magyar inkább zöldesebb honvédségi terepjárók. És mindig állt mellette egy morcos, barna egyenruhába, térdig érő csizmába, nagy tányérsapkába öltözött katona, aki egy géppisztolyt szorongatott a mellén. A boltos bácsi azt mondta, hogy ezek oroszok, a tisztjeiket várják a buszról, meg a megrendelt kenyeret, kiflit viszik a boltból, és ne nagyon menjek oda hozzájuk. Én megpróbáltam egyszer, de először rám sem nézett, majd elég durván elzavart az egyik katona. Úgy állt ott, mintha az élete függne tőle, pedig a 80-as évek közepe volt már...
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.25 0 0 9861
Ilyen alku nem nagyon volt. A sorállományt nem nagyon hozták ki, esetleg valami kulturális rendezvényre vagy kirándulni (na és természetesen a haza vagy visszautazás alkalmával). Őket természetesen egyenruhában, hiszen nem volt nekik más. A hivatásos állomány elő - előfordult kint, de mivel nem nagyon értettek szót az átlag magyarral, így nem nagyon igyekeztek kifelé. Az természetesen előfordult, hogy a ritkán megszerzett forintot a laktanyán kívül költötték el, de ez nem sokszor fordult elő. Bár sokat megtettünk érte, hogy legyen nekik magyar pénzük, mert lövészetek előtt elég sok forintot ott hagytunk náluk rubelért cserébe.
Előzmény: Törölt nick (9860)
fater.lajos Creative Commons License 2010.10.25 0 0 9859
Székesfehérváron ott van a Képző Központ (8000 Székesfehérvár, Seregélyesi út 123.). Az egykoron az orosz iskola volt. Frissen átadva (az oroszok által...) látszott a panelben hogy ott magyarul nem tanult senki...

A bakui piacos fazon meg ha tudott magyarul, akkor ő tolmácsként volt itt alkalmazva. Az meg a KGB-vel szinte azonos volt.

Egy előttem szóló jól mondta: Tanuljunk meg mi oroszul! Ez volt a vezérelv, ez szolgálta az ő érdekeiket. Gyarmat voltunk, s a megszálló csapatoknak nem szabad érzelmileg kötődnie a megszálltakhoz. Így maradnak a csapatok bárhol és bármikor bevethetőek. A nyelv tudása az első lépés a lazuláshoz. 1956-ban (ezt csak visszaemlékezésekből tudom) a városomba bevonuló oroszok az után érdeklődtek, természetesen oroszul, hogy hány kilométer ide Kairó. Apáink, anyáink és mi még tanultunk oroszul (kötelezően választható egyetlen idegen nyelvként), s ez volt az egyik módszer az elszovjetesítéshez.
Mivel laktam orosz laktanya mellett, tudom, hogy a sorállomány szinte ki sem jöhetett a laktanyából. Nem hogy még valakivel beszélhessen. A Hivatásosok külön, elkerített, őrzött,a laktanyákhoz tartozó lakótelepeken laktak. Bent volt az iskola, a bolt. Egyszer jártam bent. A boltban szovjet rubellel lehetett szovjet árukat venni. Nem sok mindent. Más meg nem volt benne. Talán vodka. Szóval a család sem flangálhatott kint. Bár, emlékeim szerint sokkal kevesebb család volt itt, mint tiszt. Lehet hogy a többi tiszt családja otthon volt túsz? Nehogy apu Magyarországra, Magyarországról disszidáljon?
Előzmény: yoggi (9848)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.24 0 0 9858
dolka tető volt a morzeallomas, ha jol tudom
Előzmény: safranek50 (9856)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.24 0 0 9857
Venloban-az mar reg Hollandia- is volt katonai repter, meg a masodik vilaghaboruban, de megszünt, multkor vettem eszre az autoutrol a z egykori beton iranyitotornyat
Előzmény: Törölt nick (9854)
safranek50 Creative Commons License 2010.10.24 0 0 9856
"Szentléleken volt az MN 9620, Lillafüred önálló hírzászlóalj vevőterme. "
Az a Dolka tető, vagy akkori nevén bagolyvár, a szertár feletti hegytetőn. Szenttlélek a medve 2 adóhát volt. (69-70)
Egyébként :73 L)
Előzmény: Törölt nick (9847)
elband1i Creative Commons License 2010.10.24 0 0 9855
És be engedett az ör?
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.23 0 0 9854
Meg sem próbáltam villogtatni odakint a Holland tudásomat.Angolul mindenki tud.Németül is valószínüleg csak akkor csúnyán néznek.A második v.h.-ban ott volt a lakosság számához képest legtöbb civil áldozat.A mai napig olyan a Holland-német barátság mint a Szovjet-Magyar... :-)
Egyébbként kifejezetten kerestük a katonai jellegü muzeumokat és nevezetességeket.Ehez viszont kell a nyelvtudás mert ezeket a múzeumokat nem könnyü megtalálni és sok helyre kapitelefonnal kell bejutni.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9852)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.23 0 0 9853
itt kinnt az amcsiknak is külön varosuk van, posta, bolt, templom, a hideghaboru zarvanyaikent maradtak itt, föleg Rheinland Pfalzban, Hessen tartomanyban vannak sokan, eszakon ott angolok vannak meg, de öket ki vonjak 2020-ig,a franciak es belgak mar reg leleptek innen
Előzmény: hadsz (9826)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.23 0 0 9852
holland hasonlit a nemetre, ha angolul is tudsz akkor nyerö vagy Hollandiaban
Előzmény: Törölt nick (9845)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.23 0 0 9851
a gyerek, a bolond meg a reszeg öszinte szerintem,
de itt jobb idezet, sajnos kezd igaz lenni:

Az optimista angolul tanul.
A pesszimista kínaiul tanul.
A realista loni tanul. ;-)
Előzmény: Volt tüzér (9840)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.22 0 0 9850
Itt a faluban lakik egy nyugdíjas katonai pilóta.A feleségét a Sz.u.-ból inportálta amikor ott kapta a kiképzést.A csaj beszél ugyan magyarul de nagyon oda kell figyelni,mit mond.
Előzmény: yoggi (9848)
M41-2314 Creative Commons License 2010.10.22 0 0 9849
Sziasztok.

Ma végre eljutottam a tőlem kb. 15 kilométerre települt 105/4 aszalói lérak osztály egykori területére.
Önkormányzati tulajdon, igencsak morcos őrkutyuskával a kapuban. :)
Viszont szép kilátás van a zempléni hegyekre, a borsodi iparvidékre...
Fényképezőgép persze nyema...
yoggi Creative Commons License 2010.10.22 0 0 9848
Apámék a 80-as évek végén, 5 évet éltek Bakuban, apám kiment egyszer a piacra és az egyik eladóval nem tudott megegyezni, erre elengedett magyarul egy B+ a muttert -t, mire a csóka hibátlan magyarsággal visszavágott, B+ te, Szombathelyen voltam katona, aztán jó magyarsággal elbeszélgettek, majd rendszeres vásárlója lett a csókának, kis akcentussal de tisztán beszélt magyarul, és saját bevallása szerint tanították nekik.
Előzmény: zajza (9844)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9846
Na a holland a másik nyelv, amihez tök hülye vagyok. Van még. Soroljam?
Előzmény: Törölt nick (9845)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9845
Ne búsulj,én úgy vagyok a nyelvtanulással mint a cigány a hegedüléssel mégis többet tudok hollandul mint oroszul. :-))
Előzmény: Volt tüzér (9842)
zajza Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9844
Van benne igazság, de akkor mivel magyarázod a zárt laktanyát, kizárólag orosz iskolában talált magyar nyelvű könyveket? És a falra rajzolt Lúdas matyi, 2/a osztály képet. Ők bizony tanultak magyarul.
Előzmény: Volt tüzér (9843)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9843

Ja, és még egy. Való igaz, hogy ők nem 1989-90-ig terveztek itt maradni, de az egyes ember akkor is csak néhány évet töltött itt. Arra a kis időre meg minek megtanulni a nyelvünket? Bár némi fehér asztal és rajta különféle poharak csodát tudtak művelni.

 

Előzmény: zajza (9841)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9842
Mindenképpen külön iskolájuk volt. Hogy magyarul tanulni? Úgy voltak vele, hogy tanuljunk meg oroszul. Csináltuk is. Bár mivel én vagyok köztudottan mindenféle nyelvoktatás csődje, ezért engem inkább csak tanítottak.
Előzmény: zajza (9841)
zajza Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9841
Annyi biztos hogy Nagyvázsonyból Hajmáskérre mentek iskolába.
Hogy külön iskolájuk volt, vagy magyarokkal együtt volt azt nem tudom, de sejtésem szerint igen. Mivel így jobban tudták tanulni a magyar nyelvet elvégre, nem 1989ig terveztek itt lenni. '80as évek elején még egy egész nagy panelt felhúztak a többi mögé.
A másik meg hogy Szentkirályszabadján, az orosz laktanyába elég sok magyal felirat, szöveg is látható volt, ami arra enged következtetni hogy elég intenzíven tanították a magyar nyelvet.
Ha akarod, tudok mutatni olyan könyveket amiket a volt általános iskolába találtam pl:
Első oroszkönyvem, orosz-magyar énekkönyv stb.
És kapcsolatban állok nem egy orosz, ukrán emberrel akik itt szolgáltak a '80as években.
Még az is lehet hogy ismeritek egymást.:)
Előzmény: Volt tüzér (9837)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9840
Hiába, a gyerek általában őszinte.
Előzmény: A-Ascona (9839)
A-Ascona Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9839

Annakidején (Kanizsai lévén) néhányszor fociztam együtt a sármelléki gyerekekkel. Valahogz mindig éreztették velünk, hogy alájuk tartozunk társadalmilag. (szüleikkel, tanáraikkal ellentéttben) Magyarul nem sokat tudtak, de minden második szavuk az volt, hogy: Kurv@ mágyár.

Cserébe sokat estek, buktak...

 

Az anyukák, apukák (tisztek) viszont mindig tisztelettudóak, elõzékenzek, kedvesek voltak...

Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9838
Egyedül különbejáratú Lenin mauzóleumuk nem volt nekik, de minden más igen.
Előzmény: Volt tüzér (9837)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9837
De nem magyar iskolába. Szinte minden tekintetben önellátóak voltak az elvtársak.
Előzmény: zajza (9836)
zajza Creative Commons License 2010.10.21 0 0 9836
A szentkirályszabadjai gyerekek helyben jártak óvodába/iskolába a laktanyán belül. A nagyvázsonyi óvodások szintén helyben jártak óvodába, az iskolásokat pedig (iskola híján) busz vitte minden nap Hajmáskérre.
Előzmény: Volt tüzér (9834)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9835
A hidegháború közepén ezek a ruszkik nem nagyon keveredtek a magyar néppel.Én életemben egyszer érintkeztem élő orosszal.(1974)A barátommal Balatonfüreden nyaraltunk és egy szórakozóhelyen lányokra vadásztunk.Egyszer csak odakéredzkedett az asztalunkhoz egy olyan huszonéves forma krapek.Orosz volt,legalább is csak oroszul volt hajlandó beszélni.Eleinte oroszul se,mert ha szóltunk hozzá akkor csak hümmögött.Egyszer csak felállt és odament egy,a kerthalység szélén álló alakhoz.Beszélt vele valamit aztán visszajött és valamivel beszédesebbé vált.Oroszul ugyan nem nagyon tudtunk de kérdeztük tőle,hogy katona?ÁÁÁÁÁ nyet -mondta.Hát akkor mi vagy?Munkás.Hol dolgozol?Gyárban.Mit gyártotok?Gépet.Hol laksz?A Sz.u.-ban.Pontosabban?Városban.Melyikben?Nagy városban.Látszott rajta,hogy kellemetlen neki a kérdezősködés így nem kínoztuk.Főleg,hogy az a másik egyfolytában lesett.Nem tudom így utólag,mit akarhatott de valami nagy jót tehetett a hadseregnek ha kiengedték a városba.Persze az is lehet,hogy KGB-s volt bár így eléggé feltünt.
Később a veszprémi laktanyában voltam egy pár hétig ami szomszédos volt a ruszkikkal.Egyszer kellett egy csőszájfék mert elhagyta valaki.Átszóltunk a kerítésen egy Szásának,hogy van pálinka,hozzon egyet.Hozott is papírba csomagolva egy egész gépkarabélyt.A hajunk szála az égnek állt,nem győztük a felesleges darabokat szétdobálni a laktanyában.
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9834
Érdeklődve. :)
Előzmény: zajza (9833)
zajza Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9833
Ezt a kérdés érdeklődve vagy cinikusan tetted fel? :)
Előzmény: Volt tüzér (9831)
Csibi. Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9832

Helló mindenkinek!!

 

hozzám a Kunmadarasi laktanya van a legközelebb és valaki nem tudna térképet küldeni hogy fel tudja valamenyire térképezni !? mivel a videóbol nem derül ki hogy merre induljak az iskolához illetve az ovodához stb...

 

hadsz te nagyon járatos vagy a szovjet laktanyák ban valami infot tudnál nekem adni vagy korabeli térkép videó fénykép et madarasrol

 

előrei köszönöm

 

tisztelettel

 

Faragó Imre

Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9831
Szerinted mit csináltak a gyerekeikkel? Magyar óvodába/iskolába járatták?
Előzmény: zajza (9829)
zajza Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9830
http://www.youtube.com/watch?v=v3cME4LKN-g

Itt az újabb videóm, hópjulájk! :)
zajza Creative Commons License 2010.10.20 0 0 9829
Még ebben az évben elfogok menni oda, de akárkit kérdeztem meg ő nem tudott se iskolákról, se óvodáról, vagy már lebontották öket.
Előzmény: hadsz (9826)
504LACI Creative Commons License 2010.10.19 0 0 9828
És egy rakás olyan közmű van amit a mai napig nem tudnak, hogy honnan jön vagy hová megy. Elektromos betáp, komplett csatornázás...
Előzmény: hadsz (9826)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.19 0 0 9827
Minden szovjet helyőrség önálló volt ebben a tekintetben. Mindenhol ott volt az óvoda, iskola, posta, bót, stb.
Előzmény: zajza (9825)
hadsz Creative Commons License 2010.10.19 -1 0 9826

Ha lesz alkalmad,azért nézz szét mondjuk Sármelléken,Kiskunlacházán,Kunmadarason,Tabon,hogy csak néhány helységet említsek.  : )   

Komplett infrastruktúrával rendelkeztek,iskolák,óvodák,posták,ABC-k,színházak-mozik,szaunák,sportlétesítmények szolgálták ki az általad is említett közösséget.

Ez Nagyvázsony esetében is így volt,de az még tényleg nincs annyira lepukkanva,mint Szentkirályszabadja.Bár ha így folytatódik...

Előzmény: zajza (9825)
zajza Creative Commons License 2010.10.19 0 0 9825
Pedig én pont úgy tudom hogy igen!:)
Elvégre városnak csak az a közösséget nevezhetjük amiben emberek szolgáltatást adnak a szolgáltatásért cserébe.
Én nem tudok még egy ilyen helyet ahol külföldi erő, egy tőle teljesen idegen kultúrában egy egész lakóközösséget, iskolákat, óvodával épített magának.
Maximum Nagyvázsony, de az nincs ilyen állapotban.
Előzmény: hadsz (9824)
hadsz Creative Commons License 2010.10.19 -1 0 9824

Üdv,

 

köszi a linket!

 

Sajnos kis hazánkban nem ez az egyetlen a szovjetek által hátrahagyott "kihalt város" amely hasonló állapotban van...

Előzmény: zajza (9821)
hadsz Creative Commons License 2010.10.19 -1 0 9823
Előzmény: stefiblue77 (9822)
stefiblue77 Creative Commons License 2010.10.19 0 0 9822
Sziasztok
Kalocsárol mit lehet tudni?
zajza Creative Commons License 2010.10.18 0 0 9821
http://www.youtube.com/watch?v=6oaqiBI9tBI

Üdv, nemtom volt-e már téma a Szentkirályszabadjai laktanya, ha igen, akkor felhozom még1x :)
Ezt a videót készítettem róla, és most készül még egy amiben bemutatom majd részletesebben hogy melyik házak mire szolgáltak.
Ha valaki tud olyat amit én nem szóljon, vagy hallgasson az őrökre :))
Hajner Gyula

http://maps.google.de/?ie=UTF8&ll=47.076727,17.971487&spn=0.04156,0.077248&t=k&z=14
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.15 0 0 9820
Amikor én kint voltam akkor építették azt a kiemelt tengeralattjárót.Létrán kellett felmászni de a melósok megengedték,hogy benézzünk de mivel mentek volna haza így nem sok időnk volt bámészkodni.El nem tudom képzelni,hogyan tették oda.
Van ott viszont egy Szovjet tengeralattjáró is.Az vízben van egy laktanya udvarán.Az utcáról láttuk és bátorságot gyüjtve bementünk egy kiskapun.Kiderült,hogy bele is lehet menni.Kiállításnak van berendezve.Persze,az nem atomhajtású hanem egyszerü dizel.Csak holland nyelvü tájékoztató plakátok voltak de a katonák elmondták,hogy a Szu.felbomlásakor ez a hajó Amsterdamban vendégeskedett de a legénység lelépett hátrahagyva mindent.Mivel a tengeralattjáró nagyon útban volt ezért néhány bátor hollandus beindította és áthajóztak vele Den Helderbe,persze csak a felszínen.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9819)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.14 0 0 9819
Den Helder ben en is voltam, ott van kialitva egy tengerallatjaro,kiemelt allapotban
Előzmény: Törölt nick (9812)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.14 0 0 9818
azt is meg mast is elkotyavetelt(sajnos)
Előzmény: STEVE-069 (9814)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.11 0 0 9817
Tudjuk István, de itt mindkét hozzászólásod OFF. Biztosan találsz olyan topicot, ahol közzéteheted. Hacsak el nem késtél, mert más már megtette.
Előzmény: STEVE-069 (9814)
swift 1.6 Creative Commons License 2010.10.11 0 0 9816
Bár lehet a képet jobban megnézve mégis igazatok  lehet, Ez nem az a bázis, De az is volt az biztos.
swift 1.6 Creative Commons License 2010.10.11 0 0 9815

Devecser mellett honvédségi (magyar) raktár  volt.

Nem szovjet, és nem üzemanyag.

