Keresés

Részletes keresés

brigó001 Creative Commons License 2015.06.16 0 0 15917

A tejes kálcium pótlás nekem eddig jónak tűnik , aki évek óta használja és ajánlotta (biofórumos) gombával sem találkozott évek óta a paradicsomoknál, így permetezek és öntözök vele.

Azonban olvasva a kálcium pótlás kérdését elgondolkodtam , hogy emlékeim szerint a gyümölcsfák tövére locsolni is szoktak ill. palántázás előtt is a földbe forgatni Futort, ami 5kg-os kb.: 300Ft azt hiszem. Az ilyenkor nem jó paradicsom és paprika esetén?

anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15916

Akkor elnezest a tanacsert, ez esetben jo a nitrogenes. Amit en linkeltem Damisol kalciumot, az nem is olyan jo? Csak annyi van rairva, hogy gyengen savas, de kalciumon kivul nincs benne mas. Viszont lombtragyakent aruljak. Ezek szerint jobb mondjuk a Fitohorm Ca, ami nitrogenes? Még az van itthon nekem.

Előzmény: öreg_néne_b (15911)
gergerg Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15915

Ha foszfort nem sikerül, nagyon ne izgulj, a növekedés ezen szakaszában fokozott a növények foszforigénye, később akár magától is eltűnhetnek a tünetek. A mikroelemek + kalcium viszont megelőzésképp így is szükséges. 

Előzmény: gizi oo-OO-oo (15914)
gizi oo-OO-oo Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15914

:)

napsütéssel nincs baj,déli oldal 10->19 óráig online

kapnak belőle.

megfogadom a tanácsod és beszerzem mindkét tápoldatot.

 

Előzmény: gergerg (15913)
gergerg Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15913

Ártani nem ártasz vele, de ahogy látom ebben nem igazán van foszfor. Viszont ha balkonon kertészkedsz, akkor biztos van muskátli virágoztató tápoldatod. Az legtöbbször foszfor túlsúlyos. Foszforhiány egyértelmű jele a lilulás. Több kiváltó ok lehet. Nem jó fény. (túl hosszú borús idő) Hideg. Na most ezek nem igazán voltak mostanában, úgyhogy marad a harmadik, a túlzott nitrogén. Ez viszont más tápanyaghiány tünetekhez is vezethet, ezért célszerű lesz később a mikroelemeket pótolni. Kalciumpótlásra damisol kalcium, vagy wuxal kalcium. (utóbbi elég drága)

Előzmény: gizi oo-OO-oo (15912)
gizi oo-OO-oo Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15912

lefényképeztem,remélem kivehető :)

 

   

Előzmény: anegytech1 (15910)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15911

Az nem baj, hanem szükségszerű, hogy a kalcium trágyában van nitrogén is. A kalcium-klorid általában nem tesz jót a növényeknek, a szulfát vízben nagyon gyengén oldódik, a foszfát meg semennyire. Marad a nitrát, általában ez a kalcium trágya. 

Előzmény: anegytech1 (15910)
anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15910

Mi van benne? Melyik damisol trágya? Ha van benne foszfor, akkor jó lehet, de ha nitrogéntúlsúlyos, akkor meg még egy löket nitrogént adsz neki, nem tudom, hogy az ilyenkor jó-e. Majd gergerg kollega is megmondja a véleményét.

 

Damisolból van Kalcium trágya --> http://www.damisol.hu/damisol_kalcium_gyengen_savas_kemhatasu.html , én a nitrogénmentes verziót vettem pont azért, hogy azzal ne adagoljak plusz nitrogént, de a leggyakoribb kalcium trágyákban van nitrogén is.

 

De most először is foszfor kéne szerintem. Ha jól értem, gergerg is ezt emelte ki, csak mellékesen mondta, hogy kalciumot is kellene pótolni.

Előzmény: gizi oo-OO-oo (15907)
anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15909

Igen, az igaz, csak most nem tudom, hogy a plusz nitrogén mennyit segítene a helyzeten. Meg azt sem tudom, hogy van-e foszfortartalma, és ha igen, akkor mennyi. Akár jó is lehet, de én inkább egy komplex műtrágyát adnék neki.

