Keresés

Részletes keresés

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19546

Amikor a balra kanyarodni szándékozod előződ, az útkereszteződésben szabad előzni, teljesül az alábbi feltétel? (na és persze a másik négy is!)

 

5. Vissza tudunk térni a megelõzött jármû elé annak zavarása nélkül.

Előzmény: nopánick (19545)
nopánick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19545

Na, az előbbíből következő, külön szabályban kimondott tiltás meg lemaradt....

 

 (6) A balra bekanyarodó jármű vezetője

párhuzamos közlekedésre nem alkalmas úton

a bekanyarodást akkor hajthatja végre, ha

meggyőződött arról is, hogy

balról járművének előzését vagy kikerülését

másik jármű nem kezdte meg.

 

 

Szóval nem kell számítanom az előttem balra forduló vakegére,

akkor, amikor éppen szabad előznöm a kereszteződésben....

Előzmény: nopánick (19543)
nopánick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19543

 

A ilyen balra bekanyaródó ugye...

 

- előszőr a tükörbe néz?! >> azaz meggyőződik, hogy NEM előzi őt éppen SENKI!!!!

- aztán indexel!!! >> jelzi a szándékát

- ha kell elsőbbséget az őt már előzőnek  és

- végül behúzódik középre >> megkezdi a kanyarodást

 

Vagy nem így kell, szabályosan... balra kanyarodni?!

 

Hisz....

 

 29. § (1) Aki járművel irányt változtat....

másik útra bekanyarodik... köteles

az azonos irányban vagy szemben haladó,

irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.


Előzmény: Macika (19541)
Macika Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19541

Csak kérdezem, ilyen esetben nem kell számítani arra, hogy az előttem haladó esetleg balra fog kanyarodni a kereszteződésben?

Előzmény: nopánick (19540)
nopánick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19540

Kereszteződésben két esetben lehet előzni!

 

-  "Főútvonal" táblával jelölt úton haladok

"Útkereszteződés alárendelt úttal" tábla VASTAG FEKETE útján haladok

 

Ebben a két esetben lehetek CSAK biztos, abban, hogy a védett úton vagyok!!!!

 

Minden más esetben a kereszteződésben előzni tilos!

Mert nem tudhatom előre semmiből biztosra, hogy előbbségem lesz-e?!

 

(a macisajt és stop nem jogosít fel a kereszteződésben előzésre)

 

Előzmény: ezereszu (19534)
Macika Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19539

Ne hagyjuk, mert nagyon sokan nem tudják (a Te reakciódból is lejött), hogy ez milyen következményekkel járhat.

 

Rengeteg baleset volt már ilyenből (sajnos sokan haltak is meg miatta).

 

Legutóbbi elhíresült baleset épp egy (mert mivel...) BMW-vel történt, akinek zsenánt volt a sort végigvárni, nosza az ÁLLÓ sor mellett végighasított gyorsan, balról, még tán indexelt is (ami ismerve a típusjegyeket, nem kis szó!).

Igenám, de a sorból az elejénél valaki balra akart kanyarodni és ezt szabályosan, irányjelzéssel jelezte is.

Főleg a szemből jövőkre figyelt, de belenézett a tükörbe is, hogy nincs-e mögötte valaki, aki megkezdte az előzését (bár szabálytalan lenne, de akkor is valós veszély sajnos), és akkor még nem is volt senki, a BMW jóval nagyobb sebességgel érekezett, mint arra számítani lehetett volna.

Megkezdte a balra kanyarodást és akkor ért oda a bömbi, derékba kapva szinte fékezés nélkül a járművet.

 

Azt hiszem, többen is meghaltak a vétlen autóban.

 

Aztán a felelősséget 50-50%-ra hozták ki, mivel mindkettő szabálytalan volt. Hogy melyik volt előbb szabálytalan, hogy melyik volt szabálytalanabb, azt persze nem kell vizsgálni...

Előzmény: ezereszu (19529)
Macika Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19538

Viszont nincs még blokkolóm sem, annyira béna vagyok, hogy szlalomozni sem szoktam, csak csigaként vánszorgok, betartva az ostobáknak való szabályokat.

 

Na ja, rám is megmondták, hogy "... Na látod, ezért nem vitted semmire..."

Hát ez van.