Előzmény: csak john (9811)
STEVE-069 Creative Commons License 2010.10.11 0 0 9814
http://www.origo.hu/itthon/20101011-magyar-nemzet-elkotyavetyelte-a-honvedseg-a-keteltu-jarmuveket.html
STEVE-069 Creative Commons License 2010.10.11 0 0 9813
Sziasztok!! Általában mint mindenki, régóta figyelem az itt leírtakat és voltam is már néhány helyen barátokkal. Tegnap találtam fríssitést a G.E.-re a vörösiszap útja környékén,aminek köszönhetően Tapolcától egészen Nagytevel aljáig újak a képek.Innen tudjátok leszedni a kml.-t: http://google-latlong.blogspot.com/2010/10/imagery-of-hungarian-sludge-spill.html Jó nézelődést!!
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.09 0 0 9812
Sok évvel ezelőtt jártam Den Helderben a Holland Királyi Haditengerészet bázisán.Megnéztünk minden katonai nevezetességet és látnivalót.Ott előfordult,hogy feleségemmel elsétáltunk egy őrzött kapu előtt majd addig bóklásztunk amíg valahogyan ugyanannak a kapunak a túloldalán találtuk magunkat.Magyar felirat nem volt rajtunk,a feleségem szőke,befogtuk a szánkat és nem voltunk feltünően túristák így nem lőttek ránk pedig ott már elég sok katona mászkált.A hajókhoz is be lehetett volna menni csak éppen munkaidő vége volt és mindenki kifelé jött így nem mertük megkockáztatni... :-))
Előzmény: schlumberger (9807)
csak john Creative Commons License 2010.10.07 0 0 9811
Köszönöm a válaszokat, a tippem nekem is az üzemanyag raktár volt.
Előzmény: AmbulanceZoli (9795)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.10.07 0 0 9810

 

Sziasztok!

 

Köszönöm az infókat.

 

Üdv!

 

Kaszi

hadsz Creative Commons License 2010.10.07 -1 0 9809

Így van,jól a guglin jól látszik az egész elkerített terület.Jó nagy.Ezen belül az alsó részen volt a kiszolgáló laktanya,a felsőn a domb tetején pedig az objektum.Külön, dupla kerítéssel elválasztva a laktanyától,kapuval,őrséggel,géppuskafészkekkel stb védve.

Előzmény: M41-2314 (9799)
hadsz Creative Commons License 2010.10.07 -1 0 9808
Azt azért megnéztem volna,ahogy kimagyarázod magad...  : ))
Előzmény: schlumberger (9807)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9807
Más kérdés, hogy az én Trabantom hogy került a sorompón belülre, de a katona éber volt
Előzmény: schlumberger (9806)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9806
Én nem olyan régen eltrabantoztam mellette, mindjárt ki is jött egy katona az épületből, igaz, az öltözékébe bele lehetett volna kötni, de volt nála billentyűs hangszer...
Aktív az.
Előzmény: Kaszi28 (9801)
tere Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9805
Hajrá! :) Kíváncsi leszek!
Előzmény: charlie21 (9788)
tere Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9804
Néztem őket! Direkt nem írtam ide, hogy a képek mellett mit írtak róla.
Előzmény: Volt tüzér (9783)
HG4I Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9803
Előzmény: Törölt nick (9802)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9802
Ezek a rövid hullámú irányított antennák nem valószínü,hogy a repüléshez tartoznak.Olyan rádióamatőr antennának tünnek...
Előzmény: Kaszi28 (9800)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9801

 

Itt is egy titkos objektum a Bakony mélyén:

 

http://maps.google.com/maps?t=h&hl=hu&ie=UTF8&ll=47.281704,17.744358&spn=0.011354,0.020964&z=16

 

 

Üdv!

 

Kaszi

Kaszi28 Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9800

 

Sziasztok!

 

Halomalján van egy domb.

A dombon sok-sok antenna egy épület és két kis föld alatti "objektum".

Az objektumok bekerítve, de ha bemennék látnám, hogy már üresek.

A mellékelt képet a GE-ről töltöttem, le, mert sajna elfelejtettem gépet vinni.

 

http://maps.google.com/maps?t=h&hl=hu&ie=UTF8&ll=47.591498,17.76588&spn=0.005644,0.010482&z=17

 

Helyiek szerint Pérhez (repülőtér) tartozik, de egy ottani bennfentes szerint nekik nincs közük hozzá, és szerinte Pápához tartozhat.

 

 

 

Vélemény?

 

Üdv!

 

Kaszi

M41-2314 Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9799
Köszi hadsz.
Gondolom, akkor a Hajagra vezető útról ide vezető úton pedig laktanya lehetett.
Előzmény: hadsz (9798)
hadsz Creative Commons License 2010.10.06 -1 0 9798

Igen,ez a Herend melletti PDRC híradó bunker /передающий радиоцентр/,kódneve: Szpeska. AU13-as elemekből összerakott 50m hosszú kétszintes bunker,a hatvanas évek vége felé épült.Körülötte a területen antennamezők voltak,valamint közvetlen földalatti kábelösszeköttetése volt a nagyteveli vezetési ponttal.

 

fotók itt: http://cid-3d4536ec98de30c8.photos.live.com/browse.aspx/Herend%5EJSzpeska%20PDRZ%20h%c3%adrad%c3%b3%20bunker

Előzmény: M41-2314 (9797)
M41-2314 Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9797
Sziasztok.

Talán egy bunker?
Koordináták a képen rajta.

monfondir Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9796
Úgy látom ez is amcsi base (legalább is részben) akárcsak az amit én írtam... Elég komplex feladatkörrel...
Előzmény: gauls (9793)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9795
Ex szovjet üzemanyag bázis, ha jól emlékszem!! De vannak itt a témának avatottabb tudói, akik talán megerősítenek avagy megcáfolnak!
Előzmény: csak john (9786)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9794
Tét, külterület (ex MN laktanya & gyak.tér)
Én ennyit találtam róla!! Nem túl sok, mondhatni olyan általános....de több a semminél!!! :-)))
Előzmény: gauls (9784)
gauls Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9793
Croughton(Missile Defence)United Kingdom


na ezt én sem tudtam.......
gauls Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9792
Igen Angkia ,,,de lehet még találgatni...annyit segítek hogy anglia legnagyobb lehalgató állomása.....
monfondir Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9791
RAF Menwith Hill????
Előzmény: hadsz (9790)
hadsz Creative Commons License 2010.10.06 -1 0 9790
Ez Anglia lesz.  : )
Előzmény: charlie21 (9789)
charlie21 Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9789
ez nem magyarorországon van ugye?
Előzmény: gauls (9782)
charlie21 Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9788
Mint annó tavaly Füzfőn megtudtam  régebben Óváron volt a lőpor/lőszer gyár ami aztán át települt ,talán annak a régi gyárnak a nyomai?Ilyen vastag erődszerű épitményekben biztos nem gatyákat tároltak,De ha arra járok érdemes lesz megnézni,Klassz helynek tünik.
Előzmény: tere (9781)
charlie21 Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9787
nekem valami üzemanyag tárolónak tünik
Előzmény: csak john (9786)
csak john Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9786
Erről mit lehet tudni? Ez a katasztrófa súlytotta övezet mellett van az elárasztott faluktól északra.
1
Gotha72 Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9785
Hőlégballon verseny a sportpályán? Hol lenne ez???
gauls Creative Commons License 2010.10.06 0 0 9784
Valami ötlet???????





Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9783

Van ott egy csomó Panoramio fotó. Bizonyos DearAbye szerint elhagyott raktárbázis.

(Mosonmagyaróvár Ny - ÉNY? Először azt hittem, Bezenye, de nem stimmelt a koordináta. :))

Előzmény: tere (9781)
gauls Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9782
A CSEMEGE TÁLALVA NEKTEK CSAK MA CSAK ITT CSAK NÁLUNK...


ma csináltam.....





tere Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9781
Megint "találtam" valamit. :)

47°52'36.40"É; 17°14'28.91"K
Mosonmagyaróvár mellett, NY-ÉNY irányban.
Kaszi28 Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9780

 

Szia!

 

A 6484-es hozzászólásomban (Úr Isten, már több, mint 2 éve volt) én is felvetettem a kérdést, meg már több helyen is felmerült itt.

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=3200&na_step=100&t=9119026&na_order=

 

Utána pár hozzáértő nagyjából elmagyarázta, hogy mik ezek.

 

Üdv!

 

Kaszi

 

 

Előzmény: AmbulanceZoli (9779)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9779
Üdv!

Lehet, hogy már volt akkor nagyon bocsánat, de én nem emlékszem rá!! Mik lehetnek ezek? Az is lehet, hogy aktív, mert Kúp közel van!! Nah akkor meg pláne bocsííííí!!

Funker44 Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9778

Szia Tibi!

Veletek mennék,ha ismét mentek zsámbékra!

üdv:

Karesz

Előzmény: schlumberger (9776)
Funker44 Creative Commons License 2010.10.05 0 0 9777

Kedves volt tüzér!

Örülök a jó hírnek,remélem,a közeljövőben személyesen is találkozunk,a börgöndi topikban már váltottunk üzenetet,én Schlumberger barátja vagyok Győrből

üdv:

Karesz

Előzmény: Volt tüzér (9740)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9776
Szt. Imre. Tessék, át lehet kiabálni
Előzmény: Kaszi28 (9775)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9775

 

Miért gondolod, hogy az RT-sek veszélytelenek?

 

Amúgy nincs közöm Mezőcsáthoz.

 

Meg lövöldözni sem szoktam, de a pikk-pakk pákámmat rád tudnám fogni.

 

:-)

 

Üdv!

 

Kaszi a Jereváni útról!

 

 

 

 

 

Előzmény: schlumberger (9774)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9774
vagy keverek
Előzmény: schlumberger (9773)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9773
Lehet, hogy azért gondoltalak veszélytelennek, mert Mezőcsát? Dehát a keresztanyám meg a túlsó part, Tiszacsege. :-)
Előzmény: schlumberger (9771)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9772
Befejezni az ijedezést, a fegyver egyelőre nálam van.
Előzmény: schlumberger (9771)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9771
Na, jézusmária, le is lőhetnél!
Előzmény: Kaszi28 (9770)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9770

 

Szintén .

Előzmény: schlumberger (9769)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9769
Szabadhegy
Előzmény: Kaszi28 (9768)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9768

 

Szintén.

Előzmény: schlumberger (9767)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9767
Nyugati végről? Én Győr.
Előzmény: Kaszi28 (9766)
Kaszi28 Creative Commons License 2010.10.04 0 0 9766

 

Üdvözletem!

 

Ha szerveződik egy tiszteletadással egybekötött látogatás Volt Tüzérnél, csatlakoznék innen a nyugati végről, ha lehet.

 

Üdv!

 

Kaszi

Előzmény: schlumberger (9748)
Gotha72 Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9765
Nem laktanya, de pusztul. Értékes anyagok tömkelege. Már fosztogatják. Ma még igy néz ki. Nagyon Stalker hangulata van. Kinek ismerős?

hadsz Creative Commons License 2010.10.03 -1 0 9764
Jelentkezem Schlumberger,itt vagyok!
Előzmény: schlumberger (9748)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9763
Maximálisan egyetértve HG4I olvtárssal, a bánkúti fagyigombóc felfogható NATO szagú dolognak, de ami Telkibánya felett van, az nem. Ahhoz semmi köze a NATO-nak. Itt már ki is veséztük, már amennyire lehet, ugyanis az nem "kihalt", nagyon is élő dolog. Ha valamire kíváncsi vagy ezzel kapcsolatban, olvass vissza és keresd meg.
Előzmény: Skodri84 (9760)
HG4I Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9762
Urakok!

A topik a KIHALT laktanyákról szól.
Ez "élő".
Nem először fordul elő itt az offtopik....
(Egyébként semmi titokzatos nincsen benne, a gúgle a barátod.
Semmi köze a NATO-hoz.)

Üdv.
Előzmény: Skodri84 (9760)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9761
Hát személyesen kell megnézni:)


Most már éppen kifelé megyünk a túrázó évszakból. Szept. elején meg szakadt az eső, mikor Miskóciában jártam.
Előzmény: Skodri84 (9759)
Skodri84 Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9760
Itt felénk csak Bánkúton van a "focilabda", meg a Zemplénben kb. úgy valahol Telkibánya, Gönc, Pányok vidékén egy jó vastag hengeres torony, az is valami új építmény, valami NATO szagú az is.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9756)
Skodri84 Creative Commons License 2010.10.03 0 0 9759

Hát személyesen kell megnézni:) Mi ma épp Szentlélek felé túráztunk, egy jó panorámájú szikláról fullosan láttam mindhárom "Medvét", osztottam is haveroméknak az észt, hogy Medve 1,2,3, dehát nem érezték át kellően a helyzetet:)

Előzmény: Volt Katona(Lee) (9753)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9758
Mire vagytok kiváncsiak?
Persze nem offolunk! Irjatok a mailcímemre: badogrugdalo@t-email.hu
Előzmény: radar-nyh (9752)
monfondir Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9757
Tubeshez hasonlót én nem nagyon láttam :) De többet inkább nem is írok e témában :)
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9756)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9756
egyebkent ahogy jarok kelek az orszagban, sok heylen latok hasonlo tornyokat, mint pl a Tubes hegyen levö, abbol esetleg lehet következtetni milyen rendeltetesü az ottani alakulat
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9755
egyhamar nem is lesz jol lathato, lehet egyszerübb oda szemelyesen elmenni
Előzmény: monfondir (9754)
monfondir Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9754
Bizony! Szentlélekre régóta vadászom a google-n mert kíváncsi voltam mi volt ott (csak annyit sejtettem, hogy vmi rádiós alakulat). Most úgy látom meg van az infó... Sajnos a felbontás évek óta nem jó arra felé...
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9753)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9753
nem jo a felbontas javorkutnal sem, meg nagy harsnal sem, de ahogy nezem szentlelek sem jo
Előzmény: Skodri84 (9733)
radar-nyh Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9752
Engemet is !
Előzmény: Törölt nick (9750)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9751
kíváncsivá tettél
Előzmény: Törölt nick (9750)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9750
Ez kicsit OFF
Én sokkal egyszerübben megoldottam.Minimális belenyúlással.Nincs IC semmi sem.Megírtam volna a pilóta-repülés-rádiózás fórumon de engem onnan kitiltottak kapásból,örökre.Valszleg valamibe beletenyereltem és még csak arra sem méltattak,hogy megírják,mi a bajuk. Sebaj,túlélem.
Előzmény: schlumberger (9749)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9749
zajzár... az nagyon hiányzik belőle. Én még nem csináltam meg, de már kitaláltam, hogyan (elméletben nagyon jól megy a dolog :-))), de amíg a pákáig eljut a projekt...): egy zajerősítő, majd egy hangfrekis végfok LM386-tal. Belenyúlni nem akarok a rádióba, maradjon meg eredetinek. A nehézegységes vevőmet annakidején40 évvel ezelőtt átépítettem (az előerősítőbe egy kettőstriódás kaszkód), ma már nem tenném.
Előzmény: Törölt nick (9744)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9748
Mai nappal ugyanis ismét visszavett a HIM.


ÉLJEN!!! GYŐZÖTT A JÓZAN ÉSZ!!! ENNEK ÖRÜLÖK!
Bocs, hogy ordítozok, de tényleg örülök neki. A múltkor, mikor ott voltunk valahogy nagyon szomorú voltam az utolsó napodon.
Hála Istennek. Na most akkor megszervezzük a társaságot, és teszünk egy tisztelgő látogatást, mert már régóta beszélünk róla, csak még nem konkretizálódott.
Hadsz, itt vagy?
Előzmény: Volt tüzér (9740)
safranek50 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9747
Bocs, jogos. Valóban Szentlélek.
Előzmény: Skodri84 (9746)
Skodri84 Creative Commons License 2010.10.02 0 0 9746
Hmm...ez a Medve-3-Jávorkút, ez nem véletlenül inkább Szentlélek??? Mert Jávorkúton én aztán semmilyen antennát se láttam soha, nyomát se semmilyen honvédési épületnek, meg az nincs is fent a gerincen, onnan alapvetően semmilyen rálátás/kilátás nincs, meg ott van felette egy köpésre Nagyhárs, mobil térerő sincs ott a mai napig:) Szentléleken viszont van 1-2 régi elhagyott antennaárbóc, kiváncsi is lennék rá, hogy mi ment onnan régen. Csak ezek is elvannak kerítve, tán valami turistapark van ott, de az fix, hogy már nagyon rég nem üzemelnek...a Borovnyák, meg Nagy-Hárs még "javában aktiv" volt volt, amikor ezek már nem. Kb. a Dolka-gerinci állapothoz tudnám hasonlítani a Szentlélekit.
Előzmény: safranek50 (9742)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9745
Ilyen riasztórendszer mostanság is létezhetett mert amíg müködött a rendőrség analóg rádiórendszere előfordult,hogy részben elméleti megfontolások szerint,részben találomra bejátszottunk az egyik megyei rendszerre egy DTMF kódot és erre egy női géphang válaszolt valami olyant,hogy "a parancsot nyugtázom".Azt talán soha nem tudom meg,hogy milyen parancsot adtam ki. :-)))
Előzmény: joozsibaacsi (9738)
Törölt nick Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9744
Nekem is van R809M2-m is.A mühelyemben a két rádió a háttérrádiózás.A 860-on rendszerint az INFO megy,a 809-en pedig a TWR.A 809-ről ledobtam az eredeti csatlakozót és zajzárasra átépítettem.
Előzmény: schlumberger (9737)
safranek50 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9743
Ha feltűnik a légtérben Corn..... Tamás, kérem 73-at átadni neki. THX.
Előzmény: schlumberger (9736)
safranek50 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9742
"........ egyik bázisállomása itt volt/van a Bükkben Jávorkút felé Nagy-Hárson, 840 m magasan,......, Bánkút(Borovnyák, most NATO-radar)és Nagyhárs közt. ........... Régebben(nagyon) lehetett ott valami komolyabb rövidhullámú dipól-park is, mert volt sok régi kidőlt árbóc, huzalok, szigetelődiók, de ezek már 5 éve is romok voltak, amikor a torony még elég zsírnak tűnt,"
Bánkut:Medve1 Nagyhárs: Medve2 Jávorkut:Medve3
Adóházak voltak az OLP Miskolci (Lillafüred) RH hálózatában is.
Vevőterem: Dolka tető, Bagolyvár.
Ha a vevőtávirásznak valami ritka esetben válaszolni kellet, vonalon vezérelt adóra kapcsolt valamelyik adóházi 102-es, és az tudott ám szólni nagyot.
Fóniát nem használtunk, de mivel mindegyik Medvében N számú különböző adó volt, elképzelhető. :) Rég volt....
73, Sulc
Előzmény: Skodri84 (9733)
safranek50 Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9741
A jó elnyeri méltó "büntetését". :)
Gratula a kitartáshoz.
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9740

Egyszer meglátogatsz, és akkor keresünk neked valami csatlakozót kábelestül.

Mai nappal ugyanis ismét visszavett a HIM.

Előzmény: schlumberger (9737)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9739

A DJA-6 különösen jó lesz a márványteremben. Annak ugyanis 24-szeres a nagyítása, a hatótávolsága pedig 40 kilométer. Na most képzeld el, hogy előtted meg néhány méterre ott a látáskorlátozó. Mármint a fal. Mert ha netán ki tudnátok cipelni a ház elé, akkor lenne értelme, mert maga a távcső fantasztikus. De bent a házban nagyjából ugyanazt fogjátok látni, mint én legutóbb - 21-én - Zsámbékon. A DJA-ban különféle sárga és zöld foltok vannak, amik a pár méterre lévő szakmai tablókból kerülnek be a távcsőbe.

Egyébként ez a "nagyközönség egyszer láthatta" dolog marhaság, hiszen nálam a nagyközönség annyiszor láthatta, ahányszor akarta.

