Keresés

Részletes keresés

siokemeny Creative Commons License 2009.11.24 0 0 5908
A Schiedel kéménynél ez előfordulhat, ott nem tud olyan erősséggel a samotthoz tapadni a kátrány, mivel nem annyira porózus szerkezetű, mint a falazott kémény belső vakolata, illetve a vízzáró képessége is sokkal jobb, nem tud "beleivódni, beleitatódni".

Ezért fordulhat elő az is, hogy ha esik az eső, az szépen a kémény aljában összegyűlik, mert végig tud folyni rajta. Ilyen falazott kéménynél nem fordulhat elő, mivel útközben a vakolat, illetve a tégla beissza.

Érdemes esővédő sapkát tenni ezekre az előregyártott elemekből készülő kéményekre, főleg ha 45 fokos a bekötőidom. Nekem is csurgott otthon nagyobb esőzéskor a bekötőidom által kivezetett esővíz. 90 fokos bekötésnél ez a probléma nem áll fenn.
Előzmény: majkel (5907)
majkel Creative Commons License 2009.11.23 0 0 5907

elméletileg katalitikus úton "oldják" le a kátrányt

 

én a tüzelési szezon végén kitakarítottam a kéményt amennyire elértem, mindenhol

csak a felső, elérhetelen szakaszban maradt kátrány lerakódás

összel begyújtás elött, gondoltam belenézek alul a koromzsákba, mi történhetet a nyár folyamán

az előző évben az építkezés alatt vettem észre, h az esőtől jelntős mennyiségű víz képes felgyűlni az aljában

szóval amikor kinyitottam a tisztító ajtót, legnagyobb megleoetésemre több marék kátrányt találtam az alján

hangsúlyozom, sterilre ki volt takarítva

a tavasztó-őszig terjedő időszakban a csapadék a felső kátránylerakódás egy részét leoldotta és az lefolyt az aljába

érdekes, nem tudom tapasztalt már más is ilyesmit?

Előzmény: siokemeny (5905)
majkel Creative Commons License 2009.11.23 0 0 5906

figyuzzatok, a kandallós topicban már kérdeztem én is a témával kapcsolatban, de nem volt rá érdemi válasz.

 

a barkácsáruházakban kapható kéménytisztító hasábok 3-5e Ft között mozognak árban, én a pkerben vettem 3-ért.

ott is kint volt a polcon az a fehér flakonos, aszem olasz por, amiről volt a kép a kandallós topicban

 

viszont van egy magyar termék is, KONIX a neve

sokkal olcsóbb mint bármi más persze a hatékonyság mindíg kérdéses

ez természetesen igaz az összes elérhető termékkel kapcsolatban

én sem tüzelgetnék el blindre 3k értékű cuccot, ha nem vagyok biztos a hatásfokában

szóval a gyakorlati tapasztalatok a lényegesek, ráadásul szvsz nem a kandalló kitisztítása a leglényegesebb, hanem a kéményé

 

a KONIX -al kapcsolatban itt a honlap

http://www.unikonix.hu/

 

és ami még lényegesebb, itt a biztonsági adatlapja is (összetétel)

http://www.unikonix.hu/hp.pdf

 

kiváncsian várom a vegyész véleményét ;-)

Előzmény: szbalogh (5902)
siokemeny Creative Commons License 2009.11.23 0 0 5905
A kátrányt nem égeti el, nem bontja le, hanem egy olyan anyag van benne, ami belediffundál a kátrányba, és leoldja, és ami a kémény belső felületén volt lerakódva, az mind a koromzsákba kerül.
Előzmény: 1zúzó (5903)
1zúzó Creative Commons License 2009.11.23 0 0 5904
Hát vegyészként én biztos kikísérleteztem volna valamit a helyedben.
Sajnos jómagam nem nagyon ismerem ezeket a vegyi anyagokat és folyamatokat amik egy kéményben lejátszódnak az égéstermék kijutása közben.
De van egy olyan sanda gyanum, hogy abban a bóraxos technikában lehet valami.

Valami olyan vegyi anyagra gondolok ami ebben a kéménytisztítóban lehet ami a kátrányt lebontja (mintha elégne). Hogy milyen anyag lehet? Csak egy vegyész tudná megmondani.... :-D
1zúzó Creative Commons License 2009.11.23 0 0 5903
Hát vegyészként én biztos kikísérleteztem volna valamit a helyedben.
Sajnos jómagam nem nagyon ismerem ezeket a vegyi anyagokat és folyamatokat amik egy kéményben lejátszódnak az égéstermék kijutása közben.
De van egy olyan sanda gyanum, hogy abban a bóraxos technikában lehet valami.

