Keresés

Részletes keresés

peterkovacspeter Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70740

Akkor hol a probléma, ha valaki azonnal szeretne ismét jogosítványhoz jutni?

Előzmény: Tan-csi (70738)
peterkovacspeter Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70739

Nem kívánok szélmalomharcot vívni senkivel! Mikor tisztázol legközelebb egy alszeszt, végy egy mérőhengert, legalább a harmadáig tégy bele akár sima csapvizet, de inkább olyan vizet, amivel amúgy is higítod majd a végterméket és engedd rá mondjuk azt a mennyiségű előpárlatot, amit amúgy sem tennél bele. És láss csodát!

Természetesen, gondolom megtudod becsülni az előpárlat mennyiségét, így kb. maximum annyi víz legyen a mérőhengerben/dunctosüvegben, mint amennyi előpárlat várható, mert 50 liter vízben nem biztos, hogy megmutatja magát 3 rétegben 4 dl előpárlat. Egyúttal kérnék minden kételkedőt, legyen szíves egy próbát megejteni! Köszönöm!

Előzmény: Törölt nick (70736)
Tan-csi Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70738

Szerintem meg nincsenek győztesek és vesztesek, csak pálinkák vannak....

Előzmény: peterkovacspeter (70737)
peterkovacspeter Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70737

Szerintem meg csak a győztesek tudják igazán, milyen is veszíteni!

Előzmény: Tan-csi (70735)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70736

Nem tudni mi lehetett annak jelenségnek az oka, de a szar cefrék néha fura dolgokat produkálnak.

Előzmény: peterkovacspeter (70734)
Tan-csi Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70735

Szerintem inkább ez annak a tipikus esete, amikor valaki beül egy autóba, és az első karambol után megkérdezi a mentősöket és a járőrt, hogy hol kell beiratkozni a jogosítvány elvégzéséhez...

 

Előzmény: peterkovacspeter (70734)
peterkovacspeter Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70734

Valószínűleg véletlenül lettem először csak szemtanúja, majd félig elszenvedője, mit történt akkor, mikor valaki felvetett valami rendhagyót és a többiek eretnekséggel vádolva elüldözték, De ROBI876 (http://forum.index.hu/Article/showResultList?o=4&aq_text=&aq_cre=&user_id=704878&topic_id=&forum_id=0&aq_ext=0&t=9007484) példája biztosan a kivétel erősíti a szabályt esete. Azért volt érdekes, mert akkoriban jártunk Délvidéken és tapasztaltunk hasonló módszert, amivel még ott sem tudtak mit kezdeni, de nem vetették el a lehetőségét annak, hogy egyszer még segítséget nyújthat a pálinkafőzés terén. És mint tudjuk, ott azért nagyobb hagyományai vannak ennek a művészetnek, mint idehaza. Aki nem kiabált még ROBI876-ra kígyót-békát, az pont Feriba51 volt, aki ugye szintén önkéntes számüzetésben él valami okból kifolyólag!

Részemről ezennel lezárva a dolog, kívánom, hogy még hosszú 10 éveken keresztül tudjatok segíteni sok hozzánk hasonlónak, ehhez az Isten adjon nektek egészséget! És gyümölcsöt!!!

Előzmény: snapszmester (70709)
vf1 Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70733

Ecetgyártó ismerősöd van?    ....:)))

Előzmény: vfary (70722)
Miklós1 Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70732

Látatlanban mondom, minden cefrének sok a 6-8 hét nyáron. A faeper meg romlékony, azt egy hét után főzik. A kihozatalt próbáltad megkérdezni ötször, senki nem válaszolt, úgy nem is lehet válaszolni, ha nem tudunk a cefrédről semmit. Ha cukroztad, lehet 12l is ha nem, 6l is, ha 6 hetes és romlott akkor 2l is. Ha hideg helyen erjed, jó lehet a 6 hét is. A bundát naponta lenyomkodjuk, tehát én még nem láttam 6 hetes bundát ami magától repedezik, ezért nem tudok neked okosat mondani. Te nem olvasod el az alpismereteket, én meg nem tudok válaszolni olyan kérdésre, hogy "belegórtam egy mázsa meggyet egy hordóba, mikor vihetem főzetni?" és "250kg faeper cefréből mennyi pálinkám lesz?". 

Pedig segíteni akarok.

