Keresés

Részletes keresés

MAN10 Creative Commons License 2022.04.06 0 1 5091

Szép és tartalmas életutat jártál be, gratulálok! Sajnálom a családoddal történteket, kiváltképp a fiad elvesztését tudom apaként átérezni. Az egyesületnek való adományozás szép, és előremutató gondolat! Most rohanok, mert két járat közt vagyok éppen! További szép napot neked, és mindenkinek! 🙂

Előzmény: Nobody1 (5089)
Nobody1 Creative Commons License 2022.04.05 0 1 5090

Jaj a lényeget meg elfelejtettem. Estefelé 3 füsti fecskét láttam, szóval már biztos lesz nyár az idén is... :)))

Nobody1 Creative Commons License 2022.04.05 0 1 5089

Madarász körökben kortól, nemtől függetlenül tegeződünk. Ez mindig így volt az MME 1974-es megalakulása óta. Előtte a "nagy öregeket" persze mi még magáztuk, de ők már odafentről lesik az ég madarait. Szóval az lenne furcsa, ha magáznál... :)

 

Nem olyan nagy az én birtokom (csak 3 hektár) és jelenleg nem része a védett területnek, de 160 m-en határos vele. Szerencsére az állatok és főleg a madarak nem foglalkoznak a határvonallal, na meg át is látok a védett részre. Eredetileg - a tanya körül - szántóföld volt az egész, de én szép lassan "visszavadítottam".  Lett árvalányhajos legelő, kis erdő, bokros részek, sekély vízállás, stb, stb. Mivel sajnos a fiam sok éve, és a közelmúltban az összes többi rokonom is meghalt ezért terveim szerint hamarosan neki adom az MME-nek az egész birtokot, mert nem szeretném ha valaki mindent tönkre tenne mikor én már nem leszek. Így remélem majd idővel hozzákapcsolják a védett területhez...

 

Á, nem foglalkoznak velem. Még azért is hónapokig könyörögnöm kellett, hogy egy "leszerelésemkor" nálam maradt "tájvédelmi körzet" táblát elvigyenek.

A halászok többször jöttek szaktanácsért, ugyanis az egyik diplomamunkám halszaporításból írtam, a másikat meg a vadmadarak halastavi károkozásából. Érdekes módon akkoriban meg tudtuk oldani, hogy a halastó is maximumon működjön és a természetvédelem érdekei se sérüljenek. A mostaniaknak ez az együttműködés már nem ment...

 

Előzmény: MAN10 (5088)
MAN10 Creative Commons License 2022.04.05 0 0 5088

Köszönöm a kimerítő választ! Ilyen szakmai múlttal nem csoda, hogy ilyen szaktudásod van a madarakról, és általában a természetről. Ne haragudj, hogy tegeződve írok neked, mivel te több éve madarászol, mint ahány éves én vagyok. 🤪 De szerintem nem ezen múlik a másik felé a tisztelet megadása. Még kérdeznék, ha nem tartod tolakodásnak az érdeklődésemet. A telek, amin élsz, része a természetvédelmi területnek? Úgy emlékszem, korábban említetted, hogy az a terület oda tartozik. Szoktak még felkérni feladatokra a hatalmas tapasztalatod miatt? Van irányodba egyfajta megbecsülés,szintén a felhalmozott tudásod alapján? Bocs a hülye kérdésrkért, de ezek a mai világban sajnos nem számítanak értéknek, pedig felbecsülhetetlenek az ilyen "öreg szakik" szerintem. 

Előzmény: Nobody1 (5087)
Nobody1 Creative Commons License 2022.04.05 0 1 5087

Azért annyira nem közvetlenül mellette, mert van vagy 25-30 méter a tó meg a ház között. :))) Így viszont legalább az itt lévő nyárfákra télen fel tudnak ülni a réti sasok. :)

Jövőre lesz 50 éve, hogy elkezdtem rendszeresen kijárni ide madarászni, közben 16 évig itt (is) természetvédelmi őr voltam és idén 37 éve lakom itt. Szóval elég jól ismerem a tó múltját...

