Keresés

Részletes keresés

1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.11 -4 0 174295

Akkor ezt benéztem.

Előzmény: öreg_néne_b (174294)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.10.11 -1 0 174294

"A Pénzügyminisztérium várhatóan a jövő héten nyújtja be az Országgyűlésnek az adó-adminisztrációt csökkentő javaslatait, ezek egyik fontos eleme az adómentes pálinkafőzés"

Tudom, szavazógép, meg minden, de azért várjuk meg a végét. Idén is volt olyan törvény, ami nem ment át...

Előzmény: 1zsakkrumpli (174293)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.11 -3 0 174293
sogi01 Creative Commons License 2020.10.11 -1 5 174292

                                                        vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (174279)
Halfkey Creative Commons License 2020.10.10 -1 0 174291

Én a kettes opciót választottam idén tavasszal. Itt a forumon is kaptam vele kapcsolatban tippeket, es a Facebook csoportokban is van tobb hasznaloja. Nem ismerek olyat aki elegedetlen lenne, tobbet biztosan lehet ra kolteni, de szerintem lenyeges kulonbseget azzal nem lehet elerni vegtermekben.

Előzmény: MrGabriel (174290)
MrGabriel Creative Commons License 2020.10.10 -3 0 174290

Szia Yanou0322!

Én is egylépcsős vásárlása előtt vagyok, és pont azok a dilemmáim, mint neked:

1.) az Alcohol System drága (üveghengeres háromtányéros buboréksapkás 2M), de eszetlen jó (jópár 10 éve űzik az ipart),

2.) a Kószó féle igazán jó lenne (1M és nekem a magassággal nincs gondom), de nem ismerek senkit, akivel átbeszélhetném, hogy a fenejó marketingszöveg tényleg megállja-e a helyét,

3.) a Kovodel iparit csinál tornyosban (100 L fölött), amúgy is el vannak havazva

Úgyhogy forgatom magam rendesen. A f*szbook-on rákereshetsz a Rozsdamentes-re, Péter naggggyon korrektül állt hozzám. A nekem tetsző gépe 1,8M (az sem olcsó!) és a toronyban vmi kilenc tányéros (pistorius-jellegű) csoda van. Nna, ez az amiről több infó kellene. Van jópár bérfőzde, amik ilyennel főznek (minőségit!), de én tőletek is szívesen hallanám a hozzáértést, kedves fórumtársak!

üdv.

Gábor

Előzmény: Yanou0322 (173713)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.10.10 -4 2 174289

Ennek hagyománya is volt, régebben az állami szeszfőzdék a sertés, és marhatelepekre szállították a cefremoslékot, bár jelentős tápértéket nem képvisel, így az állatok takarmányozásának a költsége mégiscsak valamelyest csökkent, és lényeges, hogy amikorra a "zöldek" szezonja a végére jár (október körül), igazán akkor indul be a főzési szezon és pótolja azt. Először csak keveset adj nekik, szoktasd hozzá, a többit úgy is kitapasztalod, baj nem éri őket!

Előzmény: Törölt nick (174281)
MedveNező Creative Commons License 2020.10.10 -1 2 174288

Gratulálok a pálinkádhoz és az alma illatokhoz.

Előzmény: Yanou0322 (174269)
gombászok Creative Commons License 2020.10.10 -4 2 174287

Megeszik, persze, csak fokozatosan kell rászoktatni őket, no meg kukoricával kiegészíteni.

Anno a nagytétényi sörgyár/szeszfőzde kifőtt moslékját disznókkal és marhákkal etették fel, ezt ette a pesti nép. Szerintem jobb minőségű volt az a hús, mint a mostani tápos vackok.

Előzmény: Törölt nick (174281)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.10 -7 0 174286

Megették.☺️ Nem azonnal, de visszatérve egy szemet nem talàltam a lapátnyiból. 🐖☺️👌

Előzmény: Szélkálmán (174284)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.10 -6 2 174285

Nekem az a lényeges, hogy nincs tőle bajuk , a kifőtt törkölytől. A kifőtt gabona, alap eledelük volt, kis koruktól kezdve. Azt meg is ettêk mindet, az utolsó morzsàig mindig. Most jön a hideg, nem lesz több gabona-moslék. Persze egy kis nem kifőtt dara mixxel kiegészítve. Otthon is lefagyasztunk mindent, krumplihéj, répa héj, megmaradt spagetti-nokedli-tojäshéjak. Nem tàpos disznócskàk. A cefrén nőttem fel,,ahogy Charlie, avagy irigy mirigy énekli.😉 No, kósti akkor ebből a törkölyből, aztàn ha tetszik nekik, napi egy vasvellànyi belőle. ☺️👍 Köszönöm még egyszer.👍

Előzmény: Szélkálmán (174284)
Szélkálmán Creative Commons License 2020.10.10 -1 1 174284

Nincs mit. Úgy hallottam erre külön rá kell szoktatni őket mert elsőnek nem eszik meg. De hogy igaze.....

Előzmény: Törölt nick (174283)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.10 -5 1 174283

Köszönöm az értékes infót! Tényleg a zöldet ők is nagyon szeretik, egyre ritkább a zöld, tökök-uborkàk még viràgoznak, de kb. màr annyi nekik, azt igen szerették. Fogy a zöld, birtokomon mär egy hónapja nem is nyírom, nekik legyen még valami. Csemegések ezek nagyon, de a törkölyöket akkor félre teszem nekik, nagy-nagy köszönet!!! 

Előzmény: Szélkálmán (174282)
Szélkálmán Creative Commons License 2020.10.10 -1 1 174282

Egy barátom meg etet velük mindent amit kifőz. Malacal birkákal,ilyenkor már jobban eszik mikor gyenge a fű.

Előzmény: Törölt nick (174281)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.10 -5 2 174281

Nem tudom vannak -e közöttünk sertés tartók. Kifőtt törkölynek a sürejét, vajjon meg lehet velük etetni, nem -e lesz tőle bajuk? Tudja esetleg valaki? Kifőtt almàt-körtét-barackot-màlnàt nem szeretik, kicsibe próbältam, nem kifőttben szeretik az almàt-körtét-barackot. Ezt a törkölyt prés alól elhozva, zabàltàk volna, kipróbáltam, kifőttben oda lehet nekik adni? Köszönöm, ha tudja valaki a vàlaszt. 

gombászok Creative Commons License 2020.10.10 -1 1 174280

Ha nem akarsz magadnak sok macerát, javaslom, csináld hagyományosan: darálás után kocsányostul-mindenestül rakd hordóba, és kiforr az magától, sav, élesztő, táp, pektinbontó nem kell a szőlőbe, optimálisan tartalmaz mindent, ami megvédi a cefrét a káros hatásoktól és segít kierjeszteni.

Életem legjobb szőlőpálinkáját így cefrézve Hamburgi muskotály szőlőből főzték anno a munkahelyemen.

Két dologra figyeljél:

1. a főzdék nem nagyon szeretik a "szőlőcsumát", ahová én hordom, nem engedik be. Félnek, hogy eltömődik a leeresztő, ezt jó előre tisztázni. Ha gond, akkor bizony ki kell szedni, én a bogyózásra használt 2x2 cm-s dróthálón nyomtam, dörzsöltem át-főzés előtt, addig együtt forrt. Frissen daráltból nehéz kiszedni.

2. A hordókat 2/3-ig tegyed, mert kifutós, tömöríteni nem kell, leves lesz. Muslica ellen, meg hogy a széndioxid ne szökjön el, fedd be, vagy fólia+gumipókot rá. Ha elkezd forrni, a tetejére feljön a darabosa, ezt kezdetben naponta, ha csendesedik 2-3 naponta le kell nyomkodni: a hordó egyik oldalán belenyúlsz kézzel, lenyomod. Erre elkezd átfordulni, a szárazabb részt lenyomod, a levesebb feljön a másik oldalon, átfordul.

3. Ha lehet, 15 fok felett legyen a hőmérséklet, ha tudsz többet, még jobb. Így 3-4 hét múlva kész.

Előzmény: spapda (174276)
sogi01 Creative Commons License 2020.10.10 -1 5 174279

    vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (174267)
Meister Creative Commons License 2020.10.09 -1 0 174278

Itt azt mondják, nem kell élesztő. Én tettem, és az első pár napban hűtöttem a cefrét. Én toltam bele aszkorbinsavat.

De amúgy mindegy, nem nagyon habzott. Kiforrt.

Előzmény: spapda (174276)
Jolida Creative Commons License 2020.10.09 -1 0 174277

Ha nem tudod bogyózni, mosás után én a helyedben ledarálnám, hagynám egy fél napig/napig ázni a héjon, aztán átszűrném műanyag gyümölcsös rekeszen (M10, M30).

 

A levet rendesen cefrézném (élesztő, táp). Ha kicsit több héj esett át a rekesz nyílásain, kaphat pektinbontót is, de annyira nem fontos.

A rekeszben maradó a héj/kocsány kombóból (hordóba rakva) keverőszárral kiszedném a kocsány nagyját. Ezt a lucskos törkölyt pektin bontóznám (ha nagyon precíz akarsz lenni, adhatsz hozzá élesztőt).

 

A hordókat 3/4-ig töltsd, kotyogó rá, hagyd békén hűvös helyen 10-14 napig. Ha gondolod, az első pár napban óvatosan nyomkodhatod a törköly kalapját, de az is elég, ha kicsit megdöntöd, hogy nedvesedjen. A must cefrét elég néha meglötyögtetni.

Előzmény: spapda (174276)
spapda Creative Commons License 2020.10.09 -1 0 174276

Tanácsot szeretnék kérni: idős rokon kis szőlőjében műtét és a járványhelyzet miatt elmarad idén a családi szüret, egyszerűen nem lesz ereje foglalkozni a borral. Ezért mondta, hogy kármentés céljából szedjünk le annyi szőlőt, amennyit tudunk, és csináljam meg rögtön pálinkának, mert a tavalyi szüret után is kellemes törkölyt tudtam belőle főzni. Holnap elmegyünk ezért a szőlőbe a műanyag hordóimmal felszerelkezve. Egy hagyományos szőlődaráló áll rendelkezésre a helyszínen, bogyózó vagy egyéb úri huncutság nincs, préselni nem lesz időnk. A darálóból közvetlenül menne egyből a hordóba minden (leve, húsa és kocsánya is). Kérdéseim a következők:

  1. Meddig töltsem a hordókat (30 literesek)?
  2. Be kell-e tömöríteni a darált szőlőt? Elvileg saját levében fog ázni.
  3. Be kell-e oltani a hordó tartalmát élesztővel?
  4. Egyebet igényel? Pektinbontó, élesztő tápsó, savazás?
  5. Mire számítsak, kb. mennyi idő alatt forrja ki magát, mikor lehet főzni?

Előre is köszönöm a tanácsokat!

naivkezdo Creative Commons License 2020.10.09 -1 0 174275

Ja igen, rossz volt a matekom, elnézést.

Előzmény: Jolida (174274)
Jolida Creative Commons License 2020.10.09 -1 0 174274

Visszaszámolva 25%-os "virtuális" alszeszbe, ez kb. 0.5...0.55%-a az "alszesznek".

Előzmény: naivkezdo (174272)
endrepp Creative Commons License 2020.10.09 -1 0 174273

reális, ennek a felét szoktam elvenni kb

Előzmény: naivkezdo (174272)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.09 -1 0 174272

Elég kevés az ep, ennyire koncentrálódik az ilyen főzőknél?

Előzmény: Yanou0322 (174269)
Yanou0322 Creative Commons License 2020.10.09 -1 0 174271

Hordónként kb. 1-1,5 liter, amivel a segédanyagokat bevittem. Napfényt nem kapott, csak annyi szőlőcukor van benne, amivel az élesztőt felfuttattam, az egészben kb. 15 deka.

Előzmény: 1zsakkrumpli (174270)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.09 -4 1 174270

Mennyit vizet raktál bele?

Előzmény: Yanou0322 (174269)
Yanou0322 Creative Commons License 2020.10.09 -1 4 174269

Egy kis élménybeszámoló...

Tegnap főtt le a Gála alma pálinkám 15. napra a hordóba kerülés után az újonnan kiválasztott főzdében.

A cefre hál istennek jól sikerült, még egy kicsit mozgolódott, ahogy rámértem a Brix-re, de mivel kerek 5-ig kierjedt, így nyugodt voltam, hogy jó lesz ez.

Hordónyitás után így nézett ki:

Faterral megkerestük a főzdét, picit el van dugva, de nem vészes, kereskedelmi főzéssel is foglalkoznak, így elég nagy területű maga a telep a az erjesztő- és tárolóhelyiségek, irodák miatt.

A Mester a hordók kinyitása, majd pár cefrézéssel kapcsolatos kérdés után nagy megkönnyebbülésemre elismerően bólintott és már szivattyúzták is befelé az anyagot.

A felfűtés alatt folyamatosan beszélgettünk, mindent megmutattak, mondtak pár okos tanácsot, olyan volt a hangulat, mintha már 1000 éve ismernénk egymást. Mikor megindult a pára a 400 liter cefréből összesen 0,5 liter EP-t kellett elvenni. A főzés 78-79-es szeszfok körül volt vezetve, végig intenzív alma ízű volt a KP, majd az UP előtti kóstolásoknál, illatolásoknál jött az előre megjósolt viaszos héjkarakter. A főzőmester tanácsára 45%-ra lett befokolva, 37,7 liter lett a végeredmény és egyben megszületett az első pálinkám, amit beküldök versenyre.

 

A végén fizetés után még beállítottam a főzőmester Outlookját, emellé ha minden jól megy, akkor a gyümölcsbeszerzés és a cefrefőzés időzítése is könnyebb lesz.

Szóval minőségi csere volt a főzde, 100% pozitív élmény volt a tegnapi nap.

rézműves1 Creative Commons License 2020.10.09 0 1 174268

Az jó lenne...:)...mert azt is jelentené, hogy mindketten megértük...:):)...

Előzmény: schlumberger (174265)
sogi01 Creative Commons License 2020.10.09 -1 5 174267

                                                                        vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

 

Előzmény: sogi01 (174225)
schlumberger Creative Commons License 2020.10.08 0 0 174266

Márai jó ember.

Előzmény: schlumberger (174265)
schlumberger Creative Commons License 2020.10.08 0 0 174265

Na majd akkor megint köszöntelek! :-)))

Előzmény: rézműves1 (174264)
rézműves1 Creative Commons License 2020.10.08 0 2 174264

Köszi szépen...Márai-szerint..."hetvenkedni még lehet, nyolcvankodni már nem annyira"...:)...ki tudja?...addig még van jó 10-évem...én azért ha lehet, megpróbálom...:):):)...

Előzmény: schlumberger (174262)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174263

Ebben az esetben nem egyezik az ízlésünk a bírákéval.

 

Előzmény: Jolida (174260)
schlumberger Creative Commons License 2020.10.08 0 0 174262

Isten éltessen, hetvenkedő! Én majd csak dec. 21-én este fogok hetvenkedni :-)))

Előzmény: rézműves1 (174252)
Green Corner Creative Commons License 2020.10.08 0 0 174261

Ne azt nézd! Perkátán ezüst!:) Nem tudom, többen 2 pontra értékelték.:( Az indoklásban volt minden negatívum.

Előzmény: naivkezdo (174259)
Jolida Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174260

Nem szeretik a bírák a mag ízét.

Megosztó a szárított, esetleg kicsit pörkölt magon áztatott pálinka.

Előzmény: naivkezdo (174259)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174259

Azon mi a hibás?

Előzmény: Green Corner (174258)
Green Corner Creative Commons License 2020.10.08 0 0 174258

Az érlelt irsai, érlelt irsai törköly akar lenni!

Előzmény: Green Corner (174257)
Green Corner Creative Commons License 2020.10.08 0 1 174257

Három verseny, ahol a bírák 1/3-a egyezik, de inkább több. Mindhárom tavaszi versenynek indult, de bekevert a covid, a mohácsi verseny díjátadója végleg elmaradt, most kaptam én is meg az értékelést. Saját eredményeimet mutatom, de másoktól is hallottam véleményt.:(

                                  Nagykanizsa                           Perkáta                                    Mohács

 

Szilva                            arany                                    bronz                                       arany

irsai                               arany                                    bronz                                       arany

pölöskei                          nem ind.                               ezüst                                      arany

cserszegi törköly            ezüst                                     hibás                                        hibás

kajszi                            bronz                                     ezüst                                       ezüst

aletta                            ezüst                                     ezüst                                        ezüst

irsai érlelt magon érlelt   hibás                                     ezüst                                       hibás

törköly

vadőszi                         ezüst                                      hibás                                       hibás

náci körte                     bronz                                       "                                               "

galagonya                      n.i.                                           n.i.                                        bronz

meggy                            "                                              "                                  hibás (tavaly nagydíjas)

 

A zöldség kategória idén kimaradt (tavaly 4 aranyat, 1kategória győzelmet hozott), a tavalyi feljelentés 2 hete zárult le a NAV-val.:( Ügy lezárva, financiális vonzata nem lett!

 

körte51 Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174256

Igen, de itt az elején is nagyon sok a vízgőz! Mondjuk 50%-osnál fele víz! Természetesen nem szélsőséges mértékben ajánlom az alacsonyabban vezetést, de érdemes kisérletezgetni . 

Előzmény: 1zsakkrumpli (174254)
kaktusz 22 Creative Commons License 2020.10.08 -6 2 174255

Gondolom te is! 

Előzmény: körte51 (174220)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.08 -4 1 174254

Mániám végig kóstolgatni cefrefőzéskor az alszeszt is. :)

Én mindig azt érzem, hogy az elején jönnek az illatok-ízek, végén mikor már csak a vízgőz jön, nulla kellemes illat-íz, inkább az Up-ra jellemző rossz íz van.

Előzmény: körte51 (174247)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174253

Persze, attól is függ, milyen az a refraktométer... ;)

Előzmény: endrepp (174251)
rézműves1 Creative Commons License 2020.10.08 -1 4 174252

Anyósom Tokajban lakik és így majdnem minden hónapban lemegyünk egyszer...Hegyalja fórumtárs háza előtt visz el az utunk és így már volt szerencsém egy két finom pálinkáját kóstolni az ottani anyagokból.:) A tavalyi szilvái is szenzációsak voltak, de a Kabar törköly, egészen kiváló volt. Ehhez tudni kell, hogy én sokáig nem kedveltem a törköly pálinkát (valószínűleg a régi disznóvágásos rettenetek miatt)...

Talán 2010-ben, az első szabad téli ZD-n ittam először olyat, ami tényleg ízlett...persze azóta már több nyári és téli ZD-n is volt szerencsém kóstolni, egészen jó törkölyöket, de nekem ez a "Hegyalja-i" ízvilág jön be igazán...:):)...a tavalyi Kabar-törkölyt, amit kóstolóba kaptam, sokáig csak apránként kóstolgattam, mert alig akartam elhinni, hogy egy törköly ilyen jó lehet...

Az idei, (két napja lefinomított) Sárga-muskotályosból (amit szintén Hegyaljától kaptam) pedig már egy csepp sincs, annyira finom volt, pedig ez nem pihent egy cseppet sem...

És biztosíthatlak, hogy ennek nem csak a szülinapom volt az oka...:):):)...

 

...Innentől már én "hetvenkedek"...:)...

Előzmény: 1zsakkrumpli (174211)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -1 2 174251

ha nem csökken tovább, akkor főzhető, nincs általánosan érvényes érték, gyakori az 5-6

Előzmény: Jukel (174241)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174250

az biztos, de pont azért furcsállom, hogy a vonatkozó szakmai anyagok, amikkel találkoztam, nem említik a vízgőz desztillációt pálinkafőzéssel kapcsolatban még érintőlegesen sem, vagy csak nekem nem tűnt fel, vagy nem értettem meg, bármi előfordulhat, a másik, hogy utána olvasva a pálinkával kapcsolatba hozható illó olajok (Monoterpén találtam pl) jól oldódnak alkoholban és nyilván illékonyak, a háztartási logikámmal azt gondolom ilyen úton fognak a párlatba kerülni, arra viszont semmi logikát nem találok, hogy pára részecskével kellene utazniuk, hogyan, ha egyszer fel vannak oldva az alkoholban?

Előzmény: körte51 (174249)
körte51 Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174249

Érdemes nekünk gyakorlati pálinkafőzőknek, bevonni a vegyészmérnöki tudást és mérési eredményeket!

Előzmény: endrepp (174248)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174248

érdekes az a téma tényleg, jó hogy feldobtad

Előzmény: körte51 (174247)
körte51 Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174247

Azt akartam mondani a nagyon jó kérdésedre, hogy inkább a vízgőz részecskéhez tapadnak a fontos "olajok" .

Előzmény: endrepp (174245)
körte51 Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174246

Hosszú halgatás után fontosnak tartottam, hogy ezt az irányt megosszam veletek és hogy az előpárlat a jó cefrénél, vegyileg nem indokolt elvenni, csak érzékszervileg! 

Előzmény: körte51 (174244)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174245

akkor a pálinka tetején külön réteget alkot neked?

Előzmény: körte51 (174244)
körte51 Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174244

Szerintem inkább, mint akohol! 

Előzmény: endrepp (174242)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174243

Nem tudom.
Általában, amit lehet, azt vízgőzzel szokták desztillálni, olcsó és nem jövedéki termék. Meg kondenzálás után magától szétválik. Nem tudok róla, hogy (a pálinkafőzésen kívül persze) bármit is alkohol gőzzel akarnának átdesztillálni.

Előzmény: endrepp (174242)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -3 0 174242

az lehet, én konkrét olajra gondoltam

általánosan jellemző ezekre a kémiailag nem olaj olajokra, hogy vízgőz desztillációval visszük át őket pálinkafőzéskor?

Előzmény: öreg_néne_b (174240)
Jukel Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174241

Sziasztok! vettem egy refraktométert, ha megmérem a cefrét mennyi alatt lehet főzni?

öreg_néne_b Creative Commons License 2020.10.08 -1 1 174240

Az úgy nevezett illóolajok nagy része kémiailag nem olaj. Ahogyan a kozmaolaj sem.

Előzmény: endrepp (174235)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -3 0 174239

illóolaj? :)

Előzmény: körte51 (174237)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -2 0 174238

a legtöbb aromát átvinni

 

a legtöbb aroma a cefrében van, ebből annyit szeretnénk átvinni, ami az ízlésünknek megfelelő végeredményt adja, ez ízlés kérdése, én alacsony deflegmációval kezdtem pálinkát főzni, 1-1.5 szezont, nem szeretnék több ilyen eredményt, ezek nekem nem ízlenek, az pedig relatív, hogy mi a magas deflegmáció, nekem az a megfelelő, amikor az up-t el tudom választani élesen, innen kezdődik a skála

Előzmény: körte51 (174236)
körte51 Creative Commons License 2020.10.08 -1 2 174237

Nagyon sok olaj van benne .

Előzmény: endrepp (174235)
körte51 Creative Commons License 2020.10.08 -1 2 174236

Flegma van alacsonyan vezetve is! Mivel a páracsőben is van dúsítás! Egy a lényeg kinyerni az alkoholt  és a legtöbb aromát átvinni! Sokan nagyot hibáznak még az indokolatlanul sok előpárlat elvétellel!

Előzmény: endrepp (174233)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -4 0 174235

a pálinkában nincs illó olaj, az aromáját illékony vegyületek, alkoholok, észterek akármik adják, de nem olaj

Előzmény: körte51 (174234)
körte51 Creative Commons License 2020.10.08 -1 2 174234

Soha! Nem jól csináljuk, ha jót érzünk benne.

