Keresés

Részletes keresés

tildi36 Creative Commons License 2011.07.24 0 0 199

Nagyon szép lett az örvényes szappanod! :)

 

Pont tegnap nézegettem videókat, képeket a swirling-ről, nagyon tetszik, majd én is kipróbálom, ha lesz hozzá valami nagyobb edényzetem. Ez egy tepsi, amiben te készítetted?

 

Finomítatlan shea ennyiért?? Az majdnem ingyen van akkor.. :)) Az enyém nem gyurmaszerű, inkább viszonylag  kemény, rigid, "törik",  viaszos állagú. Kakaóvajat még nem vettem, hamarosan az is felkerül az alapanyagok közé.

 

Utánanézek már ennek a szappansütésnek...így korábban  tudod használni a szappanokat? Mennyi ideig és hány fokon sütöd?

 

Én ma egy kétrétegűvel próbálkozom, zink-oxiddal és fahéjjal szeretnék fehéríteni ill. színezni.

Még nem tudtam eldönteni, hogy a zink-oxidot az egész masszába tegyem-e bele (a vízben oldva a lúg előtt), vagy  a massza szétválasztása után trace-nél. Egy helyen olvastam, hogy akkor is bele lehet turmixolni (igaz ott  TiO2-ről volt szó, de talán nagy különbség az  ebbéli tulajdonságaikat tekintve nincs), de félek, nehogy különálló szemcsékként maradjon benne. Szerinted?

 

Illóolajokat használsz? 

Előzmény: Sütimüti (195)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.24 0 0 198

Nagyon jól néz ki a szappanod Sütimüti. Tetszik.

Előzmény: Sütimüti (195)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.24 0 0 197

Elnézést, kicsit eltüntem a hétvégén, de folyton a gép előtt ülök a munkám miatt, néha takarítani is kell :(

 

Én Creativikytől vettem a shea vajat, nem organikusat, valahol azt olvastam, hogy az csak a tisztaságában különbözik a másiktól, amiatt nem érdemes szappanba a drágábbat tenni. Az organikusat inkább krémekbe használják. Azóta viszont én is a biomacit találtam, ott sokkal olcsóbb a sheavaj.

 

Megcsináltam tegnap este az ekcémás bőrre készülő szappant, olyan gyorsan pudingosodott, hogy nem volt időm szinezni, úgy hogy szép fehéres lesz, elvileg. Még a dunsztban van. Ma reggel meg elkészítettem a teafa szappant, na annál kicsit meglepődtem, mert amikor beletettem a kávézaccot (koffein mentes és alaposan kifőztem) bebarnította az egész szappant, elnyomta a szantálfa színét. Így viszont teljesen úgy néz ki, mint az üzletekben kapható teafaszappan :)

 

Tildi, nem lehet, hogy azért melegszik túl a szappanod, mert túl nagy formába öntöd, vastagon? Én vajas dobozba öntöm, most meg ropis dobozba tettem, talán még ez a legjobb, mert szép szögletes lesz még az első is, és könnyű kinyomni belőle.

 

Ha elkészül és sikerült (bízom benne) akkor teszek fel képet róluk a jövő héten.

Előzmény: tildi36 (191)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.24 0 0 196

Biomaci blogján azt írja, kg olajonként ne legyen több a méz mint 1dl, és ebben benne van, hogy vízzel kell higítani... szerintem min. 1-2 egység víz legyen, de valszeg függ a méz minőségétől is. Nekem sajna tavalyi mézem van, hiába termelőtől, akit ismerek, nem nagyon volt mit enniük a méheknek, és így etetni kellett őket cukros vízzel, ez a mézen is meglátszik.

Előzmény: tildi36 (193)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.24 0 0 195

Én sheám is finomítatlan, nyers, gyurma szerű. :) Kakaóvajam is, azt patikában kaptam.

 

Tegnap kedvet kaptam a sheához, és 60g superfat (6%) ment a szappanba, meg kipróbáltam a szenet színezésre, de azon még kicsit alakítani kell.

