Keresés

Részletes keresés

bujukcekmece Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71843
Pontosan! Ez a hiba a túlméretezett hűtőspirálnál a leggyakoribb, mivel a 6-8 méret csővezeték összesen mondjuk1 métert lejt(a csőkígyó függőleges teljes magasága) Ha sűrű a tekerés és kicsi közte a hézag, akkor ha az amúgy szabályosan megtekert cső képzeletbeli tengelye akár pár fokkal is kitér a függőtől, akkor akár minden kanyarban lehet némi pangás. Ezért ésszerűbb a rövid csőkigyó, nagyobb hézaggal a tekerések között! Nagyobb a lejtése, ha ferdén van a hordóban akkor is minden szakaszon lejt.
Előzmény: Babar66 (71839)
Babar66 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71842

Nem mondom meg!

(De ittam már a pálinkádból, úgyhogy ismerlek  :))

Előzmény: hal65 (71841)
hal65 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71841

Te honnan tudod, hogy az enyém szabályos?:)

Előzmény: Babar66 (71839)
Törölt nick Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71840

ki az a hüjjjje aki ilyen hűtőspirált csinál? :)

Előzmény: zsuzska60 (71836)
Babar66 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71839

Szia!

Bujuk arra akar utalni, hogy nem mindenki tud olyan szép, szabályosan meghajlított hűtőt gyártani , mint némely "főző gyártó" !

Láttam már olyat, hogy egy fatuskóra lett "föltekerve" a "nemisannyira" lágy rézcső. Na azon aztán volt emelkedő is, nem csak lejtő. Elég bajos volt valahogy úgy elhelyezni a hordóban, hogy rásegítés nélkül kifolyjon az anyag. Szortyogott is rendesen, mikor anno még használtam  :)

Üdv!

Előzmény: hal65 (71833)
hal65 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71838

Fel ne idegeld magad az értetlenkedésem miatt:))) Én értettelek félre, mert erre nem is gondoltam, hogy egy megtekert spirált, valaki képes lenne "visszahúzni" a menetek között, ezálltal "emelkedést" előidézve.

Egyébként jobban átgondolva érvelésedet, ez a helyzet akkor jöhet létre, ha a spirált, jelentős mértékben megdöntik a hűtőben. Csak így tudom elképzelni ezt a szitut.

De most már értem.

Sőt!

Most már a rajztól is eltekintek:)

 

Előzmény: bujukcekmece (71835)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71837

talán az zavarta meg, hogy azt írtad: van olyan emelkedés, ami a vízszintesnél nagyobb...

... minden emelkedés nagyobb a vízszintesnél.

De félretéve a viccet, érthető.

Előzmény: bujukcekmece (71835)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71836

hehe, talán nem is kell... :-)

Előzmény: bujukcekmece (71835)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71835
Lassan szétmegyek!!! A hűtőspirálnak lejtése kell hogy legyen!!!!!!!!!!! A menetemelkedés egy másik fogalom!!! Ideális esetben, ha a csőkígyó minden szakasza lejt, a folyadék felett győz a gravitáció! De ha el van baszva és valahol a lejtés emelkedésbe megy át, akkor emelkedik, a folyadék megreked, akár eldugul. Majd rajzolok is a gyengébbek kedvéért, de most telefonon nem tudok.
Előzmény: hal65 (71833)
snapszmester Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71834

Tényleges emelkedésről ír nem menet emelkedés. Gyakorlatilag visszafordul a cső. Azért nem értjük mert teljességgel elképzelhetetlen egy szabályosan tekert spirálnál.

Előzmény: hal65 (71833)
hal65 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71833

"Ha az emelkedése nagyobb, mint a cső keresztmetszete, a desztillátum teljes átmérőben eldugítja a hűtő ezen szakaszát."

Ezt kifejtenéd egy kicsit pontosabban?

Mert akkor az összes idáig gyártott hűtőm rosz, és mindnek "prüszkölnie" kéne.