Gőzdesztilálás
A gőzdesztillálás az illóolajak kinyerésének legkíméletesebb és legnagyobb kihozatalú lepárlási módja. Ennek az az oka, hogy a növényi részek nem érnek bele a forrásban lévő vízbe, mely tönkreteheti a hatóanyagokat, csupán a felszálló gőz viszi magával a kényes olajokat. Ez a legjobb módszer kitűnő minőségű illóolajak kinyeréséhez és gyógy hatású szerek készítéséhez.

Előzmény: endrepp (174231)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -3 0 174233

egyszerű ezt eldönteni, magasabb deflegmációnál el kell vezetni a páracsőből a visszafolyó flegmát és meg kell kóstolni, milyen csodálatos aromákból áll :)

Előzmény: vandox4 (174226)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.08 -4 0 174232

Ízlés kérdése.

Én azt tapasztaltam, hogy a gyümölcsre (ízben, illatban) jobban hasonlít az egylépcsős párlatok. Kisüstinél magasabban vezetett párlat tisztább, jobban visszaadja az érett gyümölcs ízt.

Miért kell bele kesernye a párlatba, mikor a gyümölcsben nincs?

 

Meg is lehetne fordítani:

Amilyen az alacsonyan vezetett párlat íze-illata olyan lenne a gyümölcs elégedett lennél vele? :)

Előzmény: körte51 (174230)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -3 0 174231

és a lutervíz, ami finomításkor az üstben marad ilyen csalódott eseteben neked illatos, gyümölcsös ?

Előzmény: körte51 (174230)
körte51 Creative Commons License 2020.10.08 -1 3 174230

Biztos visz az akohol is, de gondold el, hogy mennyire üres pálinka lenne, ha csak az alkoholt nyernénk ki a nagy erősítő tányérokkal! Mindenki érzi, hogy mennyire gyönyörű, gyümölcsös az első lépcsőben az előszesz és csalódunk a finomításnál, hogy hova tünt?  

 

Előzmény: vandox4 (174226)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.08 -1 1 174229

Az enyhe EP ki tud szellőzni, ha kis mértékű.

Előzmény: Halfkey (174224)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174228

Ledő Mónika: Pálinkaaromák nyomában

 

Kiffer (Homoki körte): zamatos, intenzív, parfümös, karakteres, kerek, elegáns. Menta, citrushéj, ibolya, hárs.

 

Előzmény: endrepp (174227)
endrepp Creative Commons License 2020.10.08 -1 1 174227

Kiffer egy intenzív aromabomba, én azt tapasztaltam, Vilmossal simán összevethető. :)

Előzmény: Halfkey (174223)
vandox4 Creative Commons License 2020.10.08 -1 0 174226

Én úgy tudtam, hogy régóta ismert eljárás aromák kinyerése alkohollal, mint katalizátorral. Erre pálinkánál nem az alkohol, hanem a víz lenne? Szerintem ebben tévedsz. Esetleg mindkettő szerepet játszik benne.

Előzmény: körte51 (174217)
sogi01 Creative Commons License 2020.10.08 -1 3 174225

   vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (174202)
Halfkey Creative Commons License 2020.10.08 -1 2 174224

Na erre mondjuk egyértelműbb a válasz, az EP két problémás komponense az acet-aldehid és az etil-acetát, mindkettőt az orrod felső ‘agyközeli’ részén érzékeled. A korábban jövő etil-acetátot könnyű kiérezni mert irtó büdös, az acet-aldehidet már kicsit nehezebb - kellemetlen szúrós szag ez is, de kevésbé intenzív. 

 

Javítani nem lehet, újra lehet párolni, de az aromaveszteséggel is jár.

Előzmény: MedveNező (174219)
Halfkey Creative Commons License 2020.10.08 -1 2 174223

Sokkal nagyobb szakértõk vannak nálam ebben a fórumon, de alapvetõen sok múlik azon hogy milyen körte. Egy vilmos nagyon aromatikus, illatos, körteleves, míg egy Kifferen vagy egy Kobakon inkább a héj fűszerességét lehet kiérezni egy kis citrusossággal. A te pálinkád ez alapján inkább az utóbbi fajtákból készült. Ami fontos hogy a fás/zöld íz az lehet hiba is, például ha benne maradtak a cefrében a szárak az okozhat ilyet. 

 

De persze ahogy írtam, én még csak tanulok, szóval remélhetőleg kiegészítik ezt neked a tapasztaltabbak :) 

Előzmény: MedveNező (174216)
MedveNező Creative Commons License 2020.10.07 -1 0 174222

A körte pH 4-re többnyire magától savas, talán a 3,5-re foszforsavval kellene beállítani. Ennyire nagy gond lenne a savazásban ez a különbség?

Előzmény: TP for my Bunghole (174010)
porop84 Creative Commons License 2020.10.07 -1 0 174221
Előzmény: MedveNező (174219)
körte51 Creative Commons License 2020.10.07 -3 5 174220

Miért rontod itt a levegőt?  Biztos többre vagy ennél képes!

Előzmény: kaktusz 22 (174218)
MedveNező Creative Commons License 2020.10.07 -1 0 174219

Mit jelent, hogy egy pálinka előpárlatos (EP)? valamilyen ízek, valamitől eltérő alkohol szint jellemzi és hogyan javítható az előpárlatos?

Előzmény: 1zsakkrumpli (174188)
kaktusz 22 Creative Commons License 2020.10.07 -7 0 174218

Érdekes indoklás, de nem tulajdonról, hanem megtermelésről van szó. Bár nekem nem kell ezt bizonygatni, mert tőlem az főz aki akar. És abból amiből akar. Annyit fogyaszt belőle amennyi jólesik neki. Az sem érdekel, ha elajándékozza vagy eladja.

Előzmény: öreg_néne_b (174214)
körte51 Creative Commons License 2020.10.07 -1 3 174217

Én az alacsonyabbra. Mire van szükséged ,elsődleges ízekre, aromákra, lekvárosságra? Vezesd alacsonyan. Sokan azt gondolják, hogy az alkohol viszi az aromákat és ész nélkül erősít! Elmondom neked , hogy a vízgőz! Magasan vezetett főzéssel gyönyörű tiszta szép különböző virágok, meg különböző fűszerek, meg minden , csak a számomra fontos gyümölcs nem lesz felismerhető! 

Előzmény: 1zsakkrumpli (174188)
MedveNező Creative Commons License 2020.10.07 -1 0 174216

Körte pálinkát is értékelsz? kérlek, írd le a jó körtepálinka íz, zamat, illat jellemzőit, nagyon érdekel. A cefrém kifejezetten kellemes, cider jellegű és kellemes ízű és illatú, a pálinkám meg enyhén fás, kérges, zöld levél emlékeket idéz.

Előzmény: Halfkey (174200)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.07 -1 0 174215

Borban is jó a kabar, nincs is kérdés, alapfajta nálatok.

Előzmény: hegyalja12 (174213)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.10.07 -4 2 174214

A tulajdonszerzés leggyakoribb módja a vásárlás.

Előzmény: kaktusz 22 (174209)
hegyalja12 Creative Commons License 2020.10.07 -1 0 174213

Tavaj  főztem  már  Kabart ,  de  "csak" törkölyt ,  nekem  nagyon  bejövős,  azért vettem belőle,  szőlőt,  de  remélem  lesz  törköly is rövidesen! Rézműves kóstolta a  Kabart is  ,a Hárslevelüt is, és  néhány  egyéb mást is. Kérdezhezted a  véleményét  tuti  nem  elfogult.  

Előzmény: 1zsakkrumpli (174211)
Figyelget Creative Commons License 2020.10.07 -3 3 174212

De, így van. 

A "munícióból" megvett gyümölcs már saját tulajdon.

Előzmény: kaktusz 22 (174209)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.07 -4 0 174211

Köszi!

Jövőre én is ki akarok próbálni pár fajtát, de csak borvidékről (pl: Tokaj) akarok venni.

Kíváncsi vagyok majd véleményedre/tapasztalatodra a Kabarról. 

Előzmény: hegyalja12 (174210)
hegyalja12 Creative Commons License 2020.10.07 -1 0 174210

Van kisebb  termelő kapcsolat  is,  de van  aki  22 ha  termel ,  elad, illetve  saját  feldolgozással készit  bort, Akitől  most  vettem  a  Kabart pont 22 ha termel  több  tajtát is.

Előzmény: 1zsakkrumpli (174208)
kaktusz 22 Creative Commons License 2020.10.07 -6 0 174209

Én is így tudtam. A fórumot olvasgatva viszont látom, hogy nem így van. Az "okosok" közül szerintem vannak olyanok, akik közelebbről gyümölccsel csak a boltokban találkoztak. Amennyiben rendesen fel vannak tankolva munícióval, megvesznek mindent. A berendezéstől az alapanyagig mindent. Majd később kinevezik magukat pálinka szakértőnek. 

Előzmény: öreg_néne_b (174206)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.07 -4 0 174208

Gondoltam, hogy a közelbe laksz.

Egy nagyobb borásztól-termelőtől?

Előzmény: hegyalja12 (174207)
hegyalja12 Creative Commons License 2020.10.07 -1 0 174207

Igen  persze,  én  is  itt lakom közvetlen a  szomszédban.

 

Előzmény: 1zsakkrumpli (174205)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.10.07 -3 3 174206

Két hozzászólással alattad van a válasz. Tényleg nehéz lett volna megnézned. :(
De csak most, csak neked:
"Magánfőző:

18. életévét betöltött, gyümölcstermesztő személy, aki saját tulajdonú gyümölcsből, gyümölcsből származó alapanyagból, saját tulajdonú desztillálóberendezésen állít elő párlatot."

Előzmény: kaktusz 22 (174204)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.07 -4 0 174205

Tokaj környékén vetted tavaly a Hárslevelűt?

Előzmény: hegyalja12 (174199)
kaktusz 22 Creative Commons License 2020.10.07 -4 0 174204

Üdv.! Nem tudom milyen szabályozás van az otthoni pálinkafőzésre, ezért kérdezek. Amikor ezt "megengedték" akkor az volt az indok, hogy a saját gyümölcstermés ne vesszen kárba. Azaz a saját megtermelt gyümölcsöt lehet kifőzni. Itt meg azt olvasom, hogy ennyi meg annyi gyümölcsöt vásároltam erre a célra. (nem csak nálad, hanem többeknél is felmerült ez.) Most akkor mi az igazság ez ügyben?

Előzmény: hegyalja12 (174198)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.07 -1 1 174203

Ez esetben ezt,szőlő pálinka cefreként,vagy törköly cefreként kérdezed?Ha szőlő pálinka cefrébe kerül szár akkor "vadabb,kesernyésebb lesz" az anyag,a kp elvételnél szerintem a száras verzióban nagyon oda kell figyelni,és magasabban váltani az up-ot,nehogy kesernyés legyen a párlat,de szerintem  ez a törkölyre is igaz lehet.

Másoknál mi a tapasztalat?

Előzmény: Meister (174197)
sogi01 Creative Commons License 2020.10.07 -1 3 174202

                                                                  vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (174159)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174201

Hogyan nem lesz aromaveszteseg ken csökkentésekor?

Hidrogén peroxid vagy  Kálium permanganát esetén is aromevesztes lesz?

Előzmény: kopasz szuzukis (172559)
Halfkey Creative Commons License 2020.10.06 -1 1 174200

Voltak duplikációk (ketten ugyanazzal az élesztővel stb), ezért mondtam hogy kb 25 féle volt a különböző. Mindet nem kóstoltam, de mind lett borversenyre nevezve a vizsga keretében, ott 50től 100ig nagy volt a szórás. Amiket kóstoltam illetve laboreredményeit láttam, azok között kierjedési alkoholszázalékban is volt különbség (13,5-14,5 volt a legtöbb, egy megakadt 11,5en), savtartalomban is (itt is meglepően nagy, tekintve hogy ugyanaz a must volt).

 

Illatban az enyém körtés, ízben friss, savas, citrusos tipikus reduktív ital, de volt jellegtelen illatútól kezdve virágos, zöldmezősön keresztül minden. Ízben savérzetben mutatkoztak különbségek, voltak elég fanyar, szájösszehúzós tételek és olyanok is ahol a magas (fehérbor) alkoholtartalom fel se tűnt. 

 

Sajnos nem magyar kereskedelmi élesztőket, hanem olasz iskoláktól és cégektől kapottakat használtunk, így olyan tippet nem tudok adni a gazdaboltban mit kérj. Az enyém aranyat hozott a Ceppo Varietale feliratú zacskóból vett élesztővel de az csak annyit jelent olaszul hogy élesztőválogatás, szóval akármi is lehetett.

Előzmény: naivkezdo (174195)
hegyalja12 Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174199

A tavaji hárslevelű Ongán  aranyat  ért,  hízott  is  a  májam egy  kilót.

Előzmény: 1zsakkrumpli (174183)
hegyalja12 Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174198

Hárslevelüt  nem  vettem az idén, Zenitzet vettem  az  kész  van,  nagyon  tetszik,  sárgmuskotály  két  napos ,  szerintem igéretes, de majd  az itészek  megmondják, a  Kabar még  erjed .

Előzmény: 1zsakkrumpli (174183)
Meister Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174197

Amúgy a szemelt szőlő és a szárral együtt cefrézett közt mi lesz a különbség?

naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174196

15os a csiger, ahogy jobban haladok a préssel.

 

Előzmény: naivkezdo (174176)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174195

Mondjuk 50 féle élesztőt nem teszteltem, erről beszámolhatnál itt is bővebben.

Előzmény: naivkezdo (174194)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174194

Én sok éve készítek teszteket faj vs faj, egy pár éve faj vs spontán.

Érdekes, a danstil a nekem se adott rossz bort anno, pedig egy lesajnált élesztő.

Idén majdnem mentem a soósba, de végül lemondtam, nincs rá szükségem.

Szóval az a helyzet, egy ideje nem sikerül hibás spontán erjedést produkálnom, és a spontán erjesztett boraim jobban tetszenek.

 

Ehhez mondjuk jó alapanyag kell.

Ha bizonytalan az alapanyag, akkor tasakos.

Előzmény: Halfkey (174191)
Jancsó Ákos Creative Commons License 2020.10.06 -1 1 174193

Sokaknál felmerült az a probléma, hogy a pálinka a hígításkor "megtörik", zavaros lesz. Ezt a kozma olajak okozzák, amik minden szeszben jelen vannak. Viszonylag egyszerű a védekezés ellenük: az alszesz kifolyója alá helyezzünk egy teaszűrőt, amibe vattát teszünk. A vatta sok kozmaolajat kiszűr.

TINTUS Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174192
Halfkey Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174191

Fajélesztő különbségeket kérdezed vagy spontán vs faj? Utóbbi elég egyértelmű azért ízben is, na de főleg rizikó faktorban is. Tavaly spontán erjesztve 200l olaszrizling lett bakszagos, 400l meg teljesen jó. Fajélesztős adagom nem volt még soha ennyire durván hibás.

 

Előbbíről szerintem már írtam is valamelyik topikba, de Soósban a vizsgabora kb 50 embernek ugyanabból az - egyébként elég jellegtelen - mustból készült, egyetlen lényegi különbségként az alkalmazott fajélesztőkkel. Kb. 25 különböző ízű bor lett ebből.

 

Az én kísérleteim hogy otthoni körülmények között a 228as meggyboromnak kellemes meggy illata van, az Unikénest kell kb fél percig szellőztetni, előtte van egy minimális kén-hidrogénessége (nem veszi észre bántónak mindenki de nekem a rizling óta szúrja az orrom). Zenitben a Danstilos adag őrzött meg egy kis muskotályosságot, a CM általánosabb, jellegtelenebb reduktív fehérbort adott. 

 

A Vinartisos Top white és 228as Ottonellek idén forrnak, majd arról is beszámolok ha érdekel. Ilyen kevés mintából melyik jobb nem jobb megállapítást levonni nem tudok/akarok, de van különbség nincs különbség megállapítást le merek (van).

 

Előzmény: naivkezdo (174185)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.06 -3 3 174190

Azzal szerintem meg leszel elégedve. :)

 

Szerintem az alszesz alkoholtartalmához kell igazítani a főző deflegmációjának nagyságát. A kiindulási nagyságnak azt gondolnám, hogy ha van egy 25 fokos alszesz (egészséges cefréből), akkor az alkoholtartalmának kb 60+5-5%-a megy át a KP-ba, úgy, hogy ennél a mennyiségnél csak tiszta ízek, aromák folynak és még nyomokban sem jelenik meg az UP. (nincs főttes, nyelv hátulján kesernyés íz, stb. Ennek kéne teljesülnie 15 fokos alszesznél is, de akkor emelni kell a deflegmációt.

Előzmény: naivkezdo (174189)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 1 174189

Lehet, hogy up-s.

Na én ezért fogok tányérozni finomításkor, majd kiderül.

Előzmény: 1zsakkrumpli (174188)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.06 -3 0 174188

Én a magasabbra szavaznék, egy átlagos felszereltségű főzővel. :)

 

Mi a gyakoribb az EP-os vagy az Up-os pálinka?

Előzmény: naivkezdo (174184)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174187

Nálam pl a 228 a kedvenc. Vagy spontán erjesztek, vagy ha oltok, akkor 228.

Előzmény: naivkezdo (174185)
vandox4 Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174186

Hűtőbe nem elég betenni, fagyasztóba kell egy éjszakára, akkor válik ki jobban az olaj. Ha más jellegű, akkor szólj, majd valamit kitalálunk.

Előzmény: kezdoParlat (174172)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174185

Na és borban mit konkrétan?

Amúgy átdesztillal pálinkában a különbség, beszámoltam itt róla párszor.

Előzmény: Halfkey (174180)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174184

Azt nem tudom:)

Előzmény: 1zsakkrumpli (174182)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.06 -4 0 174183

Milyenek az idei szőlő alapanyagok, pl: Hárslevelű? :) 

Előzmény: hegyalja12 (174181)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.06 -4 0 174182

...és az UP elválasztás (kihozatal) szempontjából mi a jobb?

30 fokos vagy 15 fokos alszesz?

Előzmény: naivkezdo (174170)
hegyalja12 Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174181

Én  is  inkább 20 ra mint 25  re,  nekem ugyan egy jónevű bíráló javasolta  a 20at, az általad leírtak miatt!

Előzmény: naivkezdo (174170)
Halfkey Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174180

Csak borban, pont ezért szeretnék pálinkával is kísérletezni :) Borban a különbség jelentõs, pálinkában igazábol max biztonságot várok, nemhiszem hogy nagyon átdesztillál az ízkülönbség. De ha nem tudom a ledöngöltet élesztõzni, vizezni meg nem célszerū, akkor ugye törkölyben nemigen fogok tudni. 

Előzmény: naivkezdo (174179)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174179

És milyen élesztőt preferálsz?

Végeztél tesztet spontán vs tasakos erjesztéssel?

Előzmény: Halfkey (174177)
endrepp Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174178

permetezz rá beoltott, forrásban lévő bort kis mennyiségben mielőtt bedöngölöd

Előzmény: Halfkey (174177)
Halfkey Creative Commons License 2020.10.06 -1 1 174177

Csak hogy értsük egymást, nem kételkedtem a spontán kierjedésben. Tudom hogy kierjed így is úgy is, csak én szeretem befolyásolni milyen élesztő dolgozzon. Törkölynél erre döngölve nem látok lehetőséget, ezt ti is így látjátok? 

Előzmény: endrepp (174162)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174176

Hátha érdekes.

20-21 mustfokos szőlő egyszer préselt (nálam ez azt jelenti, hogy van benne érdemben lé) törkölye felöntve vízzel, fél-1 nap ázás után préselve, az így kapott csiger mustfoka 13!

Ez egy teszt lesz pálinkának, törköly helyett csiger leve.

rézműves1 Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174175

..."Szia, igen a "szegecselés után, a szegecs fejét" kellett ujraforrasztani, mert  ott a forrasztás elengedett"...

 

Sejtettem, hogy ott lesz a gond...ott az egyetlen szerencse, hogy hozzá lehet férni flexel is. Muszály is volt a nyers fémig óvatosan lecsiszolni, mert különben rákenheted a világ legjobb folyasztószerét is, akkor sem fogja meg, csak ha fémtiszta a lemez...

Előzmény: jkalo (174161)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174174

Igen.

Előzmény: endrepp (174171)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.06 -4 0 174173

Egy pici Up képes 2-3 év alatt "elterjedni" a pálinkában mint a "vírus". :(

Mindig a tökéletes elválasztásra kell törekedni.

Véleményem szerint a csőhűtővel is tisztább az elválasztás, mit a spirálos hűtővel (főleg mikor van benne egy pici kontra!, vagy szűkítés! stb...), vagy esetleg kisebb mennyiséget kell átpárolni.

Másik bajom, mikor megindul "végigkeni" az EP a spirálcsövet teljes hosszban, majd jön az értékes KP, és keveredik, így abból is EP lesz.

Hűtő tökéletes tisztítása is előny a tisztázásnál.

Eprüvetta nélkül is tökéletesebb az elválasztás (UP-nál) - nem is értem, hogy a mi esetünkben minek a tisztázáshoz.

Fűtés is nagyon sokat számít, amennyire csak lehet le kell csökkenteni.

Előzmény: Szomjas cápa (174168)
kezdoParlat Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174172

Sziasztok 42 fokra hígítottam barackot a hűtőbe tettem majd 5 mikronos szűrés után is opálos, valami tipp esetleg?

Köszi.

endrepp Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174171

a borélesztő kén toleránsabb lenne, mint a többi apróság? ugyanezt mondta a badacsonyi tag is, hogy a kén betesz az előerjedésnek, de hagyja a borélesztőt kibontakozni, ez azért fura, mert a borélesztőből van a legkevesebb a gyümölcsön, minden másból a többszöröse

Előzmény: naivkezdo (174169)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174170

Én rendszeresen leírom ide félévente, hogy inkább 20ra hígítom az alszeszt, a jobb ep elválasztás miatt.

Aztán vagy igazam van, vagy nem.

Előzmény: Szomjas cápa (174168)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174169

Még egy példa, hogy nem kell félni a spontán erjedéstől.

Nemrég hoztam új hordókat tokajból, ha már árra járok hirtelen kerestem szőlőt, hátha tudok. 1 napja leszedett sárgamuskotály tálaltam, mert a kuncsaft nem jött érte.

Na ez nem ideális, pluszban még -kén nélkül ázott fél napot és rossz irányba indult az erjedés, acetonos, illós. 

Semmi gond, kapott ként, lenyomkodtam, azóta is szépen lassan erjed 20 fok alatt és az illó eltűnt, csak a finom illat van.

Szomjas cápa Creative Commons License 2020.10.06 -1 1 174168

Sok mindentől függhet az íz- és illatézékelés. Pl. a pálinka hőmérsékletétől, léghőmérséklettől, páratartalomtól, pohár alakjától, egyéni állapottól. Pl. ha muszájból megkóstolok egy kerítésszaggatót, közvetlen utána egy darabig egy akármilyen jó pálinkának még a gyümölcs fajtáját sem tudom megállapítani. 

 

Azért mertem leírni a korábbiakat, mert mindkét időpontban többszemélyes, többszöri minősítés volt a leírtak alapja.

 

Nem véletlen, hogy mindenféle segédműveleteket találtak az ep. elválasztásra, pl. a hígítás 25% v/v-re, fűtés teljesítmény visszavétele, nagyüzemekben fix ep. hányad elvétele, up-nál a (gyümölcs fajtájától függő) fix v/v %-nál történő leállás.

 

Frászt szoktam kapni a kis mennyiségű alszesz finomításakor: A nagyobb mennyiségnél szokásos abszolút hibák ilyenkor jóval nagyobb relatív hibákat jelentenek. 

