Keresés

Részletes keresés

Jani71 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 92

És a kókuszra már 40%-ot írnak, hogy afölött szárít... nekem a 38,8% akkor azért még ez alatt van, lehet emiatt nem szárít...

Amikor reagáltam a magas arányra, akkor a saját tapasztalatom, kézbőröm alapján tettem (nálam ez pozdorjává szárítaná a kezemet - stb. amit ott írtam a 62-ben), tudtam, hogy alatta van a 40 %-nak. Nálam a 20% is kifejezetten szárít, ezért csökkentettem. A további mennyiség/arány már mindenkinél egyéni érzékenység/hatás kérdése. Emiatt nem csodálkozom rajta egyáltalán, hogy nálad nem szárít. Szerencsés vagy! 


Előzmény: Sütimüti (90)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 91

Jómagam is hasraütés szerűen állítom össze a recepteket, ill. most már van némi tapasztalásom az eddigiek miatt. Tudom, hogy melyik felejtős, melyiket érdemes újra előállítani, esetleg némi módosítással, hogy lássam, az a kicsi változás vajon mit eredményez.

 

A vaníliaillatról: van itthon valódi, saját vaníliaesszencia, valszeg kipróbálom, de ez teljes mértékben alkoholos, úgyhogy tényleg csak kísérlet lesz. Az eredményről beszámolok.

 

A kókuszos szappanoddal és a kecsketejjel beletetted a bogarat a fülembe rendesen, mert egyrész ahogy már írtam is, sajnos száradó típusú a kézbőröm, másrészt a kókusz arányát csökkentenem kellett, de így se jó, mert azóta sajnos gyakorlatilag szinte eltűnt a habzás...

Így se jó! Harmadrészt már húsvét óta tervezem a kecsketej beszerzését (több tuti hely is van biciklivel is elérhető távolságban), de eddig mindig csak halogattam. Úgy tűnik, nem lehet tovább elodázni. Ha nekem is beválna a kecsketej eme hatása, az nagyon jó lenne!

 

A tejes lúgot sose melegítsd, nincs értelme (hacsak nem az a gond, hogy nem nagyon akar eloldódni a tej a lúgban, de ez csakis akkor fordul elő, ha nem darabolod össze eléggé - nálam ez csak egyszer volt, azóta tudom, hogy egy kissé össze kell törni a "jeget", és akkor már lesz akkora felülete, hogy nem marad egyben levő darab a tejben). Volt olyan, hogy gyakorlatilag szobahőmérsékletű lett a tejes lúgoldat, mégis tökéletesen működött! Nem kell melegíteni!!!

 

a pálma miatt ha behűtöm az olajokat is

Na, ezt viszont most nem értem. Hogy is volt ez? 

 

Az út, amit leírtál, nagyjából nálam is ez volt, és szerintem ezzel nem ketten vagyunk a világon... :-)

Gyári szappant csak akkor használok, amikor nem vagyok itthon, egyébként csakis azt.

Viszont a kecsketej szappanra már kifejezetten kíváncsi vagyok, ódákat zengenek róla.

 

Ha szárít, még használható mosásra, szóval kárba nem vész.

Vagy egyéb, már tárgyalt újragyártással mégis használható marad (lásd csak pl. a "darabos" szappanomat, ha nagyon szárítós a szappan, feldarabolod, gyártasz hozzá egy nagyon nem szárítósat és a kellő arányban újra elkészíted - de vannak egyéb módszerek is természetesen, már készítettem úgy is elrontott szappant, most érik, egyelőre jónak tűnik).

Előzmény: Sütimüti (86)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 90

És a kókuszra már 40%-ot írnak, hogy afölött szárít... nekem a 38,8% akkor azért még ez alatt van, lehet emiatt nem szárít...