 

Én mostanában mindent beteszek a sütőbe, ott szoktam figyelni, de igazából semmit sem láttam még, se mikor gélesedett, se semmit... előtte meg konyharuhába csomagoltam, és csak 24 óra után vágtam fel, addigra sem volt már semmi látnivaló.

 

A fehér agyag = kaolin is nagyon hamar dermeszt. De ha a superfat olajat trace-nél kevered, akkor az higít egy kicsit.

 

Tegnapi szenes:

 

 

Előzmény: tildi36 (193)
tildi36 Creative Commons License 2011.07.24 0 0 194

Elnézést az elütésekért, még nem szívódott fel a reggeli kávé :))

Előzmény: tildi36 (193)
tildi36 Creative Commons License 2011.07.24 0 0 193

Az én shea vajam több, mint a duplájába kerül a tiédnek, igaz, ez nem finomított. :S

100 g-ot vettem bioboltban 1300-ért.  Igaz, hogy mindössze  10 g-ot tettem a szappanba super-fat-ként (15 hidegen sajtolt kukorica csíra olaj és 15 g avokádóolaj mellett), de erre a célra inkább én is veszek majd finomítottat, ezt inkább én is magamra kenem. 

 

A te lelőhelyed web-es? Jó árnak tűnik az 5000 Ft/kg.

 

Tegnap elkészült a diólevél szappan, most vettem ki a dobozból, estig még nem vágom fel. Puha, krémes, sima, nagyon kellemes tapintású. A színe viszont nem rózsaszín, ahogy vártam, (akitől a recept való, neki az lett) úgyhogy ha legközelebb rózsaszínű szappan szeretnék, veszek hozzá szantálfát vagy rózsaszínű agyagot. Nem csúnya egyébként, olyan kicsit barackvirágszínbe hajló tejeskávénak mondanám, de gondolom ez még változhat keveset az érés során.

 

Nálatok fel szokott lépni az a jelenség, hogy öntés után úgy egy órával a tömbszappan belsejében egy "gombóc" elkezd  csúnyán sötétedni, gélesedni,  forrósodni? (erről már írtam korábban). Normális ez ilyen mértékben? Most nem takartam le, és megint hűtőbe raktam, ez megállítja a folyamatot.

 

Mára néhány helyen ott, ahol tegnap még   géles-barna volt, kicsit sötétebb színe lett, nem olyan szép krémszínű, mint a szappan más részei, ahol nem volt így felmelegedve.. (kép)

 

Normális jelenség ez? Ha ne tenném hűtőbe, az egész bebarnulna, és "megolvadna?"

 

A kicsi szappanokkal terméyzetesen nincs ilyen gond, ők szép lazán nyugodtan mindne faxni nélkül hűlnek ki, a kicsiket már tegnap ki is tudtam venni a formákból.

 

A méhviasz, pedig csak 2%-ot tettem hozzá, megnehezítette a munkát, elég gyorsan kellett a végén cselekednem, sokal gyorsaban dermedt, mint az eddigi szappanjaim.

 

A két evőkanál méznek viszont nem érzem egyáltalán az illatát (pudingosodáskor  kevertem hozzá). Merjek a mai mézes-mákos-fahéjasba többet tenni, hogy méz illata legyen?

 

Előzmény: Sütimüti (192)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.23 0 0 192

Sheában nem tudok segíteni, nekem shea vajból és kakaóvajból is a nyers van itthon, mondjuk sheát még nem tettem szappanba, csak kenem magam, minden esetre, superfatként annyira nem drágítja meg a szappant a nyers sem. Bár függ attól, mennyiért veszed. :) Én 5000ft/kg szoktam venni.

Előzmény: tildi36 (191)
tildi36 Creative Commons License 2011.07.23 0 0 191

Köszi, dereng már akkor ez a super fat dolog. Az zavart meg, hogy azt gondoltam, annak is van jelentősége, mikor kerül a szappanba a zsírfelesleg, vagyis azt, hogy attól is super fat a super fat, hogy a pudingosodáskor kerül bele, de ezek szerint az mindegy.

 

Jól nézhet ki az álnarancsos sörös szappan :)) 

 

Mákosat már én is terveztem bőrradírozó szappannak. Nem szúrnak kellemetlenül a mákszemek?