Másrészt meg el kellett volna jönnöd a börgöndi repülőnapra, ahol is fellépett a 101. légvédelmi tüzér hagyományőrző félszakasz. (Azért csak fél, mert mindössze egyetlen 37 mm-es gépágyújuk van. Képzeld el, pont velem akarták megetetni, hogy az egy Bofors. Aztán mikor elmúlt a röhögés, akkor bemutatkoztam, onnan már nem akartak megetetni semmivel, sőt, még tarthattam nekik egy kis elméleti oktatást is.)

Na ennek a csapatnak is volt egy DJA-6 és egy ZDN-1 távmérője.

Előzmény: schlumberger (9736)
joozsibaacsi Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9738
A diszkon kérdés: ha még nem jött le, Taszár a helyszín, és három a darab. Egyet eljegyzett Schlumberger kolléga. Egy maradna mutatóba nekünk, a harmadik mehet a jó öreg 860-hoz. Én nem bánom, ha valaki vállalkozik, övet kaphat, amúgy mászható az árboc talpaló vasakkal ahogy kell. (HTV kivitelben több, mint húsz éve...) Ha addigra mágis le lenne bontva, értesítem az érdekelteket.
Az Orfeusz kérdéshez:
Az R-4-et hívták karhatalmi vevőnek is, fene tudja, miért,
A "szárazföldi" csapatoknál működött a fent leírt rendszer. Nálunk a légieknél volt elég más hasonló, ez ebben a formában nem.
(R-4 életre keltve a taszári múzeumban ketyeg még.)
Az Orfeusz egy R - 107 T-re volt építve, hozzá egy elektronikus egység, meg egy MK kazettás magnó. A rendszer hasonló volt. Ellenőrző (Technikai) hívás, magnó indul, majd értékelés, boríték, visszaigazolás. Aztán leginkább rohanás, mert a lokátoros (Rádiótechnikai) századok is hozzánk tartoztak javításilag, és elég sokszor jött a hívás, de nem indult a magnó és ezek variációi.
Állítólag működik még, de nem tenném a kezem tűzbe az info hitelességéért. A központja valahogy sose érdekelt, merre van.
A Platina egy szekrény méretű egység, géptávírót indított volna. Állítólag ez is megvan még, de telexszel. Egyszerűen nincs a a látóteremben hiteles forrás a máról.
Előzmény: Törölt nick (9734)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9737
Az enyém jó öreg R809M2, a saját mérőszalag-antennájával
Kell még hozzá egy kábelcsatlakozót is szereznem valahonnan, ha külső antennát akarok rádugni
Előzmény: Törölt nick (9734)
schlumberger Creative Commons License 2010.10.01 0 0 9736



A Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum és a HA5KDR Budapest Fővárosi Rádióamatőr Klub és a Katonai Rádiógyűjtők Baráti Köre szeretettel hívja és várja az érdeklődő közönséget október 2-án szombaton és 3-án vasárnap 10.00-től 15.30-ig a Budai Várba, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum Márványtermében látható katonai rádió és optika kiállításra.
A rendhagyó tárlaton az eszközök megfoghatóak, számos adó-vevő és egy három méter hosszú, látványos sztereoszkópikus távmérő működés közben tekinthető meg. A hivatalosan DJA-6-s névre keresztelt, összességében 480 kilogrammos berendezés minden tekintetben unikumnak számít, hiszen ezt eddig a nagyközönség csak egyszer, a 2008-as Múzeumok Éjszakáján láthatta.
Mindemellett a Márványterem helyet ad az alkotásra vágyó látogatóknak is, a Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében XIX. századi 6 fontos papír ágyú készítésére lesz lehetőség.
Az eseményről további információval Bán Attila százados szolgál: +36-1-325-1657

A Családi napon való részvétel a múzeumi belépőjegy megvásárlásával lehetséges.

A programokra minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk!



Helyszín: HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum

Időpont: 2010. október 02. 10:00-kor
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9735
megprobalom megnezni a google earth-on
Előzmény: Skodri84 (9733)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9734
Úgy gondoltam,szakszerüen,nem kalapáccsal.Nekem pl. egy olyan diszkon pont jó lenne az öreg R860-hoz.
Előzmény: schlumberger (9730)
Skodri84 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9733

Én az Orfeuszról annyit tudok, hogy az egyik bázisállomása itt volt/van a Bükkben Jávorkút felé Nagy-Hárson, 840 m magasan, egy szép nagy torony piros fénnyel a tetején este, kb. 5 éve még voltak fent katonák, amikor ott kolbászoltunk, jöttek-mentek az Urallal, ahogy láttuk, Bánkút(Borovnyák, most NATO-radar)és Nagyhárs közt. De mostanság nagy a kihaltság, de őrzi valami biztonsági cég, vagy a honvédség, fene tudja, de alapvetően pusztul, használva szerintem semmire sincs. Régebben(nagyon) lehetett ott valami komolyabb rövidhullámú dipól-park is, mert volt sok régi kidőlt árbóc, huzalok, szigetelődiók, de ezek már 5 éve is romok voltak, amikor a torony még elég zsírnak tűnt, épp itt mászkáltunk anno, amikor megjelent pár katona a semmiből, hogy mit csinálunk mi ott. Adtuk persze a hülyét, hogy jajj eltévedtünk...de amugy ez a romos terület már el se volt keritve.

Egy öreg híradós katona ismerősöm szerint régebben Popradra volt onnan közvetlen rádiókapcsolat.

Meg amit még tudok, hogy kb. olyan jó 5 évvel ezelőttig minden este 6-kor 46,1 MHz környékén bejelentkeztek fóniába, hogy minden oké. Szintén egy ismerősöm szerint jó nagy powerrel, mert valahol az Avason egy panelpincébe is hibátlanul tudta venni egy R123-as rádióval, Kulikovval.

Előzmény: Cascabel (9729)
bodrostomi Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9732

OFF

 

Az már nem az AES tulajdona, hanem a Lyukószén Kft. felügyeli. (Legalábbis én így tudom.) Érdekes lenne egy látogatást kérni ott, hogy mi maradt meg ebből az egykori rendszerből.

 

ON

 

A sajóbábonyi, egykori ÉVM területén, közvetlenül a bejárat után balra van pár bejárat a hegyoldalba. Ezek óvóhelyek voltak?

Előzmény: Skodri84 (9731)
Skodri84 Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9731
Állítólag az bent van a bánya területén Lyukóba, tehát zárt terület, nem közelithető meg, hogy aztán az el van e falazva, vagy nincs azt nemtom. Dehát amióta ez az  külföldi AES felvásárolta az egészet, és az addig még működő aknákat is elárasztotta vízzel, a régi gépeket lent hagyva a mélyben elpusztulni, meg rögtön lebontották a barcikai csille hálózatot, ezek után bármi lehet....
Előzmény: bodrostomi (9728)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9730
Én vén fejjel is felmászok érte... :-))

No, akkor megbeszéljük! Én is képes vagyok felmenni érte, van ott három egyrakáson.
Akkor szakszerűen, csatlakozóstul, kábelestül :-)
Előzmény: Törölt nick (9727)
Cascabel Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9729

 - "A'tfogo" ugyeletes tavirasz jelentem, az athangolas megtortent. -

Igy jelentettem sorkatonai szolgalatom alatt majd' minden reggel 7-kor

vagy este 7-kor a hadosztaly hiradougyeletesenek telefonon miutan az

egyseg radioallomasan az R4-es vevoket athangoltam az ejszakai 2940

kHz-rol a nappali 4100 kHz-re. A jeleket az OLP-rol adtak, hatalmas tere-

rovel, csak ugy bomboltek a vevot kihangosito hangszorok, szinte az egesz

torzsepulet hallotta. Athangolas utan pedig 12 oran at figyeltuk az adott

frekvenciat, varva a jelet, ami legalabb 1x jott naponta es 5 szam es betu

kombinaciojabol allt. Miutan megerkezett, rohanas a szemben levo UTI-re

es ott boritekbontas es egyeztetes utan a valasz csak annyi volt, egyezett,

amit szinten jelentettunk a hadosztaly fele. Ha valaki elfelejtette az athan-

golast vagy nem vette a jelent, komoly szankciokat vont maga utan, hadbi-

rosagi eljarast is esetleg. Mi csak LABE-nek hivtuk ezt a szolgalatot, a hasz-

nalt R4-es vevok neve utan (Labe=Elba). Ez volt a Varsoi Szerzodes korai

riasztorendszere. A radioallamoson volt 3 db R4-es rovidhullamu vevo, 2

a Labe-nak es 1 a Levendulanak(a hadosztaly hirhaloja) Ezt hasznaltuk

a SZER, Radio Luxemburg, a szabadkai radio Futotuz zenes musorainak a

hallgatasara. A radioallomason 12 oras valtassal mukodott a szolgalat, du

es hajnal 2-kor valtottuk egymast.

Leszerelesem elott par honappal folytak a kiserletek RH-rol URH-ra valo at-

allasra, es taviro uzemmodrol fonia uzemmodra valo atteresre. Ez lett az

Orfeusz.

 

OP73!  Cascabel, ex Labe es Levendula allomas pk. :-)

 

Ui: Az allami es katonai hirrendszerekrol az alabbi helyrol letoltott pdf

dokumentumban olvashato nehany erdekes dolog:

 


http://193.224.76.4/download/konyvtar/digitgy/phd/2005/pandi_erik.pdf

 

Es akit erdekel, erdekes leiras olvashato az amerikai hadsreg troposcatter

szazadainak felepiteserol, igaz, csak angolul:

 


http://www.enlisted.info/field-manuals/fm-11-25-signal-troposcatter-company.shtml

 

 

R4-es vevo (Tesla gyartmany volt)

 

R4 vevo
Előzmény: joozsibaacsi (9725)
bodrostomi Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9728

És a lyukói végéről mit lehet tudni az alagútnak?

Előzmény: Skodri84 (9726)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.30 0 0 9727
Hol az a diszkon?Én vén fejjel is felmászok érte... :-))
Előzmény: joozsibaacsi (9725)
Skodri84 Creative Commons License 2010.09.29 0 0 9726

Kiugrottunk ma Perecesre "feltárni" a régi vasút alagutat. Volt itt ugye kettő, egy Baross-aknára (Granzenstein, ez az ismeretebb), ezt már a múlt héten megkerestem, Pereces felől ugye már semmi se látszik a bejáratból, full feltöltötték, egy bányagép díszeleg a helyén, mint emlékmű.A Baross-aknai vége meg Pálinkásnál van, na ezt már jó nehezen találtam meg az erdőben bicajjal, de nem adtam fel, így meg lett, itt még megvan a boltíves klasszikus bejárat, de le van falazva.

Aztán van a másik alagút, ami Lyukóbányára ment Perecesről, erről jóideig nem is hallottam. Na ennek a feltételezett bejáratát ma kerestük fel(szerencsére fel van törve), ki van építve az első pár 10 métere (van több rövid járat is) ilyen óvóhely-szerűségnek, aztán itt is le van falazva a járat, de az aljzatbetonon jól láthatóak az alatta húzódó sínek nyomai, amik mennek be a fal alá a hegy alá. Egy helyi lakos azt mondta, hogy 1-2 éve ő még az elfalazott lyukói alagútba betudott mászni felülről az erdőből valami szellőző járaton keresztül, és teljesen ép, száraz volt bent a helyzet. Nem ártana tudni, hogy ez a bejárat merre van....

Itt van pár mobilos kép....

 

Amúgy azért érdekelnek ezek az alagutak, mert nagyfaterom fiatalkorában Parasznyán lakott, és a Granzenstein alagúton közlekedett rendszeresen Miskolcra, az ő apja meg Baross aknán volt bányász. Kiskorában faterom is utazott még a vonalon.

joozsibaacsi Creative Commons License 2010.09.29 0 0 9725
Gyűjtöm a friss infókat, már amennyit fontoskodó jelenlegi aktív ismerőseim ki mernek adni e tárgyban. Addig hadd ne nyilatkozzak Orfeusz ügyben.
A "G" betűk időnkénti felröppenése az éterben amolyan éberségi ellenőrzés volt. Nemcsak '78-ban, hanem amióta eszemet tudom, mindig. A légvédelmi jelentéseket továbbító rövidhullámú rendszeren időnként az előljáró eleresztett egy sorozatot , az aktuális vevőtávírász jelentette a híradó ügyeletesnek, hogy "Gézák" jöttek, ő az előljáró hírügyeletesnek, és minden OK volt. Ha nem ment a nyugtázás - ök. hiánya, szundikáló szolgálat - némi rákérdezések és ejnyék után volt csak az OK.
((Sztori: többnapos gyakorlat, éppen szünetben, fáradt és szundikálva üldögélő vezetés. Magam is unatkozván, egy tbk. beszédváltójával begerjesztettem a hallgatót, és elengedtem a "Gézákat". Szépen, csöndesen, mintaha távoli visszhang lenne. Némi erőlködés után éberség, de nem jön a távirász jelenteni. Hírügyeletes berág, rendeli a távírászt, aki ártatlan, és nyilván értetlen. (A vevők pár helyiséggel odébb voltak.) Aggódó körtelefonok a testvér alakulatokhoz (Pápa, Kecskemét) majd félénk érdeklődés Veszprém felé. Semmi. Gézák hallgatnak, pillák csukódnak, és kezdődik az egész fantomjárás ismét. Mindaddig, amíg bírtam röhögés nélkül. Aztán persze pucolás a hírügyeletes elől. Szóval: voltunk néha sűrűn komolytalanok.))
Schlumberger kollégának: szintén OK a lemezekre. Visszajelzek. De a vállalkozó már megkerestetett az árboc megmászására diszkon rablás céljából.
Előzmény: Törölt nick (9724)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.29 0 0 9724
Anno 1978-ban volt valami riasztórendszer ami időnként morze jellel G betüket adott. Az volt az Orfeusz?
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.27 0 0 9723

Klasszikusokat csak szó szerint!

"Aki kérdez, az hülye. De aki nem kérdez, az az is marad."

Előzmény: Törölt nick (9722)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.27 0 0 9722
Megint én.
2001-ben adtak ki utasítást a további telepítésre.
2006-ig titkosították.
2005-ben törölték a T minősítést, nyílt.
Akkor most meddig üzemel(t?)
Volt Tüzért idézve:kérdezek, mert nem akarok hülyén meghalni!
Előzmény: Törölt nick (9721)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.27 0 0 9721
Bocs, a hivatozás lemaradt.

230. 0195/2001 Platina, Orfeusz munkahelyek telepítése T 2006. 12. 31. - Nyílt - Törölve

http://www.uzletinavigator.hu/opten/light/torvtar/torvlist.php?twhich=41024
Előzmény: Törölt nick (9720)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.27 0 0 9720
Szia Joozsibacsi!
Annyit már kiderítettem, hogy cc.10 éve törölték a titkos minősítést az orfeuszról, de doksin ülnek az illetékesek.Ha tudnál technikai infóval szolgálni, szerintem sokan megköszönnénk. A válaszod valószínűleg sok-sok viszont kérdést fog indukálni.
Platina ua. Ha ezen a topicon OFF a téma, javaslom a rádiózás másként topikot.
off:sajnos az a topic jelenleg :(((
schlumberger Creative Commons License 2010.09.27 0 0 9719
Nem Orfeusz ugyan, de jelentem, hogy a mai posta visz 2db lemezt.
Egyik az én képeimet, másik a Szabolcs képeit tartalmazza.
Tisztelettel sch.
Előzmény: joozsibaacsi (9718)
joozsibaacsi Creative Commons License 2010.09.27 0 0 9718
Uraim! Bár az emlékek kopnak, de üzemeltettem, pontosabban fenntartottam Orfeuszt is, Platinát is. Az előbbi rádión, az utóbbi géptávírón riasztott, ha kellett. Sokat tényleg nem használtuk, a géptávíróst talán egyszer sem. Ha még téma a téma, frissítem az emlékezetemet. Esetleg még azt is kikaparhatom, manapság él-e még valami belőlük?
Előzmény: Volt tüzér (9665)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.26 0 0 9717
Amikor egy csapásra egy csomó laktanyát bezártak, akkor valóban megnyitottak négy kiképzőközpontot. Szabadszálláson ott volt a páncélos tiszthelyettes iskola és a páncélos dandár. Akkor a rakétaosztály már nem létezett. A laktanya adta magát. Tapolcán is ott volt egymás mellett két laktanya, adva volt a hely. Szombathelyen a gyalogos dandár laktanyája maradt üresen. A negyedikre már nem emlékszem. Na most a kiképző központok kedvéért kivételesen nem építettek semmit. Na persze a jelenség ismerős.
Előzmény: A-Ascona (9715)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.26 0 0 9716
Én sorkatona koromban jártam a börgöndi laktanyában és ott volt a világ legjobb kantinosnője.Akkora de akkora melle volt...:-)
A-Ascona Creative Commons License 2010.09.26 0 0 9715
Hát igen, eléggé lehervadtak a hajdani 4 emeletes házak Sármelléken és Szentkirályszabadján is (ezekben járok gyakrabban). Bár egy építész barátom szerint azért vannak olyan állapotban lévők is köztük, amikben csak a közműveket, üvegeket és a vasból készült korlátokat kellene újból építeni, statikailag még pár 10 év van bennük. Jobb állapotban van néhány, mint pár lakótelepi... Csak hát mindenki lesz@rja, aki illetékes lenne. Vagy még egy észrevétel: anno jópár laktanyát bezártak. Ezek néhány évig tartották állagukat. És párhuzamosan a bezárásokkal, nekiálltak új kiképző központokat építeni itt-ott. Miért?
Valószínű valakinek érdekében állt pont ott, pont attól a személytől venni területet stb. Mi ugye gazdagok vagyunk, így nem gond szórni a pénzt...
schlumberger Creative Commons License 2010.09.26 0 0 9714
Ezeknek az építményeknek olyan az állapota, hogy olcsóbb lenne porig rombolni az egészet, mint felújítani mindent


Most már...
Előzmény: Volt tüzér (9713)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.26 0 0 9713
Ezeknek az építményeknek olyan az állapota, hogy olcsóbb lenne porig rombolni az egészet, mint felújítani mindent. A hónap elején jártam Börgöndön, és jó alaposan körüljártam mindent, hol laktam, hol dolgoztam. Siralmas állapotok vannak ott is, mint máshol. Kivétel azok a laktanyák, amiket a kiürítés után azonnal értékesítettek. Lásd Sárbogárd, Dunaföldvár, Dunaújváros, és még néhány.
Előzmény: schlumberger (9711)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.26 0 0 9712

Nálunk nincsenek zsoldosok. A zsold ugyanis sokkal több, mint amit málunk a szerződésesek kapnak. Nálunk a katona illetményt kap.

Hende Csaba sok egyéb dolgot is kitalált már. Akkor eszerint most minden egyes szerződéses katonával új szerződést fognak kötni, amibe bele lesz foglalva a laktanyaőrzés békeidőben? Mert eddig a katonákkal olyan szerződést kötöttek, hogy semmi mást nem csinálhat, mint amire felvették. Abba meg nem fért bele az őrség, csak háborúban.

Előzmény: Volt Katona(Lee) (9709)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.26 0 0 9711
Volt laktanyakat is fel lehetne ujitani, fiatal csaladoknak kiadni lakaskent.

