Keresés

Részletes keresés

gombászok Creative Commons License 2019.05.27 0 0 29828

43/2010. (IV. 23.) FVM rendelet:

 

Különleges alkalmazási előírások

6. § (1) *  Növényvédő szer az 5. § (2) bekezdésétől eltérő módon csak az 1107/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet szerint kiadott szükséghelyzeti és kísérleti engedélyben foglaltak szerint használható fel.

(2) *  Közterületen, lakott területrészen, üdülőterületen - ideértve az ott áthaladó vasúti pályatestet is -, közösségi célt szolgáló területen (így különösen oktatási, egészségügyi, szociális intézmények, vallási közösségek intézményeinek területén), házi kertben és jogszabály rendelkezése szerint az ingatlantulajdonos kezelésébe utalt közterületen kizárólag az engedélyokirat szerint, II. vagy III. forgalmi kategóriába tartozó növényvédő szerek használhatók fel.

(2a) *  Közterületen, valamint közösségi célt szolgáló területen közterületi felhasználásra engedélyezett növényvédő szer a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarában (a továbbiakban: Növényorvosi Kamara) tagsággal (a továbbiakban: növényorvosi kamarai tagság) rendelkező szakirányító irányításával juttatható ki. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a jogszabály rendelkezése szerint az ingatlantulajdonos kezelésébe utalt közterületen végzett kezelésre.

(2b) *  Növényvédő szer közterületen és közösségi célt szolgáló területen történő kijuttatásárólaz érintett lakosságot a helyben szokásos módon tájékoztatni kell.

(2c) *  Autópálya, autóút, főút besorolású közutak és vasutak lakott területen kívüli szakaszai bármely forgalmi kategóriájú növényvédő szerrel kezelhetők.

(3) A növényvédő szerekkel folytatott valamennyi tevékenységet úgy kell megszervezni, hogy az elszóródás és a hulladékképződés a lehető legnagyobb mértékben elkerülhető legyen.

(4) A jogellenesen forgalmazott növényvédő szert és annak csomagolóanyagát - a veszélyes hulladékkal kapcsolatos tevékenységek végzésének feltételeiről szóló külön jogszabályban meghatározott hulladék minősítési eljárás befejeződéséig - veszélyes hulladékként kell kezelni.

(5) *  Növényvédő szer lakott terület közvetlen szomszédságában, nem kézi erővel hajtott géppel történő kijuttatásáról az érintett területtel határos ingatlanon tartózkodókat a kezelés megkezdése előtt tájékoztatni kell.

Előzmény: Didergő Király (29820)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.05.27 0 0 29827

Tiszták lesznek. :D

Elvileg elpusztulnak tőle.

Előzmény: Törölt nick (29826)
Törölt nick Creative Commons License 2019.05.27 0 0 29826

A tetvek ellen káliszappanos permetezésnek mi a következménye? Elpusztulnak?

Elvándorolnak?

Topacsenkó Creative Commons License 2019.05.27 0 0 29825
Előzmény: Topacsenkó (29824)
Topacsenkó Creative Commons License 2019.05.27 0 0 29824

Kötelességed értesíteni a permetezésről.

Előzmény: Didergő Király (29820)
zsorsz Creative Commons License 2019.05.27 0 0 29823

Az enyém kb 10 éve sharkás. Nem olyan nagyszemű,meg pár szem

kicsit íztelen(áll.a rohadék is a cukrot szereti),de minden évben(idén

csúcstermés mutatkozik)megbízhatóan terem. Igaz rá a sharkatoleráns

jelző.

Előzmény: budai2 (29821)
madpapa2 Creative Commons License 2019.05.27 0 0 29822

Rézkén, nevikén is mehet 30-40ml/10l vízbe. Lényeg hogy másnap legyen napos idő, ugyanis az elemi kén gázt fog képezni és az öli meg a lisztharmatot. Én így permeteztem és nincsen gond, mielőtt valaki azt mondaná, hogy perzsel.

Előzmény: ksanyi52 (29817)
budai2 Creative Commons License 2019.05.27 0 0 29821

 

Lepotica sharkás lett.

 

Egyértelmű levéltünet (egyelőre) látszik. Van valakinek tapasztalata, hogy várhatóan meddig húzhatja a fa?

Nem fogom kivágni, de időben szerenék gondoskodni a pótlásáról. (mire a sharkás lepotica használhatatlan lesz, kezdjen teremni az új ültetésű fa).

