Keresés

Részletes keresés

guava Creative Commons License 2011.06.21 0 0 121

Köszönöm a gyors választ!

Olvastam itt, hogy a szappanmasszával minden rendben volt,de amikor beletették a mézet,akkor valami nem stimmelt.

Mi lehetett a probléma?

Előzmény: Sütimüti (120)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.21 0 0 120

Szia!

 

A zsírokhoz mérd a super fatet, általáan 5%, tehát 1150g zsiradékhoz 57,5g-ot.

Egyszerűbb amúgy a lúgot és folyadékot kalkulátorral számolni, pl. creativiky honlapján, de szinte minden szappanos oldalon van egy.

 

A 0,38 az a 38%-os nedvességtartalom, én 35%-kal szoktam, de lényegtelen.

 

Kalkulátor alapján 1000g olívához és 150g kókuszhoz 161,70g NaOH és 437g folyadék - víz vagy tej - szükséges. Ekkor még csak 0% a superfat, így ha megvan a puding, folyatsz hozzá 57,5g shea vajat, akkor lesz 5%. 7%-nál nem érdemes többet beletenni.

Előzmény: guava (119)
guava Creative Commons License 2011.06.20 0 0 119

Szia!

 

Elkezdtem elkészíteni a szappanreceptemet a hazimanufaktura.blogspot.com alapján.:)

 

1ooo g olivaolaj(1l)

15og kókuszolaj (1ooog 15 %-a)

 

Olivaolaj elszappanosítási száma:     o.136

Kókuszolaj elszappanosítási száma:  o.178

o.136 x  1ooo = 136g

o.178 x 15o= 26.7 g

összesen: 136+26.7= 162.7 NaOH szükséges

 

összeadni az olajok mennyiségét és megszorozni o.38-al.

Nem tudom, hogy miért o.38-al

1ooo+15o= 115ox o.38= 437 g víz

 

Szeretnék shea vajat superfatnak ,de nem tudom,hogy hány gramot kell belerakni.

Nem tudom ,hogyan kell kiszámolni.

Szeretnék levendulaolajat használni illatosítónak,de abból kb 4 kávéskanállal .

 

 

Előzmény: Jani71 (114)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.17 0 0 118

Szerintetek zselében milyen lenne oldani a lúgot? Pl. aloe vera, vagy lenmagzselé...?

RosaNegra Creative Commons License 2011.06.15 0 0 117

Köszönöm a gyors választ és az információkat!

Nekem tetszik ez a kis csapat, akik itt összegyűltek!

Nem minden fórumon segítenek igazán!

Én majd 29-én utazom Budapestre és akkor szeretném megvenni a hozzávalókat.

Mindenkinek szép hetet kívánok!

Előzmény: Jani71 (113)
RosaNegra Creative Commons License 2011.06.15 0 0 116

Szia!

 

Köszönöm a választ!

Én hideg eljárással szeretnék készíteni szappant.

Nem szeretnék se túl nagy szappanokat,se túl kicsiket...:)))

 

Előzmény: selgir (111)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.14 0 0 115
Hàt nekem elèg volt 1x, inkàbb a teàmba teszem. :))))
Előzmény: Jani71 (114)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.14 0 0 114

a méz beletételéig jónak tűnt a massza, aztán elég furcsa lett

 

A mézzel vigyázzatok!

Készítettem már néhány verziót, de valami baj mindig volt vele.

A legutóbbi ilyent teljesen újra is kellett kutyulni egyéb hozzávalókkal, mert hónapok alatt se volt hajlandó keményedni a szappan, totál lágy maradt.

Így már jó, csak nem igazán habzik, mert a kókuszt nem vittem túlzásba.

Az igazsághoz tartozik, hogy a kemény olajok aránya a javítás előtt csak 35 % volt, de nem is működött... (egyébként 175 g olajhoz kb. egy evőkanálnyi méz, de általában 250 g-hoz teszek ennyit)

A többi mézesnél kemény lett a szappan, de ezután valószínűleg már nem fogom használni...

 

Előzmény: Sütimüti (112)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.14 0 0 113

Szia!

 

Bocs', hogy tegnap nem reagáltam, nem voltam itthon.

A válaszok nagy részét megkaptad másoktól, ezért már csak a fennmaradóra:

 

Igen, lehet kakaóvajat venni a gyógyszertárban, én magam is ott szereztem be.

 

Én is műanyag pohárban oldom a lúgot, nincs fedele, nem is kell, ha kellően óvatos vagy.