Bizony: Sármelléken pl. egész kísértetváros van, Börgöndön szintén egy csomó lakás (Székesfehérvártól 6 km, akár biciklivel jól megközelíthető!!!), hadd ne folytassam.
Valakit ezért fel kéne akasztani többször egymásután.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9710)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.26 0 0 9710
en mindenesetre sajnalom Taszart (is), meg a többi nehez munkaval felepitett repteret, objektumot, miert kell elsorvadni hagyni öket.Volt laktanyakat is fel lehetne ujitani, fiatal csaladoknak kiadni lakaskent...aki mar epitett 0 rol valamit fel, akar egy garazst is az tudja miröl beszelek...
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9706)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.26 0 0 9709
amikor leszereltem utolso elötti sorkatonakent, mar pedzegettek, hogy biztonsagi cegek! fogjak nemcsak a sok bezart laktanyat örizni, hanem azt is ahol szerzödesesek(en szotaramban zsoldosok) vannak, abszurdum, de ezt is megeltük-Hende Csaba szerint ismet katonak fogjak örizni a laktanyakat
Előzmény: Volt tüzér (9708)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.25 0 0 9708
És ha alaposabban megnézed, komolyabb fegyveres őrzés, mint mostanság a laktanyákban.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9707)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.25 0 0 9707
erdekesseg, hogy sok Magyar Radio objektumnal, pl. Szolnoki, Siofoki ado sokszor van magas szögesdrot kerites, meg ugyanolyan örtorony mint a laktanyanal
Előzmény: Volt tüzér (9705)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.25 0 0 9706
jo kepek!!!Mintha a kat. szolgalat elevenedett volna fel elöttem...
sajnos a valosag eleg prozai es egyszerü, ahogy nezem a kepeket, a gaz kezdi mar a kifutopalyat ki, az epületek sincsenek jo allapotban, a jenkik pedig elötte rendberaktak a repteret...
a regionalis repterböl sem lett semmi-jo lett volna munkahelyteremtö beruhazasnak is-hiaba kaposvari önkormanyzat, meg Gyeneseiek közbenjarasa-, pedig adottsagai meg vannak hozza, nagyobb is mint Sarmellek-ott tavaly elött A Germanwingssel szalltunk le, nem egyszerü mutatvany a pilotanak sem ott landolni,
Előzmény: charlie21 (9690)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.24 0 0 9705
Pláne, hogy Alsószentgyörgyről nem is látszik az az antenna. Jászkarajenő meg nem is a Jászságban van.
Előzmény: schlumberger (9702)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.24 0 0 9704
Ennél van hosszabb is.
Előzmény: schlumberger (9702)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.24 0 0 9703
És parasztherkules! sőt! Ők ketten voltak! :)

Bocs, őket kifelejtettem, de ők is ott voltak, valóban!
Előzmény: lovasutas (9693)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.24 0 0 9702
Jászalsószentgyörgy, vagy Jászkarafaszajenő? :-)))
Előzmény: Volt tüzér (9701)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.23 0 0 9701

Ha az anyám háza konyhája előtt kiálltam a teraszra, akkor az egész nagyon szépen látszott. Persze csak tiszta időben. Most már persze más a helyzet, mert a kert végére egy nyárfa erdőt ültettek.

Én az ország leghosszabb nevű településéről származom.

Előzmény: schlumberger (9700)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.23 0 0 9700
Szülőföldünk volt a neve. Nem mintha jelentősége lenne...
Bizony, nagyon szépek a piros fényei. Egyszer-kétszer nekem is volt szerencsém gyönyörködni a látványban Jászberényből az M3 felé autózva.
Előzmény: Volt tüzér (9698)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.23 0 0 9699
Kedves charlie, nem HG41, hanem há-gé-négy-i! A legközelebbi találkozón majd tartok kiképzést a rádióamatőr hívójelekről.

itt találsz róla néhány sort (mármint a jászberényi rádióállomáson, ami tkp. Jászágó területén fekszik.
Előzmény: charlie21 (9694)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.23 0 0 9698
Az Antenna Hungária - bár a franc tudja, most hogy hívják - rövidhullámú adója. Gyerek voltam, amikor építették. Akkoriban a "Szülőhazám Magyarország" című műsort nyomták rajta szanaszét. Tiszta időben az antennákon nagyon jól látszanak a piros jelzőfények.
Előzmény: charlie21 (9694)
M62 265 Creative Commons License 2010.09.23 0 0 9697
Polgári, még aktív rövidhullámú rádióadó.
Előzmény: charlie21 (9694)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.23 0 0 9696
magyar radio antennai(MR), en anno mikor vonatoztam Hatvanba Szolnokrol, sokat lattam
Előzmény: charlie21 (9694)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.23 0 0 9695
magyar radio antennak, ha jol tudom, en anno vonatbol lattam.
Előzmény: charlie21 (9694)
charlie21 Creative Commons License 2010.09.23 0 0 9694

 

Tud valaki erről valamit,lehet hogy nem kihalt akkor boccs,esetleg ennek nagy tudója HG41??Mert valami rádiós dolognak tünik.

Pusztamonostor mellett van a Jászberény felé menő ut mellett

lovasutas Creative Commons License 2010.09.21 0 0 9693
És parasztherkules! sőt! Ők ketten voltak!   :)
Előzmény: schlumberger (9692)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.21 0 0 9692
Szevasz lóvasutas!
Jelen volt még sandinista, manhattani, schlumberger. csatlakozhattál volna :-)
Előzmény: lovasutas (9691)
lovasutas Creative Commons License 2010.09.20 0 0 9691
Üdv!

Vasárnap meglátogattuk a zsámbéki TÁS-t. Az alaphangulatot rögtön meghatározta, - hogy Volt Tüzértől megkaptuk a beosztásunkat a késésért. Hiába, a sereg, - az Sereg! Azonnal csatlakoztunk a „foglalkozási alakzathoz”, - így a további szankciókat (pl. a bázis körbefutása valami súlyosbító alkatrésszel…) szerencsésen megúsztuk. Semmiképpen nem múzeumi, - hanem igazi laktanyai hangulat uralkodott a szemléltető tablók, és a fegyverek között - az objektum rideg valóságában. Úgy tűnt, az előadás fennmaradó része hamar elröppent, - parancsnokunk szemléletes, érdekfeszítő és vicces előadásának köszönhetően. Valójában még órákig figyeltük amit beszélt, magyarázott, szét- és összeszerelt, tanított, - fáradhatatlan lelkesedéssel. Még az UV-kabint is láthattuk. Belülről! Köszönjük a bemutatót, emlékezetes marad! Így NEM(!) múlik el a Világ dicsősége…

charlie21 Creative Commons License 2010.09.20 0 0 9690
charlie21 Creative Commons License 2010.09.20 0 0 9689
Ja félre értesz!Taszáron voltunk ,aztán átmentünk Igalon út közben,már este volt csak eszembe jutott hogy ott is van valami
Előzmény: monfondir (9688)
monfondir Creative Commons License 2010.09.20 0 0 9688
Irigykedem kicsit rátok! :)
Krug bázis volt, ha jól emlékszem Hpasp írására... Régebben volt RT-nek azonosítva.
Beengedtek a Fornetihez?
Előzmény: charlie21 (9687)
charlie21 Creative Commons License 2010.09.20 0 0 9687

Ha már Igalon voltatok nem néztetek be a Fornettihez?(az meg valami orosz RT bázis volt)

Amugy minden elismerésem és köszönetem a szervezésért ,ilyen szinvonalas vezetésben már rég volt részem.Csak ajánlani tudom mindenkinek.A HÁP pedig felül multa minden képzeletem.

schlumberger Creative Commons License 2010.09.20 0 0 9686
Szegények, étlen-szomjan egy álló napig a mi rendelkezésünkre álltatok, meséltetek, minden kérdésünkre válaszoltatok. Nekünk biztos, hogy nem volt unalmas, akikkel másnap még elmentünk Zsámbékra, ők is felsőfokon nyilatkoztak. A múzeumotok gyönyörű, annyi minden összeszedve, rendszerezve! Én még egy egész napot simán el tudtam volna tölteni benne! A többi épület, harcálláspont, reptér meg nekünk kimondottan extra csemege volt. Bizony, hogy nagy durranás volt, ezt meg is állapítottuk Igalon, ahol egy vacsorázóhelyen még állománygyűlést tartottunk, mert már az éhhalál egészen megkörnyékezett bennünket addigra.
Azt azért hozzáteszem, hogy másnap Zsámbékon már csak ketten jelentek meg velem, a többiek pihentek :-)
Dehát muszáj volt megnézni Volt tüzér birodalmát is, elköszöntünk tőle, mert aznap volt ott utoljára, sajnos. Én már visszajáró kísértet voltam ott, az a múzeum is nagyon szép, csak ott más jellegű tárgyak vannak kiállítva.
Remélem, Nálatok is megfordulok még, ha lesz rá mód.
Előzmény: joozsibaacsi (9685)
joozsibaacsi Creative Commons License 2010.09.20 0 0 9685
Kolléga Úr! Mi az, hogy szegények... Csak gazdagodtunk a nappal, még ha hosszúnak (és unalmasnak?) tűnt is. Nektek. De hogy már másnap nem maradtok a feneketeken, azt nem gondoltam. Akkor nem is voltunk számotokra akkora durranás. Azért semmi csüggedés, szeretettel várunk minden érdeklődőt.
Előzmény: schlumberger (9678)
monfondir Creative Commons License 2010.09.20 0 0 9684
Hétvégén megakartam nézni Boldogasszonyfa térségét, sajna az eső elmosta a dolgot. Belegondolva 43 év múlva nem hiszem, hogy sok minden maradt...
Előzmény: Hpasp (9680)
MN5818 Creative Commons License 2010.09.20 0 0 9683

Két egykori résztvevő visszaemlékezése a "Kiskunság-67" -re:

 

"Száraz Ferenc nyugállományú alezredes visszaemlékezése

A „Kiskunság 67" manőverrel egybekötve mozgósítást hajtott végre az ezred. A nagytávolságú manőver végrehajtása után Szenna térségében technikát telepítve került sor a gyakorlat további mozzanataira. A mozgósítással együtt tartalékosok is bevonultak."

 

"Oláh Miklós százados visszaemlékezése:

A legnagyobb és legnehezebb feladat végrehajtását jelentette a mozgósítás az osztálynál. A feladatot a tartalékos katonák behívásával, bevonultatásával . kellett végrehajtani, a nagy távolsági manőverrel együtt. Ennek a végrehajtására 1967. nyarán került sor.

Az osztály a Jugoszláv határ mellé Háromfa község közelébe települt. Körülbelül 270 kilométer hosszú utat kellett megtenni, miközben Alap községnél egy rövid, és Taszár mellett egy hosszabb pihenőt tartottunk. A gyakorlatot szerencsére negatív események nélkül sikerült végrehajtani."

 

 

Előzmény: Hpasp (9680)
Arktorin Creative Commons License 2010.09.19 0 0 9682
Érdekes. Kb. 1 hónapja még határozottan katona posztolt a a sorompó túloldalán az említett helyen, egy jól láthatóan HM terepjáró társaságában. Továbbá a HM egyik cégének a táblája volt rádrótozva a kerítésre is, miszerint ez az Ő területük és HM-es autó is gördült ki a területről.
Illetve ha megnézed a leányvállalat aktuális cégbírósági bejegyzését akkor ott van az adott település és egy cím.
Lehetséges amit írsz, de meglehetősen kicsi az esélye a fenti dolgok tükrében.

Ark
A-Ascona Creative Commons License 2010.09.19 0 0 9681
Kicsit szégyellem magam az off-os hozzászólásért (ez lesz az utolsó).
De valóban szükség lenne egy jól működő rendszerre rádiózás terén a társszerveknek.
Civil barátaimnak szoktam mondani, hogy csak a tv-ben van az, hogy hipp-hopp ott a mentő meg a rendőr ahol kell.
Hiszen: azt a kevés autót ami van, nagyon pontosan kell(ene) irányítani, hogy mindenhova odaérjenek, ahol nagy a szükség.
Rengeteg idő megspórolható lenne a közvetlen információ átadással, (mentő- rendőr- tűzoltó között) kihagyva belőle pár s*ggfejet az irányítóhelységből, akik 10 perceket elszaroznak a semmin.
Ja, és jó lenne, ha az állomástól 200 méterre is működnének a hasábrádiók. (lefedettség)
Amúgy jó dolog Nyíregyházáról átrádiózni Zalaegerszegre úgy, hogy mindenki mindent ért, és a vétel tiszta.
Egy példa:
Mentő indul, helyszínre ér. Rádiózik: - xy /602 helyszínen.
Majd pár perc múlva: -Karhatalmat és műszaki mentést kérnék ezért és ezért.

Na, és ez után jön a hosszú szarakodás. Az ott nem lévő, és a szituációt nem értő irányítás intézkedik. Ami helyett jó lenne, ha át tudna szólni a rendőr, mentő, hogy srácok mi újság a helyszínen, hogy készüljünk stb. Ezt hívnák úgy, hogy közvetlen kapcsolat felvétel. Most néhány barom szarozik irányító pozícióban, és a helyszínen derül ki, hogy nem pontosak az infók.
Na, itt tart ez az ország.
Elnézést még egyszer!
Én is üdvözlöm mentős bajtársam!
Előzmény: AmbulanceZoli (9671)
Hpasp Creative Commons License 2010.09.19 -1 0 9680
Magyar volt.

1967-es elképzelés szerint (KISKUNSÁG gyakorlat) a 104. Nagytarcsai légvédelmi rakéta ezred 3 osztálya (104/4 Vácegres, 104/5 Gyömrő, 104/6 Táborfalva) Szigetvár és Nagykanizsa között (Boldogasszonyfa, ???, Inke-puszta) vonalas harcrendet alkot, és ezzel meglepi a támadókat.

De jó lenne beszélni valakivel, aki 1967-ben részt vett benne...

Boldogasszonyfa


Előzmény: Volt Katona(Lee) (9675)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.19 0 0 9679
Azért Kékesen meg Kab hegyen nem csak a polgári TV torony volt.Én elég sokat jártam oda.Persze a nagy torony volt a leglátványosabb.Azokon is volt sokféle átjátszó de pl. Kab hegyen egy külön baraképület is volt kis börtöncella szerü helységekkelés mellette minden cellához egy antennaárboc.Ott volt a legtöbb átjátszó.A rendszerváltás előtt nagyon őrizték az egészet fegyveres őrök.Kékes talán nem is volt annyira militáns.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9674)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.19 0 0 9678
Volt tüzér, délelőtt 11 körül meglátogatunk fenn hárman-négyen. Remélem, nem szakad. A szombati napot Taszáron töltöttük. Nagyon remek kis múzeumot hoztak ott össze Józsibácsiék, ezúton is köszönet, hogy mindent bejárhattunk. Szegények, este hétig lefoglaltuk őket!
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.18 0 0 9677
megtalaltam en is, eleg lepusztult lehet-de nem is gondoltam, hogy a deli hatarszelen is volt DVINA TAS
Előzmény: Hpasp (9657)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.18 0 0 9676
megneztem Jobbagyit, nagyon eles a google earth ott.Tisztan kivehetö a bejarat a hegybe, illetve az epületek is.Kerestem kijaratot a hegy tulodalan-vannak vmik meg a hegyen is, lehet szellözö is, de meg nem talaltam-lehet a kijarat, egy közelben lako ismerösöm szerint Abasaron!! van, az pedig legalabb 20 km onnan-ha van, kerdes ki furna iylen hoszzu alagutat oda, mert az iszonyat sok munka.
A szobeszed szerint mar nem a HM-e, hanem egy privat ceg berli, es szerverek vannak benne.
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.18 0 0 9675
ez mi?
meg erröl nem volt szo, orosz vagy magyar volt?
Előzmény: Hpasp (9657)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.18 0 0 9674
elvileg jo elkepzeles volt az orfeusz rendszer-ma meg müködik e, nem tudom, en 2004 ben szereltem le.
Ha jol tudom, egy radios korai, riaszto rendszerröl van szo, ahol, nem konkret beszelgetesek mennek, mentek-hanem egy szamot tovabbitanak benne-ami, a a laktanyaban levö , pancelban örzött boritekok kinyitasaval, mutatta meg mit kell tenni a laktanyaban.
A polgari , tehat a sima tv tornyokban (pl. kekes, kab hegy is volt atjatszoja)-a Buga Duga rendszerrel együtt
Előzmény: Törölt nick (9663)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.17 0 0 9673
Talán nem off mert nem csak a laktanyákat hanem a kormányzati híradórendszereket is "elhagyták"
Ezt az egész TETRA bulit hivatalosan azért hozták létre (nem pénzmosoda és forrás áááá,dehogy...),hogy az esetleges katasztrófa helyzetekben az intézkedő szervek össze tudják hangolni a tevékenységüket.Et IRÓASZTALON müködne is de a különböző szervek olyan eltérő szervezeti rendszerekben müködnek,hogy ezt pusztán informatikai eszközökkel összehozni hamvában holt ötlet.Meg kéne tanítani minden egyes felhasználóval a teljes rendszer kódrendszerét és azt készségszinten tartani.T.i. amit nem használnak naponta azt elfelejti az ember.Még a rendőrségen belül sem müködik ez az összehangolás.Az átlag falusi rendőr inkább felhívja mobilon a szomszéd kmb.-t ha valamit akar és nem vergődik gombnyomogatással.Talán az SMS-szerüséggel való körözés-lekérést használják néhányan napi szinten.
Adtak a szarnak egy nagy pofont,kibaxtak egy csomó pénzt az ablakon de ettől semmivel nem lett hatékonyabb a mentő-tüzoltó-rendőri munka.
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.17 0 0 9672
Én nem segítettem, 17 évig csináltam. Nem mindig sikerült.
Előzmény: Törölt nick (9669)
AmbulanceZoli Creative Commons License 2010.09.17 0 0 9671
Nagyon OFF topic, de hadd mondjam!!