Valami olyan vegyi anyagra gondolok ami ebben a kéménytisztítóban lehet ami a kátrányt lebontja (mintha elégne). Hogy milyen anyag lehet? Csak egy vegyész tudná megmondani.... :-D
Előzmény: szbalogh (5902)
szbalogh Creative Commons License 2009.11.23 0 0 5902
Én vegyész vagyok, én is kíváncsi vagyok arra hogy mi van benne :) Sőt a munkatársaim is kíváncsiak :))) Hátha nem kell megvenni vagy valami hót óccsó cucc :))
Előzmény: 1zúzó (5901)
1zúzó Creative Commons License 2009.11.23 0 0 5901
Köszönöm a választ.

A katán egy régi nagyméretü totya. A teljesítményét nem tudom, de azt hiszem régen négyzetméterben mérték a tűzteret ez tudtommal 4nm (nem biztos, nem értek hozzá).
3 éves és régebbi száraz fával füttök. A kazán csak annyira van elzárva, hogy a lakásba ne legyen 24foknál melegebb. Gravitációs rendszerü a füttés.
A kémény 20X20cm rakott tégla, 8m magas, kettő elhuzatás van bent , a kazán csöve azt hiszem 20cm (átmérő).

Tudom, hogy lehet az álltalad is említett fahasábot venni, de a tapasztalatom az, hogy ezeket a termékeket IS. A kereskedelemben sokkal olcsóbban beszerezhető (egyszerü) anyagból (anyagokbó) "kutyulják" össze, ráteszenek egy szép cimkét és akár tizszeres áron hozzák forgalomba. Na ezt szeretném elkerülni.

Most már csak azt kellene "kideríteni", hogy abban a bizonyos fahasábban vagy porban milyen anyag van.

Illetve biztosan van más anyag is amit régebben használtak nagy sikerrel, amíg ez a bizonyos fahasáb meg nem jelent a piacon.
siokemeny Creative Commons License 2009.11.23 0 0 5900
Azt a vegyi anyagot úgy hívják, hogy kéménytisztító fahasáb, vagy por.
Egy fahasáb 3500 pénzbe kerül. Ez sok? Szerintem ahhoz képest, hogy mennyire egyszerű és tiszta megoldás, egyáltalán nem.

Ha kiégetni nem akarod, akkor nincs más választásod. Egyébként a kiégetés is kerülne ennyibe, ha szakember végzi.

Merre laksz?

Lehet rendelni a neten : akár innen is

Nézz át a kandallós topicba, ott is dicsérnek egy kéménytisztító port.

Pár hozzászólással előbb már leírtam, de leírom még egyszer: nem csak a jelenséget kell megszüntetni, hanem legfőképpen a kiváltó okot! Ne fojtsd le túlságosan a kazánt, száraz fával tüzelj, keringtesd magasabb visszatérő vízhőmérséklettel a rendszert.

Minél előbb lépj, mert ha a kémény falazatán áteszi magát, akkor már nem tehetsz semmit, megjelenik a foltosodás, és a putriszag. Akkor viszont téglacsere, azaz új kémény építése!

Mekkora a kéményed (átmérő, magasság)? Mekkora a kazán teljesítménye, füstcsöve?
Előzmény: 1zúzó (5899)
1zúzó Creative Commons License 2009.11.23 0 0 5899
A problémám a következő: a kéményem 8m magas és majdnem teljes hosszában kátránylerakódás van bent. A kéményre egy fa tüzelésü kazán van kötve.
A kikotrása lehetetlennek tűnik. Azt hallottam (meg itt is olvastam) hogy van valamilyen kémény tisztító fahasáb nevű anyag amit el kell égetni a kazánba és az leszedi az ilyen felrakódásokat. A probléma az, hogy mifelénk ilyent nem lehet kapni és nem is áll szándékomba beszerezni a relatív magas ára milyatt. Kiégetni nem lehet, mert a kémény a lakáson keresztül megy és nem szeretném ha a nagy hő miatt a vakolat is lejönne róla.

Tehát a kérdésem az lenne, hogy van-e valamilyen alternatív megoldás a kazánba elégetett valamilyen vegyianyag ami a kéményben lévő lerakódást fellazítaná (leoldaná) ?