Előzmény: vfary (70726)
Tan-csi Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70731

Bár nem Snapszmester vagyok, engedj meg egy-két megjegyzést, ami mindenkinek szól:

 

- 10% cukor?  Főztem 10%-os cefrét, a szomszéd egész nyáron át gyűjtötte a hordóba a gyümölcsöt, a 10% cukor megvédte, romlatlan, kiváló állapotú cefrét hozott nekem. Még a gyümölcsíz is érződött rajta. Mennyivel lett volna jobb a szabályos cefrézéssel? Nem tudom, de aki a 10% híve, csináljon egy próbát! Csináltunk vaktesztet 0, 3, és 5% cukorral cefrézett pálinkából. A teszt alapján legtöbb embernek a 3%-os ízlett. Az 5% már túl semleges, alkoholos ízű volt. Akkor milyen lett volna a 10%-os? Persze senki sem állítja, hogy ugyanannyi cukrot tegyél a kajszihoz, mint a birshez.

Ha pedig valaki tapasztalatot akar szerezni, kóstolja meg a többiek pálinkáját, hozza el, hasonlítsuk össze a 3%-ost a '§%-ossal, utána lehet a tapasztalatokat megbeszélni.

Az itt kialakult "nézet és stílus" pedig az "amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten" iskolapéldája.

 

Maradtam tisztelettel: egy Tanuló 

Előzmény: Lepár-LÓ (70713)
hevezoli64 Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70730

elég sok...))

Előzmény: Törölt nick (70729)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70729

150kg kajsziból, 10kg ment lekvárnak.

Na??

Előzmény: Jahno (70728)
Jahno Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70728

Hudejóvót.

Előzmény: Törölt nick (70727)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70727

Lehet már hallottátok:

 

Apa! Te tudsz főzni? 

-Persze fiam! Ott van az asztalon!
-De ott csak egy üveg pálinka van!!!
-Miért?! Azt szerinted sütik ba..meg?

 

 

vfary Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70726

Két 120as hordóm van az első már van vagy 7-8 hetes kb

a második hordó 6-7

úgy néztem hogy a bunda repedezett ez a bunda süllyedésnek való indulását jelenti?

Előzmény: norris53 (70724)
norris53 Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70725

Óvatosan merd le a tetejét -ne keverd bele az ecetesedés a tetején kezdődik !

Előzmény: godlock (70720)
norris53 Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70724

Ha elég régi akkor főzd ki mert ha vársz még akkor már túl régi lesz !

ha meg írnád mit jelent a"régi" könnyeb lenne válaszolni !

ha már gyufa próbát említed azt ne mindjárt akkor próbáld mikor ki nyitod a hordót szellőztesd ki - lehet hogy a maradék CO2 a cefre tetején !

Előzmény: vfary (70722)
vf1 Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70723

A hétvége holnap van, próbáld meg....

Előzmény: godlock (70720)
vfary Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70722

ma belekukkantotam a faeper cefre hordóba

hogy megnézzem hogy áll

már elér régi és még mindég leoltja a gyufát elég erős szaga is van

ez normális vagy valami baj van vele?

kovako79 Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70721

Szia Baracilin

Ugyanígy cefréztem én is a meggyemet kedden, az az citromsavat nem tettem bele.

Még nem dolgozztam meggyel ez az első és nem tudom meddig fog főnni.

Szépen rotyog olyan csendeskésen de a gyufapróba jó mert már a hordó tetején elalszik.

Neked mennyi idő alatt fort ki? /tudom hogy gyümölcs, és még sok minden befolyásolja/ de érdekel.

TINTUS-nál olvasom hogy 16 napja fövöget a meggye. /nem sok?/

Kicsit túlaggódom a dolgot de hát az első meggy cefrém!! és nem akarom elrontani.

Savazni késő már???

 

 

Előzmény: Baracilin (70718)
godlock Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70720

 

Sziasztok

 

Szeretném ha megnéznétek ezt a meggy cefrét.

A hét elején még teljesen jó volt, tegnap vettem észre, hogy vmi fehér úszik a tetején. A hétvégén szeretném kifőzni de most, hogy megláttam már nem biztos hogy érdemes. A garázsban forrt ki és utána ott is hagytam. lehet túl meleg volt bent.

 

 

Miki

 

norris53 Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70719

Sziasztok :-))

Ugye kostolhatjuk is ezt a megy pálinkát mert lehet hogy csak mondod hogy jó :-)

Előzmény: Baracilin (70718)
Baracilin Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70718

Eddig 3 féle képp csináltam meggyet:

-mag is belefőzve

-mag nélkül cefrézve és főzve

5-8% mag bennehagyva cefrézéskor, és ezt bele is főztem. nah eddig az idei lett a legjobb. Uvaferm CM fajélesztővel Lallzyme Hc pektinbontóval dolgoztam és citromsavat is tettem a cefrébe.

