Keresés

Részletes keresés

milyennincs Creative Commons License 2007.02.08 0 0 4646

Kedves Snuffles !

 

Ha balra a keresőbe beírod, hogy Krizsán, megtalálod a felvetetted név kapcsán e topikban már 'elhangzottakat'. Különösen LvT 46 sz. hozzászólásában írottakra hívom fel a figyelmedet, arra, hogy az -an toldalék a szlávban hely és névnépképző. Így ő, ki e topik 'sine qua non'-ja inkább tartja ezt, s persze mások is - a román Kőrösből eredeztethetőnek. Különösen a -szky későbbi toldalékolásával (hasonló példák voltakl már, amint német és román eredetű nevek szláv környezetben szláv képzővel felruházva váltak családnevekké.

 

off

LvT ma épp egy hónapja nem ír semmilyen témában (gondoltam: csak nem egyhónapos kitiltást kapott?;-). Korábban még decemberben jelezte, magánéleti okok miatt kevesebbet lesz, de úgy-e önszántából hanyagol. Merem remélni. Ki tud róla?

Előzmény: Snuffles (4645)
Snuffles Creative Commons License 2007.02.08 0 0 4645

Üdvözlet! Anyai nagymamám Krizsánszky volt eredetileg, de lehagyták a -szky végzőt anyakönyveztetéskor figyelmetlenség miatt, így Krizsán lett, de édesapámnak is ugyanez a vezetékneve. Annak idején édesanyámék elődei Keresztesre akarták magyarosítani (nem tették végül), szláv nyelvekben a kereszt valóban hasonlít a 'krizs' szótőre, de engem érdekelnének további dolgok is a névvel kapcsolatban.

A családfakutatást nem tudom hol elkezdeni, ugyanis csak dédszülőkig ismerjük felmenőink nevét, azt is részlegesen. Bármilyen segítséget vagy kezdeményezést szívesen fogadok. (krizantem kukac freemail pont hu vagy akár itt a fórumon is, ha egyszerűbb) Köszönöm!

milyennincs Creative Commons License 2007.02.08 0 0 4644
Előzmény: milyennincs (4643)
milyennincs Creative Commons License 2007.02.08 0 0 4643

Weöres Sándor életrajza szerint a Weöres család Csöngén volt birtokos. A Vas Megyei Levéltár fondjegyzéke szerint a család levelezése 1650-től a XX.századig terjedőleg 1,09 iratfolyóméter mennyiségben (jó sok tud az lenni:) őrzik. (43. fond a XIII. Családok fondcsoporton belül).

 

Vagyis marad az archaikus forma, mint a 'pór' Vörösektől való megkülönböztetés eszköze. Valamikor elötte az is Vörös volt.

Előzmény: NevemTeve (4642)
NevemTeve Creative Commons License 2007.02.08 0 0 4642
Pontosabban: volt, aki úgy írta, mivel még nem voltak helyesírási szabályok... különösen problémás volt a latinban ismeretlen magánhangzóink írása (pl Thewrek=Teoreok=Török)
Előzmény: egy mutáns (4641)
egy mutáns Creative Commons License 2007.02.08 0 0 4641

Ez azt jelentené, hogy a vörös szót, mint színt is weöres-nek írták?

Mert akkor persze minden OK.

1m

Előzmény: NevemTeve (4640)
NevemTeve Creative Commons License 2007.02.08 0 0 4640
Így is van, a családnevek azt a helyesírási állapotot tükrözik, amikor az a név éppen kialakult (leszámítva természetesen a szándékos archaizálást).
Előzmény: egy mutáns (4639)
egy mutáns Creative Commons License 2007.02.08 0 0 4639

Kedves topiktársak, légyszi segítsetek.

Egyik kölkem az iskolában alighanem egy Weöres Sándor verset tanulhatott, mert azt kérdezte tőlem, hogy miért nem úgy írják, hogy Vörös.

Nyilván arra gondolt, hogy a neve a vörös színhez kapcsolódik. Én se tudok másra gondolni.

De akkor miért nem úgy írta? A színt is így írták akkor?

(Arról olvastam, hogy a híres író családjának nevét miért kellett anno Vas(s?)-ról Wass-ra átírni, de ez az érvelés itt nem áll meg.)

Nyilván vannak más példák is.

Előre is köszi: 1m

jsanka Creative Commons License 2007.02.08 0 0 4638
Köszi szépen, én is ilyesmire gondoltam
Előzmény: geo13 (4637)
geo13 Creative Commons License 2007.02.08 0 0 4637

Egyértelműen Jenő településnévből származik.

A régi magyarban a lokalizációt az -ó végü helységek esetében -ai,

az -ő végüeknél -ei formában jelölték.

Pl. Liptó - Liptai, Kálló - Kállai, Üllő - Üllei, Jenő - Jenei.