Levontam a kozekvenciákat, hogy össze-vissza írnak mindenhol mindent, így nem ártok senkinek, ha saját megfigyeléseim alapján főzöm a szappanomat... hisz több ezer variáció van 1-1 szappanra, és az alapanyagok is eltérhetnek, minőségben, de még a finomítás metódusa is hatással lehet a zsírra... akkor azért nem fogok kétségbe esni, ha többet vagy kevesebbet teszek valamiből, mert még az "elvárások" ellenére is lehet jó... :)

 

Jól eldumáltam magammal. :D

Előzmény: Sütimüti (89)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 89

Jah, vikin is van jód index, semmi gond. :D

Előzmény: Sütimüti (88)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 88

http://www.millersoap.com/soapdesign.html#Properties

 

Iodine-indexet kell nézni, oldal közepe kb., azt írja, a magasabb számokkal bíró olajok puhítják a szappant. Ez olyan közepes, szóval okosabb nem lettem... :D

A pálmánál, faggyúnál puhább, de vannak olyan olajok/zsírok, amiknél még így is keményebb, mert bőven 100 fölötti értékűek is vannak.

 

Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 87

Na, megnéztem, amit mondasz, hát, majd kiderül. :) Most hová tegyem a voksom, kemény vagy lágy a ricinus... :D Én az esetleges habzás miatt gondoltam, kiderül. Ez ebben a szép szerintem, az izgalom, vajon milyen lesznek a szappankák. :)

Ha lesz egy kis időm, megnézem külföldi oldalakon is, hátha ott nincs ekkora ellentmondás.

Előzmény: Jani71 (85)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 86

Hasraütés szerűen csináltam ezt is, mert viki oldalán sajnos nem találtam érdemi információt, nem tudom, te honnan nézed ott. :(

Konkrétumokat sem receptekben, sem másmilyen formában nem találtam, nagyon béna vagyok. :)

 

Vanília aromaxos, http://aromax.hu/hu/termekeink/reszletek/vaniliaoldat/ szerintem ekkora mennyiségnél nem számít az alkohol, mármint nem fog szárítani. A kókuszos szappanomnak is kellene szárítanija, mégsem szárít... 1 hetesen sem... szerintem a kecsketej miatt.

 

Viszont a lúgra is rámelegítettem egy picit, amiatt lett karamelles színe szerintem, mert totál be volt fagyva a tej, és nagyon hideg volt, a pálma miatt ha behűtöm az olajokat is, nem tudom, mi lett volna, így is 30 fok körüliek voltak.

 

Max. hamar elfogy, annyi baj legyen. :) Azt hiszem hallgatok az ösztöneimre, megérzéseimre, főzésnél is mindig bejön, hogy érzésre teszek mindenből, eddig rosszat még nem készítettem... :) És nem tanultam főzni soha.

 

Igazából vegyszeres cuccot nem akarok beletenni, mert úgy jutottam el idáig, hogy nemet mondtam a sodium laureth sulfate-ra, és az összes mesterséges méreganyagra, amik a kozmetikumokban vannak... Mosódióval és mosószódával mosok, nem használok öblítőt, testápolóra nincs nagyon szükségem már, ha igen, saját kencével kenem magam... :) Megoldást kerestem az ekcémámra, rátaláltam manna szappanokra, onnan meg antalvali, stb. :) eljutottam ajánlásra a kecsketej szappanig, vizsgaidőszakom után meg egyből kutyultam is. Azt hiszem, nem is bánom, ha nem jut el hozzám sok infó, így magam tapasztalhatom ki a dolgokat, és mi baj lehet? Max. szárít a szappan, vagy túl hamar elfogy. :) Ha szárít, még használható mosásra, szóval kárba nem vész. :)

Előzmény: Jani71 (85)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 85

Az első gondolatom a recepteddel kapcsolatban az volt, hogy ez nem lesz egy kemény szappan (értsd: a használat során kemény, vagyis lassan kopó, nem lágy, mert pl. az általam tegnap mutatott fehér is kemény, mint bármelyik, sőt, de ha vizet lát, "elolvad"), mivel eléggé kicsi az aránya a kemény olajoknak. Aztán persze ki tudja...?

Érdekes ellentmondás van a ricinussal kapcsolatban Illatos Szappan és Viki leírásában. Nézz utána, érdemes! Egyébként a szappan készítésekor tudtad, ami Vikinél van leírva?

Kifejezetten kíváncsi vagyok, kérlek írd majd meg, hogy milyen lett!

