Keresés

Részletes keresés

juhosttt Creative Commons License 2014.04.09 0 0 16206

Sziasztok!

 

A "teszt" szőlőm már egész szépen növekedik:

 

 

Nagy dolgokat nem várok tőle, de szépen díszeleg az ablakban :)

Ezen kívül a fórumozóktól kapott szőlőkből is tettem így, hogy ha kertben gond lenne legyen mihez nyúlni később.

 

gempuci Creative Commons License 2014.04.09 0 0 16205

lehet az enyem jo helyen van de nekem egyaltalan nincs egyik fajtan sem a szomszedban majdnem minden hol van szollo betegseg es kozel is van az iden nem tudom mi lessz ha nem jonnek valamilyen fagyok en attol felek a legjobban 50 szazalek esely van arra hogy meg fagyhat sokevi atlagokat tekintve

Előzmény: Farang01 (16191)
medveger Creative Commons License 2014.04.09 0 0 16204

Próbáltam kicsit keresni:

Csókája Szentesi Józsefnek, Bussay Lászlónak és a Vylyan pincének biztosan van.
Feteasca neagra -ügyben mindenképp erdélyi kapcsolatokat kellene keresni. Ki tud segíteni?

Előzmény: medveger (16203)
medveger Creative Commons License 2014.04.09 0 0 16203

Hát, oltványt így nem hiszem, hogy kapnál, a Feteasca neagra meg a Csóka Magyarországon nem tartozik az engedélyezett fajták közé, azaz oltványos hivatalosan ilyet nem fog csinálni, a vesszőket meg január-februárban kell megszedni.

 

Amit tehetsz: ősszel elkezdesz kérdezősködni (Csókát szerintem Bussay dokitól lehet, Feteasca neagra meg ha jól tudom, Balla Gézának van Arad-hegyalján - de ez nem biztos), hogy januárban kitől tudnál vesszőt szerezni, s addigra megbeszéled egy oltványossal, hogy oltsa majd le neked. Jövő őszre lesznek meg a kész oltványok...

 

Ki tud mást, akiknek lehetnek ilyen fajtái?

Előzmény: safner (16202)
safner Creative Commons License 2014.04.09 0 0 16202

Üdvözlet ! Fekete leányka /Feteasca neagra/, Csókaszőlő, Alibernet szőlőoltványokat ,vagy vesszőt keresek.Tudna valaki segíteni ,előre is köszönöm a segítséget !

geda1 Creative Commons License 2014.04.09 0 0 16201

Szia.A székesfehérvári(gondolom a többiben is) Baumaxba lehet kapni Itáliát.

Előzmény: Miso1986 (16180)
medveger Creative Commons License 2014.04.08 0 0 16200

Mondjuk a Vénuszról azt mondják (meg inkább írják), hogy teljesen rezisztens, azaz egyáltalán nem kell permetezni igen durva évben sem. Erről van valakinek tapasztalata?

Előre is köszi!

budai2 Creative Commons License 2014.04.08 0 0 16199

Én sem cikizni akartam a fajtát, mert továbbra is tartom, és lugasszerűen nevelem. Van a családban, akinek a vastag héja ellenére is nagyon izlik.
De túlterhelés és túlterhelés között lehet különbség a mértékben.
Kezdőként nem ismertem mértéket, és annyira túlterheltem, hogy volt, ami be sem ért. Ilyen erős túlterhelésnél nálam romlott az íz is. Saját káromon megszerezve a tapasztalatot, idéntől már figyelek a terméskorlátozásra.
Nálunk egyébként  elég volt (ebben az öt évben) max 4 permetezés. Olyan, hogy rothadás csak akkor történt, ha a fürt leért a földre. (déli, délnyugati lejtő, homoktalaj, ami eső után hamar felszárad, szóval gombák számára nem túl kedvező a hely). És mi nem szállítjuk sehova, leszedés után max néhány óra elteltével megesszük.

