Keresés

Részletes keresés

anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15893

Több, mint valószínű, hogy valamilyen tápanyaghiány, szerintem foszforhiány, esetleg bór sem ártana a kötődés miatt. Emellett lehet Nitrogén-többlet miatt is, de azért ez elég ritka.

 

Én első körben adnék nekik egy komplex műtrágyát lombtrágya formában permetezve. A műtrágyánál a lényeg, hogy vízben oldódó legyen, ha alapból folyékony, az még jobb, és legyen benne minden tápelemből (N-P-K- és mikroelemek, köztük B /bór/ is). Ezt bekevered permetezőbe, és kifújod a növényekre. Az a legjobb, ha olyan műtrágyát veszel, amire fel van tüntetve, hogy lombtrágya formában milyen keverési arányt kell alkalmazni.

Előzmény: vogiii (15891)
Mariska néni Creative Commons License 2015.06.15 0 1 15892

Amiket a licsi mögött láttál, az a kedvencem, az ACE-55. Éppen akartam írni, amikor kicsit el voltál kenődve, hogy a paprika alakú alapból kicsit kornyadtabbnak néz ki, ez ne tántorítson el, mert nagyon finom lesz:)

Előzmény: 55judit (15887)
vogiii Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15891

Üdvözlök mindenkit!

Elsőéves kerttulajdonosként kérdezném, miért dobálja le a paradicsom a virágait? Válaszokat előre is köszönöm.

m-s-m Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15890

Kérhetek ezekből az eprekből pár fiókát?

Előzmény: öreg_néne_b (15886)
55judit Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15889

Ó, hát ez a fólia gyönyörűséges !!! Ebben aztán látszik a sok munka, no meg a szeretet. :)

Milyen fajta az amit mutatsz? Vannak különleges fajtáid is? kívánom, hogy az összes jó egészségben érje meg a szüretet! :)

 

 

Előzmény: TINTUS (15857)
anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15888

Igen, sajnos többnyire ez az igazság. Gyümölcstermesztés tanárom mondta, hogy a szamócát éretten szedik, mert nem utóérő, ellenben egy szakmai lapban pont szamócatermelők beszéltek arról, hogy a spanyol és egyéb import szamócát kb félig éretten szedik le, és gázos teherautóban hozzák ide, ami ezalatt bepirosodik. Mert normál esetben a szamóca felülről érik az alsó feléig, míg az import szamócának az alja piros és a teteje fehér, innen lehet tudni, hogy íztelen semmi. A magyar fajták már többnyire finomabbak, de általában ezeket sem teljes éréskor szedik le, mert szétmenne a szállítás alatt. Mellesleg szamócáknál is eltűnt sok régi finom fajta, mert a méret lett a szempont, nem az íz.

Előzmény: öreg_néne_b (15886)
55judit Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15887

Egész biztos hogy igazatok van, és köszönöm a tájékoztatást.

Mostanában vennem kell parit mert nagyon kívánom, de mindig meg is állapítom, hogy nagyon vacak. :) Majd csak lesz itthon is. Van most kipróbálás alatt is pár fajta

 

Mariska néni amiket tőled kaptam szépen fejlődnek, hálás vagyok értük. Köszönöm. :)

Láttam, a tieid is szépek. Szép termést, és finom ízeket kívánok!

öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15886

Sajnos, szinte minden nagyüzemi fajta ilyen, függetlenül attól, hogy miről van szó. Az a fontos, hogy sokat teremjen, kibírja, hogy elviszik a világ másik végére, és ott még hetekig a pulton tartható legyen. Az íz nem is szempont.
Van pár tő eprem (Ostara és Kortes). Nyelvemmel szétnyomom a számban és jön az ízorgia. Mint gyermekkoromban. Nem olyan, amit a boltban szoktak árulni, hogy ropog a fogam alatt, ha beleharapok és jól meg kell cukrozni, hogy valami íze legyen.

Előzmény: anegytech1 (15884)
vizerg Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15885

Én is így gondolom.

Előzmény: anegytech1 (15884)
anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 1 15884

A körülmények nem rosszabbak a fóliában, tehát az íz csak fajtafüggő. Amit boltban veszel fóliás parit, az alapból nem a fóliától, hanem a fajtától íztelen. Ezeket a parikat talaj nélkül, kőzetgyapoton termesztik, folyamatos műtrágyás tápoldatos öntözéssel. Sokan azt gondolják, hogy ezért is íztelenek, de még ez sem igaz. Csak a fajta tehet róla, és az a tény, hogy többnyire nem teljes érésben szedik őket. Mert eladásnál az íz helyett a hosszú pulton tarthatóság a lényeg, így ha éretten szednék le, akkor pár nap alatt már elkezdene romlani. A másik lényeges szempont a gazdának, hogy egyszerre érjenek a fürtök, mert így gazdaságos a szüret. A folyamatos nemesítéseknek hála, ezek a nagyüzemi parik elvesztették a jó ízt adó géneket, ezért ha ezt szabadföldön éretten szednéd le, akkor is íztelen lenne.