Mellékesen megjegyzem, hogy hallottam olyant, hogy a tűzre bóraxot kell önteni ami segít az ilyen problémákon. De kipróbálni nem merem, nem szeretnék nagyobb kárt okozni a rendszerbe.

siokemeny Creative Commons License 2009.11.23 0 0 5898
:-)
Előzmény: gmkiev (5896)
(M)Ákos Creative Commons License 2009.11.22 0 0 5897

"...1mm savállóból 2 tisztítóajtó, 2 tisztítónyílás, 5méter cső, 1 bekötőidom, 1 kondenzgyűjtő megésri 66ezerért?"

 

Egyik rokon hasonlót, hasonló áron szerzett tavaly ilyenor, Szfvár - ALU-KO Kft, minősített cucc. Esetleg érdemes megkérdezni őket, ha nincsenek túl messze.

 

Előzmény: szbalogh (5872)
gmkiev Creative Commons License 2009.11.22 0 0 5896
Köszönöm a választ, megértettem.
Előzmény: siokemeny (5891)
szbalogh Creative Commons License 2009.11.22 0 0 5895

Leszigeteltem a kéményem ;))) 5cm kőzetgyapot ment a padlásra 2.5m hosszúságban.

Még előtte betettem a kezem a felső tlsztítóajtón, hát mintha szauna lett volna. Párás meleg ~40 fok lehetett max :(( és innentől van még vagy 3 méter :(

Előzmény: siokemeny (5890)
majkel Creative Commons License 2009.11.22 0 0 5894

bocsi, ez a modell

http://www.haassohn.hu/HU/product/26

 

Ystad

Előzmény: siokemeny (5892)
majkel Creative Commons License 2009.11.22 0 0 5893

szia, köszi a választ :)

 

a probléma többed rendű

a fatárolóm csak most augusztusban készült el, ezért még idén is kinlódni fogok a vizes fával

a tavalyi maradék talán 1 hónapra lesz elég

tegnap is voltam fáért az állapotát elképzelheted, viszont ingyen van, mert a fakitermelők után lehet gyűjteni és elég combos darabokat otthagynak ;-)

 

az utólagos ajtónak utánna nézek, szvsz szükség lenne rá

hőszigetelés szintén meg fog valósulni, most megyek fel a padlásra egyebek miatt is, legalább megmérem a magasságát

 

ez a kémény kiégetés hogy működik?

mondjuk még nem annyira gázos a helyzet és idén már sokkal jobban figyelek a szekunderre, illetve jobban meghajtom a kályhát az első begyújtásnál, illetve az újabb adag rárakása után > kondenz

 

a nyílászárók műanyagok, viszont a gáz főzőlap miatt van légbevezető

viszont ha az elszívót bekapcsoljuk, ki kell résniyre buktatni az ablakot, különben omega koncert lesz a nappaliban :DD

(asszony kiképezve)

 

a kénénytisztító hasábot csak akkor fogom elhasználni, ha az idei szezonban is tapasztalni fogom a füstcsövekben a korom lerakódást

ezt elég könnyű ellenőrizni, meret van benne pillangó "szelep" és ha elfordítom, rögtön érezni, h hozzáér a lerakódáshoz

 

még egy kérdés:

 

kb: 8m magas a kémény, lehet, h túl nagy a huzata ehhez a kicsi kandallókályhához?

mert ha a szekundert annyira nyitvahagyom, h ne barnuljon le az üveg, hamar leég a fa

nem tudom, mi lenne az optimális

szóval, spórolni és mindennek megfelelni nem olyan egyszerű :))

 

 

Előzmény: siokemeny (5890)
siokemeny Creative Commons License 2009.11.22 0 0 5892
A szekunder levegőt hagyd annyira nyitva, hogy ne barnuljon be az üveg. Az égéshez kell levegő! Egy kandallókályha nem faelgázosító kazán!

Még a 10 %-os nedvességtartalmú fával is lehet kátrányt termelni, ha nagyon lefojtod.

A lényeg, hogy annyi levegőt hagyj neki, hogy a kéményben legyen rendes áramlási sebessége a füstnek, hogy a kéményen belül ne érje el a harmatponti hőmérsékletet, amikor is a benne lévő gőz vízzé alakul. Az optimális beállítást kell megtalálnod.
Előzmény: majkel (5887)
siokemeny Creative Commons License 2009.11.22 0 0 5891
Hát igen a munkaidők egybeesnek.