Előzmény: Mukibá (16197)
Kulicz Creative Commons License 2014.04.08 0 0 16198

Fényképezni nem szoktál? Szívesen vennénk.

Előzmény: Mukibá (16197)
Mukibá Creative Commons License 2014.04.08 0 0 16197

Üdv Nekem van több száz méter pölösöm én mindenkinek ajánlani tudom tul terhelés  esetén sem romlik el az ize csak késöbb fog beérni volt ugy ,hogy 100 méteren 7,5 mázsa csemegém volt piacra, igaz nagyon erös szerves trágyázással,permetezi ezt is kell és nem akkor amikor már beteg csak van olyan év mikor 6 de van amikor 8 permetezés kell ,érés elött rothadás ellen minden képpen ,mert ha esik akkor fog rohadni ,és akkor az robbanás szerüen fog terjedni. szerintem ez a legjobb piacos muskotályos izü volt fürtöm ami 1.4kg volt és nem csak egy.

Előzmény: budai2 (16192)
medveger Creative Commons License 2014.04.08 0 0 16196

Vénuszról én is nagyon jókat hallottam, novemberben ültettem is belőle pár tőkét - néhány év múlva bővebbet is tudok majd mondani. :-)

Előzmény: budai2 (16192)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.07 0 0 16195

Ha Neviként és Actarát keversz be és ezzel kezeled a törzset kevés marad életben.

Előzmény: kovás zoli (16194)
kovás zoli Creative Commons License 2014.04.07 0 0 16194

Sziasztok

 

Senki nem tud segiteni pajzstetü ügyben??Mivel permetezem öket??Elég sokan vannak

Törölt nick Creative Commons License 2014.04.07 0 0 16193

Bianka

budai2 Creative Commons License 2014.04.07 0 0 16192

 "kinek a pap, kinek a papné", azaz izlésben, fajtában nincs tuti biztos ajánlat.
Nekem 5 éve van szőlőm, ház melletti kertben.
A pölöskei valóban alkalmas lugasnak, de vastag héjú a bogyója és túlterhelés esetén leromlik az íze (gondolom, mint bármely más szőlőé).
Nem sok problémát okoz a Moldova, jó ízű, de kevésbé nyúlik el, mint a pölöskei.
Ami a kedvencemmé vált az az Eszter. Jó ízű, vékony héjú, viszonylag nagyméretű a bogyója és tapasztalataim alapján alkalmas lugasnak, Korai érésű.
Késői érésű, kifejezetten nagy bogyójú semleges ízű az Affuz Ali, de nem rezisztens. Növekedése alapján alkalmas lugasnak.
Íze alapján kiváló az augusztusi muskotály, rezisztens és úgy tűnik, hogy alkalmas lugasnak.
Ha ezekből válogatsz, kezdőként sem ér nagy csalódás.
Nem saját tapasztalat, de nagyon jó véleményt hallottam a Vénusz-ról. Magnélküli, rezisztens és jó ízű, de viszonylag kicsi a bogyója. Alkalmas lugasnak.

Előzmény: Battaglia (16182)
Farang01 Creative Commons License 2014.04.06 0 0 16191

Akkor neked nagy szerencséd van az Attilával, vagy nagyon optimálisak a körülmények neki. Én amellett, hogy imádom az ízét "előrejelzéshez" is használom, mert sajnos az összes fajtám közül legelőször találja meg a peronosz...