 

 

Előzmény: madpapa2 (174137)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174167

De, kapott kevés ként áztatáskor.

Előzmény: endrepp (174166)
endrepp Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174166

gondolom, de le se kénezted előtte, azért indult be ennyire, beszélgettem nyáron egy badacsonyi borásszal, úgy erjeszt spontán Irsait hűtött tartályban, hogy lekénezi előtte, hogy azzal is fékezze, ez eddig fel sem merült bennem, hogy ez a kombináció is életképes

Előzmény: naivkezdo (174165)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174165

Idén az egyik irsainál melegebb időben préseltem, az egész prés rotyogott. nem rohantam beletenni 5 zacskó fajélesztőt.

 

Előzmény: endrepp (174164)
endrepp Creative Commons License 2020.10.06 -3 0 174164

igazad van, így kellett volna fogalmazni:

 

nincs szükség hozzáadott élesztőre, bevinni sem tudod csak vízzel, úgy pedig rohasztás lesz belőle

 

Itt a fő különbség a nézőpontotokban, hogy te bízol a gyümölcsön lévő természetes élesztőkben, aki mindenáron oltani szeretné, nem bízik ennek a folyamatnak a sikerében. Kádban csak akkor indul be a természetes erjedés, ha nem kapta meg a kezdő kénezést, ha igen, akkor vontatottan fog beindulni és elnyúlik az erjedés.

Előzmény: obsitos3 (174163)
obsitos3 Creative Commons License 2020.10.06 -1 2 174163

" nincs szükség hozzáadott élesztőre, mivel nem tudod bevinni víz nélkül, vízzel meg  rohasztás lesz belőle" Nem azért nincs szükség élesztőre,mert víz nélkül nem tudod bevinni,hanem azért,mert a gyümölcs felületén levő élesztő a levegőn azonnal elkezd szaporodni,esélyed sincs befolyásolni az erjedést,akármilyen szuper élesztővel.Ha kicsit is jó az idő,már a kádban elkezd forrni.A mustba kevesebb jut,azt lehet irányítani,de az összes többi a cefrés hordóban landol,és teszi a dolgát önállóan.

Előzmény: endrepp (174162)
endrepp Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174162

Persze, hogy megvalósul, a világon mindenhol így készül, présből ki, szétszed, bedöngöl, lezár, nincs szükség hozzáadott élesztőre, mivel nem tudod bevinni víz nélkül, vízzel meg  rohasztás lesz belőle. Megerjed a sértetlen bogyó is egészfürtös erjesztéskor szénsavas macerációnál, megerjed kb minden spontán, ami nincs agyon kénezve, a törköly is megerjed. :)

Előzmény: Halfkey (174158)
jkalo Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174161

Szia, igen a "szegecselés után, a szegecs fejét" kellett ujraforrasztani, mert  ott a forrasztás elengedett. Le lett csiszolva, folyatoszerrel és sz említett ónnal ujraforrasztva. 

Eddig sikerült is, csak nem szeretném, ha elfolyna a forrasztás, de megerősítettél benne - én is evvel erveltem, hogy a teli üst a benne lévő folyadék miatt - nem érheti el az ón olvadás pontját.

Köszönöm

Előzmény: rézműves1 (174157)
obsitos3 Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174160

A törköly cefre erjedésekor nem a szemek között levő folyadék erjed,hanem a szőlő rostjaiban megbúvó,tökéletlenül kipréselt must.Ezért nem kell keverni,nem kell bele élesztő,pektinbontó,sav,és víz sem. A "nagyon alaposan" kipréselt törkölytől ne várj,csak "nagyon minimális"mennyiségű alszeszt. Mivel a kétszer alaposan kipréselt  anyagban alig van értékes must,szokás cukorral feljavítani,a százalékos mértéket te határozod meg,a lényeg,hogy a víz-cukor arány megmaradjon,mert ha száraz anyaghoz teszel cukrot,nem lesz folyadék,ami erjedjen,ha csak vizet teszel cukor nélkül,nem lesz mi átalakuljon alkohollá.Vagyis a szirupot a kipréselt must helyett teszed bele.1 kg cukorhoz teszel 4 l vizet felfőzöd,kihűtöd,ezzel azt éred el,hogy a törköly lucskos lesz,olyan,mintha nem,vagy csak nagyon gyengén lett volna kipréselve.És ebben az esetben sem kell keverni,élesztő sem kell,hiszen a törköly maga egy élesztő bánya.Ha nem tél elején volt a szüret,mire haza érsz vele,már kiforr a hordóból.

sogi01 Creative Commons License 2020.10.06 -1 2 174159

    vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (174133)
Halfkey Creative Commons License 2020.10.06 -1 0 174158

Teoretikusan azért tettem hogy eljusson a beoltott fajélesztõ, egy száraz döngölt buliban ez nemtudom hogy tudna megvalósulni. De van egy másik adagom ledöngölve is, kísérletezem :) Csak míg ezek 40 kg törkölyök voltak, most lesz vagy 200, azért gondolkodom hogy hogyan legyen.

Előzmény: endrepp (174144)
rézműves1 Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174157

Az egy magas olvadáspontú, ólommentes forraszanyag. De hová szeretnéd használni? Nem igazán értem, hogy hol kezdett el szivárogni...az összes DES típusú üstben, a függőleges keverő (sárgaréz) talpcsapágya, az üst fenéklemezének a közepére van belül rászegecselve. Csak a szegecsek mennek át a fenéklemezen, maga a csapágy nincsen ráforrasztva az üst aljára. A gyártáskor kívülről, a szegecselés után, a szegecsek fejét forrasztják le, a szivárgás elkerülése miatt, lágyforrasszal. Az igaz, hogy ott éri a tűz, de az ott sosem olvad ki (ha jól volt megcsinálva), mert a fölötte lévő cefre "hűti" az egész üst alját és így a lemez nem éri el az ón olvadás pontját. Ha ott valami szivárog, akkor szerintem a szegecsek mellett lehet, de az elég problémás hely forrasztás szempontjából. Egy több éve üzemelő üst lemezén, bárhol forrasztani, nagyon nem egyszerű, még a gőztérben sem, nemhogy a fenéken...De az garanciális problémát is felvet, mert ha jól tudom, az üstre 10-év garancia van. Egy 3-4-éves üstnél ilyen gond nem lehet...

Előzmény: jkalo (174154)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174156

Nem tudom mit tudnál forgatni a ledöngölt törkölyön, leginkább semmit.

Lassan a húslevest is élesztőzitek, ti tudjátok:)

Előzmény: Meister (174152)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174155

15kg préselt törkölytől annyit várnék, hogy szóljon a maradék 485 kg-nak.

Nem kell fél év, sok mindentől függ az erjedési idő.

Igen, jobb a töményebb kevés cukorral légmentesen, mint a vizes.

Előzmény: Meister (174153)
jkalo Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174154

Szia,

az ónnal kapcsolatban szeretném megkérdezni, hogy a des 34 literes keverő tengely perselye - , ami gyárilag is úgy van forrasztva, - az üst fenekébe,, milyen ónnal lett forrasztva?

Mert 3-4 ev után elkezdett alul szivarogni :-(

Ezt a részt közvetlenül éri a gázláng, ezért vagyok bizonytalan, hogy az Sn97/Cu3 megfelel-e erre a célra?

 

 

Előzmény: rézműves1 (174135)
Meister Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174153

Amúgy 15 kg préselt törkölyből mit várnál, ha víz nélkül elteszed fél évre légmentesen? Szerinted lenne akár egy fél decivel több alkohol, vagy lenne jobb az íze, mind így, frissen lefőzve?

Előzmény: Meister (174152)
Meister Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174152

A víz csak annyiban, hogy volt miben elkeverni az élesztőt és a tápszert, és kicsit átforgatni. Az első 15 kg egy bő hét alatt kész volt. Minimális alszeszt adott. Ekkor találtam ki, hogy a másik 15 kg csígerpálesz lesz. :-)

Előzmény: naivkezdo (174151)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174151

És a víz ebben hogy segít pálinka esetében?

Előzmény: Meister (174150)
Meister Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174150

Igen, ezt olvastam. Ha nem annyira préselt, vagy a vörösben áztatott a törköly, akkor ok. De száraznál szerintem a lényeg az ízek kinyerése nemi értelmezhető mennyiségű alkohollal.

(Nyilván ezzel senki nem indul versenyen, de nem is tavasszal akarom lefőzni első pálinkaként.)

Előzmény: naivkezdo (174147)
Meister Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174149

Nekem kb 20 kg nagyon alaposan préselt törkölyöm volt, ezt kétfelé szedtem. 15 kg csak annyi vizet kapott, hogy épp le tudjam alá nyomni.

Ez szinte alig adott alszeszt.

Másik felét kb 30 deka cukorral a forrás leálltakor némi élesztőtápszerrel újraindítottam. Ennek a vége egész normális cefreszerűség lett. Ekkor finomítottam szemelt szőlőt, amit nagyon magasan vágtam, a maradék alszeszére öntve főztem ki a második törkölyt, ez már adott rendesen. A kettőt összeöntve fogom finomítani. 
de ezt én így. Ha nem 30 kg törkölyöm lett volna, hanem 100, lehet elteszem légtelenítve pár hétre, lehet, azalatt tényleg összeér, bár nem tudom, szerintem akkor sincs már benne elég cukor. Viszont a másodikat 2 részben főztem le, és a másodikban volt nagyon mag a hordó aljáról, annak az alszeszének olyan illata volt, hogy csuhaj! Így azt hiszem, a mag a fontos. :-)

Előzmény: Halfkey (174142)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174148

Mármint helyesebben fogalmazva, az erjedés előtti vizezés, nyilván közvetlenül főzés előtt mindenki vizezi.

Előzmény: naivkezdo (174146)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174147

Tessék.

Előzmény: naivkezdo (174063)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174146

Nem olyan rég gépeltem ide az 1977es Prohászka könyvből a törköly kezelését. De elolvashatod Sólyom könyvét, szerintem abban sem lesz vizezés, ott is a döngölés rémlik meg a levegőmentes zárás.

A főzés előtti vizezés nem tudom miért került a köztudatba.

Előzmény: Halfkey (174142)
vandox4 Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174145

Ha száraz, ha leves a törköly, alap hogy ne kapjon levegőt erjedés alatt és után. Akkor nem fog romlani.

Előzmény: Halfkey (174142)
endrepp Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174144

egyáltalán minek kellene felönteni?

Előzmény: Halfkey (174142)
endrepp Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174143

Össze tudlak hozni olyannal, ha érdekel, aki szerint cukor nélkül nem lehet bort készíteni. :)

Előzmény: Halfkey (174142)
Halfkey Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174142

Cukroztad is a felöntött vizet vagy nem kellett? Jövõ hét szüret, ideálisan nem cukroznám a törkölyt, de vannak akik figyelmeztetgetnek hogy akkor megromlik gyorsan. Egy adagot csináltam korábbi szürettel cukor nélkül, annak nem lett baja, de azt pikkpakk tudtam is fõzni - ez azért jobban el fog húzódni szerintem.

Előzmény: Meister (174132)
kaktusz 22 Creative Commons License 2020.10.05 -2 3 174141

Nekem idén nagyon-nagyon jól sikerült a sárgabarack. Mikor kiöntöttem a "moslékot" szinte sárgabarack lekvár volt. Az eredményt hiába is fényképezném, az nem megy át. :):):)

A tiéd is jól néz ki az biztos! Remélem, hogy a vége is jó lesz.

Előzmény: Törölt nick (174131)
MedveNező Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174140

Új vagyok, rendszeres kérdezés és válaszolás a tervem.

Remélem, hogy itt tanulok és megoszthatom a saját eredményeimet és így magam is tanítok.

Medve (MedveNező) becenéven lehet emlegetni, majd ha megismerkedtünk, személyesebb adatokkal is szolgálok.

 

Kisüstivel dolgozom, körtét főztem és ágyasnak 3 hétig tettem Vilmos körtére. Elégedetlen vagyok, kicsit fás ízű, mintha kéreg, falevél ize lenne, enyhén nehéz a kortyolás pillanatában az illata és hiányzik a finom körte illat.

 

Mi lehet a gond?

 

Adatok: A cefrét egy plick kis Dr. Oetker élesztővel indítottam 30 liter cefre adott közel 2 liter pálinkát, 20 - 24 Celsiuson forrot árnyékban, fészerben, csak jó minőségű, alaposan megválogatott gyümölcsöt tettem bele, igaz néhány körte még kemény volt, nem sárgult be mindegyik rendesen. Használtam Lallzyme Hc pektin bontó enzimet egy késhegynyit. Tettem a cefréhez kevés invert cukrot, hogy 15 % cukorral indítsak. Kétszer főztem le, először jött az alap szesz enyhén opálosan, elválasztottam a savanyú végét. A pálinka tisztálása kb. 65 % vol alk. indult és az elejét és végét leválasztottam.  Összességében 42 % vol. alk. szintre van beállítva.

 

madpapa2 Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174139

Hogy mi? Havi ciklusa? :D 

Előzmény: Meister (174138)
Meister Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174138

Nekem valaki azt mondta, 3 hónapos a pálinkák ciklusa. :-)

És nem viccelt, szerinte tényleg.

Előzmény: madpapa2 (174137)
madpapa2 Creative Commons License 2020.10.05 -1 1 174137

Nekem fordított tapasztalom van. Találtam egy 3 éves kajszi pálinkát, ami az emlékeim szerint durván EP-s volt. Most rátaláltam, és bár még mindig érződik az EP, de már korámt sem annyira penetráns. Sokkal jobban kijön a kajszi íze.

Előzmény: Szomjas cápa (174136)
Szomjas cápa Creative Commons License 2020.10.05 -1 2 174136

Hozzád hasonlóan jártam. Nálam általában 3 - 4 évesen fogynak el a pálinkák. Az elmúlt húsz évben nem főztem olyan pálinkát, amit az ilyen élettartamuk alatt előpárlatosnak, vagy utópárlatosnak kellett volna minősíteni. Két tételt (15 - 15 litert az évi 60 - 70 l-es főzésekből) tettem el az unokák születése évében, hogy na majd a lakodalmon felbontjuk. Később olvastam  ezen a fórumon, de máshonnan is kaptam információt, hogy a túl hosszú tárolás alatt a pálinka aromavesztése jelentős. Emiatt felbontottuk és megkóstoltuk az előbbi tételeket. Az egyiket határozottan előpárlatosnak, a másikat utópárlatosnak éreztem. A hiba olyan mértékű volt, hogy "újrafinomítandó"-nak minősítettem. Csak arra tudok gondolni, hogy az illat- és aroma anyagok elfedték a pálinkahibákat, majd a 10-12 év alatti illat- és aroma csökkenés miatt a korábban elfedett hibák érzékelhetővé, sőt kimondottan zavaróvá váltak. Nem foghatom rá, hogy csak az én ízlésem változott, finomodott: Ugyanazokkal kóstoltattam, minősíttettem az "öreg" pálinkákat pironkodva, akikkel 1 - 3 éves "fiatal" korukan dicsekedve.

 

Jelenlegi tervem a még mindig nem túl közeli lakodalmakra: A rendelkezésre álló utolsó 2 - 3 év legjobb évjáratát kell készenléten tartani, nálam legkésőbb az 5. évtől a pálinkák az "elfogyasztandó, elajándékozandó" kategóriába kerülnek.

 

Előzmény: 1zsakkrumpli (174092)
rézműves1 Creative Commons License 2020.10.05 0 2 174135

Egyszerűen lágyforrasztással...(ólommentes ón)...de melyik részére vagy kíváncsi?...

 

...pontos illesztés...(tizedre)...gondos forrasztás...

Előzmény: traki62 (174127)
naivkezdo Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174134

Nem találom sehol, van hozza link?

Előzmény: Dezodoros Ede (174130)
sogi01 Creative Commons License 2020.10.05 -1 5 174133

                                                                      vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (174123)
Meister Creative Commons License 2020.10.05 -1 0 174132

Nekem még csak az alszesz van meg, de én ugye csíger-páleszt csináltam. :-)

Előzmény: Dezodoros Ede (174130)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.04 -5 1 174131

Hmm-hmm,, érdekes. De jól van. Köszi azért. Holnap meló után mêg ezt a finomat lenyomom.Jók a megérzéseim ezzel a barack cefrével kapcsolatosan. Talàn még az illat is átmegy kicsit a kêpről.☺️👌👍Nyesegetett barack cefre, őszi. Üdv!

Előzmény: kaktusz 22 (174125)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.04 0 0 174130

Pontosan "az" volt a kiinduló pont a nick név választásnál :D

De "láttam már" wifi jelszóként is :)

Eredeti témánál maradva, olyan meleg volt a hétvégén,hogy a jól összepréselt törköly cefre kicsit kiszaladt vékony lével a hordó oldalán, sajnos a hűs diófa alatt is...pedig atomira rá van csavarva a tető.

Idén csinálok először törköly cefrét,soha nem szoktam...

Kényes a törköly cefre egyébként?

Előzmény: Meister (174129)
Meister Creative Commons License 2020.10.04 0 0 174129

Offtopic.

Amúgy, Ede (debedezoroztadmagad) honnan a nicked? Mert húsz éve röhögtünk ezen Tafival és Ágoston Balázzsal. 

Előzmény: Dezodoros Ede (174128)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.04 0 0 174128

Most van 9 hónapja a hordóban,gondolkodom,hogy rövidesen átteszem már saválló pálinkás tartályba,íz, szín bőven meg van már ...amit adott az eperhordó neki.

Előzmény: szü(r)cs (174126)
traki62 Creative Commons License 2020.10.04 0 0 174127

Üdvözlök mindenkit epurettát csinált már valaki közületek?Ha igen érdekelne hogy állította össze?

szü(r)cs Creative Commons License 2020.10.04 0 1 174126

Mennyi ideig tároltad hordóban?

Előzmény: Dezodoros Ede (174124)
kaktusz 22 Creative Commons License 2020.10.04 -7 1 174125

Üdv.! Ez minden topickban fellelhető. Ha a bizonyos önkény ellen felszólalsz, akkor kitilt az index. 

Ez így műkszik.

"Csak hogy az ittenieket, (egy rész) akik valami önkényuralmat akarnak bevezetni, forgószékből, kevés igazi tapasztalattal, nulla demokràcia, az ilyen, nem felel meg nekik"

Előzmény: Törölt nick (174113)
Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.10.04 0 0 174124

Akkor hozom a képet a szőlő pálinka érlelt állapotáról,amint pár napja ígértem.A pörkölés nélküli eper hordóban készült.

Előzmény: Dezodoros Ede (174053)
sogi01 Creative Commons License 2020.10.04 0 5 174123

    vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (174099)
obsitos3 Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174122

e-mail ment

Előzmény: Piszra (174121)
Piszra Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174121

Köszönöm Obsitos3.

Előzmény: obsitos3 (174120)
obsitos3 Creative Commons License 2020.10.03 0 2 174120

Minél gyengébb alszesszel indítasz,annál pontosabb elválasztásra van lehetőséged,és minél lassabban,csepegtetve tudod elvenni,annál kevesebb lesz,annál előbb válthatsz KP -ra.UP-t figyelni kell,nincs rá egyértelmű útmutatás,cefre és készülék függő.

Előzmény: Piszra (174119)
Piszra Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174119

Vadkörte.

6 nap alatt kiforrt a cefre.Teljesen péppé volt darálva, pici víz + napfény 1,5%. Nagyon sűrű volt a cefre. Nyolcadik napon főzés előtt több mint fele vízet kellett, hogy rakjak hozzá, hogy tudjam főzni. Így is nagyon "pötyögős" volt. 25 fokon indult a megszokott 50-60 helyett (gondolom a víz miatt, meg amúgy sem egy erős cefre volt).

Egy "normális" 20-25 fokos alszesz finomításánál kb 60-40 fok körül szokott jelenkezni az UP az én főzőmön. Arra iranyult a kérdésem, hogy egy ilyen, gyenge alszesznél várható, hogy ez az érték elmozdul, ha igen, merre? Illetve az EP poharszgatós módszert hasznàlva változnak-e az arányok?

Előzmény: obsitos3 (174118)
obsitos3 Creative Commons License 2020.10.03 -3 1 174118

Az,hogy az alszesz gyenge,gyengére van hangolva,semmit nem jelent,az EP vége,az UP megjelenése nem ettől függ.Ha csak annyit árulsz el az alszeszről,hogy 10-15% alkoholtartalmú,ennél több segítségre nincs lehetőség.

Előzmény: Piszra (174117)
Piszra Creative Commons License 2020.10.03 -3 0 174117

Sziasztok. 

Adott egy gyengébb (10-15 fokos) alszesz.

Finomításnál mire kell számítani? Az rendben van hogy az orromra, de azon túl az EP, UP elválasztásnál, megjelenésénél mi, mikor várható? Vagy ugyan azok a fokok, csak az idő rövidül le?

Köszönöm.

Törölt nick Creative Commons License 2020.10.03 -5 0 174116

Voltam. Főzök tovább. 

Előzmény: Figyelget (174115)
Figyelget Creative Commons License 2020.10.03 -4 3 174115

Voltál. :)

Előzmény: Törölt nick (174114)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.03 -9 0 174114

Egyértelmű. Ennyire nem tudjàk, vagy ennyire nem akarjàk érteni, vagy, ami szerintem van, ennyire nem merik érteni. Pedig valós probléma, valós megoldàssal. 

Előzmény: obsitos3 (174098)
Törölt nick Creative Commons License 2020.10.03 -10 2 174113

Szép és jó. Csak hogy az ittenieket, (egy rész) akik valami önkényuralmat akarnak bevezetni, forgószékből, kevés igazi tapasztalattal, nulla demokràcia, az ilyen, nem felel meg nekik. Nàlam dübôrög a thumper, Rézműves bàcsi igenis, minimum 10 tétel thumperest fog kapni tőlem. Üdv, mindenkinek, ma màr nem leszek.(nincs miért lenni)

Előzmény: szü(r)cs (174091)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174112

Sok munka lesz vele, de rég vártam ezt a pillanatot......

Előzmény: szü(r)cs (174111)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174111

Szélkálmán Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174110

Megfogadom, köszi!

Előzmény: endrepp (174109)
endrepp Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174109

van egy bevált módszered, nem hiszem, hogy érdemes eltérni ilyen mértékben tőle pár óra megspórolása miatt

Előzmény: Szélkálmán (174107)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174108

Ha 44 fokossal pont tele van az üstöd, akkor az tökéletes mennyiség két főzésre.

Előzmény: Szélkálmán (174105)
Szélkálmán Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174107

A cél hogy ne keljen többször felönteni hanem lemenjen egy főzésből.

Előzmény: endrepp (174106)
endrepp Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174106

és mi a cél, hogy nem hígítod vissza? magas kp? ep-vel, ha jó volt a cefre, nem hiszem, hogy gondod lesz

Előzmény: Szélkálmán (174105)
Szélkálmán Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174105

44 fok

Előzmény: endrepp (174104)
endrepp Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174104

Mennyi az annyi, ami nem 25?

Előzmény: Szélkálmán (174100)
Meister Creative Commons License 2020.10.03 -3 0 174103

Hát, szép kék lánggal ég az alkohol. :-)

Előzmény: Szélkálmán (174102)
Szélkálmán Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174102

Ezt hogy érted?

Előzmény: Meister (174101)
Meister Creative Commons License 2020.10.03 -3 0 174101

Be fog gyulladni.

