Keresés

Részletes keresés

hive Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4696
A legilletékesebb szakértő már nagyon régen nem járt erre. De pont ő volt az, aki korábban ezeket a neveket összefüggésbe hozta egymással.  Szerintem a Raczkó is beleillik ebbe a "romlási" tendenciába.
Előzmény: Kvász Ivor (4695)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4695
Nem jó, LvT a Raskó családnévről írt, aminek egy Hraško szlovák eredetije van. A szlovák családnév, amire itt gyanakszom, szókezdő h- nélküli: Racko. De a Rockov vagy Rackov igen gyakori délszláv családnév is és a Google talál Raczkó családnévvel szerb keresztnevű embereket Budakalászról, Pomázról és Battonyáról (valamint vajdaságiakat). Ha kompetensebb lennék, megkérdezném Encikét, szerinte hová valósi a családja, de mivel közelebbi segítséget (pláne a név jelentésére vonatkozót) nem tudok adni, várjunk a szakértő megjelenésére. Viszont akit érdekel általában a nevek kialakulása, annak ajánlom, olvassa el Hajdú Mihály tanár úr Osirisnél megjelent könyvének (Általános és magyar névtan) elméleti részeit.
Előzmény: hive (4693)
karmoduk Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4694
Tisztelt Kvász Ivor!
Köszönöm a válaszát,igazán sokat segített.Próbálom felvenni a kapcsolatot egy "szlávistával".
Mégegyszer:Köszönöm!
karmoduk
Előzmény: Kvász Ivor (4688)
hive Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4693
Írd be itt bal oldalon a keresőbe a 'borsó'-t.
Előzmény: Encike87 (4685)
hive Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4692

Áttételesen ugyan, de erről már volt szó korábban. Állítólag a szlovák 'borsó' jelentésű szóból ered, csak az idők folyamán kicsit "elromlott".

 

(Minden új érdeklődőnek ajánlom egyébként a topik visszaolvasását, mert a nevek keletkezéséről általánosságban nagyon sokat lehet megtudni, főleg LvT hozzászólásaiból.)

Előzmény: Kvász Ivor (4691)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4691
Vagy szlovák (Racko) - mindkettő elég gyakori családnév, ahogy látom (Google). Ha beírom a magyar Google-be a "Raczkó"-t, 925 találatot ad ki és sokszor olyan helyekről, amelyeknek vagy délszláv, vagy szlovák népességük van/volt.
Előzmény: Encike87 (4685)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4690
Nekem erről is délszláv vonal jut eszembe (Paцков), remélem lesz aki igazol vagy kijavít.
Előzmény: Encike87 (4685)
Prove Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4689
Ivor igazad van tökéletesen az utolsó mondataidat  illetően. Privátban írták nekem, hogy Zombor közelében éltek Paorok, sőt  az illető ismert is közülük párat. A családfakutatásban ez már  nagyon jó lépésnek számít!
Előzmény: Kvász Ivor (4687)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4688
Tisztelt karmoduk, egy Kudumrák Ignátz-ot találtam Dunaszekcső 1808-as aláírástevői közt. (http://www.lugio.hu/regi/torten/negyedik.htm). A névsorból is láthatóan Dunaszekcsőn akkoriban szerbek, németek és magyarok éltek. Reméljük, belenéz a topikba majd egy szlavista is.
Előzmény: karmoduk (4684)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4687
Végre etimológiai szótár közelébe kerültem. Semmi anyakönyvi elírás, se német anyanyelvű, se németül nem tudó lelkésztől. A paur a bauer létező bajor-osztrák nyelvjárási változata és ebben a formában mindjárt jelentkezik is családnévként az interneten. A nyíltabb alakja úgy látszik inkább valamely magyarországi német nyelvjárásra volt jellemző. Ahhoz, hogy még egy, öröklődő ragadványnév is járuljon hozzá, persze olyan közösséget kell elképzelni, ahol sok Paor élt. Legjobb megoldás a telefonkönyv. Nekem a Smolcz névelem változatlanul olyannak tűnik, mint ami önálló családnévként funkcionált eredetileg és aztán a különböző Paorokat anyai ági rokonságuk szerint kezdték megkülönböztetni (ez elég gyakori). Én olyan helyen keresgélnék, ahol Paorok és Smolczok is élnek/éltek. Talán nem is a mai Magyarországon kell keresni. (Persze ez is csak egy vélemény.)
Előzmény: Prove (4683)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4686
Ebben az LvT fedőnevű kolléga fog tudni segíteni neked. És még a Dovák név is rá vár. Nem tudom, hol lehet.
Előzmény: karmoduk (4684)
Encike87 Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4685

Sziasztok!