 

Vaníliaoldat? Pontosan mit értesz alatta (esetleg fénykép?)? Netán a teljesen alkoholos esszenciát?

Az aromával kapcsolatban már gondolkodtam, de még sose használtam (így nem csak vaníliát lehetne belevinni, hanem egyebeket is). Gondolom van benne némi alkohol (a Dr. Oetker fajtában 28 %, persze mivel ebből eleve keveset teszel, lehet, hogy semmilyen különösebb hatása nem lenne). Az alkohol segíti a pudingos szappan túlmelegedését, érdemes odafigyelni rá! Az általam használt kék ételfesték is alkoholos, de még nem okozott ilyen gondot.

Ki kell próbálni! Nem tudom, hogy az illat mennyire marad meg.

Ha nem idegenkedsz a mesterségesebb dolgoktól, és jártas vagy a netes rendelésben, akkor vess egy pillantást erre!

 

A körömvirág még nem virágzik, elvileg csak tavalyi szárítmányt kaphatsz.

(Most jutott eszembe, hogy esetleg esélyes lehet a körömvirág előnevelt formában egy virágkertészetben, de ezzel kapcsolatban nincsenek saját tapasztalataim, nem tudom, hogy lehet-e ilyent kapni. Ha lehetne, akkor idén már friss virágot használhatnál...  :-) )

Előzmény: Sütimüti (84)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.06 0 0 84

Jól néznek ki. :)

Ma készítettem egy kisebb adagot, kókuszt nem sikerült szereznem, túl sokáig voltam melóhelyen, aztán bezárt, mire mentem volna... így ricinus ment bele, nagyon kíváncsi leszek...

Holnap hozok képet, amikor felvágom, ezeket tettem bele:

 

180g olíva - finomított

150g pálma olaj

135g napraforgó olaj

90g ricinus olaj

194g kecsketej totál befagyasztva

75g NaOH

15g mandula superfat

valamennyi vanília oldat, meglódult - apropó, kajába való aroma vajh jó? most jutott eszembe, h nem e olcsóbb alternatíva, ha esetleg éppen az illat fontosabb, mint az, hogy totál egészséges legyen.

 

Színezés még odébb van. Egyenlőre jegyzetelem, hogy mikor melyiket csináltam, és mellé akarom majd írni, milyen hatásilag. Aztán lehet, nem is kell nagyon szórakozni, ha megvan a számomra tökéletes, onnantól színezhetem, illatosíthatom, ahogy kedvem lelem. Mondjuk a körömvirág izgatja a fantáziámat, úgy, hogy olajba áztatom 1 hétre, csak virágot kéne szerezni.

 

 

Előzmény: Jani71 (83)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.06 0 0 83

Én viszont ezt használom (saját fénykép). Erről már olvashatsz néhány szót Viki oldalán (gondolom, azóta már regeltél és láthatod, használhatod, érdemes elmélyedni a szappanos - és persze egyéb - fórumban, nagyon sok hasznos infót találsz). Már úgy értem, a szappanos felhasználás tekintetében.

 

Ígértem képeket és receptet:

 


 

Bal felső:

 

- bal oldali fehér tömb: szójás szappan, amiról már írtam, hogy milyen jó krémes a habja.

  Bár a víz hatására kissé lágyabb, jobban kopó szappan, de addig éppen olyan kemény,

  mint a többi. Ez vagy egy másik társa (arról holnap írok, kép nem lesz, mert gyakorlatilag

  ugyanígy néz ki) fogja megkapni azt a kevéske viaszt a következő adagnál

  kísérletképpen, amiről már beszéltünk ma a szappankeményítéssel kapcsolatban.