 

Viszont ha bevált, jó ízű fajtát ültetsz fóliába, akkor minden bizonnyal ugyanolyan finom lesz, mint szabadföldön. Még én sem próbáltam, így biztosra nem is mondom, de feltételezem, hogy ez a helyzet :).

Előzmény: 55judit (15874)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15883

A boltinak már a fajtája sem jó, azzal kár is foglalkozni.

Előzmény: 55judit (15882)
55judit Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15882

Az is lehet hogy a boltit olyan nagyüzemi módon termesztik, hogy amiatt nem jó az íze. Elhiszem neked hogy az otthon termelt fóliás jobb lehet, nem ettem még olyat. :) Most nézegettem, vannak olyan fürtök melyek világosodnak kifelé. Majd csak lesz már valami !

 

Finom és egészséges paradicsomokat kívánok neked is!

Előzmény: vizerg (15881)
vizerg Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15881

Nekem van fóliában is néhány tő paradicsom, és szabadföldön a zöme. Tavaly sokféle volt fóliában és én nem igazán vettem észre ízbéli különbséget... De lehet hogy csak nekem nem elég kifinomult az ízlésem.

Bár a bolti parit nem szeretem :)

Előzmény: 55judit (15874)
55judit Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15880

Igen, a tutit te írtad meg. :)

Előzmény: beetee (15877)
55judit Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15879

Az  a baj, hogy palánta korú már régen volt a paradicsomod ahhoz képest, ameddig kitart egy rezes permetezés hatása.

 

Régebben nem permeteztem. Idén éreztem késztetést erre, a tavalyi monszun esőzés hatására történt teljes paradicsom pusztulás miatt. Én a Cuproxat-ot használom. Eső előtt ha sikerül megszórom, és eső után amint felszárad mindjárt. Permetezés után 7 napra fogyasztható a paradicsom. Ha ilyet használsz nem perzsel, munka egészségügyi várakozási idő nincsen.

Megelőzésképpen hetente érdemes lenne használni. Én kicsit hanyag vagyok, így csak veszély esetén szórom. :)

Előzmény: Sungold (15875)
beetee Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15878

Azt szereti a szeptória... :)

Előzmény: öreg_néne_b (15876)
beetee Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15877

Ha már beteg, akkor a kontakt Dithan nem sokat ér...

Ha már így jártál, és nem lehet mechanikusan, a beteg levelek leszedésével, és az egészséges levek megvédésével kezelni a problémát, akkor keress Curzate nevű szert, az valamilyen szinten gyógyítja is a növényt a gyártó ígéretei szerint...

 

Ha nagy a veszélye a fertőzéseknek, akkor nehéz csak kontakt szerekkel védekezni... Mert szinte 2 naponta kellene fújni, a növekedést, és eső után azonnal, ha meg több napig olyan idő jön, amikor nem lehet bevonni vele a növényt, mert esik, vagy nagyon fúj a szél, vagy nem érsz rá, akkor csak a felszívódó a megoldás.

Előzmény: Sungold (15875)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15876

Azért olyan nagy lehűlés nincs, 27 fok van, biztosan lesz ma is 30...

Előzmény: Sungold (15875)
Sungold Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15875

Nagyon köszönöm a válaszokat! Természetesen én sem vagyok híve a permetezésnek, de a tavalyi vész után nem láttam más lehetőséget. Esetleg tudtok jobb megoldást paradicsomvész ellen? Palánta korukban kaptak rézoxi-kloridot, de ennek ellenére elkezdtek barnulni a levelek a múlt heti esők után. Sőt, most a tegnap esti eső és a lehűlés miatt tartok tőle, hogy pár nap múlva meg kell ismételni a Dithane-t. 

55judit Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15874

Megértem, és tudom hogy sok előnye van a fóliának. Én viszont nem tenném fóliába a paradicsomomat ha módomban áll szabadban tartani. Még így sem, hogy naponta jelentkezhetnek kockázati tényezők. Számomra nagy érték hogy itthon van pár tő, és azt az íz amit a szabadtéri termesztés ad, a leggondosabb fóliás nevelés sem tudja produkálni.

Sajnos még mindig nem érik, így a piacon veszek pár szem fóliásat mikor már nagyon szenvedek érte.

 

Előzmény: anegytech1 (15873)
anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15873

Bár nem tőlem kérdezted, csak gondoltam, hozzászólok. :) Szóval jogos a kérdés, mert ha nem megfelelő az üvegház/fóliasátor, nem elég a szellőzőfelület, nem elég a magasság, akkor problémás lehet. Viszont talán több előnye van, mint hátránya egy kisebb fóliának is. Hiszen szabadföldön általában nem tudod szabályozni az esőt, így ha sok az eső, mellé jön a meleg, akkor a paradicsom könnyen betegszik. Az eső ellen máris megoldást jelent a fóliaház, persze az öntözésről így gondoskodni kell.