 

Érdekes, hogy magánterületként említik a tavat, mert tavalyelőtt még szövetkezeti (tsz jogutód) tulajdon volt, aztán átvette a Kiskunsági Nemzeti Park, így most állami tulajdon kellene legyen...

Ez egy szikes pusztán és szikes tóból kialakított közel 1000 hektáros 15 tóegységből álló mesterséges halastó. Ezeket le lehet ereszteni teljesen szárazra, így gyakorlatilag 100%-osan kifogható az összes hal. Ha netán 1-2 kis pocsolyában mégis visszamaradna néhány hal, azt a madarak, rókák, vidrák és újabban a vaddisznók tuti összeszedik.

Persze pár év alatt természetes úton majd "visszahalasodik" a víz, de most nem vagyok biztos benne, hogy van "halászsas méretű" vagyis legalább fél kilós hal a vízben. Viszont ha nem látnak értelmes méretű halat, ők könnyen odébb állnak és pár száz méterre a csanyi halastó most is üzemel... :)

Előzmény: MAN10 (5086)
MAN10 Creative Commons License 2022.04.05 0 0 5086

Szerintem nem lehet lehalászni teljesen üresre egy tavat. Biztosan maradt még benne, talán ha kisebbek is, egy-két év múlva jók lehetnek. Megnéztem, merre van a Csaj-tó,én akkor jártam arrafelé, amikor még csináltam a Szolnok-Szeged járatot, vagy 10 éve. Azt írja, hogy a tó magánterület, te közvetlenül mellette laksz? Már ha  elárulod.... 🙂Neked ez kész paradicsom lehet! 

Előzmény: Nobody1 (5085)
Nobody1 Creative Commons License 2022.04.05 0 0 5085

Viszont a halászsasok úgy látom időben jöttek. Az imént láttam, hogy 2 is itt a tó széle fölött vitorlázva szemlélik a vizet. Remélem találnak még valami nekik való nagyobb halat, mert idén már nem üzemel halastóként a Csaj-tó és elvileg minden nagyobb halat kiszedtek egy éve...

Nobody1 Creative Commons License 2022.04.05 0 2 5084

Nálam itt az Alföldön (és a nagy tó mellett) még ma sem láttam fecskét, de legalább már hallottam. Sajnos nem az igazit, hanem az odúja előtt a seregély kezdte utánozni a csivitelést. Mivel az elmúlt kb 2 hétben eddig nem "játszott fecskéset", az az érzésem van, hogy ő ügyesebb volt, találkozott ma fecskével és ezért kezdte hirtelen beleszerkeszteni a csivitelést is a strófájába...

Előzmény: MAN10 (5083)
MAN10 Creative Commons License 2022.04.02 0 1 5083

Szia. Gondolom, nem láttál fecskét, bármennyire is figyeltél. Az időjárás most nem f@sza,bár kellett az eső nagyon. Nálunk az Alföldön 14mm esett eddig. A rozsdikat nem láttam tegnap, ma meg melóztam, de a cinkék pakolnak befelé az almafán lévő odúba, amiben tavaly két fészekalja nevelkedett. 

Előzmény: Nobody1 (5082)
Nobody1 Creative Commons License 2022.03.31 0 2 5082

Ó, már pár napja itt próbálgatják lerázni a rozsdát a farkukról. :)

Az este a tojó és a bak-csók is megszólaltak. :)  Lehet akkor érkeztek, mert idén látni még nem láttam és csak most hallottam először a "kvakkogásukat".

A falusi gólyák még mindig nem jöttek meg. A halastavi viszont - jó szokása szerint - már 2 hete itt van, igaz még magányosan várja az "asszonyt".

Vagy 30 éve minden április elsején (volt, hogy 1-2 nappal korábban is) láttam 1-2 füsti fecskét. Félek a mostani hideg betörés és a fogyatkozó fecskelétszám miatt idén ez nem jön össze. Azért holnap egész nap nyitott szemmel és füllel járok - hátha...