Társszervekkel való kommunikáció nemcsak megyei szinten lenne fontos, mert sajna a megyei mentésirányítás az az OMSZ rehabilitációs központja!! Értsd ezalatt azt, hogy az összes kivonulásra alkalmatlan hülye mentsvára lett kirúgás helyett, most meg akkora lovat adtak a valaga alá, hogy állandóan szopatja a kivonuló személyzetet!!
Térinformatikai rendszerhez, gps-hez, flottakövetéshez hülye, mint ló a hátúszáshoz...tehát a TETRA rendszer adta lehetőségek 10 %át sem tudja hasznosítani!!! Nah de ennyi elég a dühöngésből bocsika! Tehát summa summarum kedves Villanyóra Márkanév barátom, kellene, hogy helyi szinten is tartsuk a kontaktot!! Egyébként hogy vagy?
Intravénás tisztelettel : AmbulanceZoli
UI: Üdv a szintén Mentősös Bajtársnak!!
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.17 0 0 9670
Ebben a híradó témakörben nagyon sok az "állítólag" meg az "azt hallottam","azt hiszem".Egy nagyon kis kör tudja megmondani a hagyományos és a digitális hírközlésben is,hogy pontosan mi miért van.
Előzmény: Volt tüzér (9664)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.17 0 0 9669
Ez nem erről szól.Én 20 éve segitem a közrend-közbiztonságot.Nem hiába az én fiam keresgélt.
Ha az eddigi munkámat a birságok elengedésével kéne kompenzálni akkor egy gyilkosság is beleférne... :-))
Előzmény: Volt tüzér (9666)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.17 0 0 9668
Alakul ! :)
Már csak -15 évnél járunk! Ha tényleg kihalt, akkor szivesen vennék minden technikai infót a működéséről.A PLATINA számomra új, erről is szertnék, (ha lehet) hallani...
Előzmény: Volt tüzér (9666)
HG4I Creative Commons License 2010.09.17 0 0 9667
Már 15 éve.
Előzmény: Törölt nick (9662)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.17 0 0 9666
Akkor most egy darabig meg vannak engedve a kisebb közlekedési szabálysértések. Mert az ilyen "visszaadom a rádiódat ostoba rendőr" hamar elterjed ám. És általában pozitív hozadéka van.
Előzmény: Törölt nick (9663)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.17 0 0 9665
Na most szerinted: Mi a francnak az ORFEUSZ (Volt még egy hasonló, PLATINA nevű rendszer is), mikor már nincs kit vele riasztani?
Előzmény: Törölt nick (9662)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.17 0 0 9664
A régi rendszerben a - ha jól emlékszem -, a 99-es csatorna volt a katasztrófa-védelmi sáv. Arra kapcsolva az összes résztvevő tudott egymással locsogni. Állítólag külön aktivizálni kellett. Ez a megoldás azért nem volt rossz, mert nem az egyszerű mentős tudott az egyszerű zsaruval dumálni, hanem aki egy bizonyos feladatban részt vett.
Előzmény: schlumberger (9661)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.17 0 0 9663
Én is a klasszikus híradó technika megszállotja vagyok.Ezt az ORFEUSZ rendszert akkor szerelték fel -ha jól emlékszem- amikor én leszereltem a sorkatonaságból.(1978) Nem igazán tudok róla semmit.
A TETRA tényleg egy sötét dolog.Itt is állami pénzeket osztogatnak és ez a mi kis banánköztársaságunkban jó üzlet egyeseknek.
A tüzoltók is panaszkodnak,hogy füstben-tüzben-kesztyüben apró gombokat nyomogatni nem igazán nyerő.Adásra kapcsolva amire felépül a kapcsolat addigra sok minden történhet.
Én inkább a rendőrséggel állok kapcsolatban.Régebben kiabáltak,hogy jöjjek gyorsan mert valakit hajkurásznak az erdőben.Most telefonálgatni kell.
A múltkor lehetett volna TETRA rádióm mert egy kis piff-puff közben (írt róla a sajtó) az egyik rendőr elhagyta a rádióját és a fiam keresgélte.Eredményesen de visszaadtuk mert szegény rendőrrel nem akartunk kitolni.Amúgy is kitiltották volna a rendszerből.
A mentők URH rendszere tényleg jó volt.A M1-et még a Balatonnál is jól lehetett hallani.
Előzmény: schlumberger (9661)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.16 0 0 9662
Tényleg kimúlt az ORFEUSZ ???
schlumberger Creative Commons License 2010.09.16 0 0 9661
A tetra eltart(ott) néhány társaságot, ahonnan sötét helyekre folytak a pénzek, azért került annyiba. A társszervekkel meg elég, ha a megyei ügyeletesek tartanak kapcsolatot (szerintem), nem kell a mezei mentőautónak a mezei rendőrautóval beszélgetni.
Előzmény: A-Ascona (9659)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.16 0 0 9660
A BARS-rendszer mellett eszembe jutott egy másik Ki Mit Tud? Volt egy rendszer, Orfeusz a neve, ez egy riasztórendszer volt. Nyilván kimúlt a Magyar Néphadsereggel együtt. Szedjük össze róla az infomorzsákat! Én bolond rádiós vagyok, azért érdekelnek jobban a híradó témák. Volt egy másik is, 29,7 MHz-en, az a BM-é volt vagy 30 éve.
Na, ki mit tud?
A-Ascona Creative Commons License 2010.09.16 0 0 9659
Tetra rendszer? Én mentőzöm, és az országos mentőszolgálat is átált 3 éve erre a tetra rendszerre, mondván, hogy a társszervekkel így sokkal könnyebb lesz tartani a kapcsolatot. Mondjuk egy esetleges baleset vagy katasztrófa során. A CB-ket kidobálták szépen.
Eredmény:
Ezek a rádiók tökéletesen működnek bárhol, ahol van lefedettség...
A hasábrádiók darabja kb. 250 ezer forint volt. Bolti ára persze ennek töredéke...
Minden autóban van egy belőlük, hiszen így bárhol elérhetők vagyunk, ahol van lefedettség, térerő, és ahol nincs betonfal, lift szoba, zárt udvar, illetve olyan hely, ami az adótól maximum 3 utca távolságra van...
És természetesen a menüjéből törölték azt az opciót, hogy a társszervekkel tudjunk kommunikálni...
BZd Creative Commons License 2010.09.16 0 0 9658
Egy friss bejegyzés az englishrussia.com-ról:

http://englishrussia.com/index.php/2010/09/15/chernobyl-2-a-pearl-of-the-past/

A Duga radarrendszer Csernobil melletti darabja.
Hpasp Creative Commons License 2010.09.13 0 0 9657
Elfeledett SA-75M Dvina tüzelőállások Magyarországon - Boldogasszonyfa

(ha a többit is megtalálom, akkor a Lérakos topicban lesznek...)

Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.13 0 0 9656

Erről a TETRA dologról én is hallottam, de amikor én még ht voltam, akkor még csak elképzelés volt. (2006, október)

Bennem akkor nagyon munkált a dolog, hogy a személyi használatú rádiómat nagyon meg kéne menteni. Sajnos nem sikerült.

Előzmény: Törölt nick (9655)
Törölt nick Creative Commons License 2010.09.13 0 0 9655
Néhány éve álltak át a rendőrök a TETRA rendszerre. Még sokáig be voltak kapcsolva az XA átjátszók,remekül lehetett használni csak meg kellett gondolni,mit mondok.Talán még most is élnek,este megnézem.
A CR-t a kutya sem használja.Ezeket a cuccokat is " ócsó pézé " elherdálják gondolom.
Mehet ócskavasba.
Előzmény: Volt tüzér (9629)
m61019andras Creative Commons License 2010.09.12 0 0 9654
Sziasztok.
Egyszer már kérdeztem, de megkérdezem még egyszer, azóta hátha valaki tud már segíteni.
Az egykori tapolcai Kinizsi Pál HK Dandár [ex Bottyán János] laktanyáról keresek fotókat, ha esetleg van valakinek.
Ott szolgáltam mint sorkatona és nosztalgiából szeretnék megnézni néhány fotót.

Előre is köszönöm szépen. :-)
csak john Creative Commons License 2010.09.09 0 0 9653
Sajnos elég rosszul néznek ki az biztos. De az idő majd lassan megoldja a nagyobb részét.
Emlékeim szerint tizensok éve még az odavezető erdei utakon volt valami orosz nyelvű tábla is.
Előzmény: Dolmi mackó (9648)
lovasutas Creative Commons License 2010.09.09 0 0 9652

Ha nem olvastátok volna odaát:

Üdv! Kihalt, - nem kihalt, döbbenetes, titokzatos és „hangulatos”(?) képek… Ha belegondolok, mindig is szerettem volna egy ilyen helyre „besétálni”… (az őrséget és a következményeit most hagyjuk) Anno ezért bújtam a Pilis turista-térképeit, ezért vettem hegyi bringát, na és ezért lógok itt, ha kell, - ha nem…  J  Köszi a linket! (még egyszer: http://fishki.net/comment.php?id=75450 ) És ezért kellene elmenni Zsámbékra végre!  J

tere Creative Commons License 2010.09.08 0 0 9651
Váó! :)
Előzmény: hadsz (9649)
MN5818 Creative Commons License 2010.09.08 0 0 9650
Megelőztél:-)
Előzmény: hadsz (9649)
hadsz Creative Commons License 2010.09.08 -1 0 9649
Villámhárítók voltak. Igen,több épületnél mind a négy sarkon volt egy-egy,de ez nem csak Császárra volt jellemző.
Előzmény: tere (9646)
Dolmi mackó Creative Commons License 2010.09.08 0 0 9648

Az ingókövek (sajnos a köveken is :-( ) környékén elég sok ilyen karcolást és firkálást láttam.

 

 

Előzmény: csak john (9644)
tere Creative Commons License 2010.09.08 0 0 9646
Mi volt a feladatuk? Sok épületnek mindkét rövid oldalán 2-2 ilyen tő áll(t).
Előzmény: hadsz (9641)
likovcsán Creative Commons License 2010.09.07 0 0 9645
LIGETTANYAI BÁZIS -ra gondolsz ? akartak sok mindent ott azt hiszem a munkásőrök is voltak ott.
Előzmény: Törölt nick (9643)
csak john Creative Commons License 2010.09.07 0 0 9644
Úgy tudom, hogy Pákozdól északra az ingókövek mellett volt egy gyakorló területük. Pár beton építmény még mindig megvan.
Előzmény: Dolmi mackó (9642)
Dolmi mackó Creative Commons License 2010.09.07 0 0 9642

A környék tele van ilyen szovjet "emlékfeliratokkal", Pákozd környékén is sok van.

 

Lehet, hogy fürödni jártak a tóhoz? és kirándultak is egyet..? :-)

Előzmény: sweethome (9626)
hadsz Creative Commons License 2010.09.07 -1 0 9641
Dehogy voltak ott álcázóhálók.Azoknak az oszloptöveknek sokkal prózaibb feladatuk volt...
Előzmény: tere (9640)
tere Creative Commons License 2010.09.07 0 0 9640
Egy rakás épület mellett ott vannak a hálót tartó dupla oszloptövek, már amit még nem nyűttek ki.
Előzmény: MN5818 (9601)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.06 0 0 9639
Ezeket a területeket annak idején - persze nem minden esetben - őrizgette a honvédség, azt persze meg kell mondani, hogy nem nagy meggyőződéssel. Mikor aztán kiderült, hogy teljesen felesleges őrizni, mert úgysem jön be belőle az a pénz, amire számítottak, egyszerre átadták az egészet az államkincstárnak. Mikor minek hívták - most például Kincstári Vagyonkezelő - az a cég volt ezen területek gazdája. Ezeket a területeket már különféle nem pizsamás elvtársak kótyavetyélták el.
Előzmény: schlumberger (9638)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.06 0 0 9638
Ha tudnád mennyiért kótyavetyélték el a műszerkertet... :(


és még mindig nem lőnek le pár szépnadrágos elvtársat ezekért...
Előzmény: monfondir (9631)
Coop Creative Commons License 2010.09.06 0 0 9637
Jó lassú a rendszer:)))
Előzmény: Coop (9636)
Coop Creative Commons License 2010.09.06 0 0 9636
Jól tippeltél, az új épületek gabona tárolására szolgálnak. Pár éve voltam arra, gondozatlan, gazos, romos, elhagyott terület melyen egy tehén csorda pihent. A fórumon szó volt róla.
Előzmény: charlie21 (9634)
Coop Creative Commons License 2010.09.06 0 0 9635
Jól tippeltél, az új épületek gabona tárolására szolgálnak. Korábban volt téma már, pár éve megnéztem, rom az egész, elhagyott gazos, gondozatlan terület. Akkor épp egy tehén csorda pihent a területen.
Előzmény: charlie21 (9634)
charlie21 Creative Commons License 2010.09.06 0 0 9634
és ez mi lehet ? Kalocsa Foktő,talán areptér része volt?Lőszer raktárnak tünik
charlie21 Creative Commons License 2010.09.06 0 0 9633

lörincibe találtam ,azthiszem oroszok voltak.

Tud valaki erről???

sweethome Creative Commons License 2010.09.06 0 0 9632

Köszönet a pontos infóért!

 

Az orosz feliratok egyébként az eldőlt toronymaradványok melletti geotorony oldalán vannak, ami kívül esik a volt BM objektum kerítésén, igaz csak pár méterrel.

 

A "DMB=demobilizacija", ha jól tudom, a sorállomány kézjegye, akiket gondolom nem sűrűn engedtek kirándulni Magyarországon. Ezért gondoltam, hogy valami adókörletük lehettett ott fent. Egyébként nem messze az erdőben betonba öntött acél rögzítőpontokat is találtam, amik a régi árbócok tipikus kellékei. Persze ez lehetett magyar is, de az ördög nem alszik :-)

 

Üdv:

Sw

 

Előzmény: Volt tüzér (9627)
monfondir Creative Commons License 2010.09.06 0 0 9631
Ha tudnád mennyiért kótyavetyélték el a műszerkertet... :(
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9624)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.05 0 0 9630
A rendszereket ismerem, azt nem gondoltam volna, hogy ilyen banális oka volt az esetnek. Hiszen nem kevés antenna van egy ilyen tornyon, több szakszolgálat is használja, nemcsak Árpád bácsi. Azt hittem, hogy komolyabban veszik...

,,Én például így rádióztam haza Nyíregyházáról, hiszen közben minden megyei átjátszó állomás közvetítette az összes csatornát."

Ez azonban nekem nem egészen ok, de nem is topictéma, majd egyszer személyesen.
Előzmény: Volt tüzér (9629)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.05 0 0 9629

Francokat. Rozsda elvtársnak elfelejtettek szólni, hogy kívül tágasabb. Én láttam közvetlenül a "bukás" után, hát gyalázatosan rozsdásak voltak a kötőelemek. Ugye ez a szar eléggé tudott párásodni belül, onnan meg egyenes út vezetett uda, hogy szétrohadt az egész.

Az akkor aktuális központi ügyeletvezető mesélte, hogy éppen rádiózott az XA* csatornán, amikor egyszer csak csend lett. A szokásos kábel gondra gyanakodott, hiszen az máskor is előfordult, de a különféle ellenőrzések után se történt semmi pozitív változás. Másnap derült ki, hogy az átjátszó állomás tornya megunta.

* A rendőrség az én időmben kétféle rádiórendszert használt. A CR (ugyanaz volt az adó és vevő frekvencia) norma egy egyszerű URH összeköttetés volt, közvetlenül két rádió között is akár. Az XA (Az adó frekvenciája az átjátszó vevő frekvenciájával azonos, az átjátszó adófrekvenciája meg a vevő rádió vevő frekvenciájával.) normás rádió beindította az átjátszó adót, és az akár nagyobb távolságra is közvetíteni volt képes. Én például így rádióztam haza Nyíregyházáról, hiszen közben minden megyei átjátszó állomás közvetítette az összes csatornát. Viszont ha két XA normás rádió kívül esett az átjátszó hatáskörzetén, akkor akár egymás mellett is állhattak, akkor sem hallották egymást.

Előzmény: schlumberger (9628)
schlumberger Creative Commons License 2010.09.05 0 0 9628
Jó ég! Egy ilyen 50 m-es torony csak úgy lefekszik? Ott valami súlyos mulasztás történhetett az építésnél, vagy az ellenség keze betette a lábát.
???
Előzmény: Volt tüzér (9627)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.05 0 0 9627

A szovjet elvtársak kirándultak. Ugyanis ami a képeken szerepel, az a Fejér Megyei Rendőrfőkapitányság rádió átjátszó állomásának antennája - volt. Ugyanis nemrég (akkor még aktív voltam) lefeküdt pihenni az az antenna, ami azóta is ott pihenget. Természetesen ki kell jelentenem, hogy nincs közöm a dologhoz.

Valahogy azóta se volt kedvük/pénzük helyreállítani a dolgot, így a honvédségtől bérelnek valami átjátszó adót.

Előzmény: sweethome (9626)
sweethome Creative Commons License 2010.09.05 0 0 9626

Tudja valaki, hogy a szovjet elvtársak mit csináltak Sukoró fölött a Meleg-hegyen?

A feliratok tanúsága szerint 1987-ben még tevékenykedtek arrafelé...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.05 0 0 9625
megnezem, bar szerintem minden jol alcazott, minden kijaratra gondolok...utana irok
Előzmény: NORTHLINE (9621)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.05 0 0 9624
110 misi azert kicsit sok erte, ok be van keritve, meg van rajta egy fahaz, max, a jelenlegi piaci helyzetet figyelembeveve max30 misi hazzal egyutt
Előzmény: monfondir (9608)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.09.05 0 0 9623
pl, itt erdemes nezegetni, search, majd erdemes az abandoned szot beadni a keresesi mezöbe

http://englishrussia.com/
schlumberger Creative Commons License 2010.09.05 0 0 9622
NORTHLINE Creative Commons License 2010.09.03 0 0 9621
Google Earth-ön frissítve,nagyobb felbontásban látható az egykori Andezit Művek területe...
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.02 0 0 9620

Olyan siló, amire gondolsz, az meglehetősen drága huncutság. Annyira drága, hogy a volt nagy testvér is csak igen szűken engedhette meg magának. Nem is telepített ilyent a határain kívülre, oda is csak elég keveset. Van egy képekkel teli weboldal, valami englishrussia vagy mi a fene a neve. Na ott találsz képeket elhagyott silókról.

Egyébként meg igaza van az előttem hozzászólónak, Magyarországon siló csak a TSZ udvarban van.

Előzmény: viranyia (9618)
M41-2314 Creative Commons License 2010.09.02 0 0 9619
Volt Tüzér olvtársat idézve :
"Magyarországon siló csak a Tsz-ben van"
Soha nem voltak Mo.-n olyan silók, amire gondolsz.
Legközelebb Ukrajnában van ICBM siló.
Nyírtelek-rakéta kapcsolat van, de ma is aktív, működő, ne feszegesd.
Előzmény: viranyia (9618)
viranyia Creative Commons License 2010.09.02 0 0 9618

Sziasztok. Még nagyon kezdö vagyok a témában de lenne néhány kérdésem.

Nyirtelek mellett állitólag rakétasilók vannak voltak??!! És nyiregyháza környékén van -e elhagyott bunker?? Ha valaki tud infot elöre is köszi.

lovasutas Creative Commons License 2010.09.02 0 0 9617
100 ÉVES A MAGYAR MOTOROSREPÜLÉS

2010. szeptember 5.(vasárnap)
 

Az Albatrosz Repülő Egyesület 2010 szeptember 5.-én a újra Börgöndön várja, a számos újdonságot bemutató Repülőnapra  a székesfehérvári és környékbeli érdeklődőket.

 

 Kapunyitás 9:00

Felnőttjegy 2000-Ft.

Gyerekjegy (6-18) 1000-Ft.

Tombolajegy 500-Ft.

A tombolajegyekkel sétarepülések nyerhetők, amelyek bevételét az árvíz károsultak javára fordítjuk.

 

A rendezvényen részt vesznek a Magyar Hadsereg alakulatai, lesz statikus kiállítás, repülő szimulátor, amit mindenki kipróbálhat. A levegőben láthatunk Európa bajnok műrepülőt és a sportrepülés egyéb képviselőit, láthatunk ejtőernyős és harci bemutatókat, színpadi műsorokat. Az Albatrosz Repülő Egyesület minden szakosztálya kiállítja az általa használt repülőket, sporteszközöket.