A mai nyelvben ez a forma már nem használatos. Üllői út, például.

Haladunk az izolálás felé.

Előzmény: jsanka (4633)
bambi001 Creative Commons License 2007.02.07 0 0 4636
Sziasztok!

Segítséget kérnék a Deim családnév eredetével kapcsolatban. Szerintetek milyen eredetű és honnan származhat.

Köszönöm a segítségeteket.

Ui: családfa kutatás miatt érdekelne
kukaczmatyi Creative Commons License 2007.02.06 0 0 4635

Elnezest, az elobb lemaradt a dokumentumon talalt "irott"nev.

kukaczmatyi Creative Commons License 2007.02.06 0 0 4634

Kedves LvT!

 

 Meg mindig sotetben tapogatodzunk Nazsimczura trencsenyi osanyank nevevel kapcsolatban. Itt kuldok egy felvetelt a neverol, ozvegy fia ujranosulesekor -mint

elhunyt edesanya -szerepel rajta.

Erdekessegkent megjegyzem, hogy egy masik trencseni anyakonyvben veletlenul

talaltunk egy masik, hozza hasonlo nevet, ami Gazsimczula volt.

 

Hatha sikerul valamit kibogaraszni, nekunk sejtelmunk sincs a nev lehetseges

eredeterol. Elore is koszonom faradozasat

jsanka Creative Commons License 2007.02.06 0 0 4633

Sziasztok!

A "Jenei" név eredete és jelentése felől érdeklődnék, ha valaki tud segíteni az írjon: jenei.sandor@freemail.hu Köszi

mayerg Creative Commons License 2007.02.04 0 0 4632

Sziasztok

 

A következő neveknél kérnék segitséget

Kliszki

Czédulás

Batári

Kerek

Bukó

Makk

Sziebert

Schrek

Krizsány

Hasulyó

Kosik

Mákszem

 

Köszönöm

szentmargit Creative Commons License 2007.02.03 0 0 4631

Sziasztok!

 

Szívesen várom azok jelentkezését, aki ismer Pálfusz családnevű  egyéneket, vagy tudna információval szolgálni a név eredetét illetően.

 

Köszönöm.

szentivany Creative Commons License 2007.01.23 0 0 4630

 Bocs, de keresztnévről kérdeznék.

Az 1740-es években van egy Boniwald ---keresztnevem.

Találkoztatok -e már ilyen keresztnévvel? Milyen nyelvterületen lehetett honos?

Törölt nick Creative Commons License 2007.01.23 0 0 4629

Kschwendt név eredete mennyire okoz nektek problémát?

 

Nekem németesen hangzik. Mit jelenthet?  Nem hiszem, hogy lakos név lenne.....

igen7 Creative Commons License 2007.01.23 0 0 4628
azt gondoltam hogy szlávok, de konkrétan milyen szláv nevek? :)
pomerán, szorb, lengyel, cseh? :-)
Előzmény: geo13 (4626)
okusar Creative Commons License 2007.01.23 0 0 4627

Kedves LvT és más nyelvész géniuszok!

 

Segítséget kérnék az alábbi családnevek eredetével és jelentésével kapcsolatban:

 

Zahorán

Kesjár (Kesiár)

Huluk

Laczay

Vrbovszki

Galisz

Fecz

 

Elnézést a telhetetlenségemért:-))

 

Minden segítséget előre is köszönök!

 

okusar

 

geo13 Creative Commons License 2007.01.22 0 0 4626
Dönitz, Nimitz, Rochlitz (József, a Keleti-pu építője) a lengyel határ menti elnémetesedett szlávságból származnak. Az -itz azonos az -ics apainév végződéssel. (Nálunk ugyanez pl. -ity.)
Előzmény: igen7 (4604)
Onogur Creative Commons License 2007.01.21 0 0 4625
Stanislav

A fenti link mögött van 5 hozzászólás, melyben van Stanislav-ról is valami.
Előzmény: ruguska (4624)
ruguska Creative Commons License 2007.01.21 0 0 4624

Sziasztok!

Engem a Stanislas név eredete, jelentése és magyar megfelelője érdekel.

Tud valaki segíteni?