Én is szeretném megtudni a nevem    ( Raczkó )  eredetét, és jelentését, és ebben szeretném  a segítségeteket kérni. Előre is köszönöm!

 

karmoduk Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4684
Tisztelt Szakértők!
Családnevem Kudomrák melynek jelentéséről és eredetéről szeretnék többet megtudni.
Segítségüket előre is köszönöm!
Prove Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4683
Kvasz Ivor és milyennincs köszönöm nektek a válaszokat! Tényleg parasztot jelenthet, mert ugye a porias, az parasztos. Na  mindegy ez tény. Ebben a Paor családban amiről beszélek 3 vagy 4 fiu testvér volt. Jászszentlászlón, Kiskunhalason és Bp-n. A mátyásföldiek ezeknek lehetnek leszármazottai. A Gyula utónevü rokon Bp-n élt. Egyszer már nem tudom melyiken de valamelyik határon hosszasan nézték az utlevelem és közölték, hogy de ritka ez a név és neki van egy ilyen nevü -  azt hiszem Paor Andort mondott  - kollégája. Ja eszembe jutott,  Jugóból jövet volt. A mi családunkban nem "megy" tovább a név, mert két leány gyermek van.  Az tény, hogy akárhol kell bemondani a nevünket, sehol nem tudják se leírni se kimondani. Az egyik Leányom az IWIW-en keresztül is próbálkozik, talált is ilyen nevüeket, sőt volt akivel találkozott is. Meg a fényképeket látva kicsit belemagyarázzuk, hogy hasonlítanak is a mi "Paor"-unkra. (na ezt igy kell leírni?) A családfa topikba is írtam, biztosan lesz eredménye.
Előzmény: Kvász Ivor (4679)
milyennincs Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4682

Míg az 1. esetben tudatos névválasztásról, azaz "felvett" névről van szó, mikor azt írtam 'egyesül' a két név, a 2. esetben pedig közösségben élve, attól kapott, azaz "szerzett" névről van szó, nem tudatos választás. Erre rímelhet az Ivor jelezet jelentés, azaz "kövér ember".

Viszont a Paor alak nem elírás, hanem hangzás utáni lejegyzés magyarajkú lejegyzőtől (az aki az anyakönyvbe beírta, plébános, lelkész, stb.). Ilyen akkor történik, amikor a németajkú közösségben az egyházközség vezetője nem ismeri a német nyelvet (majd ha kutatsz látni fogod, mennire fontos a bejegyző szerepe).

Az anya családnevének felvételét nem valószínűsítem, pláne, hogy ilyen hétköznapi jelentése is van a Smolcz-nak, ami nagyszerű megkülönböztető, mint tulajdonságnév.

Mivel Prove még a kutatásai elején tart, ne mondjuk ki, hogy az összes Paor egy családhoz tartozna. Prekoncepcióhoz vezethet, s a magam részéről nem is valószínűsítem. Ez persze egy vélemény. :) Kezd el kutatni, meglátod, milyen élmény.

Előzmény: milyennincs (4678)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4681
Bocs, a Paor esetében a név ritkasága miatt tényleg nagyon elképzelhető, hogy itt egy anyakönyvi elírásról van szó, amely rajta maradt egy családon (már valahol itt, a K-medencében) és az összes mai Paor eredetileg ehhez az egy családhoz tartozik.
Előzmény: milyennincs (4678)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4680
A Smolcz családnévnél meg szvsz (nem tudom megnézni papiros német családnévszótárban, csak egy szabad szerkesztésűn az interneten: http://www.ahnenforschung-benz.de/lexikon.htm) valószínűbb a Schmalz 'háj, zsír' szóval való kapcsolat (családnévként is létezik, vsz. 'kövér ember' vagy 'zsírkereskedő' jelentésfejlődéssel). "Paor" a Gugliban az első pár oldalon nem dob ki német családnevet, csak magyart meg írt (!). Nem lehet ez mégis a "Pajor" alakváltozata? Ha előbb felderíted a család történetét, az megkönnyítené az etimolgizálást.
Előzmény: milyennincs (4678)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4679
Nem él a családi hagyományban a kettős családnév kialakulásának a története? Szerintem valószínű, hogy ebben az esetben az egyik előd (Smolcz vagy Paor) fölvette az anyja családnevét is. Mátyásföldön egyébként él Paor család, akik nem Smolczok (bár elképzelhető, hogy ők meg elhagyták a "Smolcz"-ot).
Előzmény: milyennincs (4678)
milyennincs Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4678