 

ALBATROSZ REPÜLŐNAP PROGRAMJA

Egész nap sétarepülés! (helikopteres sétarepülés esetén üdülési csekket elfogadunk)

Statikus kiállítások 

Légvédelmi üteg tábor (hagyományőrzők)

A második világháború amerikai katonáinak jármű és tábor kiállítása

Toborzó sátor

Ejtőernyős, siklóernyő, sárkányrepülő, vitorlázó repülők kiállítása

Vitorlázó repülőgép szimulátor

A Varsói Szerződés Hadserege (hagyományőrzők)

MH. 93. Petőfi Sándor vegyvédelmi Zászlóalj technikai eszközei.

A második világháború magyar légvédelemi egységégének az eszközei

Veterán autók és motorok

Vidámpark gyerekeknek

Repülő Múzeum

Modellező kiállítás

Lövegtorony

Makett kiállítás

Katasztrófavédelmi kiállítás

Tűzoltók kiállítása

 

 

http://www.albatroszre.hu/

Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.01 0 0 9616
Ezeknek a faszoknak minden M-zárolt.
Előzmény: rellé (9612)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.01 0 0 9615

Ezeknek a faszoknak minden lokátor, amin antenna van.

Előzmény: M41-2314 (9610)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.09.01 0 0 9614
Na meg azért, mert újságíró. Tisztelet a kivételnek.
Előzmény: hadsz (9613)
hadsz Creative Commons License 2010.09.01 -1 0 9613

Magam is remélem! : )

 

Mindenesetre egy hiba van benn: A tornyok nem voltak forgathatóak,

A cikk végleges szerkesztését természetesen az újságíró készítette,és magam sem értem,hogy ezt miért így írta...Amikor ez a rész került szóba,elmondtam,hogy a gyűrűs kialakítás azért volt a torony tetején,hogy a kétszintes platót,amelyen az antennák voltak,tetszés szerinti irányba rá lehessen emelni.Miután ez megtörtént,az egész szerkezetet hegesztéssel rögzítették.Tehát tényleg fixen álltak.Ha ezek után még szükség volt némi korrekcióra az irányszög és a magasság miatt,azt már magukon az antennákon végezték,hiszen bizonyos fokú állításra azokon is volt lehetőség.
Szerintem az újságíró csak egyszerűen félreértette a dolgot,és azért írta le úgy - valóban helytelenül

Előzmény: schlumberger (9602)
rellé Creative Commons License 2010.09.01 0 0 9612
Útálom ezeket a hirdetéseket,mindenre ráírják hogy M-zárolt,pedig ez és társai aktív szolgálati idővel rendelkeztek valamelyik RT-századnál,csak egy helyben álltak hónapokig és nyomták a szolgálatot .
monfondir Creative Commons License 2010.09.01 0 0 9611
Megelőztél! :)
Előzmény: M41-2314 (9610)
M41-2314 Creative Commons License 2010.09.01 0 0 9610
A link lemaradt...

Ural-375
Előzmény: M41-2314 (9609)
M41-2314 Creative Commons License 2010.09.01 0 0 9609
Sziasztok.

Nézelődtem a boon-on, ezt ott találtam hirdetve.



Ha valaki akar venni egy ilyet... :)
monfondir Creative Commons License 2010.09.01 0 0 9608
Ez a volt egerági RT század műszerkertje! Volt szerencsém eltölteni jó pár szolgálatot! Az egyik képen jó látszik a kicsit messzebb fekvő századépület. Megváltozott, mit mondjak... :(
Előzmény: lovasutas (9607)
lovasutas Creative Commons License 2010.08.31 0 0 9607

egyrészt -érdekes, másrészt -így is lehetne, valamint -mi lehetett itt? 

http://baranya-ingatlan.info/ipari-ingatlanok/volt-katonai-objektum.html

3x Creative Commons License 2010.08.31 0 0 9606
Előzmény: 3x (9605)
3x Creative Commons License 2010.08.31 0 0 9605
Helló!

Ezt most találtam, nulla infó van róla a neten:

elband1i Creative Commons License 2010.08.30 0 0 9604
A digépben voltál már ahol a fegyvereket gyártották?
Előzmény: likovcsán (9570)
schlumberger Creative Commons License 2010.08.30 0 0 9603
alighanem kicsit hazudósak...
schlumberger Creative Commons License 2010.08.30 0 0 9602
Gratulálunk topiktársunknak!http://www.honvedelem.hu/cikk/0/21642/hajag-teto.html

Reméljük, a többi BARS-állomást is meg tudjuk nézni!
Előzmény: kerozingozos (9600)
MN5818 Creative Commons License 2010.08.29 0 0 9601

Melyik tárolókra gondolsz? ÉNY-on a 36-os ép. , ÉK-en az 5-ös ép. és a két "sáncos" jöhetne szóba...

(ha már szóba került a felűlről álcázás: a terület NY-i, ÉNY-i részén lévő épületeket nem álcázták felülről. Legalábbis erre utaló nyomokat nem találtam/ találtunk.)

Előzmény: tere (9598)
kerozingozos Creative Commons License 2010.08.29 0 0 9600
Ha jól látom eddig még nem volt ez a link:
http://www.honvedelem.hu/cikk/0/21642/hajag-teto.html
tere Creative Commons License 2010.08.28 0 0 9599
"pici amplitront"
Most, hogy elolvastam a hozzászólásodat, megint olvasgatok erről és hasonló alkatrészekről. Félelmetes, hogy miket ki nem találtak/találnak kutatók. :)
Előzmény: Volt tüzér (9593)
tere Creative Commons License 2010.08.28 0 0 9598
"Császáron tavaly mi is mértünk a Granitokban"
Ott elvileg nem voltak nukleáris töltetek. Máshol is mértetek? A gránitoktól ÉNY-ra és ÉK-re lévő (régebben felülről is álcázott) tárolók érdekesek, de elvileg ezekben sem lehet semmi extra.
Előzmény: hadsz (9578)
kerozingozos Creative Commons License 2010.08.28 0 0 9597
Köszönöm az információt!
Előzmény: Gyula36 (9596)
Gyula36 Creative Commons License 2010.08.27 0 0 9596

Szia!

 

Mi két hete voltunk Kunmadarason.500 Ft volt a belépő.A néma szektorba nem szabadott menni,de minden más bejárható.

Előzmény: kerozingozos (9575)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.08.26 0 0 9595
Nem sokat kellett volna ott dolgozni, hiszen a hajdani körletek tökéletesen megfeleltek volna tanteremnek a manapság szokásos hatalmas osztálylétszámokhoz. Tanműhelyeknek be lehetett volna rendezni a hajdani gépjármű telephelyet és elhelyezési épületet (ott eleve voltak különböző műhelyek). Komplett konyha és étkezde volt az objektumban, komplett sportkomplexum, már ami az efféle "objektumokban" szokásos. Legfeljebb az akadálypályát kellett volna átalakítani, mert például az alakulótér külnféle iskolai rendezvényekre alkalmas lett volna, legfeljebb nem vernek vigyázzmenetet. Sokat mondok, ha az iskolára fordított összeg 5 százalékából ki lehetett volna alakítani abból az objektumból egy minden igényt kielégítő oktatási intézményt. Esetleg a lőszerraktárt nem használták volna.
Előzmény: schlumberger (9594)
schlumberger Creative Commons License 2010.08.26 0 0 9594
Abból a néhány milliárdból azonban nagy valószínűséggel néhány millió... de nem is folytatom. A laktanya átalakításával meg DOLGOZNI kellett volna egy kicsit.

Mi birka nép meg mindent látunk, mégse szólunk...
Előzmény: Volt tüzér (9592)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.08.26 0 0 9593
Nemrég volt a múzeumban egy vendégem Németországból A faszi tősgyökeres "vellanymérnök" volt, akit a teremtő ráadásul a régi dolgok iránti érdeklődéssel áldott/vert meg. A felesége volt, aki beszélt magyarul, és bár a faszival semmiféle közös nyelvet nem beszéltünk, nagyszerűen megértettük egymást. Érdekes volt látni, ahogy a mérnök szeme felcsillan, amikor amint a szakmája korai korszakának rekvizitumait látja, és mindent megtapogathat, komoly alkatrészeket kiszedek és megmutatok neki (majd kiesett a gatyájából, amikor adtam neki ajándékba egy pici amplitront). Közben beszélgettem, akivel tudtam, történetesen a feleséggel. Na ő mondta, hogy Németországban sem fenékig tejfel ezeknek a múzeumoknak a helyzete, amit nem valami fantáziadús üzletember kezel, az ugyanúgy pusztul, mint nálunk. Ezt azután mesélte el, miután panaszkodtam a fenntartási költségek teljes hiányára.
Előzmény: sweethome (9590)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.08.26 0 0 9592

Ém is mesélek egy objektumról. Mikor kiürítette a hadsereg, akkor megkapta az önkormányzat, de semmit nem kezdett vele, bár éppen akkor építettek egy új szakképző iskolát a (akkor még) faluban. Az objektum romlott, de a felhasználásra nem volt ötlet, csak a lakópark dolog, ami meg ugyebár faluhelyen marhaság. Az önkormányzet már régen szerette volna lebontani, de államkincstár bácsi nem hagyta.

Egyszer csak arra lettünk figyelmesek, hogy az objektumban nagy a nyüzsgés, különféle gépek jelentek meg és különféle gödrök támadtak hirtelen. Az objektumban minden olyan el kezdett eltűnni, ami akármilyen fémből volt. A föld alatti üzemanyag tartályok. A föld alatti kábelek, víz és egyéb vezetékek. Az épületeknek a fémből lévő ajtókeretei. A drótkerítés ugyan még nem (bár az is átlátszó fém) de ami késik, nem múlik. A hajdani vaskapu is eltűnt, amit mostanság néhány teherautóra való föld helyettesít. Persze hamarosan elkezdett terjedni, hogy erre a tevékenységre az illetékes "fémgyűjtő szakembernek" a "kitermelési" engedélyt VALAKI az önkormányzattól mintegy 600 000 Forintért adta el amit az illetékes természetesen el is végzett. Mi az eredmény? az objektum természetesen mostanra életveszélyes állapotba került, amit hamarosan követ a természetesen jogszerű bontás, és egyesek eredeti elképzelése szerinti hasznosítás.

Jó sokat nézegettem a folyamatot felülről, és mindahányszor az jutott eszembe, hogy amikor az iskolát építette az önkormányzat, néhány milliárd Forintja megmaradt volna, ha az iskolának egyébként alkalmas objektumot alkalmas módon hasznosította volna.

Előzmény: schlumberger (9591)
schlumberger Creative Commons License 2010.08.26 0 0 9591
Nemrég egy lepusztított objektum bejárásakor kiderült (a helyiek elmondásából), hogy a háttérből maga a polgármester mozgatja a fémgyűjtőket. Ez ott nyílt titok, de én itt nem nevezem meg, nem akarok én több bajt magamnak.
Előzmény: Törölt nick (9588)
sweethome Creative Commons License 2010.08.26 0 0 9590

Csatlakoznék Hadsz véleményéhez, nem származáson múlik a dolog. Németország elhagyott bunkerei, laktanyái és egyéb objektumai ugyanolyan sorsra jutottak, mint nálunk. Minden mozdítható eltűnt, különösen a fém és nemesfém kelendő ott is. A többit elvégzi a természet.

Ami követendő lenne, és amit tanulhatnánk tőlük (persze itt nem az egyszerű polgárra gondolok) az az, hogy ahol volt jelentkező (és persze megfelelő jogi, anyagi, stb háttér) ott az állam átadta a használati jogot a szerveződő nonprofit társaságoknak. Innentől kezdve biztosított az állagmegóvás, felújítás, őrzés, és persze a látogathatóság!

Némelyikük még "műszaki emlékmű" státuszt is kapott, ami már állami védettséget is jelent.

Milyen szép lenne, ha mondjuk Nagyetevel, vagy Hajag eredeti állapotában múzeumként üzemelhetne. Ha pár (száz?) tonna kitermelhető fémért nem áldozták volna fel ezeket a helyeket....

 

Üdv:

Sw

 

Előzmény: hadsz (9589)
hadsz Creative Commons License 2010.08.26 -1 0 9589
Ez nem csak azon múlik! Ne gondold ,hogy kis hazánkban csak a "dakoták" lopják a fémet és ők vernek szét mindent,törik ki az üvegeket,verik le a vakolatot,szedik fel a járólapot és rombolják le falakat.Sajnos néhány magyar is igencsak balkáni módon viselkedik.
Előzmény: Törölt nick (9588)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.25 0 0 9588
Azért azt is figyelembe kell venni,hogy Németországban kevésbé dominálnak a dakoták így nincs annyi fémlopás.
Előzmény: sweethome (9573)
schlumberger Creative Commons License 2010.08.25 0 0 9587
Volt tüzér, igazad van :-))))))! Kérek engedélyt!
Előzmény: Volt tüzér (9586)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9586
Bocs, de Lillafüred 3 l-lel írja. Már csak a rend kedvéért.
Előzmény: schlumberger (9585)
schlumberger Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9585
Lilafüredről mit tudsz HG 41?


Há-gé-négy-i. Tiszteld már meg annyira, hogy figyelmesen olvasod el a nevét, és helyesen szólítod meg! Lillafüred meg két l-lel írja a nevét. Győr mellett van egy hegy, na az Lilahegy.
Előzmény: likovcsán (9577)
Sinobus Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9584
Sziasztok! Ritkán követem figyelemmel a fórumot, de ismét sikerült pár képet készíteni a Szegedi volt oroszlaktanyáról.
A képek egy részét barátom lőtte.









hadsz Creative Commons License 2010.08.24 -1 0 9583

Ezeket a fegyvereket több forrás szerint is valamikor 1989 szeptembere előtt vonhatták ki.Ismét Kunmadarast hozva fel példának,az szinte biztos,hogy 1990 áprilisban már nem használták a tárolót.A belső előkészítő terem darujára ez a dátum van felirva,mint a következő teljes technikai felülvizsgálat időpontja.Tótvázsony esetében szintén megvan ez a tábla a darun,és így ott is lehet következtetni arra az időpontra,amikor már nem volt használatban.Ergo az itt tárolt cuccokat e dátumok előtt vitték el.  : )

Előzmény: likovcsán (9579)
likovcsán Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9582
Köszi
hadsz Creative Commons License 2010.08.24 -1 0 9581
Kiskunlacháza.
Előzmény: likovcsán (9580)
likovcsán Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9580
Tisztelt hadsz ,Tótvázsony ,Kunmadaras állandó tároló volt,Császár,Tab mi volt az ötödik?
Előzmény: hadsz (9578)
likovcsán Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9579
Köszi a válaszod ezek szerint mást is érdekelt a dolog mondjuk mikor elmentek kiváncsi lettem volna a gamma-sugárzásra.Még arra kiváncsi lennék hol voltak nukleáris fegyverek utoljára de ugye ez nem igazán tudja senki,vajon ott is megnyugtató volt a sugárzás?
Előzmény: hadsz (9578)
hadsz Creative Commons License 2010.08.24 -1 0 9578

Szia,

 

gyanítom,hogy radioaktív sugárzásra gondolsz,és azon belül is Gamma-sugárzásra.Mai ismereteink szerint Mo.-on 5 helyen tároltak állandó jelleggel nukleáris fegyvereket /Kunmadarason is /.Ezeket teljesen különálló területen őrizték,általában több lépcsős zsilip rendszerrel elválasztva a bázis többi részétől.Ha már Kunmadaras került szóba,ott is jól látható,hogy az ún. "néma szektor" mennyire kiesik a repülőtér többi részétől.Ezekre a területekre az ott szolgálókon kívül nem engedtek be senkit és a fegyverek kezelését is csak hivatásosok végezték.Sorállomány maximum őrséget adott.A kivonulás után a HM felmérte ezeket az objektumokat /is/,de azt tudni kell,hogy a szovjetek nagyon odafigyeltek a megfelelő tárolási paraméterekre-ezt másképp nem is lehetett csinálni.

Egyébiránt Császáron tavaly mi is mértünk a Granitokban GM számlálóval,de az érték jelentéktelen volt - nem meglepő módon.

Emellett persze mértek sok egyéb szennyeződést is az egyes laktanyák,raktárak,üa tárolók területén.Talaj,levegő,olaj,víz stb.

Előzmény: likovcsán (9572)
likovcsán Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9577
Ja akkor Kunmadaras mi? Raktárbázis ,laktanyával,kifutópályával?Debrecen is?Kicsit átértelmezed nem?Akkor szerinted semmi veszélyes nem volt ezeken a helyeken csak a külső raktárakban? Lilafüredről mit tudsz HG 41?
Előzmény: HG4I (9574)
likovcsán Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9576
Felvilágosítással hogy szolgáljak mikor én is érdeklődök.Nagyon igazad van a lőszer tárolást illetően de kisebb laktanyákban,nem vitték azt olyan messzire,azt meg tuti hogy mért a honvédség mert láttam, mit?én is kérdem jó lenne tudni,éppen ezért kérdem,de nem igazán tud senki semmit látszólag vagy akik tudnak nem fórumoznak.Ja azért a mérőt nem tévesztem össze a fémkeresővel.
Előzmény: HG4I (9574)
kerozingozos Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9575
Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni! Nem járt mostanában valaki a Kunmadarasi repülőtéren? Érdekelne, hogy kell-e a bejutáshoz engedély vagy egyáltalán őrzik-e a területet, illetve milyen állapotra számítsak. Ami érdekelne: Atombomba tároló, hangárok, időszakos hangár+ kiszolgáló épületek, lakótelep. Köszönettel:

Keroznigozos
HG4I Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9574
Ne haragudj, még mindíg nem értem, milyen sugárzásra gondolsz.
Rádiósugárzás? Röntgen? Fény? Alfa, Béta, Gamma? Elektron? Hang? Vagy mi a csuda?
Ionizáló, nem ionizáló, korpuszkuláris? Vagy mi a csuda?

Mit mért a Honvédség, amikor jött?
Ki jött? Hová? Mit kerestek?

Laktanyákban tároltak???.... Hihetetlen... Szerintem (raktár)bázisokon tároltak anyagokat, nem laktanyákban... De ezt sem értem...
Mert ugyebár a lőszerraktárak sem a laktanyákban voltak, hanem különálló, őrzött objektumokban. Hát még a nagyobb veszélyességű anyagok!

Kutya legyek, ha értem....
Világosíts fel, kérlek!
Előzmény: likovcsán (9572)
sweethome Creative Commons License 2010.08.24 0 0 9573

BARS 302:  http://kep.tar.hu/sweethome/50681039#2

 

Sajnos csak ennyi képet sikerült csinálnom, ezeket is "titkosszolgálati eszközök igénybevételével". Tilos fotózni, és nagyon figyelnek is a tilalom betartására...

A bunker nagyon jó állapotban van, köszönhetően annak, hogy a technika leállása után szinte azonnal elöntötte a beszivárgó talajvíz az alsó szintet. Így ott nem tudtak ellopni semmit. Pár évvel ezelőtt műemléki védettséget kapott, ennek megfelelően óvják, gondozzák. Lenne mit tanulnunk.....