 

Igen, olvastam, hogy környzetvédelmi szempontok miatt nem használnak sokan pálmaolajat, de pont ez fordult meg nekem is a fejemben, hogy a nagyüzemi felasználókat kéne szemléletváltozásra bírni elsősorban. Persze ezzel is lehet vitatkozni, hiszen sok kicsi is sokra mehet. Az biztos, hogy a meglévőt  már  elhasználom, aztán majd meglátom. Én is szeretem keménység-szabályozóként, egyelőre mindkét szappanomban "alapolaj" volt, és a diósba is beleterveztem.

 

Erika, láttam, mindkét receptedben van shea vaj. Finomítottat, vagy organikus tettél bele? Szerintetek van értelme szappanba is keverni a drágábbat, ad annyi pluszt?

Előzmény: Sütimüti (190)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.23 0 0 190

A super fat zsírfelesleg. Ha 5%-ra állítod a kalkulátort, az összes olajnak veszi az 5%-át. Ha 0%-ra állítod, és az olajak mennyiségéből számolsz 5%-ot (pl. 1000g olajad van, 50g) akkor megválaszhatod, hogy melyik olajból mérsz még hozzá 50g-t. Ennyi a különbség.

 

Van nekem 7%-os is, elbírta azt is, mondjuk abba tettem mákot, bőrradírozáshoz, nem használja az ember sűrűn, de kell a plusz a vakargatás miatt... :)

 

Nagyon klassz lett a sörös, tettem bele citromdarabokat is, sajna narancssárga lett a lúgtól... :( Mondjuk így olyan, mintha narancs darabkás lenne... :D

 

Kaptam kaolint (fehér agyag) most kókuszosba próbáltam, kíváncsi leszek.

 

Pálma olaj: csupán környezetvédelmi szempontok miatt nem szeretik sokan, mert kiírtják az erdőket, hogy pálma ültetvényeket telepíthessenek. Viszont emberek kaphatnak munkát... na ebbe ne menjünk bele, én szeretem, mert keményebb lesz a szappan... és tudom, mi is számítunk, de a (gyors) éttermek használják a pálmaolaj 95%-át, szappanra szerintem még az egy százalékot sem éri el...

De ez mindenki lelkiismereti kérdése. Már egy csomó szappanomba tettem, és még megvan a fele a 2L-es vagy mekkora doboznak...

Előzmény: tildi36 (188)
tildi36 Creative Commons License 2011.07.23 0 0 189

Sütimüti, tetszik, hogy ilyen lazán kezeled a dolgokat... :))

 

Milyen lett a sörös szappanod?

Előzmény: Sütimüti (187)
tildi36 Creative Commons License 2011.07.23 0 0 188

Egyszer biztosan rászánom magam, és kipróbálom a mosógélt, biztosan nem annyira bonyoult elkészíteni, mint amennyire leírva tűnt. Kerítettem már két jó bioboltot is a környéken, a szantálfát majd megkérdezem.

 

Köszönöm a két receptet, elmentem őket, az ekcémás bőrre valót hamarosan ki is próbálom!

 

A super fat-tel kapcsolatosan még nem tiszta egészen nekem, hogy ha a kalkulátorral eleve 5%-os super fat-tel számoltatom a receptet, akkor a meglévő olajokból kell egy kicsit félretenni és trace-nél hozzákeverni, vagy pluszban kell majd 5%-ot kimérni?

Talán  úgy tűnne logikusabbnak, hogy 0%-al számoltatok, és az olajmennyiségből félreteszek 5%-nyit, de nem vagyok benne biztos...segítsetek ...köszönöm! :)

 

Nálam ma vagy holnap diófőzetes-mézes szappan készül, ez a receptem terve, hogy milyen lesz, később derül majd ki, először csinálom ezt a fajtát (0 % a super fat) :

 

140 g kókusz olaj

360 g pálmaolaj

320 g olíva olaj

50 g kukorica csíra olaj (super fat-nek pluszban tegyek hozzá?)

