Keresés

Részletes keresés

olipapa Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41339

több mint 12 órát nem evett, azt

Előzmény: -Mariann- (41336)
allez zserzseli! Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41338

jó arc.. azért "megnyugtató", hogy a nagyoknak is vannak gyomorproblémáik.. ;)

Előzmény: bor_kedvelő (41337)
bor_kedvelő Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41337

nem tudom volt a már a Lavaredo hosszú filmje?
a végén Seb 20 órán belüli UTMBről beszél, szerintetek lehetséges?

-Mariann- Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41336

Mit értesz a  "vagy eleve éhezve indult útnak" alatt?

 

Amit javasolni szoktál, hogy 3-4 órával előtte ne együnk, gondolom nem ezt.

Előzmény: olipapa (41334)
-athosz- Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41335
olipapa Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41334

ez a 6 óra azért van, mert általában kb ekkora merül ki teljesen (erőt beosztva) a glikogen raktár, az teljesítményhez elengedhetetlen cho-t csak kivülről kaphat a szervezet. A bevitel-felszívódás rendszere nagyon sérülékeny, kicsit mást, vagy kicsit kevesebbet, vagy picit ritkábban eszik az ember és pikk-pakk megdőlsz. Nagyon érzékeny rendszer. 6 óráig (maratonnál kb 2-3 mivel más a tempó) a glikogén egyensúlyban tartja a vércukrot.

Aki 1 óra alatt eléhezik, ott nagyon nagy problémák vannak anyagcsere szempontból, vagy eleve éhezve indult útnak. Szerencsére fejleszthető, van aki 5-6 órát fut evés nélkül, de versenyen ők is tápolnak már az elejétől.

Előzmény: allez zserzseli! (41326)
olipapa Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41333

Megállapították, hogy a szénhidrátok szájba kerülésére egyből reagál az agy, kicsit több munkát enged az izmoknak, nem várja a test amíg a szénhidrát konkrétan az izmokhoz kerül. Tehát egyfajta placebo hatás ilyen szinten is működik, hát még úgy hogy tudod valami jól kitalált dolgot eszel zsíroskenyér helyett.

Én nem tartom sznobizmusnak a normális frissítést. Inkább elszomorító, hogy itthon komoly összegnek számít egy ilyen befektetés meg egy pár jó futócipő. Mikor már a futás is luxus azért ott gondok vannak. Persze viszonyítás kérdése minden. Hugom egyik ismerőse az USA ban olyan családnál dolgozik, ahol az 5 éves kislánynak több mint 100 pár cipője van. Afrikában pedig van akinek egész életében egy cipője sem lesz.

Előzmény: CSERMANEK (41325)
ganki Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41332

Ultrafutó, a Futóbolondoktól mondta egyszer: Nem az nyeri az ultrát, aki jól reggelizett, hanem aki jól vacsorázott tegnap!

Előzmény: kimmelpeter (41330)
olipapa Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41331

mi megiteéltük, ezért lesz a sponser. A high5 se rossz persze!

Előzmény: Pinyo (41327)
kimmelpeter Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41330

Nálam rövidebbeknél, ahogy Oli mondta, az előtte való nap a mérvadó! HÚS+TÉSZTA tuti nyerő!

Előzmény: allez zserzseli! (41321)
bor_kedvelő Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41329

ok, a lényeg, hogy mindig másikat kapott feltöltve...:-)

Előzmény: Rss_75 (41328)
Rss_75 Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41328

Ha jól emlékszem Jureket a barátnője és a húga kísérték. Gyakorlatilag csak két övtáskája volt, amíg az egyikkel futott, addig a kisérők megtöltötték a másikat és előre vitték a pontra. Valami ilyesmi dereng...

Előzmény: bor_kedvelő (41311)
Pinyo Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41327

Köszönöm a porbekeveréses válaszokat.

 

Az apropót az adta, hogy a múltkori Duna Maratonon (mtb) körbenéztem a kiállítókat, aztán a High5-tól vettem pár dolgot mintának.

Egy ilyen 2:1 maraton szénhidrátos italport , valamint egy fehérjés 4:1 maraton italport .

 

Utóbbiban 4 rész szénhidrát mellett 1 rész fehérje van, az olipapa által linkelt Sponserben 5% fehérje volt, mindkettőt szépen indokolják, ehhez nem értek már, hogy ezt megítéljem.