Előzmény: djkoxi (70697)
TINTUS Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70717

A meggyem pincében fórr 23-24 fok van , junius 20-án cefréztem  eltelt 16 nap és most már vékonyodik a bunda.  Ne keverj bele festékkeverővel oxigént, kézzel vagy nagy főzőkanál-lapáttal kissé nyomkodd le  rövid idő alatt. hogy az alullevők kerüljenek felülre. Amelyik gyümölcsrészben a cukor átalakul alkohollá az a gyümölcs leül az edény aljára.

Előzmény: djkoxi (70697)
snapszmester Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70716

Ha valakinek van ideje válogassa ki a sértő válaszokat, (a kérdést is) Mindenkitő egyenként elnézést kérek ha nem tudom megindokolni.

nabiti Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70715

Te miért vagy "szomorú" ??

Előzmény: Feriba51 (70692)
snapszmester Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70714

Nagyon sok harcot megvívtunk már amíg ide eljutottunk. Kezdve az élesztővel, pektinbontó, savazás, párlat elvétel stb.

Ne csodálkozz ha nem kezdjük el újra amíg az illető nem veszi a fáradságot hogy végig olvassa azt a néhány oldalt.

A cukorról: mi a bajod vele?

Nem javasoltunk 10-15%-ot, de a 3%-ot kipróbáltuk, megindokoltuk és javasoljuk, nem minden esetben.

Ha a cefrézés alapvető dolgait sem tartják be mi védi meg az alapanyagot a romlástól.

A borászok cukrozhatnak, akkor a pálinkában mekkora kárt okoz?

 

Válaszolok mindenkinek szívesen, de elvárom hogy a kérdés előtt elolvassa a weboldalam.

Előzmény: Lepár-LÓ (70713)
Lepár-LÓ Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70713

Semmi személyes, de ha már ilyen őszintén érdeklődő hangulatodban vagy...

 

A feszültség egyes fórumozókban lehet a néha fellángoló viták során kialakuló stílus és megnyilvánulás eredménye. A klikkesedés az pedig tény. Ez sem sokat segít a feszültségek leépítésében. Aki meg nem szeret minden kérdése után egy-két abszolót nem segítő, de annál inkább froclizó jellegű hsz-t olvasni az meg nem is ír inkább.

 

(Emlékeim szerint Feribá51 sem csak azért vonult ki tőletek mert egy hisztis picsa aki mindenen csak besértődik... Ennek ellenére most, hogy megint "megszólalt" egyből szinte számon lett kérve rajta, hogy miért nem tartja magát a fogadalmához és mit idézget itt. Persze lehet hogy ez csak nekem jött le így.)

 

A vitához a módszerek különbözőségéről:

Nincs akkora tapasztalatom messze sem mint itt sokatoknak. Nem is szeretek vitázni. De ha mindez nem is lenne így, és én lennék a pálinkafőzés guruja, és olyan pálinkát tudnék főzni, hogy a bokátokat hugyoznátok le gyönyörűségetekben, nos tartok tőle, hogy az itt kialakult nézetek, stílus és sok esetben önteltség miatt nem lehetne érdemi vitát folytatni. Csak elméleti szinten próbáljátok kicsit elképzelni, hány ember próbálná ki és hány ember utasítaná el zsigerből, ha azt mondaná itt valaki hogy 10-15% cukor nemhogy ronde, de egyenesen javít bizonyos cefrék minőségén?

Előzmény: snapszmester (70712)
snapszmester Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70712

Ez a reklám dolog nagyon izgat. Ha valaki tudja hogyan tudnák ezzel pénzt keresni lehet privátba is! 10% jutalék kevés? :-)

 

Próbálom tanítani az otthon főzőket és ha jól megtanulták soha nem mennek bérfőzdébe. Ha nem tanulták meg, ne is menjenek oda.

 

Érzem hogy van valami feszültség egyes fórumozókban, de könyörgöm ez anonim, miért nem lehet tisztázni.

Valami gyanúm azért van. Annyira nem képesek elfogadni ezt a módszert hogy nem is vitatkoznak? Mi lenne ha kiderülne hogy ez a tuti? Össze omlana a világ? És mi lenne ha mi is tanulnánk valamit? Ezt sajnáljátok?

zsuzska60 Creative Commons License 2012.07.06 0 0 70711

Még nem késő venni, én keresnék egy borászati boltot hamar. A többi stimmt.

(a sütőélesztő is elég lett volna, nem kell drága fajélesztő...)

Előzmény: djkoxi (70707)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!