Keresés

Részletes keresés

milyennincs Creative Commons License 2007.03.08 0 0 4714
ad Tuza: 1259-1263 hsz-ek
Előzmény: kulker87 (4713)
kulker87 Creative Commons License 2007.03.08 0 0 4713

Kedves Mindenki!

 

A Tuza családnév eredete érdekelt engem is, és az alábbi információkhoz jutottam:

 

- Valószínüleg kabar törzsből való (Kabarföld ma is létezik a Káspi tó nyugati oldalán)

- Régi magyar név, amely a törzsi vándorlásokat követve a mai közép Szovákia felől "haladt" elsősorban Heves, ill. Borsod megye felé. Mátramindszent (egykor Heves megyei) falu határában létezik Tuza hegy. Mátra túrista térkép!

- Némi "török" kapcsolat is lehet a név eredetében, némely török honalapon szerepel. (ezt innen tudom, hogy 'só'-t jelent.)

- A mexikói mesekönyvek ilyen néven a préri kutyát említik.

- Máltán (nagy katolikus elkötelezettség és egykori angol gyarmat lévén) egy buszon látva a Tuza nevet a sofőr szerint a 'to use' máltai nyelv szerinti összevonása lehet, jelentését nem ismerem máltaiul, az angol meg azt hiszem közismert.

A név eredetéről szívesen veszem a további információkat.

Előzmény: LvT (1263)
Via Galvani Creative Commons License 2007.03.07 0 0 4711
Üdv. Milyen eredetű lehet a Pusoma családnév?
_321 Creative Commons License 2007.03.06 0 0 4710
Kedves családfakutató Fórumtársaim!

Az amatőr családfakutatók által létrehozott adatbázisok hasznosak lehetnek, mert mások eredményeit böngészve kiderülhet, hogy nem csak mi kutatjuk az adott családot. Látogassatok el a http://web.t-online.hu/karsaibalazs honlapra, és ha ráértek, küldjétek el Ti is a honlap készítőjének a saját kutatási eredményeiteket, hogy mások is láthassák, és leveleszés alakulhasson ki azok között, akik ugyanazt a családot kutatják!
mézontófű Creative Commons License 2007.03.06 0 0 4709

Kedves okusar!

Írtam mailt neked.

Előzmény: okusar (4704)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.03.05 0 0 4708
Semmit. Utaltak rá, hogy nem várható.
Előzmény: Törölt nick (4706)
Encike87 Creative Commons License 2007.03.05 0 0 4707
Köszönöm még 1x. :)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.03.05 0 0 4705
Nekem úgy tűnik, a köv. faluból származtok eredetileg: http://sk.wikipedia.org/wiki/Záhor.
Előzmény: okusar (4704)
okusar Creative Commons License 2007.03.05 0 0 4704

Kedves Kutatók!

 

Segítségeteket szeretném kérni a Zahorán családnév eredetével kapcsolatban. A család Békéscsabáról származik. Csaba első telepescsaládjai közé tartoznak, akik az 1700-as évek elején érkeztek a Felvidékről. Szlovák anyanyelvű, evangélikusok voltak az ősök.

 

Előre is köszönök minden segítséget!

 

Üdv!

 

okusar

 

Kvász Ivor Creative Commons License 2007.03.04 0 0 4703
Ha Csorvásról származtok, akkor valószínűleg nem a szerb, hanem a szlovák (vagyis tót) a forrásnyelv (azt olvasom, hogy Csorvást részben csabaiakkal telepítették). Miután nem várható LvT feltűnése, aki nemcsak tud szlovákul, de a szlovák családnevek kialakulásában is otthon van, egyelőre a legtöbb, ami segítségül szolgál, Kniezsa magyarázat nélküli etimológiája, amelyet példaként idéz a -ko képzőre. Ő is eléggé értett a témához. Ja és igazából nem bonyolult, csak én bonyolítom túl a megfogalmazását. Bocsánat.
Előzmény: Encike87 (4702)
Encike87 Creative Commons License 2007.03.04 0 0 4702
Jajj... elnézést! Már értem. CSak elsőre  összefolytak a dolgok! Akkor csak van némi alapja a családi  hitnek, hogy szláv eredet. :) "Ez esetben a délszlávban gyakori Rackov családnév magyarosulása (vokalizációval) vagy tudatos magyarosítása lehet a háttérben. "      Még egyszer  nagyon szépen köszönöm a fáradozásokat!!!!!
Előzmény: Encike87 (4701)
Encike87 Creative Commons License 2007.03.04 0 0 4701