Előzmény: Szélkálmán (174100)
Szélkálmán Creative Commons License 2020.10.03 0 0 174100

Sziasztok. Segítség kellene. 25 fokra szoktam állítani az alszeszt tisztázáshoz de most nem akarom. Mennyire máshogy jönnek a dolgok elő utópárlat? Mennyisége változike? Köszi!

sogi01 Creative Commons License 2020.10.03 0 5 174099

                                                              vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (174088)
obsitos3 Creative Commons License 2020.10.02 0 1 174098

Nem keverek én semmit.Éppen hogy nem konstans!Amíg a fán van,érik,nő a cukortartalom.Amikor leszeded,az utóérés fázisában szintén nő.Amikor ledarálod,hordóba rakod,egy pillanatig tényleg konstans,de csak addig,amíg meg nem hígítod.Ti a cefre cukortartalma(g/L)aszerint változik,hogy mennyi vizet öntesz hozzá.Az igaz,hogy a hordóban levő cukor mennyisége változatlan,de a cefre cukortartalma,az más.A birsedről:átlagos cukortartalom:10-12%,vagyis,ha mindent jól csinálsz,lesz kb 5% alkoholtartalmú cefréd.Víz nélkül.De amit írtál,abból nekem-nem tudom,miért-az jött le,hogy kb.,100% vizet tettél hozzá,tehát csak 2.5%-os lett a cefréd,ami nálam a necces kategóriát súrolja.

Amit a pektinbontóról írtál:nem tudom,hogy  először cefréhez vagy szőlőhöz használták-e ezt az enzimet,de szőlő esetében a daráló utáni kádba adagolták,amiről a lét már leengedték.Az sem kifejezetten lédús anyag,vizet mégsem javasolnak hozzá.

A száraz cefrével kapcsolatos gondolatodra:száraz törköly?

Előzmény: Jolida (174076)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.02 -3 0 174097

Ez így van, talán egy picit szigorúbb lettem a minőség tekintetében. :)

Előzmény: endrepp (174095)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.10.02 0 0 174096

Azoknál a készülékeknél, amelyekkel pontosabb elválasztást lehet elérni, az is csak bizonyos százalékot ígér a siker eléréséhez, ott is figyelembe kell venni az emberi tényezőt. Szerintem 10 vagy akár 20 emberből(hozzáértők), ugyanazon a profi készüléken  cl-ben mérve az EP -UP elválasztást nem ugyanazt az eredményt produkálná. És ez az egészben a szép mert mindig ad valami újat.....

Előzmény: 1zsakkrumpli (174094)
endrepp Creative Commons License 2020.10.02 -1 0 174095

Akkor sok minden nem változott az élményt tekintve, 4éve is elégedett voltál és most is elégedett vagy. :)

Előzmény: 1zsakkrumpli (174092)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.02 -3 0 174094

Sok múlik a tökéletes elválasztáson, EP-UP belekerül a KP-ba, az idővel egyre jobban érezhető lesz. Azokkal a készülékekkel melyekkel pontosabb elválasztást lehet elérni, akkor ez a hiba csökken.

Előzmény: szü(r)cs (174093)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.10.02 0 1 174093

Érdekes lenne egy objektív ( és reprezentatív) kimutatás, kutatás arról, hogy a "fórumosan cefrézett" korszerű lepárlón főzött pálinka, az idő függvényében, mennyivel minőség "őrzőbb", a hagyományos eljárással készült "primitív " egyszerű berendezésekkel készültekkel szemben.....

Előzmény: 1zsakkrumpli (174092)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.10.02 -4 1 174092

Van négy éves szilvapálinkám, mikor elkészült ("hagyományos" technológiával) mindenkinek ízlett (nekem is), dicsérték (még most is), örültem neki, kb. rá egy évre el is fogyott. Félreraktam 1 litert, napokban kóstoltam. Most már nem vagyok rá büszke, sőt azt kell mondanom, hogy rossz, van benne EP és UP. Most már ennyire hibásat nem tudnék főzni. Előfordul, hogy párlathibás (UP) pálinkát készítek (még most is), de azok is a "határon" vagy közelében vannak. Sokkal szigorúbb mércével mérem a pálinkáimat. Megkóstoltam a hároméveset ("modern" eljárással készült "új" főzőmmel) az még mindig szilva.

 

Előzmény: szü(r)cs (174091)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.10.02 0 1 174091

"Ideális" esetben igen, vagy valami hasonló!(vagy nem)......sajnos ezt nem tudja mindenki produkálni(szerintem a többség, és ez természetes is)...... Volt egy ismerősöm, nemrég hunyt el, 45 évig főzte a pálinkát a fél megyének (csak szilvát), kiszolgálta az egész "klientúrát"(fejesek, fináncok  rokonok stb.) Ezek a fogalmak: "Ph beállítva, hőmérséklet ideális, pektinbontó, élesztő, tápsó benne, kotyogó rajta" távol álltak tőle, még fokolója sem volt. Mikor kérdeztem, hogy miért nem használ, azt mondta, hogy azt 52V/V%-a állítja be(sajátos módon) és annak annyinak kell lennie. Fogadásból a z egyik kételkedőnek bemérette a főzdében, és a fokoló pont 52 fokot mutatott. Többször volt alkalmam kóstolni a pálinkáját, remekbe szabott itókák voltak(különben nem is hozakodott volna elő vele), olyan "vénája" volt hozzá, hogy talán tízezer emberből  egy akad, aki hasonló módon értette a pálinka fortélyait. Most legszívesebben elmennék hozzá és órákig faggatnám.... de már nem tehetem.....AzŐ tudásával, és a jelenlegi technikával csodákat lehetne alkotni....

Előzmény: 1zsakkrumpli (174075)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.10.01 0 1 174090

Én az üstöt és az üstfedőt  mosogatószeres meleg vízzel jól átdörzsölöm, utána hideg vizes bő öblítés. Finomítás előtt ezen felül a páracső, és a hűtő tisztítása külön "procedúra".

Előzmény: Meister (174087)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.10.01 0 3 174089

Elég ennyi. A réz-fetisiszták csiszolják, maratják csillogóra a készüléket, de ez nem tesz jót a réznek. A réz felületén képződik egy védőréteg, amitől elveszti a fényét. Ez így normális.

Előzmény: Meister (174087)
sogi01 Creative Commons License 2020.10.01 0 5 174088

   vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

 

Előzmény: sogi01 (174071)
Meister Creative Commons License 2020.10.01 0 0 174087

Engedjetek meg még egy kezdő kérdést.

Des30.

Főzés után bő vízzel és némi műanyag mosogatókefével kipucolom az üstöt és a fedőt belülről.

Ezen kívül kell valamit tenni? Mert a réz már messze nem.olyan, mint mikor érkezett. Kinézet nem érdekel, de az üst belsejével érdemes valamit kezdeni?

Finomítás előtt a páracsövet át szoktam nyomni nagynyomáson vízzel.

szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.30 0 2 174086

Az idén tudatosan majdnem mindent egy lapra tetem fel(annál fogva is, hogy felénk a sárgabarack 100%-a, a meggy, cseresznye, alma, nagy százaléka lefagyott). Idén szilvát(eddig) 8 tételt főztem, különböző fajtákat(Lepotica, Rana, Penyigei, Stanley stb.), de egy élet kevés lenne hozzá, hogy teljesen átlássam az összefüggést a kihozatal és a a többi változó között: a talaj adottságai(természetes élőhely), a fény és csapadék mennyisége(sav -cukorszint arány), a hőmérséklet, érettségi szint, és mindezek harmóniája ízben és illatban.

Előzmény: Jolida (174085)
Jolida Creative Commons License 2020.09.30 0 2 174085

"nem életszerű , nem reális."

Ezt mondjuk mi is. :-p

 

Az idei év kihozatal szempontjából eléggé problémás, szinte minden gyümölcsből 30-40%-al kevesebb a kihozatal.

Volt már ilyen és lesz is, de lesz majd jobb is.

 

Azért az érdekelne sokunkat, hogy idén hogy jönnek össze, milyen forrásból, olyan kihozatali számok (tételezzük fel, hogy "erősítés" nélkül), ami nagyon jó évben is jónak számítanak.

Előzmény: szü(r)cs (174084)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.30 0 1 174084

"birsnek olyan kihozatala van mint az idei egyéb(1b betű!) gyümölcsöknek". Ez nem értem, nem életszerű , nem reális. Nekem pl. a szilva 11-14l között adott 100l cefrére vetítve 47-50 V/V%-ra beállítva, tuning nélkül. Szeretnék hasonló birset is......de megelégednék a felével is natúrba....

Előzmény: vandox4 (174083)
vandox4 Creative Commons License 2020.09.30 0 0 174083

Ha ideális állapotot nézünk, birsnek olyan kihozatala van mint az idei egyébb gyümölcsöknek, és nyilván nem kell mohónak lenni. De az is köztudott, hogy minima erősítést elbír, attól még iható lesz, és persze van olyan helyzet is, amikor kármentésként adunk hozzá. Sok tényező befolyásolhatja. 

A magasabb cukortartalmú cefrék jobban bírják a napfényt, de azt ugye minek, a gyengébbekkel kell óvatosan bánni.

A megfelelő savszint, hozzáadott segédanyagok, és a cefre keletkező alkoholtartalma, általa co2 együttesen védik a cefrét.

Előzmény: 1zsakkrumpli (174075)
Meister Creative Commons License 2020.09.30 0 0 174082

Ez gyorsabb megoldás, és talán nem is fáj utána mindenem annyira. :-)
Az a baj egyébként, hogy nálam nagyon sok alma hibás, sokat kell faragni az értékes részekért. Jobb gyümölcsnél biztos ezt követném.

Előzmény: endrepp (174056)
endrepp Creative Commons License 2020.09.30 -1 0 174081

a szövegből (nekem) kiderül, hogy Obsitos m/m cukortartalomra gondol, cukorfokra, cukor koncentrációra, nyilván ez befolyásolja a romlékonyságot és ez változik a hígítással

Előzmény: Jolida (174080)
Jolida Creative Commons License 2020.09.30 -3 0 174080

... de a cukortartalom nem változik.

Az, hogy az abból képződő alkohol nagyobb mennyiségű folyadékban oszlik el és ezáltal gyengébb, már következmény.

Előzmény: endrepp (174079)
endrepp Creative Commons License 2020.09.30 -1 2 174079

nagyobb mennyiségben oszlik el a cukor, ettől lesz a cefre alkoholtartama (v/v) alacsonyabb és ez által romlékonyabb

Előzmény: Jolida (174076)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.30 -3 0 174078

...ja, és időben van főzve.

Előzmény: naivkezdo (174077)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.30 0 0 174077

Mindezektől még előfordulhat.

Előzmény: 1zsakkrumpli (174075)
Jolida Creative Commons License 2020.09.30 -1 0 174076

Szerintem kevered a Brix mérőszámot (100g oldatban hány gramm cukor van) ami hígításkor csökken, és a cefre cukortartalmát ami az erjedés előtt konstans érték.

Attól az össz. cukortartalom nem változik, hogy észszerű mértékben hígítod, csak nagyobb mennyiségben oszlik el.

 

Egy száraz, darabos cefrében -mint a birs- a /természetes, vagy hozzá adott/ pektinbontó nem fér hozzá a gyümölcs egy részéhez, nem tudja -közel- oldott állapotba hozni, ezért aztán az élesztőgombák se férnek hozzá rendesen. Kell hozzá kellő mennyiségű víz, hogy lehetőleg folyadék vegye körül a gyümölcsdarabokat, ahol először a pektinbontó, majd az elszaporodott élesztő tud dolgozni. Egy száraz cefrében a gyümölcs saját belső erjedése se működik optimálisan.

 

 

A pépesítés se azért kell, hogy könnyebben keverjük, hanem, hogy minél kisebb darab gyümölcsrésszel dolgozzanak az élesztőgombák.

Előzmény: obsitos3 (174072)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.30 -3 0 174075

Mitől?

Ph beállítva, hőmérséklet ideális, pektinbontó, élesztő, tápsó benne, kotyogó rajta.

Előzmény: naivkezdo (174074)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.30 0 2 174074

Mert a sok víztől könnyebben fertőződhet a gyenge cefre.

E

Előzmény: 1zsakkrumpli (174073)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.30 -5 0 174073

Nem értem, minek a cukor.

A víz hozzáadása nem indokolja a többlet cukrot. Vizet adni elsősorban azért kell, hogy a pektinbontó eredményesen tudjon dolgozni (ezért a cefrébe jobb a meleg víz), és keverhető legyen. 

Cukrot adsz hozzá olyan mintha tiszta alkoholt öntené bele. Azonos aroma mennyiségre több alkohol jut. 

Előzmény: obsitos3 (174072)
obsitos3 Creative Commons License 2020.09.30 0 4 174072

Tudod,azért gondoltam a cukorra,mert a nagyjából 100 %-os vízzel történő hígítás után elég érdekesen alakul a cefre gyümölcsből eredő cukortartalma.Én,ha vizet kell használnom,mindig teszek hozzá annyi cukrot,hogy a hozzáadott víz legalább  5-6 %-os alkoholtartalmú legyen.(birs esetén akár többet is,15-20 dkg/víz liter)És ezt nem a több pálinka reményében teszem.

Előzmény: 1zsakkrumpli (174069)
sogi01 Creative Commons License 2020.09.30 0 5 174071

                                                        vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

 

Előzmény: sogi01 (174052)
Jolida Creative Commons License 2020.09.29 0 0 174070

Tavaly semennyit .... elfelejtettem :-p

Nem is nagyon kellett, november elején cefréztem 14-es Brix-el, végén főztem, mikor már csak 3-as volt. Adott valamivel több, mint 6l-t.

 

Egyébként rosszabb években (mikor még nem totál sárgán jön le a fáról) 3-4% kell bele a 4-5 napon a második adag tápsóval együtt.

Előzmény: obsitos3 (174068)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.29 -3 0 174069

Minek kéne bele a cukor?

(Min. 4 liter 50 fok/100kg idén lehet, hogy kevesebb)

Előzmény: obsitos3 (174068)
obsitos3 Creative Commons License 2020.09.29 -1 1 174068

És egy ilyen adagba mennyi cukrot teszel? (25 kg birs+25 L víz+ x kg cukor)

Előzmény: Jolida (174050)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.29 0 0 174067

Pedig a szárazra préselt törkölyből is lehet igen finomat.

Előzmény: porop84 (174065)
rézműves1 Creative Commons License 2020.09.29 0 2 174066

O.K. rendben...(csak segíteni akartam)...

Előzmény: Törölt nick (174064)
porop84 Creative Commons License 2020.09.29 0 0 174065

pont akartam írni, mi szőlőlevéllel takartuk és agyag ment rá..... a gond csak ott volt, hogy nem volt bogyózva és 2x de néha 3x volt préselve.. szóval emiatt a pálinka miatt nem ittam vagy 30évig pálinkát... :-o

 

majd egyszer, megkostoltattak velem egy cigánymeggyet.. és ott megtört a jég..

Előzmény: naivkezdo (174063)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.29 0 0 174064

Ilyenkor csak a topik linkjét másold ide.

Kösz.

Előzmény: rézműves1 (174054)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.29 0 0 174063

Prohászka Ferenc - Szőlő és bor (1977)

285. oldal

"Eltevéskor a szétrázott törkölyt vékony rétegekben egymás fölé terítjük a kádban, és minden réteget alaposan megtaposunk, hogy a levegőt kiszorítsuk. Amikor a kád megtelt, tetejét szőlőlevéllel vagy fóliával borítjuk be, és 3-4 cm vastag agyagréteggel légmentesen letapasztjuk. Az agyagrétegre 3-5 cm vastag rétegben száraz homokot teszünk, hogy ha azagyagréteg megrepedezne, a homok eltömítse a réseket. A törköly 3-4 hét alatt kierjed, és utána főzhető."

Előzmény: vick_1899 (174062)
vick_1899 Creative Commons License 2020.09.29 0 0 174062

Én 2.-3. napon nyomkodom a bundát majd a zajos erjedés végén még egyszer, amikor halkul a kotyogó (ez kb az 5. nap). Utána jobb nem levegőztetni, bár mint említették a szőlő nem kényes, de ha nagyon zavar a bunda, akkor finoman rázhatod is a hordót, persze csak ha jó erőben vagy.... A barátom nagyapja úgy cefrézi a törkölyt, hogy tömörítés után egy erős kukás zsákba annyi földet rak, hogy kb 30 centi vastagon legyen az cefre felett. Ezzel védi az oxigéntől is, és nem mellesleg folyamatosan tömörül, így nem alakul ki fent száraz rész.. Mindig első osztályú törköly pálinkája van jó kihozatallal.

Előzmény: T-omti (174059)
Jolida Creative Commons License 2020.09.29 0 0 174061

16 napra főztem a sárga muskotályt (előtte egy napot állt a héjon), külön cefrézve a levet és a lucskos törkölyt.

A lé kapott 228-at, tápot, savat, a törköly csak pektinbontót (semmi mást).

Nyomkodni nem nyomkodtam, nem nyitogattam (itthon se voltam :-p ), kint volt a szabadban árnyékos helyen.

Semmi baja se volt egyiknek se.

öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.29 0 0 174060

Az első pár napban. De ez már majd' egy hetes, jobb nem nyitogatni.

Előzmény: T-omti (174059)
T-omti Creative Commons License 2020.09.29 0 0 174059

Szia 

Minden cefrét ki kell nyitni, mert pl a szőlő héj (törköly) 

a tetejére emelkedik, azt vissza kel nyomni.

Egyre kevesebb bukkan ki, de még mindig 20 liternyi.

 

Üdv

Előzmény: öreg_néne_b (174058)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.29 0 0 174058

Én nem látok itt semmi problémát. Igen, normális, hogy erjedés közben emelkedik a pH, de a szőlőcefre alapból elég strapabíró. Ne nyitogasd, ne kevergesd, ne kapjon levegőt. Főzheted akár két, akár három hétre.

Előzmény: T-omti (174057)
T-omti Creative Commons License 2020.09.29 0 0 174057

Sziasztok

 

Becefréztem csütörtökön a sárga muskotály szőlőmt, igen nagy csalódás eddig.

Mustfoka csak 17-es volt, de a ph-ja 4.6.

Rengeteg foszforsavval sikerült letornázni 3,2-ig, de mostanra, gondolom folyóssá válás miatt, amit a pektinbontónak is köszönhetek , ismét 4,2-t mértem.

Ez normális??

3 hétre gondoltam főzni, de nem tudom, hogy főzzem-e 2- re, nehogy az alatt az 1 hét alatt történjen valami a cefrével.

Szavazni már nem gondoltam.

Szerintetek mit tegyek ??

Köszi a válaszokat

endrepp Creative Commons License 2020.09.29 -1 1 174056
Előzmény: Meister (174028)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.29 -4 3 174055

(ez már olyan mintha itt hirdetnéd)

Előzmény: rézműves1 (174054)
rézműves1 Creative Commons License 2020.09.29 0 3 174054

Pályinkás jó reggelt...jó állapotú söröshordó eladó a túloldalon, ha valakit érdekel...

Dezodoros Ede Creative Commons License 2020.09.29 0 2 174053

Szia!

Mi pl natur használjuk az eper hordót szóló pálinka van benne,így is kellemes íz és szín összetevői vannak a pálinkának,majd teszek fel képet a "kivett mintából" :) de úgy is lehet pl hogy pörkölt vékonyabb farudat belelógatsz damillal a dugó aljához rögzített facsavarral,és időnként újra pörkölheted,és így te magad szabályozhatod az ízesítés  mennyiségét..

Előzmény: r1cs1 (174046)
sogi01 Creative Commons License 2020.09.29 0 4 174052

     vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

 

Előzmény: sogi01 (174035)
Szélkálmán Creative Commons License 2020.09.28 0 0 174051

Köszi akkor vizezek bővebben.

Előzmény: Jolida (174050)
Jolida Creative Commons License 2020.09.28 0 1 174050

A birs magában darálva olyan száraz mint a fűrészpor.

Én 60l-es hordókba cefrézek, kb. 25kg birs ledarálva megy egybe és 40-45l-re kell hígítani vízzel, hogy keverhető legyen. Háromszoros adag pektinbontót szoktam hozzáadni.

Előzmény: Szélkálmán (174049)
Szélkálmán Creative Commons License 2020.09.28 0 0 174049

Ágaprítóval csináltam de csak birs magában semmi alma. 

Előzmény: Meister (174048)
Meister Creative Commons License 2020.09.28 0 1 174048

Vízben oldott pektinbontó mindenképpen. De mennyire pépesítetted? Én normál alma mellé tettem, így van leve.

Előzmény: Szélkálmán (174047)
Szélkálmán Creative Commons License 2020.09.28 0 0 174047

Sziasztok. Birs cefrézéskor kell valamennyi víz bele az elején? 

r1cs1 Creative Commons License 2020.09.28 0 0 174046

Sziasztok! 

Eperfa hordót szokás belülről enyhén pörköltetni? Vagy inkább natur használják?

endrepp Creative Commons License 2020.09.28 -1 0 174045

Köszi a visszajelzést, kitapasztaltál minden előnyt/hátrányt. :)

Ha 17 fokos párlatot tudsz előállítani, akkor jó alacsony hőmérsékletű hűtővized lehet, így tényleg csökkenthető a hossz. Az épületgépészeti szelepek nem ilyen kis mértékű vízkivételre vannak tervezve, ha netán akad egy nyomáscsökkentő, amivel a hálózati nyomást le tudod csökkenteni a radiátor szelep kezessé válik, de külön ebbe beruházni már nem hiszem, hogy érdemes.

Előzmény: porop84 (174044)
porop84 Creative Commons License 2020.09.28 0 0 174044

Annyi kiegészítést tennék, hogy:


1. kb 30-32L 25%os alszesz finomításához kb 40-50L víz ment el.. De akár ezt lehetett volna csökkenteni is, de ahoz vmi normális csap kell, nagyon nehéz finomhangolni még radiátorszeleppel is..


2. szerintem lehetne még a méretet csökkenteni (1,2m a mostani) mert csak a felső 1/3-a volt meleg.. 17-20C° volt kicsivel a fele felett már.. Ez már csak azért is lenne szerencsés, mert eléggé fel kellett magasra pakolni a főzőt, hogy 10°os maradjon a páracső meredeksége és ne is kelljen egy aknát ásni a kicsöpögő párlatnak..

 

3. EP elválasztásnál nagyon könnyű volt csepegtetősre állítani a fűtést, a hűtő gyors reakcióidejéből kifolyólag... A spirállal kicsit csúszott mindez..(nekem) gondolom, nem mindegy a lecsapódott párának, hogy simán "kiesik" egy függőleges csövön, vagy lecsorog 3.5m hosszan..

 

Egyszó mint száz, engem meggyőzött..  

Előzmény: porop84 (174036)
Meister Creative Commons License 2020.09.28 0 0 174043

Becefréztem 30 kiló almát, magozva.

15 kiló birs ment bele, az is magozva.

Csak az almát pépesítettem fúrószáras megoldással, a birset szeleteltem séfkéssel. 

Kint van hagyva, kiváncsi leszek, mennyi idő alatt forr ki.

Kapott pektinbontót, élesztőt, és tápot, vslamint némi aszkorbinsavat.

A hideg ellenére szépen elindult egy nap alatt.

Savat nem néztem, nincs eszközöm, de az alma is igen savanykás volt, és sajnos a birs is 90% körüli érettséget ért el. De így is sajnos a fele kuka volt, ha fennhagyom, teljesen elvesztem.