Előzmény: gempuci (16188)
kovás zoli Creative Commons License 2014.04.06 0 0 16190

Sziasztok

 

Mivel permeteznétek pajzstetü ellen.Elég sokan vannak.Segitsetek

gempuci Creative Commons License 2014.04.06 0 0 16189

lehet valogatni korai kesei legyen ott laktok nem laktok vannak fajtak amelyeket kedvelnek a darazsak peldaul azert nem jo mennyi ideig birja a token azis szamit mennyi az igeny ha nem eszitek meg legyen jo bornak sok mindent meg kell nezni mert ugyjarsz mint en hogy nem jot raktam atoltottam oket Ali Bacsi segitett vesszot is adott nagyon elegedett vagyok most

Előzmény: Battaglia (16187)
gempuci Creative Commons License 2014.04.06 0 0 16188

nekem attila van szerintem lugasnak megfelel nagyon rezisztens feher szinu finom a seregelyek nem veszik olyan hamar eszre mint a pirosakat ezert elonyt elvez es jol terem szep  es finom furtok

Előzmény: Battaglia (16187)
Battaglia Creative Commons License 2014.04.06 0 0 16187

Gondozni fogom :) Permetezni nem akarok, csak ha muszáj. Majdnem mindegy milyen hasznosítású szőlő.

A pölöskeiről hallottam, hogy jó lugasszőlőnek, rezisztens is. De kéne még több fajta.  Ha nem muszáj nem permetezek semmit.

Előzmény: gempuci (16186)
gempuci Creative Commons License 2014.04.06 0 0 16186

semmi gondozas nelkul  egyik sem jo egy kis munkaval tobb fajta van csemege szollo kell?bor szollo?piros feher?

Előzmény: Battaglia (16182)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.06 0 0 16185

Én megvárnám, amíg előbújik a rügy és szép levélzet látszik. Mondjuk kötött talajon szárasságban megkeményedhet, megcserepesedik a talaj. Ekkor érdemes a kemény réteget leszedni, majd porhanyós földel pótolni.

Ha már jól látható a levélzet (2-3 levél), akkor bontsd ki teljesen, mert oltvány esetén a nemes gyökeret verhet és idővel leszállhat az alanyról. Persze ősszel a nagy fagyok előtt újra csirkézd fel.

Előzmény: galic (16184)
galic Creative Commons License 2014.04.06 0 0 16184

üdvözlet!

 

Olvasgatok és keresem a javaslatot, hogy a csirkézést mikor célszerű kibontani. Nem találtam rá választ csak a feltöltést ejtik szóba.

juhosttt Creative Commons License 2014.04.05 0 0 16183

Az még mindig jobb mintha rossz lenne a sortáv (a kordon magasságának legalább a 1.5-ese lenne az ideális)

 

Meg még mindig jobb mintha sok fajta lenne sok fajta érési idővel. 

 

1 fajtánál fogd meg az összeset vágd kopaszra (ekkor alvó rügyből nevelj ki 1-2 szép vesszőt) vagy ha a tőke közelében van 1 éves vessző akkor abból nevelj szál veszőt. 

Előzmény: Azeroth87 (16181)
Battaglia Creative Commons License 2014.04.05 0 0 16182

Sziasztok! Melyik szőlőfajták alkalmasak leginkább lugasszőlőnek? Olyan fajtákat akarok amit nem kell permetezni és bírja a terhelést.

Azeroth87 Creative Commons License 2014.04.05 0 0 16181

Köszönöm a jó tanácsokat! Van még mit tanulni :)

 

Egyébként amit a képeken látsz az dugvány és kb fél méterre van lent a talajban. Nem tudom mi lenne a jó ötlet, talán metszem vissza egy szemre így, hogy már el van ültetve?

 

Itt is az a baj, hogy ezek a tőkék vagy 35 évesek és korábban sem voltak szakszerűen művelve azt hiszem, így most nagyon nehéz azokat a korábbi "hibákat" korrigálni, plusz azért én is nyilván elég kezdő vagyok, de a jó tanács mindig jól jön. Azt hiszem, hogy drasztikusan kellene hozzányúlni, bátrabban metszeni, csak az ember úgy van vele, hogy mindig óvatos.