 

 - kókuszolaj 20 %

 - marhafaggyú (fehér) 12 % - mondjuk ez számodra nem jó, de ajánlom helyette

   a pálmaolajat, az is egy kifejezetten jó anyag, a legutóbbi szappanokba újra

   használom, tökéletesen meg vagyok vele elégedve (lásd pl. a fenti képeken

   levő mindegyik sárga szappant, és ezek receptjét)

 - szójaolaj (a linkelt képen látható) 34 %

 - napraforgó olaj (ez még a teljesen tiszta bolti anyag, abból is a világosabb) 34 %

 - superfat-ként 5 % mandulaolaj

 - víz és NaOH a megfelelő mennyiségben (víz: 36 %)


 - középső vegyes/darabos: ebbe már tettem használt étolajat. Keményebb, lassabban

   kopó, jó csúszós szappan, alig valamicske habbal (de ez nem feltétlenül szükséges,

   akár kézmosásról beszélünk, akár tusolásról), ami azért képződik,

   de csak megfelelő hatásra.

   Egyáltalán nem nyákos-nyúlós, ennek a szappannak ez az egyik jó tulajdonsága.

   Jó "átlagszappan" (ha nem vágyunk a feltétlen erős habzásra,

   de ugye lehet változtatni a receptet ennek fényében), ez is kedvenc.


   Az alapmassza (a mellette levő sárga szilikonformás ugyanez, csak a már tárgyalt

   gélesedési hőmérséklet miatt tettem be, ennek még nyomai látszanak

   a tarka tömbön is - érdekes, hogy a különbség az érés folyamán egyre inkább eltűnik):

 

   - pálmaolaj 45 %

   - h. étolaj (de nyilván az új is nagyon jó) 30 %

   - kókuszolaj 12 %

   - olivaolaj 10 %

   - méhviasz 5 %

   - házi tehéntej és deszt. víz 89-11 %-os egymáshoz viszonyított aránya

    így alakult, szerintem ennek nem sok jelentősége van; 36 %

   - superfat-ként extraszűz olivaolaj 5 %

 

Bal alsó: Az előző mintájára, annak a receptjét alapul véve, itt-ott megváltoztatva.

 

Lecseréltem 5 % pálmaolajat ugyanennyi méhviaszra. Még nem érett meg, nem tudom milyen lesz, de szerintem nagyon jó! Most egy "keményen rugalmas" jóféle anyag.

A viasz miatt viszonylag gyorsan pudingosodik/kocsonyásodik, erre figyelni kell!!!

 

  - h. étolaj  45 % (nyilván a bolti, új anyag is legalább ilyen jó)

  - pálmaolaj  25 %

  - marhafaggyú (fehér)  15 %

  - kókuszolaj  10 %

  - méhviasz  5 %

  - deszt. víz  36 %

  - NaOH megfelelő mennyiségben

  - folyékony kék ételfesték, másfél teáskanál (a viasz miatt melegítenem kellett a kivett

    és színezett masszát, fel is forrt egy kissé, azon a részen, ahol felforrt,

    vöröses színűvé vált az anyag, meleg állapotában a kék szinte teljesen eltűnt,

    aztán ahogy múlik az idő, úgy jön elő egyre inkább... :-)

  - ebbe most tettem pacsuli illót, ragyogóan elfedte a jellegzetes szagot, sikerült éppen

    eltalálnom a megfelelő mennyiséget, nem túl domináns, kellemesen érződik

    (300 g olajbázishoz 70 csepp). Ezzel is úgy jártam, mint a kék színnel, meleg

    állapotában (05. 29.) egyáltalán nem vagy csak alig érződött,

    most viszont már ragyogóan (de nem harsányan!).

 


 

Előzmény: Sütimüti (82)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.06 0 0 82
Előzmény: Sütimüti (81)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.06 0 0 81

Még nem regeltem, de akkor megyek is.

Nem, én a sima kukorica olajat értettem, vagyis, hát nem tudom, lehet az is csíra, tán a floriolnak van.

Előzmény: Jani71 (80)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.06 0 0 80

A viasz keményít, vigyázz vele, mert ha túlzásokba esel, akkor akár "betonszappan" is lehet a készítmény. Ami egyébként jó lehet, sőt, de a formába "öntés" max. csak kanalazás lesz! :-) Plusz ilyenkor már superfat-et és illót se tudsz beletenni. Tudom, mert jártam így. Viszont a kész, használatban levő szappan teljesen korrekt lett, kifejezetten szeretem.