Ha tejben oldom a NaOH-t, akkor egy sima dunsztos üveget használok, szerintem nem olyan nagy tétel, hogy különösebben foglalkozni kellene azzal, hogy a tetejét oldja a lúg vagy sem ("filléres" kiadás). A dunsztos üveg azért is jó, mert jól össze lehet rázni benne a kutyulmányt (persze előtte érdemes ellenőrizni, hogy nem enged-e bárhol is).

Bár ha jobban belegondolok, hogy Te 20 db-ot akarsz készíteni, akkor ahhoz nem annyi oldat kell, mint amit én kevergetek, ott már tényleg valami nagyobb edényben kell gondolkozni.

 

Hőmérőt sose használtam, nem is fogok. Nem kell annak olyan hajszálpontosan stimmelni. Ha egy kissé melegebb mindkét összetevő, mint a kezed, akkor már jó. Csak ne legyen nagyon meleg, arra figyelj!

A tejes lúgnál pedig kifejezetten szobahőmérsékletű az oldat, mégis tökéletesen működik...

(Nem is lehet melegebb, mert akkor megbarnul, bár vannak olyanok, akik ezzel se foglalkoznak különösebben, mert a szappan a végén úgyis barnás színű.)

 

Hőmérőt eddig "edényboltban" láttam egyébként, ha mindenképpen venni akarsz. Ilyesmi helyen keresgélj!

 

A legolcsóbb kókuszolajat bio/gyógynövényboltokban kapod meg, most kb. 1500-1600 HUF az ára.

Ezt keresd!

 

 

 

 

 

Előzmény: RosaNegra (108)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.14 0 0 112

Szia!

 

Azok a zsírok szappanosodnak el, amiket vegyítesz a lúggal, hozzájuk van a lúg mennyisége és a folyadéké számolva. Amikor pudingosodik, és utána színezel, vagy adsz "superfat" zsíradékot, vagy illatosítasz, az már nem szappanosodik el, ill. nem kell hozzá lúg, ezért nem találsz illóolajhoz számot.

Valahol olvastam, hogy 7%-nál nem érdemes több extra zsíradékot adni. Azt számolhatod egyrészről úgy, hogy ha megvan az összes szükséges lúgmennyiség, levonsz belőle 5%-ot, akkor meglesz a szappanmasszában az 5% plusz zsíradék, hisz annyival kevesebb a lúgod. Vagy számolhatod úgy is, hogy kiszámolod valamelyik olajból a +5%-ot és annyit még belekeversz, mikor pudingosodott.

Előbbinél a többféle olajból egyenletesen kerül bele a többlet, utóbbinál akár csak egy-egy olaj/zsírból, pl. shea, amelyik szimpatikus.

 

Én is műanyag edényben keverem a lúgot.

 

900g elszappanosított anyagból nekem 1,2kg friss szappanom lett - 24 óra múlva a vágáskor - utána még csökken a tömegük, ahogy a fölösleges víz távozik, és szárad, hogy mennyire, szerintem az alapanyagoktól is függ, miből mennyit tesz az ember, mi a folyadék, mennyit szárad stb.

Ha 100g-os szappanokat készítesz, 1,5-1,6kg alapanyag (olaj, zsír, méhviasz, stb.) szerintem min. kelleni fog.

A mézre azt olvastam, 1kg masszához max. 1dl adható, én ennél jóval kevesebbet adtam, de nem lett jó az a szappanom, igaz, valószínű a hőmérsékletek nem voltak megfelelőek, bár a méz beletételéig jónak tűnt a massza, aztán elég furcsa lett.

Előzmény: RosaNegra (108)
selgir Creative Commons License 2011.06.13 0 0 111

20 darab MEKKORA szappant akarsz??? 2,5kg zsírból (2,75 liter) lesz 3,8-4,5 liter szappan. én jobban szeretem térfogatban számolni a kész szappant, mert a súlya változik.

 

gasztrós boltokban tuti kapsz meghőmérőt, de szerintem minden nagyobb áruházban van.

 

hideg- vagy melegeljárást akarsz?

 

teljesen nem tűnik el, lévén LÚGOS kémhatású a szappan:)

 

a lúg oldásához minek a fedő? egyébként meg ami rozsdásodik, az NEM alumínium:) én műanyag vödröcskében is szépen összekeverem, nem szokott megfolyni a műanyag...

 

 

Előzmény: RosaNegra (110)
RosaNegra Creative Commons License 2011.06.13 0 0 110

 

Szia!

 

Én még nem csináltam szappant,de szeretnék,csak van jó pár kérdésem.

 

Már jó pár hete csak olvasom a blogokat...