Előre is köszi:)

Kvász Ivor Creative Commons License 2007.01.21 0 0 4623
Google: Škultéty szlovákul 44900, Skultéty magyarul 15100, Skultéti magyarul 11900 találat.
Törölt nick Creative Commons License 2007.01.20 0 0 4622
A scultetus-ból származik a Skultéti családnév, amely a XVI-XVII. században előfordul a Magyar királyságban is.
Előzmény: Kvász Ivor (4619)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.01.19 0 0 4621
Jól van. A szó eredetéről most olvastam el LvT régi hsz.-át. Ő a latin auscultare szóra utal, de az egyetlen általam most elérhető német etimológiai szótár ([http://www.koeblergerhard.de/derwbhin.html]) a Schuld és a heißen szavak összetételének véli és a Meyer-Lübke szótára auscultare címszavánál sincs utalás soltészokra.
Gylve Creative Commons License 2007.01.19 0 0 4620

Nagyon köszönöm a sok választ, azért kérdeztem, mert az a bizonyos személy nem ismeri az apját, csak az anyját. És azt már tudtam hogy a Soltész feltehetően német eredetű, és az az információ volt még birtokomban, hogy Budapesten hajdanán jelentős német kisebbség volt, ezért írtam meg az évszámot is, hogy ugye egy ma születő gyereknél már kisebb az esély rá, hogy közeli rokon legyen a német.
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.01.19 0 0 4619
Petőfi nem MÁR, hanem MÉG több német beszédet hallott Pesten, mint magyart. Az 1850-es években fordult meg a dolog: még nem a bevándorlás miatt, hanem maga a német anyanyelvű (van ilyen?) fiatal nemzedék tért át a saját köreiben is a magyar beszédre.
Szerintem talán kicsit nagyobb, mintha nem így hívnák. (Apropó: mit értesz azon: "német származású"?) A Schultheiß falusi bíró volt a német nyelvterület nagy részén. (A szó egyébként német eredetűnek tűnik, a scultetus a latinizált forma: [linkhttp://de.wikipedia.org/wiki/Schultheiß]). A középkori Magyarországon nem feltétlenül a soltész volt német, hanem a soltészjog a német eredetű, amely a soltészok által alapított falvak helyzetét rendezte. Az erdőirtásokon létrehozott soltészjogú falvak többségébe pedig nem németeket (cipszereket), hanem ruszinokat vagy szlovákokat telepítettek. A Soltész (Šoltés) egyébként gyakori szlovák családnév is.
Az a baj ezzel a soltészséggel, hogy a soltészok működésének virágkora a magyar családnevek kialakulása előttre esett. Ezért aztán nem igazán világos, hogy miért lett viszonylag gyakori magyar családnév a Soltész. (Vö. még Geréb és Kenéz - az első eredetileg erdélyi szász falubíró, a második hasonlít a soltészra, csak éppen vlach/román viszonylatban.) Ha valakinek megvan otthon Kázmér Miklóstól a Régi magyar családnevek szótára, írja meg, ha valami kiderül belőle. A név gyakoriságának földrajzi megoszlása is érdekes lenne.
Azért írom: "kicsit nagyobb", mert úgy rémlik, a névmagyarosítások divatja idején sokan vették föl a Soltész családnevet. Az 1800 és 1893 közötti családnévváltoztatások adatait kiadta Szentiványi Márton (Századunk névváltoztatásai, 1895). A családnevüket megváltoztatóknak (vagy legalább őseiknek) pedig egyharmada-fele német anyanyelvi-kulturális környezetből jött. Evidens egyébként, hogy egy Schulteis "Soltész"-ra "magyarosítson".
A modern korban a nevek a nemzeti vagy etnikai hovatartozás erős "jelzői"-vé váltak, de a mai családnevek többsége évszázadokkal ezelőtt szilárdult meg, pl. a Kárpát-medencében a Kárpát-medencei (másutt meg az ottani) sajátos történelmi körülmények, etnikai képletek között. Úgyhogy (amennyiben magukról a dolgokról van szó) egy családnév puszta etimológiája csak fenntartásokkal köthető össze viselője "etnikai eredet"-ével.
De Te valamiért azt gondolod, hogy az illető valahogyan "német". Ha Schulteissnek hívnák, nyilván a neve miatt gondolnád. Így, hogy Soltész, azt hiszem, nyilván más miatt gondolod.
milyennincs Creative Commons License 2007.01.19 0 0 4618

Szervusz!

Maga a név köznapi értelemben szász tisztség megjelölésére szolgál (mint kaptál rá júliusban választ.)

Ilyen értelemben, bár etimológiailag latin eredetű (balra a kereső kiad számos hozzászólást), mint szászok által használt szó, a családban első e néven jegyzett személy származása - sok-sok emberöltővel az 1962-es dátum elött - feltehetően szász volt, ill. szász környezetben élt. Sőt, a Pallas szerint "Hazánk felső megyéiben a külföldről betelepített gyarmatosokat hajdan S.-eknek nevezték."

 

Kérdésed amúgy elég tág, mert Noch da zu az is lehet, hogy az 1962-es születésű egyén édesanyja német. Az 1962-es születés említése a válasz szempontjából csak zavaró momentum, ill. irreleváns. :) Du bist ein ...?:)

Előzmény: Gylve (4615)
Kis Ádám Creative Commons License 2007.01.19 0 0 4617

Még.

 

Buda polgársága a visszafoglalás után alapvetően német nyelvű volt.

Előzmény: Gylve (4616)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!