Keresés

Részletes keresés

Ladxaap Creative Commons License 2021.02.17 0 2 39639

A nóniusz témához hozzászólva, megosztanám pár gondolatomat a fórumozókkal.

Személyes tapasztalataim szerint, a másik gyakran hibásan használt fogalom pl. a szinusz. Bármilyen szögen állítható alkalmatosság, az szinusz. Szerszámmaró gépen van egy dönthető asztal, akkor az szinuszasztal. Van egy forgatható verikálfej, szinuszfej. Van egy dönthető satu, szinuszsatu. Itt a fórumon, alapvetően érdeklődő emberek között, nem kell magyarázni mitől szinusz az a satu vagy mágnesasztal.

Nem tudom más is találkozott-e evvel a jelenséggel, de én meglehetősen gyakran és persze nem csak az előbb említett estben. Idősebb szakikat nem szoktam kijavítgatni, viszont fiatalabbakat, tanulókat minden adandó alkalommal. Úgy gondolom hogy az esztergályos, marós, szerszámkészítő stb... szakmában, az elvárható preciz hozzáláshoz, fontos ha már az alapoknál kezdve is figyelünk az igényességre.

Sok ismerőstől hallottam már, akik dolgoztak német területen és komolyabb nyelvtudással bírnak, hogy a német szakmai nyelv milyen kiváló. Ezt én gyenge nyelvtudásommal nem tudom eldönteni, hogy mennyire megalapozott kijelentés. Bár nyiván a mai német ipar se az mint 50-100 évvel ezelőtt, de hosszab távon visszatekintve számomra könnyen elképzelhető számomra, hogy az igényes szakmai nyelvhasználat is egy alapköve a magas szinvonalu munkának.

TROMF22 Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39638

Lehet, hogy OFF, de rövid leszek ...

 

Rögös útra léptél. Energetika -> szénhidrogén alap -> gázmotorok ...

Száz éve, milliárdos költségvetéssel agyonkutatott terület.

Magabiztosságod alapján ez az első "feltalálásod".

Nem irigyellek.

Előzmény: Muszaki71 (39636)
Hostya Creative Commons License 2021.02.17 0 1 39637

"Nekem az édesapám .....    7-8 éves koromban elmagyarázta, hogyan kell használni a tolómérőt és, hogy mi az a nóniusz"

 

Neked akkor az "vésődött" be az agyadba.. (!)

 

Aki meg, (40..50 évvel ezelőtt) 14 éves korába  kezdte el tanulni a forgácsolási szakmák valamelyikét, annak meg az  "vésődött"(!) be.. amit akkor az akkori OKTATÓja mondott az eszterga/maró-gép tekerője mögötti gyűrűről...

Kár ezen tovább rugózni..

 

"Ott is tart a magyar ipar, ahol."

Ezt meg nem értem..?  Hogy jön ez ide?

 

 

Előzmény: jalpar (39630)
Muszaki71 Creative Commons License 2021.02.17 0 1 39636

Ön szerint mi az, amit nyilvánosságra hoztam? Egyet tudni kell...Ebből a leírásból és ami a honlapomon van, abból még méreteket sem tud meg senki, nem a működését. Ennek a dolognak nagyon utánanéztem, nyugodt vagyok. Nemzetközi projektek között nem található adatokat közlök. A képről csak annyit, hogy egy általam tervezett valami,  fiktív. 

 

Előzmény: jalpar (39632)
jalpar Creative Commons License 2021.02.17 -1 0 39635

Nem tudom, tudtad-e...

Előzmény: jalpar (39632)
Jani301 Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39634

https://www.youtube.com/watch?v=0p8W0QOZfQ4

13 percnél emlegeti .

Értem miről van szó ,de hát így tanítják eszerint még ma is .

De ez részemről kitárgyalva .

Előzmény: jalpar (39630)
mlas45 Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39633

Nóniusz vagy nem, nem sokáig fog kelleni...

Az Alin láttam útmérő kijelzőket 30 körül, hozzávaló mérőléceket-adókat (nem tudom, mi a neve) 20 körül, kicsit többért akár méteresben is...

Előzmény: jalpar (39630)
jalpar Creative Commons License 2021.02.17 -1 0 39632

Nem tudtad-e, de ha valamit publikáltál (nyilvánosságra hoztál), azt utána már nem lehet szabadalmaztatni.

Előzmény: Muszaki71 (39621)
ztoth32 Creative Commons License 2021.02.17 0 1 39631

A képen nóniusz látható.

 

Előzmény: jalpar (39630)
jalpar Creative Commons License 2021.02.17 -1 0 39630

,,hozzáteszem, ezt egy szakiskolában soha senki a száján ki nem ejtette- egy tanult forgácsoló mindig is NÓNIUSZnak fogja nevezni.''