Yanou0322 Creative Commons License 2020.09.28 0 0 174042

Ahogy írtam is korábban, megléptem a Gala alma vételt és múlt hét szerdán hordóba is került a darálvány. Kb. 7%-nyi selejtet dobtunk ki, a többi teljesen rendben volt, Brix 15-16 között indult, kapott aszkorbinsavat az oxidáció ellen, napfényt pluszban nem adok neki és nem is kap később sem, vasárnap délután már 7 körülre erjedt, még pár napja van a főerjedésből. Délután megkapja a második adag élesztőtápot és hét végéig valszeg kész is lesz. Finom almás-süti illat van a pincében...

Jól vizsgázott az átalakított ágdaráló is, a legnagyobb darabok is kb. 1 mm vastagok csak, a pektinbontó simán dolgozza szét a cumót, napról napra egyre folyósabb, gyarapszik a leve.

 

Így nézett ki beélesztőzés előtt:

 

Ez meg szombat este kalapnyomkodás előtt:

 

Természetesen most is van kérdésem, mint minden alkalommal, mikor először cefrézek egy adott gyümölcsöt...

 

Almánál is áll a szabály, hogy "amint kierjedt, főzzed", vagy érdemes még érlelni a cefrét valamennyi ideig? 228-cal oltottam ezt is, PH beállt 2.9-re, ha azt mondjátok jót tesz neki plusz 1-2 hét, akkor várok vele, ha nincs értelme, akkor mához egy hétre bejelentem az újonnan kinézett bérfőzdébe.

 

Köszönöm!

 

 

1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.28 -2 0 174041

Köszi, nem is tudtam, hogy innen van. :)

Meg akarom nézni, a "T" idom árát, nagy előnye, hogy forrasztás nélkül összerakható.

Előzmény: öreg_néne_b (174040)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.28 0 0 174040
Előzmény: 1zsakkrumpli (174037)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.28 -2 0 174039

Ez az, ez lenne a kiinduló állapot, majd egy kicsit továbbgondolva, köszi!

2 db szűkített "T"-idom kell hozzá.

Előzmény: porop84 (174038)
porop84 Creative Commons License 2020.09.28 0 0 174038
Előzmény: 1zsakkrumpli (174037)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.28 -3 0 174037

Köszi a beszámolót! :)

 

Valaki anno ide rakott fel képet cső hűtőről, réz "kulcsos" idomokból készítettet.

Nem találom, valaki emlékszik rá?

Előzmény: porop84 (174036)
porop84 Creative Commons License 2020.09.28 0 1 174036

Szépjóreggelt mindenkinek,

 

Rövid beszámoló a múlt hétvégémről…

Elkészítettem “endrepp féle”cső hűtőt, 15/22-es csövekből. Hát nem akarok hazudni, de szerintem bruttó 1 óra alatt megvoltam vele, főleg azért tartott eddig mert a T idomokat úgy kellett ki forrasztaniom már meglévő bontott rendszerből… Aztán ezeket kicsit tisztogatni hogy újra össze lehessen tolni őket… A rézdrót fel spirálozással 15-ös köpenyre, teljesen könnyen ment, pár helyen rá forrasztottam hogy ne csússzon el…

Lefőtt a szőlő cefre, Kb. 170 l. Ebből lett 42 l 33 %-os alszesz. 

A kicsi üstbe kétszerre pont belefért 25 %-ra felhígítva…

És most itt jön ami érdekes, az gondoltam volna hogy miután a csőhűtőnél 12 ről 15re bővültem, ezért a gőz majd gyorsabban robog állt az egész rendszeren és ezért hígabb lesz a kp. De ehelyett az lett hogy a korábbi 50-55% közötti vágás helyett már 60-nál váltanom kellett up-ra. A KP 70%os lett. 

A hatásfokáról csak annyit tudok beszámolni, hogy ilyen hideg pálinkát (17C)még sosem csorgattam ki a hűtőből… Nem tudom mennyivel fogyaszt több vizet vagy kevesebbet esetleg minta a spirálos mert azt sosem értem. Ami igaz az igaz hogy nagyon kellett figyelni mert elég labilis a rendszer, lévén hogy 1,8 dl hűtő folyadék van az egészben.

A friss pálinkát 48 %-ra higítva, teszteltük nagyon jó lett az idei (is).

Még a cefrétzésről annyit, hogy én is azt csináltam hogy bogyózás zúzás után 228-cal beoltva, a zajos erjedés első két napjában fagyott jég palackokkal hűtöttem az egész cefrét hogy elmaradjon a Zubogás, így kb. három hét alatt szép csendesen ki erjedt, és még az üst bepakoláskor is azt a finom édes Must / Szüret illatot lehetett érezni…

 

Köszönöm szépen mindenkinek a jó tanácsokat

sogi01 Creative Commons License 2020.09.28 0 4 174035

                                                       vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

 

Előzmény: sogi01 (173982)
Jolida Creative Commons License 2020.09.27 0 2 174034

Én szimplán -mosás után- bedobom az ágdarálóba.

A birset ketté szoktam vágni, ne nem lakik benne senki, megy a darálóba.

Előzmény: Meister (174033)
Meister Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174033

Na ez az, vagy pl az almalégyártók. :-)

Mindegy, én magozom, az belefér, de a maradék birsnél ellazázom kicsit.  Bár mondjuk én amúgy is felszelem, mint a hagymát, mert azt nem viszi a fúróba tett betonkeverőm.

(amúgy 2 rész alma, egy rész birsalma lesz a cefrében. A birs olyan 10 kg lehetett, azzal én magában semmit nem tudok kezdeni.)

Előzmény: Jolida (174032)
Jolida Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174032

Akkor én már rég meghaltam ciánmérgezésben. :-p

Szerinted a nagy főzdék ahol tonna a "kis" mennyiség magozzák ezeket? Na ne már ...

Előzmény: Meister (174031)
Meister Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174031

Pedig a sima almára mindenhol írják, hogy ciános a magja... Mondjuk azt ilyen 30-40 kilós tételben én hamar megoldom. 

Előzmény: Yanou0322 (174030)
Yanou0322 Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174030

Kettévágós. A sima almát is így csináltam szerdán. Ami magházpenészes kivágod a rossz részt és annyi. 

Előzmény: Meister (174028)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.27 0 1 174029

Magozni nem szoktam, de kettévágni igen.

Előzmény: Meister (174028)
Meister Creative Commons License 2020.09.27 -1 1 174028

A birsalmára azért mondják, hogy nem kell kimagozni, mert nincs cián a magjában, vagy azért, mert eszméletlen nehéz? :-)

És aki nem magozza, hogy detektálja benne a féregjáratokat? (Amikor a magház körül teljesen rohadt.)

Antal986 Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174027

He he he , azért ennek a verziónak jobb a klipje

 

https://www.youtube.com/watch?v=BzZAwwBYFLs

Előzmény: Jolida (174026)
Jolida Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174026
Előzmény: Antal986 (174025)
Antal986 Creative Commons License 2020.09.27 0 1 174025

Na hölgyek urak , 10 éve lehet   otthon főzni  ezért ezt  én 3 dallal ünneplem .

 

 

Posztobányi László és Barátai - Dal a pálinkáról https://www.youtube.com/watch?v=bD9HwZ_BjDY

 

Magna Cum Laude - Pálinka Dal https://www.youtube.com/watch?v=j288gQdBUj0

 

Budapest Bár  :  Szilvafácska https://www.youtube.com/watch?v=DKXfvfZ8oFM

 

 

 

Jolida Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174024

Én nem vennék a helyedben nagy hordókat, ha elnyújtott a beérés.

Amennyi körte romlás nélkül -az aug. elejei érés és az apró méret ún. cukorkörtére utal- leszedhető, tárolható egy adagban a teljes beérésig, akkora hordóra van szükség.

Mondjuk 50kg körte becefrézve elfér egy 60-as hordóban (nem szokott nagyon futni, de 45l-nél én nem szeretek többet belerakni), azt észszerűen lehet kezelni.

Leszeded, ledarálod, pektinbontó, sav, élesztő, táp.

60-as hordókat egy ember még rendesen tud mozgatni, a nagyobbak már többnyire "kétemberesek".

 

 

Előzmény: TP for my Bunghole (174023)
TP for my Bunghole Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174023

Igen, a fő szempont az lenne hogy az erjedést és a gombákat ne bántsa az ember, de a káros anyagokat termelő egyéb mikrobák ne érezzék jól magukat a cefrében.

Sokszáz liter cefréről beszélünk, rekordtermés volt az idei. Talán hasznos lenne ha beszereznék néhány 100 literes hordót és szép sorban indítanám őket ahogy megtelnek, külön-külön élesztőzve, tápolva és savazva.

Egyébként nem akartam versenyre vinni a pálinkát, de a tágabb családi kör szereti ezt a körtét enni is és inni is :-), ha már ilyen jó kedve volt a fának hogy ennyit termett, akkor legyen első osztályú a pálinkája, amit szivesen kínál az ember ismerősöknek is.

A főzőmester viszont már a főzés legelején közölte hogy nem volt elég savas a cefre ezért erjedési hibás lett. A "rézelején" lehetett is érezni azt a szúrós szagot amit a baktériumok termelte vegyület okoz. De ahogy írtam is, a kihígított kész pálinkán már nem lehet érezni, elnyomja a körteillat, de vájtorrú pálinkabírók biztosan éreznék. A főzőmester is azt mondta hogy ő nem vinné versenyre.

Én sem viszem. Majd jövőre, ha ügyesebben cefrézek :-)

Előzmény: Jolida (174020)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174022

Milyen mester szólta meg és mivel?

Előzmény: TP for my Bunghole (174010)
LacoP21 Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174021

Szia!

 

 ..."Nincs íz vagy illathibája, nagyon erőteljes körtearomák vannak a pálinkában és körteillata van, de mégis megszólta a mester."...

 

Jól sejtem, hogy versenyre neveztél volna?

Előzmény: TP for my Bunghole (174010)
Jolida Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174020

A pH 3 riasztó a különböző -nem jó ízt eredményező komponenseket: tejsav, ecet stb. termelő- baktériumok számára, mert erőteljesen gátolja a szaporodásukat.

Ez elviselhető az élesztőgombáknak.

Igazából az utóbbiak 3.5-4 körül szaporodnak jobban, de a 2.4 sem gátolja annyira, hogy az általunk általában használt mennyiség - 20g/100kg - ne lenne elég egy "normális" erjesztéshez.

 

Ha kisebb adagokban -mondjuk 30l-es hordóba- cefrézel, minden adagot külön kell savazni, élesztőzni, tápolni.

Előzmény: TP for my Bunghole (174013)
barkócza Creative Commons License 2020.09.27 0 1 174019

Nem hal bele, de állítólag a csontritkuláshoz van köze.

Előzmény: öreg_néne_b (174018)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.27 0 1 174018

Egy-két milliárd ember rendszeresen iszik kólát és nem hal bele...

Előzmény: rézműves1 (174016)
Jolida Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174017

Pálinkával se? :-ppp

Előzmény: rézműves1 (174016)
rézműves1 Creative Commons License 2020.09.27 0 2 174016

Na ezért nem iszunk semmilyen cólát...:):):)...

 

Előzmény: endrepp (174014)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.27 0 0 174015

És abban is foszforsav van.

Előzmény: endrepp (174014)
endrepp Creative Commons License 2020.09.26 -1 0 174014

a hármas ph, elég erősnek hangzik

 

Coca-Cola pH2.5 :)

Előzmény: TP for my Bunghole (174013)
TP for my Bunghole Creative Commons License 2020.09.26 0 0 174013

Köszönöm, tehát foszforsav az egyik bevált módszer. Be kell szereznem egy normális ph-mérőt is jövőre, de azon már ne múljon. Első látásra egyébként riasztó a hármas ph, elég erősnek hangzik (hiszen hét a semleges érték), de ha három akkor három, nincs vita.

A savazás elmulasztásán kívül ott hibáztam, hogy későn kértem időpontot a főzdébe, majdnem ki volt már forrva amikor hívtam őket, kaptam is időpontot két héttel későbbre.. Kizárólag magamat okolhatom. Pedig borospincében forrt ki a cefre, állandó 17 celsius fokon, teljes sötétben, jól záródó hordókban, ráadásul nagyon szép termés volt az idei.

Saját kárán tanul az ember..

Előzmény: Jolida (174012)
Jolida Creative Commons License 2020.09.26 0 0 174012

A Vilmos körtém idén pH 4.4 volt.

100kg-ra vetítve kapott 5dl savat (95% foszforsav, 5% tejsav), mire lement 3.0-ra.

10 napra (ami körte esetében soknak számít) főztem szeptember közepén, úgy, hogy szabadban (árnyékos helyen) volt tárolva és elég meleg volt a szeptember eleje.

Semmi baja nem volt a cefrének.

Előzmény: TP for my Bunghole (174010)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.26 0 0 174011

Foszforsav vagy kénsav, pH 3-3,2 közé.

Előzmény: TP for my Bunghole (174010)
TP for my Bunghole Creative Commons License 2020.09.26 0 1 174010

Üdv a topiknak! Cefre ügyben érdeklődnék, konkrétan körte a gyümölcs, augusztus elején cirka két hétig érő apró sárgahéjú fajta, vagyis nem lehet egy menetben kierjeszteni a teljes mennyiséget, több hordót is be kell üzemelni egymás után. Erre is vonatkozna a kérdésem, idén ugyan már tárgytalan mert ki van főzve az egész, de megszólta  a főzőmester a cefrét, szerinte ott rontottam el hogy nem savaztam le az ideális értékre és káros folyamatok indultak el, amit az átlag fogyasztó lehet hogy nem vesz észre, de hozzáértő pálinkakóstoló ki fogja szúrni és emiatt most nagyon mérges vagyok mert egyébként sok munkát tettem a cefrébe, szó szerint szemenként válogattam a nem rohadt, nem férges, nem piszkos körtét, kiszáraztam a teljes mennyiséget, fajélesztőt, pektinbontót, élesztő tápszert is kapott, de mégsem lett olyan jó amilyen lehetett volna. Nincs íz vagy illathibája, nagyon erőteljes körtearomák vannak a pálinkában és körteillata van, de mégis megszólta a mester.

Épp ez ügyben szeretnék tanácsot kérni, melyik a jelenleg legjobbnak tartott savazási módszer, milyen anyagokkal, mikor, meddig, milyen mennyiség, milyen szögből, hány órakor? :-)

Minden szaktanácsot örömmel és köszönettel fogadok.

Figyelget Creative Commons License 2020.09.26 -3 1 174009

Az utolsó, zárójeles mondatért kár.

Előzmény: szü(r)cs (173991)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.26 -3 0 174008

:)

Előzmény: endrepp (174007)
endrepp Creative Commons License 2020.09.26 -1 0 174007

engem kérdezel? :) kérdezd meg a gyártót, ezt már neked kell lelevelezned, megnéztem gyártókat angol nyelvterületen is, sok habosított termék van FDA food-grade silicone sponge

Előzmény: 1zsakkrumpli (174006)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.26 -3 0 174006

Főzőüstnél, gőzöknél stb...?

Előzmény: endrepp (173999)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.26 -3 1 174005

Valószínű az lehet, hogy a habosítottnál olyan anyagot használnak aminek nincs, vagy nem is lehet engedélye az élelmiszeriparban. Innentől kezdve készterméknek sincs.

Nem értem az egészet van helyettesítő termék, akkor minek a habszilikon?

 

Előzmény: öreg_néne_b (174001)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.26 0 1 174004

A színe egész megnyerő, illatokban sincs hiány.... 

Előzmény: szü(r)cs (174003)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.26 0 1 174003

Ma délelőtt....82V/V %-an csordogáló Stanley középpárlat.

Előzmény: szü(r)cs (174002)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.26 0 1 174002

öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.26 -2 0 174001

Mérlegelni kell, megéri e a ráfordítás sokadikként belépni egy nem túl nagy piacra.

Előzmény: öreg_néne_b (174000)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.26 -2 0 174000

Igen, persze, ha olyan anyagot használnak a gyártáshoz, aminek nincs engedélye, akkor a terméknek sincs. Szerintem a habosítóanyag piacon sem akkora előny az engedély, amire érdemes rámozdulni.

 

Előzmény: endrepp (173998)
endrepp Creative Commons License 2020.09.26 -4 0 173999

több helyen kifejezetten ajánlják a habosított profilokat élelmiszerhez

 

 

 

 

 

endrepp Creative Commons License 2020.09.26 -3 0 173998

itt egy gyártáshoz használt segédanyag aminek nincs engedélye, az alapanyag piac azért feltételezem más volumen, mint a tömítő profil piac a Murányi utcában

Előzmény: öreg_néne_b (173997)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.26 -2 0 173997

Ez úgy működik, hogy semmi sem használható, kivéve, aminek van rá engedélye.
Na, ahhoz, hogy valaminek az alkalmasságát elismertessék, átkerüljön az alkalmazható kategóriába, nem kevés, nem olcsó vizsgálatot kell elvégeztetni. Ahhoz, hogy ezt elvégeztessék, jelentős picot kell remélni. Ez erre valószínűleg nem áll fenn...

Előzmény: szü(r)cs (173992)
endrepp Creative Commons License 2020.09.26 -3 0 173996

:)  igazad van, de pont amire rávilágítasz, a lényeget, hogy milyen anyag és abból mennyi van a habosított szalagban nem tudjuk, lehet, hogy kevés, lehet, hogy sok, lehet, hogy 1000x mérgezőbb, mint 10mgramm arzén az ivóvízben, lehet, hogy nem, semmi részletet nem ismerünk, így elbagatellizálni sem logikus, egy biztos pont van a történetben, hogy a gyártó nem ajánlja, innentől mindenki eldöntheti saját hatáskörben hogy értékeli ezt, ha megtettük, hogy a fórumon az ajánlás mellett ez megjegyzésre kerül, az sztem korrekt.

Előzmény: szü(r)cs (173991)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.26 -3 0 173995

Na...innen indultunk pár napja:

 

1zsakkrumpli  2 napja    -4 1 173928

Habszilikont a gyártó (Bondex) nem ajánlja főzőüstökhöz.

Előzmény: szü(r)cs (173918)

 

Senki nem lett kötelezve hogy ne használja, cserélje le.

Akinek ilyen van ezzel az információval eldönti, hogy használja, vagy lecseréli.

Sima szilikont a gyártó ajánlja, akinek meg olyan van kapott egy infót, hogy megfelelő az adott technológiára.

 

 

 

 

Előzmény: szü(r)cs (173994)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.26 0 0 173994

Így már egészen más.....!

Előzmény: 1zsakkrumpli (173993)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.26 -3 0 173993

Szerintem meg az a lényeg, ha itt valaki pálinkafőzőhöz a habosított szilikont ajánlja, akkor tegye hozzá: a gyártó ilyen irányú felhasználásra nem ajánlja, mert...

Ezzel mindenki tudomásul veszi, eldönti használja vagy nem.

 

Előzmény: szü(r)cs (173991)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.26 0 0 173992

Ez itt a szakdolgozatom témája... csak a rend kedvéért..... 

Előzmény: szü(r)cs (173991)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.26 -1 4 173991

Formailag, hivatalosan valószínűleg helyénvaló a kijelentésük(az ide vonatkozó szabványt figyelembe véve). De ez attól összetettebb kérdés, minthogy valaki egyértelműen ezt megerősítse vagy cáfolja. Nem tudom milyen kutatások folytak arra tekintettel(az egyszerűség kedvéért) pl.:egy adott egységnyi (tömegben v. térfogatban kifejezve) habosított szilikon, mennyi habosító anyagot,hajtóanyagot(vagy nevezzük méregnek) tartalmaz, az mennyi idő alatt és milyen körülmények között oldódik ki, netovább milyen káros hatással van az emberi szervezetre x(beláthatatlan) időn belül. Egy kutatócsoport több évi munkája sem hozna egyértelmű eredményt. Mindenki számára nyilvánvaló, hogy a létszükségletünkhöz nélkülözhetetlen víz mérget tartalmaz(As),(EU szabvány 10mikrogramm/l, de jellemzően mindenhol meghaladja) mellesleg az arzén karcinogén, ez tény és kimutatták, nem beszélve arról, hogy egy átlagos étkezés során mennyi"mérget" visz be a szervezetbe.....de elég ha levegőt vesz, főleg a nagyvárosokban(légszennyezettség). Érdekes módon mindezek, és sok más az emberi szervezetet terhelő és BIZONYÍTOTTAN ÁRTALMAS TÉNYEZŐK a köztudatban elfogadottak és nem keltenek aggodalmat bizonyos körökben.(remélem nem húztam le nagyon a "szakmai színvonalat")

Előzmény: endrepp (173978)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.26 -3 1 173990

Héjj-hó! No cukor, csak a szàdban olvad, nem a kezedben. 😁🍷🤗😋

Előzmény: Törölt nick (173989)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.26 -5 2 173989

Mai menüm. A nem fórumos cefrézés iskola példàja is lehetne akàr. Darabolt, szeletelt cefre. Kb. 3x-os ep elvàlasztás, kihozatal is sokkal gyengébb a pépesítettnél, de ez az illat és íz, kàrpótol bőségesen. Almäs-szilva, némi kis őszivel. Vegyes. Nehéz alkoholok. Én így jobban szeretem. Guszta nagyon. ☺️👌

1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.26 -5 3 173988

kopasz szuzukis  2020-01-16 15:52:02 167849

Elég nagy baj, hogy még vakon megbízol a kereskedők szavában.

Lassan 3. éve habszilikon szalag van az üstfedelem alatt, amit rendszeresen leveszek-felteszek, csavarokkal (igaz, csak kézzel) meghúzva. Alíg deformálódott tartósan. És még legalább 2-3 évig bírni fogja. Bondexesszilikonhab.

 

???

Előzmény: kopasz szuzukis (173984)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.26 -4 3 173987

Újra játszva:

"

1zsakkrumpli  2 napja    -4 1 173928

Habszilikont a gyártó (Bondex) nem ajánlja főzőüstökhöz.

 

szü(r)cs  1 napja    0 0 173933

Az ő helyükben én sem ajánlanám főzőüstökhöz (ez így korrekt).....A cég, jelen esetben a Bondex, nyilván tökéletesen tisztában van a termék, és annak anyagának fizikai, kémiai és egyéb tulajdonságaival, és aszerint ajánlja felhasználásra, ez is OK. Én pedig azt tudom, és abban van tapasztalatom, hogy miképp használjam pálinkafőzés során, hogy  nekem megfeleljen és hasznosítani tudjam(a vízzárat már nem használom) ......nekik viszont ilyen szinten erre nincs rálátásuk....

Előzmény: 1zsakkrumpli (173928)

 

1zsakkrumpli  1 napja    -4 0 173934

Ja, ja...múltkor valami roszdamentes/saválló lemez anyagminőségén ment a vita, élelmiszeripari szabvány stb...

Előzmény: szü(r)cs (173933)

 

kopasz szuzukis  1 napja    -2 0 173946

Érdekes. Én pont az ellenkezőjét olvastam a Bondex honlapján

A Hőálló négyzetes és téglalap alakú szilikon hab szalagok oldalon a 3. szakaszban. Húsipari füstölők, főzőüstök tömítése, satöbbi.

Vagy csak én nem tudok olvasni a sorok között?

(krumpli, krumpli! Már megint kötözködsz.)

Előzmény: 1zsakkrumpli (173928)

 

1zsakkrumpli  26 órája    -2 0 173950

"

Szilikon szivacsokkal viszonylag kis záróerővel rugalmas tömítettség érhető el.
Műszer dobozok, lemez szekrények és kis felületi nyomással
záródó fedelek és ajtók , tömítésére - szigetelésekre ajánljuk.