Az ilyen viaszos massza (ha jó az összetétele), szeret hamar "kocsonyásodni", ahogy hűl, kissé ez is megzavarhatja a formába tételt. Plusz ha mondjuk egy napnál tovább vársz a darabolással, (feltéve, hogy legalább 45-50 % a kemény olajok aránya), akkor szeret a széle, sarka letöredezni. Ez csak esztétikai gond, természetesen az első használat után ennek már nincs semmi jelentősége.

Saján színe van, amit igyekszik a szappanban is megtartani!

Részemről már csak néhány %-ban használom időnként.

 

Olyan szappant még nem készítettem, ahol a szója együtt van a méhviasszal, ezzel kapcsolatban nem tudok nyilatkozni. De ötletnek nem is olyan rossz, lehet, hogy meg is próbálom... :-) Legalább látom, hogy egy egyébként lágyabbnak számító szappant csupán a hozzátett viasz miként változtat meg. Az biztos, hogy a teljesen fehér (na jó, néha kissé krémesebb színű) anyagot megsárgít.

 

Szintúgy a ricinusról is ezt tudom mondani, mert bár több féle szappanba is tettem, de mindig egyéb anyaggal együtt, azok pedig önmagukban is elég keménnyé tették.

Ráadásul zömmel superfat-ként használtam, akkor ugyebár nem a keményítő hatása miatt tesszük bele.

 

Ha regisztráltál Vikinél, akkor az olajos oldalon megtalálod a kukoricacsíra olajat (már ha ezt érted kukoricaolaj alatt). Lehet használni. Ezt is használtam már, de ezzel kapcsolatban se tudtam konzekvenciát levonni a sokféleség miatt...

Előzmény: Sütimüti (79)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.06 0 0 79

Most már biztos vagyok benne, hogy jó lesz a szappanom, de ha nem lett volna jó, mert szárított volna, akkor mosáshoz lereszeltem volna. :)

 

Vettem a literest ~900g, a sima, finomított, főzéshez valót, elsősorban kozmetikumokhoz. Feleztem barátnőmmel, mert neki is kellett, így már eleve 450g-om volt. Készítettem testápolót, dezodort, főztem is vele, meg múltkor a szappanba ment 350g, kb. 1 evőkanálnyim maradt. :D De tejből is már csak 206g-om van, mert első próbának csak fél litert vettem, ill. vetettem.

Szóját néztem a boltba, majd akkor veszek azt is, szeretem, ha kényeztetően lágy a szappan. :D Lehet a kopást ellensúlyozza egy kis méhviasz...? Keményít a ricinus is, meg habosít is, most néztem, akkor lehet érdemes a szójához tenni.

 

Több helyen is megtaláltam az olajak listáját, melyiket minek (pl. bázis, stb) érdemes használni, és nincs ott kukorica olaj. Abszolút nem jó szappanhoz? Vagy miért maradhatott ki a listából?

Előzmény: Jani71 (78)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.05 0 0 78

Ha nem jó, még 2 hetet adok nekik.

Ha utána sem? :-) Mit tervezel vele? Beolvasztod? Felvágod? Vannak módszerek, ha netán valamiért nem szeretnéd eredetiben használni, de azért nem hiszem, hogy erre sor kerül. Azt írtad, nem szárít. 

 

jövőhéten veszek még kókuszt

Nem értem. Ennyire keveset vettél? Máris elfogyott? Milyent használsz? Én a kilós kiszerelésűt vettem, viszonylag jó áron van, és sokáig is elég. Az utolsó adag szappanhoz fogyott el, meg kell vennem a második kilót. De mindenképpen kell, nem hagyhatom ki, mert szükséges a szappanba. Van ugyan tiszta olivaszappanom is, de azért én vegyesen szeretem készíteni, kell az a habzás is, ráadásul a kókuszolajjal növelni tudom a keményolajok arányát.  

 

Körömvirágot a gyógynövényboltokban kaphatsz. Én azért kölülnéznék még ismerősök virágos kertjében is, elég elterjedt faj. De lehet kapni vetőmagot is a gazdaboltokban, ha van lehetőséged foglalkozni vele, érdemes megpróbálni (de itt is bejön az ismerős a képbe, ha ráér a dolog, akkor onnan is szerezhetsz vetőmagot és jövőre már így is lehet saját körömvirágod). 