 

most már megtaláltam hogyan kell kiszámolni, h mennyi lúg és folyadék kell,de nem tudom ,hogy ha 2o db szappant szeretnék,de lehet több is ,akkor mennyi mennyiségre lesz szükségem?

 

 

 

 olivaolaj, pálmaolaj ,nagyon kevés kókuszolaj-ez lenne az alap

 

Amikor már pudingosodik,akkor szeretnék shea vajat, kakaóvajat, illatanyagnak levendulaolajat.

 

pl a levendulaolajnak nem találtam elszappanosítási számot...

 

nem tudom h ebből mennyit kell belerakni ahhoz h lehessen érezni.

 

   Amikor már pudingosodik akkor lehet 5%shea vajat és 5% kakaóvajat tenni vagy 2,5% shea és 2,5% kakaóvaj?és ha mondjuk még mézet is akarok belerakni ,akkor még ezt is számolgatni kell vagy kb 1 kg nyi anyaghoz 1 evőkanálnyi?

 

 

 

A lúg tényleg eltűnik a szappanból?

 

Lehet kakaóvajat venni a gyógyszertárakból?Most külföldön vagyok, ú.hogy most nem tudok érdeklődni másképp...

 

Webáruházakból nem szeretnék rendelni,mert külön még felszámolnak postaköltséget…

 

Azt olvastam h a lúg oldásáról , hogy üvegben a legjobb, de hol lehet olyan üveget kapni, aminek a fedője nem alumínium?

 

mert szerintem a befőttesüvegek teteje rozsdásodik.

 

És hol lehet laboratóriumi hőmérőt beszerezni ?

 

csak webáruházakban?

 

 

 

 A lúgoldatnak is 38 fokosnak kell lennie és az olajnak is amikor a lúgoldatot beleöntöm az olajba?

 

 

 

   Köszönöm előre is!!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: eeraa (23)
RosaNegra Creative Commons License 2011.06.13 0 0 109

sZIA!

 

Megint én vagyok.:)))

Hol lehet venni olcsó kókuszolajat?

 

Köszönöm!

Előzmény: Jani71 (78)
RosaNegra Creative Commons License 2011.06.13 0 0 108

Szia!

Én még nem csináltam szappant,de szeretnék,csak van jó pár kérdésem.

Már jó pár hete csak olvasom a blogokat...

most már megtaláltam hogyan kell kiszámolni, h mennyi lúg és folyadék kell,de nem tudom ,hogy ha 2o db szappant szeretnék,akkor mennyi mennyiségre lesz szükségem?

 

  olivaolaj, pálmaolaj ,nagyon kevés kókuszolaj-ez lenne az alap

Amikor már pudingosodik,akkor szeretnék shea vajat, kakaóvajat, illatanyagnak levendulaolajat.

pl a levendulaolajnak nem találtam elszappanosítási számot...

nem tudom h ebből mennyit kell belerakni ahhoz h lehessen érezni.

   Amikor már pudingosodik akkor lehet 5%shea vajat és 5% kakaóvajat tenni vagy 2,5% shea és 2,5% kakaóvaj?és ha mondjuk még mézet is akarok belerakni ,akkor még ezt is számolgatni kell vagy kb 1 kg nyi anyaghoz 1 evőkanálnyi?

 

A lúg tényleg eltűnik a szappanból?

Lehet kakaóvajat venni a gyógyszertárakból?Most külföldön vagyok, ú.hogy most nem tudok érdeklődni másképp...

Webáruházakból nem szeretnék rendelni,mert külön még felszámolnak postaköltséget…

Azt olvastam h a lúg oldásáról , hogy üvegben a legjobb, de hol lehet olyan üveget kapni, aminek a fedője nem alumínium?

mert szerintem a befőttesüvegek teteje rozsdásodik.

És hol lehet laboratóriumi hőmérőt beszerezni ?

csak webáruházakban?

 

 A lúgoldatnak is 38 fokosnak kell lennie és az olajnak is amikor a lúgoldatot beleöntöm az olajba?

 

   Köszönöm előre is!!!!

 

 

 

 

Előzmény: Jani71 (62)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.08 0 0 107

Csináltam egyet ma is, zabtejjel, ami bolti volt... elég durva színe lett a lúgos cuccnak, mély narancssárga, pedig félig fagyott volt a tej. Nem is sűrűsödött nagyon... na de majd holnap vagy 2 nap múlva kiderül, milyen lett, mikor vágom, mert nem biztos, hogy holnapra összeáll, vagy fene se tudja.