"

https://szilikonwebaruhaz.hu/id/02577-5-x-20-mm-habositott-szilikon-szalag

 

vs:

"

Szilikon szalag termékeink, nagy záróerővel ( pl. több ponton
csavarral vagy békazárral rögzített fedéltömítések, tartályok,
pálinka főző, gyümölcs érlelő, különböző élelmiszeripari főző üstök, pácolók ) 

"

 

https://szilikonwebaruhaz.hu/id/00190-10-x-14-mm-szilikon-szalag

 

Előzmény: kopasz szuzukis (173947)

"

 

kopasz szuzukis  1 órája    0 0 173984

Én olvastam egy információt, mely publikusan fent van az ominózus kereskedés honlapján. Telefonos megkeresésre is ugyanezt az információt kaptam. 

Írtam én is egy emailt a gyártónak, megkérdeztem, hogy milyen habosító anyagot használnak, és ezt műbizonylattal alá tudják-e támasztani? Ha megjön a válasz, megosztom a fórummal.

 

Igen, támadásnak veszem minden olyan megnyilvánulásotokat, mely arról szól, hogy kiragadtok 1-2 mondatot, mondatrészt, majd akár burkoltan is hülyének, okoskodó hozzá nem értőnek, hazudozónak állítotok be. Főleg krumpli ebben nagymenő. 

Előzmény: endrepp (173972)

"

Áruld már el, hogy az előzőekben mi volt számodra "Igen, támadásnak veszem minden olyan megnyilvánulásotokat, mely arról szól, hogy kiragadtok 1-2 mondatot, mondatrészt, majd akár burkoltan is hülyének, okoskodó hozzá nem értőnek, hazudozónak állítotok be. " ?

Egy átlagos ember nem tud mindent, hiányos a tudása, általában azt tudja, amit rutinszerűen használ.

Egy átlagos-egészséges ember, előző+képes tanulni a másoktól, a mások által alaposan "kitaposott" számára hasznos információt, beilleszti a tudáshalmazába, igyekszik fejlődni, és nem a "kötözködés" jelzőt használni, esetleg ismeri a köszönöm szót.

Rendszerint egy forgatókönyv szerint építed fel a hozzászólásaidat.

1.) Állítasz valamit

2.) Valaki tényeket közölve ellenkezőét állítja

3.) Tovább bizonygatod az igazadat, segítségül hívód kelléktáradból : 

Pici csillaxóróm! Felvilágosítanálak, hogy:

- 34 éve dolgozom egy gyógyszergyárban, fizikai munkakörben készülék-, berendezés üzemeltetőként. Vegyipari technikusi végzettséggel.

- több, mint 40 éve cefrézek, pálinkázok. Eleinte bérfőzdében főzetve, amióta legális, meg otthon.

Lehet, hogy egynél több hőcserélővel is dolgoztam röpke 36 éves vegyipari-gyógyszeripari pályafutásom során.

Édesk kicsi csillaxóróm!

Kicsi csillaxóróm! Lehet, hogy én már rég a szakmámban dolgoztam, mikor Te még hátulgombolós voltál.

Minek írnék bármit is. Úgyis belekötsz minden egyes szóba. Szerinted mi hülyék vagyunk, és csak a fotelból ugatunk.

Na! Ez vagy Te! Csak azért, hogy kötekedj, lejárasd a másikat, kiragadsz mondatokat, és kihangsúlyozod, hogy milyen hülye a másik. 

Te álltál belém, méghozzá igen széles orcával. És nyugtasd meg magad, én is magamnak főzök, mióta legális. Már közel sem annyit.

- Édes öcsém (nyugodtan szólíthatlak így, mert egy huszassal előtted járok).

Jóval a Te születésed előtt már tudtam, hogy mitől opálos, mitől pelyhes egy pálinka. Azt is tudtam, hogy mitől kék meg zöld a szűrőt alkotó CELLULÓZ. Képzeld, eredeti szakmám vegyésztechnikus.

- stbb...

4.) Majd hanyagolod a témát.

 

 

  

Előzmény: kopasz szuzukis (173984)
endrepp Creative Commons License 2020.09.26 -4 1 173986

bocsánat, de ez egy egyéni probléma, ha te pl ebben a szilikonos kérdésbe kötözködést látsz bele, erre semmi nem utal írott formában és szándékom is mentes ettől, én ezt egy csűrés-csavarásnak érzem, hogy a tárgy elől kitérve, sérelemként fogod fel, ahova eljut a téma és meg is kérnélek szépen, ha úgy érzed, hogy kötözködöm, akkor az erre utaló mondatomat, nyugodtan ragadd ki és dörgöld az orrom alá, ha ilyet nem sikerül találni, akkor kérlek tegyél le arról a szándékodról, hogy alaptalanul megbélyegzel, mint kötözködőt, erre van kifejezés, hogy milyen stratégia, nem írom le, mert nem akarom gerjeszteni ezt a témát

 

szilikon: igen, pont erre van itt szükség, hogy egy ilyen téma ki legyen részletezve, hogy alapos vagy alaptalan a gyártó álláspontja, esetleg olyan anyag segédanyag használatáról van szó, ami ártalmatlan, átdesztillálásra képtelen vagy valós problémát okozhat, köszi, hogy foglalkozol vele

Előzmény: kopasz szuzukis (173984)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.26 0 3 173985

A pontosság kedvéért: a kénsav döntő hányada a cefrében marad. Csak minimális mennyiséget "vesz fel" az élesztő. A foszforsavból többet. Mindkettő kell az élesztő szervezetének felépítéséhez. De mindkettőből fölösleg marad a cefrében, mire kifőzésre kerül. A citromsavat és az almasavat meg ugyanúgy felhasználja az élesztő, mint a cukrot. 

Előzmény: vandox4 (173981)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.26 -1 4 173984

Én olvastam egy információt, mely publikusan fent van az ominózus kereskedés honlapján. Telefonos megkeresésre is ugyanezt az információt kaptam. 

Írtam én is egy emailt a gyártónak, megkérdeztem, hogy milyen habosító anyagot használnak, és ezt műbizonylattal alá tudják-e támasztani? Ha megjön a válasz, megosztom a fórummal.

 

Igen, támadásnak veszem minden olyan megnyilvánulásotokat, mely arról szól, hogy kiragadtok 1-2 mondatot, mondatrészt, majd akár burkoltan is hülyének, okoskodó hozzá nem értőnek, hazudozónak állítotok be. Főleg krumpli ebben nagymenő. 

Előzmény: endrepp (173972)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.26 0 3 173983

Erről beszéltem! De csak azért, nehogy nekem ugorjanak, hogy a citromsav nem cefrébe való/káros/bűncselekmény. Lehet használni, de drága móka. És nem igazán jatékony emiatt.

Előzmény: öreg_néne_b (173973)
sogi01 Creative Commons License 2020.09.26 0 4 173982

      vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (173948)
vandox4 Creative Commons License 2020.09.25 0 0 173981

De volt értelme savaznod, viszont a gyümölcscefre kezelésére alkalmasabb a foszforsav vagy a kénsav. Ezek is felbomlanak a cefrében, természetes anyagok, élelmiszeriparban használatosak.

Citromsav nekem gyanús, hogy ízesítőként is használt, így pedig már nem mindegy mennyi kerül a cefrébe. Persze mindegyik sav okozhat minimális mértékű elváltozást, vagy gyakorolhat hatást az aromaösszetételre, de főleg egy körtecefrénél szerintem a kisebbik rossz a sav használata, a nagyfokú romlandósággal szemben, mert akkor az is hatással lesz a minőségre.

Maga a gyümölcs is tartalmaz citromsavat, vagy almasavat, mégis a két fent említett sav, vagy a borkősav az elterjedt az iparban.

Előzmény: Norbi818 (173975)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.25 -5 0 173980

Az még megvolt, hogy a habszilikon nem alkalmas, a töltő gàz végett, gondolom, amivel felfújjàk gyàrtàskor. De ebbe ő sem kötött bele. Nem alkalmas-nem alkalmas, ez van. Tudomàsul vette mindenki. Sajàt részről még annyit most hozzàtennék, hogy eddigi pàlyafutàsom soràn 2 db cefrét gondoltam csak újra, mivel csak csupán 2-ben talàltam ràciót, rengeteg megmaradt aromàt. Az egyik egy birs volt, 5-7 éve, meg most ez a meggy. A birshez anno kellett az elsődlegesből is valamennyi, ehhez viszont nem kell semmi. Szóval ez nem bevett szokás nàlam, kb. 5-7 évente van egy ilyen szokatlanul aromàsan maradt kifőtt cefre. Ezt azért szerettem volna elmondani. Cukorszesz kell a nudlinak, nekem ugyan nem, de rengeteg sok gyümölcs aromàval teljesen jó. Csak pont az a rengeteg sok gyümi aroma ritka. Bolti aromàk nem az én világom, mert egyik sem ad olyat, mint az igazi. Csak az igazi az értékes aroma. Nem rombolok én semmilyen színvonalat. Ritkàn, de van ilyen. 5-7 évente egyszer. Az elég kevés, de azért létezik. Érdekesség képpen osztottam meg, nincs mit szégyellnem rajta, finom. 

Előzmény: endrepp (173978)
endrepp Creative Commons License 2020.09.25 -3 0 173979

hogy a habszilikon szalag a gyártó szerint alkalmas főző tömítésre

Előzmény: endrepp (173978)
endrepp Creative Commons License 2020.09.25 -3 0 173978

felmerült ma, hogy a habszilikon szalag alkalmas főző tömítésre (by kopasz szuzukis), ezt cáfoltuk meg ketten, hogy nem igaz, mindkettőnket "kötözködőnek" titulált !!, időt fektettem bele, az állításomat bebizonyítottam és ezzel gazdagítottam a fórum KONKRÉT tudását, ez valóság, a többi rizsa, ebből mérjél teljesítményt nyugodtan, itt sok év alatt kialakult egy szakmai színvonal, ha ennek a fenn tartását kötözködésnek érzed, akkor majd próbálok máshogy kommunikálni, de a mondanivaló ugyanaz marad

 

 

Előzmény: Törölt nick (173977)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.25 -6 0 173977

Miért lenne baja? Teljesen igaza van. Mind a citrát ciklust illetően, mind pedig az àltalànos kötözködést illetően. Màr az ember fél beírni bàrmit is. 2,5 dl meggyet ittam csak, az újra gondoltból, kólàval, fincsi, jó meggyes, részeg nem vagyok. 

Előzmény: endrepp (173972)
Jolida Creative Commons License 2020.09.25 0 0 173976

.... hacsak az nem, hogy nem zabálta fel az alkoholod egy részét az ecetbaci. :-p

 

Ha kiforrt, a körtére mindenképpen mérj rá még egyszer. Ha nem elég alacsony a pH (3 +/- 0.2), pillanatok alatt romlásnak indulhat. Ha várni kell a főzetésre, inkább savazd le a biztonságos sávba és zárd le légmentesen.

Előzmény: Norbi818 (173975)
Norbi818 Creative Commons License 2020.09.25 0 0 173975

Tehát akkor végül is semmi értelme nem volt a savazást végrehajtani...mindegy következő hónapban viszem főzetni úgyhogy sokat nem fog állni.

Előzmény: kopasz szuzukis (173970)
Norbi818 Creative Commons License 2020.09.25 0 0 173974

Az idei besztercei nálam 3,8 volt.

Előzmény: Jolida (173968)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.25 0 1 173973

A citrát-ciklus a földi élet alapja, minden élőlénynek van eszköze a citromsav lebontásához.

Előzmény: kopasz szuzukis (173971)
endrepp Creative Commons License 2020.09.25 -4 0 173972

Mielőtt dérrel-durral belekötnétek
krumpli, krumpli! Már megint kötözködsz

 

ma másodszor hallucinálsz kötözködést, baj van, akarsz beszélni róla?

Előzmény: kopasz szuzukis (173971)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.25 -2 3 173971

Nemcsak a tejsav baktériumok. Döntő hányadát az élesztő fogja alkohollá alakítani. Mielőtt dérrel-durral belekötnétek, nézzétek át az élesztők metabolizmusát. Úgy is nevezik, hogy citrát-ciklusú metabolizmus. Azaz citromsavon keresztül végzi a cukor lebontását. És ezért nem túl jó "savazószer" a citromsav.

Előzmény: endrepp (173967)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.25 0 3 173970

A citromsav jóval gyengébb sav, mint a foszforsav. Így természetes, hogy több kell belőle. Amit aztán az élesztő a cukorral együtt jól megcsócsál.

Előzmény: Norbi818 (173965)
Norbi818 Creative Commons License 2020.09.25 0 0 173969

Igen már utánanèztem jövőre már másképp csinálom

Előzmény: endrepp (173967)
Jolida Creative Commons License 2020.09.25 0 0 173968

A "miheztartás végett" - sic! - az idei Stanley volt nálam pH 3.7.

Hordónként -kb. 40l- kellett 2.5dl sav (95% foszforsav, 5% tejsav).

Előzmény: Norbi818 (173965)
endrepp Creative Commons License 2020.09.25 -1 0 173967

szilvát jellemzően nem kell savazni, de persze lehet, a citromsav nem alkalmas, mert a tejsav baktériumok bontják, élelmiszer ipari foszforsav az ajánlott általában vagy kénsav

Előzmény: Norbi818 (173965)
rézműves1 Creative Commons License 2020.09.25 0 3 173966

Bocs, most jöttünk vissza Gyuláról és 3-napig nem voltam gép előtt...csak elkezdtem visszaolvasni...

(ne bántsátok Józsipapát)...:):)

Előzmény: endrepp (173964)
Norbi818 Creative Commons License 2020.09.25 0 0 173965

Sziasztok!Savazás tèmában kèrnèm a segítségeteket, illetve a tanácsotokat!A szilva illetve körte cefrèm 3,8 ph mutatott ezèrt savazásra volt szükség. idèn vettem ph mèrőt ezèrt citromsavval levittem 3-3,05 környékére a pht.A kèrdèsem az vszínű èn nem èrtem a szavazás kèmiáját, hogy vèlemènyem szerint túl sok citromsav  kellett a 3-as ph elèrèsèhez(fèl kiló a körtèhez majdnem egy kiló a szilvához 80 liter körüli volt mindkét cefre) ès ez nem befolyásolja-e majd a pálinka ízèt?Vagy csak nekem tűnt soknak, ès ez a normális?

Válaszokat előre is köszönöm!

endrepp Creative Commons License 2020.09.25 -3 0 173964

egy szó jelentéséből az nem derül ki, hogy személyeskedés-e, mivel az egy érvelési hiba, érvelni pedig nem egy szóval szokás, egy szó szövegkörnyezetben betöltött szerepének megállapításához, pedig nem elég a szó jelentését ismerni, egyébként:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=155973727&t=9007484

 

Előzmény: rézműves1 (173963)
rézműves1 Creative Commons License 2020.09.25 -1 4 173963

..."illusztris társaság - azt tudod, hogy ez személyeskedés?"...

 

Én nem hiszem, (ismerve a szó valódi jelentését) hogy ez az lenne...

...híres, neves, kiváló, latin"...ez még csak nem is "pejoratív"...:):)...

Előzmény: endrepp (173889)
Jolida Creative Commons License 2020.09.25 0 0 173962

A cefrefőzésnél szűrőt kéne használni a kozmaolaj egy részének eltávolítására, pl. Szőllősi félét:

 

https://forum.index.hu/Article/showArticle?go=116291716&t=9007484

Előzmény: alligator3 (173959)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.09.25 0 0 173961

Ahány ház, annyi szokás.

Én általában 42-45 közé hígítok mindent.

Hígításkor a kajszi és a szőlő nem szokott vészesen opálosodni úgy, hogy a finomításkor nincs külön kozmaolaj szűrés. ha kicsit opálosodna akkor az pár hetes pihentetéssel, vagy ha sürgősebb hűtéssel+mechanikai szűréssel kitisztul. Inkább pihentetni szeretem, mert talán a kozmaolajban is van "valami" ami az ízvilághoz kell, minimális mennyiségben hozzá tehet jó dolgot a végeredményhez.

 

A meggy már 50% alatt elkezd opálosodni, ott a több (2-3) körös mechanikai szűrést nem úszom meg. Lehűtött hígított párlatot engedek át 3-4 rétegű papírtörlő kendőn, amit körönként kb 3-5 literenként cserélek. 42-43 %-osan csak így lesz elfogadható eredmény.

Előzmény: alligator3 (173959)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.25 -1 0 173960

A gyógyszertári víz is sem desztillálással készül, csak GMP szerint van előállítva.
De nem a víztől, hanem a hígítástól opálosodik a pálinka. Ami egyébként nem tragédia, hűtve szűréssel orvosolható.
Nekem szőlő még soha nem opálosodott.

Előzmény: alligator3 (173959)
alligator3 Creative Commons License 2020.09.25 0 0 173959

Sziasztok!

Biztos volt már téma, de szeretném most a tanácsotokat kérni. 

Ki hogy hígítja/állítja be a párlatának szeszfokát.

Sajnos tavaly a kajszi 48-nál elkezdett opálosodni, pedig patikai deszt. vízzel csináltuk.

Olvastam, hogy a kozmaolaj tartalom is erősen befolyásolja, hogy mikor kezd el opálosodni a pálinka. 

Most szőlő lesz, és szeretném 45-46-ig levinni.

Előre is köszi a tanácsokat. 

 

Üdv

1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.25 -3 1 173958

Azt is mondták, hogy a cellák erő hatására maradandó alakváltozást szenvednek, nem egy egy hosszútávú megoldás, gondolom ez a kisebbik gond.

Előzmény: 1zsakkrumpli (173957)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.25 -3 1 173957

Ezt mondták nekem 4 éve is, csak nekem annyi maradt meg, hogy nem lehet használni.

Előzmény: endrepp (173956)
endrepp Creative Commons License 2020.09.25 -1 0 173956

nem alkalmas, ez a válasz:

 

a zárt cellás habszerkezetű szilikongumi termékek nem alkalmasak élelmiszeripari alklamazásra,a habosítás során használt hajtóanyag miatt.

 

Előzmény: kopasz szuzukis (173951)
endrepp Creative Commons License 2020.09.25 -1 0 173955

az a cél, hogy kitérjen túlnyomás (páracső dugulás) esetén, a pálinkafőzőben 3-5mBar a megengedett nyomás, a vízzárban a víz is ki tud térni

Előzmény: The Dark Side of the Moon (173953)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.25 -3 1 173954

Ha egy pálinkafőzőben akkora nyomás van, hogy kinyomja a tömítést, akkor jobb is, ha kinyomja...

Előzmény: The Dark Side of the Moon (173953)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.09.25 0 0 173953

Nálunk napi gyakorlat a tömítéstechnika...

Az egyik sem igaz abban a formában, ahogy leírják. Nagyon nyomás és kialakításfüggő. Ha a rugalmas tömítés ki tud térni a nyomásiránynak megfelelően, akkor a nyomás növekedésével ki is fog térni.

 

Ez az egyetlen állítás ami válasz a kérdésre.

Előzmény: 1zsakkrumpli (173950)
endrepp Creative Commons License 2020.09.25 -1 0 173952

dobtam nekik egy levelet, ha válaszolnak megosztom itt

 

Előzmény: kopasz szuzukis (173951)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.25 0 2 173951

Akkor telefonon valamelyikünket félretájékoztatták. Én 2 éve beszéltem velük, akkor azt mondták, hogy a habszalag is élelmiszeripari minőségű anyagból készül.

 

Előzmény: endrepp (173949)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.25 -4 0 173950

"

Szilikon szivacsokkal viszonylag kis záróerővel rugalmas tömítettség érhető el.
Műszer dobozok, lemez szekrények és kis felületi nyomással
záródó fedelek és ajtók , tömítésére - szigetelésekre ajánljuk.

"

https://szilikonwebaruhaz.hu/id/02577-5-x-20-mm-habositott-szilikon-szalag

 

vs:

"

Szilikon szalag termékeink, nagy záróerővel ( pl. több ponton
csavarral vagy békazárral rögzített fedéltömítések, tartályok,
pálinka főző, gyümölcs érlelő, különböző élelmiszeripari főző üstök, pácolók ) 

"

 

https://szilikonwebaruhaz.hu/id/00190-10-x-14-mm-szilikon-szalag

 

Előzmény: kopasz szuzukis (173947)
endrepp Creative Commons License 2020.09.25 -1 0 173949

az sajnos elírás, telefonon tudod tisztázni velük, én pár hete vettem, elfelejtettem az alapanyag nevet, ami miatt nem alkalmas élelmiszerhez, abból készül

Előzmény: kopasz szuzukis (173946)
sogi01 Creative Commons License 2020.09.25 0 2 173948

                                                        vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (173926)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.25 0 2 173947

Bocsi, félreértettem a dolgot. Azt hittem, hogy a sisakba akarsz terelőtányért beépíteni.

Leesett, Te buboréktányéros kolonnát akarsz építeni. Az úgy néz ki, hogy egy tányérba körkörös kéményelem lóg bele. Általános méretezési szabály, hogy a tányér és a kéményperem közötti rés keresztmetszete háromszorosa legyen a páracső keresztmetszetének. Hátránya ennek a tányértípusnak, hogy nem szabályozható a folyadékszintje, és relatíve nagy a folyadék holttér. Utóbbi úgy csökkenthető, hogy középen fölfelé domborítják a tányért.

Előzmény: szü(r)cs (173943)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.25 -2 2 173946

Érdekes. Én pont az ellenkezőjét olvastam a Bondex honlapján

A Hőálló négyzetes és téglalap alakú szilikon hab szalagok oldalon a 3. szakaszban. Húsipari füstölők, főzőüstök tömítése, satöbbi.

Vagy csak én nem tudok olvasni a sorok között?

(krumpli, krumpli! Már megint kötözködsz.)

Előzmény: 1zsakkrumpli (173928)
endrepp Creative Commons License 2020.09.24 0 0 173945

biztos. két fajta alapanyagból dolgoznak, a habosított nem élelmiszeripari minőség, ilyen helyre, ahol könnyű összenyomhatóság szükséges furatosat ajánlanak

Előzmény: evodia2010 (173944)
evodia2010 Creative Commons License 2020.09.24 0 0 173944

Lehet nem élelmiszeripari minőség. Ezt ők tudhatják a várható beépítés és használat ismerete nélkül is.

Előzmény: szü(r)cs (173933)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.24 0 0 173943

Úgy érted, hogy a tálca és a harang(esernyőtányér) közötti távolság? A kéményre(furatok száma, átmérője) vonatkozik az ált. szabály, a páracső átmérőjének függvényében?

Előzmény: kopasz szuzukis (173935)
endrepp Creative Commons License 2020.09.24 -1 0 173942
Előzmény: DrJackson (173941)
DrJackson Creative Commons License 2020.09.24 0 0 173941

Esetleg valakinek lementett állapotban megtalálható a Snapszi féle útmutató? Sajnos a snapszmester.hu oldalon nem tudok valamiért regisztrálni és szeretném felhasználni az ott található infókat. Ha lenne oly kedves és elküldené az e-mail címemre (viktor[pont]doczi[kukac]gmail[pont]com

 

Előre is köszönöm!

 

 

Jolida Creative Commons License 2020.09.24 0 0 173940

Piros ribizlit bevágtam a magozóba, lett belőle velő, a magozóban maradt anyagból fúrószárral kiszedtem a szármaradékot és a -lucskos- héjat külön cefréztem "törköly"-nek.

Mindenkinek -nekem is- az volt a véleménye, hogy a "törköly" jobb, ízesebb, mint a velő.

Össze lesz öntve 1/3 ... 2/3 arányban.

 

Egyébként erről a régi vicc jut eszembe:

Sasmama egy héját visz a fiókáknak.