 

Holnap hozok képeket és néhány receptet, jó szívvel ajánlom, nekem "bejöttek"!

(Addig is: ha szereted a krémesebb habzású szappanokat, akkor vegyél szójaolajat, szükséged lesz rá, némely recept tartalmazni fogja. Lágyabb, kissé jobban kopik, mint az átlag, de nagyon-nagyon jó! Olyan, mintha krémmel fürdenél! Közben viszont szappant használsz... Fene bánja, hogy mennyire kopik, ha egyszer annyira kellemes a használat során, ráadásul bármikor viszonylag olcsón előállíthatod akármekkora tömegben. :-) )

Előzmény: Sütimüti (76)
selgir Creative Commons License 2011.06.04 0 0 77

"Hol lehet venni körömvirágot például?"

 

nálam már bimbózik:) lassan jön a szüret, de szerintem bármelyik drogériában fogsz kapni.

Előzmény: Sütimüti (76)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.04 0 0 76

Csak azt a pici darabot vettem elő, tesztelésre, mert tényleg nagyon elkeseredtem, mikor írtátok, 25% feletti kókusz szárít, nekem meg kapásból 38,8%. Kézmosásra van kitéve, ici-pici sarok, már elmosogatom. Többi vár még 3 hetet, aztán fürdésre is tesztelem majd. Ha nem jó, még 2 hetet adok nekik.

Ha a hőmérséklet függvénye a szín, akkor lehet nálam amiatt van fordítva, hogy én fém, teflonos kenyér formába öntöttem, ez gondolom a széleken tovább tartotta a meleget... Ill. nem tudom, mert a szelet szelete ilyen.

Nekem bejött ez a kecsketej dolog, már meg is rendeltem kolléganőmtől az újabb adagot, ő hozza nekem piacról. :D Vettem pálma olajat is, jövőhéten veszek még kókuszt, és csinálok még.

Ricinus olajra is azt olvastam, az is habzik, így lehet fele-fele arányban teszem a kókusz mellé.

 

Hol lehet venni körömvirágot például?

Előzmény: Jani71 (75)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.04 0 0 75

Szívesen! :-)

Nem vagyok egy kémikus típus, de én úgy tudom, hogy a kész szappan kémhatását nem nagyon lehet befolyásolni joghurt hozzáadásával (aztán persze lehet, hogy mellébeszélek). Az egyéb, pl. puhító hatásokat már befolyásolhatja a joghurtban levő zsír, de ilyen hatást nagyszerűen el lehet érni egyéb olajokkal is (mindenféle egyéb hatást is).

A szappanod képe viszont őszintén szólva meglepett, mert nálam a tömbszappanok (már amelyik ilyen sárgás és hajlandó is volt gélesedni) éppen hogy fordítva színeződnek. Belül sötét, kívül világosabb. Az utóbbi két ilyen adag így színesedett, ráadásul az elsőnél direkt öntöttem szilikonformába is az alapmasszából, hogy lássam az esetleges különbséget. Az történt, hogy a tömbös külső része olyan világos lett, mint a kisebb mennyiségű szilikonformás. Vagyis a hőmérsékletnek egyértelmű szabályozó szerepe van a színt illetően az ilyen szappanoknál. Képek talán hétfőn lesznek erről.

Jó, ha az egy hetes szappanod nem szárítja a bőrödet, de azért azt javaslom, hogy legalább az egy hónapot várd meg a használattal. Az a tapasztalatom, hogy némelyik szappannál a hónap letelte után minden héttel csak egyre jobb minőségű lesz az anyag.

Részemről eddig a legfiatalabb szappan, amit kipróbáltam, három hetes volt. A tiszta olivaszappanom már hat hetes, de még mindig nyákos, nem tudom, hogy valaha is elhagyja-e ezt a tulajdonságát (ettől eltekintve egy hónaposan már nyugodtan lehet használni, ez az egyetlen zavaró tulajdonsága).