De egyik sem kispályás frissítő, az biztos.

allez zserzseli! Creative Commons License 2012.07.18 0 0 41326

abszolút igazad van, részemről is csak egy gyors félig viccnek szánt válasz volt. én az utóbbi években a legtöbbet a kajáláson változtattam, sokkal tudatosabban eszem előtte és utána és frissítek közben. ezt nekem sokkal nehezebb megtanulni, mint az erőbeosztást, stb. a 6 óra viszont tényleg küszöb nálam. a 6 óra feletti versenyeken sokkal tudatosabb frissítésre van szükségem, egy maratonon, vagy 50 kilin el lehet alibizni, illetve zsíron menni. persze nyílván addig is van szerepe nagyon sok, de arányaiban talán nincs akkora jelentősége, mint 6 óra után. persze ez megintcsak az én tapasztalatom. van aki 1 óra után is el tud éhezni..

Előzmény: olipapa (41324)
CSERMANEK Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41325
Köszi a válaszokat mindenkinek...

Több szegmensben is sznobizmussal határos a ráfordtásom (cipő, ruha, óra, szemüveg), ami messze nincs összhangban a teljesítményemmel, illetve az eredményeimmel:-) A kajálás eddig kivétel volt- leginkább abban, hogy teljesen elhanyagoltam. Előtte, alatta és utána is. Ezért is ütötte meg szememet a jogos észrevétel, hogy ebben a szegmenben is vannak/lehetnek minőségi különbségek. De tényleg abban igazad van Olivér, hogy az alapkérdés az, hogy megteszünk-e mindent, amiközelebb visz a sikerhez.

Korábban aszalt gyümölcsben és csokikban utaztam. Mostanában bármilyen gél + a frissítőasztalok szokásos kínálata a megoldás. Ez különösebb tudtosság nélkül is működik most, hosszabb távokon is. Azt még egyelőre túlzásnak/macerásnak érzem, hogy magam keverjem, de talán majd ha komolyabb babérokra török...

Mondjuk én egy jó cipőtől is úgy érzem, hogy könnyebben/gyorsabban/biztonságosabban hatolok a hegyeken át - szóval erős vagyok szomatikus doppingban. Lehet, hogy egy tutinak vélt géllel az anyagcserém még inkább javulna:-)

Cs.
Előzmény: olipapa (41323)
olipapa Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41324

a kajázás 100m en is nagyon fontos. Nem közben, előtte. Tehát nem táv és időfüggő. természetesen a hosszabb táv növeli a gyomorproblémák előfordulásának esélyét, de alapvetően nem a táv a döntő. Meg akarunk (tudunk) e tenni mindent az élményért (sikerért) vagy sem ez a kérdés.

Előzmény: allez zserzseli! (41321)
olipapa Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41323

A ráfordítási arány időben, anyagilag, stb akkora legyen legalább amennyire a többi, futással összefüggő részegység (edzésminőség, felszerelés, regeneráció, stb) részesül (tehát amennyire komolyan vesszük a futást), illetve ennél nagyobb, ha érzékenyebb az egyén gyomra. 

(Érthető ez így ugyan?)

Aki hasproblémás tökamatőr szinten is foglklozzon a témával, mert ezek a problémák nagyban rontják a futóélményt. Viszont a másik véglet, a fullprofi, ritkángyomorproblémázó aki félkockacukron versenyzik elhanyagol egy szegmenst és benne hagy a pályában nem keveset, ha ezt a részt elkomolytalankodja. (Nem Csabiról beszélek, ő is odafigyel a fontos derbiken erre)

Előzmény: CSERMANEK (41319)
Hiver Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41322

En felmaratont (1:30) elfutok par korty vizzel, de mar egy aszfaltos maratonon - ahol a 3 oras pengeelen tancolok - is nagy jelentoseget erzem annak, hogy mivel frissitek. Bar ehhez me'g eleg nekem 4 db jo gel, persze csak telen. Nyaron meg inkabb terepen/hegyen futok, hogy le ne bukjak, hogy 20 fok felett csak 4+ oras maratont tudok :oDDD Viccet felreteve, nalam mar 3 ora futasnal is szamit, mit es hogyan frissitek, afelett meg meg jobban.