 

Üdv:

Sw

 

likovcsán Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9572
Az elhagyott laktanyáknál tapasztalható ,főleg ahol ugye ki tudja mit tároltak?mivel én ami laktanyákat láttam jött a honvédség és legelőször mért és csak utána kerestek akármit,tik mit tapasztaltatok?
Előzmény: HG4I (9571)
HG4I Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9571
Milyen sugárzásra gondolsz?

Előzmény: likovcsán (9570)
likovcsán Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9570
Ki tud valamit esetleg a lillafüredi hámori tavi zsilipről?lehet van írva róla ,csak még nem olvastam.Tényleg van út a víz alá?vagy csak mende monda hogy nem sokszor használták mert rosszul sikerült?ja és mikor elhagyott laktanyák körül voltatok?mért valaki sugárzást?
kerozingozos Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9569
A hétvégén jártam Kup környékén, se a PRV-k se a többi radar nem dolgozott. Egyedül az IFF kis antennája volt működésben.... :/
kerozingozos Creative Commons License 2010.08.23 0 0 9568
Nagyon komoly képek!

Szintén off topic, de hasonló téma:
http://www.kerozingozos.hu/2010/05/27/az-igazsag-odaat-van/
Előzmény: BZd (9567)
BZd Creative Commons License 2010.08.20 0 0 9567
Kicsit offtopic, de kétségkívül érdekes:

Szovjet technika az 51-es körzetben

Szovjet technika az 51-es körzetben II.

Pl. PRV Nevadában :)
Volt Katona(Lee) Creative Commons License 2010.08.19 0 0 9566
ma mondta a radio, kivonjak a jenkiket Irakbol, csak un. kikepzök es szakertök maradnak, szerintem küszöbön all az Iran elleni agresszio,valszeg ott (is) kell segiteni az amikat, ezert kell a gyakorlas
Előzmény: troger242 (9562)
uselessjunk Creative Commons License 2010.08.19 0 0 9565
Köszönöm!
Előzmény: HG4I (9564)
HG4I Creative Commons License 2010.08.19 0 0 9564
híradó anyag raktár
Előzmény: uselessjunk (9563)
uselessjunk Creative Commons License 2010.08.19 0 0 9563
Sziasztok!

Meg tudnátok mondani, hogy a pétervásárai laktanyában milyen alakulat volt?

UJ
troger242 Creative Commons License 2010.08.18 0 0 9562

Üdv mindenkinek!

Tizen x éve is itt voltak "gyakorlatozni".Erre emlékszem.

Akkor azt mondták,hogy a Mátra jó hely gyakorlatozni,és a pipis reptér használható.Akkoriban volt valami katonai épület is ott,(reptér elött,az ut mellett),de az mára elfogyott,csak a maradványok emlékeztetnek rá(örtorony talapzat).

Aztán,hogy minek jönnek,majd kiderül,ha kiderül....

Előzmény: kerozingozos (9560)
kerozingozos Creative Commons License 2010.08.17 0 0 9561
a teljes NOTAM így néz ki:
M0171/10 NOTAMN
Q) LHCC / QORXX / IV / NBO / AE / 000 / 999 / 4707N02014E999
A) LHSN B) 1008301130 C) 1009030830
E) THE SAR SERVICE EAST SECTOR UNIT REPLACED TO GYONGYOS-PIPISHEGY
(LHGY 474846,00N 0195837,00E) AIRFIELD.
kerozingozos Creative Commons License 2010.08.17 0 0 9560
A topik repüléssel fertőt tagjainak és persze a többieknek is egy kis érdekesség amit a minap találtam a HM honlapján a katonai NOTAM-ban.
"... THE SAR SERVICE EAST SECTOR UNIT REPLACED TO GYÖNGYÖS-PIPISHEGY AIRFIELD..." Magyarán a szolnoki kutató mentő egység egy hónapra kitelepül a Gyöngyös melletti Pipishegyre, érdekes elgondolkodni rajta, hogy miért pont oda és egyáltalán milyen célból. Pipis hegyről csak annyit hogy nem egy standard reptér inkább egy füves dombos terület ami vitorlázó repüléshez kedves, főleg télen (hullámrepülés). Érdekes miért fog ott egy hónapig kempingezni két Mi-17-es a teljes keszi és kiszolgáló állomány...
részletek itt:
http://www.hm.gov.hu/files/9/11251/notam_10_08_16.pdf
Volt tüzér Creative Commons License 2010.08.13 0 0 9559

Eszünkben sincs megfeledkezni a rakétásokról, sőt...

De ha már felmerült: A külső lőszerraktár a Felsőszentgyörgy felé vezető út mellett volt. Na ez a raktár és a kátai út között van egy széles erdősávval körbevett terület. A kérdés: Ez volt a rakétások valami kitelepülési, gyakorló, egyéb tere? Már nem emlékszem, minek kapcsán merült fel, de én ott középiskolás koromban valami honvédelmi napon (vagy mi a fene) lövészteknőt ástam.

Előzmény: id.Csik József (9556)
Volt tüzér Creative Commons License 2010.08.13 0 0 9558

Nekem olyan információim vannak, hogy az "Öreg" laktanya gyalogos volt, de ha neked pontosabbak az információid, akkor elfogadom. Én Jászberényben csak középiskolába jártam, és a kérdéses laktanyában mindössze egyetlen alkalommal voltam, akkor is Eü. anyagért. Semmi közöm nem volt hozzá, de nem volt más, akit kocsira lehetett volna ültetni, ráadásul a környéket is ismerte.

Nekem a katonai főiskolán többek között a hadművészet története volt az egyik kedvenc. Így utólag tudom, hogy sok értelme nem volt, de azért néhány dolog megmaradt. A tanár is Berényi volt, Benedek Gyula bácsi. Na őtőle származik ez a gyalogos laktanya dolog.

Előzmény: id.Csik József (9556)
A-Ascona Creative Commons License 2010.08.13 0 0 9557
Köszönet Mityu-nak az infókért!
Én gyerekkoromban biciklizgettem / motorozgattam arrafelé, osztálytársak - haverok bátyjai szolgáltak néha ott... Körülnézegettünk néha, de nem igazán tudtuk, mi micsoda.
Előzmény: Mityu (9543)
id.Csik József Creative Commons License 2010.08.13 0 0 9556
Szerbusz Volt tüzér...!

Nincs igazatok mert bizony volt Jászberényben "Huszárlaktanya" éppen az EÜ.anyag raktár bázisán.A többi észrevételetek egyezik,de azért ne feledkezzünk meg a Rakétásokról sem.Én magam a tüzéreknél,rakétásoknál töltöttem el 21 évet.
Nagyon szép emlékek fűződnek a Jászberényi laktanyákhoz.
Csatolok egy pár képet a múltról...!
Üdvözlettel...!
Egy volt Jászberényben szolgált nyugdíjas...!
Előzmény: Volt tüzér (6341)
MN5818 Creative Commons License 2010.08.12 0 0 9555

Magánterület, ráadásul bizonyos részén (részein?) rendszeresen painballoznak...Ha bekéredzkedsz,és nincs éppen valami paintball-scenario valószínűleg beengednek.

 

Nem vagyok "környékbeli".

Előzmény: Törölt nick (9554)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.12 0 0 9554
amúgy ezeket örzik még?
Te itt laksz a környéken?
Előzmény: MN5818 (9553)
MN5818 Creative Commons License 2010.08.12 0 0 9553
Attól tartok, hogy egy "három beállós" latrinán, pár erőteljesen rogyadozó épületen, néhány romkupacon és igen sok tekintélyes méretű földprizmán kívül mást nemigen fogtok találni...
Előzmény: Törölt nick (9552)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.12 0 0 9552
Én nem tudom még sajnos nem voltam bent de a közeljövőben tervezem hogy elmegyek de az biztos hogy megkeresem.
Előzmény: MN5818 (9551)
MN5818 Creative Commons License 2010.08.11 0 0 9551

Akkor most megfordítom a kérdést:-)

Te mit tudsz a bunkerről? A terület melyik részén van/volt/kéne lennie?

Ugyanis a területet bejártam (bejártuk), de nyomát sem láttam semmiféle bunkernek...

 

Be tunád jelöln a bunker helyét?

 

Esetleg be tudnád jelölni a képüen a bunker helyét?

Előzmény: Törölt nick (9549)
tere Creative Commons License 2010.08.11 0 0 9550
Hantháza lőszerraktár volt, szerintem urban legend, hogy 'kőrösig ért a vége. :) Nem jártam még ott, viszont köztudott, hogy igen magasan van a talajvíz arrafelé, úgyhogy nem hiszem, hogy gigabunkert építettek volna.
Előzmény: Törölt nick (9549)
Törölt nick Creative Commons License 2010.08.11 0 0 9549
Üdv!
Ti mit tudodtoka csemői ruszki laktanya bunkeréről? Valóban át ért az Nagykörösre?
Megvan még?
Hpasp Creative Commons License 2010.08.10 0 0 9548
Tudna valaki segíteni, hogy hogyan néz ki a...
...P-274 tábori telefonkábel?
schlumberger Creative Commons License 2010.08.09 0 0 9547
A legujjabb haditechnika pont

szevasz charlie! Megvan még mind a húsz ujjad? :-))))
Előzmény: charlie21 (9540)
tere Creative Commons License 2010.08.09 0 0 9546
Keresgélek, keresgélek, éésss... csak azért hoztam ide, mert nem volt rajta a (már nem emékszem kitől letöltött) mo-i légvédelmi listán. 2004-ben felszámolták és Győrbe telepítették.
Mityu Creative Commons License 2010.08.09 0 0 9545
Mondtam már, hogy rühellem az index szarjait? :)

Mityu Creative Commons License 2010.08.09 0 0 9544
Mityu Creative Commons License 2010.08.09 0 0 9543
Tudok segíteni pontosítani amit bekarikáztál képen mi mivolt. Amit pirossal bekarikáztál az volt a laktanyánk fő telephelye. Parancsnoki épület, ÜTI szoba, szolg.vez. iroda, lőszerraktár, fegyverszoba. A másik hosszúkás épület zőccségraktár, kazánház, hálórész fürdővel, konyhai előkészítő, konyha, ebédlő kantinnal (volt szerencsém kantinosnak lenni), tápos és gkvezetői iroda.

A telephelyen volt még egy hangár szerű raktár, meg egy üzemanyagtöltő (rohadt büdös a gázolajtól) is. A háló előtt volt (szerintem még megvan) három antenna árbóc aminek a világítását volt szerencsém nekem is esténként felkapcsolni. Na meg ezzel jeleztünk az őrségnek, ha elindult az ellenőrzés.

Közvetlen mellettünk volt a Dózsa laktanya raktárbázisa is.

A kép jobb alsó sarkán amit zölddel bekarikáztál ott egy kisház, ahol rádiófelderítők alkottak. Itt volt egy felállított őr, a kör alakú kerítés mentén kellett sétálni.
Innen pár méterre a reptér szélén volt még egy rádiós kocsi felállítva.

A felső zölddel amit bekarikáztál ott volt a "22-es domb". tetején egy lokátorral, alatta egy rádiós kocsival, szintén rádiósok munkahelye volt. Itt őrkutya volt kikötve...

A felvezetési útvonal a reptér szélén volt az őrkutyát, majd a kisháznál az őrt kellett 3 óránként leváltani.

:)))


Előzmény: A-Ascona (8886)
tere Creative Commons License 2010.08.09 0 0 9542
Köszi!
Előzmény: charlie21 (9540)
Mityu Creative Commons License 2010.08.09 0 0 9541
Üdvözlet!

1988-89-ben voltam Nagykanizsai reptéren 1,5 évig őrkatona. Ma ha jól vettem ki a netes információkból ma újra polgári reptérként működik... :))
charlie21 Creative Commons License 2010.08.09 0 0 9540

A legujjabb haditechnika pont a Magyar Néphadserg löszer és fegyver raktáraival foglalkozik.

Több részes lesz a cikk,de pont az első részben van szó Nógrádról.lőszer raktár de a lista szerint 1958 ban megszünt.Ahoz képest elég jó állapotban van, szerintem a cikk további részeit érdemes lesz olvasni.....nem ugy néz ki mint amit 50 éve elhagyott

Előzmény: tere (9537)
schlumberger Creative Commons License 2010.08.09 0 0 9539
na erre megjelent
Előzmény: schlumberger (9538)
schlumberger Creative Commons License 2010.08.09 0 0 9538
teszt
tere 00:04-kor kelt hozzászólását nem bírm előhalászni, akárhogy próbálom
tere Creative Commons License 2010.08.09 0 0 9537
re
Erről van info? Lehet, hogy volt már, nem tudom... Nógrád mellett van délnyugati irányban.
schlumberger Creative Commons License 2010.08.08 0 0 9536
És nagyon hiányolok a BARS 103-ról egy lengyel irányú kapcsolatot is, de nincs a rammstein-térképen link
Vagy az a ,,béna" délkelet-lengyel vég is olyan, mint az 504-es?
Előzmény: schlumberger (9535)
schlumberger Creative Commons License 2010.08.08 0 0 9535
Köszönet a linkért Hpasp!
Mit tudtok a bolgár BARS-kapcsolatról? A szentesi vége ismert csak, vagy a túloldalról is van már valami info?
Előzmény: Hpasp (9534)
Hpasp Creative Commons License 2010.08.08 0 0 9534
hadsz Creative Commons License 2010.08.05 -1 0 9533
Én is a honvéd üdülőre és a területhez tartozó objektumokra gondoltam.Borsodban egyébként abszolút nem vagyok ismerős,szóval biztos,hogy nem vagyok jobban informált nálad. : )
Előzmény: elband1i (9529)
schlumberger Creative Commons License 2010.08.05 0 0 9532
Néhány perce hallottam a Tájékoztató frekvenciáján (125,500 MHz) az Opera 693 hívójelű gépet Kunmadarasról jelentkezni. Csak érdekességként.
Hpasp Creative Commons License 2010.08.05 0 0 9531
Két jelentősebb csapatcserélődés volt.

1968-ban a hazánkban állomásozó csapatok egy része északra távozott, és ott is maradt.

1989-ben egy harckocsi hadosztályt felszámoltak. Ez úgy történt, hogy a három másik leggyengébb egységeit kivonták, és a hadosztály ezredeit áttelepülés után szétosztották közöttük.

Na ez okozza a kavarcot.

A hivatalos csapatkivonás 1990/91-ben történt.
A legtöbb hivatalos jegyzék ezért az 1990-es, már összekeveredett állapotot ábrázolja.

Előzmény: leibigabi (9530)
leibigabi Creative Commons License 2010.08.05 0 0 9530

Hpasp

 

Köszönöm, megérkezett.

 

Én is próbálkoztam összeszedegetni, hogy hol, milyen szovjet alakulatok voltak, de az itt tartózkodásuk alatt cserélődtek a csapatok rendesen, úgyhogy ember legyen a talpán, aki ezt (főleg zászlóalj szinten) összerakosgatja.:)

elband1i Creative Commons License 2010.08.04 0 0 9529
Olvastam amikor erdöbényét tárgyaltátok régebben.Nem kifejezetten publikus objektum?Mire/mikre/ gondolsz pontosan tudok 1pár helyet borsodban de te sokkal jobban informált vagy mint én.
Előzmény: hadsz (9525)
elband1i Creative Commons License 2010.08.04 0 0 9528
A honvéd üdülő elött már voltam énis elég jólfelszerelt a porta.Kb mint a telkibányai lokátor vagy mi az a nagy beton izé a hegy tetején.Aranyos és erdöbénye közötti utat hívjuk aranyosivölgynek.
Előzmény: M41-2314 (9524)
Hpasp Creative Commons License 2010.08.04 0 0 9527
pdf-et elküldtem mammutmail-en.

"9413-as hozzászólásodban írtad a 13. páncélos hadosztály magasabb egységeit. A 78. helyett nem a Táborfalvai 6. Gépesített Lövészezred tartozott hozzájuk?"

A kivonulás éveiben volt olyan időszak...
... ugye a 19. Esztergomi hadosztályt felszámolták, és egységeit szétosztották.

"Anno Baján voltam katona 1-2 évvel a ruszkik kivonulása után. A Bajai kiürített helyőrségükbe jártunk néhányszor őrséget adni. Amennyire emlékszem, egy út jobb ill. bal oldalán, egymással szemben volt (2?) laktanyájuk. Ott, ha jól tudom, a 13. Páncélos Hadosztály alá rendelt 8. Műszaki Zászlóalj (20631) települt. Létezik, hogy ott két alakulat is volt? Ha igen, akkor melyik volt a másik? (11559-esek talán?(ők kik?)"

Én csak erről a két egységről tudok Baján: 20631,11559
Előzmény: leibigabi (9526)
leibigabi Creative Commons License 2010.08.04 0 0 9526

Sziasztok

Jó ez a topic. Engem is elkezdett érdekelni, hogy hol, milyen egységek állomásoztak. Úgyhogy, ha nem bánjátok, én is kérdeznék párat.

 

Hpasp

 

Anno Baján voltam katona 1-2 évvel a ruszkik kivonulása után. A Bajai kiürített helyőrségükbe jártunk néhányszor őrséget adni. Amennyire emlékszem, egy út jobb ill. bal oldalán, egymással szemben volt (2?) laktanyájuk. Ott, ha jól tudom, a 13. Páncélos Hadosztály alá rendelt 8. Műszaki Zászlóalj (20631) települt. Létezik, hogy ott két alakulat is volt? Ha igen, akkor melyik volt a másik? (11559-esek talán?(ők kik?)

 

Lehet-e tudni, hogy Budapesten a XIII. ker Szabolcs utcai laktanyájukba kik voltak?

 

A 9509-es hozzászólásodban említesz 1 pdf fájlt. Azt el tudnád küldeni nekem is? (leibigab@vipmail.hu) (ha túl nagy, akár txt-be)

u.i.: a 9413-as hozzászólásodban írtad a 13. páncélos hadosztály magasabb egységeit. A 78. helyett nem a Táborfalvai 6. Gépesített Lövészezred tartozott hozzájuk?

Előzmény: Hpasp (9509)
hadsz Creative Commons License 2010.08.02 -1 0 9525
Erdőbénye mellett volt egyéb nem kifejezetten publikus objektum is.Néhány hónapja volt róla szó itt a fórumon. 
Előzmény: elband1i (9523)
M41-2314 Creative Commons License 2010.08.02 0 0 9524
Erdőbénye, honvéd üdülő amit arra "ismerek".
Aranyosi völgy? ez merre van bényétől?
Előzmény: elband1i (9523)
elband1i Creative Commons License 2010.08.02 0 0 9523
Igen én is valami ilyesmit hallottam az öregektöl.Bent még nem voltam /bár szivesen megnézném belüröl/csak kapun kívülröl láttam látni még hogy van ott valami fénykorában szivesen megnéztem volna.Nem tudom mennyire vagytok ismerösök erre álítólag az aranyosi völgyben/aranyos és erdöbénye között/ is csináltak valamit az oroszok a70 es évek körül.Sok vasat eladtak az oroszok annak idején néhányat még ma is látni amivel a szölöbe járnak.
Előzmény: Hpasp (9521)
Hpasp Creative Commons License 2010.08.01 0 0 9522
Még pontosabban: Cклад ГСМ (Mád) (11551)
Előzmény: Hpasp (9521)
Hpasp Creative Commons License 2010.08.01 0 0 9521
Lista szerint: Mád (szovjet üza. Tároló)
Előzmény: elband1i (9519)
M41-2314 Creative Commons License 2010.08.01 0 0 9520
Mádon a vasútállomással majdnem szemben?
Üzemanyagtelepnek látszik a Googleearth elég jó felbontást ad róla.
Előzmény: elband1i (9519)
elband1i Creative Commons License 2010.08.01 0 0 9519
Hali.Tudtok valamit arrol mondani hogy Mádon mit csináltak az oroszok?Volt ott valami lerakatuk a föld alatt.
gauls Creative Commons License 2010.07.25 0 0 9517
Mail megjött mentettem...köszi......
Előzmény: Hpasp (9515)
Egy szekszárdi Creative Commons License 2010.07.25 0 0 9516

Sziasztok

 

Tud valaki segíteni abban, hogy a rendszerváltás előtt milyen településeken milyen alakulatok voltak? Egy link is jó lenne ahol ez elérhető lenne. A segítséget előre is nagyon köszönöm.