20 g méhviasz

135 g NaOH

330 g diólevél tea

méz

illóolajok, kevés diólevél aprítva esetleg, ezen még gondolkozom

 

Sok helyen olvastam, hogy ne használjunk pálmaolajat, nektek mi a véleményetek? A kezdetekkor   megvettem egy nagy doboz fritőzolajat, amikor elkezdtem a hozzávalókat gyűjteni, úgyhogy most már elhasználom, de lehet, hogy többször nem veszek.

 

 

Előzmény: erikafot66 (185)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.20 0 0 187

Sima csapvízzel kevertem, nem szórakoztam vele. Sör ment a lúghoz, kíváncsi leszek.

Előzmény: tildi36 (184)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.20 0 0 186

Már megijedtem, mert sehol sem írták a sima szappannál. :)

Előzmény: erikafot66 (185)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.20 0 0 185

Sütimüti:

A semlegesítést a vegyészek mondták, de csak a folyékony szappant kell semlegesíteni. Lehet citromsavval és sóval is. Én a mosógélemet citromsavval semlegesítettem, később gondoltam csak rá, hogy ha sóval semlegesítem talán jobb lett volna, mert akkor a vizet is lágyítja. Igazából kéne hozzá PH csík, az nekem nincs, így a neten talált recept alapján mértem ki a mennyiséget.

 

Tildi:

A szantálfát neten rendeltem, de a bio boltban is hoznak rendelésre.

 

Leírom az ekcémás bőrre készülő szappan receptemet:

 

 200 g kókusz olaj

 100 g napraforgó olaj

 50 g jojoba olaj

 400 g oliva olaj (nem kell hogy extraszűz legyen)

 50 g kakaóvaj

 100 g szezámolaj (ebből teszek félre fatnak)

 100 g sheavaj

 143 g NaOH

 350 g víz

 illó olajok

 

Ez összesen 1000 g zsiradék

 

Az én teafa szappanom:

 

 400 g oliva olaj

 100 g kókuszolaj

 50 g avokádó olaj

 50 g sheavaj

 50 g ricinus olaj (ebből teszek félre fatnak)

 92 g NaOH

 208 g víz

 illó olajok (teafa olaj1 ek, levendulaolaj és citrom olaj pár csepp)

 hogy egy kicsit dörzsikés legyen koffeinmentes kávézaccot fogok belekeverni

 szinezéshez a szantált fogom használni

 

Ezeket szeretném elkészíteni a hétvégén, már meg van hozzá minden.

 

Tildi, nekem nagyon bejött a kókusz olajból készített mosógél, próbáld ki, megéri.

 

Előzmény: tildi36 (182)
tildi36 Creative Commons License 2011.07.20 0 0 184

Ioncserélt vízzel keverted el, ugye? Megmarad a méz illata a szappanban? Úgy 80-90 dkg olajbázisra álltam be az edényeim miatt, ehhez nagyjából jó is lesz a 2 ek. méz.

 

De ügyes vagy...én még nem vettem  bátorságot a szappan"sütés"hez, így viszont a türelmemet teszik próbára a szappankák..

 

Sok meglepetést okoznak a lúg hatására változó színek, mindenhol ezt olvasom...például az imént azt, hogy a barna diólevél főzet rózsaszínű szappant eredményez :)) Azt hiszem a hétvégén mézes - dióleveles szappan készül nálam. :)

Előzmény: Sütimüti (183)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.19 0 0 183

Most csináltam mézeset épp, 2ek mézet írt, majdnem 1kg olajhoz. Vízzel kell higítani, én 2ek vízzel kevertem el, és tettem a szappanhoz trace-nél.

Most "sül", remélem jó lesz. :) Kár, hogy a citrom héj narancssárga színű lesz a lúg hatására.

Előzmény: tildi36 (182)
tildi36 Creative Commons License 2011.07.19 0 0 182

Köszönöm az ötletet, Erika! Szantálfát hol ehet venni?

 

Gyűjtögetem a szappanokhoz az alapanyagokat. Ma kukoricacsíra olajat, jázmin és geránium  illóolajat, csipkebogyó termést vettem.   :) A méhviaszról megfeledkeztem, pedig legközelebb pont méhviasszal és mézzel dúsított szappant szeretnék készíteni.