Nem hiszem, hogy a szappan, amit kipróbáltál és nem szárít, a későbbiekben csinálna ilyen csúfságot. Miért tenné? Egyre kevesebb lesz benne a lúg, egyre finomabb, érettebb lesz.

(Viki fórumán már említést tett valaki joghurtról, lehet, hogy érdemes lenne ott is megkérdezni konkrétan az illető személyt, neki legalább vannak ezirányú tapasztalatai. Én még nem használtam, szerintem nem is fogom. Kecsketejet fogok beszerezni, az lesz az alap. Bőven jó a víz és az eddig használt nyers házitej, a kecsketej lesz a ráadás, ha bármit ki is fogok próbálni - kávé, sör, stb. - csak kíváncsiságból és érdekesség gyanánt lesz.)

Előzmény: Sütimüti (73)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.04 0 0 74

Képet nem szúrtam be... :D

 

Előzmény: Sütimüti (73)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.04 0 0 73

Köszi. :) Mondjuk logikus, hogy a lúg "konzervál" mindent, kérdés csak az, hogy hatásilag megmarad e valami, pl. puhító stb. ill. a kémhatással lehet akkor így játszani.

 

Vágtam le egy darabkát az egyik vége szappan szeletemből, a "selejtből", másmilyen színű a belseje. Ma du. lesznek 1 hetesek, a színkülönbség azt mutatja, hogy érik a szappanom, csak belül még van nedvesség?

Mostam vele kezet próbaképp, de már most sem húzza a bőrömet, nem éreztem szárazságot, pedig nekem is nagyon érzékeny a bőröm, ekcéma is van a kezemen. Most azt a picit elől hagytam, tudom, h kell még neki idő, de ha már most sem szárítja a kezem, nem valószínű, h később fogja, ugye?

Előzmény: Jani71 (72)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.03 0 0 72

Utóbbinál okozhat romlékonyságot a természetes gomba kultúra?

Ha itt most a kész szappanról kérdezel, amibe joghurtot tettél, akkor részemről nagyon elcsodálkoznék, ha azon (vagy benne) mindenféle mikroorganizmusok szaporodnának...

Szappanról van szó!!!

Ha úgy érted, hogy a joghurt természetes gombakultúrája okozhat-e romlékonyságot a szappanba tétel után, arra nagyon egyértelmű a válasz: nem, mert a lúg azonnal sterilizálja a masszát, amint bármibe beleteszed (akár a lúgoldat vizébe, tejébe, sörébe, kávéjába, akármilyébe). Gondolj bele, nyakon borítod lúggal az egész cuccot! Totál KO minden élőnek!

Azt nem tudom, hogy mi történik, ha trace-nél joghurtot teszel bele. Egy kisebb adaggal talán érdemes egy próbát tenni (nem tudom, hogy a savas kémhatású joghurt esetleg belejátszik-e a pudingos szappan "működésébe"/állapotába).

 

Előzmény: Sütimüti (71)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.03 0 0 71

Van értelme a tejszínbe keverni a lúgot, vagy natúr joghurtba? Utóbbinál okozhat romlékonyságot a természetes gomba kultúra?

Vagy mi történik, ha a trace-nél kap joghurtot?

 

Tegnap felvásároltam a gyógyszertár ricinusolaj készletét, ami 6x30g-ot jelent... és azt mondta a gyógyszertáros, hogy hiánycikk. Remek. :)

 

selgir Creative Commons License 2011.06.02 0 0 70

...van egy rahedli ötletem is..."

 

jön a körömvirág szezonja, na meg benne vagyunk a citromfűben és a cickafarkban...

Előzmény: Sütimüti (68)
selgir Creative Commons License 2011.06.02 0 0 69

én nem igazán érzek különbséget az állati és növényi alapanyag között:)

 

persze kinek a pap, kinek a papné...

 

a tejnek inkább van szaga, afféle ammónia, de ez már ugye kémia:)

Előzmény: Sütimüti (67)
Sütimüti Creative Commons License 2011.05.31 0 0 68

Köszi a receptet.