 

De tudod, a lakásban legalább nem kell letakarni a türköket, bármelyikbe bele mersz nézni. Az sem rossz ám! :)

Előzmény: Törölt nick (19525)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19537

Pedig, ha nem olyan lámpás kereszteződés, amelyben a jobbra kanyarodást külön jelző engedi, akkor mindig kell jobbra is nézni. Egyébként sem árt, de akkor kötelező, mert pl. gyalogosnak is elsőbbsége van.

Előzmény: ezereszu (19535)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19536

Nincs semmi ellentmondás és nem is lovagolok semmit. Tévedni legfeljebb abban a félmondatban tévedtem, hogy védett úton előzöl vagy sem az mindegy. És ezért is kérdeztem vissza.

Záróvonalat átlépve sehol nem előzhetsz, a felsorolt kivételektől függetlenül. (Nem írtál ilyent, csak azért írom, hogy ez is tiszta legyen, ha nem lenne.)

Előzmény: ezereszu (19534)
ezereszu Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19535

Hát nem ártana kikanyarodásnál jobbra is nézni igen. :D Kár, hogy ezt kb 20 emberböl egy teszi meg, érdemes figyelni. Aztán utána mikor megmentem az életét, mer ledudálom, mikor látom, hogy baszik jobbra nézni, meg akkorát satuzok, hogy kirepülök a szélvédön, még nekik áll feljebb, azt integetnek.

Előzmény: Törölt nick (19533)
ezereszu Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19534

Végképp  nem értek, akkor már semmit.

"ha fõútvonalon vagy táblával védett úton haladunk,"

Te magad is beidézted, hogy attol, hogy keresztezödés van én nyugodtan elözhetek, közben meg azon lovagolsz, hogy ez szabálytalan.

 

Előzmény: Törölt nick (19531)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19533

Erről jut eszembe, hogy elfelejtettem. Volt róla szó, de nem tudom mire jutottunk, nem akarok új vitát, csak lett-e konszenzus?

 

Szóval védett úton útkereszteződésben is szabad előznöm az előző szöveg szerint.

A védett út teljes szélességében védett?

Az megérkezem a védett úthoz, amelyik nem egyirányú. Jobbra kanyarodnék, balról senki nem jön. A jobbról, de menetiránnyal szemben előző autó is engednem kell ezek szerint, egyenrangúnál viszont nem. Jól értelmezem? (Persze frontális ütközés soha nem kellemes)

Előzmény: Törölt nick (19531)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19532

És ez nem olyan valami, amikor a megelőzöttnek utat kell nyitna maga előtt. Mondjuk, belsőből szeretnék elmenni jobbra. Ha mindenki követési távolságon halad, akkor nem tudom megtenni anélkül, hogy valakit nem tartanék fel, de másképpen nem lehet megoldani egy telített úton. Az, hogy valaki siet, nem olyan körülmény, amelynek elősegítését meg kell tennem.

 

Előzmény: Byk001 (19530)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19531

A lovaskocsi hogyan kezdi meg későn az indexelés? Későn kacsint a lúú?

 

Az előzés öt feltétele:

 

1. Az elõzés a szembejövõ forgalmat nem zavarja.
2. Jármûvünket más jármû nem kezdte megelõzni.
3. A megelõzendõ jármû elõzési szándékot nem jelzett.
4. Van elegendõ oldaltávolság a megelõzött jármû mellett.
5. Vissza tudunk térni a megelõzött jármû elé annak zavarása nélkül.

 

Bármelyik feltétel ha nem teljesül, akkor az elõzést tilos megkezdeni!

 

Útkereszteződésben tilos előzni, kivéve

 

– gépjármûvel megelõzhetõ az egy nyomon haladó jármû,
– ha fõútvonalon vagy táblával védett úton haladunk,
– rendõr vagy lámpa esetén, ha nem vesszük igénybe a
– menetirány szerinti bal oldalt,
– ha jobbról szabad csak elõzni, körforgalmú úton.

 

Olyant senki nem írt, hogy folyamatos előzéskor mindin egyes megelőzött jármű elé ki kellene menned. Én csak azt írom, amit a KRESZ is. Minden leelőzendő jármű előzését külön-külön kell kezelni. Lásd az öt feltételt. Ha az nem teljesül, nem előzhetsz.