 

 A méhviszt felolvasztva gondolom az alapolajokhoz kell tenni. A mézet  (mennyit?) pedig trace állapotnál csak keverjem bele?

 

 

Tegnap nem bírtam tovább várni, kipróbáltam az első, egyhetes és egynapos szappanomat, a kecsketejes -levendulásat. Ne nevessetek ki, de olyan élmény volt, hogy szappanként viselkedett a saját gyártmány...csúszott, krémesen habzott, és éreztem, jól tisztít is. :)

Viszont  várnom kell   a használattal, pár perc múlva éreztem, hogy még nagyon szárít...sajnos adni kell még nekik egy kis időt érni..lehet, hogy két-három hetet is.

 

Erika, milyen alapanyagokból készítesz ekcémás bőrre szappant? Én habkrémet csináltam pár napja, finomítatlan shea vajból,   avokádóolajból és mandulaolajból, a néha nagyon ekcémás kezű nagylányomnak, talán pont ezen a fórumon  találtam a receptet valamelyik hozzászólásban. Arckrémnek is jó, bár elég zsírosnak tűnik, viszont az én száraz és vízhiányos, érzékeny bőrömet nagyon jól kondícionálja. Csak este használom. Még egy drágább arckrém sem volt iylen jó hatással a bőrömre, meg is fogadtam, hogy bolti krémet többé nem veszek...

 

Mit gondoltok, ha csinálnék egy nem habzó natúr szappant, az lereszelve használható lenne mosógépbe?

 

 

 

Előzmény: erikafot66 (164)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.19 0 0 181

Olyan mint a henna, de állítólag önmagában nem elég, mindenképp kell hennás előélet. Kékes-feketét, valamint hennával kölönböző arányokban barnás árnyalatot lehet elérni. Én most ki akarom próbálni, bár a sima hennával - nem tettem hozzá semmi extrát a fekete teán kívül - is szép, gesztenyebarna lett, kicsit több vörössel, de most sötétebbre, mélyebb színre vágyom. Viszönt így is örülök, mert csak az ősz szálaimon látszik a lenövés. :)

 

Említetted a semlegesítést... hogyan csinálod és miért?

Előzmény: erikafot66 (180)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.19 0 0 180

Mi a hennába sok adalék anyagot is teszünk, fekete kávét, teát, diót, lányom haja inkább bronz színű tőle, mint vörös (csak az első pár órában répa), neki megfogja a bőrét ha nem veszük észre, hogy lefolyt. Rájöttünk, hogy a teafa szappan szedi le maradéktalanul még frissen.

Mi az indigó? (én csak az irodai formáját ismerem :) Milyen színeket lehet kihozni vele?

A hét végére tervezem, hogy készítek ekcémás bőrre szappant, meg ha marad elég lúgom akkor teafa szappant. Az ekcémást nem akarom színezni, esetleg egy kis kurkumát teszek bele, a teafába szantált fogok porrá darálni, attól állítólag lilás-rózsaszínes lesz.

Az első szappanomba kevertem paprikát, szép narancsos színe lett.

Előzmény: Sütimüti (179)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.19 0 0 179

Igazi hennát vettem, hajamra. Szappanba nem próbáltam, de nem is látom túl sok értelmét. Miért hűsítene? Vagy lehet arra gondolsz, hogy eukaliptusszal kell keverni, mert az nyitja meg a hajszálakat, de önmagában a henna semmi extra. Barnítani biztos nem fog, mert a bőrömet sem fogta be az az állag, ahogy a fejemre került, pedig 4 órát ültem benne. Testfestésre sűrűbbre szokták hagyni, és még többet van a bőrön.

Ha hűsítős szappant szeretnél, tegyél bele eukaliptuszt vagy valami mentásat, szerintem fölösleges a hennát elcseszni szappanba. Színezni nem tudom mennyire színezné, a pirosas szín elérhető paprikával is.

Indigót akarom majd kipróbálni, bár olvastam, h sokaknak nem jött be színezésre, kifakult vagy egyáltalán nem is lett kék a szappan.

Előzmény: erikafot66 (178)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 178

Szia Sütimüti!