Köszönöm szépen a fáradozásotokat!!!!!!!  Úgy érzem elég bonyolult ez a dolog. VAgy csak nekem... :S :)  Ezek szerint  szlovák eredetű a nevem, és rák félét jelenthet... Jól értem?

Igen, itt lakok Békés megyében, és rokonaim vannak Csorváson is, és édesapám is onnan származik. De vannak szétszóródva egész Békés megyében, sőt még Bp-ről is tudok. De ennyi. Nekem viszotna családban azt mondták, h szláv eredetű a név.

Előzmény: Kvász Ivor (4700)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.03.03 0 0 4700
Arany Az elveszett alkotmányának egyik szereplője Rák Bende, na ő azért Rák, mert konzervatív.
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.03.03 0 0 4699
Csak a németben találtam ilyen nevet, viszont ez elég gyakori: Krebs. Ez nemcsak a Krebs 'rák' szóból származhat. Ha mégis abból, akkor is többesélyes a motiváció. Kicsit kiegészítve azzal, amit általában ezekről a dolgokról tudok, azt mondanám, hogy: 1. jelölhet eredetileg olyan személyt, aki rákászik, vagy legalább egyszer kifogott egy rákot és ez megmaradt a közösség emlékezetében, 2. vonatkozhat valamilyen közös jegyre a rák állat és a személy között, itt a pirosas bőrszínt említették, talán lehet az is, hogy lassan jár (arra nem is merek gondolni, hogy visszafelé...). Hát nagyjából ennyi. A szótárakban található magyarázatok sokszor inkább deduktív okoskodások - az a tuti, hogyha több olyan esetre tudnak utalni, amikor keletkezésükben, ragadványnévként írtak le hasonló neveket és meg lehet mondani, hogy az adott embereket miért nevezték el úgy.
Van tehát egy 'rák' jelentésű rak szó - a magyar rák is szláv eredetű, a délszlávban és az oroszban ugyancsak így hívják ezt az állatot. Ehhez jön egy családnévképző - és rosszul írtam, nincsen hangátvetés, hiszen a képző a -ko. Ez a képző a szlovákban nyilván egyéb jelentésekkel is bír. Ha meg szerb, akkor nem tudom.
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.03.03 0 0 4698
Voltam könyvtárban és megvan a Raczkó. Legalábbis amennyiben szlovák. Kniezsa István példaként hozza ezt a nevet a -ko szlovák családnévképzőnél (Kniezsa: A magyar és a szlovák családnevek rendszere. K. I.: Helynév- és családnévvizsgálatok. Bp., 2003, 299. o.). A -ko szerinte olyan képző, amely névből vagy közszóból is képes családnevet létrehozni. A Raskóra vonatkozóan láttuk LvT levezetését, a Roskó (Roško a Rókusnak megfelelő szlovák Roch névből való, míg a Raczkó (Racko) (mondom, Kniezsa szerint) a rak 'rák' szóból (akkor nyilván hangátvetéssel).
(A tanulmányt mindenkinek ajánlom, én már korábban ismertem, csak akkor még egy stenciles tanszéki kiadvány volt, most pedig hozzá lehet jutni rendes könyvalakban!)
Hogy ezt ilyen jól kifejtettem (tök outsiderként), jövök csak rá: elfelejtettem megnézni, vajon mi lehet egy 'rák', 'rákocska' szó családnévi használatának motivációja. Próbálok utánanézni megfelelő francia vagy angol neveknek az interneten elérhető családnévszótárakban, ha nem megy, jövő héten megnézem a Kázmér Miklós Régi magyar családnevek szótárában.
És még egy bibi: ez szlovák részről elég korrekt, ám első kísérletre a Google kiadott egyértelműen magyarországi szerb, Raczkó nevet viselő egyéneket is (a keresztnevükből gondolom meg a falujukról). Ez esetben a délszlávban gyakori Rackov családnév magyarosulása (vokalizációval) vagy tudatos magyarosítása lehet a háttérben. Mivel egyik nyelvet sem ismerem, nem tudom, ennek is hasonló-e az etimológiája.
Encike, ha ismersz battonyaiakat és máshonnan is Békésből embereket, akkor te is odavalósi vagy valamerre? Sajnos pont az a régió, ahol mind a szlovák, mind a szerb eredet valószínű.
Előzmény: Encike87 (4697)
Encike87 Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4697