Házi kert, egyelőre van sharkamentes másik szikvám, csak az érési sorban llenne hiány ha nem pótlolnám időben.

 

Köszönöm.

Didergő Király Creative Commons License 2019.05.27 0 0 29820

lakóövezetben való permetezésre milyen szabályok vonatkoznak? pénteken este, amikor megpermeteztem többek között az utcafronton lévő szilvafámat is, átjött a szomszéd, hogy fejezzem be, mert hangos a motoros permetező, meg rászáll a kocsijára a permet. nem szakítottam félbe a munkát, megpermeteztem a fát, viszont nem akarok balhézni, még akkor sem, ha tudom, hogy semmi baja nem lesz attól, ha az előző este lepermetezett fa alatt elmegy, vagy megfogja a kocsiajtó kilincsét, amit amúgy le sem permeteztem. ennek ellenére egyet tudok érteni vele, hogy permetezést igénylő fa nem ilyen helyre való. amúgy meg részben pont a szomszéd miatt permetezem, mert ha potyog a szilva, akkor meg az a baja. addig nem volt probléma, amíg permetezés nélkül sem potyogott a szilva, nem voltak levéltetvek rajta, az egyetlen gondom az volt, hogy támasszam ki az ágait, hogy ne szakadjanak le a sok terméstől. csak ezek az évek elmúltak. mindegy, ültetek a helyére egy díszfát. a lényeg: azért érdekelnének az ide vonatkozó szabályok.

kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29819

Tiovit jettet kelet volna venni a sógoromnak és nem volt a boltban csak 4kiló ! Országos hiánycikk ez is már !

Előzmény: beetee (29818)
beetee Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29818

Topas és Thiovit szerintem mindenhol van...

Előzmény: kavicsos64 (29816)
ksanyi52 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29817

Köszi nektek, akkor holnap bolt.

Előzmény: kavicsos64 (29816)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29816

Egyik vegyszered sem a lisztharmat ellenfele ! Még a Chorus jó volna de azt írják kellene hozzá a Thiovit is ,gondolom másként kevés a lisztharmat ellen ! Jobb volna ha a boltosnál néznél szét és felszívodót kérnél ,nem lehet tudni mit tart ! Én már többször is lyukra futottam mert a neten néztem ki a vegyszert, és nem is ismerték a boltban ! 

Előzmény: ksanyi52 (29813)
beetee Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29815

Öööö.... a google nem a barátod, ugye?

Az összes szer, amit felsoroltál, kivéve a lemosó Neviként... a peronoszpóra és peronoszpóra-félék ellen való. Egyik sem lisztharmat ellen!!!

(peronoszpóra ellen: réz és rézhelyettesítők, lisztharmat-félékre kén és speciális felszívódók...)

 

Tehát... bolt.

Előzmény: ksanyi52 (29813)
öreg_néne_b Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29814

Én Presenta szilvát ültettem, idén terem először, így saját tapasztalatom még nincs az ízével, de jókat írnak róla. Beszterceivel nem kísérletezek, nem látom értelmét, hogy öt év után kivágjam...

Előzmény: spapda (29804)
ksanyi52 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29813

Sziasztok! Az almafáimon megjelent a lisztharmat. Az idén fújtam 2-szer, nevikénnel (lemosóztam) azután chorus- dithane M 45-el 3 tettem bele egy kanál bordóiport is. Most van itthon még Chorus, Champion WG , és bordói porom. Kérdés ezekből mit használhatok, ill mit vegyek rájuk? Előre is köszi.

Előzmény: spapda (29811)
naivkezdo Creative Commons License 2019.05.26 0 1 29812

A stanley tucat semmi palinkaban a penyigeihez, beszterceihez kepest szerintem.

Előzmény: Laci7925 (29810)
spapda Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29811

Köszönöm a tippeket!

Előzmény: Laci7925 (29810)
Laci7925 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29810

penyigei szilva en maskep parasztszivanak hivom csak a tetvekkel van problema, apro szemu, palinkanak lekvarnak megfelel.

Előzmény: spapda (29804)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29809

Az csak a föld alatti részét rágná meg ! A föld feletti részét nem rágja ,és ezek a tünetek nekem a talaj felszinéhez közel fordultak elő ,de nem a föld alatt ! Száraz besüppedése volt és eldőlt ,nem mind halt el ,de nem is haladt szinte sehová ! Általában a helyben vetett paprikákat sújtotta !