 

A modern üzemi paradicsom- és paprikatermesztés már kizárólag üvegházban történik, ahol vegyszeres növényvédelmet már szinte sehol sem alkalmaznak, mert rovarkártevők ellen a természetes ellenségeiket (általában fürkészdarazsakat) telepítenek be az üvegházba, a beporzáshoz méheket telepítenek be. Gombás betegségek ellene többnyire egyáltalán nem kell védekezni.

Hozzá kell tenni, hogy egy ilyen modern üvegházba csak fertőtlenítés után léphet az ember, a belmagasság minimum 3m, de ma már 6 méternél kezdődnek a modern üvegházak. A belső páratartalom, hőmérséklet, árnyékolás, szellőztetés és az öntözés-tápozás számítógéppel vezérelt. Tehát itt nem csoda, hogy nem kell védekezni vegyszerrel, de egy házi fóliában nyilván más a helyzet. Ha az ember odafigyel a szellőztetésre, akkor szerintem abszolút jobb lehet a helyzet, mint szabadföldön. Itt vannak páran, akik már évek óta termesztenek paradicsomot saját fóliaházban és eddig csak jó tapasztalatokat hallottam tőlük. Nekem saját tapasztalatom sajnos nincs, de szabadföldön már elég sok problémám volt az esővel és a betegségekkel, ezért ha lenne rá módom, akkor én is bevinném őket fóliába :).

Előzmény: 55judit (15852)
55judit Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15872

Hát ezt megértem. Biztos gyönyörű helyen laksz, csak bizonyos konyhakerti növényeknek nem kedvez. Ilyenkor az üvegház jó találmánynak mutatkozik.

Szép termést kívánok neked! :)

Előzmény: Pillanatragasz (15871)
Pillanatragasz Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15871

Erdély leghidegebb pontján lakom hegyvidék, majdnem 800 méter tengerszint feletti magasában  ahol az éjszakai és a nappali hőmérséklet között nyáron nem ritkán akár 30 fok eltérés is van . Aztán későre tavaszodik korán lefagy a termés,ezért is termesztek üvegházban paradicsomot ugyanis szabad kerti földben nem terem meg, ahogy a paprika , dinye ,szőlő se .  Sőt a  kukorica se érik be besílózzák szárastól az állatoknak .

 Az üvegházban tényleg kicsit másabb a a paradicsom gondozása fontos a rendszeres egyenletes öntözés, szellőztetés  ,heti egyszeri permetezés ,ami ha egyszer kimarad már a betegség egyből felüti a fejét .

 

Előzmény: 55judit (15852)
janijani Creative Commons License 2015.06.14 0 0 15870

Én áprilisban a palántázás után egyszer beöntöztem Trifenderes vízzel, májusban az esők előtt egyszer megpermeteztem rendesen Ridomil Gold Plussal, és junius elején egyszer az állomány kb negyedrésze kapott egy kis maradék Amistart, de kifogyott a permetező és a többinek nem jutott. Itt tartok, egyelőre egészséges minden.

Előzmény: TINTUS (15869)
TINTUS Creative Commons License 2015.06.14 0 0 15869

Talán eddig kétszer permeteztem.

Előzmény: janijani (15860)
Gergely0809 Creative Commons License 2015.06.14 0 0 15868

Nemrég öreg néne megmondta, hogy ha majd kapja a nyarat csodát látok, ez bebizonyosodni látszik, ha ezen a kis paprikán már 8 termésem lesz, akkor nagyon örülök majd. Viszont lehet ismételten átteleltetem, ez van tervben, ha csak el nem pusztul majd. Rajtam nem múlik :)

Gergely0809 Creative Commons License 2015.06.14 0 0 15862

A kis Törpe Kaliforniaim:

CBNora Creative Commons License 2015.06.14 0 0 15861

A kép nem túl jó, de bödice lárva is lehet. Kis katicák, tetveket esznek.

 

https://plus.google.com/photos/103892183310716369077/albums/5669750333125606801/5758978255912025506?banner=pwa&pid=5758978255912025506&oid=103892183310716369077

 

A következő kép is az.

 

Előzmény: brigó001 (15856)
janijani Creative Commons License 2015.06.14 0 0 15860

Ezért kell több fajtát ültetni és ha szükséges permetezni. Tavaly is a fagyokig szedtük a szabadföldön termett paradicsomot meg uborkát. A fóliában is biztos vannak gondok, csak mások. Ott is permetezel ugye?

Előzmény: TINTUS (15855)
-balu28- Creative Commons License 2015.06.14 0 0 15859

Ez is gyönyörű, bár másképp mint az előző. :)

Előzmény: TINTUS (15857)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!