Annyit tudok csak, hogy szláv eredetű a név, és igen, Battonyán ismerek Roczkó-kat, és hasonló nevű embereket, de Raczkót Bp-en, és Békés megyében szétszórva csak. Nem tudom, h ez mennyire számít, vagy segít-e...   :S

Előzmény: Kvász Ivor (4695)
hive Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4696
A legilletékesebb szakértő már nagyon régen nem járt erre. De pont ő volt az, aki korábban ezeket a neveket összefüggésbe hozta egymással.  Szerintem a Raczkó is beleillik ebbe a "romlási" tendenciába.
Előzmény: Kvász Ivor (4695)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4695
Nem jó, LvT a Raskó családnévről írt, aminek egy Hraško szlovák eredetije van. A szlovák családnév, amire itt gyanakszom, szókezdő h- nélküli: Racko. De a Rockov vagy Rackov igen gyakori délszláv családnév is és a Google talál Raczkó családnévvel szerb keresztnevű embereket Budakalászról, Pomázról és Battonyáról (valamint vajdaságiakat). Ha kompetensebb lennék, megkérdezném Encikét, szerinte hová valósi a családja, de mivel közelebbi segítséget (pláne a név jelentésére vonatkozót) nem tudok adni, várjunk a szakértő megjelenésére. Viszont akit érdekel általában a nevek kialakulása, annak ajánlom, olvassa el Hajdú Mihály tanár úr Osirisnél megjelent könyvének (Általános és magyar névtan) elméleti részeit.
Előzmény: hive (4693)
karmoduk Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4694
Tisztelt Kvász Ivor!
Köszönöm a válaszát,igazán sokat segített.Próbálom felvenni a kapcsolatot egy "szlávistával".
Mégegyszer:Köszönöm!
karmoduk
Előzmény: Kvász Ivor (4688)
hive Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4693
Írd be itt bal oldalon a keresőbe a 'borsó'-t.
Előzmény: Encike87 (4685)
hive Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4692

Áttételesen ugyan, de erről már volt szó korábban. Állítólag a szlovák 'borsó' jelentésű szóból ered, csak az idők folyamán kicsit "elromlott".

 

(Minden új érdeklődőnek ajánlom egyébként a topik visszaolvasását, mert a nevek keletkezéséről általánosságban nagyon sokat lehet megtudni, főleg LvT hozzászólásaiból.)