 

De az tökéletesen igaz, hogy nem lehet a soron egyszer sem úgy végigmenni, hogy az ember ne látva valami új metszeni valót :)

Előzmény: juhosttt (16178)
Miso1986 Creative Commons License 2014.04.05 0 0 16180

Tél végi gyökérnemes Hamburgi muskotály dugványok: LINK. Békéscsabáról egy amatőr meteorológus kertbaráttól kaptam a vesszőket, Szarvason dolgozik így egy délután elhozta nekem még január közepén. Incit-8 gyökereztető hormonnal kezeltem (aminek az lett a következménye, hogy nemcsak a földben lévő rügyek mentén növesztett gyökereket, hanem a vessző bármely részén: LINK ), majd homokos kavicsos keveréktalajban gyakorlatilag hibátlan eredést értem el, ami tegnap-tegnapelőtt ültettem el (a vödör alján látszanak a hosszú talpgyökerek): LINK. Ezzel a módszerrel tapasztalatom szerint a szőlő fél évet nyer, másfelől jóval magasabb a gyökeresedési arány. A hamburgiból a napokban ültettem el annyit, amennyire szükségem volt, a többit szomszédoknak-ismerősöknek adtam oda.

 

A Mathiász Jánosné muskotály még nem került elültetésre (LINK), ezekben az órákban tervezem a kiültetést - ami fölösleges annak már van gazdája. Viszont jó kis áprilisi tréfát űzött a termesztéstechnológia szabályaival szemben, hiszen a szőlődugványok ált. eleve erős talpgyökereket növesztenek, itt 1-2 kivételével a földfelszín alatti első rügyből növesztette: LINK és 2 kivételével nem volt talpgyökere (bár elképzelhetőnek tartom, hogy a cserép alján lévő homokos kavics nem tetszett neki). Ez egyébként elégséges magyarázatot ad a fajta amúgy is gyenge növekedésére és rossz vízháztartására.

 

Tavaly az egyik kertszomszédtól kapott fehér Chasselas -al (saszla) kísérleteztem (erről csak egy nyár végi képem van LINK - itt az egyik legszebb példányom van, amely 1m 25cm magasságával az összes 2012 őszén ültetett oltványt lepipálta), ahol a vesszők 3/4-e gyökeresedett meg, idén eddig gyakorlatilag hibátlan lett a végeredmény a szőlődugványaimnál (facebook-on itt minden egyes képhez részletes kommentet fűztem), bár még egy vödörben fajtánként néhány Teréz, Néró, Palatina, Suvenir, Csaba gyöngye, Cardinal, Otelló vesszők várnak arra, hogy életre keltsem őket.

 

Jövőre ha minden jó lesz tovább folytatom a 2011-ben elkezdett szőlőtelepítgetési akciómat (most már kizárólag dugványról), csak azt bánom, hogy az ismerőseim egyikének sincs Itáliája, így idén nem tudtam ezzel a fajtával gazdagítani a sort.

Farang01 Creative Commons License 2014.04.05 0 0 16179

Pont az a tapasztalatom a traminivel, hogy egyáltalán nem kényes. Minden betegség legutoljára találja meg, rovarok nem bántják, nem rothad, stb. Legalábbis a többi fajtáimhoz képest ez a legellenállóbb (olaszrizling, irsai, zöld veltelini, kékfrankos és zweigelt szőlőkhöz viszonyítva)
Bátran lehet (és kell is) terhelni a tőkéket mert a viszonylag kis méretű fürtök kinevelése nem okoz neki gondot, viszont ha nincs megterhelve akkor rettenő mód hozza a fattyakat meg a hónalj hajtásokat. Így is messze ez a fajta adja nekem a legtöbb zöld munkát szezonban, hajtás válogatásnál is, tetejezésnél meg hónaljazásnál is. Nekem piros traminim van egyébként, a leírtak arra érvényesek.