 

Ott is tart a magyar ipar, ahol.

 

Nekem az édesapám - aki egy komoly mérnök volt, valószínűleg többen találkoztatok általa tervezett dolgokkal - talán 7-8 éves koromban elmagyarázta, hogyan kell használni a tolómérőt és, hogy mi az a nóniusz. Ha az ember egyszer rácsodálkozik, hogy micsoda nagy - és nem magától értetődő - ötlet ez, akkor nem jut eszébe egy sima skálát így hívni.

Mindenféle mérőléceket, beosztásokat több ezer éve készítenek. A nóniuszt Pierre Vernier találta ki valamikor a XVII. sz. elején (eredetileg szögmérésre) és ez akkor egy nagyon komoly vívmány volt a csillagászatban meg a navigációban.

Előzmény: toothgaabor (39629)
toothgaabor Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39629

"az isten áldja meg"  ez olyan a vasiparban mint a VINKLI, a SALBER, vagy a SUBLER! Ezeket a nagyapámtól tanultam, aki az 50-es évek elején a sváb mestereitől, és ez ha tetszik neked ha nem, a hagyományos szerszámgépek SKÁLÁját -hozzáteszem, ezt egy szakiskolában soha senki a száján ki nem ejtette- egy tanult forgácsoló mindig is NÓNIUSZnak fogja nevezni. Ez majd a CNC technika egyre növekvő tendenciájával majd szép lassan kiszorul, és MÉRŐLÉCnek, meg ENKÓDERnek fogják hívni. 

Előzmény: jalpar (39600)
rferi Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39628

Szerintem az amit bekarikáztál három drótot, azok össze vannak kötve, és az a csillagpont.

A másik hármat rátéve a 3 fázisra megy majd jól.

Igazából ha egy 3f motort egy fázisról akarunk kondival működtetni, akkor érdemes a motort deltába átkötni, mert úgy nagyobb feszültséget kapnak a tekercsek (a névlegest, amire méretezték őket), és akkor nem ennyire erőtlen a cucc. Ez most rettenetesen erőtlen, azért pörög fel ilyen lassna.

Előzmény: occseb (39626)
occseb Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39627

Az átalakítást nem én csináltam, már így vettem.

 

Előzmény: mérnökferi (39624)
occseb Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39626

Tettem fel egy videót is most hogy hogy pörög föl.

 

Nekem úgy tűnik hogy 2x3 vezeték jön ki belőle amiből az egyik 3 vezetékes csoport csak "lóg a levegőben" (alul bekarikáztam pirossal).

 

 

Csak az alsó nyílásból tudok felfényképezni jelen állapotában, ott ennyi látszik.

Előzmény: mérnökferi (39623)
Sunny65 Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39625

Håt ezt mondtam én is...😀 általában ezek a gépek csak csillagba köthető, ld. az én esetemet. A fotókból valóban nehéz kitalálni, de nincs sok drót, három lesz az. 

Akkor pedig lebontás után csak rá kell kötnie a 3 fázist, persze a kapcsolón keresztül

Előzmény: mérnökferi (39623)
mérnökferi Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39624

Még bogarászva a képeid: kapocsléc nincs, a motorból kijövő vezetékek közvetlenül a kapcsolóra mentek átalakítás előtt?! Lehet, hogy csak 3db vezeték van, akkor nagyon egyszerű lenne a dolgod?!

Előzmény: occseb (39622)
mérnökferi Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39623

A képek alapján nem tudok semmit! Felejtsd el ezt az egész 1F rendszert! A motorból hány vezeték jön ki 3 vagy 6? Nincs kapocsléce a motornak?

Előzmény: occseb (39622)
occseb Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39622

https://photos.app.goo.gl/bChxRucCVydPrkHD9

 

Feltöltöttem pár képet, első körben hátha ez alapján tudsz valamit mondani. 

 

Lényegében nem volna bajom azzal sem ha 220V maradna mert a műhelybe most csak hosszabbítóval tudom vinni a 380V-ot, de hosszútávon be fogom oda is vezettetni normális aljzattal.

Előzmény: mérnökferi (39618)
Muszaki71 Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39621

Sziasztok! _mindenkinek figyelmébe szeretném ajánlani weboldalamat: www.elektrocucc.hupont.hu valamint Facebook oldalamat:  https://www.facebook.com/groups/208955517544583  Esztergályos / marós szakembereket keresek egy projekthez, amiből -véleményem szerint- találmány lehetne. Teljes tervdokumentációt cad...3D/2D elkészítettem. Félkész állapotban van a kütyü mert egy úriember (cégtulajdonos CNC-s) átvágott úgy, ahogy azt mondani szokás. Oldalaimon leírtak alapján bárkit társként kezelnék a leírtfeltételekkel, amennyiben a becsület szó -mint olyan- hozzá köthető...☺

Várom hozzászólásaitokat;   la.gyb9102@gmail.com  e-mailra. Szép napot mindenkinek.