Előzmény: Kvász Ivor (4691)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4691
Vagy szlovák (Racko) - mindkettő elég gyakori családnév, ahogy látom (Google). Ha beírom a magyar Google-be a "Raczkó"-t, 925 találatot ad ki és sokszor olyan helyekről, amelyeknek vagy délszláv, vagy szlovák népességük van/volt.
Előzmény: Encike87 (4685)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.28 0 0 4690
Nekem erről is délszláv vonal jut eszembe (Paцков), remélem lesz aki igazol vagy kijavít.
Előzmény: Encike87 (4685)
Prove Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4689
Ivor igazad van tökéletesen az utolsó mondataidat  illetően. Privátban írták nekem, hogy Zombor közelében éltek Paorok, sőt  az illető ismert is közülük párat. A családfakutatásban ez már  nagyon jó lépésnek számít!
Előzmény: Kvász Ivor (4687)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4688
Tisztelt karmoduk, egy Kudumrák Ignátz-ot találtam Dunaszekcső 1808-as aláírástevői közt. (http://www.lugio.hu/regi/torten/negyedik.htm). A névsorból is láthatóan Dunaszekcsőn akkoriban szerbek, németek és magyarok éltek. Reméljük, belenéz a topikba majd egy szlavista is.
Előzmény: karmoduk (4684)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4687
Végre etimológiai szótár közelébe kerültem. Semmi anyakönyvi elírás, se német anyanyelvű, se németül nem tudó lelkésztől. A paur a bauer létező bajor-osztrák nyelvjárási változata és ebben a formában mindjárt jelentkezik is családnévként az interneten. A nyíltabb alakja úgy látszik inkább valamely magyarországi német nyelvjárásra volt jellemző. Ahhoz, hogy még egy, öröklődő ragadványnév is járuljon hozzá, persze olyan közösséget kell elképzelni, ahol sok Paor élt. Legjobb megoldás a telefonkönyv. Nekem a Smolcz névelem változatlanul olyannak tűnik, mint ami önálló családnévként funkcionált eredetileg és aztán a különböző Paorokat anyai ági rokonságuk szerint kezdték megkülönböztetni (ez elég gyakori). Én olyan helyen keresgélnék, ahol Paorok és Smolczok is élnek/éltek. Talán nem is a mai Magyarországon kell keresni. (Persze ez is csak egy vélemény.)
Előzmény: Prove (4683)
Kvász Ivor Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4686
Ebben az LvT fedőnevű kolléga fog tudni segíteni neked. És még a Dovák név is rá vár. Nem tudom, hol lehet.
Előzmény: karmoduk (4684)
Encike87 Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4685

Sziasztok!

Én is szeretném megtudni a nevem    ( Raczkó )  eredetét, és jelentését, és ebben szeretném  a segítségeteket kérni. Előre is köszönöm!

 

karmoduk Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4684
Tisztelt Szakértők!
Családnevem Kudomrák melynek jelentéséről és eredetéről szeretnék többet megtudni.
Segítségüket előre is köszönöm!
Prove Creative Commons License 2007.02.27 0 0 4683
Kvasz Ivor és milyennincs köszönöm nektek a válaszokat! Tényleg parasztot jelenthet, mert ugye a porias, az parasztos. Na  mindegy ez tény. Ebben a Paor családban amiről beszélek 3 vagy 4 fiu testvér volt. Jászszentlászlón, Kiskunhalason és Bp-n. A mátyásföldiek ezeknek lehetnek leszármazottai. A Gyula utónevü rokon Bp-n élt. Egyszer már nem tudom melyiken de valamelyik határon hosszasan nézték az utlevelem és közölték, hogy de ritka ez a név és neki van egy ilyen nevü -  azt hiszem Paor Andort mondott  - kollégája. Ja eszembe jutott,  Jugóból jövet volt. A mi családunkban nem "megy" tovább a név, mert két leány gyermek van.  Az tény, hogy akárhol kell bemondani a nevünket, sehol nem tudják se leírni se kimondani. Az egyik Leányom az IWIW-en keresztül is próbálkozik, talált is ilyen nevüeket, sőt volt akivel találkozott is. Meg a fényképeket látva kicsit belemagyarázzuk, hogy hasonlítanak is a mi "Paor"-unkra. (na ezt igy kell leírni?) A családfa topikba is írtam, biztosan lesz eredménye.
Előzmény: Kvász Ivor (4679)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!