 

De ez csak saját vélemény, úgyhogy bírálható :). Igazság szerint én nem szoktam agyontáplálni a parikat, de virágelrúgással még nem találkoztam. Ezért nem is tudnék saját tapasztalatot mondani, hogy ilyenkor mi a jó, csak elméleti síkon tudok gondolkozni.

Előzmény: Mariska néni (15908)
Mariska néni Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15908

Nem is a nitrogén miatt gondoltam, de a csalánban a nitrogénen kívül még rengeteg egyéb jótékony dolog is van, többek között kovasav, vas, stb.

Előzmény: anegytech1 (15906)
gizi oo-OO-oo Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15907

Kedves Gergerg!

 

Köszi a segítséget!

Az igazságot megvallva nem kapott

semmilyen trágyázást az idei pari.

 

A tavaly előtti földet javítottam fel

friss földdel és abba ültettem a

palántákat.Sajnos lehet,hogy annó

túlzásba vittem a tápanyag utánpótlást...

( balkonon kertészkedek )

 

van itthon bio lombtrágya (damisol),

de nincs benne kalcium....

mit javasolsz használni?

Előzmény: gergerg (15904)
anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15906

A talajlazitas jo otlet, de a csalanle nem biztos, hogy kielegito, mert foleg nitrogent tartalmaz, es most foszfor kene.

Előzmény: Mariska néni (15905)
Mariska néni Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15905

Apukád nagyon bölcs véleményét kiegészíteném még egy kis talajlazítással a tő körül, és egy csalánleves vagy esővizes beöntözéssel (akkor is, ha volt némi eső).

Előzmény: vogiii (15898)
gergerg Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15904

Valószínű foszforhiány. A leveléből ítélve nitrogén túlsúlyos  trágyázást kaphatott eddig. Ha így van, válts valami másra, és ne feledkezz meg a kalcium lombtrágyáról sem, mert a túlzott nitrogénezés automatikus velejárója a kalciumhiány, amitől meg majd barna foltok lesznek a bogyók alján.

Előzmény: gizi oo-OO-oo (15903)
gizi oo-OO-oo Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15903

Sziasztok!

 

Tisztelettel kérdezném tőletek,

hogy mi okozza az alábbi jelenséget

a paradicsom levelein?

 

 

 

Lilás-barnás elszíneződés az erek között.

 

Segítségeteket előre is köszönöm!!!

 

Árpi

anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15902

A virágelrúgás önmagában nem nitrogénhiányra utal, mert nitrogéntúlsúly esetén is lehet tünet a virágelrúgás, mivel akkor a vegetatív irányba fejlődik a növény és gátolja a foszfor felvételét. Természetesen ha sárgul a növény és rosszul fejlődik, akkor nitrogénhiány is lehet, de ha nincs más tünet, csak a virágelrúgás, akkor biztos, hogy nem nitrogénhiány a ludas. A nitrogénhiánynak elsődlegesen nem a virágelrúgás a tünete, hanem a sárguló alsó levelek és rossz fejlődés.

 

A virágfejlődéshez foszforra van szüksége a növénynek, így ha a növényen nincs más tünet, mégis elrúgja a virágokat, akkor vagy a túl magas/alacsony hőmérséklet, vagy foszforhiány okozza.

 

A lényeg, hogy a tünetek összességét kell figyelembe venni. Ha csak a virágelrúgás a probléma, akkor nincs szó nitrogénhiányról, mert az előbb a levelek sárgulásában jelentkezne.

Előzmény: nótbuk (15901)
nótbuk Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15901
Előzmény: vogiii (15891)
anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15900

Igen, az igaz, hogy a túl hideg és a túl meleg szintén okozhat virág- és terméselrúgást. A parinak az optimális hőmérséklet 22 °C, így a mostani nagy melegnek lehet ilyen hatása is. Ellenben én azt tapasztaltam, hogy ilyen időben azért még nem nagyon szokta eldobálni a virágokat, azért gondolok inkább a tápanyaghiányra. Persze ez is lehet fajtafüggő. Abban igazad van, hogy a lombtrágya nem árthat, így egy próbát mindenképpen megér. :)

Előzmény: vogiii (15898)
m-s-m Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15899

Köszi!