De lehet hogy én értelmezem rosszul a leírtakat. Tehát. Adott egy 15mm-es csőből tekert spirál. Ha a menetemelkedése nagyobb 15mm-nél akkor fog eldugulni??? Akkor amikor a folyadék akadálytalanul szalad le a spirálban?

Na ezt hogyan?

Előzmény: bujukcekmece (71832)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71832
Ha egy csővezeték lejt(hűtőről beszélek), a folyadék egyenletesen távozik azon, ha van a csőrendszerben olyan emelkedés, ami a vízszintesnél nagyobb, de a cső keresztmetszeténél kisebb, pangás jön ott létre. Ha az emelkedése nagyobb, mint a cső keresztmetszete, a desztillátum teljes átmérőben eldugítja a hűtő ezen szakaszát. Ekkor a tulnyomás fogja prüszkölni a párlatot. Így. Láttam ilyet, írtam is róla..
Előzmény: snapszmester (71829)
Miklós1 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71831

A 6m hűtőspirálnak egyedül üvegcsőből elfogadható, mert annak rossz a hővezetése és sok időt kell utazni a párlatnak, amíg lehűl . Acélcsőből is elég 3m, de rézcsőből még kevesebb is (lásd 1m hosszú Liebig hűtők) és itt nem beszéltem csőátmérőkről, mert az a főző nagyságával nőhet. A csőhosszúság sem a hűtő nagyságától függ (sem hűtővíz mennyiségétől, mert azt cserélhetjük) hanem a fűtőteljesítménytől. Ha 2kW-tal fűtesz, akkor kb. 1kW távozik a sisakon és 1kW a hűtődben. Mivel neked Pistorius tányérod is van, neked még kevesebb esik a hűtődre, tehát a javaslatom, hogy vágd ketté a spirálodat pl. 2,5m-3,5m arányban és húzd szét a meneteket. Megnő a lejtés megoldódik a pangás problémád. Próbáld ki a 2,5m spirált, meg fogsz lepődni, hogy ez is hűt (ha mégsem, akkor még mindig ott a 3,5 m).

Nekem 2kW fűtés mellett a 3m hosszú 15mm-es acélcső csak fél menet hosszban meleg, utána a vízhőmérséklettel azonos. A 6m-es és főleg (bujukcekmece szomszédja) 12m-es hűtőspirál agyrém, nem kell akkora, legtöbbször elég a 3m.

Előzmény: Fémkohász (71820)
joker01 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71830

Pont amiket ki kell dobni :)

Előzmény: snapszmester (71828)
snapszmester Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71829

A nagy emelkedés hogyan okoz dugulást?

 

 

Előzmény: bujukcekmece (71827)
snapszmester Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71828

A 15-ös cső elég vékony. A meneteknek nagy emelkedésűnek kell lenni. Áll a folyadék a hűtőben ez abból is látszik hogy az eprüvettában nem tömény alkohol folyik először hanem az előző vége. Főzéskor az első cseppek a legerősebbek.

Előzmény: Fémkohász (71820)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71827
Az elválasztásnak pont az a lényege, hogy ha lehet szinte cseppenként indítsuk a főzést, hogy a párlatelemek élesebben elkülönüljenek! Az epruvettában kialakításából adódóan valóban jobban összekeverednek a folyamatosan érkező frakciók. Ha a hűtőből zavartalanul és egyenletesen csorog a párlat, akkor ott nincs keveredés, még ha van egy kis pangó rész is valamelyik kanyarban. Ha dugulást okoz a nagymértékű spirál emelkedés, akkor köpködi a párlatot a hűtő.
Előzmény: Fémkohász (71821)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71826
Hoppá! Ha jól értem az epruvetta már a főzés kezdetén üzemben van? Mert ebben az esetben ott tud keveredni az előpárlat. Az előpárlat elvétele után fogdd be az epruvettát, az utópárlatnál gondolom nincs akkora zavaró hatása!
Előzmény: Fémkohász (71820)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71825

zsákot azonnal megszűntetni, ha lehet (bár manapság mindent lehet, csak nagyon kell akarni)

Előzmény: Fémkohász (71820)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71824

talán meg kellene próbálnod azt, hogy az elvett előpárlatot higítod kb. kétszeresére.