Néztem én is neten (Vikinél nem találtam meg, béna vagyok) csak át kell még számolgatnom, mert unciában van, de arra még nem volt időm.

Ma megtudtam, mi a "trace" és mi a "super fat", csak annyira belelkesültem, hogy azt hittem már a lényeget tudom... megtaláltam a szappanoperán az olaj gyűjteményt, 7végén újat készítek, a mostaniból meg meglátjuk, ha nagyon szárít, akkor luxus mosószer lesz belőle... :)

Nagyon köszönöm a segítséget, nagyon tetszik a szappanozás, van egy rahedli ötletem is. :)

Előzmény: Jani71 (66)
Sütimüti Creative Commons License 2011.05.31 0 0 67

Kinek mi... én nem tudnék velük fürödni, állati zsírral meg pláne, de hát mások vagyunk. :) Kutyáim se kapnak nyers húst, mert undorodom a gondolattól is. :)

Állati zsírnak azért van szaga, ha lúggal érintkezik, nem? Legalábbis apu azt mondta, egyetemen kellett szappant készítenie egyszer. :)

Előzmény: selgir (64)
Jani71 Creative Commons License 2011.05.31 0 0 66

Ha erre a szappanra gondolsz, akkor ez elvileg tiszta kókusz-szappan. Ezek szerint van saját tapasztalatod, és az nagyon sokat számít, de azért érdemes elolvasni a megjegyzéseket a lap alján.

Bejáratott recepteket szerintem Viki oldalán kaphatsz, de én is szolgálhatok néhánnyal, ha gondolod.

Kezdetnek itt van mindjárt az egyik nagy kedvencem, aminek biztos lesz ismétlése.

 

- olivaolaj  130 g

- pálmaolaj  70 g

- kókuszolaj  50 g

- mandulaolaj (extrafat a pudingosodáskor, persze mással is ki lehet próbálni)  13 g

- víz  88 g (35 %)

- NaOH  37 g

- levendula illóolaj  (pudingosodáskor)  25 csepp (finoman érződik)

- egyszerű, kék ételfesték, kb. egy evőkanálnyi (belekutyultam a pudingosodáskor,

  amolyan márványos lett, de elég jól eloszlott, itt-ott a szappan alapszíne is kék lett,

  összességében kék szappan lett belőle, sötétebb kék csíkokkal/foltokkal)

 

Kellően kemény, kellemesen habzik, finom, nem tolakodó az illata, jól csúszik,

cseppet se nyákos.

Az ételfesték csak kísérlet gyanánt ment bele, nem tudom, hogy a benne levő kevéske alkohol mennyire játszott szerepet a szappan végleges tulajdonságaiba, talán nem olyan nagyon. Gondolom, hogy ezt elhagyva is egy igazi jó szappan lesz.

 

Természetesen a mennyiségekkel lehet játszani ezeknek az arányoknak megfelelően (ha pontosan ugyanezt szeretnéd elkészíteni, ha nem, akkor a variációk száma végtelen... :-) ).

Előzmény: Sütimüti (63)
selgir Creative Commons License 2011.05.31 0 0 65

egyik vevőm mindíg "abbúl a zavasbúl aggyon, drága" felkiáltással kezdi:) nem avas, csak olajfelesleggel készült, és a felületére kiült egy sárgás vékony olajréteg, ami jellegzetes szagot ad neki. a néni imádja, és én is szeretek ezekkel fürödni. na ennek a szapónak az alapja használt menzai napraforgóolaj+serészsír:) :)

Előzmény: Jani71 (62)
selgir Creative Commons License 2011.05.31 0 0 64

most őszintén! szerinted a használt olajból "csak " mosószappant lehet? :)

 

amugy szép a szappanod! gratula:)

Előzmény: Sütimüti (61)
Sütimüti Creative Commons License 2011.05.30 0 0 63

Ohh, ezt nem tudtam, hogy a kókusz ennyire szárít... mert pl. mannáéknak is van kókusz szappan, és nem szárította a bőrömet, igaz, az arányokat nem tudom. :(

Hol tudnék bejáratott recepteket találni?

Köszi a segítséget. :)

Előzmény: Jani71 (62)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!