Esetedben, bár későn, de előzési szándékot jelzett egy előtted menő. Csattanás esetén a szagértők esetleg elméláznak azon, időben jelzett, későn jelzett, egyáltalán nem jelzett, tükröt sem használt stb. De ha belekezdesz egy ilyen sorozatos előzésbe, akkor számítanod kell arra, hogy más is szeretne előzni.

A zsinórban előzést távolabb kezdted, de nem fejezted be az útkereszteződéshez érve. A leírásodban nem látok olyan körülményt, amely a fenti kivételek közé tartozna.

 

Előzmény: ezereszu (19529)
Byk001 Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19530

Nem kell, de a lehetőségnek meg kell(ene) lennie. 

Előzmény: ezereszu (19529)
ezereszu Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19529

Ez jó. Hát ez eszembe nem jutott, hogy ezt ugy kéne értelmezni, hogy ha megy mondjuk sorba 5 lovaskocsi, vagy traktor, akkor mindegy közé be kellene állni körülnézni. :D

Na mindegy, akkor hagyjuk a témát.

Byk001 Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19528
Előzmény: ezereszu (19527)
ezereszu Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19527

Miért ne lehetne kocsisort elözni? Most komolyan? Ilyet még sose láttam sehol, bár ettöl függetlenül még lehet. Hol van ez leirva?

 

Törölt nick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19526

Ez egy kétszer egysávos út? Kocsisort szabályosan nem előzhetsz, csak több járművet egymás után. Ha ez városi rendes 50-es út, akkor az előzőtt jármű nem mehet gyorsabban, mint 35-38 km/óra. Ha ez így van, s az előzés összes feltétele adott, akkor megkezdheted az előzését. Ha az előzés összes feltétele továbbra is adott, akkor megkezded a következőt is. Ha nem akkor befejezed, azaz visszasorolsz. Útkereszteződésben van ahol lehet előzni, van ahol nem. Záróvonal túloldalán semmiképpen nem teheted. Kétszer egysávos úton sem. Ugyanis függetlenül attól, hogy egyenrangúak-e az utak, a balról érkező, jobbra kanyarodóval szembe mégy.

Ez a nem vagy alig indexelés a halálom. Miért nem képesek megtanulni a járművezetők, hogy az irányjelzővel nem a befejezet műveletet nyugtázzuk, hanem azt mutatjuk, milyen irányváltoztatásra készülünk? És ezen kívül még a sávban elfoglalt helyünkkel is kellene mutatni, de erről már nem is szólok többet.

 

Előzmény: ezereszu (19522)
Törölt nick Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19525

OFF

Frissítettem a tűzrókámat, s kikapcsolta a zsírmajmot. No, mondom, megnézem, mi volt rejtve előttem, mielőtt visszakapcsolom.

Kedves barátomnak a google a barátja, mint látom. Nekem nem kell segítség, hogy olyan szavakat megértsek, s helyesen alkalmazzak, amelyeket leírok. Az a baja szegénykémnek, hogy ha a latin szöveget (amelyet fejből írtam be és nem bemásoltam) bemásolja a keresőbe, magyarul sem fogja érteni.

Kis csillagom vihoghat a butaságomon, s bizonyára igaza is van. De – nyilván a globálisan összeesküdött népbutítási folyamat lehet az oka – 19 olyan tanulmánykötetet tudok felmutatni, amelynek impresszumában szerepel a nevem.

Viszont nincs még blokkolóm sem, annyira béna vagyok, hogy szlalomozni sem szoktam, csak csigaként vánszorgok, betartva az ostobáknak való szabályokat.

Előzmény: Macika (19518)
M.Sanyi Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19524

Sztornó.

Előzmény: M.Sanyi (19523)
M.Sanyi Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19523

Nem olvastam végig, de azt áruld el légyszi, hogy teljesen szabályosan hogy előzöl kocsisort ?  :))))

Előzmény: ezereszu (19522)
ezereszu Creative Commons License 2011.08.23 0 0 19522

Kérdeznék még egyet, ha nem gond. Tegyük fel, hogy teljesen szabályosan kocsisort elözök. Valaki ugy dönt a sorban, hogy balra kanyarodik, az indexelést viszont csak akkor kezdi meg mikor mögé értem és nekem már nagyon nagyot kéne fékeznem, hogy mögé álljak, vagy esetleg ugy, hogy már mellette van a kocsi eleje, vagy akkor kezdi mikor mondjuk a mögötte lévö auto mellett vagyok, de beállni a kettö közé nem tudok normálisan, mert a mögötte menö nem hagy követési távolságot. Vagy csak ugy, ha én az elött kezdem elözni a sort, hogy ö indexel, akkor jol sejtem, hogy enyém az elsöbbség? (Persze mindez megint csak elvi sikon, mert jol gondolom, hogy kamerakép nélkül ugyis mindenképpen rám fogják verni, ha csatt van?) Köszi.

wartburg1963 Creative Commons License 2011.08.22 0 0 19521

Köszönöm.