Előzmény: öreg_néne_b (15897)
vogiii Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15898

Lehet. Apukám pedig az imént elintézte annyival: ne törődj vele lányom, a paradicsom már csak ilyen, időnként ledobálja a virágot, majd lesz rajta másik. A lombtrágya azért nem fog ártani neki, az öntözést most az eső elintézte, a meleggel meg sajnos nem tudok mit tenni. Várok, aztán vagy lesz paradicsomom, vagy nem. (Na jó, a "vagy nem" esetnek azért nem örülnék.)

Előzmény: Törölt nick (15895)
öreg_néne_b Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15897

Ok, gyökereztetek belőle.

Előzmény: m-s-m (15890)
vogiii Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15896

Köszönöm a választ. Van otthon Wuxal, ha jól olvastam az összetételt, akkor az jó lesz.

Tápanyag többlet szerintem biztos nem okozhatja, mivel az előző tulaj max. tyúktrágyát adott a földnek, azt is inkább csak a szőlőnek, ősszel ezért marhatrágyát szórtunk ki a szántás előtt, de nem vittük túlzásba.

Előzmény: anegytech1 (15893)
Törölt nick Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15895
Én szerintem a nagy meleg miatt.
Előzmény: vogiii (15891)
55judit Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15894

Köszönöm Mariska, nagyon kedves vagy.

Igen, tapasztalom hogy leginkább a hajtások felső része olyan mintha fonnyadna, de közben meg növekszik is. :))) Tehát nem fonnyad. Ráadásul szépséges kis termések is vannak már, van ahok 3 cm is megvan. Imádni fogom, tudom. Köszönöm. :)

Előzmény: Mariska néni (15892)
anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15893

Több, mint valószínű, hogy valamilyen tápanyaghiány, szerintem foszforhiány, esetleg bór sem ártana a kötődés miatt. Emellett lehet Nitrogén-többlet miatt is, de azért ez elég ritka.

 

Én első körben adnék nekik egy komplex műtrágyát lombtrágya formában permetezve. A műtrágyánál a lényeg, hogy vízben oldódó legyen, ha alapból folyékony, az még jobb, és legyen benne minden tápelemből (N-P-K- és mikroelemek, köztük B /bór/ is). Ezt bekevered permetezőbe, és kifújod a növényekre. Az a legjobb, ha olyan műtrágyát veszel, amire fel van tüntetve, hogy lombtrágya formában milyen keverési arányt kell alkalmazni.

Előzmény: vogiii (15891)
Mariska néni Creative Commons License 2015.06.15 0 1 15892

Amiket a licsi mögött láttál, az a kedvencem, az ACE-55. Éppen akartam írni, amikor kicsit el voltál kenődve, hogy a paprika alakú alapból kicsit kornyadtabbnak néz ki, ez ne tántorítson el, mert nagyon finom lesz:)

Előzmény: 55judit (15887)
vogiii Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15891

Üdvözlök mindenkit!

Elsőéves kerttulajdonosként kérdezném, miért dobálja le a paradicsom a virágait? Válaszokat előre is köszönöm.

m-s-m Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15890

Kérhetek ezekből az eprekből pár fiókát?

Előzmény: öreg_néne_b (15886)
55judit Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15889

Ó, hát ez a fólia gyönyörűséges !!! Ebben aztán látszik a sok munka, no meg a szeretet. :)

Milyen fajta az amit mutatsz? Vannak különleges fajtáid is? kívánom, hogy az összes jó egészségben érje meg a szüretet! :)

 

 

Előzmény: TINTUS (15857)
anegytech1 Creative Commons License 2015.06.15 0 0 15888

Igen, sajnos többnyire ez az igazság. Gyümölcstermesztés tanárom mondta, hogy a szamócát éretten szedik, mert nem utóérő, ellenben egy szakmai lapban pont szamócatermelők beszéltek arról, hogy a spanyol és egyéb import szamócát kb félig éretten szedik le, és gázos teherautóban hozzák ide, ami ezalatt bepirosodik. Mert normál esetben a szamóca felülről érik az alsó feléig, míg az import szamócának az alja piros és a teteje fehér, innen lehet tudni, hogy íztelen semmi. A magyar fajták már többnyire finomabbak, de általában ezeket sem teljes éréskor szedik le, mert szétmenne a szállítás alatt. Mellesleg szamócáknál is eltűnt sok régi finom fajta, mert a méret lett a szempont, nem az íz.

Előzmény: öreg_néne_b (15886)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!