Kicsit visszább olvastam a jegyzeteket, láttam, hogy hennát is vettél már? Igazi hennát vagy bekevert hajfestő hennát? Én a lányom haját festem hennával, indiai boltban vettem.

Tettél már szappanba hennát? Érdekelne, hogy mi lehet a hatása? Csak hűsít? Vagy esetleg olyan hatása is van, mint egy barnító krémnek? Ki kéne próbálni.

Előzmény: Sütimüti (176)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 177

Úgy láttam, hogy többféle kókuszolaj van, van a szűrt, én is ezt szoktam megvenni, ennek nincs is kókusz illata, és van a hidegen sajtolt, annak állítólag kókusz illata van. Valószinüleg nagy különbség van a kettő között minőségben, de mindkettőre azt írják, hogy szárít és nem javasolják 30%-nál magasabb arányban használni. Én amióta a saját szappanomat használom, azóta jöttem rá, hogy mennyi minden más lehet a többi szappanban. Talán a semlegesítésre használt citromsav miatt szárít a bolti szappan. Én csak a mosógélt semlegesítettem, de olvastam hogy semlegesítés nélkül jobb.

A mosógél egyébként jó szappanos hatású, kipróbáltam, belenyúltam, és nem szárította ki a kezem, direkt figyeltem.

Előzmény: Sütimüti (176)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.18 0 0 176

Van 100% kókuszolajból készült szappan, ami érdekesmód nem szárít. Szerintem más olajokkal együtt tisztít túlságosan, vagy nem tudom, mi lehet az oka.

 

Én is gyűjtöm a használt olajat, sima víz helyett mosódiós löttyel akarom készíteni, és valami erős illatú olajjal felülírni a "krumpliszagot", de nekem sincs mindenre időm, vagy 40 féle receptet szeretnék kipróbálni, de hazaérek, kutyázok, és hulla vagyok. :)

Előzmény: erikafot66 (174)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 175

 A szappan kalkulátorral készítettem több receptet is, de pillanatnyilag nincs időm rá, hogy megcsináljam. Fél éves zárásom van. Teljesen ki szeretném váltani a bolti készítményeket. Olvastam valahol, hogy még a sütéshez használt olajat is le lehet szűrni és takarításhoz használható szappant lehet készíteni belőle. Nekem tetszik az ötlet, már csak azért is, mert mindig attól tartok, hogy a kutyám lenyeli a vegyszereket. Most megyek dolgozni, este leszek.

Előzmény: Sütimüti (173)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 174

Mosógélnek használom csak, mert szinte teljesen kókuszolajból van. Nagyon jól mos.

Előzmény: Sütimüti (173)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.18 0 0 173

Maga a kémia engem hidegen hagy, az eredmény fontosabb nekem, mint az, h tudjam, milyen folyamat zajlik le a szappanban.. :)

 

Azt áruld el még nekem, hogy a folyékony szappan is olyan "szappan érzetet" kelt?

Előzmény: erikafot66 (172)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.18 0 0 172

Szuper! Akkor majd én foglak faggatni, mert én csak amatőr vagyon. Én könyvelek egyébként. Abban tudok segíteni :)

Előzmény: Sütimüti (171)
Sütimüti Creative Commons License 2011.07.18 0 0 171

Anyukám és apukám is vegyészmérnök, és hasonló területen dolgozom, de már többet tudok a szappanozásról, mint ők, szóval nekem nem nagy segítségek... :) ezen a területen. :)

Előzmény: erikafot66 (169)
erikafot66 Creative Commons License 2011.07.17 0 0 170

Egyébként szerintem nagyon élvezetes dolog a szappankészítés, sok sikerélménnyel és lehetősséggel. Az első szappanom 75%-ban oliva olajból készült. Nekem ekcémás a bőröm, de ez a szappan nagyon jó neki. A következő szappan kifejezetten ekcémás bőrre lesz, már csak időt kéne szakítani az elkészítésére. Azután egy teafás szappant szeretnék készíteni. A szappankalkulátor alapján minden értékem a határok között van.

Előzmény: Sütimüti (168)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!