Parkolásnál (is) általában szabálykövető ember lévén erre csak annyit mondhatok: hát ez szomorú.

Tehát: irány a posta..:-))

Előzmény: BringasLevy (19516)
BringasLevy Creative Commons License 2011.08.22 0 0 19520

Azért az igazsághoz hozzá tartozik egy történet. 

 

Nem túl régen több 10km-en át mentem úgy a lemez ajtós furgonommal (Peugeot Expert), hogy a mögöttem jövő Pandának végíg csak az árnyékát láttam a tükörből. Csak mikor a kanyargósabb részeken lemaradt, akkor láttam, hogy miféle autó az a folt, ami néhány méterrel utánam követi az árnyékomat. (szerintem túl közel)

Egy ilyen vita esetén ő is biztos bizonygatná, hogy nem lehet a furgonom elé látni. Pedig isten bizony, ha lehet mindig az út széléhez húzódva megyek, hogy mutassam mi van előttem. :-)

Előzmény: Macika (19519)
Macika Creative Commons License 2011.08.22 0 0 19519

Hogyan lehet?

 

Talán úgy, hogy Te nem akartad bebizonyítani az ellenkezőjét. :)

Előzmény: BringasLevy (19517)
Macika Creative Commons License 2011.08.22 0 0 19518

A Fradi-meccseken kétnyelvű (latin-magyar) az eredményjelző tábla?

Nem?

Akkor értelmetlen volt ezt ide beírnod.

Mert csak azok értik, akikre nem vonatkozik... :)

Előzmény: Törölt nick (19514)
BringasLevy Creative Commons License 2011.08.22 0 0 19517

Szándék kérdése. Lehet úgy menni, hogy ne lássa meg és lehet úgy menni, hogy melássa. 

 

Ha a 3. vagyok egy sorban és sárgára vált a lámpa az első előtt, akkor én már eleve fékezek, mert az a sárga nekem piros lesz. Vagyis már lassúl az autóm, féken van a lábam. Ha így csattan az A, a B-be, akkor mégkönnyebb megállnom, hiszen még azt az időt is megnyerem, ami a fékre lépéshez kell. 

 

Ma V40-es Volvoval jöttem hazafelé és a fél városon át egy lemez ajtós Peugeot Boxer ment előttem. De végíg láttam az előtte haladó Avensis-t és olykor még az előtti Fordot is. Vajon hogy lehet ez? :-)

Előzmény: nopánick (19509)
BringasLevy Creative Commons License 2011.08.22 0 0 19516

Macika válasza korrekt volt. 

 

Kapu előtt nem szabad megállni. Lehet ezt jelezni keresztet festve az útra,  vagy olyan szabálytalan "kézimunkával", mint ami a kapura van festve, de ha nincsen sehogy jelölve, akor sem szabad ott megállni.

Teljesen mindegy, hogy a kapu mennyire széles, magas, stb.

 

Ez a szabály -bár az autók ki-be hajtásását segítendő fogalmazódott meg- nem csak az autók ki-be hajtása miatt fontos szabály. Tárolhatnak ben motort, amivel ki akarnak férni, vagy a rokkantaknak szánt villany mobilt, de az esetlegesen kiérkező mentőknek is oda kell férni a kapuhaz az útrol a gurulós hordággyal, kerekes székkel. Biztos vagyok abban, hogy még van egy csomó olyan körülmény, ami miatt szabadon kell hagyni az ilyen kapukat is, csak nost több nem jut eszembe.

Előzmény: wartburg1963 (19511)
BringasLevy Creative Commons License 2011.08.22 0 0 19515

Ez vajon hány ezer éve igaz? Vajon hány ezer éve nem értik, akikről szól? :-)

Előzmény: Törölt nick (19514)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!