Előzmény: CSERMANEK (41319)
allez zserzseli! Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41321

kajálásnál szerintem 6 óra a határ, addig fél kockacukron is elmész ;). ha annál hosszabb a verseny, akkor tudatos frissítés kell már a legelejétől.. de ez az én tapasztalatom, ez mindenkinél más és más. és persze itt van oli, a kérdés szakértője, majd ő válaszol..

Előzmény: CSERMANEK (41319)
allez zserzseli! Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41320

a csanya sztár! én csak egy kis poszterfiú vagyok..

Előzmény: bor_kedvelő (41314)
CSERMANEK Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41319

Biztos hülye kérdés, de régóta foglalkoztat, úgyhogy feltenném:

Szerinted/szerintetek hol van az a pont ahol már érdemes a gél/izo/versenytáp minőségre is külön odafigyelni? A példánál maradva: a cipő, ruházat is egy bizonyos táv felett kezd szűk keresztmetszet lenni. 30-40 perc időtartamú edzés nem dörzsöl, nem okoz vízhólyagot etc...

Bennem valahogy mindig az van, hogy amíg lényegesen jelentősebb szűk keresztmetszetek vannak a teljesítőképességemben (pl. edzésmennyiség, rendszereség) addíg felesleges azzal részletesen foglalkoznom, hogy ne csak a boltban egyszerűen megtalálható gélt vegyem le a polcról.

Magyarán a kajálás témánál maradva: Akkor éri meg alaposabban és tudatosabban gondoskodni erről, ha jelentősebb szűk keresztmetszeteket már megoldottam? Vagy ez annyira kardinális kérdés, hogy hatással van az edzésmunkára, teljesítőképességre versenyen kívül is, ezért nincs olyan jól azonosítható pont, ami előtt értelmetlen ezzel foglalkozni, illetve ami után mindenképpen érdemes.

Ha még mindíg nem lennék érthető: Van olyan pont (edzettségi állapot, km, bármi) ami alatt sznobizmus és ami felett már értelmes erre fókuszálni?

Tudom, hogy a frissítés egyedi, és hogy van aki pörkölttel, illetve nutellás kenyérrel dolgozik, csak háttértudás nélkül - olvasva a hozzászólásokat - nehezen tudom feltérképezni, hogy minek is van jelentősége...

Cs.

Előzmény: olipapa (41290)
olipapa Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41318

UTMBn pl nem lehet zsákot cserélni

Előzmény: Pardo aki PingPanther vót (41309)
olipapa Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41317

Németo-ból szerzem be, van egy előnyös szerződésem velük.

maltot tudsz nagyobb kiszerelésben is venni (50Kg), nekem anno ingyé kihozták. Nem olyan sok ez, pár év alatt, két zsákkal is elfogyasztottam akkortájt. (DE= dextróz ekvivalens.)

Előzmény: Pardo aki PingPanther vót (41307)
XurocsaX Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41316

Egy kis olvasnivaló!
Interjú Medgyessy Gergővel
summitfox.com

olipapa Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41315

Én általában vizet töltök a zsákba. Igen, így lezacskózom magamnak 80-120gonként (frissítőpont távolság függően) de ezt nem zsákba, hanem 3dl-es ilyesmi joghurtosba töltöm egy kevés zízzel, hogy zseléállagú legyen, amit könnyen elérhető helyre teszek és frekventáltan kortyolok belőle, majd sima vízzel folytom le.

Előzmény: Pinyo (41300)
bor_kedvelő Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41314

Csanya után újabb sztárunk van...:-)

norb29 Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41313

még szerencse, hogy olyanok javítanak akik előttem vannak, így még tartom a 9. helyet. :-)

Előzmény: csanya. (41306)
Pardo aki PingPanther vót Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41312

jaj nekem, a kólásban benne van az éltető koffein is! :-D

 

Tényleg hol veszitek?

Előzmény: csanya. (41308)
bor_kedvelő Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41311

ja, pl Jurek is frissítőponttól frissítőpontig ment a spartathlonon, mindenhol kapott egy új pakott és go!

Előzmény: Pardo aki PingPanther vót (41309)
Pardo aki PingPanther vót Creative Commons License 2012.07.17 0 0 41310

Én kérek elnézést! Nem írtam, hogy csak Magyarországon kerestem. "Minnyá" megnézem, mennyiért hozzák ide.
A maltodextrinnek is csak az ront az "ízén", hogy a 990 Ft-os 1kg maltót pont 990Ft-ért szállítják ki.

Előzmény: csanya. (41308)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!