Előzmény: Mariska néni (29797)
Laci7925 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29808

palinkanak a stanley fajta megfelel, boven terem minden even, alevelei sharkasak de a termesbe kart nem tesz, a lepotica befozesre kompotra felel meg, uj fajta mezedes fajtaa tptaste szilva ez is palinkanak felel meg

 

Előzmény: spapda (29804)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29807

De ha már fertőzöttet permetezték nem sokat ér !

Előzmény: Imperator23 (29796)
Laci7925 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29806

igen ,sok faiskola mar nem is arulja a beszterceit a virus vegett,

Előzmény: pacsepa (29802)
kavicsos64 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29805

Venni fogok ! Köszönöm !

Előzmény: ali kis (29795)
spapda Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29804

Kinek mi vált be besztercei kiváltására sharka rezisztens vagy toleráns fajtával? Tavaly elsősorban pálinkába ment a gyümölcs, de ha alkalmas rá, sütemény és/vagy lekvár is készülne belőle.

 

Növényvédelmi szempontból a beszterceihez hasonló szilvát szeretnék: csak a tetvekre hajlamos (könnyen kezelhető két jól időzített felszívódóval), valamint kis mértékben kukacosodik (szintén megfogható), gombás probléma viszont szinte soha. Ilyen "igénytelen" szilvát tudnátok ajánlani?

Előzmény: pacsepa (29802)
spapda Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29803

Gondolom azok sharka toleráns fajták, a besztercei viszont tudtommal nem az. A magoncokat ki tudom vágni, még egyik sem termőkorú, nem lenne nagy kár. A két nagy fáért fájna a szívem, azok jó állapotúak, szépen adnak gyümölcsöt is. A fiatal fát sajnálom picit, mert idén terem először, nagyon életerős, tökéletes alakú és állapotú a lombja is, de ha jól emlékszem, a sharka átmegy a barackra is, meg hát az egészséges fákhoz is előbb-utóbb utat talál kerten belül, ha más nem, hát a tetvek segítségével.

Előzmény: Laci7925 (29801)
pacsepa Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29802
Sharka.... Egyertelmu...
A besztercei nagyon, egyesek szerint extrem modon erzekeny ra, hamar kikesziti a fat.
Előzmény: spapda (29799)
Laci7925 Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29801

igen sharka virus, de nem azt jelenti hogy ki kell vagnod, mar a fa iskolabol is hasonlot veszel, nekem 80fam van ugyan ilyennek a levelei de szepen teremnek, 5-6eves fakrol van szo,vanak fajtakamik csaka tunetet hordozzak esnem tesznek kart a termesbe

Előzmény: spapda (29799)
gkviiper Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29800

Köszönöm! Próbálom majd még inkább porlasztva. Kicsit nehéz volt látni  a permetet, mert párásodott a szemüveg amit használtam (le is fogom cserélni). Permetezés előtt vízzel állítottam be a szórófejet. A létre jó ötlet, talán kisebb az esélye, hogy betakarjon a permet. :)

spapda Creative Commons License 2019.05.26 0 0 29799

És akkor a kérdés: második évemet töltöm a mostani kertben, ahol van 3 szilvafa, ebből kettőt beszterceinek gondolok, a harmadik fiatal, valószínűleg magról kelt, idén fog először teremni, talán az is besztercei lehet. Emellett nagyon sok helyen hajt ki magról szilva, gyakorlatilag ahová lehull egy szem, ott következő évben már hajt is.

Több ilyen magoncon, valamint a fiatal fán is az alábbi tüneteket vettem észre most májusban:

 

 

 

 

 

 

Jogos az aggodalmam, hogy ez sharka vírus (szilva himlő)? A "felnőtt" fákon nem találtam ilyen levelet, a tavalyi terméssel sem volt gond (a pálinka miatt sokat magoztam, láttam volna a magon, ha már ilyen stádiumban lenne).

 

Van olyan összefüggés, hogy a magoncok fogékonyabbak a sharka vírusra? Vagy inkább arról van szó (ezért is csatoltam az előző hozzászólásomhoz fotót a tetvekről), hogy a magoncok életük első pár évében sokkal gyakrabban vannak körülvéve gyomnövényekkel, melyek sokszor "tetűkeltetőként" funkcionálnak, és mivel a sharkát tudtommal elsősorban a tetvek viszik növényről növényre, így nagyobb eséllyel jutnak rájuk a tetvek, mint a gyommentesen tartott, ültetőgödörbe ültetett bolti egyedek?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!