Hpasp Creative Commons License 2010.07.25 0 0 9515
Átküldtem mammut mailen.
Előzmény: gauls (9511)
gauls Creative Commons License 2010.07.25 0 0 9514
Bovington Tank festival...
Rommel autoja Africabol....
gauls Creative Commons License 2010.07.25 0 0 9513
Ja a gép jelzése...
gauls Creative Commons License 2010.07.25 0 0 9512
Kis érdekesség a Duxfordi muzeumbol,,hátha ismerös vkinek a gép...(nem a barátnöm)
gauls Creative Commons License 2010.07.25 0 0 9511
bocsi Hpasp , Hadsz nak irtam elöbb.
Probáld meg átküldeni...
ha nem megy skypon biztos átjön...mert 5 gigáig lehet ott küldeni...
gauls Creative Commons License 2010.07.25 0 0 9510
köszi Szabi.

Már nézem is és Hpasp infoi alapján is sokt lehet jelölni..
Előzmény: Hpasp (9509)
Hpasp Creative Commons License 2010.07.25 0 0 9509
A légvédelmi alakulatokat tartalmazó Google kml-t el tudom küldeni.

Van egy pdf irományom a harcoló alakulatokról, 1989-re (zászlóalj szintű, támogató alakulatok hiányoznak). [felszerelés, diszlokáció, hadrend, stb...]

Küldtem mailt...

Előzmény: gauls (9508)
gauls Creative Commons License 2010.07.24 0 0 9508
Szabi,,,

elkapott a vágy ,hogy blekezdjek és muszály lesz megcsinálnom,,,nem csak a rakétás laktanyákrol legyen szo,,,hisz millio más egység is volt magyarországon ...

Az szeretném hogy tényleg lebontva ha vki ráklikkel akkor ott legyen hogy kik,és milyen brigád álomásozott ott.

Neki kell egyszer zuhannia vkinek.....és ha közben bármire fény derül csak oda kell rakni a térképen az uj kis nyilacskát.

Ha van info alakulat,csapatszám illetve hely pontos mivoltárol csak dobd...

Köszi......

KÖzös erövel simán megcsináljuk....
És ne mond hogy nehéz,,,mert Bars 3d rajza sem 5 perces munka volt....

Előzmény: hadsz (9507)
hadsz Creative Commons License 2010.07.24 -1 0 9507

Szia Gauls,

 

ez nem lesz túl egyszerű feladat...  : )

Ha mondjuk csak a légierőt nézzünk,Vándor Károly könyvében mintegy 155 magyarországi települési hely van felsorolva,ahol a II.VH után megfordultak a szovjetek.A komoly katonai repterektől kezdve az ideiglenes helikopter leszállókon át a füves felszállópályákig.A szárazföldi haderő nem kisebb falat...,sőt.Még mindig nagyon sok nyitott kérdés van.

Hpasp programja mindenesetre valóban sokat segíthet. 

 

Előzmény: gauls (9504)
Hpasp Creative Commons License 2010.07.24 -1 0 9506
Előzmény: Hpasp (9505)
Hpasp Creative Commons License 2010.07.24 0 0 9505
Szerintem ezres nagyságrendű objektumról beszélünk...

Pár évvel ezelőtt csináltam egy térkép programot, ami felrakta a magyar-orosz-osztrák-német-olasz-amerikai alakulatokat (ezredtől felfelé).

Elrettentésül Magyarország...


[image2]
Előzmény: gauls (9504)
gauls Creative Commons License 2010.07.24 0 0 9504
Kedves Mindenki..


A google programban szeretném feltérképezni,bejelölni csapat alapján az összes orosz illetve magyar volt és létezö laktanyát..Löszerraktártol,reptértöl a vasuti átrakodóig.

Ebben szeretném segítségeteket kérni...mert nálam 1000 nagyobb informácioval lévö emberek forumoznak ezen a szent forumon......


Bárki aki bármilyen listával illetve felsorolással rendelkezik az objektumokrol,laktanyákrol ,,,ami fontos szám illetve név alapján azt szívesen fogadom....


köszönettel Gauls
babiti@freemail.hu
joozsibaacsi Creative Commons License 2010.07.24 0 0 9503
Feltétlenül csakis ez a csatlakozó kellene? Hasonlót tudnék bányászni, talán nincs ennyi tüskéje, de a kivitel hasonló. Anya - apa, korrekt, oldható csavaros rögzítés. Bontani kell, de megoldható.
Előzmény: Batu Khan (9438)
hszt Creative Commons License 2010.07.23 0 0 9502
A déli határvidéken felkerestem néhány bunkert,illetve ami maradt belőllük. Mivel nem teljesen topiktéma, csak két képet szúrok be. Ha valakit a többi is érdekel, itt megtalálja.

http://forum.bunkermuzeum.hu/viewtopic.php?f=25&t=42&start=20

lovasutas Creative Commons License 2010.07.21 0 0 9501
 

Üdv!

 

Bocsánat, ha már volt róla szó...

 

 

Rádióműsor a Kossuthon Zsámbékról.

Szakmailag nyilván olyan, - amilyen,

erkölcsileg bizonyára bánt Valakit...

- de legalább beszélnek róla.

 

(ez már volt!)

A HELY c. műsor

Színház és rakétabázis (1. rész) 24'48"

http://www.mr1-kossuth.hu/hirek/radio/szinhaz-es-raketabazis.html

(a cikkben van egy link a hangtárhoz, -klikk, hangot neki és már megy is.)

 

(ez ma lesz: )

Színház és rakétabázis (2. rész)

2010.07.21. 11:05 - 11:30

http://www.mr1-kossuth.hu/a-hely-zsambek-(2-resz).html

 

 

Bocsánat, ha már volt róla szó...

sweethome Creative Commons License 2010.07.20 0 0 9500

Folytatom túránk történetét, ha nem untatom vele a tisztelt társakat.

 

Merzdorf.

 

A levegőből csak földutakkal szabdalt erdőség látszik.

Egy kisvároshoz hasonlítanám, a föld alatt. Vannak házak, nagy házak és még nagyobb házak. Emeletesek és földszintesek. Persze a házak itt a föld alatt vannak, betonból. Van íves és lapos tető, egyszerű és szerteágazó alaprajz. Nem lehet eléggé megcsodálni az oroszok paranoiáját....

 

Sűrűn egymás mellett sorakoznak a lejáratok. A terület valószínűleg sok ismeretlen és sok betemetett "házat" is rejteget még. Mi egy fél nap alatt ennyit tudtunk bejárni.

 

 

MERZDORF
Az Ismer Creative Commons License 2010.07.20 0 0 9499
Sziasztok,

Szeged és környékén van valahol valamilyen nagyobbacska földalatti létesítménye a katonaságnak? Használaton kívüli természetesen :) Nagyon köszönöm!

Az Ismerős
Dolmi mackó Creative Commons License 2010.07.20 0 0 9498
Itthon a táblák sem lennének kinnt sokáig :-(
Előzmény: sweethome (9497)
sweethome Creative Commons License 2010.07.20 0 0 9497

Csak érdekességként: szinte minden erdei út bejáratánál  ott volt a figyelmeztető tábla.

3. és 4. fokozatú erdőtűz-riasztásnál az erdőbe belépni tilos!

Ez nekünk pont kapóra jött, így nem zavart minket senki.....

 

 

Warning

 

A német hatóságok egyébként is nagyon előzékenyek. A volt katonai létesítményeket mindenhol feltűnő táblákkal jelölik az utak mentén. Van ahol részletes magyarázatot is elhelyeznek, feltüntetve a terület veszélyességi besorolását, néhol még a terület térképét is kiteszik. (lásd a képen) A kategóriák: Sárga=belépés saját felelősségre, kék=belépés és behajtás tilos, piros=azonnal állj, életveszély! Belépés és behajtás tilos, robbanásveszély, elhagyott katonai objektum! No itt kell keresgélni :-)

 

Hinweise
Előzmény: hadsz (9481)
gauls Creative Commons License 2010.07.18 0 0 9496
Most jöttem meg Fairfodbol Az AIR TATTO ROL.

ESZMÉLETLEN VOLT...HAVKIT ÉRDEKEL KÉP ILLETVE VIDEO SZOLJON......


JOVOHETEN WAR AND PEACE SHOW........HUHU
Volt tüzér Creative Commons License 2010.07.18 0 0 9495
És azok a hülye németek nem barmolták szét azokat az épületeket? Nem is értenek semmihez. Nemrég volt nálam egy német villanymérnök - persze minden részlet érdekelte - ő mesélte, hogy a múzeumaik ott sincsenek sokkal jobb helyzetben. Ha nincs valami megszállott, akkor ott is szétrohad minden.
Előzmény: sweethome (9494)
sweethome Creative Commons License 2010.07.18 0 0 9494

De megjöttünk ám! UFF, UFF!!

 

Ha már az előbb kórházi képeket linkeltem be, most is így teszek.

Ezek viszont már HADSZ tábornok Úrral közösen Németországban vívott győztes csatáink egyik színhelyén, Beelitz-Heilstatten -ben készültek.

 

Annak, aki nem ismeri a helyet: http://en.wikipedia.org/wiki/Beelitz#Beelitz-Heilst.C3.A4tten

 

És maga a képtár: http://kep.tar.hu/sweethome/50678347#2

 

 

Előzmény: hadsz (9481)
sweethome Creative Commons License 2010.07.18 0 0 9493

Remek volt a program, én is köszönöm Charlie barátunknak a szervezést!

 

Képek a kórházból: http://kep.tar.hu/sweethome/50678188#2

 

Üdv: SW

 

 

 

Előzmény: charlie21 (9449)
juhyajka Creative Commons License 2010.07.18 0 0 9492
Volt valaki mostanság Hajagon (elmúlt 2 hét)?
Elvitték vagy még áll? :( :)
schlumberger Creative Commons License 2010.07.17 0 0 9491
Az index-motor sem bírja már a meleget, úgy látszik.
Előzmény: hg7jcc (9490)
hg7jcc Creative Commons License 2010.07.17 0 0 9490
Neked is!Én sem láttam a választ, a neved pedig megjelent a listában.
Előzmény: schlumberger (9487)
schlumberger Creative Commons License 2010.07.17 0 0 9489
Na ezt magyarázza meg valaki! Már látom. Az előbb nem látszott csak hg7jcc beírása.
Előzmény: schlumberger (9488)
schlumberger Creative Commons License 2010.07.17 0 0 9488
Én ide még délelőtt beírtam Neked, hogy vy 73. Akkor láttam is, már nem látom.
Vajon miért?
Előzmény: hg7jcc (9486)
schlumberger Creative Commons License 2010.07.17 0 0 9487
Vy 73!
Előzmény: hg7jcc (9486)
hg7jcc Creative Commons License 2010.07.17 0 0 9486
Építő alakulat volt,már felszámolták.A finomítóban ők nem adtak őrséget.
Előzmény: uselessjunk (9478)
hadsz Creative Commons License 2010.07.13 -1 0 9485

Ha azon múlik,oda is átmegyünk érted. : )

Az országon belül nincsenek nagy távolságok.

Előzmény: schlumberger (9483)
hadsz Creative Commons License 2010.07.13 -1 0 9484

Bizony,remek program volt! Köszönet a nagyszerű szervezésért!

Előzmény: charlie21 (9449)
schlumberger Creative Commons License 2010.07.13 0 0 9483
Eindhovenbol repulok most, nem Amsterdambol. Wizzair-jarat.
Előzmény: schlumberger (9482)
schlumberger Creative Commons License 2010.07.13 0 0 9482
:-)
Előzmény: hadsz (9481)
hadsz Creative Commons License 2010.07.13 -1 0 9481

Uff,megjöttünk!

 

Újfent egészen elképesztő helyekre sikerült eljutnunk ill bejutnunk...

A Németországban jelenleg érvényben levő 4.szintű riasztás sem tántorított el minket,hogy az erdőket járjuk./3.szintnél nem lehet kocsival bemenni az erdőbe a tűzveszély miatt,4.szintnél már gyalog sem... -elvileg : )  /

A fotók is hamarosan érkeznek,gondolom Sweethome barátom is hozzáfűz majd a túrához ezt-azt.

 

más: ha már utánfutó,emlékszem amikor tavaly úgy másztál fel a Hajag tornyára mint a legnagyobbak. : ))

 

Jó utat hazafelé,remélem nem kell a Schiphol fogdájára mennünk érted,mert találnak valami gyanús ketyerét a cuccaid között! : )

Előzmény: schlumberger (9480)
schlumberger Creative Commons License 2010.07.12 0 0 9480
Az egesz tarsasag motorja hadsz meg sweethome, jagger3, akik sok objektumot meglatogattak mar. Vandor Kareszt meg veletlenul se hagyjam ki, de ne legyen itt nevsorolvasas. Hadsz soknak (mindnek?) a 3d-s dokumentaciojat is elkeszitette.
En ven nyugdijaskent mar csak utanfuto vagyok, nem motor, de jo a csapat!
A tobbit majd otthonrol. Talan addig hazater hadsz es sweethome is a nemetorszagi bunkerekbol, es jagger3 is Vinnyica tersegebol epsegben.
Szeretnenk meg az orszag eszakkeleti reszeben meglatogatni egy-ket objektumot, de nincsenek friss hirek arrol a tajrol. Befagytak a csatornak.
No, joeccakat! Rendezgetem a pakkomat, hogy beferjek a repulobe. Sok a cucc, konyvek, technikai eszkozok. Az USA-bol hazafele jovet is a detroiti repteren nagyon megnezett a rontgenes officer a sok vacakommal, most is van egy-ket szokatlan holmi :-), de remelem, most is csak lehulyeznek, nem kell pakolnom.
Előzmény: joozsibaacsi (9479)
joozsibaacsi Creative Commons License 2010.07.12 0 0 9479
Köszönöm, igen, Szoboszlai Szabolcsra gondolok. De ahogy elnézem, az egész társaság tevékenysége elismerésre méltó! köszönöm, hogy időt szakítottál rám, és várom a folytatást.
Előzmény: schlumberger (9474)
uselessjunk Creative Commons License 2010.07.12 0 0 9478
Sziasztok!

Arra lennék kiváncsi, hogy a százhalombattai finomítóban melyik alakulat állomásozott (adott őrséget) Még gyerek voltam, amikor édesanyám élettársát jártunk oda látogatni.
Volt tüzér Creative Commons License 2010.07.12 0 0 9477
Én értem, ne félj!
Előzmény: Maz (9476)
Maz Creative Commons License 2010.07.11 0 0 9476
Amennyiben jól emlékszem csöves légvédelem állomásozott ott régen a gyárak védelme miatt.
És a csöves alatt nem a lepukkantat és nem az elektroncsöveset értem. :-)
Előzmény: Volt tüzér (9469)
A-Ascona Creative Commons License 2010.07.11 0 0 9475
Köszönöm Volt Tüzérnek és Coopnak a választ!
schlumberger Creative Commons License 2010.07.11 0 0 9474
Szia joozsibaacsi!
Bocsanat az ekezetek hianya miatt, de most eppen Hollandiaban vagyok, a mai program az Atlantic Wall bunkermuzeum volt, csinaltam vagy 200 kepet, de nincs itt kepatalakito program, nem tudok betenni
itt egy link helyette.
Alighanem hadsz olvtarsunk albumjara gondolsz, vagz charlie21 kepeire, mindkettejuknek sok kepe van.
Vagy Szabolcs baratom kepei itt
Jovo csutortokon mar otthon leszek, ha le nem dob a repulo :-)
A tobbit majd akkor
sch.
Előzmény: joozsibaacsi (9473)
joozsibaacsi Creative Commons License 2010.07.11 0 0 9473
Még valaki, akinek örülök, hogy esetleg elvezet ahhoz a Kollégához, aki azokat a remek albumokat közreadta az általad is említett látogatásokról. Kb. egykorúak lehetünk, és hasonlóan régimódi, ezért engedd meg, hogy használjam az 1. szám 2. személyt. Segítsetek felvenni a kapcsolatot, és természetesen szívesen várjuk kis Társaságotokat. Taszár nem mutat akkorát, de valaha tényező volt. Cím, elérhetőség már korábban itt megtalálható.
Előzmény: schlumberger (9437)
joozsibaacsi Creative Commons License 2010.07.11 0 0 9472
Kaposhomok: az őrzés kérdése jó, hát nem sok minden van. De a fentebb emlegetett "B" objektumot úgy rabolták ki, hogy még aktív volt az alakulat. Nem is kirabolták, csak szórakozásból tüzet raktak az épületben, a 23 méteres árbocokat pedig a kikötők meglazítása után legörbítették. Jó móka lehetett nekik. Szombaton még messziről nézve oké, hétfőn már nincs árboc. Kimegyek és annyi volt. Akkorra már nem volt aki őrizze, mert annyira lepusztult az alakulat. Illetve pusztították.
A laktanya már az Önkormányzaté, a saját dolgozói vigyázzák, de így is sokba kerül, és így is pusztul. A repülőtér és a többi kihelyezett objektum - van még vagy tizenkettő - a Vagyonkezelőé, és ők őriztetik. Oda még mi is - a régi üzemeltetők - csak hosszas macera után mehetünk be. de volt már igény látogatásra, megoldható.
Előzmény: Mathyas (9428)
joozsibaacsi Creative Commons License 2010.07.11 0 0 9471
Aki kíváncsi Taszárra, az nézzen be hozzánk. Aki pedig tudja a C és B objektumokat, az alaposan lehet kíváncsi. Magam negyvenedik éve vagyok itt, abból aktív volt harminc. Mindkét említett üdülőhely az enyém volt, sok mással együtt. Jó hallani, hogy nyugodtnak minősítetted a katonaéletet ott.
Páran csináltunk egy jónak mondott kis múzeumfélét, bárkit szeretettel várunk.
Bővebbet a http://picasaweb.google.com/joozsibaacsi albumban láthattok.
Közvetlen a
joozsibaacsi@gmail.com
vagy a
+36 30 247 7163 telefonon találtok. Egyúttal segítek pár félreértést is helyretenni a megelőző sorokkal kapcsolatban. de ez mit sem von le abból az örömből, hogy még téma Taszár.
Előzmény: Volt Katona(Lee) (9446)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!