Az erős szesz is csípős szagú, így nem lehet pontosan meghatározni, hogy hol a határ!

Tehát vegyél el a várható mennyiségnek megfelelően 1,5%-ot, aztán a többit kisebb edényekbe (ötpoharazás), majd higítod a poharak tartalmát kétszeresre és az utolsótól számítva elekzded kóstolni (visszafelé haladva).

Majd rájössz, hogy mennyi finom aromát öntöttél így ki....

Előzmény: Fémkohász (71820)
jatti1 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71823

Válaszoltam! Megérkezett? 

jatti

Előzmény: liptiki (71468)
vf1 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71822

Én azt, hogy nekem is volt "zsák" a hűtőmben, nagyon nem jó tulajdonság.

Előzmény: Fémkohász (71820)
Fémkohász Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71821

 

A rendszer:

 

Fémkohász Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71820

Igen, valahol valami probléma van, de én továbbra is a spirálra gyanakszom, viszonylag sűrűn vannak a menetek egymáshoz, nincs olyan nagy menetemelkedése, már próbáltam felülről mikor tisztítom hogy ha öntök bele vizet azért várni kell egy kicsit mire kijön, illetve a végén ha megfújom akkor  mindig jön ki belőle, tehát valahol meg tud állni benni.

Ezt a spirált kaptam annak idején, ha jól tudom bojlerben volt azt hiszem.

Villannyal fűtök és szépen lehet szabályozni, amikor elkezd a páracső melegedni olyankor mindig visszaveszem a potméterrel a teljesítményt és hőntartom az anyagot kb. Ilyenkor ami megindul az jó büdös és alkoholtartalma nincs is, az epüvarettában a fokoló szinte semmit mutat. Majd az 1-2dl után, elkezd emelkedni a szeszfok, és 80-82 fok környékére áll be a fokoló, akkor már jó szokott lenni, de van hogy még itt is érzem az epüvaretta felszínén ahol kicsorog a szúrós szagot, ilyenkor szoktam egy 0,5-0,7l külön gyűteni és utána azt külön hígítom, de az mindig lényegesen rosszabb mint a többi amit már utána veszek. 

Valami a hűtőben lehet, hogy a lecsapódó gőzök lehet megállnak egy egy kanyarban a spirálban és ezek "szennyezik" a jó nedüt.

Mit gondoltok?

 

Előzmény: bujukcekmece (71819)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71819
Ne vedd sértésnek, de az 1,5 liter nagyon sok egy jó cefre esetén! Ott valami elválasztási technológia gondok vannak, a gőzök és a desztillátum keveredése a hosszú hűtőben ilyen mértékig, kizárt! Az én hűtőm 6 méter 18-as. A szomszédomé meg 12!!! Főztem én is vele, de ott sem volt ekkora előpárlat, nem túl jó cefre esetén sem.
Előzmény: Fémkohász (71813)
vf1 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71818

Pálinkás jóreggelt! 

  

Hogyan készítsünk jó pálinkát?  

Cefrézési, főzési ismertetők, főzőberendezések, tanácsok, videók, tesztek, gyakran ismételt kérdések a következő linkeken: 

 

http://www.snapszmester.try.hu/ 

 

Szárított fajélesztők hatása.

 

Hagyományos kisüsti eljárás.

 

A pH beállításról Miklós1  69058-as hozzászólásában.


 Nem reklám!