Előzmény: Azeroth87 (16177)
juhosttt Creative Commons License 2014.04.05 0 0 16178

A szálvessző akkor meg is maradt az anyatőkén? Szóval bújtást csináltál nem dugványt? Nekem tavaly a hasonló jellegű kísérlet nem sok gyökeret hozott. A helyedben én 1 szemet hagytam volna a föld felett, azt jól felcsirkéztem volna. A föld alatti részt pedig picit betömörítettem volna, hogy biztosan mindenhol érje föld a rügyeket. A földben hány rügy van? Saját tapasztalat az is, hogy nem érdemes túl sokat, mert így minden rügy elkezd gyökeret verni. 4-6 rügynek meg semmi értelme gyökeret verni, főleg úgy hogy kanyarodik a vessző és a leendő tőkéhez képest a gyökérzet oldalt lesz.

 

A föld felett 1-2 rügyet hagytam volna, amit felcsirkéztem volna, hogy a gyökérzet előbb induljon meg mint a hajtás növekedés! Enne főleg dugványkor van jelentősége, de szvsz itt is érdemes!

Tavaly tavasszal én is bújtottam 1 vesszőt, annak a földben volt az utolsó rügye. őszre kb 1 méteres vesszőt nevelt. Idén 1 rügyre visszavágtam szépen nő. Azokon a helyeken ahol a rügy kint maradt elég satnya lett a gyökér képződés. Pedig fekete rizlingről van szó, az aztán tényleg gyökeret ver mindenütt. Csak éppen én nem csináltam jól.

 

 

Amúgy épp ezért mondom hogy feláldozni 2-3 évet! (új telepítésnél is 3-5 év a nevelési idő az első értékelhető termésig).

Oké hogy a traminit szál vesszőzni kell, de érdemes feláldozni, és jó művelés módot alakítani! Én is tavaly agyon terheltem a szőlőt... Idén megfogadtam a sok jó tanácsot és csak 1 db 5-8 rügyes szálvesszőt hagytam, amelyből jövőre kordon kar lesz. Idén lemérem az egy tőkére jutó átlag termést is, és ez alapján akarok valami korrekt terhelést beállítani. Persze még sokat kell tanulnom, mert nem érzem elég felkészültnek magam egy komolyabb szőlős birtok létesítésére (pedig ez a hosszú távú cél)

A szomszédé is el van hanyagolva, felajánlottam h segítek, dehát úgy el van hanyagolva hogy nagyon... A kordon évről évre roskad össze, mert nincsenek az öreg karok leváltva. A vezér drót a föld felett 15 cm-rel(!!!!) van. Így metszeni nagyon élvezetes élmény.
Aztán termést is akar, de tavaly is már csak lombozat volt sok és sok apró fürtöcske. A telek hátsó részén lévő szőlőjét is helyre hoztam, 3 év kellett hogy annyit teremjen, hogy a fajtákat nagyjából azonosítsam. De amondó vagyok hogy megérte :)

Előzmény: Azeroth87 (16177)
Azeroth87 Creative Commons License 2014.04.05 0 0 16177

Igen! Mi is így vagyunk vele! idén nagyon meggyepáltuk! Tavaly az volt a gond, hogy nem mertük jobban megmetszeni, mert (Tramini egyébként, ami köztudottan elég kényes fajta) mindenhol azt írták, hogy ezt hosszúszálvesszőre kell hagyni. Idén teljesen kopasz, 2-3 szemnél metszettünk, rengeteg tőkét kivágtunk. Ritkítottunk. Az is a sejtésem, hogy idén nem lesz rajta túl sok, de valóban megéri beáldozni, mert tavaly égig ért az egész :)

 

Egy hete ültettünk el szálvesszőket (50 db-ot) Előtte áztattam, búzát tettünk a szálvessző aljába stb. Tegnap mentem ki és ez fogadott:

 

 

 

Olyan, mintha az új szőlő is rügyet bontana! Ez már jó jel, nem? :)

 

 

Előzmény: juhosttt (16174)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!