Vagy két külön név egy személyben 'egyesült' s vált a leszármazottaiban 'egy' családnévvé, vagy megkülönböztetésként kapta az egyik elé (vagy után) a másikat a sok hasonló nevű személyek megkülönböztetésére ott, ahol sokan éltek e néven (s nem egy család voltak)

 

Mindkét név német. Nem tudok németül, de ez az oldal nem véletlen tárgyalja a - Baor Bauer Baur Paor Pauer Paur - neveket közösen. Egyébként 1715-ben már egy Paor nevű egyén összeíratik Kapronczán (Bars vármegyében), sok más német eredetű 'nevezetűvel' :) 

 

Bauer már volt e topik történetében, nagy valószínűséggel a Paor a Bauerból 'torzult' ilyen írott alakká. 

A Smolcz esetében nem zárom ki az utalást a lengyelországi Smolec=Smolz településre, s akkor nem két név egyesülése, hanem a fenti 2 esetből az utóbbi, s egy Paor (Bauer) megkülönböztetéseként kaphatta a Smolcz-i eredetre való utalást.

Viszont mindez amit írok csak játék, mert lám 1715-ben nem volt sok Paor ott Kapronczán, nem indokolt a megkülönböztetés, még akkor sem, ha később a család leszármazottai többen lettek. Ebből az következik, hogy vszeg máshol alakulhatott ki az 'együttállás' a Bauer gyakoribb néven élők egyikének esetében. 

A Paor=Bauer tehát adott, a 'Smolz' csak felvetés, a kérdés a HOL?, azaz miért Smolcz?

Előzmény: Prove (4677)
Prove Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4677
A Smolcz Paor  családfát kutatnám. Honnan eredhet ez a név? Nagyon kezdő. vagyok a kutatásban. Segítsetek!
milyennincs Creative Commons License 2007.02.25 0 0 4676
ad Czaga - 4291.hsz.
Előzmény: laczagane (4671)
rumci Creative Commons License 2007.02.25 0 0 4675
Szegény Orbán Ottó már nem él. :-(
Előzmény: Kvász Ivor (4674)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.25 0 0 4674
A végén felsőbb helyről is fogsz hozzá kapni támogatást:)
Előzmény: argento80 (4672)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.25 0 0 4673
Szerintem (ez privát meglátás) a Marosi mint családnév Marosszékről való származást jelöl. Vsz. mivel a Maros folyó annyi különböző tájegységet szel át, a román népi földrajzi tudatban sem alkotott egységes tájfogalmat Marosmente: a nagyon gyakori Mureşan családnév nem a Maros vidékére, hanem Máramarosra (Maramureş) utal.
Előzmény: Jason777 (4668)
argento80 Creative Commons License 2007.02.24 0 0 4672

Köszönöm a segítséget az Orban nevvel kapcs.

 Amugy egesz jol haladok a csaladfa kutatassal. Apam nagyapjanak az apjanal jarok. :)  Eddig 45 Orbant tettem fel a fára, de meg lesz par szaz ahogy elnezem.

laczagane Creative Commons License 2007.02.24 0 0 4671

Sziasztok!

A Dovák és a Czaga családfát kutatom. Tud-e valaki valamit ezeknek a családneveknek az eredetéről és jelentéséről? Meg egyébként minden érdekel, amit tudtok ezekről a családokról.

Köszi!   Mazsi

Kis Ádám Creative Commons License 2007.02.24 0 0 4670
Orbán az utolsó fagyosszent. Gondolom, azért lett a szőlőművesek szentje, mert ha rajta túljutottak a gazdák, már nem lehetett fagykár. A szőlőtáblák mellett sok az oszlopos Orbán.
Előzmény: Kvász Ivor (4667)
milyennincs Creative Commons License 2007.02.24 0 0 4669

:) ez most komoly? (mert viccnek kicsit erős)

Előzmény: Jason777 (4668)
Jason777 Creative Commons License 2007.02.24 0 0 4668
És a Marosi -ról mit tudtok? Köze lehet a Maros folyóhoz? Egyáltalán ez magyar?
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.23 0 0 4667
Az Orbán családnév az Orbán (Urbanus) keresztnévből ered, amely pedig a latin urbanus 'városi, művelt, illedelmes' melléknévből. Úgy látszik, az ómagyar korban nyílt és zárt változata is kialakult, mert az Urbán is viszonylag gyakori magyar családnév. Orbán napja (május 25.) egyébként régen Magyarországon sokfelé a nyár kezdőnapjának számított. Szent Orbán a szőlőművesek, kádárok és kocsmárosok védőszentje.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!