 

Előzmény: vf1 (71710)
csiga1974 Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71817
jo reggelt mindenkinek.nem e tudd valaki olcson 40es rez csövet 3metert.köszielöre is.
Előzmény: TINTUS (71809)
stapika Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71816

"földrajzi-történeti-politikai alakulat Közép-Európában, a Kárpát-medence keleti részén,"

   Ide jött a "dinnyéből pálinka főzés".Nem merem kérdezni:"Görög dinnyéről" volt szó?:-D

Előzmény: bujukcekmece (71815)
bujukcekmece Creative Commons License 2012.07.24 0 0 71815

"legalább három fára sikerült termést szerencsétlenkedni országos szinten?"

-mondom én, hogy hallgatni arany:))

   

Az itt a baj, hogy meglovagoltok szavakat ahelyett, hogy értelmeznétek a másik hozzászólását. Te gúnyosan reagáltál az Erdélyi dinnyére, én meg reagáltam, hogy Erdély nem csak hegyekből áll, mire mindenki a Bánsággal jött, holott ha elolvasták volna akkor megemlítettem a Bánságot (oké ne legyen Erdély, bár nem említettem, hogy a történelmi Erdélyről beszélnék) meg megemlítettem az Erdélyi medencét. Nem akarok magyarkodni, mert nem ez a fórum az erre méltó, de mai értelemben, ha már Erdélyen lovagoltok:

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Erd%C3%A9ly

 

 

"Tágabb értelemben az Erdély vagy jelenkori Erdély elnevezés alatt ma többnyire Románia egész nyugati részét értjük, de nem mint egységes tartományt, hanem csak mint 16 megye összességét. Ez a terület magában foglalja Belső-Erdélyt, a Partiumot és a Bánság keleti nagyobb részét."  

 

-valószínű ez egy helytelen nézet, ellnézést, hogy én is eszerint fogalmaztam!

 

 

  

Volt egy kérdés, lehet-e dinnyéből. Válaszoltam, hogy biztos lehet, mert Erdélyben csinálnak. Ezt onnan tudom, hogy egy zöldséges barátom a dinnyeszezon végén, dugig megrakott platóval érkezett dinnyével. Mondtam neki ez már rajtad rohad, mire ő válaszolta, hogy egy erdélyi házaspár rendelte tőle a túlérett dinnyéket, mer őfeléjük hagyománya van a belőle készült pálinkának. Ennyit tudtam, az, hogy jó-e azt nem. Szerintem nem, de ez csak vélemény, nem képezte a kérdés tárgyát. Amúgy meg egész Erdély területén lehet venni dinnyét, és mivel a Bánság rogyásig van, olcsó is, lehetnek elvetemült rajongói a dinnyepálinkának. Mifelénk, meg a háziberkenyének van hagyománya, itt 4-500 litereket cefréznek ebből az amúgy mediterrán származású gyümölcsből. No meg kerekrépát is savanyítunk....

 

Hülyézni meg nem hülyéztem senkit, akinek nem inge, ne vegye magára! Remélem nincs harag senki részéről, mert azt igen utálom, ha itt egymást fújjuk! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

szilvakukc Creative Commons License 2012.07.23 0 0 71814

Hát, hogy most konkrétan ki a hülye, ebbe nem mennék bele, de tudod mit? Legyen igazad! Erdély gdp nagyhatalom! Csak valszeg mind megisszák a rohadékok, mer pölö tavaly mentem végig rajta utoljára, és egy cseppet sem adtak, az irigy kutyák. De jó példát hoztál fel hasonlónak, úgy gondolod, hogy mi leszünk a fügetermesztők királyai, Mert legalább három fára sikerült termést szerencsétlenkedni országos szinten? Egyszer Norrisnál láttam egy citromfát, ami termett, mégsem gondolom, hogy ő látja el az országot citrommal. Bár ezt a Kereskedelmi Iparkamara kérdésemre, sem megerősíteni, sem cáfolni nem volt hajlandó.

Előzmény: bujukcekmece (71732)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!