Előzmény: MAN10 (5081)
MAN10 Creative Commons License 2022.03.31 0 1 5081

Megjelentek ma nálam a rozsdafarkúak. Nem tudom, akartak-e az odú közelébe menni, mert kint szédelegtem, és így nem mertek közelebb jönni. 

MAN10 Creative Commons License 2022.03.22 0 2 5080

Elhiszem, hogy van árnyoldala is a tanyasi életnek, de mindezzel együtt irigyellek. "paraszt" gyerek vagyok én is, igaz nem tanyán nőttem fel, de volt mindig jószág a ház körül. Tyúk, kacsa, pulyka, disznó.kb 15 éves koromtól etettem is a disznókat, meg takarítottam az ólat. Kukoricát címerezni járt a család minden nyáron, 10 éves koromtól, 4 hektárt. Répakapálás, napraforgó böngészés kombájn után. Tehát ismerem a nehézségeket, bár már nem így élek, nincs ezekre idő. A munkám miatt már majdnem utálom az embereket, a nyüzsgést, a forgalmat. Ezért keresem a nyugalmat szabadidőmben, örülök, ha nem kell itthonról kimozdulni egy-egy napot. Így aztán bizony vonzó számomra a életmódod, romantikusabb, mint a Szolnoki dugóban ülni egész nap.... 

Előzmény: Nobody1 (5079)
Nobody1 Creative Commons License 2022.03.22 0 2 5079

"Bizonyisten irigyellek"

 

Gondolom akkor is, amikor viharos szél a szemembe hordja a havas esőt és bokáig érő sárban megyek a 3 km-re lévő boltba kenyérért... :)

Előzmény: MAN10 (5076)
MAN10 Creative Commons License 2022.03.22 0 0 5078

Rozsdafarkú nálam is fészkelt tavaly, még én sem láttam, de várom őket, kint van az odú. 

Előzmény: corvi01 (5077)
corvi01 Creative Commons License 2022.03.21 0 0 5077

Meglepő módon csak két napja láttuk az első rozsdi hímet, máskor már március elején itt hemzsegtek... Nejem, mezei pacsirtát is csak most hallott, s az is anno jóval korábbi szokott lenni..!?

Előzmény: Nobody1 (5075)
MAN10 Creative Commons License 2022.03.21 0 1 5076

Bizonyisten irigyellek.... 

Előzmény: Nobody1 (5075)
Nobody1 Creative Commons License 2022.03.21 0 3 5075

Itt Csongrádban is már vagy egy hete megjelentek az örvösök. Szombaton a halastói gólyát is láttam és pár napja a tavalyi dolmányos fészekben kotlik már az erdei füles. Egész nap "hümmögnek" egymásnak a másik fán pihenő párjával. :)

De a fekete és énekes rigók is napok óta énekelnek esténként. Aztán ha kicsit korábban indul a füles vadászni, rögtön abbamarad az éneklés és kitör a hangos "rigólázadás"... :)

Előzmény: corvi01 (5073)
MAN10 Creative Commons License 2022.03.21 0 0 5074

Ma reggel is mínusz 7...🤪

Előzmény: corvi01 (5073)
corvi01 Creative Commons License 2022.03.21 0 1 5073

Itt Pest környékén, meg a tanyánknál (Fejér megye) már egy hete látom őket, pedig még kemény mínuszok vóóótak...

Előzmény: yüz karasi (5072)
yüz karasi Creative Commons License 2022.03.14 0 2 5072

Tegnap 16 30-kor a telkem melletti kis parkba megérkezett az első örvös pár. Tavaly 4 pár is költött 400 méteren belül a közelemben, kíváncsian várom, hogy az idén mennyien jönnek vissza.