De kérem nem összekeverni azt, hogy valaki nincs otthon, vagy, hogy elzárkózik a szolgáltatás elől!

Ha nem talál otthon valakit a kéményseprő, akkor bedob egy értesítést, hogy ott járt. Azon általában (felénk ez így működik) van egy telefonszám, a kéményseprő közvetlen száma és lehet újabb időpontot egyeztetni. Ez akár szombat, vagy vasárnap is lehet.

Aki akar egyébként egy órára is el tud kéretőzni a munkahelyéről a saját biztonsága érdekében. Társasházi kiértesítéseknél egy órás idő intervallumot adunk meg, sokan haza is jönnek a munkából, aki megteheti, vagy nem veszi félvállról (a főnökök is megértik).

Az ellenőrzés milyensége a főnökökön (mi a lényeg: a munka elvégzése, vagy a díj beszedése?) és az alkalmazottakon, esetleges túlterheltségükön múlik.

Csak egy példa: régebben a környékünkön kb 20000 kéményre volt 2 kéményseprő, persze, hogy a kapuban sepertek, kotorni csak ott, ahova visszahívták. A díj a konkurenciaharc miatt az országos átlag fele volt, persze, hogy nem tudtak több embert alkalmazni.
Most 3 kéményseprő van kb 10000 kéményre, igaz a díj is kezd felzárkózni az országos átlaghoz, de van szolgáltatás, és ezt az emberek nem vették rossz néven.
Előzmény: gmkiev (5888)
siokemeny Creative Commons License 2009.11.22 0 0 5890
Üdv!

Ha biztonsággal megközelíthető a kitorkolás, akkor nem kell felső tisztítóajtó. Ha Te fel tudtál menni, talán a kéményseprő is fel tud. Ha nem túl biztonságos, akkor van lehetőség ennél a kéményrendszernél utólagos tisztítóajtó beépítésere, anélkül, hogy a kémény elvesztené a garanciáját. Csak egy flex kell hozzá és a gyári utólagosan beépíthető tisztítónyílás. A kivitelezés technológiáját a Sch... honlapján megtalálhatod.

A hőszigetelés sosem árt, olyanról még nem hallottam, hogy egy kéményt túlságosan le tudtak volna hőszigetelni :-)

Vegyél egy fanedvességmérőt, és csak olyan fát tüzelj el, amit ha széthasítasz, akkor a belsejében is 20 % alatt van a nedvességtartalom. Tudom, könnyű mondani, de sajnos a fatüzelés ilyen, ha nem akarod évente kiégettetni a kéményedet, és nem akarod tönkretenni a kandallókályhádat.

Próbáld ki a kéménytisztító fahasábot, vagy a kandallós fórumon említett port. Csodákra képes. Viszont alapelv, hogy ne a jelenséget szüntessük meg, hanem az okát. Vizes a fád, az csak egy ok. Kap rendesen levegőt a készülék? Milyen nyílászáróid vannak? Van-e friss levegő bevezetés (légbevezető az ablak keretében, vagy a homlokzaton a falban?)
Előzmény: majkel (5876)
siokemeny Creative Commons License 2009.11.22 0 0 5889
A kérdés arra vonatkozott, hogy hogyan fogja megoldani (honnan fogja bevezetni, milyen hosszú lesz a cső, milyen iránytörések lesznek benne), nem pedig arra, hogy a készüléken van e külső levegő csatlakozó csonk.
Előzmény: gmkiev (5875)
gmkiev Creative Commons License 2009.11.22 0 0 5888

Én teljesen kéményseprő párti vagyok, de a törvény nem rendelkezik a napszekról!

Így a szolgáltató nem kötelezhet engem, a saját munkaidőm allatti időszak kéményseprő várásra fordításáról.

Éppen ezért zűrös ez a kéményellenőrzés. Leegtöbb embernek, nekem is, csak ennyi bajom van vele.

Arról, hogy az ellenőrzés milyenségére kitérjek, most mellőzöm.