Azok prüszkölnek: - fúj, héja...-

Mire a mama: - egyétek meg, a héjában van a vitamin-. :-)

 

Bocs. :-ppp

Előzmény: raczno (173939)
raczno Creative Commons License 2020.09.24 -1 0 173939

Nem volt veszélyesen az, de az egész olyan főtt valamire emlékeztetett, nem jött be..., annak sem, aki csinálta...

Előzmény: 1zsakkrumpli (173932)
Jolida Creative Commons License 2020.09.24 0 1 173938

2.4-ig az élesztők többsége vígan szaporodik, alatta lassul.

Előzmény: Yanou0322 (173937)
Yanou0322 Creative Commons License 2020.09.24 0 0 173937

Tegnap megcsináltuk a Gála alma cefrét.

Minimális volt a selejt, mindet feleztük a magház penész miatt, de nem volt vészes, volt benne pár, de semmi jelentős. Egészséges magház és a magok maradtak. Erről is lehet olvasni mindent, hogy a magok ciántartalma, meg stb., de tavaly a birsből sem szedtem ki és az ég világon semmi hátrányát nem érzem.

Viszont a savval valószínű, hogy becsúsztam 2.8 alá, 2.5-2.6 mennyire vészes? Ma reggel az egyik hordón már beszélget a kotyogó, ebből gondolom, hogy nem lesz baj, de azért inkább kérdezek...

kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.24 0 2 173936

Gyöngyöstarjáni sárga muskotály egy hete: BRIX=22.

Előzmény: T-omti (173927)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.24 0 2 173935

Tudomásom szerint semmi akadálya a beépítésnek. Csak arra ügyelj, hogy a tálca és a sisak teteje között maradjon elég hely a gőzáramlásnak. Legalább 2-3 centi.

 

Előzmény: szü(r)cs (173918)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.24 -4 0 173934

Ja, ja...múltkor valami roszdamentes/saválló lemez anyagminőségén ment a vita, élelmiszeripari szabvány stb...

Előzmény: szü(r)cs (173933)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.24 0 0 173933

Az ő helyükben én sem ajánlanám főzőüstökhöz (ez így korrekt).....A cég, jelen esetben a Bondex, nyilván tökéletesen tisztában van a termék, és annak anyagának fizikai, kémiai és egyéb tulajdonságaival, és aszerint ajánlja felhasználásra, ez is OK. Én pedig azt tudom, és abban van tapasztalatom, hogy miképp használjam pálinkafőzés során, hogy  nekem megfeleljen és hasznosítani tudjam(a vízzárat már nem használom) ......nekik viszont ilyen szinten erre nincs rálátásuk....

Előzmény: 1zsakkrumpli (173928)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.24 -3 0 173932

Up-os volt?

Előzmény: raczno (173931)
raczno Creative Commons License 2020.09.24 -1 0 173931

Kajszi velő pálinkát ittam, de nem ízlett... Tompa, főttes jellege volt, semmi kajszi nem volt benne...

Előzmény: kezdoParlat (173929)
Jolida Creative Commons License 2020.09.24 0 0 173930

100l cefre (130-140kg?) 11-15l között ad..... nálam.

Előzmény: T-omti (173927)
kezdoParlat Creative Commons License 2020.09.24 0 0 173929

Sziasztok. Valaki próbált már pálinkát főzni gyümölcsvelőből, pl.: barack. Mennyire lesz másabb az ize mintha a gyümölcs csak darálva lenne, ill. kihozatalban van különbség?

Köszönöm a válaszokat.

1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.24 -4 1 173928

Habszilikont a gyártó (Bondex) nem ajánlja főzőüstökhöz.

Előzmény: szü(r)cs (173918)
T-omti Creative Commons License 2020.09.24 0 0 173927

Sziasztok

Meg tudná mondani valaki, hogy 100l sárga muskotály szőlő cefre kb. Mennyi pálinkàt ad.

Tudom, hogy sok mindentől függ, de még is.

 

Köszönöm a válaszokat

 

sogi01 Creative Commons License 2020.09.24 0 2 173926

    vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (173883)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.23 0 1 173925

Ja és azt szárazon, döngölve.

Nem kell vegyészkedni élesztővel.

Előzmény: naivkezdo (173924)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.23 0 1 173924

Nemrég volt itt szó csigerről, kb azt csináltál. Az ilyen illatos fajtáknál látod lehet, de én ezt már nem törkölynek hívom, nem is ilyen -fajtából szoktam a klasszik törkölyt.

Előzmény: Meister (173921)
Jolida Creative Commons License 2020.09.23 0 0 173923

Ja, és fele magasságig virág, majd annyi szesz, hogy bőven ellepje (4.x l-es uborkás üveg félig virággal, felöntve szesszel).

Az áztatás végén az üveg alján fél centi vastagon állt a virágpor, az adja meg az ízét.

Előzmény: Jolida (173922)
Jolida Creative Commons License 2020.09.23 0 0 173922

Én tavasszal áztattam kb. 70%-os szeszben 4-5 napig, utána virág csere, újból 4-5 nap.

Hígítottam, lefőztem.

Nagyon kellemes bodzavirág párlatot kaptam.

 

A '18-as mostanra kategóriájában brutálisan jó lett ... annak aki szereti...

Előzmény: r1cs1 (173914)
Meister Creative Commons License 2020.09.23 0 0 173921

Én most kaptam 30 kg préselt törkölyt. Annyi vízzel öntöttem fel a felét, hogy az élesztőt rá tudjam önteni. Adott egy liter alszeszt, brutál illatokkal. A másik 15 kg-ra öntöttem 20 dkg cukorral kevert pár liter vizet. Muszáj. Több óra lefőzni a cefrét, az nem lehet, hogy kijön 7 dl pálesz. Kicsit több jöhet, csak mégse vodka legyen, nem? Vagy inkább jövőre dobjam a disznóknak a törkölyt?

Előzmény: porop84 (173920)
porop84 Creative Commons License 2020.09.23 0 1 173920

Durva, hogy nálunk is igy volt kb...  a cefreszag mint negatív jelző.. a milliónyi muslinca ami az arcodba röppent.. hozta a szomszéd a fáról lehullot éretlen gyümölcsöt.. ami épp gyümölcs volt azt megettük, aminek egy részét használni lehetett abból lekvár lett.. és ami maradt, az ment a cefrébe... az almahéj ami már nem kellet a pitébe..stb.. és persze ment bele a jó sok cukor.. mondjuk épp ez lehetett a kulcs, ahoz, hogy ne ecetesedjen meg.. májustól októberig kint a napon... és a nagyon durva, ennek ellenére nem  volt ihatatlan a pálinka, sőt... csak sima vegyes... :-D díjat nem nyert volna, de nem volt rossz...

Szent meggyőződésem, hogy a bérfőzdék, az ilyen cefréhez lőtték be a rendszert...mert hogy ebből még a 3-4% is kevés EPnek... rendes cefrénél viszont óriási veszteség ekkora EP elvétel..

Előzmény: The Dark Side of the Moon (173905)
vandox4 Creative Commons License 2020.09.23 0 0 173919

Főzés előtt tedd bele mind. Úgy lesz a legfrisebb az íz és illat. 

Előzmény: r1cs1 (173914)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.23 0 0 173918

Helytálló volt a tanácsod miszerint a 30x20 mm-es  habszilikon szalag a megfelelő méret a vízvályú tömítésére, bár két-három egymás utáni(fedél bontás nélkül) cefrézés után alig emlékeztet önmagára, ügyesen regenerálódik. A leszorítást ki kell tapasztalni, és okosan használni. A leendő kolonnába esernyőtányéros tárcát szeretnék beépíteni, van tudomásod olyan jelentős hátrányáról ami kizárná ezt a lehetőséget, illetve nem javaslod.

Előzmény: kopasz szuzukis (173816)
endrepp Creative Commons License 2020.09.23 -1 0 173917

nem tudom milyen arányban kellene az alszeszbe tenni, de én nem áztatnám, közvetlen főzés előtt beletenném, főzés közben abból garantáltan kijön minden ami akar

Előzmény: r1cs1 (173916)
r1cs1 Creative Commons License 2020.09.23 0 0 173916

Igen. Zöld szár nélkül. 

endrepp Creative Commons License 2020.09.23 -1 0 173915

zöld szárak nélkül?

Előzmény: r1cs1 (173914)
r1cs1 Creative Commons License 2020.09.23 0 0 173914

Sziasztok! 

 

Majusba szedtem bodzaviragot. Kb. egy 10 literes vödörnyi mennyiség van a fagyasztoban.

Alma alszeszhez akarom hozzáadni. A kérdésem az lenne , hogy ezt a mennyiséget hány liter alszeszhez lehetne hozzáadni? Meddig érleljem együtt őket a kifozes előtt ? 

 

endrepp Creative Commons License 2020.09.23 -2 0 173913

sharing economy :)

Előzmény: naivkezdo (173912)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.23 -4 1 173912

Azért nézhetnénk a jó oldalát is.

A kifőzött cefrét nem kell kiönteni, csak a megfelelő körben szólni, hogy vihető. Utána majd a gondos gazda otthon becukrozza megfelelően a már egyszer kifőzött cefrét, és mindenki boldog.

cloaked Creative Commons License 2020.09.23 0 2 173911

Ami biztosan nem hagyomány, az az, amit dilettánsok otthon/zugfőzdében műveltek minimális hozzáértés nélkül (nyitott hordóban rohasztjuk). Persze, néprajzi szempontból lehet, de ha a pálinka érdekel minket, akkor szerintem csak szakmai (vagy legalábbis szakszerű) hagyományokról érdemes beszélni.

Azt meg nem igazán értem, hogy ker. főzdékben szerinted miért műveltek volna olyasmit, ami adott alapanyagból nemcsak a lehető legrosszabb, de a legkevesebb szeszt is hozza ki. (Vizsgázott szeszfőzdések voltak, enélkül a Monarchiában már nem kaptak engedélyt.)

Ha egy ker. főzdés akkoriban olcsó szart akart főzni, akkor nem gyümölcspálinkát főzött.

Előzmény: öreg_néne_b (173910)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.23 -1 0 173910

És melyik a hagyomány? Amit néhány cég csinált vagy amit (szinte) mindenki?

Előzmény: cloaked (173908)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.23 -1 0 173909

Koromból adódóan már az 50 év is szép teljesítmény. ;)

Előzmény: endrepp (173907)
cloaked Creative Commons License 2020.09.23 0 4 173908

Szeszfőzés szempontjából az nem hagyományos volt, csak kontár. A „mindent beledobálunk a nyitott hordóba, ahol majd megrohad” cefrézés már 200 (és valszeg 300) éve is kontárság volt, az akkori (szeszfőző) kézikönyvekben is el lehet olvasni, hogy pl. az almát feltétlenül összezúzzuk, érettet éretlennel nem cefrézünk, az erjesztőkád legyen tiszta és jól lefedhető, hogyan fogj vadélesztőt, stb.

Szilvacefre is készült egészben és pépesítve is: http://mek.oszk.hu/05400/05440/pdf/szathmary_szilvorium.pdf

Hogy mindenki csak ezt ismeri, hát mert a „pálinka hagyományairól” a konkrétumok mindenkinél kimerülnek a szocializmusban. Vagy max. még abban, hogy hogyan zugfőzött az ükapja. De azt senki nem tudja elmondani (én sem), hogy mondjuk száz éve a Schranknál hogyan készült amerikai exportra (is) a szilvapálinka.

Előzmény: öreg_néne_b (173904)
endrepp Creative Commons License 2020.09.23 -1 1 173907

de ha nem 50évben mész vissza, hanem régebbre, óriás mennyiségekről van információ, amit a föld alá vermeltek és fokozatosan főztek ki, árutermelő szeszfőzésről van szó, nem csak kármentésről

Előzmény: öreg_néne_b (173904)
endrepp Creative Commons License 2020.09.23 -2 2 173906

Eljutott a borászkodás arra a szintre

És csak nagyritkán,egészen kis lépésekkel megy rajta visszafelé

 

most arról fogunk vitázni, hogy a több mondatos kifejtésemben miért használtam a "visszanyúlni" szót? helyettesítsd be valami mással, ha zavar én nem a kifejezéseden lovagoltam, hanem a fenti megállapítást cáfoltam, miszerint szó lenne bármifajta "visszafeléről" a natúr cefrézés tekintetében, az egy technológiai alternatíva, a technológiai cefrézés is egy alternatíva, a pépesítés is és az, egészben cefrézés is, ahogy egy sor egyéb lehetőség is rendelkezésre áll, hogy mindenki kifejlessze a saját magára szabott megoldását.

 

úgy gondolom én is, hogy nem kizárólag hülyeséget csináltak régen, ezért van miből meríteni,

én nem általánosítok, így gondolom én is természetesen, a magyar szilva pálinkának és a kajszinak a régi világban hírneve volt, ez csak úgy képzelhető, ha valós teljesítmény volt mögötte

Előzmény: obsitos3 (173903)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.09.23 0 1 173905

Hát ez bizony így van, előttem vannak nagyapáim nyitott pléh hordói, amibe minden nap bele kellett önteni a "szilvásban" a fák alól összeszedett lehullott "jakabkát". És fel tudom idézni a szagokat is, ami gyerekként különösen nem volt kellemes, valamint a muslicák  ezreit, ami felröppent, ha kényszerűségből félrelöktük a hordón lévő pléh lemezt.

Aztán emlékszem a reggeli remegő kezű alkeszekre, akik pár forintért jöttek reggelenként meginni két feles "stampóval" a "pályinkát". A nagyszüleim illegális bögrecsárdát működtettek...

És nem azért jöttek, mert olcsó volt, vagy útba esett, hanem mert "jóféle erős" szilvapálinka volt.

Az első stampót óvatosan, szinte két kézre fogták, mert annyira remegett a kezük, a másodiknál már olyan biztos volt a fogás, mintha sebészek lettek volna. :-)

 

Volt saját bor is a választékban, volt aki azt preferálta, vagy megfelelő sorrendben fogyasztotta a pálinkával. Jóféle "nohabor"... Na arról is tudnék mesélni!

Előzmény: öreg_néne_b (173904)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.23 -3 1 173904

a "hagyományos"pálinkafőzés alapanyaga régen is a tiszta,érett gyümölcs volt

 

Van erre valami forrásod is? Mert én csak a mindent beledobálunk a nyitott hordóba, ahol majd megrohad cefrézést ismerem a régi időkből. És nem csak én, de általában mindenki. Ezért is ismert a "cefreszag" pejoratív kifejezés.

Előzmény: obsitos3 (173903)
obsitos3 Creative Commons License 2020.09.23 -5 4 173903

Most tényleg azon kell vitáznunk,hogy visszalépésnek,vagy visszanyúlásnak nevezzük az új cefrézési technológia részleges elvetését?El kellene fogadni,hogy régen sem csak hülyék cefréztek.És azt sem ártana tudomásul venni,hogy a "hagyományos"pálinkafőzés alapanyaga régen is a tiszta,érett gyümölcs volt,ami spontán erjedt,kegyszerek nélkül.A hátsó udvarban összesepert tyúkszaros szeder,barack,szilva keveréke az elrettentő,nem követendő példa.Ahogy régen volt,ma is van igénytelen ember,de nem lenne szabad általánosítani.

Előzmény: endrepp (173900)
Figyelget Creative Commons License 2020.09.23 -1 0 173902

Pardon, némi kis ellentmondást vélek felfedezni. Általánosítva véleményt mondani a véleményekről, azért mert nincs konkrét vélemény nyilvánítva? :)

(Közben természetesen vigyázva a duális lehetőségek megtartására.)

Egy olyan szituációban, aminek lényegében nem is szabadna előjönnie. 

Előzmény: obsitos3 (173897)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.23 -1 1 173901

És szó nincs arról, hogy a "hagyományoknak megfelelően" hetekig dobálsz a hordóba mindent, ami a fáról leesett. Tiszta, ép, egészséges gyümölcsöt cefrézel.

Előzmény: endrepp (173900)
endrepp Creative Commons License 2020.09.23 -1 2 173900

a hagyományhoz, a természetes folyamatokhoz való visszanyúlás, annak az integrálása jelen körülményekbe nem vissza felé menetel, ahogy a technológiai termelésre való áttérés sem feltétlenül előremenetel, az, ha egész szemesen cefrézem a szilvát, azért történik, mert nem vagyok elégedett a technológiai cefrézés által nyújtott ízvilággal, a természetes erjedés más eredményt ad, ez egy konkrét, tudatos választás, egy konkrét cél elkérése érdekében

Előzmény: obsitos3 (173899)
obsitos3 Creative Commons License 2020.09.23 -1 3 173899

És csak nagyritkán,egészen kis lépésekkel megy rajta visszafelé,pl. egészben cefrézett szilva,vagy az a körte,amibe egy bizonyos részt csak szeletelni szabad.A 30 órán keresztül,cukor nélkül főzött szilvalekvárt sem ma találták fel.Biztos van még más is,csak kutatni kell.

Előzmény: 1zsakkrumpli (173894)
endrepp Creative Commons License 2020.09.23 -1 1 173898

Félre értettem az illusztris társaság.. mondatod, visszavonom a személyeskedésre vonatkozó megjegyzésemet.

Előzmény: obsitos3 (173897)
obsitos3 Creative Commons License 2020.09.23 -1 5 173897

Ha valakit szóhasználatommal megsértettem,azt megkövetem.Egyébként illusztris társaság alatt a fórum lakóinak egészét értettem,magamat is beleértve,függetlenül attól,hogy az adott pillanatban éppen véleményt alkottak vagy sem.Úgy látszik,sokan el se tudják képzelni,hogy véleményt nyilvánítani nem csak úgy lehet,hogy a  másikat földbe döngöljük.Az történt,hogy a szóban forgó leírta,hogy mi tett,és a fórum egyöntetűen elhatárolódott tőle,ki így,ki úgy.Én pl. annyit tettem,-enyhén ironikus színezettel-hogy lehetőséget próbáltam biztosítani neki arra,hogy elmagyarázza,módosítsa a dolgait,esetleg egyszerűen visszavonuljon. 

1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.23 -6 0 173896

Illusztris ellentétét leírnád?

Gondolom - szerinted - Te abba a társaságba tartozol, mivel itt a többséget az illusztris-ba soroltad. :)

Előzmény: obsitos3 (173884)
endrepp Creative Commons License 2020.09.23 -3 2 173895

hogy elszúrták a bort és a csiger jobb lett, az régen is a hozzá nem értés eredménye volt, az pedig, hogy csiger készül felfogható érték mentésnek is, lényeges, hogy senki nem hívja az ilyet bornak, készül csiger az aszútészta felöntetésével is, ami egy értékes anyag, melléktermék, van, hogy musttal öntik fel

Előzmény: 1zsakkrumpli (173894)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.23 -4 0 173894

"Persze ilyet ma már a nagytudású borászok nem követnek el,de a tény azért tény marad."

Szerintem így szebb:

Eljutott a borászkodás arra a szintre, hogy a szakma idegen lett ez a technológia. A minőségi pálinkafőzés is elindult ezen az úton.

Előzmény: obsitos3 (173831)
Mantis Screamer Creative Commons License 2020.09.23 0 0 173893

Köszi.

 

Végülis ha jól értem nem volt rossz az elgondolásom és akkor gőz átküldésével távolítsam el a maradék dzsuvát a spirálhűtőből.

Előzmény: Jolida (173892)
Jolida Creative Commons License 2020.09.23 0 2 173892

Az ecet és a réz (oxigén jelenlétében) mindenképpen kékes-zöldes sót fog alkotni (grünspan):

https://www.arcanum.hu/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-a-pallas-nagy-lexikona-2/q-15D1C/rez-acetatjai-164EB/

 

Az, hogy réz tárgyak tisztítására a híg ecetes, sós vizet ajánlják, az egy dolog, de ott utána le tudod öblíteni, eltávolítani a maradékot, szárazra törölni, ami -mondjuk- egy több méter hosszú feltekert csőhűtő esetében szinte lehetetlen.

 

A helyedben forró trisós vízzel feltölteném a hűtőt, ha kihűlt, átmosnám és hűtővíz nélkül párolnék egy adag vizet.

Előzmény: Mantis Screamer (173890)
Figyelget Creative Commons License 2020.09.23 0 1 173891

"beszélni róla,magyarázatot kérni bizonyos meseszerű

részletekre,mindenképp értelmesebb,mint mínuszolgatni"

Pont ezt teszem. :)

Szerintem semmi különös nincs abban, hogy a Pálinkafőzés (otthon) nevű topikban szóvá van téve a cukorcefre. Egyszerűen itt nincs létjogosúltsága. 

Nem ördögtől való, de nem is itt van otthon. 

Továbbá változatlanul azt gondolom, hogy NEM lehetne jó egy már kifőzött cefre cukorcefresített hozadéka. 

Előzmény: obsitos3 (173884)
Mantis Screamer Creative Commons License 2020.09.23 0 0 173890

Sziasztok

 

Most vettem elő a réz készüléket.

A kék színt ami egyes helyeken odarakódott nem tudtam teljesen eltávolítani csiszolással. Most átküldtem rajta egy nagyon enyhén ecetes vízlöketet, az eleje a párának kék színű volt, aztán színtelen víz jött ki. Ma még tervezek egy sima vizlepárlást is, mielőtt a cefrét beleteszem. 

Jól csináltam ?

 

endrepp Creative Commons License 2020.09.23 -5 0 173889

(még egy megjegyzés: illusztris társaság - azt tudod, hogy ez személyeskedés?, szóval aki szó nélkül nem vesz be valamit, sértő irányba megy el, az te vagy, a többiek véleményt nyilvánítottak)

Előzmény: obsitos3 (173884)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.23 -1 0 173888

Ha szó nélkül hagyjuk, akkor az erre járó tájékozatlanok készpénznek veszik...

Előzmény: obsitos3 (173884)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.23 -4 1 173887

👍☺️ Szuper! Még a szőlőmet meg kéne vàrni, hogy abból is legyen kóstoló. Akkor kb. màr teljes lesz a paletta, részemről, küldeném thumperral együtt a kóstolókat. Meggyből 3 têtelem is van. 

Előzmény: rézműves1 (173886)
rézműves1 Creative Commons License 2020.09.23 -3 4 173886

Az az érzésem, hogy egyedül nem vállalom be a "bírálatot"...:):)...szerencsére, a régi csapat öregjei közül egy páran, elérhető közelségben laknak...na majd együtt...

Előzmény: Figyelget (173862)
endrepp Creative Commons License 2020.09.23 -1 1 173885

igazad van, nincs ezzel semmi gond, ha szted elfogadható, más ettől még elhatárolódhat az ilyen rutintól, ha van cukorcefrés topik, ott célszerű ezt kitárgyalni, itt a pálinka főzésről van szó általában

Előzmény: obsitos3 (173884)
obsitos3 Creative Commons License 2020.09.23 -3 2 173884

Olyat senki nem írt,hogy ez szabályos.Párlatjegyről se volt szó.És azt sem állította,hogy ez pálinkafőzés volt.A csodáról:az igazi csoda az lett volna,ha az illusztris társaság ezt szó nélkül beveszi.De beszélni róla,magyarázatot kérni bizonyos meseszerű

részletekre,mindenképp értelmesebb,mint mínuszolgatni. Más:a szomszéd topikban többször elhangzik a szó:cukorcefre.Ez sem más.Azért,mert tiltott,még létezhet,nem?Hogy az eredmény nyomokban vagy tömegesen a meggyerdő vagy a kókuszos, meggyes süti  illatát hordozza,csak hab a tortán.