Zelemiri Creative Commons License 2022.02.01 0 0 5071

Madarak szakácsa:)

Előzmény: MAN10 (5070)
MAN10 Creative Commons License 2022.01.28 0 1 5070

Amikor ősszel elkezdtem az etetést, a bevásárlóközpontban kapható, előre bekevert eleséget vettem. Soká tartott, mire felébredtem, hogy az itt nálam nem megfelelő. Sok benne az árpa, zab, még kukorica is akad. Tehát ezek a nagy magok itt nem fogytak el, hanem mind az etetők alatt van a földön. Úgyhogy elmentem a takarmányboltba, vettem fehér-és vöröskölest, csíkos napraforgót, és még repcemagot is. Legtöbbet fekete napraforgót vettem, és ezekből magam keverem egy vödörben az eleséget. Ki is takarítják az etetőket mindennap! 

MAN10 Creative Commons License 2022.01.27 0 2 5069

Én mindennap nézem a fórumot, de tegnapelőtt egészen estig dolgoztam, és ezt reggel hallottam vezetés közben. Aztán mire idekerültem, el felejtettem.... Tyúkeszem van, hogy stílusos legyek... 🤪

 

Az előbb zöldikét is láttam távcsővel az etetőn. 

Előzmény: yüz karasi (5068)
yüz karasi Creative Commons License 2022.01.27 0 0 5068

Tudom, hogy 24.-én érkezett, csodálkoztam is, hogy itt eddig senki nem tette szóvá.

Én is csak azért, mert ma hallottam a rádióban, hogy nem tudják, Charli fia -e.

Előzmény: MAN10 (5067)
MAN10 Creative Commons License 2022.01.27 0 1 5067

Én tegnapelőtt reggel hallottam, hogy megérkezett. Pont - 10 fok volt akkor. Szegénynek biztos nem volt melege.

Vettem valamelyik nap a Lidlben egy távcsövet, viszonylag jó. Azért írom így, mért közöttetek biztosan van, akinek profi távcsöve van, ehhez képest. De nekem máris nagy élmény, teljesen más így látni a madarakat. Még tengelicet is láttam, meg a cinkéket bejárkálni az odúkba. 

Előzmény: yüz karasi (5066)
yüz karasi Creative Commons License 2022.01.27 0 0 5066

A 24.hu azt írja, hogy Kele a korábbi, -14 éven első,- Charli fia. Ma reggel viszont a Kossuth rádióban  azt mondta a "szakértő", hogy nem tudják, hogy így van-e.

Azért ez egy kicsit furcsa.

Előzmény: yüz karasi (5065)
yüz karasi Creative Commons License 2022.01.27 0 1 5065

Megérkezett Kele, idén is az első gólya!

MAN10 Creative Commons License 2022.01.13 0 2 5064

Bízom benne, hogy tavasszal lesznek lakói az odúknak. Ez lenne nekem a "fizetség". Több odút nem csinálok, kicsi hozzá a terület. Ennyit még talán elbír. Majd szépítem az udvart. Ja, el is felejtettem írni, ősszel ültettem egy kis füge bokrot. Most le van takarva avarral a hideg ellen. 

Előzmény: Zelemiri (5063)
Zelemiri Creative Commons License 2022.01.13 0 0 5063

Ehhez nem értek, de az biztos, hogy a madárkák már kitüntettek :)

figyelmükkel. Lehet, hogy Nobody tudja. Kicsit régen írt. 

Majd meglátod tavasszal a madik milyen ünnepélyes koncertet fognak Neked adni, meg családodnak. :)))

 

Azért a nagy odúkészítésben vigyázz magadra. Nem szeretnék arról olvasni, hogy a nagy lelkesedésben az ujjadra csaptál egy kalapáccsal. Jó nyilván viccelek, de csak óvatosan! :)

 

 

Előzmény: MAN10 (5062)
MAN10 Creative Commons License 2022.01.12 0 1 5062

Úgy értelmezem, hogy valamelyik csomagot meg kell vásárolni, de nekem ezek az apróságok nem kellenek, odút csináltam, a könyv már megvan. Ezzel ki is zárom magam a programból, lehetőségem sincs, hogy részt vegyek benne, holott nagy lelkesedéssel állok a madárbarát kert kialakításához. Mindegy, a kert az enyém marad, a madarak jól érzik magukat szerintem, és ez a lényeg. Tábla meg nem lesz. 

Előzmény: MAN10 (5061)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!