Előzmény: siokemeny (5857)
majkel Creative Commons License 2009.11.21 0 0 5887

khmm.., nem tudom, h a kicsapódó kátrány mennyire természetes jelenség

elméletileg a fa víztartalma okozza

arra viszont kíváncsi lennék, h ki képes 3 évig szárított, max 10% víztartalmú fával tüzelni :))

 

a kandallókályhának van primer és szekunder huzatszabályzója is, a szekunder olyan üvegtisztítós verzió

persze ha csontra kinyitom, nem barnul le annyira, de megy ki a meleg feleslegesen

ha meg azt is leszűkítem, megjelenik a barna bevonat

 

minden nap üvegtisztítás, hidegzsíroldóval

Előzmény: Törölt nick (5883)
majkel Creative Commons License 2009.11.21 0 0 5885

ok, lehet, h én is megcsinálom majd

a gyapotból aszem létezik olyan verzió, amelyiknek az egyik felére rá van kasírozva valami anyag ami kívül lehetne, csak azért, h az elemi szálak ne "szóródjanak" belőle

 

viszont a tető feletti részt is szigetelni kellene a tökéletes hatékonyság miatt :(

Előzmény: szbalogh (5879)
szbalogh Creative Commons License 2009.11.21 0 0 5882

Én a helyedben vennék egy 1000Ft-os füstérzékelőt és feltenném jó magasra abban a szobában ahol a kályha van. CO-tól nem kell tartani fafűtéskor, ha CO jön füst is jön, azt úgyis észreveszed :)

Előzmény: Törölt nick (5878)
majkel Creative Commons License 2009.11.21 0 0 5881

tisztítanám de nem érem el a felső szakaszt

van tavalyról is tüzifám, az "elméletileg" elég száraz már, mert a garázsban volt egész évben

ezért érdekes, h az első begyújtásnál is ugyan úgy lekátrányozta az üveget, mint a csont vizes fa tavaly :S

Előzmény: Törölt nick (5877)
szbalogh Creative Commons License 2009.11.21 0 0 5879
Én holnap szigetelem a kéményemet a padlástérben :) 5cm kőzetgyapot lesz körédrótozva
Előzmény: majkel (5876)
majkel Creative Commons License 2009.11.21 0 0 5876

szia, én is a kondenzzel és a kátránnyal küzdök :))

 

az oka a vizes fa, persze ezt lehet böngészni a határban

tavaly kezdtem a fatüzelés témakört, 0 rutin de már egy fél szezon után gyűlnek a gyakorlati tapasztalatok :)

 

az alapadatok:

Schiedel SR160 -as kéméybe egy HAAS+SOHN, Ystad kandallókályha van bekötve

 

amikor nyáron szétszedtem a füstcsöveket, brutális korom/kátrány lerakódás volt bennük, ezt kikapartam belőlük

viszont a kéményben a füstcső ahol belép, intenzív kátránylerakódás alakult ki ezt le tudtam kaparni, bár üveg kemyény volt

tükörrel nézegettem a kéményt és a felső szakaszban is láttam lerakódást

felmentem a tetőre és belógattam a kéménybe a stecklámpát, így rögtön kiderült, h a felső szakaszban a kátrány kivállás aaz emeleti födém síkja felett kezdődik, gondolm ott jobban elhül a kémény, ezért.

szerinted van értelme a padlástérben kívülről szigetelni a kéményt?

 

további probléma, h tisztítónyílás csak alul van a lakótérben, ezért a felső szakasz tisztítása szinte lehetetlen

utólag egy ilyen kéménynél ki lehet alakítani tisztító nyílást?

persze a kerámia bélés kivágása elég macerás lenne, kérdés, h érdemes lenne egyáltalán nekiállni

azt nem tudom még, h a kémyény tisztító cuccoknak milyen a hatásfoka (porok, hasábok) illetve ebben a magasságban érvényesül -e hatásuk

 

szóval, dióhéjjban ennyit elsőre

 

köszi :)

 

 

Előzmény: siokemeny (5866)
gmkiev Creative Commons License 2009.11.21 0 0 5875

Az említett tipuson, gyári beépített levegő csappantyú van, tehát könnyen megoldható, a külsős levegő.

És tesz rá egy KIT N3-t, és már van is egy potya bojler.

Előzmény: siokemeny (5874)
siokemeny Creative Commons License 2009.11.21 0 0 5874
Üdv!

Ehhez a gyártó tényleg 16-os kéményt ír. Higgyünk neki, ha már egyszer leírta.

A külső levegő bevezetést hogyan fogod megoldani?

Az Uni Plus jó lesz, lényegesen olcsóbb az Absolutnál.
Előzmény: Gyurma30 (5870)
szbalogh Creative Commons License 2009.11.20 0 0 5873
ja, 150-es
Előzmény: szbalogh (5872)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!