 

Ez a hétfői, világosodik szerencsére. :) Már ma árnyalatokkal világosabb volt.

 

Előzmény: Sütimüti (106)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.08 0 0 106

Hétfői szappankámat tegnap felvágtam, világosabb lett jóval, mint a másik, picit tán puhábbnak tűnt a vágáskor is, de reggelre már keményebb volt, szóval lehet, hogy a ricinus ellensúlyozására elbírt volna egy kis méhviaszt... na majd kiderül, a vaníliát én nem érzem rajta, de nem sima kecsketejes illata van, nem tudom, talán még fog változni.

Képet csináltam, csak net nem volt este, talán ma este tudok tenni majd.

Jani71 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 105
Jani71 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 104

Nem, nem olyan. A tiszta olivaszappan kissé puhább, és nem géles, hanem nyákos. Az "ötvenes" szappan is húz némi szálakat, de csakis abban a néhány másodpercben, amíg "már nem vizes, még nem száraz", és ezek a szálak sokkal vékonyabbak is, mint az olivánál.

Egyébként csak a gél van!

KOH-m nekem is van, de még én se mertem nekiállni a folyékony szappan készítésének, mivel sütő kell hozzá, nekünk pedig eléggé szabályozhatatlan hőmérsékletű gázsütőnk van.

Persze régebb óta kacérkodom a gondolattal, nem véletlenül vettem meg hozzá a lúgot.

Amennyire emlékszem, azért mindenből nem lehet folyékony szappant készíteni, sőt, egészen kevés azon anyagoknak a száma, amelyek alkalmasak erre. Úgyhogy a faggyú nem hogy bezavar a képbe, de szerintem kifejezetten alkalmatlan (ha jól emlékszem).

 

Előzmény: Sütimüti (103)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 103

Ha jól értem, olyan mint a 100% olíva olaj szappan? Esetleg KOH lúggal érdemes lenne megnézni, nem e lesz tök véletlenül zselés folyékony szappan belőle... Kipróbálnám, ha nem lenne benne faggyú, mert érdekelne a folyékony szappan készítése is, van KOH kéznél amúgy, de eddig még nem kavartam be ezzel a képbe... :D

Előzmény: Jani71 (101)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 102

Még annyit, hogy faggyúszag nem érződik rajta, és természetesen használat után úgy kell letenni, hogy ne érintkezzen a vízzel, mert fellágyul (van néhány ilyen)!

Előzmény: Jani71 (101)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 101

Köszönöm a receptet!

 

(Most vettem észre, hogy a 83. hsz-ban levő "Bal alsó" szappannál nem helyes a viaszos megjegyzés, mivel az előzőnél is ugyanúgy megvan az 5 %-os arány. A többi stimmel. Bocsánat!)

 

Következő recept (képet nem töltök fel, mert gyakorlatilag ugyanúgy néz ki, mint a képeknél a fehér tömb):

 

"Ötvenes" szappan:

 

 - kókuszolaj  50 g  20 %

 - faggyú (fehér)  50 g  20%

 - szójaolaj  50 g  20 %

 - szőlőmag olaj  50 g  20 %

 - kukoricacsíra olaj  50 g  20 %

 - deszt. víz  90 g  36 %

 - NaOH  36 g

 

Superfat, illat, szín nincs benne.

"Nem kevertem teljesen trace-ig, nem is nagyon akart gélesedni a dobozban. Homogén, fehéres, lágy anyag lett másnapra." (Ezt írtam akkor - febr. 10. - a papírra feljegyzésként. Most annyit még hozzá, hogy mostanra kemény, fehér, szép homogén szappan lett. A viselkedése viszont érdekes, más, mint a másik fehér szappané: víz hatására gélt enged, totál olyan, mintha aloe vera géljét kennéd a kezedre. Ez aztán némi "nyüstölésre" már kellően habzik. De csak a kezeden, a szappanról kizárólag a gél jön le!)

Előzmény: Sütimüti (100)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 100

Shea vajas krém - alap recept

 A shea vaj szuper. Jó szinte mindenre, főleg kiszáradt, töredezett, ekcémás bőrre. Rajtam van mindegyikből :) A kipirosodott orromat is ezzel kenegetem, a felrepedezett sarkamat is. Könyökre, cserpes ajkakra is kitűnő, és még sorolhatnám. Amit itt leírok, az egy alaprecept[...] Bővebben! Tovább »

forrás: Blog.hu

 

Ez az azt hiszem.