 

Előzmény: Figyelget (173865)
sogi01 Creative Commons License 2020.09.23 0 2 173883

                                                                  vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

 

Előzmény: sogi01 (173830)
Halfkey Creative Commons License 2020.09.23 0 0 173882

Én 7-8 litereket láttam szakirodalomban, ezért csalódás volt hogy nekem 4 liter jött le a valóságban. Az viszont fantasztikus (cigánymeggy).

 

Remélem tényleg az évjárat az oka.

Előzmény: The Dark Side of the Moon (173859)
Meister Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173881

Na meg hogy 80+ fokon indul! 😃

Előzmény: Szélkálmán (173879)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.22 0 1 173880

Arányaiban talán a szőlő a legolcsóbb alapanyag, mégis kevesen használják, pedig annyiféle képpen lehet felhasználni.

És vegyészkedni sem okvetlen kell, általában ideális a pH érték, stabilan erjed magától, stb.

Előzmény: Szélkálmán (173879)
Szélkálmán Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173879

Köszi mindenkinek! Nem csináltam még szőlőt most elsőnek,90l cefre adott 22l alszeszt 44 fokosan.szokatlan  nekem ez az erősség. De az illata az elmondhatattlan!

Előzmény: endrepp (173878)
endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173878

a pektinbontó nem feltétele a sikeres erjedésnek, azért kerül bele, ha kerül, hogy ne a gyümölcs sajátja bontson, mert az lassabb és több mellékterméket termel, jó lesz az nélküle is, ha már így van

Előzmény: Szélkálmán (173876)
Jolida Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173877

Igen.

Előzmény: Szélkálmán (173876)
Szélkálmán Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173876

Sziasztok.

Szőlő cefrébe kellet volna raknom pektinbontót? (Cserszegi)

Jolida Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173875

Kb. 40l lucskos törkölyből (sárga muskotály) ma főztem le 14l 24%-os alszeszt.

endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173874

kb 3 liter alszeszed van a törkölyből? mekkora a főző?

Előzmény: Meister (173872)
endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173873

bocs elszámoltam, akkor még nagyobb a csoda

Előzmény: öreg_néne_b (173871)
Meister Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173872

Köszi. Én is erre gindoltam, hogy ne az legyen, hogy alul már UP, fenn meg EP csak.

Előzmény: endrepp (173870)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173871

A meggymoslék aromáját...

Előzmény: endrepp (173868)
endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173870

Használd, a keverőt, ha van, ne hagyd pihenni. :) segít elválasztani

Előzmény: Meister (173869)
Meister Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173869

Én most kaptam kipréselt törkölyt, 15 kg 1 liter alszeszt adott.

A másik 15 kg kapott 40 deka cukrot. Mert enni szesz kell nekem. 😃

Előzmény: endrepp (173868)
endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173868

a meggy aromáját feloldani 13 liter tisztaszesszel azt hívd csodának nyugodtan,

csak pálinkafőzésnek ne

Előzmény: obsitos3 (173863)
Meister Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173867

Finomítás közben érdemes keverni?

szentöltvíz Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173866

Erre is vett párlatjegyet?:)))

Előzmény: öreg_néne_b (173864)
Figyelget Creative Commons License 2020.09.22 0 3 173865

De nem,nem és nem. Nincs az a gyümölcs, ami elbír ennyi cukrot értékcsökkenés nélkül. Nemhogy egy egyszer főzött  meggy moslékja. Arról nem is szólva, hogy mennyire szabályos ez...

 

Előzmény: obsitos3 (173863)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.22 -1 1 173864

Olyant is olvastam, hogy valaki borrá változtatta a vizet. ;)
De azért az ilyen csodák napjainkban ritkán történnek. ;)

Előzmény: obsitos3 (173863)
obsitos3 Creative Commons License 2020.09.22 -4 1 173863

Ha a mérések helyesek voltak,a hozzáadott cukor teljesen átalakult,nagyjából annyi alkohol képződött,amennyi max lehetséges.Hogy az íze,illata milyen,arról Robi ékesszólóan beszél.Kérjetek kóstolót.Ki tudja,lehet,hogy a thumper csodát tett.

Előzmény: Figyelget (173862)
Figyelget Creative Commons License 2020.09.22 0 2 173862

Ez így számomra teljesen nonszensz. 

A már egyszer kifőzött cefréhez 27!!!! (13,5/100)kilogramm cukor. :(

Nagyon kíváncsi leszek Rézműves mester véleményére, nálam mindenesetre veri a biztosítékot. Sőt. Már a vezetékek is füstölnek....

Előzmény: Törölt nick (173847)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173861

Mondjuk az enyém is 2019-es adat, idén gyakorlatilag nem termett cefrézhető meggyem.

Előzmény: endrepp (173860)
endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173860

gyenge az év, ezen belül, akik szigorúbbak UP téren mindig kevesebbről nyilatkoznak, cigánymeggy nekem idén 3.5liter lett

Előzmény: The Dark Side of the Moon (173859)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.09.22 -2 0 173859

Húúú, most jól beégtem, mert egyrészt és másrészt is rosszul emlékeztem.

 

Egyrészt csak 10 literről szólnak a források (szakirodalom), másrészt én 40-45%-ra hígítottam.

 

Ugyanakkor a 3-5 liter/100kg kihozatal ettől még ugyanúgy kevésnek tűnik, pont az előzők miatt is.

Előzmény: endrepp (173855)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173858

Van málnájuk is, És olcsóbban adják, mint amennyiért én idén vettem.

Mármint a fertődit összehasonlítva fertődivel, a folytonérő még olcsóbb lehet, de azt meg sem kérdeztem, az nem érdekel.

Előzmény: naivkezdo (173857)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173857

Pár napja, Csobád (baz megye).

Idén -rosszul érett elmondásuk szerint, alig tudtak szüretelni.

Korábbra is terveztem, de akkor nem tudtak adni.

400 huf

Előzmény: 1zsakkrumpli (173854)
Jolida Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173856

... no meg kb. 40 térfogatszázalék mag. :-(

Előzmény: The Dark Side of the Moon (173853)
endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -1 1 173855

Milyen szakirodalomra hivatkozol?

Előzmény: The Dark Side of the Moon (173853)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.22 -3 0 173854

Hol és mikor, mennyiért vetted, már én is régóta szeretnék de idén elengedtem (rossz kihozatalok miatt), majd jövőre.

Előzmény: naivkezdo (173848)
The Dark Side of the Moon Creative Commons License 2020.09.22 0 2 173853

Ez nagyon kevésnek tűnik nekem, ezért csodálkozom.

 

Érdi bőtermőből nekem az 5 liter 50%-nak megfelelő pálinka 40-45 kg-ból kijött és nem lett rossz, nem lett utópárlatos, cukor is csak 10 deka van benne, ami az élesztő ébresztéséhez kellett.

 

A szagirodalom is 12-16 litert ad meg 100 kg meggyből való kihozatalra.

 

Akkor miért? Cigánymeggyből? Szerintem abban is van gyümölcscukor bőségesen!

Előzmény: 1zsakkrumpli (173840)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.22 -4 0 173852

Én azt nem tudom, de földieper 100 kg-ra szűk 2 liter volt nekem, gondolom ez is hasonló lehet.

Előzmény: naivkezdo (173848)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173851

És szerinted 3kg /100 kg nem sok? A 27 minek számít?

Ez nekem nagyon morbid, bocs.

Előzmény: Törölt nick (173850)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.22 -4 0 173850

Igen. Nagyszemű volt, ennyit tudok. Fajtàjàt nem tudom.

Előzmény: naivkezdo (173849)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173849

6 kg/ 200 liter?

És utána 27 kg?

Előzmény: Törölt nick (173847)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173848

4 dolgot állítanék szederrel kapcsolatban. Nagyon összeáll a bunda, kevés a leve, szépen fut, gyönyörűen színez, amikor kijön a hordóból.

Egyet kérdeznék is, kihozatal mennyire gyenge?

Törölt nick Creative Commons License 2020.09.22 -6 0 173847

Az elsőbe nem tettem, rokoné volt, ő vette a gyümölcsöt. 5-6- ot tehetett talàn, nem sokat.. Én meg nem dobtam ki, 27 ment màsodikba, vizet visszapótolva, thumper levét is visszarakva, magokat is.14-est mutatott benne a cukorfokolóm.Ep-et megőrizve, visszatéve főzés előtt. Upja nem volt az elsőnek. Tettem fel képet is a màsodikról, múltkor, még képen is guszta, làtszanak egész  szemek. Meggy erdő illata volt, vagy kókuszos meggyes süti töményen, az nem jön sajnos vissza a képen.                                                                                                                                                                        

Előzmény: naivkezdo (173846)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173846

Illetve külön külön az első, második körben?

Előzmény: naivkezdo (173845)
naivkezdo Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173845

Mennyi cukrot raktál bele összesen?

Előzmény: Törölt nick (173842)
Jolida Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173844

Meggy:

Idén debreceni 5l, cigány 4.6l.

Tavaly újfehértói 8.2l,

'18-ban újfehértói 9.5l, érdi 8.6l.

Jolida Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173843

Tavaly 100kg saját Jonatán (Brix 13) adott 8.7l-t.

Előtte való évben 8-at.

Előzmény: endrepp (173837)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.22 -6 0 173842

Valójában ez inkàbb 22 l  50-es/ 100 meggy, eredetileg 200 meggy volt, aminek a 30 liter magja mind kétszer le lett szűrve. Felénk 500 ft volt kilója a meggynek. Off, az lehet, amúgy is kitàrgyaltuk. Legalább jól sikerült, finom, ha off is. Én a témàt lezàrtam. 

Előzmény: endrepp (173841)
endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -3 3 173841

kb 28liter / 50% kihozatal meggyből, enyhén szólva offtopic

Előzmény: 1zsakkrumpli (173840)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.22 -4 1 173840

Kb. 3,5-5 liter 50 fok/100 kg.

Előzmény: endrepp (173839)
endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173839

hány liter pálinkát adott idén 100kg meggy? (pálinka = nincs hozzáadott cukor)

Előzmény: 1zsakkrumpli (173833)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.22 -5 0 173838

Ami még lehet. A meggy cefrében sok volt a darabos, egész szemes. Ezek az első főzésnél sem mind főttek szêt, de a legnagyobb része igen. Ezek a szétfőttek még jócskàn rejthettek aroma tartalékot. Az biztos, hogy a főzéstől lett jobb illat. Úgy vettem észre. Míg a màsodik kifőzêse utàn màr full homogén lett az egész, nem is volt az a nagyon jó illat, csak egy kevéske. Természetesen alaposan kifőztem az elsőt, hisz dràga alapanyagról beszélünk. Màsodikat is. Van ilyen is, csak azért osztottam meg.  Ritkàn, de előfordulhat. 

Előzmény: obsitos3 (173834)
endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173837
Előzmény: endrepp (173836)
endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173836

ajánlott alapanyag az almák között, kihozatal pedig nyilván szór

 

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=140224611&t=9007484

Előzmény: Yanou0322 (173835)
Yanou0322 Creative Commons License 2020.09.22 0 0 173835

Köszönöm szépen! Ennyiért bevállalom, nem egész 3q van, legfeljebb jó lesz majd diópálinka alapnak. Így le tudom tesztelni az átalakított szecskázót meg a másik környékbeli főzdét.

Előzmény: kopasz szuzukis (173824)
obsitos3 Creative Commons License 2020.09.22 -1 2 173834

Ki tudja,talán a cukor-sav egyensúly változott előnyére.Régen csak nagyon kevesek mértek savszintet,cukorfokot a szüret időpontjának meghatározásához.És azt írtam,előfordult.Nem minden esetben.Azt meg csak egész halkan mondom,hogy aki csígert akart csinálni,az csak nagyon gyengén préselt először.Elismerem,a technika cefrével kicsit sántít,de ha megtörtént,találgatni csak lehet,nem?

Előzmény: 1zsakkrumpli (173833)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2020.09.22 -3 0 173833

Én ezt nem értem.

Valószínű az első bor technológiája nem sikerült.

100 % a gyümölcsben az aroma.

pl (tételezzük fel, hogy 100 %-ban átvihető az aroma a két erjesztést követően):

- az elsőbe 60-80 %, akkor a csígerbe már csak 40-20 % aroma kerül át, ekkor mitől lenne jobb, de még meg sem közelíti.

- az elsőbe 10-40 %, akkor a csigerbe 90-60 %, így esetleg jobb lehet a második, de csak azért mert hibás volt a technológia az elsőnél.

 

Előzmény: obsitos3 (173831)
öreg_néne_b Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173832

Ha az ember rendesen kifőzi a cefrét (nem csak az elejét, amíg tömény jön), akkor nincs már abban semmi olyan, amivel érdemes lenne foglalkozni. És, ha ennyi az eleje, akkor már az első körben is volt benne cukor rendesen.

Előzmény: obsitos3 (173831)
obsitos3 Creative Commons License 2020.09.22 -1 3 173831

Nem Isten ellen való vétek,régen is elkövették,akár borral is,ez volt a csíger.És igen,előfordult,hogy a csíger ihatóbb volt,mint az igazi bor.Persze ilyet ma már a nagytudású borászok nem követnek el,de a tény azért tény marad.

Előzmény: LacoP21 (173828)
sogi01 Creative Commons License 2020.09.22 0 3 173830

  vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

Előzmény: sogi01 (173818)
endrepp Creative Commons License 2020.09.22 -1 0 173829

nem maradtál le semmiről

Előzmény: LacoP21 (173828)
LacoP21 Creative Commons License 2020.09.21 0 0 173828

Atyaúristen! Miről nem tudok még?

Előzmény: endrepp (173827)
endrepp Creative Commons License 2020.09.21 0 0 173827

a moslék felcukrozását

Előzmény: Halfkey (173826)
Halfkey Creative Commons License 2020.09.21 0 0 173826

Mit jelent ebben az esetben a másodlagos meggy? 

Előzmény: Törölt nick (173822)
Figyelget Creative Commons License 2020.09.21 0 3 173825

Természetesen nem kérdőjelezem meg az általad írottakat, viszont fentartom a véleményem. Nem szabadna annyi aromának maradni a "moslékban".

Előzmény: Törölt nick (173822)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.21 0 0 173824

Olyan semmilyen, vodkaszerű. Talán némi almára emlékeztető illat. És nem is sokat ad.

Előzmény: Yanou0322 (173823)
Yanou0322 Creative Commons License 2020.09.21 0 0 173823

Villámkérdés:

Gála álmából milyen a pálesz? Érdemes foglalkozni vele? Valami 60-70Ft-ért tudom kilóját... 

Törölt nick Creative Commons License 2020.09.21 -7 0 173822

Mindkettőből tettem félre, elsődleges bomba jó, màsodlagos teljesen jó. Nem hiànyolok belőle ízt, aromàt. Ritka az ilyesmi, hogy valamiben ilyen sok aroma ês ïz rejtőzzön. 170 lityó meggy előszôr adott 19 liter 48-ast, ami 20 liter 46-os lenne. Mäsodszorra még lett 28 liter 46%. Ami a poén, hogy egy kicsit még mindig lehetett volna "nyúzni", ugyanis még mindig maradt benne jó illat, de közel sem annyi rengeteg, mint az első utàn. 

Előzmény: Figyelget (173820)
porop84 Creative Commons License 2020.09.21 0 0 173821

Sziasztok, egy olyan kérdésem lenne, hogy Ti hogy csináljátok a pihentetését a pálinkának? Értem ezt úgy, hogy a lejött pl. 72%os KP-t, vagy felhígítva pl 48%ra.. Mert helytakarékosság/üvegballon szempontjából, ugye nem mindegy, hogy 10L 72-es vagy 15L 48-as foglalja a helyet 1-2évig...
De ugye a higítás egy újabb "sokk" a pálinkának, utána megint érdemes lenne pihentetni...

Figyelget Creative Commons License 2020.09.21 0 6 173820

Meg ne haragudj, de én úgy gondolom, hogy akkor az elsődleges nem lett olyan, amilyen lehetett volna. Ellenkező esetben a másodlagos szóba sem jöhetne. 

Előzmény: Törölt nick (173809)
kardosur Creative Commons License 2020.09.21 0 1 173819

Ha sokkal alacsonyabban van a cefre, mint az üstház teteje mindenképpen érdemes kicsit kisebb lángon főzni. Ha még sűrű is a cefre, végszükség esetén kicsit fel is lehet vizezni. És mindenképpen jó, ha van benne habzásgátló. Akkor is ha a cefre nem kívánná. A hab szinte biztos, hogy odakozmál a falára. 
Nekem egyszer a meggyemből két főzet alszesz lejött gondtalanul, az utolsóra csak egy negyed üstnyi maradt. 30literes az enyém is. Gondoltam ebbe már nem teszek habzásgátlót, van helye a habnak. Hát úgy kifutott, hogy a csövön jött ki.

Előzmény: Meister (173797)
sogi01 Creative Commons License 2020.09.21 0 2 173818

                                                                    vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

 

Előzmény: sogi01 (173802)
endrepp Creative Commons License 2020.09.20 -1 0 173817

ez igen, számolj be részletesen, érdekes projekt, fb írta valaki, hogy nem lehet fejleszteni ez hátránya, azon gondolkodtam miért ne lehete :)

Előzmény: kopasz szuzukis (173816)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.20 0 4 173816

Ya! De módosított Destillatori.

 

Előzmény: endrepp (173814)
rézműves1 Creative Commons License 2020.09.20 0 1 173815

Szerencsére nem romlik meg...:):)...addigra lehet, hogy bővül a repertoár is, mert kapok máshonnan is egymenetes thumperest...

Előzmény: endrepp (173812)
endrepp Creative Commons License 2020.09.20 -1 0 173814

tányéros oszlopt építesz a DES-re?

Előzmény: kopasz szuzukis (173813)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.20 0 2 173813

A Mezőgép október közepére vállalta a lézervágást. Az üvegcsövek már megjöttek. Került 2 vadiúj 150-es tölcsérfűtő rézkütyü, így a fej- és fenékelem is megvan.

Végül is Thorman-tányéros lesz az oszlop. Azért, mert a Thormannak a legjobb a térkihasználása kör keresztmetszetű oszlop esetén.

Előzmény: rézműves1 (173811)
endrepp Creative Commons License 2020.09.20 -1 0 173812

pech, de pont böjtölök, majd talán legközelebb :)

Előzmény: rézműves1 (173810)
rézműves1 Creative Commons License 2020.09.20 0 0 173811

Szia, hol tartasz a tányérokkal?...

Előzmény: kopasz szuzukis (173808)
rézműves1 Creative Commons License 2020.09.20 0 1 173810

Nagyon klassz...nagyon várjuk...ha megjönnek, Endreppnek átviszek belőlük és megkóstoljuk...neki jobb a "kóstolókája" és ráadásul neki iskolái vannak...:):):)...

Előzmény: Törölt nick (173809)
Törölt nick Creative Commons License 2020.09.20 -6 2 173809

21 l 61%-os=28 l 46%-os. "Màsod-meggy". , ami  nem rosszabb az elsődlegesnél. Ízben, illatban kivàló lett, jól gondoltam. Rézműves bàcsinak fél lityó ebből is félrerakva, 7 dl szilvóriummal egyetemben.☺️ Szőlőnek gondolom 2-3 hét erjedés kelleni fog. Zveigelt+Elvira kb. fele arànyban+ kevés muskotàly. Gyűlnek a thumperos italok, amik kóstolàsra vàrnak. 

Előzmény: Törölt nick (173784)
kopasz szuzukis Creative Commons License 2020.09.20 0 4 173808

1.: A motor és az üst közé tegyél alumínium hőtükör lemezt. Alul-oldalt.

2.: Szintén alulemezből, de lehet réz is, 2-3 hűtőzászlót szorosan a motorházra ráapplikálni.

3.: Mehet mögé a pc-ventillátor. De alulról azt is védje a hőtükör.

Előzmény: vick_1899 (173790)
porop84 Creative Commons License 2020.09.20 0 0 173807

50-60 fok lehet kb.. ok, akkor nem izgulom túl.. :-D terelő lemez van, nem az üst melegíti. amugy meg ki-ki szoktam kapcsolni pár percre, had pihenjen...

Előzmény: rézműves1 (173801)
Rico.2019 Creative Commons License 2020.09.20 -1 1 173806

Írtam neked emailt Szöllősivel kapcsolatban 😉

Előzmény: rézműves1 (173801)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.20 0 0 173805

Előzmény: szü(r)cs (173804)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.20 0 0 173804

Egy ilyen biztosan nem melegszik, 220V-ra is köthető, 60-at forog percenként.

Előzmény: szü(r)cs (173803)
szü(r)cs Creative Commons License 2020.09.20 0 0 173803

Előzmény: vick_1899 (173790)
sogi01 Creative Commons License 2020.09.20 0 4 173802

     vf1 linkgyüjteménye  

                            

 

                                               linkás jóreggelt!   

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok,videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

                                                    A tudás forrása

                                              http://snapszmester.hu/

                                                             Benne

                                       Snapszmester és Nabiti összefoglalója

                                            Miklós1 féle pálinkafőzési 1x1

                                               

                                                Magánfőzés jogszabályai

          

      Szárított fajélesztők hatása                                  Hagyományos kisüsti eljárás

Miklós1 összegzései a ph beállításról                Miklós1 összegzései a cefre elkészültéről 

 Kationcserélő műgyanta használata                          Firekiller tűzvédelmi tanácsa

 

Előzmény: sogi01 (173781)
rézműves1 Creative Commons License 2020.09.19 0 0 173801

Az 50-60°C már megsüti a kezed, de ezeknek a motoroknak, ahogy Endrepp is mondja, ez semmi. Régebben én is hűtögettem vizes ronggyal, de aztán rájöttem, hogy nem sok értelme van.

Napi 12-12-órában úgysem kell, hogy menjen...:):)...

Előzmény: porop84 (173792)
endrepp Creative Commons License 2020.09.19 -2 0 173800

ki pc ventilátort ráteheted, az jó ötlet, de sokat számít egy hőterelő lemez is, ha az üst melegíti

Előzmény: porop84 (173799)
porop84 Creative Commons License 2020.09.19 0 0 173799

én ennyit találtam róla a neten:

Valeo waterproof dc wiper motor

 

Part No.NCR-8323

 

Voltage 12V

Rated torque 8-10Nm

No-load speed 50/35 rpm

Stall torque 43Nm

Noise <55rpm

Output shaft 10mm (can be customized)

Gear materialPlastic, brassy gear

IP ClassIP54 waterproof

Előzmény: endrepp (173798)
endrepp Creative Commons License 2020.09.19 -1 0 173798

ilyen kis átmérőjű motort nem tudsz áttétel nélkül direkthajtásban használni, ezek a magas ~1600 ilyesmi fordulatukból nagy áttétellel nyernek nyomatékot, áttétel nélkül alig van nyomaték, a nyomatékos motorok rövidek és nagy átmérőjűek

Előzmény: Meister (173796)
Meister Creative Commons License 2020.09.19 0 1 173797

Ugye többször írtam, hogy mellékízes lett a páleszom. Des 30 ugye úgy néz ki, hogy van egy "szélvédő" hordó, abba ül bele az üst.

Az üst kétharmadáig ebben a széltől védő hengerben van, így fűtésnél a gázégő az üst oldalán is átadja a hőt.

Namost, nekem nincs addig töltve az üst, így simán lehet, hogy emiatt égett oda némi cefre az üst falára, ettől lett a kozmált mellékíz.

Most főztem egyet enélkül a szélvédő henger nélkül, remélem, sokkal jobb lesz, mint az eddigiek, mert eddig 5-6 liter vacak született...

Meister Creative Commons License 2020.09.19 0 0 173796

Ablaktörlőmotort áttételle vagy anélkül használtok?

Előzmény: rézműves1 (173791)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!