Pijepapa Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39620

Algyőn.

 

Szerintem csak akkor vállalná el ha meg vennéd a marógépét. De ez csak az én "szokásos kötekedésem"

Helyette ajánlanám "mérnökferi"-t Lentiben. De nem akarok fogadatlan prókátor...

Előzmény: occseb (39615)
Pijepapa Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39619

Tableten próbáltam.

Az SE tanuló szoftver. Csak a tanfolyamért fizettem.

Előzmény: jalpar (39614)
mérnökferi Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39618

Algyőn, én Lentiben és Te?

Attól, hogy átkötötték egyfázisúra még felkéne pörögni neki. Ha van 3F hálózatod, akkor egyértelmű, hogy vissza kell kötni 3F-re és akkor lesz nyomaték! A rövidrezárt forgórészű aszinkron motor, akkor nem akarja megközelíteni a szinkron fordulatszámot (nem vagy csak nagyon lassan pörög fel), ha forgórész szakadásos. Tehát az alu kalickába (ez a forgórész "tekercselése") szakadás van. Sajnos nekem is van ilyen motorom. Régen újra öntötték aluval, nem tudom ma még foglalkozik-e valaki ilyennel. Más motornál nem is érdemes, hisz olcsóbb venni másikat (MÉH telepen). Bakköszörűnél más a helyzet ott nem lehet a motort lecserélni. Én még nem találkoztam forgórész szakadásos bakköszörűvel. Ez inkább hirtelen irányváltásokra kényszerített motoroknál fordul elő (pl. menetvágás), a forgórész lemezei el tudják nyírni az alu pálcákat. Azért ez nagyon ritka, egyáltalán nem jellemző! Először meg kell próbálni normálisan bekötni, az nem kerül semmibe! Lehet, hogy így távba is tudnék segíteni?!

Előzmény: occseb (39615)
Sunny65 Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39617

És mi van ráírva a motor adattáblájára?

Előzmény: Sunny65 (39616)
Sunny65 Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39616

Mennyi vezeték jön ki a motor tekercseitől, három vagy hat?

Előzmény: occseb (39615)
occseb Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39615

Huhh ez nagyon jó.

Mérnökferi barátja hol lakik? Volna egy bakköszörűm ami 220V-ra van bekötve, de marhalassan pörög fel, ha egyáltalán felpörög. 

Megnézetném én is, és/vagy átköttetném 380V-ra mint eredetileg volt.

Áram témában laikus vagyok, azt látom hogy két kondenzátor van a bekötve.

Előzmény: Pijepapa (39563)
jalpar Creative Commons License 2021.02.17 0 0 39614

 ,,A tekerés nem ment.''

 

Megfogod az egérrel a karocskát - vagy bárhol máshol a tekerőt - és tekered.

 

,,Ezért jobb az SE mert az ért magyarul is.''

 

Friss adatot nem találtam, de 2016-ban $5300-ba került a SolidEdge. Abból a pénzből egész kiváló angoltanárt lehet fogadni.

 

 

 

 

Előzmény: Pijepapa (39612)
Pijepapa Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39613

Pontosabban: az egy körülfordulás ad egész számot az orsó emelkedèsétől függően. A másik "skàla" meg annyi amennyi

Előzmény: Pijepapa (39611)
Pijepapa Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39612

Forgatni az egèszet tudtam. A tekerés nem ment. Lehet kell hozzá angol tudás.

Ezért jobb az SE mert az ért magyarul is.

Előzmény: jalpar (39601)
Pijepapa Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39611

Biztos, hogy igazad van!

De a "nóniusz" inaskorunkban teljesen belénk ivódott és hiába is próbálsz változtatni, nem fog menni. Legalábbis mi  öregek nem fogunk skálázni...

Ami meg a kettős kijelzést illeti a kinaiak nem tökölnek. Ha colos az orsó akkor az inches skála nullázható a mm-es meg annyi amennyi. Ha meg metrikus az orsó akkor meg fo4dítva. Mert úgyse a nóniuszt nézzük hanem a DRO-nak a kijelzőjét. Több évi használat után jöttem rá, hogy az késszán orsója colos emelkedésű! Pedig van rajta "skála"😅!

Előzmény: jalpar (39607)
szőrmók Creative Commons License 2021.02.16 0 0 39610

Volt ott részemről egy kis vigyorgó jel. Én tovább nem folytatom.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!