Előzmény: Jani71 (98)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 99

Eddig olajosat készítettem csak, de http://cosmio.hu/ -hennát már vettem itt- vannak receptek, és be is szerezhetőek az alapanyagok hozzájuk. Valamint a http://lukreciakencei.hu/ oldalakról szoktam csemegézni.

Amit most használok, abban shea vaj, kakaovaj és kókuszvaj van, megnem mondom, hogy honnan néztem a receptet, de olyan kis könnyű, szép fényt ad ugyan a bőrnek, de egyáltalán nem hagy nehéz zsíros érzést maga után. Szerintem a lukrécián néztem valamit, de most nem találom, hogy mi lehetett.

Előzmény: Jani71 (98)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 98

Írtad, hogy saját magad készítesz kencéket. Nem volna esetleg egy jóféle kézkrémed, ami jól ápol, hidratál, de gyorsan és teljesen beivódik a bőrbe? Szóval receptet kérnék tisztelettel... :-)

Nekem ugyan van oliva/méhviasz kencém, jó is, de nem issza be a bőröm, értelem szerűen teljesen olajos, utána mindig le kell mosni (tiszta víz, törölköző, ekkor van kész).

Előzmény: Sütimüti (93)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 97

Kíváncsi lennék én is, hogy nálad mi a hatás.

Előzmény: Sütimüti (96)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 96

Ha gondolod, küldhetek egy darabot, már csak 2,5 hét, hamarabb próbálhatnád ki, mint ha most kutyulsz egyet.

Előzmény: Jani71 (94)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 95

Jah, és persze hozzá még olyan szárazság társult, simán beivott volna egy doboz testápolót is... persze, most már tudom, h bolti testápolók hogyan működnek, szóval nem is csodálkozom, hogy szomjazott.

Előzmény: Sütimüti (93)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 94

Ja, és még annyit ehhez, hogy elképzelhető, miszerint tényleg a kecsketej ellensúlyozta a kókusz ilyetén hatását, ezért szeretném újra megnövelni a kókusz arányát az iménti hsz-od alapján. :-) De ezt már írtam... :-)

Előzmény: Jani71 (92)
Sütimüti Creative Commons License 2011.06.07 0 0 93

Kecsketejet ha kipróbálod, tuti nem is akarod másban oldani a lúgot. Jó, én nem tudom, milyen lenne nélküle, merthogy nekem a mannaszappanok azért nem adtak akkora élvezetet, meg táplálást, mint kellett volna, ellenben egy meskás lány által készített, kecsketejes meg igen... így is lassabb volt a hatás, mint egyik ismerős lányánál, neki 1 hét alatt elmúlt ekcémája, pedig már szteroiddal is kenték -én azt nem, inkább kiböjtöltem a telet valahogy.

De a kecsketejes szappan és sheavaj kombó kb. 2-3 hét alatt élhetőbbé varázsolta a kezem (belső könyök hajlatban égő vörösről enyhe rózsaszínre váltott, a gyógyuló bőr színére), a kézfejemen sokkal előbb elmúlt, szinte teljesen láthatatlan már.

Olyan szinten érzékeny a bőröm különben, hogy minden felületi karc is behurkásodik, minden ütődés belilul... A karom foltos, de már kb. 7-8 éves korom óta, mintha miteszeres lenne... bármit tettem rá, nem csinált semmit, viszont mióta natúrszappannal mosdom, főleg, a kecsketejessel, azok is halványulnak. Még a végén, szép lesz a bőröm. :D

 

Nagyon gondolkodom a kecsketej egyéb kozmetikumokban történő alkalmazásán is, csupán az a gond, hogy a víz, stb. bázisú kencék romlékonyak. A por nem tudom, mennyire tartalmazza még azokat a dolgokat, amiket a friss tej igen.

 

Jó neked, hogy a közeledben több tejforrás is van, nekem macerásabb a beszerzése. :)

Előzmény: Jani71 (91)
Jani71 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 92

És a kókuszra már 40%-ot írnak, hogy afölött szárít... nekem a 38,8% akkor azért még ez alatt van, lehet emiatt nem szárít...

Amikor reagáltam a magas arányra, akkor a saját tapasztalatom, kézbőröm alapján tettem (nálam ez pozdorjává szárítaná a kezemet - stb. amit ott írtam a 62-ben), tudtam, hogy alatta van a 40 %-nak. Nálam a 20% is kifejezetten szárít, ezért csökkentettem. A további mennyiség/arány már mindenkinél egyéni érzékenység/hatás kérdése. Emiatt nem csodálkozom rajta egyáltalán, hogy nálad nem szárít. Szerencsés vagy! 


Előzmény: Sütimüti (90)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!